De Landbouwfeesten te Bodegraven. M* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 10 September 1929 Derde Blad No. 21316 irtins verjongingskuur. X in feestelijke inzet - Toespraken van Dr. Lovink en Burgemeester van Dobben de Bruyn eve de jonge, krachtige afd. Bodegraven" - De prachtige kaas-tentoonstelling geopend. De Landbouwfeesten te Bodegraven zijn gisteren op schitterende wijze geopend. Hierbij autoriteiten na de officiWe opening voor het Gemeentehuis. Eerste rij: van links naar rechts, de heercn K. de Boer, W v. Bruut, Dr Lovink. Mr. C. S. v. Dobben de Bruyn, A. H. v. d. Most. K. Kuiper. De feestelijke inzet. inzet der feeetelijkheden met de ope- der winkelweek op Zaterdagavond, was r de overgroote belangstelling reeds een t succes! De eigenlijke feesten zetten vrer.morgen onder de meest gunstige om- sïgheden in. Schitterend herfstweer gaf [liolizelf reeds eem feestelijke stemming, vjl de schier van ieder huis uitgestoken «en een fleurigen aanblik bodem. Reeds K in den morgen begon een uitstekend lA'corps een rondgang door de straten, |Tas alsof het nogmaals de menschsD t doordringen van het feit dat het feest [het groote feest waarnaar al zooveel was uitgezien. Reeds waren in den jen morgen tientallen kooplieden met speldjes e.d. aanwezig, terwijl hetaan- tografen bijna ontelbaar was. ;en 10 uur begon het al drukker te wor de straten. Niettegenstaande dezen g, bewogen zeer velen zich in de j der Ned. Hervormde Kerk, waar iijdingssamenkomst zou plaats vind&n. i om 10 uur het feestcomité met den ds. D. A. v. d. Bosch, Ned. Hen- nt te Den Haag, het gebouw betrad, dit goed gevuld. De voorz., de lieer l van Binsbergen, tiet zingen: „U, al- ,U loven wij", waarna hij voorging in d. In een kort openingswoord zette hij i, waarom inplaats van op 31 Aug., 1 9 September de verjaardag van H.M. j loningin werd gevierd. Voorts sprak hij j den van welkom, inzonderheid tot den Meester als vertegenwoordiger der Ko- a, betuigde dank aan Kerkvoogden en leien en aan den spreker voor zijnover- it. Hierna stelde hij voor een telegram tanhankelrjkheid en hulde te zenden aan waarop door de aanwezigen „Dat sren zegen op haar daal" staande ge in werd. v. d. Bosch daarop het woord verkrij- teekend e aan de hand van een sprekend leeld, de aanhankelijkheid der Fran- aan hun vaderland. Minstens zoo groot aanhankelijkheid van de Nederlanders rin Oranjehuis, Onze Nationale gedenk- 1 zijn Oranjedagen, want is er nauwe- fén enkel feit uit onze geschiedenis aden, dat niet ten nauwste verbond an Door RAFAëL SABATINI. 1 het Engelscb door C. M. G. d. W. 'woeste opgewondenheid beving hem, wanzinnige begeerte om te lachen, en was zeker 't vroolijkste spel da! uitgevonden. Hij stak zijn arm uit wapen was aan een bliksemschicht Hel scheelde niet veel of hij had hart geraakt. Maar nu riep hij al e Valérie Ie hulp. Hij had haar toodig om zijn toebereidselen Ie ma- "Hal de anderen kwamen ,fw kandelaar neer, mademoiselle" i. ,,op den schoorsieenmante! ach- rug. Zet den anderen kandelaa- neer." toch half waanzinnig van angst, ils in een nachtmerrie, liep zij da- om te doen wat hij verzocht, en fel licht dat achter hem stond hern ?eringe voordeel over zijn tegen- ij-' daar 9traks. Op scherpen toon gaf eerdere bevelen. u de tafel verzetten, mademoi- .Tfcg hij. „Probeer die hier naar toe J-s. naar den muur links van mij. •Jbij de deur als U kunt", ij bel probeeren", zei ze hijgend po 5^htle zij te doen wat haar verzocht 'T ^as haar of haar ledematen, die pblik te