Over de Millioenen-nota. RECHTZAKEN. voorzichtiger in hunne geslachten dan de kinderen des lichts." In de laatste 10-tallen jaren is daarin veel verbeterd; de Diac. armenzorg is op vele plaatsen uitgegroeid en verbeterd. De breedere sociale taak, die hier' roept is wel gezien en met frisschen moed aangepakt. Iïierin heeft de Federative veel en goed werk gedaan, en inzonderheid vele oogen geopend. Nieuwe bezieling is ge komen; de naam Diaken en Diaconie heeft hier en daar een beteren klank gekregen. Jongeren zien hel ambt schooner en lok- kender dan weleer. Nieuwe methoden heb ben zich baan gebroken. Ook nieuwe arbeid, die Diaconiën gemeenschappelijk konden doen, is aangegrepen: Huizen voor ouden van dagen. Onze Herv. Diaconiën bezitteD met elkan der een niet onaanzienlijk kapitaal. Ailes te steken in grondbezit is misschien wel veilig; het kan ook bedenkelijk doen denken aan het begraven van zijn talent in den grond. Het een weinig steken in stichtingen van barmhartigheid boven den grond kan ook goed zijn. Wat is heerlijker dan kapi taal, dat door de liefde liquide is geworden. Welke zegenende klachten zijn daar latent in die kapitalen. Voorts de Federatie brengt nu en dan de broeders bijeen, zooals thans hier. Ook dit is van groote beteekenis. Hoe herinner ik mij die eerste groote conferenties, waar de gansche kerk toe werd opgeroepen. Hoe nieuw ook en verrassend, het slaagde en onmiddellijk en het wekte groot enthou siasme. Het is de mooie, maar verantwoor delijke taak van het Federatiebestuur ge weest, dien opgewekten geest te bestendi gen en te blijven opwekken. Vervolgens stoncr spr. stil bij zijn eigen aanrakingen met het Diac. werk in de 3 gemeenten, die hij gediend heeft, en deed in causerievorm daarvan eenige mededee- lingen. De climax, waarvan hijzelf getuige was geweest, zag hij gaarne als een graadmeter ran de ontwikkeling van de Diac. arbeid in de N.H. Kerk. Aan het slot uitte hij een paar wenschen. waartoe hem de beelden door de plaats (Katwijk a. Zee) aan de hand werden ge daan. Moge geen der redevoeringen, die in deze conferentie gehouden worden als droog zand aan elkaar hangen, behalve dan mijn eigen speech! Moge de arbeid, door de Federatie verricht, niet verstuiven, maar door de helmbeplanting van vele medewer kers, en door de eerbied der groote menigte, als een vaste duinenreeks het Diac. werk voor verwatering behoeden! Voorts, zooals de sluizen Ie Katwijk door spuien Leiden van slinkende grachten moeten afhelpen, moge alzoo de opening van de sluizen Uwer welsprekendheid, moge alzoo Uw ijverig getuigen strekken tot heil van het achterland, en tot wegneming van wat nog kwalijk riekt! Moge de frisschc wind, die hier aan het strand ons om de ooren waait, een beeld zijn van wat er uitgaat van Uwe conferentie! En eindelijk, zooals de schelp aan ons oor ons het ruischen van de zee hepinnerl, moge zoo door al Uw werken iels ruischen, dat herinnert aan de grondelooze diepten van Gods ontferming! De Voorz. bracht tenslotte allen hartelijk dank. stelde voor te zingen Gez. 180 1, waarna Ds. Schokking de vergadering in dankgebed voorging. Zon was dan de eerste Federatiedag in Katwijk geëindigd. RECLAME. 1503 ZA A K-LIE-BERM AN N. Naar wij vernemen, aldus het „Hbld.", if d6 behandeling in hooger beroep van de strafzaak tegen Salomon Liebermann voor bet Gerechtshof te Amsterdam, voorloopig bepaald op 6 ern 7 November a.s. DE KWESTIE BIJ DEN RIJKSGEBOUWENDIENST. Zooals men weet, was bij de Tweede Kamer een adres aanhangig van G. van Drecht, architect te 's-Gravenhage, tegen wien de staat in verband met malversaties bij den ziekenhuisbouw te Leiden een civiele actie bad ingesteld. Dat adres hield in een verzoek, een onderzoek te doen instellen in het alge