)e XXIste Nederlandsche Jaarbeurs. Oste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Dinsdag 3 September 1929 Derde Blad No. 21310 LAND- EN TUINBOUW. |lartins verjongingskuur. (Van onzen eigen verslaggever). Utrecht, de oude Bisschopstad ontvangt innen haar muren in de komende weken #r de duizenden binnen- en buitenlandsche idelaren en ind us tri eel en voor de„benst" rbeurs. Het is er één groote, levendige wrQvigheïd! De stad is uit haar zomer- aap ontwaakt en doet rn elk opzicht groot- :edsch aan. Staan daar niet op hun wit- rart geblokte uitkijktorens als zwaar gesli- leerende dirigenten, de immer bezige ver- ;rsagenten? Zij zijn als symbolen der enor- komende drukto in de stad, die voor de te maal haar woelig jaarbenrsvertier be ft. Feestelijke stemming hangt in de voiop •vlagde straten: 't is alsof de gansche be- ilking haar stad op 't best wil doen uit een voor de talloos velen, wier zaken naar bet centrum des lands voeren, de Nederlandsche Jaarbeurs, welke in mid-zomersche temepratuur haar meer jarigheid viert, in elk opzicht een groot :ces beschoren zjjn De heer W. Graadt v. Roggen, de ziel Jaarbeurzen, ontving ons journalisten den voordag van de opening voor de ge melijke persconferentie. Steeds weer ver aderen wg ons over de chaos, die er in Jaarbeursgebouw op dezen voordag nog eeisohty maar die bij de feitelijke opening op .tooverslag is opgeheven. Het kostte i nu moeite door de stapels doozen, nak alen en papier te dringen, alvorens we de el konden bereiken, waar de secretaris-ge- eraal zijn traditioneele meesterlijk-gestyleer- inleiding zou houden. W. GRAADT VAN ROGGEN. I Vorige malen had de heer Graadt v. Rog- i ons dikwijls niet veel nieuws te vertel- Ditmaal kwam 't anders uit! Daar was jrst de mededeeling, dat dit de laatste arbeurs zou zijn, die op dit terrein en in J gebouw alleen ondergebracht wordt. De .e voorjaarsbeurs zal voor het eerst nieuwen permanenten vleugel ge worden. Voorts wees spr. op een wte vergissing van het bestuur tijdens de li afgesloten ontwikkelingsphasemen had 'icht, dat de Nederlandsche Jaarbeurs n& den oorlog bij uitstek geleend zou ')en als bemiddelingsinstituut van dever- illende landen onderling. Een doorgangs- verzoenings- en verbroederingslokaal neutraal terrein is 't echter toch niet Worden: daar schijnt geen behoefte ge pest te zijn aan een terrein," waar Duitsth- 1 Engeland en Frankrijk en andere lan- p elkander konden treffen. De relaties tus- landen herstelden zich spoedig. Dit tot gevolg, dat de internationale ontwik keling van de Nederlandsche Jaarbeurs niet de vlucht heeft genomen, welke men er z.ch van voorgesteld had. Veeleer kwam het in de eerste jaren neer op het contact zoe ken van Nederlanders onderling, later ge volgd door dat van het buitenland met de Nederlandsche industrie. En het is verheu gend, dat althans in deze richting de inter nationale ontwikkeling zich met steeds groo- ter wordende beteekenis voortbeweegt. Im mer meer landen komen hier exposeeren, in het bijzonder noemde spr. in dit verband Oostenrijk en Zwitserland. De Jaarbeurs mag zich in een gestadige uitbreiding verheugen en het buitenland toont er steeds grootere interesse voor. 