PIANO's - ORGELS LH.BRIJNEN, Turfmarkt 7 AGENDA. LEIDSCHE SCHOUWBURG. BUITENLAND. VISSCHERIJ BERICHTEN. RECHTZAKEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. TELEGRAMMEN. Donderdag. A alkénburg CZ.-H.) Paardenmarkt. Maandag. Leidsche Schouwburg: „Ovea-schotje", door het. Hofstadtooneelkwart over acht MUSEA. Stedelijk Mnsenm de Lakenhal, Lange Scheistraat 2. Geopend in Juni, Juli, Augus tus en September van 105 uur. Zondags vana! halféén. Entrée Zondags kosteloos, Maandags f. 0:25. overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum' van Oudheden, Rapenburg 28. Geopend van 105 uur; Zondags van 14 uur. Entrée Maandags I. 0.26, andere dagen f. 0.10. Geologisch Mineralogisch Mnsenm, Garen- markt. lederen dag van 912 en van 1 304 uur Zondagen gesloten. Kosteloos. Ethnographiscb Mnsenm, Rapenburg 67 60 en Breestraat 18 Op werkdagen van 101 uur. Entrée's Maandags f. 0 25; overige dagen t. 0.10. Rijksmnsenm v. Nat. Historie, v. d. Werff- park Werkdagen 8 30—12; 1.30—5. Zater dags 8.3012. Kosteloos. Prentenkabinet, Rapenburg 71. Werk dagen 1i uur. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 912 30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanicns, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April30 Sept 96 uur; 1 October31 Maart 94 uur Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept 104 uur. Kosteloos. Dagelijks. Casino-bioscoop", Hoogewoerd; Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en tamilie-matinée. „Luxor-theater". Stationsweg: Bioscoop- en Variëté-voorslellingen. Dagelijks 'e 8 uur. 's Woensdags cn 's Zaterdags malinée te 2 uur. Trianon-Theater". Breestraat. Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags familiematinée. „City-theater", Haarlemmerslr.: Bioscoop voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woen- dags en 's Zaterdags matinëe te 2 uur. De avond, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Sept. waargenomen door dé apotheken van de heeren G. F. Reijst, Steenstraat 35. telefoon 136 en A. J Donk, Doezaslraat 81. telefoon 1313. Gaarne vestigen wij de bijzondere aan dacht op de adveftenlie in ons blad van heden betreffend» de morgen met toeslem ming van B. en W. te houden collecte met busjes door de in Leiden zoo goed bekende Vereeniging voor Hulp in de Huishouding en Kraamverzorging", voorzitter en secre- tares dr. Boonacker en mevrouw Heringa Hengeveld Wil de vereeniging haar nut tigen arbeid in overeenstemming met de ge voelde behoefte volbrengen dan heeft zij meerderen steun dringend noodig. en hij zendt zijn vrouw terug naar toga en bef, doch neemt zelf de plaats van secretaris bij haar in. een functie, die hem gelegen heid biedt geregeld bij zijn echtgenoole ie zijn! Ziedaar de inhoud, die, hoewel vlot en nu on dan met geest bewerkt, toch voor drie lange bedrijven ietwat te mager is! Het gezelschap brengt het amusement stuk met verve over het voetlicht, volledig ingespeeld. Speciaal de beide hoofdrollen zijn keurig verzorgd. Enny de Leeuwe geeft gloed aan Maftre Bolbec en typeert koste lijk zoo'n bedrijvig en eergierig advocaten- vrouwtje. Hier en daar vindt zij een prach tige charge zonder overdrijving. Uitmuntend tegenspel als echtgenoot geeft haar man, Pierre Mols, die de geestigheid weet uit te bujlen niet groole bekwaamheid, steeds be warend een prijzenswaardig decorum. Een vijftal bijrollen vormen een nood zakelijk vulsel, noodig om enkele situaties nader te belichten. Daarmede is al reeds gezegd, dal zij niet veel gelegenheid bieden om te schitteren. Noemen willen wij nog dc aardig volgehouden typeering van John Timrott. Dc aanwezigen hebben het aan waardee ring voor het gebodene niet laten ontbreken RECLAME. nieuwe en gebruikte 2122 BOT 00K HD0R EN HUURKOOP. DE VEREENIGDE SCHOUWSPELERS. 