meen naar de wijze, waarop adressant in 's lands dienst bjj den Rijksgebouwendienst werkzaam is geweest en in het bijzender naar beweerde wederrechtelijke handelingen waardoor hij in 1919, 1920 en 1921 den staat schade zo uOiebben berokkend. Eenige maanden geleden heeft de regee- ring inlichtingen op dit adres verstrekt, aan het slot waarvan werd opgemerkt, dat, nn ten opzichte van den heer' Vrijman is aan genomen, dat persoonlijke bevoordeeling uit gesloten moet worden gesclit, ook de civiele actie tegen den lieer Van Drecht kan worden ingetrokken, indien althans de lieer Vrijman verklaart, dat alle gelden, welke aan den heer Van Drecht zjjn ter hand gesteld, aan hem zijn afgedragen of ten bate van den slaat zijn aangewend. Het resultaat van een en ander is geweest, fiat thans de Staat de civiele procedure tegen den heeT Van Drecht geheel heeft terugge nomen, allo tegen hem gerichte beslagen heeft opgeheven en ten slotte aan Van Drecht een vergoeding heeft gegeven voor diens proceskosten. Zooals men zich herinneren zal. had het gerechtshof te 's-Gravenhage reeds eenige jaren geleden den heer Van Drecht geheel vrijgesproken van een te dezer zake tegen hem ingestelde strafvervolging. WAT DE PERS ZEGT. „De Waaschuwing" zet de Nieuwe Rolt. Cour. (lib.) boven een beschouwing over de millioenennota welke begint. De jaarlijksche waarschuwing, dat is: de millioenennota. Zij begint altijd den lezer in een goede stemming te brengen. In het overzicht, dat van de afgeloopen dienst jaren gegeven wordt, is het verrassing op verrassing, en de belastingbetaler krijjgt goeden moed. Maar, o weel daar passeert dan de begrooting voor het aanstaande dienstjaar de revue, en komen de beschou wingen, die een beeld van dc toekomst ge venHet stuk eindigt iü mineur. Ook van het jaar is het geijkte schema ge volgd. De waarschuwende beschouwingen van de millioenennota zullen echter niet kun nen worden genegeerd, en wanneer dit ge schiedt zal de stemming wel wat dalen. Natuurlijk zal nu getracht worden, de waar schuwingen van den minister van Finan ciën te verzwakken door het majeur var* de millioenennota te wijzen' en ook voor de toekomst mooie „voorloopige cijfes" en ..definitieve cijfers" te voorspellen. Doch daarmee is de verantwoordelijkheid der re- geering op het oogenblik niet gedekt Zul ten de voorspellingen feiten worden? Eén punt is buiten kijf. Zoa al noodge dwongen van verdere verlaging van belas ting in de naaste toekomst moet afgezien worden, het streven moet toch op belasting verlaging gericht blijven. Dit te meer, om dat de nieuwe regeling van de financieele betrekkingen tusschen rijk en gemeenten de strekking heeft op den duur en in gemeenten, waar gemeente-besturen worden georganiseerd, als men nu te Amsterdam voornemens is te doen. reeds spoedig! lot nieuwe belastingverhooging in vele ge meenten te leiden. Van te meer belang is het daarom, dat alhans het Rijk nog naar verlaging van lasten blijft streven Moesl in de naaste jaren tot verhooging van Rijksbelastingen worden overgegaan, waarmee in de mil lioenennota niet onduidelijk gedreigd wordt, dan zou dit onder de gegeven omstandig heden een ©economische ramp kunnen worden. Men map daarom den minister van Finan ciën ekentelijk zijn. dat hi) in zijn mil lioenennota duidelijke taal heeft gesproken, en de strekking van de financieele para graaf van de Troonrede nog eens «cherp heeft geaccentueerd Onder het hoofd Teleurstellingen schrijft het Algemeene Handelsblad (lib.) o.m.: Ook ditmaal, bij de eerste begroohng der nieuwe regeering, draagt de millioenen nota de onderteekening van minister De Geer. Er is echter een onderscheid met de drie voorafgaande, welke door denzelfden bewindsman bij den voorzitter der Tweede Kamer zijn