voren hun dienst schenen 19 met Oranje. Omgekeerd zijn dan ook onze Oranjedagen nationale feestdagen. Deze samenkomst is dan ook niet bijeengeroepen cm de deugden van een mensch uit te stal len, maar om te danken en te bidden. Als spr. één zegewensch zou kunnen uiten, is het deze uit Psalm 134: „De Heere ze^e- ne U uit Sion". Kort teekende hjj de ta- teekenis van het Oranjehuis en van haar groote vorsten om er vervolgens op te wjj- zen ,dat onze Koningin juist die deugden vertoont, die wy in de grootste oranjevor sten eeren, n.L de liefde tot het verdrukte en het hulpbehoevende, getuige verschillen de bekende voorbeelden en haar Godsvrucht, haar onbeschroomde belijdenis: „Christ avant tout". Ten slotte wenschte hjj Haar toe de? Heeren zegen voor Haar werk, als Dochter, als Echtgenoote en als Moeder en ten slotte vcor het eigen hart. Nadat spr. iu dankzegging is voorgegaan, werden staande beide eerste coupletten van het Wilhelmus gezongen, waarna de samen komst gesloten was. De Kinderfeesten. Tegen halftwee zouden de kinderfeesten aanvangen met zang op de Nieuwe Markt. Van alle richtingen stroomden de leerlingen toe en er kwam heel wat bij kjjken om voor een goede opstelling te zorgen! Toen dit geschied was, werden door de leerlin gen der hoogere klassen gezamenlijk enkele mooie Vaderlandsche liederen gezongen on der leiding van den heer D. A. van Bins bergen. Hartelijk applaus beloonde <\e goed ingestudeerde zang. Allen trokken in een langen stoet naar het feestterrein in Oud- Bodegraven, welwillend afgestaan door den heer^Van Dam. Vooral de leerlingen der be waarscholen, die groene bogen meevoerden, trokken de aandacht, evenals die van de R.K. meisjesschool, welke door de goede zorgen der eerw. zusters allen met groen en bloemen waren getooid. Op het terrein aangekomen, begonnen onder leiding van een groot aantal vrijwillige 'teiders.de spelen. Het geheele groote terrein bleek noodig te zijn om alle leerlingen te bergen. Enorm veel werk was door de organisatoren verricht om bet geheele land in vakken te verdeelen. te weigeren, meer dan gewone kracht ont wikkelden Zij snikte onwillekeurig in haar hartstochtelijken ijver om hem de hulp te verleenen waartoe zij met mogelijkheid in slaat was Als een waanzinnige trok zij aan de zware eikenhouten tafel en begon die door de kamer Ie sleuren zooals Garnache haar verzocht had. Forlunio ziende wat er gebeurde, en gissend wat het voorne mer. was van Garnache. trachtte zicli een weg te banen en in de kamer te kornen Maar Garnache was op zijn hoede Men hoorde een scherp geluid van tegen elkaar knarsend staal en eindelijk een luid klin kenden sag. En Fortunio wordt de wacht kamer weeT ingeworpen, waar hij in ge sprongen was om zijn hachje te redden. Een oogenblik pauze: Garnache liet zijn arm rusten totdat ze hem weeT kwamen aan vallen. De kapitein riep hem van uit de wachtkamer een verzoek toe zich over te geven Hii beschouwde die vraag als een be- leediging en was een oogenblik woedend „Overgeven0" brulde hij „Overgeven aan jou, een moordenaar, een schavuit? .Tc kunt mijn zwaard krijgen als je hel komt ha'en. maar je krijgt het in je keel". Forlunio maakte zich nu ook boos en boog het hoofd naar het oor van zijn metgezel om hem een bevel te geven Tengevolge daar van was het nu de huurling die naderde en een uitval deed Plotseling viel hij op zijn knieën en over zijn hoofd heen ontmoette het zwaard van Garnache plotseling dat van Fortunio Het was een slimme streek en het kwam Garnache op dat