70ste Jaarpan® DINSDAG 10 SEPTEMBER 1929 No. 21316 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel voor advertentiên uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine idvertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden ƒ2.35, per week ƒ018 Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. OU nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN VERSLAG OVER 1928. IT. Overzicht van handel en industrie. De Kamer kan aan de hand van de inge komen rapporten over den gang van zaken van diverse bedrijven in het district, zij het slechts in het algemeen, van 1928 getuigen, het een jaar van flinke bedrijvigheid is geweest, een jaar waarin vele industrieën ineen levendig tempo hebben kunnen arbei den en waarin de omzetten die van '1927 hebben overtroffen, toch moet het feit, dat slechts sporadisch belangrijke uitbreiding of nieuwbouw plaats had, doen inzien, dat de hierboven geconstateerde flinke bedrijvig heid, niets anders be teekent, dan dat onze' industrieën eerst thans, in 1928, voor hunne algemeene outilage, dateerend soms zelfs van vóór 1914:, voldoende werk heb ben. Zoo is b.v. het aantal arbeiders in de textiel fabrieken in Leiden in 1928 niet grooter dan in 191-4 en al zijn er afdeelingen n deze industrie, die beter bezet zijn, even eens zijn er waarvan de bezetting belang- minder is. De vroeger zoo echt typische Leidsche breierij-industrie schijnt lang zaam maar zeker zijn beteekenis te verlie zen. Door de veranderde mode heeft de zwarte wollen kous plaats moeten laten aan gekleurde in hoofdzaak gemengde kous, sardoor thans een belangrijk aantal brei- Lichines in de Leidsche fabrieken stilstaat. Ter illustratie van het bovenstaande doen Tij uit deze) rapporten hier en daar een peep. Bankwezen Het jaar 1928 is voor de binnen het ressort gevestigde banken, wier belangen uit den aard nauw samenhangen met de algemeene bedrijfstoeslanden in het district en verder ook voor de commission- nairs-firma's in het algemeen niet als onbe vredigend aan te merken. Bloemkweekeiij De algemeene toestand was over 1928 niet onbevredigend. De export naar Italië ondervond moei- ijkheden, aangezien de douaneformaliteiten omslachtig en zeer langzaam werden uitge voerd. zoodat herhaalde klachten over te langen reisduur werden ontvangen. Bloemisterij Deze had in het algemeen een goed jaar, zoodat de bedrijven niet alleen in omvang, maar ook in aantal toe nemen. De steeds meer uitgebreide toepas sing van het motorverkeer te water, te land ?n in de lucht vergemakkelijkt de expeditie, wat niet alleen aan den handel in potplan ten, maar vooral aan dien. in snijbloemen 'en goede komt. Boomkweekerij Cultuur en handel yaren bevredigend, zoodat kweeker en han dlaar het behoorlijk stellen, er is geen werkloosheid, terwijl landprijzen en loonen stijgen en de beteelde oppervlakte zich langzaam uitbreidt. Tegenover overproduc tie van enkele artikelen als aucuba, lauro- oerasus en struikheesters, staat schaarste van andere als rhododendron, aft a 1 i a en buxus. Bouwmaterialen De productie van baksteen nadert langzaam maar zeker de wde hoogte en de afzet houdt daarmede ge lijken tred. Kalkzandst^en De meeste kalkzand- steenfabrieken bezitten momenteel vol doende orders. Niettegenstaande dit was er van prijs stijging geen sprake, want steeds werd door sommige fabrieken voor lagcren priis aan- W noden Als gevolg, dat in België zeer weini? Bel gische steenen beschikbaar zijn, zijn de Prijzen sterk opgeloopen. Van de thans plaats gehad hebbende stij- ?irig zullen waarschijnlijk slechts weinige' fabrieken gebruik kunnen maken, daar zij fteds voor maanden hare productie hadden ??p'aatst. De toestand was dan ook over het Gemeen genomen slecht. Dakpannen DP omzet was zeer bevre digend en behoefde niet ondeT te doen voor dip van 1927. De prijzen waren af en toe iets lager, toch ban niet worden geklaagd over een con ventie. hetzij binnen- of buitenlands, die Prijzen onloonend maakt en den