gedeponeerd Was hij toen minister en premier in een zuiver extra parlementair kabinet, thans is hij de ver antwoordelijke man voor de financiën van een naar wezen „rechts" kabinet, dat kan steunen op partijen in de Stalen-Generaal en zich dus iets kan veroorlooven. Van die veranderde positie van den minister van financiën meenen wij symp tomen in de millioenennota te kunnen waarnemen. Bevatte de vorige slechts waar schuwingen tegen een te groot optimisme, die, welke thans voor ons ligt, is heel wat somberder en waarschuwt te voren 's mi nisters collega's niet van den hoogen boom te leven. „En in elk geval", zoo heet hel, „staat wel vast. dat de uiterste spankracht van wat reorganisatie en middelenaccrès leveren kunnen", noodig zal zijn om in de nieuwe belangrijke uitgaven, waartoe men verplicht is, te voorzien, wil men niet tot een belastingverhooging moeien overgaan en het overschot van f.9 millioen zal het volgend jaar meer moeten bedragen, wil het de grootere lasten, voortvloeiende uit de nieuwe regeling der financieele ver houding tusschen rijk en gemeenten, kunnen compenseeren. Minister De Geer wijst zelf reeds op hel duizelingwekkende hoogc eind cijfer der onderwijsbegroting bijna f- 160 millioenl Wij kunnen in dit alles een waarschuwing lezen aan zijn collega's en een verwachting, dat zij hun ..uiterste spankracht van wat reorganisatie kan leve ren" zullen geven. Of deze regeering hier toe bereid en in staat zal zijn? 't Is waar, de Troonrede noemt slechts één onderwerp, hetwelk waarschijnlijk zwaardere lasten voor den gewonen dienst zal medebrengen n.l een regeling der werkloosheidsverzeke ring. maar van deze ministers, den premier onder wiens eeste bewind-periode er met de financiën maar op los werd geleefd, vertrouwen wij niet te zeer. dat zij al het mogelijk zullen doen. om belastingverhoo ging ie voorkomen. Het is een onaangenaam woord in de millioenennota, dat groote teleurstelling wekt. evenals de reeds aangehaalde pas sage over de „uiterste spankracht voor re organisatie'Bij het lezen hiervan be kruipt ons het angstige voorgevoelen, dat het streven, het normaio ao.crès der uit gaven zooveel mogelijk door bezuiniging op te vangen men zou dit het principe- De Geer kunnen noemen voor goed vaar wel is gezegd, omdat minister Dc Geer de hoop op een werkelijke verdere doorvoering er van heeft opggeven. In ieder geval is hot programpunt, waarmede hij op 11 Maart 1926 het bewind aanvaardde: belasting verlaging door bezuiniging, door „versobe ring" de Troonrede gebruikt dit mooie woord nog eens, maar blijkbaar is dit slechts een phrase niet meer dc leus der nieuwe regeering en hiermede is de doodsklok geluid over de hoop van velen op verdere belastingverlaging. Ook Het Vaderland (lib.) schrijft over de 200 millioen overschotten over 1926, '27 en '28. Men zal echter goed doen zich niet dood le kijken op die 200 millioen. In de eerste plaats vergete men niet, dat men beginnen moest met het gat te stoppen, dat door de financieele politiek, om dat euphemisme nu maar eens te gebruiken, van minister De Vries was geslagen. Verder houde men Jn het oog. dat wij reeds geleidelijk bezig zijn aan het herstel van die bezuinigingen, die slechts met leedwezen zijn ingevoerd; over het loopende dienstjaar kan nog niets met zekerheid gezegd worden, al zal er wel weer een overschot zijn. als men rekent met de uitkomsten over de drie vooraf gaande jaren, en vooral ook nog met het feil, dat de regeering zelve over 1930 op een overschot van ruim 9 millioen rekent en dat niettegenstaande nieuvre en niet geringe lasten die begrooting zullen komen drukken. Wij hebben gehad de salaris herziening, het herstel van het zevende leerplicht jaar en de wederinvoering van de leerlingen sc ha al van 1923, alle zaken, die onze volle sympathie hebben maar die ettelijke millioenen kosten. liet blad besluit: Resumerende zouden wij willen zeggen, dat de millioenennota de volgende diagnose geeft van ons land als financieel patient. De eens zieke wordt steeds sterker, en volledig herstel is ab soluut verzekerd, mits hij geen onvoor zichtigheid begaat. En daarom verheugen wij ons. dat de geneesheer, die tegen die onvoorzichtigheid heeft te waken. 