oogenblik in T geheel niet te pas. Maar met de verrassing kwam tevens de verklaring van wal de andere van plan was. Het zwaard van den knielenden man moest Garnache in de ingewanden ge- I stoken worden. Toen mademoiselle een kreet 1 het bijeenbrengen van de verschillende voor werpen voor de spelen benoodigd, het bou wen van een viertal consuaiptietenten, enz. enz. Men vermaakt6 zioh met balspelen, bard- loopen met hhVernissen ,fietsrennen met h'ndernissen, tonnetje rijden, zakloo- pen enz. Aan belangstelling ontbrak het den spe lenden niet. Hoe groot ook het terrein mocht zijn, het was vol en dus gezellig! Oni 5 uur begonnen op de Oude Markt de Volksspelen waaraan eveneens verschil lende jonge menschen. die de schoolbanken reeds waren ontgroeid, deelnamen. Ook hiervoor bestond, ondanks de concurrentie van de geopende landbouwtentoonstelling veel belangstelling. De Landbonwfeesten. Onder dit alles door werd met ijver ge werkt aan de laatste voorbereidingen van de Landbouwfeesten. de Kaastentoonstel ling en den Kaasdag Reeds om 12 uur arriveerde een groot gezelschap hoofdbestuursleden en afgevaar digden van de HolIMij. van Landbouw, af gehaald door den landbouwleeraar, den heer P. M. Smit Afgevaardigden en offi- ciëele personen trokken naar het Beursge bouw waar te half vier de ontvangst door de plaatselijke afdeeling van de H M v. L. zou plaats vinden. Daar heerschte tegen dien tijd een gezel lige drukte, terwijl een strijkje er de stem ming inbracht Even na halfvier stond de heer W F. Brunt, voorzitter van de afdee ling „Bodegraven" op en sprak woorden van welkom tot de aanwezigen Allereerst heette hij welkom dr. J. H Lovink, voorzit ter van het hoofdbestuur, het eerelid de heer K de Boer Czn. te Assendelft, de hoofdbestuursleden eD de verschillende af gevaardigden Het doet spr genoegen dat de algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij thans in Bodegraven wordt gehouden. Op de laatste alg verg. verzocht Bodegraven de vaststelling van de verga derplaats aan te houden en af te wachten wat Bodegraven zou kunnen voorstellen. Op de ingediende voorstellen werd goed keuring verkregen, zoodat spr. de heeren thans welkom kan heeten Wat Bodegraven voorstelde was allereerst een tentoonstel ling van volvette kaas, zooals die hier boer derij aan boerderij wordt gemaakt. Dit is een zeer belangrijk product, met groote af zet naar het buitenland. De tentoonstelling werd op bescheiden schaal ingericht. Bo vendien zal een openluchtspel worden ge houden, dat naar hij hoopt in den geest zal vallen. Nogmaals welkom toeroepend zegt spr. te hopen dat de heeren een goede her innering aan Bodegraven zullen meedragen. Dr. Lovink dankte namens het hoofdbe stuur. Hij acht het een goed verschijnsel dat de vergadering in Bodegraven bijeen geroepen kon worden. Dat bewijst dat er in de plaatselijke afdeeling fut zit. Dat is in dezen tijd noodig. Hij wenscht de afdee ling steeds nieuw en jong leven toe, opdat zij veel zal kunnen doen in het belang van de landbouw. Met een „leve dc jonge krach tige afdeeling Bodegraven" dat door de aanwezigen overgenomen werd. eindigde spreker. De heer Brunt noodigde nu namens het gemeentebstuur van Bodegraven de aanwe zigen uit tot een officieel bezoek op het Raadhuis. In langen optocht begaf men zich daar heen. Op het gemeentehuis volgde de Ofiicieele Ontvangst Burgemeester van Dobben de Bruyn opende de samenkomst en zeide dat het hem aangenaam was het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw hier