70ste Jaar?ancr DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1929 No. 21324 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. VISSCHERIJ BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine \dvertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT? Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week 0 18 Builen Leiden, waar agenter gevesligd zijn, per week „0.18 •~rS Franco per post 2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. KEURINGSDIENST van WAREN VOOR HET DISTRICT LEIDEN. Jaarverslag over J928. Bij de N.V. Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo is in druk verschenen het ver slag van de werkzaamheden van den Keu ringsdienst van Waren, voor het district Leiden over het jaaT 1928. Hieraan is het volgende ontleend: Het keuringsgebied bleef ook dit jaar on gewijzigd. Het strekt zich uit over 36 ge meenten, die tezamen op 31 December 1927 telden 222008 inwoners, waarvan Leiden, met 69851 inwoners, als centrumgemeente is aangewezen. In de eajnenstelling van het bestuur kwam geen verandering. Het aantal op het laboratorium onder zochte monsters bedroeg 12066, wat dus niet onbelangrijk hoóger is dan in het vooraf gaande jaar. Het aantal winkels, pakhuizen, werk plaatsen enz. dat werd geinspecteerd be droeg 4010, dus iets meer dan in het voor afgaande verslagjaar. "Van deze monsters hielden 12049 mon sters direct of indirect verband met de handhaving van de Warenwet, terwijl voor 17 monsters de kosten aan het onderzoek verbonden door de belanghebbenden wer den vergoed. Het toezicht op de behoorlijke naleving van de bepalingen van het melkbesluit blijft een groot deel van ,den beschikbaren tijd van den keuringsdienst opeisclien. De inrichting van de lokalen, waarin melkhan del wordt uitgeoefend, ondergaat verbete ring. De informatiën ten huize van gezinnen, waar zich gevallen van typhus voordeden, werden regelmatig voortgezet. In enkele gevallen leidden zij tot de on!- dekking van ontoelaatbare toestanden in melkbedrijven, die dan zoo goed mogelijk werden verholpen. Het aantal monsters melk dat in het ver slagjaar werd onderzocht bedroeg 8025. Het gemiddeld vetgehalte der melk van melkverkooperé bedroeg in het verslagjaar 3.21 pet. (vorig jaar 3.18 pet). Het gemiddeld gehalte aan vetvrije droge stof evenals het vorige jaar 8.53 pet. Een geringe stijging vertoonde het percentage monsters, waarin toegevoegd water kon worden aangetoond (0.51 pet. tegen 0.26 pet, in 1927). Nage noeg onveranderd bleef het percentage mon sters met minder dan 24 pet. vet in de droge stof 3.21 pet. tegen 3.17 in 1927. Wegens overtreding van de verschillende bepalingen van het Melkbesluit werden 35 processen verbaal opgemaakt, terwijl bui tendien 122 waarschuwingen werden ge geven. Er werden 212 monsters karnemelk on derzocht. Het gemiddeld gehalte aan vet vrije droge slof bedroeg 7.61 pet. tegen 7.53 pet. in 1929 en 7.45 pet. in 1926. Wat de samenstelling betreft bleken niet alle kazen, die ais volvet waren gemerkt een vetgehalte te hebben van 48 pet. of hooger. Wel is waar waren er daaronder verschillende monsters, waarvan het vetge halte dicht bij de -18 pet. lag. doch anderen hadden een vetgehalte dat meerdere pro centen lager was, zoodal bij dit verschijn sel moeilijk anders dan aan opzet'olijke misleiding öf door den producent M door den handelaar kan worden gedacht Hef- zelfde moest worden gedacht van een mon ster ..roomkaas" dat sleehls juist aan de eischen van 40+ kaas kon voldoen. De kazen gemerkt als 404-, 30+. 