1JMU1DEX. 10 September. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K G. f. 1.80—1.50; Griet per kist van 50 K.G. f.55—28; Tongen.per K G. f. 4.15—3.05; Zt-lschol per kist van 50 K.G. f.4240. Kleine Schol per kist van 50 K.G. f-24—8; Schar per kist van 50 K.G. f.23 4.60; Tongschar per kist van 50 K.G. f60: Roggen per 20 sluks f 25/18; Vleélen per stuk f. 1.30; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f.83; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 40—36; Middel Schel visch per kist van 50 K.G. f. 33—26; Klein- middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f 17.5012.50; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G f. 11.504; Kabeljauw per kist van 125 K.G f.4835; Gullen per kist van 50 K.G. f 16:501.70. Lengen per sluk f. 1—0.75; Heilbot per K.G. r. 1.80—1.70; Wijling per kist van 50 K.G. f.5—2; Kool- visch per sluk r 0.75—0.56; Makreel per kist van 50 K.G f 15.5011. Aangekomen 6 stoom trawlers: IJM. 120 mei f. 3581: MM 1S9 mei f3371. IJ.M. 45 met f.2182. ÜM. 92 met f 2580. IJM 12 met f.2471; !JM 130 mei f.3491 besomming. In de opgave van gisteren stond vermeld, dal de IJM 71 was binnengekomen met f. 23-40 besomming, dit was onjuist; de IJM. 71 bad f. 1390 en dc IJM 77 r 2849 besomming. Piaairapport van Hr. Ms. „Vulcanns". DE ALGEMEENE TOESTAND. Diaham speelt epen kaart Niet praten, maar döen De Veieenigile Staten van Enropa. Vermoeid door eindelooze conferentie*;, eerst te Den Haag, thans te Geaève, die niet enkel den ganschen dag, maar tevens een groot deel van den nacht opvorderen, heeft dr. Stresemann gisteren een rede gebonden, die optimistisch was naar inhoud, doch triest en somber door haar vertolking. Pas aan het slot vermocht de spreker eenige bede ling te vinden en een warm applaus is dan ook zjjn deel geworden, al kwam het niet tot ovaties, gelijk bij de toespraken van Mac Donald en Briand. Als teeken van in stemming, drukte Briaud den Duitsohen min, de hand, toen hij, bij het beluisteren van de Fransche vertaling, kennis nam van gtre- semann's sympathie met het denkbeeld' be treffende de Vereenigde Staten van Europa. Opgemerkt dient hierbij echter, dat Strese mann liet voorbehoud heeft gemaakt dat de Vereenigde Staten van Europa nimmer den schijn mogen hebben van een politiek ver bond tegen andere wereiddeelen gericht. Ook heeft b(j gezegd niet te willen medewerken tot een economische organisatie, die er op gericht zou zijn, de Europeesche voortbren ging zoo te regelen, dat Europa geheel in zjjn eigen behoeften zou kunnen voorzien en n ets uit de andere wereiddeelen zon noo- d'g hebben. Sept.: Tusschen 1 gr. 19 m. en 0 gr 59 m. 01. en tusschen 55 gr. 25 m. en 55 gr. kolen gebruikt. Na Stresemann deelde Sclaloja mede, zoo juist de facultatieve clausule, houdende de verplichte onderwerping van alle rechtsge schillen van het internationaal Gerechtshof, te hebben onderteekend. Benesj zegde vervolgens toe ook zijnerzijds nog tijdens deze volkenbondsvergadering de facultatieve clausule te zullen