afzet kmneiljjkt. Schelpkalk De groote import van bui- fanlandsche kalksoorten en de zware con ventie ondervonden van hel sterk toe komen gebruik van Portland-cement en de loepassipg daarvan in gewapend beton. Z!!n voor deze industrie nog steeds een Poole belemmering om te komen lot grooter Snzet. Niritegenstaande dit mocht toch over 1928 111 vergelijking met. het slechte jaar 1927, eenige omzetverbetering worden geconsta teerd. Houthandel De' algemeene toestand was niet direct ongunstig. Er was het geheele jaar voldoende werk en orders, maar door de dikwijls te scherpe concurrentie moest menigmaal voor te lage prijzen worden geleverd. De afschaffing der bouwborgstelling heeft reeds merkbaar invloed op de soliditeit der afnemers, zocdat verdere doorvoering ge- wenscht wordt. Meelfabrieken en Meelhandel Op het verloop der zaken in de tarwebloera-fabri- cage blijft nog steeds merkbaar de invloed van de sedert eenige jaren belangrijk ver hoogde invoerrechten in Duitschland, waar door uitvoer van tarwebloem naar het ach terland vrijwel uilgesloten is. De meelhandel mocht zich verheugen in een vrij bevredigenden gang van zaken. Be lemmeringen van ernstigen aard werden niet ondervonden. De aanvoeren hadden regelmatig plaats, waardoor een behoorlijke voorziening in de behoefte was verzekerd. De concurrentie was wel scherp, maar als regel gelukkig loyaal Afhankelijk als de handel voor een groot doel is van het welvaartspeil der bakkerij, kon men toch een voortgezette verbetering in bet bakkersbedrijf consta- teeren. Een meer met de eischen van het bedrijf rekening houdende Arbeidswetgeving blijft hier echter nog steeds het schibbo- leth. Metaalnijverbeid Wat de werkzaam heden betreft, was de algemeene toestand vrij bevredigend. De bouw van schepen ging voor het grootste gedeelte weder gepaard met het daarop houden van vrij groote bedragen en voorts in veel gevallen met inruilen en overnemen van oude schepen, welke met gering© aanbetaling en verder met het daarop houden van de resteerende gelden getracht moest worden van de hand te doen. Sigarenfabrieken Het jaar 1928 heeft zich, evenals zijn voorganger gekenmerkt als in het teeken van zware concurrentie te staan. De onderlinge strijd om gewonnen terrein te behouden en zoo mogelijk nieuw terrein te winnen, ging gepaard met enorme krachtsinspanning, terwijl de eindresultaten meestal het beeld gaven, dat de moeile.- zorgen en risico aan het bedrijf verbonden, in geen verhouding stonden tot de behaalde winst. Textiel-indnstrie De wollen-deken fa brieken hadden volop werk, eensdeels door de tijdige bestellingen voor het wintersei zoen hier te lande, anderdeels voor export. Reeds kan evenwel voorspeld worden, dat de financieele resultaten over 1928 belang rijk minder zullen zijn en achterblijven bij die van 1927, De goede Leidsche deken ondervond veel concurrentie van minderwaardige soorten, welke elders gemaakt worden. Ook de sajet-industrie heeft geen ongun stig jaar achter den rug. De export ondervond groote moeilijk heden, waarschijnlijk ook, doordat in Enge land de toestand in deze industrie niet gun stig was en aldaar beneden kostprijs ver kocht werd. Touwiabrieken Voor deze industrie was 1928 bevredigend; er werd het geheele jaar met volle productie gewerkt. Tuinbouwbedrijf In de centra van den tuinbouw, zooals in Alkemade, Ter-Aar enz. j was in tegenstelling met de twee vorige jaren de groenten- en augurkenteelt zeer gunstig. De gewassen gaven geen onbevre- 1 digende opbrengsl De prijzen waren «»ver het geheel goed. De droge zomer, waardoor in het buitenland vele gewassen waren mislukt, kwam aan den export van onze producten ten goede, hetgeen loonende prij zen tengevolge had. De uitbreiding van warenhuizen en plat glas, gaat steeds in sneller tempo. Vooral de teelt van vroege aardbeien onder glas gaat hard vooruit. Ook de tomaat, voor heen hier nog een betrekkelijk onbekend product, wordt meer en meer geteeld. Ten gevolge van de groote uitbreiding der teelt en van de loonende prijzen vermeer derde de veiling te Roelofarendsveen haar omzetcijfer met ongeveer f. 300 000. Het totaal omzetcijfer bedroeg f. 1.046.000. Yisscherij Voor de trawlvisscherij wa ren in 1928, ondanks velerlei ongunstige omstandigheden, de resultaten vrijwel be vredigend en hebben verscheidene vaar tuigen-van begin Januari .af tot midden -Tuli de trawlvaart voortgezet In 1928 hebben aan de trawlvisscherij deelgenomen 34 zeilloggers. die gemiddeld bruto heb ben besom d f. 7100. 