4e Geer is: bij hem is die patient in goede en vertrouwde handen. „De Tijd" (R.K.) heeft tegen een voor zichtig financieel beleid nooit oppositie ge voerd. Wel het tegendeel. Maar toch zou nu het blad gaarne ietwat precieser weten, waar men aan toe is: Uit 't vorig parlementair tijdperk slaat de herinnering ons voor den geest, dat minister De Geer de vervulling van allerlei lieve wenschen tegenhield op grond van hel kos- tenbezwaar. om dan plotseling over stag te gaan eD, na het hersier van den zeven jarigen leerplicht, in e'en royale bui een aantal millioenen beschikbaar te stellen voor wederinvoering van een ieerlingeü- schaal. die vroeger noodeloos duur was ge bleken. millioenen, die in de komende jaren ietwat zwaarder op de Rijksbegrooting zullen drukken dan minister De Geer het nu voorstelt niet alleen, maar die, naar het oordeel van onderwijsdeskundigen, boven dien ten bate van "ie lagere school veel beter konden worden besteed. Met de bewering, dat de leerlingenschaa! van 1924 einde 1929 toch „automatisch" zou zijn vervallen, is dit royaal gebaar geenszins goedgepraat, want het KabinetDe Geer had automatisch herstel van de schaal der teehn. herziening kunnen voorkomen door 6f den bezuinigingsmaatregel te verlengen, óf een betere, uniforme schaal in te voeren. Wat er ook van zij, hij de behandeling der ■begroting moet tiu toch komen vast le staan, wat men aan hel pessimisme van minister De Geer heeft. Men kan van de openbare' meening geen steun verlangen voor een financieel beleid, dal zich aan vankelijk legen nieuwe uilgaven krachtig verzet, om in 't tweede deel van het vier jarig parlemenlaire tijdperk de schatkist te zien opengesteld voor hen. die ietwat roe keloos met millioenen zuur verdiende be lastingpenningen omspringen. In de Maasbode (R.K.) lezen we; Alles bijeen voor ons e'en reden om de toekomst nu niet zoo heel somber in te zien, maar dat de regeering het doet. kun nen we haar ook al weder niet al te zeer verwijlen. Als zij een al te optimistischen toon aanslaat, denkt men in de Kamer al gauw. dat het geld niet op kan en. van de regeering mag toch in de eerste plaats ver wacht worden, dat zij de financiën solied bëheerscht. Dat dit geschiedt, blijkt weder uit deze millioenen-nota. De Standaard (A.R.) vindt dat sommige' middelen voor 1931 wel zeer scherp zijn geraamd o.a. de inkomstenbelasting. Het blad laat er echter op volgen: Maar ook al neemt men aan, dat 1930 zal loopen zooals de Minister van Financiën verwacht en dat de 9 millioen overschot er dus metterdaad zullen zijn, dan nog moe ten de middelen voor 1931 weer minstens 14 rpillioen hooger geraamd kunnen worden dan voor 1930 het ge»val is. Immers, in 1931 begint de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten te werken. En daarvoor wordt thans 23 mil lioen noodig geacht. Aan die 23 ontbreken er dus 14. als de 9 millioen overschot er komen. En als het normaal acres der uit gaven wordt opgevangen door voorgaande bezuiniging. Dat dit laatste twijfelachtig is. valt af te le'iden uit den groei der uit gaven die men weer begint waar te nemen. En ook overigens is het duidelijk, dat de resultaten der bezuinigingen elk jaar ge ringer worden. Dat kan niet anders. Het zal dus zeer dc vraag zijn of uitga ven en inkomsten in 1931 tegen elkaar