20+ en ma ger voldeden vrijwel alle aan de daarvoor gestelde eischen betreffende het vetgehalte. Onderzocht werden: 136 monsters spijsolie en wel 82 raap olie. 45 boterolie en 9 andere oliën bene vens 88 monsters spijsvetten, meest rund- vet en reuzel. Wat de spijsoliën betreft bleken 14 der onderzochte monsters ondeugdelijk van sa menstelling wegens de aanwezigheid van andere oliesoorten dan door den naam werd aangeduid. Als gevolg hiervan werden 3 partijen olie in beslag genomen, terwijl buitendien 4 waarschuwingen werden verzonden Ondeugdelijkheid van samenstelling bij de vaste spijsvetten werd veel minder vaak geconstateerd. De hoedanigheid der onderzochte mon sters margarine liet weinig te wenschen over. Het scheikundig onderzoek van worst en vleeschwaren bepaalt zich in hoofdzaak tot het onderzoek op kleurstof, op meel, op con serveermiddelen en op~ mogelijk aanwezige andere vreemde bestanddeelen. Het gebruik van kleurstof in worst is. hoewel verminderd, nog geenszins uitge roeid: nog altijd zijn er slagers en fabri kanten die het noodig vinden om door bij kleuren hun worst een mooier aanzien te geven dan deze van natura bezit. In 16 der onderzochte monsters kon kleurstof worden aangetoond. Volkomen hetzelfde geldt voor het overmatig gebruik van zetmeel. Ook in dit opzicht wordt de toestand gaandeweg beter, alhoewel van verdwijnen van dit misbruik nog geen sprake is. Vervalsching van tarwemeel schijnt vrij wel tot de geschiedenis te behooren. Al thans van de 227 onderzochte monsters was er slechts één. dat op grond van de samen stelling al9 ondeugdelijk moest worden be schouwd. De controle op het gewicht van het brood werd weder krachtig doorgevoerd. Het aan tal wegingen dat in winkals, bakkerijen o: wel op den openbaren weg werd verricht bedroeg 42214. Men kan veilig zeggen dat opzettelijke knoeierijen met het broodgewicht thans zeldzaam zijn gewerden cn dat de desbe treffende bepalingen van het broodbesluit op bevredigende wijze worden in acht geno men. Vermindering van het toezicht zou echter volgens den directeur vermeerdering der fraude tengevolge hebben. Onderzocht weiden 157 monsters cacao cn 58 monsters chocolade. Over het algemeen voldeden de cacao- monsters aan dc in het cacao en chocolade- besluit aan deze waar gestelde eischen. Vervalschingen van suiker werden niet waargenomen. Wat het artikel stroop betreft, dient te worden opgemerkt, dat do onderscheiding tusschen huishoudstroop en keukenstroop (de meest gangbare soorten) hoewel nog niet voldoende streng, toch steeds beter blijkt te worden gehandhaafd. Het onderzoek van snoepgoed geeft tot geen bijzondere opmerkingen aanleiding. De uitkomsten van het onderzoek der monsters koffie, gaven geen aanleiding tot op- of aanmerkingen: ook de monsters thee voldeden alle aan dc gestelde eischen. even als peekoffie, cichorei en koffiestroop. Was vroeger vervalschins der gemalen specijrijen schering en inslag, thans wordt nog slecnls bij hoogc uitzondering een vervalsching dezer waren aangetroffen, en de meeste aanmerkingen, die in het afgeloopen jaar werden gemaakt hadden dan ook betrek king op ondeugdelijkheid van toestand De eenige gevallen van ondeugdelijkheid van samenstelling, die werden aangetroffen, betroffen alle gemalen peper Eenige monsters portwijn bleken te zijn vermengd met vruchten- (bessen) wijn en aanmerkelijke hoeveelheden kleurstof te be vatten. Maatregelen werden genomen dat dze waar onder de aanduiding „vruchten wijn" in den handel werd gebracht. In een ander monster port werd ben- zoëzuur als conserveermiddel aangetroffen. Op de samenstelling van de monsters vruchtenwijn, die werden onderzocht, be hoefde geen aanmerking te worden ge maakt, terwijl ook bij het artikel bier geen monsters werden aangetroffen, die niet aan de in het bierbesluit gestelde eischen vol deden. Bij de advocaat-monster3 bleek het ge halte aan eigeel voldoende Het alcohol gehalte bedroeg in den regel ongeveer 10 volumen-procc-nten. De eisch. dat azijn ten minste 4 pet. azijnzuur moet bevatten, wordt door de fa brikanten vrij goed in het oog