11 motorloggers, die gemiddeld bruto hebben besomd f. 14.000.; 1 stoomlogger. welke f. 35.000 besomde Met voldoening kan op de alleszins be vredigende resultaten van de haringvis- scherij in 1928 worden teruggezien Het had den schijn of de ruime vangsten, waardoor het seizoen zich in het bijzonder heeft on derscheiden, alle opgebouwde theorieën ten opzichte van verminderden vischstand, 1 wilden logenstraffen. Zelfs deed zich het feit voor, dat in netten met wijdere mazen, indien niet meer. dan tocfi minstens zooveel haring werd gevan gen als in de netten, waarvan men. op grond van wanvangsten in vorige jaren de mazen allengs nauwer had laten maken. Bij den aanvang van het nieuwe seizoen waren de oude voorraden vrijwel geruimd, waarom al spoedig een levendige export in maatjesharing naar Duitschland ontstond. Voor deze soort haring komt meer en meer interesse, ook daar waar vroeger uitsluitend de volle haring geplaatst kon worden. Ook de vele andere grootere en kleinere bedrijven hebben blijkens de in het verslag opgenomen gegevens, op enkele uitzonde ringen na in 1928 geen onbevredigend resul taat opgeleverd, zoodat de conclusie gewet tigd is. dat in het algemeen voor handel en industrie 1928 geen ongunstig jaar is geweest. VER. VAN DEN NEUTRALEN HANDELDRIJVENDEN EN INDUSTRIEëLEN MIDDENSTAND. Feestelijkheden ter te'eqenheid van het 15-jarig bestaan. Zondag en gisteren heeft bovengenoemde vereeniging op feestelijke wijze haar 15- jarig bestaan herdacht. Het mooist denkbare zomerweer begun stigde hel eerste gedeelte van het program ma, een boottocht naar Schiphol. De Pauline", die anders dagelijks haar rondvaart over onze onvolprezen meren onderneemt, was voor dit doel gecharterd en vertrok Zondagmiddag met een maxi mum aantal passagiers aan boord vanuit de Sleutelstad Na eenige genotvolle uurtjes op hst water, waarbij het muziekgezelschap „Auf- gepa9l" de goede stemming er alras had ingebracht, werd te circa 4 uur Schiphol bereikt Wie aan Schiphol denkt, denkt aan hel vliegveld en het lag dus volkomen in de lijn, dat het bezoek in de eerste plaals dit interessante centrum der aviatiek gold. Onder leiding van de directie werden verschillende hangars bezichtigd en di verse types vliegtuigen bewonderd. En niet alleen uitwendig, want de om geving noodde tot de daad en het duurde dan ook niet lang of tal van leden van het gezelschap zweefden in letterlijken zin door het luchtruim. Het pleit voor den durf van de dames, dat de animo van deze zijde om te vliegen grooter was dan bij de heeren, van wie me nigeen den stevigen vaderlandschen bodem prefereerde boven de betrouwbaarheid van onze nationale vliegtuigindustrie. Opgetogen over het genotene werd tegen zevenen de terugtocht aanvaard, onderweg werd een gezellig dansje gemaakt en toen om halfelf de boot weer aan de kade meer de en de feestvierende middenstanders in opperst? stemming naar huis keerden, droeg iedereen de overtuiging met zich mede, dat het in alle opzichten een prachtige dag geweest was. Na den schitterend geslaagden boottocht van Zondag kwamen gisteravond opnieuw de leden met hunne dames in grooten getale bijeen, thans in den foyer der Stadsgehoor zaal ter voortzetting der feesten ter gelegen heid van het 15-jarig bestaan. Nadat de welbekende jazzband „Aufge- pasf". welke hoe langer hoe beter begint te worden, eenige pittige nummers had ten beste gegeven, opende de voorzitter van de propagandacommissie, de heer