70ste Jaargang MAANDAG 9 SEPTEMBER 1929 No. 21315 STADSNIEUWS. DE SINGELLOOP VAN „R00D-WIT" TE LEIDEN Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel roor advertentie uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentie 35 Cta. per regel. Kleine Idvertentién uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:j Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. 0.18 v 0.18 Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. g KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN VERSLAG OVER 1928. I. (De werkzaamheden der Kamer). Verschenen is weder het even uitvoerig zaakrijk als keurig verslag van de Kamer an Koophandel en Fabrieken voor Rijn- ad te Leiden betreffende de werkzaam- ïden der Kamer en den toestand van han- el. scheepvaart en nijverheid in 1928. Uit het eerste gedeelte blijkt dat het ge- ied der Kamer 25 gemeenten omvat, met f9301 inwoners tegen 176867 aan het einde in 1927. Een vooruitgang dus van 2134. en viertal gemeenten gingen in bevolking ikteruit, ml. Katwijk (64), Leimuiden (18), èeuwkoop (16) en Nieuwveen (58). De inkomsten en uitgaven over 1928 be ogen f. 23145.57 met een batig saldo van 5453.76. Aan jaarlijksohe bijdragen werd itvangen f. 18501.74 en aan nieuwe in lijvingen f. 2202.50. De voornaamste uit- iten waren salarissen ad f. 10999.68, jaar sslag, druk- en bindwerk enz. ad 4368.47. Ia het korte bestaan der Kamer van Koop- :del en Fabrieken voor Rijnland moet ten «ede mals melding gemaakt worden van overlijden van een harer leden. Na den r Dekker, die op de middaghoogte van leven werd geveld, is thans overleden aestor van de Kamer, de heer A. Mulder, den gezegenden leeftijd van 72 jaren. De heep Mulder was reeds lid van de igere Kamer van Koophandel en Fabrie- voor Leiden en werd als zoodanig in 114 gekozen. Bij de reorganisatie der uner in 1922 nam hij zitting als afge- nidigd® voor de afdeeling Klein Bedrijf. Uit de vele werkzaamheden der Kamer ippen wij aan dat te zamen met andere Ka- ers van Koophandel aan Z.Exc. den Min. ui Binneni. Zaken 'n adres ge'zonden werd gesteld door de Rotterdamsche Ka st van Koophandel, waarin breedvoerig de snaren tegen de Zakelijke Belasting op het fedröl werden uiteengezet. Dit adres heslt laas niet de gewenschte uitwerking gehad. het thans aanhangige wetsontwerp tot geling van de Financieele verhouding tus- bei Rijk en Gemeenten, werd geen bepaling genomen, waarbij de bevoegdheid om een 'gelijke belasting te heffen, aan de ge senten werd ontnomen. Hieruit blijkt eens te meer de noodzake- theid nauwkeurig acht te geven, op st de Departementen als wetsontwerp ver st, aldus het verslag. Is eenmaal een be- alde regeling getroffen, en vooral, is een- al een bepaald recht verleend, zooals hier Q de gemeenten, dan is het uiterst moeilijk verbetering te verkrijgen, en het is zoo ïd als onmogelijk om een eenmaal gegeven 'lof weer in te trekken. 7 April werd nog "eens aan Ged. St i klem van redenen betoogd 8e nieuw te bouwen Koudekerksche brug een doorvaart- wijdte van 12 Meter te geven. Ged. Staten gaven evenwel te kennen, dat het hun voor nemen was de brug op 10 Meter te bou wen. In overleg met de Oommissie van Vervoer is daarop contact gezocht met ver schillende Statenleden en is het Bureau bjj den Commissaris der Koningin ter audiëntie geweest. Mede in verband met het ter audiën tie gehoorde, werd het adres van 15 Mei op gesteld. Inmiddels vonden verschillende be sprekingen plaats met leden der Staten, ter wijl met de Commissie der Staten welke over dit punt praeadvies had uit te brengen, offi cieel werd geconfereerd. De voorzitter en secretaris der Kamer waren daarbij verge zeld van ir. Touw, Directeur der Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij. Deze conferen tie voorspelde weinig goeds. Het Bureau der Kamer nam daarop op nieuw deze aangelegenheid in studie. De ver- schillende punten ter conferentie besproken, werden stuk voor stuk nagegaan. Het resul taat werd neergelegd in een nieuw adres aan de Prov. Staten Nadat reeds de aandacht was gevestjgd op het feit. dat er door de industrie gedurende max. 15 jaar jaarlijks f. 500,zou worden opgebracht, om den bouw eener nieuwe brug te bevorderen, kon nog worden mede gedeeld, dat als bijdrage in de meerdere kosten bij grootere doorvaartwijdte ad 12 M. nog een bedrag ad f.5000,werd toegezegd. Dit alles heeft niet mogen baten. De Ka mer is door de wjjze waarop met dit groote economisch belang is om gesprongen, een droeve ervaring rijker geworden! Overeenkomstig een praeadvies van de Commissie voor Vervoer. Post en Telegrafie werd met betrekking tot de spoorwegbrug bij de Vink aan den Minister van Waterstaat een schrijven gericht, waarin gewezen werd op de hinder, welk de bedrijven, gelegen ten westen van die brug. ondervonden van het feit. dat deze brug slechts enkele malen per dag voor de schepen wordt geopend. Inzake den spoorwegovergang bij den Rijnsburgenveg deed de Kamer reeds eenige stappen en blijft ten deze diligent. Ovpt de,zeer urgente kwestie der telefoon tarieven heeft blijkens het verslag de Ka mer een groote activiteit ontwikkeld. In het jaar .1929 werd de actie tegen het gesprekkentarief met kracht voortgezet. Klaarblijkelijk hebben de van verschillende zijden aangevoerde bezwaren zooveel in druk gemaakt, dat niet spoedig een beslis sing kan worden genomen. Althans bij het afdrukken van dit verslag was daaromtrent nog niets bekend. In de bijlagen is een statistiek opgenomen betrekking hebbende op het telefoonverkeer in het district Rijnland, waarin tevens zijn verwerkt de gegevens van het streeknrt van de Bloembollenstreek, ook voorzoover dit niet ligt in het district dezer Kamer. Mocht onverhoopt, ondanks alle bezwaren, toch tot invoering van een gesprekkentarief worden overgegaan, dan zal. aan de hand van dergelijke statistieken, de funeste uit werking duidelijk kunnen blijken. In het jaar 1928 werden in het Handels register 594 zaken ingeschreven, waardoor het hoogste dossier-nummer, hetwelk op 1 Januari 1928 4564 was. op 31 December 192S was opgevoerd tot 5158. Het aantal nieuw ingeschrevenen ten vorige jare bedroeg 267. Zoowel de nieuw opgerichte zaken, als de zaken, van welke de handelsnaam werd gewijzigd door omzetting in een anderen rechtsvorm of door het intreden van een nieuwen eigenaar als anderszins, vallen onder de 594 in 1928 ingeschreven zaken. Eveneens valt hieronder een enkele zaak van hen, lie nog niet aan hun wettelijke verplichting tot het doen van inschrijving hadden voldaan. Totaal werden in 1928 18-12 opgaven, waaronder 1248 wijzigingen, ingeschreven. Deze cijfers bedroegen over 1927 respec tievelijk 1632 en 1365. Over 1928 behoefde slechts in 5 gevallen de tusschenkomst van den Ambtenaar van hel Openbaar Ministerie te worden ingeroe pen. om belanghebbenden te wijzen op Je wettelijke verplichting tol het doen van op gaaf voor inschrijving van hun handels zaak in het Handelsregister Evenals voorgaande jaren werd wederom door onze Kampr een algemeene jaarlijk- sche controle ingesteld. D:t geschiedde evenals voorheen door toezending van brief kaarten met betaald antwoord. Van deze kaarten werden in totaal 3620 verzonden waarvan er 2037 werden terug ontvangen. waaronder 149 met vermelding van diverse wijzigingen. Het aantal verstrekte inlichtingen in 1928 steeg tot 4125. Van deze 4125 inlichtingen waren 3649 mondeling °n 476 «chrifteiiik welke cij fers