zul len opwegen. Wij hebben dat nimmer ver wacht en verwachten het.ook nu niet. Daaruit volgt, dat althans vóór het jaar 1932 geen nieuwe uitgaven van beteekenis mogelijk zullen zijn zonder zijn toevlucht te nc-tmen tot verhooging van belastingen. Daaruit volgt ook, zooals we gisteren reeds schreven, dat de Regeering in de Troonrede terecht gewaagde van „voorzichtigheid" ten opzichte van wettelijke maatregelen, welke lasten op 's lands schatkist kunnen leggen. Zeker is. dat verlaging van Rijksbelastin gen voorloopig niet meer te wachten is en dat de betalende Sijmen nu maar moet hopen, dat. hij op zijn gemeentelijk belas tingbiljet ic-te zal merken van 6e 23 millioen die het Rijk van 1931 af m£ér aan de ge meenten zal gaan uitkeeren. Voor enkele onderwerpen, we denken hier b.v. aan enkele noodige verbeteringen in 6e Ou6er6oms- en Inval iditeitsverzorging, is het te betreuren, 6at het financieele pers pectief niet gunstiger is. Maar het is altijd beter de waarheid te kennen, dan haar ver bloemd te zien. En inmiddels is ook op sociaal terrein nuttige arbeid te verrichten die geen geld' behoeft te kosten. Van 1932 af wonlen de geldelijke vooruitzichten allicht weer iets gunstiger. Maar.... men kent het spreekwoord van de vele nuttige dieren, die de spoeling dun makem DE BEGROOTING DER P. T. T. VLUGGERE POSTBESTELLING IN NOORD- EN ZUID-HOLLAND. In de begrooting van het staatsbedrijf der P.T.T. voor 1930 zijn de lasten en baten der exploitatie geraamd op f. 85.893.800, waarvan f. 5.061.190 als uitkeering aan heit Rijk van het saldo der voordeelige en na- deelige exploitatie-uitkomsten van de dienst- onderdeelen. In de Memorie van Toelichting wordt o.m. medegedeeld, dat in 1930 vermoede lijk nog zeven hoofdkantoren door hulpkan toren en 25 hulpkantoren door stations kun nen worden vervangen; anderzijds zullen wellicht énkele hoofdkantoren en bijkanto ren moeten worden gevestigd. Vestiging van postagentschappen en poststations blijft voort gang vinden. Het postbedrijf blijft aoh normaal ont wikkelen. In overweging is verlaging van het peil van enkele tarieven, in het bijzonder die van drukwerken en van monsters in het binnenlandsch verkeer. Verder is in onder zoek de mogelijkheid van een locaal tarief, belangrijk lager dan het thans algemeen geldende voor postpakketten. Het ligt in de bedoeling de gewiobtsgrens in het bin- nenlandsoh verkeer ruimer te stellen, in dien dit zonder bezwaren mogelijk zal blij ken .In onderzoek is de mogelijkheid door nacht-aulodiensten het verkeer zóó te leiden, dat de correspondentie, welke in de groote steden van Noord- en Zuid-Holland in den vooravond ten postkantore is gepost, en bestemd is voor belangrijke plaatsen in an dere provinciën, den volgenden dag ter plaatse van bestemming in de eerste bestel ling kan worden opgenomen. In overweging is centralisatie van den post-quitantiedienst. In voorbereiding is een regeling, waarbij onbestelbare brieven, onmid- dellijk nadat de onbestelbaarheid isgeble- ken, worden geopend, en zoo mogelijk aan den afzender worden teruggegeven. Daartoe is wijziging van de Postwet noodig. Het aantal gewisselde telegrammen was geregeld dalende, en wel van 8.127.502 in 1927 tot 8.074.444 in 1928. De verkeers- 1 cijfers over 1929 kunnen in zoover bevredi- gend worden genoemd, dat het binnenlandsch verkeer slechts een teruggang van nauwe- I lijks tienduizend telegrammen te zien geeft, terwijl in het Europeesch verkeer de ver mindering van het aantal draad telegrammen grotendeels en in het bui ten-Euro peesch verkeer geheel verband houdt met de ver- meerdering van het aantal telegrammen, I langs radio-telegrafisuhen weg naar het bui- tenland verzonden of daaruit ontvangen, i In 1929 werd een betere radiu-telegra- fisohe