onderte kenen. Bovendien zal Tsjecho Slowakije tot de al gemeens acte voor de vre.dzame beslechting van internationale geschillen toetreden. De Engelsche minister van handel, Graham, heelt daarna gesproken over de economische politiek der Engelsche regeering in den Volkenbond en hij had een aandachtig ge hoor, waar het Engelsche standpunt in tij den niet zoo openlijk was uiteengezet. Graham ging uit van het standpunt, dat de buitengewone verarming van Europa tenge- i voige van den wereldoorlog, thans in vollen omvang duidelijk is en wees er op, dat nage gaan moet worden, op welke wijze de door den volkenbond uitgewerkte convcntieover een economische wereld-statistiek verder ontwikkeld kan worden. Hü verklaarde dat de staten de ratificatie van do door den volkenbond uitgewerkte economische conventies moeten bespoedigen, en adviseerde, dat dp Europe, she parlemen ten zich.gcreg6ld eenpjaal per jaar uitsluitend l zullen bezig honden liet de groote internatio- nale economische overeenkomsten, welke door 1 den volkenbond uitgewerkt zijn. Vervolgens ging hij over tot de twee groote internationale vraagstukken, die thans actu- i eel zijnhet. kolenvraagstuk en het vraagstuk I der Vereenigde Staten van Europa. Laat-tgee I noemd vraagstuk noemde hij eigenlijk het vraagstuk van den vrijhandel in Europa. Voor dp Europeesche kolenproductie moet voor i een tijdvak van 1913 tot 1929 een stilstand j worden geconstateerd. Van de wereldhandels- vloot gebruiken 40 pet. der schepen thans j geen kolen meer, doch olie. Door de ratio- nalifrering van de industrie is hetkolenge- I li:uik 10 pet, achteruitgegaan. Verder wordt in verhoogde mate electriciteit in plaats van dachte aan protectionisme af en is bereid mede te werken aan een practische verbete ring van den economischen toestand van Europa. Bij een lunch, welko Briand gisteren aan do ec-rste gedelegeerden der Europeesche Staten heeft aangeboden, is van gedachten gewisseld over Briand's plan voor de Ver eenigde Staten van Europa. Behalve Briand namen Stresemann, Hen derson, de Oostenrijksche bondskanselier Streeruwitz, de Belgische minister van bui- tenlandsche zaken Hijmans en de Zwitser- sche bondsraad Motta aan de besprekingen deel. De beraadslagingen eindigden daarmede, cat aan Briand werd verzocht zijn denkbeel den en het resultaat der gehouden bespre kingen nader uit te werken in een memo randum, dat aan de betrokken ministers van buiten!andsche zaken zal worden, toegezon den. Op grond van dit memorandum zullen de ministers dan met hun regeeringen overleg plegen en later op een nader overeen te komen tijdstip de beraadslagingen voort zetten. In een toelichting aan de pers sprak Briand later zijn voldoening uit over de sympathieke wijze', waarop zijn voorstel was besproken. Hij stelde in uitricht dat zijn memoran dum zal worden openbaar gemaakt en dat het een aantal vraagpunten zal bevatten, waarover de regeeringen speciaal zullen worden geraadpleegd. Gistermiddag heeft de plenaire vergade ring van den Volkenbond dc verkiezingen voor de jaarlijks aftredende 3 raadsleden, Polen,. Chili en Roemenië gehouden. Bij de geheime stemming zijn 53 stemmen uitgebracht. Gekozen zijn Polen met 50, Joc-go Slavië met 42 en Peru met 36 stem men. Verder zijn uitgebracht op Noorwegen 22, op Paruguay 5, op Denemarken, Litauen en Zweden elk een stem, Do raad bestaat thans uit 0 permanente