gehouden. Wel is waar werden 13 monsters aangetrof fen waar dit gehalte lager was dan deze minimumgrens, doch als regel waren de af wijkingen slechts gering en alleen in 4 ge vallen grooter dan 0.5 pet. Minder gunstig het oordeel uitovör de monsters rozijnazijn en wijnazijn die in den handel werden aangetroffen. De samenstelling van het in den handel voorkomende vruchtensap liet weinig te wenschen over De limonadeslroopen voldeden in verre weg de meeste gevallen aan de eischen. die in het Jnm-lirr.onade besluit aan deze voor- waarJen gesteld worden. Dc onderzochte monsters jam voldeden aan de gestelde eischen op één uitzondering na. in welk geval kleurstof was toegevoegd. Wat betreft de huishoudjam voldeden zoo- we! de soorten, die los worden verkocht als die, welke in glasverpakking in den handel voorkomen, aan de gestelde eischen, behou dens enkele gevallen, waarin het rietsuiker gehalte iets lager was dan het vereischte minimum van 30 pet. De afwijkingen waren echter te gering dan dat andere maatrege len dan een waarschuwing aan den fabri kant noodig werden geoordeeld. De onderzochte monsters chloorkalk cn bleekpoeder voldeden alle aan de gestelde eischen evenals de monsters soda die door de keurmeesters werden aangebracht. Wat de harde zeep betreft, werd een soort aangetroffen (buitenlandsche), waarin de aanduiding 72 pet. was gestempeld, terwijl het vetzuurgehalte aanmerkelijk lager bleek tc zijn. Bij nader onderzoek bleek dat onder dit 'cijfer van 72 pet. niet het vetzuurgeha1- te, doch het zeepgehalle moest worden ver staan. In den vervolge zal echter op deze zeepsooït het getal worden gestempeld, dat het gehalte aan vetzuren aangeeft, zooals hier te lande meer gebruikelijk is. Verder bevatte een monster harde zeep aanmerkelijke hoeveelheden silicaat. De monsters zachte zeep voldeden alle aan tie gestelde eischen. Op verzoek van particulieren werden 140 monsters onderzocht. Als gevolg van de bevindingen van den dienst werden 2006 partijen voedingsmidde len aan de consumptie onttrokken. Het aan tal waarschuwingen dat werd gegeven be droeg 2349 ongerekend dc zeer talrijke aan merkingen, die door de keurmeesters tijdens hun mspectie's werden gemaakt. Verder werden opgemaakt 43 processen verbaal. Tal van tabellarische gegevens zijn ech ter in het verslag opgenomen. cTEDELIJK GYMNASIUM. Ernstig ongeluk bij een concours- hippique te ZelHem. Jaarverslag over 1928. Aan het ter drukkerij van de firma IJdo verschenen jaarverslag over 1928 van het Stedelijk Gymnasium uitgebracht door cu ratoren dezer inrichting ontleenen wij, dat het aantal leerlingen op 1 Januari 1928 be droeg 135 mannelijke en 64 vrouwelijke te zamen 199. Bij het einde van den cursus 1927/1928 waren deze getallen respectieve lijk 132. 63 en 195. Voor het eindexamen slaagden 16 man- nellijke en 12 vrouwelijke, totaal 28 leer lingen. Afgewezen geen. Het aantal leerlingen bij den aanvang van den cursus 1928/1929 bedroeg 148 man nelijke en 59 vrouwelijke, totaal 207. waar van 5 leerlingen in den loop van 1928 db school weer verlieten. HET 3-OCTOBERFEEST EN DE ALASTRIM In de laatste dagen doet het hardnekkige gerucht de ronde, dat in verband met de heerschende alastrim-epidemie het bestuur der 3 October-vereeniging zou overwegen om een gedeelte der of zelfs alle festivi teiten af te lasten. Wij hebben voor de zekerheid eens bii den secretaris geïnformeerd, die ons mede deelde, dat het bestuur zoodanige voorne mens geen oogenblik heeft gekoesterd cn dat uitbreiding der ziekte op grooten schaal voorbehouden doorgang van het geheele feestprogramma verzekerd is. HERHALINGSOEFENINGEN BIJ HET 4de REGIMENT INFANTERIE. Ook gisteren was het voor de in de Morschpoortkazerne gelegerde militairen weder een avond van waar kunstgenot. Het muziekgezelschap- ..Euterpe", onder de