gemeenschap met Nederlandsch-Ind, in den Nederlandschen morgen (den Indi- sther» middag en avond) verkregen. Er wordt over 1930 aanwas van de jaarlijksche op brengst dezer verbindingen verwacht tot naar raming 1.750.000. Het radio-verKcer met Europeesche landen ontwikkelt zich op bevredigende wijze. Het is mogelijk^ een rechtstreeksc-he radio-verbinding met Zwe den te vestigen, terwijl na gereedkonüng van een derden zender voor inter-Europeesch radio-verkeer, de opening van rechtstreek sc-he radio-verbindingen met Italië, Portu gal en Spanje kan worden verwacht. AL resultaat der nadere overwegingen is de weaschelijkheid vastgesteld, het interlo- caal tarief der draad telefonie meer dan tot dusver te differentieeren naar de af standen waarover de gesprekken worden afgewikkeld, terwijl het locale tarief zoo wsrde ingericht, dat de betalingen daarvoor afhankelijk zjjn van de mate, waarin men aan het locaal telefoonverkeer deelneemt, en zulks met ingang van 1 Jajiuari 1930. In het interlocal© verkeer zal dan, inplaats van de thans verschuldigde bedragen van 20 et. voor een gesprek over afstanden van 15 K.M. en 50 ct. voor een gesprek over afstanden daarboven betaald moeten worden: 10 ct. bij afstanden tot 10 K.M., 15 ct. tusschen 10 en 15 K.M., 35 ct. tus schen 15 en 36 K.M., en 50 ct. by af standen daarboven. Verder zullen de bezitters van locale aan sluitingen deswege per jaar een naar den kostprijs der aansluitingen b:rekenden jsar- ltjkschen huurprijs moeten betalen en uaar- nevens voor elk door hen aangevraagd en gevoerd locaalgesrpek 2.5 ct. verschuldigd zijn. Het ligt in de bedoeling, voor een aantal gesprekken boven zekere grens als maatregel van oyergang gedurende eenige jaren een reductieregel toe te passen. In enkele netten zal de inwerkingstelling later dan 1 Januari a.s. moeten geschieden we gens hettreffen van technische voorzienin gen .Tot de wijziging van het locaal tarief behoort voorts nog een aanmerkelijke ver mindering van de vergoedingen voor eens voor de aanlegkosten van een aan sluiting (de z.g. entreegelden). Ten slotte wordt nog gewezen op de eveneens tegen 1 Januari a„s. voorgenomen wijziging van het tarief voor het voortdurend of per uur in gebruik geven van interlocale lijnen (huur- en uurlonen). Deze nieuwe regelingen met de andere no aangebrachte tariefswijzigingen van mmd< gewicht, zullen aanvankelijk een verminderia van ontvangsten van f. 1.100.000 per iaa tengevolge hebben. De plannen voor de automatiseering vai plattelands telefoonkan toren zullen bin na* kort voor enkele netten gereed zjjn. Het internationaal telefoonverkeer zien bevredigend ontwikkelen. 'Het ligt in de bedoeling op de radio verbinding met Indië krachtiger zenders werking te stellen. ACTIE VAN VRACHTVERVOER DERS TEGEN DE A. T. O. Particulier initiatief tegen verkapt overheidsbedrijf. Gistermiddag rond te Amsterdam eei vergadering plaats van vrachtvervoerder en expediteurs, bijeengeroepen door eei voorioopig comité, dat zich gevormd had belanghebbenden, teneinde te komen te middelen Ier bestrijding van verschillend toestanden, ontstaan in verband met de richting van de A. T. O., het semi-onafhan kelijk autobus bedrijf van de Nederlandsch Spoorwegen. De vergadering was druk be zocht door een 60 tal expediteurs en vei tegenwoordig ers van expeditie-onderne mingen uit het geheele land, o.a. door ee: vertegenwoordiger van Blauwhoedenveem Vriesenveen, den heer v. Hasselt, directei van dc Dedemsvaartsche Stoomtrammaa schappij, den -heer Keizer, secretaris va Schultevaa.r, den heer Brouwer, secretar van de Vereeniging van Werkgevers in h« Binnenvaartbedrijf, mr. Grosheide, vooi zitler van de Binnenvaartvereenigin, voorts vertegenwoordigers van de directk der