ledenDuitschland. Engeland, Frankrijk, Italië. Japan-, de twee niet-permanente doch herkiesbare leden Polen en Spanje en de 7 niet permanente en niet-herkiesbare leden Perzië. Finland, Canada, Joego-Slavic. Peru, Cuba en Venezuela. Terwijl men tel Genève dag-in. dag-uit praat over de maatregelen ..tot liquidatie van den oorlog" is de twist tusschen Rus land en China weer verscherpt en zijn hevige gevechten er het gevolg van ge weest. Dé' stad Progranitsnaja aan de Rus sischMandsjoerijsche grens is door de Russen bezet, maar na een hevigen twee- oaagschen strijd door dc Chineezen her nomen. Van voorpostengevechten kan hier zoo langzamerhand niet worden gesproken, zoo min als van „grensincidenten". Toch gaat Rusland maar kalm door met het zen den van nola's over beslechting van Het ge schil alsof haar troepen nog steeds aan de Russische zijde der grens vertoeven en geen inval nebben gedaan op gebieden waar zij niets te maken hebben M'n vrouw is Advocaat, blijspel in 3 bedrijven van Georges Berr en L. Verneuil. Wanneer buiten de zon hoog aan den hemel blakerend neerschijnt, wanneer nog het vacantie-stof in de kleeren zit. dan is het nog wat vroeg om het schouwburg seizoen te openen! Dat hebben de Ver- eenige Schouwspelers gisteravond onder vonden Het Schouwburggebouw, feitelijk ook nog niet geheel gereed tot ontvangst van gas ten al9 gevolg van den aanleg der cen trale verwarming, was slechts heel matig jes bezet en over 't geheel genomen was men ietwat onwennig. Regel is te beginnen met een licht blij spelletje en daarvan was niet afgeweken. Ter opening van het win terseizoen werd gebracht een echt Fransc.h blijspel, dat het alleen hebben moet van wat men zou kunnen noemen uiterlijke geestigheid, zon der innerlijkheid en zondm* fijnheid; een blijspel, dat absoluut geen aandacht eischt om het volledig te kunnen volgen. Summa summarum een van die tooneelproduclen, waarvan de herinnering zeer spoedig is Vervaagd! Het gegeven is gevonden met echt-Fran- sche behendigheid en is volgens 't zelfde recept uitgewerkt, hooger vermogen wij „M'n Vrouw is Advocaat" niet aan te slaan! Edmond Bolbec. levende van zijn rente, is getrouwd met een advocate, die zich naam weet te maken en zich weldra mag verheugen in een zoo drukke practijk. dat haar man. om haar 20 minuten te kunnen spreken, zijn toevlucht moet nemen tot de rol van cliënt! Wat er is overgebleven van huwelijksgenoegen behoeft nu niet meer ge definieerd. Het beroep en de eer hebben volledic gezegevierd over' hel huwelijks leven! Dc man. geworden tot een bijwagen van Maltre Bolbec, gaat zijn troost zoeken bij een vriendinnetje, tevens cliënte van zijn vrouw de advocaat. Ontdekking is natuurlijk het gevolg, maar het is de „hij", die zich moester maakt van de situatie en in de Advocaat weer weet te wekken de Vrouw, met alle ijdelheden en lust lot behagen Op het juiste moment blijkt ten slotte den echtgenoot, dat hij de Vrouw weer heeft gewekt voor een ander! Dan keert hij maar liever terug tot den ouden toestand 19 m. Nbr SCH 268, 18 last; SOH. 46. 16 last; SCH. 17, 16 last. SCH. 95, 2 last; SCH. 275, 6 last; SCH. 2C2. 8 last SCH. 312. 10 last; SCH. 39. 65 kantjes; SCH. 75, 5 last; SCH 260, 13 last. SCH 103, 5 last. SCH 81. 7 kantjes; SCII 141. 12 last; SCH. 378, 12 last. SCII 280. 5 last; KW. 55. 8 last; KW. 135. 9 last; KW. 29. 16 last; VL. 132, geen vangst. VL 16. 50 kantjes. VL. 14. 