W. Brou wer, de bijeenkomst met een woord van welkom tot alle aanwezigen, terwijl hij zijn blijdschap uitsprak over de goede opkomst, welke naar hij hoopte in de toekomst ook op de ledenvergadering zoo zou zijn. Hierna verkreeg de voorzitter, de heer Mayer hel woord, die in het bijzonder be groette den bondsvoorzitter, den heer Ed. Schürmann den beer Kropveld, adviseur van de Ned. Middenslendsbank en directeur van de Haagsche Middenstandsbank, den heer van der Tas, directeur van de Leid sche M. S. Bank, den heer mr. Knibbe, secretaris van de K. v. K., den heer Eel- tjes. oud-voorzitter en de besturen van de R.-K. Middenstandsver. „De Hanze" en van de plaatselijke stucadoorsorganisalie Bovendien deed hij voorlezing van een bericht van verhindering van hel bestuur der Chr. Middenstandsvereeniging en van een telegrafischen gelukwensch van den directeur van het bondsbureau, den heer Ingenool. Terugziende op den afgelegden weg, schetste spr. hoe de vereeniging werd op gericht den 17den Augustus 1914 op initia tief en onder voorzitterschap van den heer van Rossum du Chattel. Vele besluurs- 'r-den zijn sindsdien gekomen en gegaan: mede en minder goede; ta! van vergade ringen en debatavonden zijn gehouden en wanneer spr. dan aan het eind van dit 15-jarig tijdvak de rekening afsluit en de balans opmaakt dan ziet hij daarop twee posten staan. Aan den eenen kant de energie en de toewijding van een kleine categorie middenstanders en aan de an dere zijde de waardeering van velen. En evenals in het zakenleven heeft dan ieder, die tot laatstgenoemde groep behoort zich af. te vragen; Heb ook ik wel de volle 100 procent van mijn werkkracht gegeven om mijn bestuur ter zijde te staan? Spr. is er bang voor. dat het antwoord op die vraag in de meeste gevallen ont kennend zal luiden en daarom wekte hij met klem allen op om met meer energie en meer geestdrift zich te werpen op de belangen van den middenstand tot heil van de algeheele organisatie en van de leden individueel De heer Mayer besloot met zijn dank uit te spreken aan mevr. van der Blij en den heer van Appel voor hun veelomvattend werk als leden der propaganda-commissie Mevr. van der Blij kreeg een ruiker prachtige rozen. Alvorens het feestelijke deel van den avond aanving sprak nog de bondsvoorzit ter. de heer Schürmann woorden van dank tot het bestuur, dat hem had genoodigd op dezen feestavond van een der trouwste middenstandsorganisaties in den lande. In het bijzonder zeide spr. zich te ver heugen over de aanwezigheid van zoovele dames; niet alleen uit egoïstische overwe gingen, zooals hij ondeugend opmerkte, maar omdat hij daarin ziet een bevestiging van de idéé, dat ook de vrouw, meer dan in vroegere jaren, doordrongen is van de nood zakelijkheid van organisatie. Dat organisatorisch verband is zoowel in het belang van den geheelen midden stand als van het eigen gezin en van harte hoopte spr. dan ook. dat eendrachtige sa menwerking tusschen man en vrouw ook hier ter stede zou leiden tot grooteren bloei van het gansche middenstandswezen in al zijn geledingen (applaus). Hiermede was het officieële gedeelte af- geloopen en was het woord verder aan den bekenden humorist Harry Woodward, die in afwisseling met het strijkje, de aan wezigen kostelijk heeft weten te aumuseeren Tusschentijds werd nog een kleine ver loting gehouden ten bate van de kas der Leidsche Reddingsbrigade, welke f. 30 op bracht. Het wa9 al laat, toen eindelijk het einde aanbrak van dezen gezelligen avond, welke naar goede gewoonte besloten werd met een genoeglijk dansje. DE SCHILDER L. HARTZ 6o TAAR. L. HARTZ. Morgen, Woensdag, wordt een der beste Hollandsche landschap- en portretschilder, de heer L. Hartz 60 jaar en hoewel deze stille werker, die liefst onopgemerkt en ver van het gewoel der buitenwereld in zijn atelier te Heemstede ongestoord het penseel hanteert, dezen dag bij voorkeur onopge merkt zou laten voorbijgaan, komt het ons voor dat we het aan de kunst verplicht