voor treffelijke leiding van zijn directeur, den heer Noordanus Jr., had zich beschikbaar gesteld om in de ontspanningszaal der kazerne een uitvoering te geven en, het moet gezegd worden, zoowel Euterpe" zelf als de canlinecommissie kunnen met vol doening op dit uitstekend geslaagde concert terugzien. Wel was de bezetting van de zaal in der aanvang slechts matig een gevolg wellicht van het prachtige zomerweer en de voor muziekuitvoeringen minder geschik te zaal doch allengs vulde de zaal zich geheel, zoodat tenslotte geen plaats on bezet bleef. Het applaus, dat op de. oyer het alge meen met aandacht gevolgde nummers volgde, was bij enkele meer bekende num mers en vooral bij dé slot-marsch. zeer langdurig. Voor de spelenden was dit wel het overtuigend bewijs hoezeer hetgeen ge geven werd op hoogen prijs werd gesteld. Namens de cantinecommissie was het ook nu weer de le luitenant P. H. Steen- hauer, die, onder luide instemming van do toehoorders, zijn wel geineenden dank uit sprak voor wat Euterpe", evenals vorige jaren, ook nu weer had gedaan en de volgende week nogmaals hoopt te doen om de georganiseerde ontspanningsavonden tot een succes te doen worden. De mede werkende dames hadden hierbij ieder een bouquet dahlia's in ontvangst te nemen. De vanwege het Christelijk Militair Ver bond op heden te geven feestavond in de Gehoorzaal, belooft, blijkens het uitgegeven programma schitterend te worden Dank zij de onvermoeide pogingen van de canlinecommissie. in dit opzicht hoofd zakelijk het werk van den sergeant majoor H van Duuren. is het ook bij deze her halingsoefeningen weder gelukt om uit de ond°r de wapenen zijnde- dienstplichtigen een muziekkorps van pl.m 25 leden samen te stellen. Hedenmorgen rukte de muziek voor 't eerst met den troep uit naar het oefeningsterrein. Ritmeester Colenbrander zwaar gewond. Ritmeester A. P. Colenbrander. Gistermiddag is bij het concours-hippique te Zelhem (nabij Doetinchem) een ernstig ongeluk gebeurd waarbij ritmeester Colen brander, de bekende ruiter, woonachtig te Ginneken, zwaar is gewond. Naar men ons meldt nam Colenbrander met „Mascotte" deel aan het behendigheids-springconcours voor officieren en heerrijders. Hij had het parcours ongeveer voor de tweede maal af gelegd, toen hij bij den z.g. Ierschen wal den sprong verkeerd nam en in te schuinen stand op den wal terecht kwam. Bij dien sprong brak het singelband. Hierdoor gleed ritmeester Colenbrander van de hindernis, waarbij „Mascotle" boven op hem terecht kwam, cn hem jiog een trap op de borst gaf, Dr. Van den Poest Clement uit Zelhem verleende de eerste hulp en constateerde beschadiging van het ruggemerg in de len denstreek. waardoor het onderlichaam en beenen verlamd zijn. Het slachtoffer is onder geleide van luitenant Cnopius ter stond naar het Diaconessenhuis te Arnhem overgebracht. Ondervraagd naar de oorzaak van het ongeval verklaarde de heer Colenbrander het toe' te schrijven aan de te smalle hin dernissen. Vooraf had hij zich reeds uitgelaten, dat hij tegen deze hindernis bestaande uit twee slooten van 2 M. breedte met een wal er tusschen opzag, daar het paard daar aan niet gewend was. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS-ONTWIKKELING. Omtrent de plannen van het bestuur der Leidsche afdeeling kunnen wij het volgende mededeelen. Het programma zal minder z.g. luistercursussen bevatten dan bet vorige jaar. Wel ligt het in de bedoeling over het koloniale vraagstuk eenige inleidingen te laten houden door alleszins bevoegden. Ver der denkt het bestuur een aantal excursies te houden naar de Hortus, de Lakenhal en meerdere musea. Verder zijn er plannen leesportefeuilles in omloop te brengen. Op Maandag 23 September a.s. krijgen de leden gelegenheid hun meening te zeggen over de plannen van het bestuur en kun nen