7 last; VL. 167, 12 last. IJM. 267. geen vangst. DE STRAFZAAK GIESSEN-NIEUWKERK. Naar wjj vernemen, komen op de ljjst van getuigen die Donderdag door het Araster- da;nsch Gerechtshof gehoord zullen worden in verband met de revisie-behandeling van de strafzaak Giessen-Nieuwkerk de namen voor van 97 personen. Van de zjjde van den Procureur-Generaal zijn 61 getuigen gedagvaard, terwijl de voor zitter van het Gerechtshof. 12 getuigen ge dagvaard heeft. De verdedigers hebben voorts 24 getuigen a decharge laten dagvaarden. De volgende passagiersschepen zijn Woensdag 11 September 1929 in radio-tele- De economische commissie van den vol kenbond heeft het zeer verstandig voorstel gedaan om tot aaneensluiting voor de pro ductie en de distributie van kolen te ge raken dit zou een belangrijke stap voor waarts voor de oplossing van de interna tionale kolencrisis zijn. Verder heeft de ecónomische commissie geadviseerd tot internationaal overleg be treffende de löonen' en den arbeidstijd in den kolenmijnbouw. Graham stelde nu voor dat de tweede commissie van den volkenbond een motie zal uitwerken tot het bijeenroepen van een internationale conferentie ter bestudeering van'de. arbeidsvoorwaarden en tegenwoor dige moeilijkheden in de kolenindustrie. Vervolgens behandelde hij het vraagstuk van den vrijhandel in Europa, dat tegen woordig onder den naam van Vereenigde Staten van Europa wordt besproken. Hij wil geen domper zetten op de geestdrift voor dit vraagstuk, doch het ig beslist noodzakelijk tot practische voorstellen te geraken en niet in het algemeen grootsche gedachten te bespreken. De tegenwoordige' Engelsche regeering is niet tegen het denkbeeld van een vereeni ging van de Eurupeesdhe staten. Zij ver langt echter dat dan ook alle onderscheid in de douane-tarieven van de verschillende landen definitief zal verdwijnen. Vooral mo gen geen beperkingen of belemmeringen in den weg worden gelegd aan den handel in grondstoffen, als bijv. kolen en staal in het verkeer tusschen de verschillende landen. Een overeenkomst tusschen de Europee sche mogendheden is denkbaar, indien de prijzen en de distributie der grondstoffen geregeld worden, zooals dit bijv. bij de grafische verbinding met de daarnaast ver- staal trust reeds het geval is. Een dergelijke melde kuststations en via die stations recht streeks te bereiken. Medegedeeld door de N.T.M., Radio Holand. Alphacca, Quessant Radio; Alhena, Rugby Radio; Amstelkerk, idemChrist. Huygens, Scheveningen Radio; Flandria, Amaralina Radio; Gelria, Scheveningen Radio; J. Piet. overeenkomst mag natuurlijk niet schadelijk zijn voor de belangen van de gebruikers. Graham stelde voor. dat de tweede com missie van den volkenbond, die voor econo mische vraagstukken, een ontwerp voor een overeenkomst zal opstellen, volgens welks voor de eerstvolgende twee jaar iedere ver- DUITSCHLAND. Geen verhccging der spoorwegtarieven He! rapport inzake de bomaanslagen ingediend. Officieel wordt medegedeeld, dat de rijks minister van verkeerswezen het verzoek van de Duitsche rijksspoorwegen om ae spoorwegtarieven te mogen verhoogen van de hand heeft gewezen mot het oog op de ondertusschen iugetredene en aanhoudende gunstige ontwikkeling van verkeer en in komsten. Hel rapport van het Chemisch-technisch rijksbureau inzake, de bomaanslagen, is bij de Berlijnsche politie ingediend. In het rapport wordt de meening uitge sproken. dat