over 1927 bedropgen 3725 en 386. Uit deze ëijfers blijkt wel dat men van de gegevens van het Handelsregister steeds meer een zeer goed gebruik weet te maken. Het aantal faillissementen bedroeg in het district in 1928 19. waarvan in Leiden 11. .Van de handelszaken, welke in het dis trict onzer Kamer gevestigd zijn of althans haar hoofdzetel hebben betalen meer dan 2/3 gedeelte slechts f. 2.50 per jaar aan het Handelsregister. Van een drukkenden last kan derhalve moeilijk worden gesproken. Opmerkelijk is ook het gering aantal on dernemingen. welke in hel grootbedrijf, be ginnende een kapitaal van f. 100.000 zijn opgenomen. Dit aanlal bedraagt slechts 252 of bijna 7 pCt. Het aantal doorgehaalde inschrijvingen bedroeg over 1928 192, tegenover 205 in 1927. Het aantal uitgaande brieven voor het Handelsregister bedroeg 1604 en de inge komen brieven 1419. tegen respectievelijk 850 en 855 in 1927. WITKARBEID DER HERV. GEMEENTE. Door het Centrale Comité voor den Wijk- arbeid in de Hervormde Gemeente alhier is een plan gevormd, dat op Vrijdag 20 Sept. a.s. tot uitvoering zal worden gebracht. Dien avond zal een Soirée in den Foyer der Stadsgehoorzaal worden gehouden, waartoe hun medewerking hebben toege zegd de heer G. Kalsbeek, hoofd eener school alhier, die een en ander zal decla- meeren; voorts zal een trio-ensemble zich laten hoorer (de heer J. Rameau en twee andere heeren); piano-muziek zal ten ge- hoore worden gebracht door dr. Riemens en den heer Haverkamp, terwijl het on langs gesticht Kinderkoor, onder-afdeeling van het Kerkkoor Ex Animo, onder leiding van den heer Wolff zich voor de eerste maal zal laten hooren. Deze avond opent de gelegenheid, moge het zijn voor een zeer groot aantal belang stellenden, om tot den opbouw van het vele wijkwerk in onze stad een steentje bij te dragen. Foto BLEUZé. „INTER NOS" EN ..EUPHONIA". Op het Nationaal Concours te Rotterdam, behaalde Zaterdag het Dubbelmannenkwartet „Inter Nos", directeur de beer D. van Wouw in de afdeeling „Uitmuntendheid", een twee den prjjs. „Inter Nos" kwam voor de eerste maal uit in Uitmuntendheidsklasse, en wel met „Zonnelied", muziek en woorden van D. van Wouw, en met „Psalm 42" latijnsche tekst van Jac. Bonset, speciaal gecomponeerd als verplicht nummer voor de hoogste afdeeling Internationaal Concours. De Jury kende aan beide composities^ezelfde moeilijkheidsgraad- cijfers toe. Het Dameskoor „Euphonia", mede onder leiding van den heer D. van Wouw, behaalde gisteren (laatste dag van het vier-daagsch Concours te Rotterdam), een tweeden prijs in de tweede klasse, met „Kerstlied" van Bern. Diamant, en „Nachtgezang" van G van der Linden, (verplicht nummer eerste afdeeling Dameskoren Nat. Concours). DE LEIDSCHE HOUT. Waarom B. en W. van Oegstgeest hun toestemming tot het honden van een collecte weigerden. In ons Blad van Zaterdag hebben wij toegezegd de overwegingen te zullen mede- deelen, welke B. en W. van Oegstgeest er toe geleid hebben om hun toestemming te onthouden aan een verzoek tot het houden van een collecte met muziek ten bate van den Leidschen Hout. Burgemeester Griethuysen tot wien wij ons in eerste instantie gewend hadden om inlichtingen over deze ons zonderling voor komende weigering, liet ons mededeelen, dat een uitvoerige uiteenzetting dier motie ven gezonden was aan den heer Wijkmans, directeur van den Dienst voor Sociale Zaken, die het verzoek had ingediend. Deze verstrekte ons onderslaand afschrift: Ter beantwoording Uwer Missive dd. 2 Sept. 1.1. met verzoek om op 10 September a.s. des avonds van 71/» tot 91/» uur in deze Gemeente muziekuitvoeringen te ge- •n en te collecteeren ten behoeve van het Fonds voor den aanleg van den Leidschen