eventueele wenschen naar voren bren gen. Ze zullen dan ook een nieuwen voor zitter moeten kiezen, daar de heer Jac. Tjalsma om gezondheidsredenen zich ge noodzaakt heeft gezien tusschentijds te be danken. De afdeeling Leiden van de Ned Arbei- ders-Reisvereeniging wordt in het Instituut opgenomen. Enkele leden dier afdeeling zul len Maandag na afhandeling der agenda voor een aardige afwisseling zorgen. BINNENLAND. Oe begrooting der F.T.T. ingediend; plan nen voor een snellere postbestelling in Zuid en Noord-Holland (Binnenland, 3e Blad). Actie van vrachtvervoerders tegen de A.T.O. (Binnenland, 3e Blad). De onderhandelingen in het bioscoop-con flict zijn afgebroken (Binnenland, 3e Blad). De heer van Schaick (R.K.) nnmmer één op do voordracht tot benoeming van een voorzitter der Tweede Kamer i Uit het Parle ment, 2e Blad). Wat de Pers zegt over de Mililoenen-nota (3e Blad). Vergadering van het Ned. Rundveestam boek (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Bij het conconrs-hippiqne te Zelhem is ritmeester Colenbrander zwaar gewond (lo Blad). Vergadering van Diaconieën der Ned. Herv. Kerk te Katwijk aan Zee (3e Blad). BUITENLAND. Voortzetting van het werk te Genève (Bui.' tenland en Tel. le Blad). De ontwapening ter zee (Buitenl. en Tel. le Blad). Hoover sprak voor de radio (Tel., le BI L. S. C. Een record aantal groenen. Er- hebben zich gisteren in eerste instaniie niet minder dan 125 aspirant-leden van het Leidsch Studentencorps laten inschrijven, dit ia meer dan sedert 21 jaar is voorgekomen. De nieuw-aangekomenen zijn als volgt over de verschillende faculteiten verdeeld: rechtsgeleerdheid 73; medicijnen 33; rech ten en letteren 10; letteren 5; wis- en na tuurkunde 2; godgeleerdheid 2. Het vorige jaar lieten zich op den eer sten dag 105 groenen inschrijven, welk aantal later groeide tot 110. Men verzoekt ons nog als aanvulling op het gisteren vermelde betreffende den Eén-Kwartiertjesbond mede te deelen, dat bijdragen ook kunnen worden gezonden aan de presidente, mevr. N. van Sillevoldt, Morschsingel 8 en de secretaresse, mevr. M. den Ouden, Turfmarkt 4. De Unie-collectie van de School met den Bijbel in de Hooglandsche Kerk heeft opgebracht f. 140.46. Op 18 Sept. '29 stonden 240 werkzoe kenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 423 op 18 Sept. '28. IJMUIDEN, 19 Sept. 1929. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K G f. 1.551.15; Griet per kist van 50 K.G. f. 5730; Tongen per K.G. f. 3.952.40; Middelschol per kist van 50 K.G. f.3651; Zelschol per kist van 50 K.G f 45—34; Kleine Schol per kist van 50 K G. 1.406 50; Schar per kist van 50 K.G. f. 203 40; Tongschar per kist van 50 K.G f. 5655; Roggen per 20 stuks 1 26 18; Vleden per stuk f. 3.502.60; Pieter man en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 15 5; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f.5043; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. 1.4538; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K G. f. 2519; Kleine Schel visch per kist van 50 K G I 16.506.90; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 3855; Gullen per kist van 50 K.G. f. 232.40; Lengen per stuk f. 1.571.05; Heilbot per K.G. f. 1.95-1 85; Wijtine per kist van 50 K.G. f. 63; Koolvisch per stuk f. 1.70 0.84; Makreel per kist van 50 K.G. f 148. Aangekomen 20 Stoomtrawlers: IJM. 405 met f. 3072; IJM. 53 met 1588; IJM. 374 met f.3592: IJM 127 met f 2600: IJM 190 met f.4060 IJM. 2 met f.4900; IJM 112 met f 2600. IJM 84 met f 2420; IJM. 154 met f 1720. IJM. 80 met f.2211, IJM 107 met f. 1844 IJM 71 met f. 1600: IJM 135 met f. 2500; IJM 90 met f 2400. IJM. 82 met f. 4800; IJM 50 met 1 1800; IJM 158 met f.2200 IJM. 89 met f.4800. IJM. 70 nget f.1657; IJM. 191 met f.2424.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1