bij den aanslag op het huis van den vice-president in Sleeswijk dezelf de springstof is gebruikt, als bij den eer sten aanslag te Luneburg. De springstoffen lading woog 3.9 K.G. De springstof, die ook in de mijnen wordt gebruikt, is amoniet en bestaat uit trinitro toluol, nitron af tal ine, en amoniasalpeter. Bij den aanslag op het Rijksdaggebouw in Berlijn is klaarblijkelijk een zwart poe- dervormige springstof gebruikt. Bij dien op het regeeringsgebouw is met groote waarschijnlijkheid een bri santspringstof aangewend, dit tot explosie is gebracht. Het centraal orgaan van de Duitsch« boerenbonden neemt stelling tegen Hugen- berg's actie tegen het plan-Young. Ver klaard wordt o.a.. dat de Duitsche boeren natuurlijk nooft te vinden zullen zijn voor een partijpolitieke actie. Maar de druk, welke openlijk op een deel van de boeren wordt geoefend en de schade welke dreigt van het optreden van het politieke rechts- radicalisme, dwingt allen nadrukkelijk te wijzen op de beteekenis van de rechtsradi- cale oneerlijke agitatie en hen beslist ont houding aan te bevelep ten opzichte van de te vormen plaatselijke comité's voor het ..Yolksbegehrcn". De boerenstand, die slechts belang heeft bij een rustige ontwik- keling ten goede van de gebeurtenissen en bij een snelle opheffing van den druk op dc rijksfinanciën, heeft niets te winnen bij medewerking aan dc plannen der recht-s- radicalen. Coen, idem-, Indrapoera. idem; Joh. de Witt hooging der douane-tarieven wordt verbo- idem; Kon. d. Nederl., Kosseir Radio; Vo- lendam, Marion Radio; Maasdam, Rugby Radio; Oranje Nassau, Paramaribo Radio Patria, Scheveningen Radio; P. C. Hooft, idem Rotterdam, idem; Slamat. Weltevre den Radio; Statendam. Scheveningen Radio Tabanan, Soller Radio; Tjerimai. Scheve ningen Radio; Venezuela, idem; Zeelandia, Amaralina Radio. den. terwijl bij deze overeenkomst den re geeringen dringend wordt geadviseerd tot verlaging der tarieven voor die goederen soorten. welke van algemeen nut zijn. Slechts langs de'zen weg. aldus besloot Graham zal het economische leven van Europa geleidelijk weer tot vrijheid kunnen geraken. De Engelsche refeeering wijst iedere ge ENGELAND. Meeningsverschil in het kabinet. In een gistermiddag gehouden kabinets raad is volgens een correspondent van de „Evening Standard" door meerdere leden ernstig bezwaar gemaakt tegen de te Genève door Henderson afgelegde ver- RECLAME. H. P. H. KEEREWEEFi BEGRAFENISSEN T.I ee, AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16 CREMATIE 479 klaring dat hij het verdrag voor fina cieelen steun aan onrechtmatig aangeval len staten zou wenschen te teekeiien. De correspondent deelt med>e, dat scbeidene collega'9 van Henderson zeer i kant zijn tegen het aangaan van nieuJ verbintenissen en dc leider van die oppl sitie is de kanselier van de schatkisj Snowden. Ook onder de leden van d© parlementaij arbeiderspartij zijn er verscheidene, 6terk tegen het onderteekenen van zuid verdragen zijn en het is vrijwel zeker, dl de zaak spoedig na de opening van hj parlement in het Lagerhuis tor sprake worden gebracht. VEREENIGDE STATEN. Sabotage der ontwapening. De heer William B. Shearer, Amerj kaansch vertegenwoordiger bij de besprj kingen over de ontwapening ter zee, van beschuldigd niet slechts zijn taak hebben verwaarloosd, maar zelfs een sche pe anti-ontwapeningsactie te hebben voerd. Hij zal hiervoor in de