welkom te kunnen heften na mens het gemeentebstuur van Bodegraven. Voor zoover hem bekend, is liet de eerste maal dat niet in een der grootere plaatsen van Noord- en Zuid-Holland waar qlles be ter daarvoor is ingericht en ook beter bere- kend voor ontvangsten als dit. in een der kleinere plaatsen wordt vergaderd. Toch meent spreker dat het goed is geweest dit maal Bodegraven te kiezen, omdat dit te gelijk inhield een wijziging van het gewone programma. Dat toch hield altijd in een groote veetentoonstelling, terwijl ieder die Bodegraven kent, begrijpt dat het ditmaal moet zijn „de Kaas". Bodegraven immers is de grootste markt voor volvette Goudsche kaas. Vele plannen voor de feestdagen zijn gemaakt. De beide oranjeverenigingen ter plaatse organiseer den op dezen dag de feesten, die anders op 31 Augustus worden gehouden, de midden stand zorgde voor een winkelweek, terwijl in het Openluchtspel, door samenwerking van verschillende plaatselijke vereenigingen verkregen, het hoogtepunt gezocht wordt. De bevolking juicht uw komst hier toel Namens het gemeentebestuur heet spr. den heeren hartelijk welkom. Dr. Lovink dankte voor de vriendelijkheid van hel gemeentebestuur het hoofdbestuur hier te willen ontvangen. Toen op de vorige alg. vergadering het hoofdbestuurslid, 's burgemeesters ingezetene, de heer Boer mei het voorstel kwam, had dit direct de instemming van het hoofdbestuur. Het verheugt spr., dat Bodegraven de ver gadering wilde ontvangen en het spreekt daarbij vanzelf, dat men in de streek waar men vergadert laat zien, wat daar het voornaarrtste product is. Hier zal veel te zien zijn. Met den wensch. dat de bloeiende ge meente, waar handel en landbouw zoo goed samenwerken en v^ar onder 's burgemees ters initiatief reeds zooveel goeds werd tot stand gebracht, moge groeien en bloeien, eindigde spr. Hierna werd de eerewijn rondgediend. Opening Kaasdag. Intusscheu was bet 5 uur geworden, zoo dal het tijd werd, dat de heeren zich we derom naar de Nieuwe Markt begaven ter opening van den kaasdag en de kaastentoon stelling achter het Beursgebouw Even na 5 uur verzamelden zich hoofd bestuursleden. afgevaardigden, leden der verschillende plaatselijke commissies, als ook de leden van het eere-comité voor de groote tentoonstellingstent. Dr. Lovink nam daar het woord en deeide mede, dat het bestuur der afd. Bodegraven hem verzocht had de tentoonstelling te openen. Dat is hem een zeldzaam voorrecht. Hier komen de oude en de nieuwe lijd bij elkander. De kaasdagen zijn van de laatste jaren, terwijl de tentoonstelling stamt uit een vroegere periode. Deze tentoonstelling bewijst, dat de landbouw hier leeft. In de moeilijke jaren, die wij nu beleven wordt soms gezegd „wat helpen toch al die ten toonstellingen. wanneer de inkomsten en uitgaven niet sluiten. Spr. heeft dezer dagen de geschiedenis van den landbouw in de Rijnstreek nagegaan en bemerkte, dat men dergelijke tijden meer heeft gekend. Eén ding heeft altijd alles er weer bovenop ge holpen, Ti.l. het „Eendracht maakt macht" en „Niet versagen". Hoe oud deze afdeeling is, weet spr niet, maar als hij den voorzitter en secretaris ziel, moet hij zeggen: „ze is nog jong!" Wil de Holl. Mij. van Landbouw gezond zijn, dan moeten de afdeelingen gezond zijn. Deze afd is zoo gezond als een visch! Spr. feliciteert de afdeeling Bodegraven Door volhouden en niet versagen zullen de moei lijke omstandigheden, die nu reeds begin nen te wijken, worden overwonnen. Hier kunnen wij zien. wat door samenwerking lusschcn