zijn dit feit in herinnering te brengen, opdat zijn vele vrienden en vereerders hem op dezen dag hunne gelukwenschen kunnen aan bieden. Louis Hartz werd 11 September 1869 te Amsterdam geboren waar hij zijn kinder jaren doorbracht Op de schoolbanken toon de hij reeds aanleg voor de schilderkunst Van daar dat hij op de Rijks Academie werd geplaatst, waar hij echter slechts twee jaar bleef, om zich verder op hel atelier van zijn ouderen neef. den heer Meijer de Haan, den destijds bekenden genre schilder, te be kwamen, Voorts werden zijne eerste schre den op den moeilijken weg der schilder kunst geleid door Van der Valk (op Felix Merits) die thans nog lot zijn beste vrien den en bewonderaars behoort, getuige de verschillende artikelen die Van der Valk aan hem gewijd heeft. Hartz vestigde zich van 1910 tot 1916 ia BINNENLAND. Het voortgezette congres van het N.V.V.; besprekingen over de rechtspositie der arbeiders. (Binnenland, 3e Blad.) De scheepsbrand te Rotterdam heeft tien dcoden geëischt, namelijk acht Neder landers en twee Engelschen, (Gemengd, 2de Blad.) Ontploffing aan boord van een Yougo- Slavisch schip in volle zee; de bemanning gered en te Poortershaven binnengebracht. (Gemengd. 2e Blad.) De landbonwfeesten te Bodegraven ge opend. (3e Blad.) De malversaties bij het Landstormverband te Leiden (Rechtzaken. 1ste Blad). BUITENLAND. Een niteenzetting van den Engelschen. minister Graham in de Vclkenbondsver- L'adering van Engeland's economische poli tiek. (Buitenland. 1ste Blad.) Ontwapeningssabotage in Amerika (Buitenland en Tel 1ste Blad.) Geen verhooging der Duitsche spoorweg tarieven (Buitenland, 1ste Blad.) Leiden waar hij zijn eerste groote succes had met het prachtige portret van prof. Hartman, dat thans een eerelaats heeft in de Senaatskamer der Leidsche Universiteit. Verder schilderde hij de portretten van verschillende bekende Leidenaars, zooais de burgemeester, Jhr. mr. dr. N. C. de Gijse- laar. de hoogleeraren profs Gorter, Groe- newegen, Mulder, Mejjers en van Ita'.lie, als- mede van mevr. van Itallie-van Embden, dr. Laurie Bolle, mr. A. van der Eist enz. In 1924 exposeerde de Leidsche Kunst kring deze portretten benevens vele and°re schilderijen van vroegeren en lateren tijd van den schilder in de kunslzaal van net Stedelijk Museum „De Lakenhal" welke tentoonstelling voor den schilder een groot succes werd. Tn zijn Leidsche jaren toefde hij 's zo mers in Katwijk en schilderde daar zee en figuren aan Zee. Na de ramp die zijn huis en atelier met al zijn werk van vele jaren vernietigde, heeft hij zich speciaal op por tretschilderen toegelegd en slaat als een der heste Hollandsche portretschilders bekend. Mogen velen hem morgen te Heemstede, Amaryllislaan 6, hunne gelukwenschen aanbieden. ALASTRIM. Te Delft is Zaterdagavond een 15-jarige jongen, zekere Jansen, uit Leiden, die bij familie logeerde, in het gasthuis ter verple ging opgenomen, wijl hij was aangetast door alastrim. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: W. M. Jongbloed, Breestraat 99-101, Leiden Vodemagazijn Dameshoeden C. Verboom. C. 2, Ter-Aar. Veehandel Kapitein B Brinkman van het 4de R. I. wordt van 23 tot en met 28 dezer ge detacheerd bij de militaire gasschool le Utrecht. Onze stadgenoot de heer A. Vis komt voor als nummer één op de voordracht voor leeraar in het schilderen aan de Am bachtsschool te Zierikzee. Aan het postkantoor Leiden en zijn bij kan tooren werd in den loop der maand Augustus op spaarbankboekjes ingelegd f 110 097.76 en terugbetaald f 113.09539. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 2998.13. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 109. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f 600.— en afgeschreven f 2200.derhalve minder in- dan afge schreven f 1600. Ten nadeele van den jongeman D L. is gistermiddag een rijwiel ontvreemd, dart onbeheerd op den Hooge-Rrjndijk was ach tergelaten.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1