Scnaat-sc missie ter. verantwoording worden gero pen. Inmiddels heeft hij in een intervie verklaard, dat hem door hoogere mann officieren materiaal voor zijn actie ter c,. schikking is gesteld. Bij zijn verhoor il de Senaatscommissie zal hij die namen 1 kend maken! Amerika schijnt weer eens aan den vooj avond te staan van eem nieuw scharulna RONDOM DEN VCLLKENBONI PARIJS, 10 Sept. (N.T.A.). De gister door Stresemann te Gonève gehouden redevo ring wordt door de Fransche bladen als 2 belangrijk aangemerkt en als een nieawe 1 drage voor de vredespolitiek gekenschet Met name leggen de bladen den nadn op de adhaesie betuiging van StresemauD het denkbeeld van Briand inzake een niern organisatie van Europa. De „Ere Nouvelle" schrift, dat de Frana Duitsche entente thans niet alleen symbol; bestaat. Men kan thans zeggen dat Ui no voortbestaat en in een actiever vorm. FARIJS. 10 Sept. (N.T.A.). Naar de „M tin" verneemt, zal Briand deelnemen den Donderdag a.s. in Rambouillet plaa hebbenden Ministerraad en waarschijnlijk het eind dezer week weer naar Genét terug keer en. LONDEN. 10 Sept. (V.-D.) De „Times schrijft over de réde van Dr. Streseman in de vergadering van den Volkenbond, d: deze rede karakteristiek is voor de nieuw phase van internationale verzoening, d deze maand te Genève begonnen is. Tesultaat van de Haagsehe conferentie op deze zitting van den Volkenbond onmh del lijk merkbaaT geworden en de atrrw pheer gezuiverd. Een rede. zooals Stres mann thans gehouden heeft, had nooit voTen een Duitsche gedelegeerde op een ve gadering van den Volkenbond kunnen hoi den. zoolang niet de beslissing over ontruiming van- he^ Rijnland gevallen wa Briand is de hartelijke steun van de Dui sche regeering voor zijn plan deT Vereenil de Staten van Europa in het bijzoad welkom geweest. GENEVE. 10 Sept. (V.-D.) De vergndf ring van den Volkenbond werd hedenmol gen voortgezet met de algemeene debattel De eerste spreker was Graaf Apponyi. di verklaarde, dat hij het met den Duitsche minister van buitenlandsche zaken dr. Sir semann eens is, dat de kwestie der mindei heden later weer moet worden aan de or; gesteld en wel in de zesde commisssie. Met betrekking tot de ontwapeningskwe tie oefende graaf Apponyi kritiek op groole mogendheden, die van dc kleme st ten verlangen, dat deze eerst zullen on wapenen Met stemverheffing verklaart Apponyi, dat bij de onderteekening var vredesverdragen ook do overwinnaars verplichting tot ontwapening op zich hel ben genomen. TOKIO. 10 Sept (Reuter). Na een ui voerige bespreking van het voorstel 3 Henderson te Genève om het Convenai van den Volkenbond in overeenstemmin te brengen met het Kellogg-pact. heeft <1 Japansehe regeering besloten, dit voorst goed te keuren en aan den Japanschen delegeerde te Geneve dienovereenkomstiT instructies te zenden. e j m I zi DE WERKLOOSHEIDSVERZÉ KERING IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 10 Sept. (V.D.) De soc-<M rijksministers hebben te Bühlenhöhe sprekingen gevoerd over het bepalen hun standpunt inzake de hervorroie! werkloosheidsverzekering. De „D.A.Z." herinnert er in dit vert). aan, dat het niet onbekend i9, dat de sociaal.democratische leden van nt binet verschil van meening over dit 1 stuk bestaat. Hilferding heeft reeds een -j met aftreden gedreigd, n.l. toen de re? zich om linancieele redenen genood

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2