landbouw on handel is Ie bereiken in het belang van den Nederlandschen landbouw. Na het uitspreken der rede knipt spr. het zijden lint door en opende daarmede de ten toonstelling, waarna een rondgang werd gemaakt. De Tentoonstelling. Op twee groote lange tafels liggen de in zendingen van kaasdag en kaastentoonstel ling uitgestald. Allen zijn voorzien van cijferlijsten, van beoordeel ingen en van een door don producent ingovuld formulier van de wijze van bereiding. Midden in de tent valt op een enorme in zending van de Bodengravensche vereeni- ging van kaashandelaren, bevattende een driedeclige groote hooge kaasstelling, geheel volgeladen, waarvoor de bedrijvigheid van oen kaaspakhuis in drukke tijden heerscht. Een inpakker pakt de kaas in kaaspapier, daarnaast worden Edammers ingepakt in varkensblazen voor verzending naar de tropen. Hierachter worden de kazen weer gepakt in de bekende kratten. Aan een an dere zijde is men met een electriscbe schrapmachine bezig de nog wat onfrissche kaas op te knappen. Terzijde hangen enkele groote foto's van de markt en een groot aantal statistieken. Een teekening toont, dat er in Bodegra ven een kaasbergruimte is voor 3.500.000 Kilo's. De aanvoeren op de markt stegen van 3654 partijen in 1882 tot 16.165 in 1927 en 15872 in 1928. Daarnaast lelt de tentoonstelling een groot aantal mooie inzendingen, o.a. van de Hollandsche centrale Pluimvee-commissie, een inzending van de H. M. v. L. zelf, o.a. voor huishoudonderwijs, het boekhoudbu- reau, zaaizadenkeuring enz. Vermeld wordt, dat de Mij. 91 afdeelingen telt en 7750 leden. Voorts is er een stand van het kaascon- trolestation Zuid-IIolland en van verschil lende particulieren. Van de Bodcgraven- sche deelnemers noemen wij o.a. een pracht- stand van de firma Turkenburg, fa. v. d. Meer, fa. W. Bos met de Alfa Laval melk machine en de roermachine van B. en H. Voorts de fa. van Niekerk met voederarti kelen, don heer A. Burggraaf met de fa. van 't Riet te Aarlanderveen met haarelec- trische roermachine en een bak met een kolossale kaas, gemaakt van 1542 L. melk, die ruim 300 pond weegt. „Costers stremsel" uit Gouda toont een geheimzinnige steeds loopende flesch, zon der zichtbare voeding. Builen is een complete boerderij te zien van het land- en tuinbouwbureau te Am sterdam, die propaganda maakt voor een nieuw idee voor de inrichting van het be drijf. RECLAME. 2097 van schrik deed hooren. sprong Garnache ter zijde naar den muur. waar hij gedekt was voor Fortunio's wapen, hij keerde plot seling om en stak zijn degen midden door het lichaam van den knielenden vent. Hij had dit alles werktuiglijk gedaan, meer door instinct dan door redeneering; en toen het gedaan was en de kans dus bepaald was gekeerd, begreep hij hasst niet hoe het ge beurd was. Hel lijk van den man die hem aangeval len had versperde den loegang tot de kamer; achter dat lijk slond Fortunio, hij durfde niet naderbij te komen, want het zwaard dat hij niet kon zien. Garnache stono nog altijd vlak tegen den muur kon ook hem treffen In dat schuilhoekje slond Garnache even tof adem te komen en hij glimlachte grim mig onder zijn knevel Zoolang hij maar mei één aanvaller le maken had, zag hij de noodzakelijkheid niet in uit zulk een uil- muntende positie te wijken. Valérie stond dicht bij hem. zij leunde met al haar ge wicht tegen de tafel, die zij zoo ver gescho ven had Zij zag doodsbleek en voelde zich ellendig van den afschuw dien de doodc man op den drempel haar inboezemde. Z'j kon haar oogen