expeditie-ondernemingen Reiman, Sto en Keisken. Koppe's Scheepsagentuur, Vei schure en Co., v. d. Schuyt, Kaarseladi veer. Meubeltransport Mij. de Gruyter, ew De voorzitter, de heer A. Glazer, vei klaarde zich, hoewel buiten het Hedri staande, beschikbaar te hebben gesteld, wi het hier een strijd betrof, van het partict lier initiatief tegen verkapt overheddslx drijf. Vervolgens hield de heer Kraai Sta man. seer, van den Ned. Bond van Auk busdienstondernemers, een inleiding, waaj in hij herinnerde aan den strijd, die ree< sedert twee jaar gestreden wordt tussche den Bond van Auto-ondernemers en de T. O. op het gebied van het personenvei voer en waarin hij betoogde, dat het thai ook rommelde onder de goederen-exped teurs in het land. Op het gebied van het goederenvervcx trachtte de Spoorwegen en A. T. O. acht* de ruggen der expediteurs, door aller! middelen, o.a. door het aanbieden va groote reducties, de opdrachten van cliënten der particuliere ondernemers verkrijgen, zelfs ondanks de contacten, d de Spoorwegen zelf met groepen expei teuren had loopen. Evengoed als de A. T. O. Haar versch lende autobusdiensten weer moest los! ten. zal zij misschien binnen enkele jara haar concurrentie op het gebied van h vrachtgoederenvervoer moeten opgeve maar dan zijn intusschen de tarieven Tee bedorven. Hiertegen moet stelling worif genomen, o.a. door het bewerken der pi blieke opinie en hiertoe dient men de ko pen hij elkaar te steken. Uit de vergadering voerden een driel sprekers het woord, de oprichting bespr kend en bepleitende van een comité van a lie, dat o.a. alle gevallen, waarin partici lieren door de A. T. O. gedupeerd woTdi gedocumenteerd zal verzamelen. De voö ril tor deelde mede, dat het Tweede Kame lid dr. T. H. -T. Vos zijn sympathie met e te voeren actie had betuigd. Aangezien ve schillende aanwezigen, die aangezoc werden om in een comité zitting te willi nemen, alvorens zulks te doen overleg w den plegen met de organisaties, die zij ve te gen woord i gen werd besloten, dat op 3 Oc a.s. wedeTom een vergadering zal plaa vijlden teneinde het comité samen stellen. F. L". BROEKVELDT. f Gisteren is te Den I-Iaag overleden, f jaar oud. de heer F. L. Broekveldt, ou< directeur van het Binnenlandsch Bestuur i Ned.-Indië. De teraardebestelling zal mo gen geschieden op de algemeene begraa plaats aldaar. De heer Broekveldt werd 13 October 18! te Leiden geboren. Na in 1892 ter beschikking te zijn 2 sleld van den gouv. gen. werd hij in 1$ benoemd tot aspirant-controleur B.B. Java en Moedara, waarna in 1898 zijn b poemins volgde tot controleur. Achteree volgens was hij als zoodanig werkzaam Soerabajn. Besoeki en Banjoemas. In 19 werd du lieer Broekveldt aangewezen vo de studio, van de Ned. Tndische Besluu academie, en. in 1911 in Indië teruggekee werd hij beroemd tot assistent-resident v Ponoroga, vervolgens van Djomba en I slotte van Malang. Deze laatste functie verwisselde hij n die van Resident van Besoeki, waartoe in 1918 werd benoemd. Reeds spoel daarop, in 1919, volgde zijn benoeming resident van Scerabaja. Ook deze betrekking werd niet lang di hem vervuld, want met ingang van 5 tember van dal jaar werd de heer Broe veldt aangesteld tot directeur van het Bi| nen! Bestuur. Deze benoeming werd Indië met veel ingenomenheid begroet. Vj den heer Broekveldt werd gezegd, dat zijn gebied volkomen beheerschte. dat zich gemakkelijk in alle kwesties inwerl en als zoodanig een raadgever en voorlif ter was. aan wien het gewest, dat hij laatst bestuurde, veel te danken had. Met ingang van 31 Augustus 1923 de heer Broekveldt op zijn verzoek eer ontslagen met dankbetuiging voor de lal durige diensten door hem aan den la bewezen. el

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 10