Hout, deelen wij U beleefd mede. dat, hoe wel wij ten zeerste toejuichen, dat door onze ingezetenen geldelijk wordt bijgedra gen voor genoemd doel. wij het geen zaak vinden om daarvoor eene openbare collecte en muziekuitvoering te houden, zoodat wij geen aanleiding kunnen vinden om daar voor toestemming te verleenen. Burgemeester en Wethouders van Oegstgeest, De Burgemeester (w.g.) GRIETHUYZEN. De Wethouder, (w.g.) RüBENKAMP. Heel erg uitvoerig kunnen wij het ant woord van B. en W. van Oegstgeest niet vinden. Zij achten eenvoudigweg den Leidschen Hout „geen zaak" om daar voor toestenjming te verleenen tot het hou den van een muziekuitvoering. De nadere motiveering van de weigering is niet van dien aard, dat wij ons thans op hetzelfde standpunt kunnen stellen als het Oegst- geester college. Integendeel, het blijft ons een raadsel, dat dit verzoek voor een doel, van welks verwezenlijking in de allereerste plaats de Oegstgeester ingezetenen zullen profiteeren, werd afgewezen. De deelnemers aan den start op den Morschsingel even vóór het vallen van het stfhot. PROVINCIALE BOND VAN GEITENFOKVEREENIGINGEN Jaarlijksche stamboekkeuring. Zaterdagmiddag had de jaarlijksche stamboekkeuring plaats vanwege den Pro vincialen Bond van Geitenfokvereenigingen. Het ruime erf gelegen Zoeterwoudsche Sin gel 51 was voor dit doel geheel belangeloos afgestaan. Als keurmeesters fungeerden de heeren Verhoeven. Rijksveeteeltconsulent voor Zuid-Holland en Hoest, landbouw- leeraar te Hoogvliet. Beiden waren vol lof over de aangebrachte dieren. De heer j Roest bracht hulde aan het bestuur dat steeds alles in het werk stelt om de L.G.V. groot te maken. Ten slotte zei nog den uitslag vermeld. De prijswinnaars waren: medaille aangebo den door den Prov Bond winnaar de geit Teunie 4-jarig dier eigenaar Merbus. Me daille aangeb. door den Prov. Bond winnaar de geit van F. Wervelman. Geldprijzen wer den gewonnen door J Slootweg te Oegst geest met Catharina; W. Smit met Corrie; J. Slootweg met Pouline en Merbus met Greta. De heer W. Smit won een medaille geschonken door den heer S. met zijn lam gemerkt 93 De heer H. W. van Zijp dankte de hee ren voor hun moeite, den heer v. Vliet voor zijn bereidwilligheid tot het afstaan van zijn terrein, en riep den inzenders een har telijk tot weerziens toe. BINNENLAND. Het Kamerlid Kortenhorst heeft vragen aan den minister gesteld over den critieken toestand van onzen ei er en uitvoer naar Engeland. (Binnenland, 3e Blad). Ernstig motorongeluk bij Zandvoort; twee personen gewond. (Gemengd, 2e Blad). Doodelijk ongeluk op den onbewaakten overweg bij Lonneker. (Gemengd, 2e Blad). W. Vessiea (Beverwijk) winnaar van den Singelloop der R.K. Leidsche athletiekver- eeniging „Rood-Wit". (Sport, 2e Blad).* Te Schiedam is een Engelsch olietank- schip in brand geraakt; drie leden der be manning zijn verdronken; 12 anderen ver moedelijk levend verbrand. (Laatste Be richten, lste Blad). Rede van dr. Stresemann in de vergade ring van den Volkenbond. (Tel. lste Blad). BUITENLAND. Zaterdag vond de eerste steenlegging plaats voor het nienwe Volkenbondspaleis. (Buitenland, lste Blad). Engeland won Zaterdag den Schneider- cup. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad). Bij een scheepsramp in Finland zijn meer dan honderd menechen verdronken. (Buiten, landach Gemengd, 2e Blad). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Bayer en Goddijn, Breestraat 94, Leiden* Galanterieën. Mej. Th. A. Bayer en mej. M. J. God dijn, beiden te Leiden. Foto BLEUZé. Het waarschuwingssein voor gevaaraan- duiding, dat Zaterdag op den hoek van de Breestraat en Stetenschuur geplaatst is,

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1