niet afhouden van de roode vlek die zich langzaam over den vloer ver spreidde. „Kijk er niet naar. mademoiselle" fluis terde Garnache smeekend „Wees dapper kind; doe uw best dapper te zijn Zij trachtte zich zelve moed in te spre ken en met inspanning wendde zij de oogen af van dal afschuwelijke en vestigde ze op kalme, stoutmoedige gezich van Garnache Het gezicht van zijn rustige oplettende oogen. zijn glimlachenden mond. schenen haar zenuwen weder te stalen. „Ik heb de tafel vast, mijnheer" zei ze. „Ik kan hem niet dichter bij den muur krijgen." Hij begreep dat dat niet was uit gebrek aan moed of aan kracht, maar omdat dc tafel nu stond waar hij haar verzocht had. Hij gaf haar een wenk uit den weg te gaan en toen zij dit gedaan had. sprong "hij vlug op zij en greep de tafel, terwijl hij zijn zwaard bleef vast houden met zijn twee voorvingers. Hij had het zware meubel hal verwege voor de deur gezet voordat Fortunio zijn plan begrepen had. Dadelijk trachtte de kapitein er zijn voordeel mee te doen. den kende dat hii Garnache onverwachts kon treffen. Maar hij had zijn neus nog niet bij den deurpost vertoond of het zwaard van Garnache flikkerde voor zijn oogen en dreef hem achteruit met een bloedige groef in zijn wang. „Pas op, mijnheer de kapitein" zei Gar nache spottend. „Als u een streep verder ge komen was zou het met q gedaan ge- 1 weest zijn." Daar hoorde men voetstappen op de trap pen; Garnache zette zijn verdedigingswerk voort en wierp de tafel dwars dooT de open deur Nu had hij een oogenblik rust, want dcor Fortunio's wond ofschoon niet ern stig was het niet waarschijnlijk dat hij weer zou beginnen voordat de anderen er waren. En terwijl de anderen naderden, terwijl hun stemmen duidelijker werden en eindelijk hun stap weerklonk op den houten vloer van de wachtkamer, had Garnache een stoel onder de tafel geworpen om zich te beschermen tegen een aanval van beneden, terwijl hij ^en anderen stoel boven op ds tafel zette om de barricade eenigszins le versterken. yalérie keek in doodsangst toe, legen den muur geleund met de handen op de borst, alsof zij het luide kloppen van haar hart wilde smoren. Toch werd haar angst getem perd door een groote verbazing en bewon dering voor dezen man, die met zulke kalme oogen en glimlachende lippen den vreese- lijken toestand in het aangezicht zien kon en toch moest een gewisse dood hem wacht ten voor hij misschien slechts eenige minu ten ouder was. En zij stelde zich hem voor met wonden bedekt, badende in zijn bloed, levenloos zijn dapperheid voor altijd ver dwenen en dat alles ter wille van haar. Omdat zij nietig, onwaardig wezen niet wou trouwen, zooals zij wenschten, voor haar alleen, was die ridderlijke schoone ziel verdreven uit het krachtige lichaam. Zij was bitter bedroefd en begon weer hevig te snikken, evenals zoo straks. Zij had geweigerd met Marius te trouwen, zij wist immers dat Florimonds leven gespaard zou worden want voordat Marius hem kon ba- reiken zou zij haar verloofde waarschuwen. En al was dit niet zoo geweest zij zou toch geweigerd hebben den wensch van Marius Ie vervullen. Maar even zeker was zij dat zij niet geweigerd zou hebben indien hij haar als belooning voor haar toestemming beloofd had het lev°n van Garnache le sparen, dat zij onherroepelijk verloren achlte. Plotseling werd zij in haar overpeinzingen gestoord door zijn rustige, kalmeerende stem: „Houd u bedaard, mademoiselle, alles is nog lang niet verloren." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9