't Is dan ook verbiedend, dat het bestuur door onder steuning van handel en industrie, alsmede van Gemeente en Rijk, tot een belangrijke vergrooting van het gebouw in staat is ge weest. Deze uitbreiding is in 't buitenland opgevallen, hetgeen weer tot gevolg had, dat immer meer deelnemers zich deden inschrij ven. Vele nieuwe klanten zullen zich nu er in de toekomst door de uitbreiding eindelijk bij de z.g. vaste clientèle kunnen voegen! Er is reeds groote propaganda gemaakt de ont wikkeling te doen gaan in de richting van een „exportbeurs", naast die van inkooD- instïtuut en zulks geschiedt met de meest gunstige resultaten. Zoo kwam spr. op de tweede vergissing: n.l. de snelheid van het tempo, waarin gebruik zou worden gemaakt van de Jaarbeurs als „inkoopinstituut". Veel ontstemming heeft ge wekt de minder juiste wijze, waarop handel drijven den en industrieelen gebruik maakten van de beurs, terwijl mede gebrek aan in zicht omtrent doel en nut van het Instituut, ongunstig daarop inwerkten. De nieuwe perio de, waarin de Jaarbeurs is getreden, zal een meer intensieve belangstelling brengen, ter wijl het bestuur van nu af aan zich niet slechts zal laten leiden door de adviezen der deelnemers, maar tevens door die van be zoekers, winkeliers en wederverkoopers. Belangrijk waren de woorden, die spr. wijd de aan de expositie der zuivelindustrie, die dit jaar hiervan een duidelijk beeld geeft: er wordt deelgenomen door handelaren, indus trieelen en importeurs, terwijl de bezoekers de directeuren der zuivelfabrieken zijn. Deze groep wordt intusschen steeds belangrijker: de nieuwste uitvindingen en wijzigingen der benoodigde machines zijn er te vinden. Er is een haast volledig overzicht op dit gebied, zooweel wat het binnenland als wat de im port van binnenlandsche fabrikaten betreft. Belangrijke voordrachten, georganiseerd door de Ver. van Fabrikanten van- en Handela ren in zuivelwerkingen, staan dan ook op het programma. Door het ontwikkelingsproces, dat de Ned. Jaarbeurs nu doormaakt, zal zij in de toe komst dus meer en meer het principe van „uitwisseling van diensten" huldigen. Wat do „Koloniale Jaarbeurs" betreft, het volgende: De plannen ,om in den zomer van 1930 een koloniale, jaarbeurs te openen, nemen steeds vasteren vorm aan. Deze beurs zal beschouwd moeten worden, niet als onder deel van de Jaarbeurs zelve, maar als een afzonderlijke, eenmalige demonstratie. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van den pre sident van den Raad van Beheer, den heer Fentener van Vlissingen en was gevolg van het feit dat de subcommissie van de com missie voor economische politiek na uitge breid onderzoek vaststelde, dat de Neder landsche export naar Ned.-Indië in den laatsten tijd merkwaardigerwijs sterk ach- lerbleef bij die van andere landen, als bijv. Duitschland, Engeland, Zwitserland, Het nieuwe Raadhuis te Boskoop, dat morgen officieel zal worden geopend. België en Japan. Hierin moest noodzakelijk verbetering gebracht worden! De demon stratie heeft dus tweeërlei doel: le. den Nederlandschen industrieelen te toonen^ welke artikelen in Indië gebruikt worden en 2e. een overzicht te geven van wat de Nederlandsche industrie in staat is naar Indië te exporteeren en voor Indië te pro- duceeren. De uitbreiding van het Jaarbeursgebouw biedt volop gelegenheid voor deze nieuwe stichting, waarmede ontzaglijke belangen zijn gemoeid. Een afgevaardigde gaat reeds nu in onze koloniën over een en ander de noodige gegevens verzamelen. De voorbe reidende kosten zijn geraamd op ongeveer f. 75.000, waarvan f. 50.000 gesubsidieerd dienen te worden door de Nederlandsche regeering, die reeds in principe voor dit be drag hare toestemming verleend heeft. De inleider wees nog op de vlotte voorberei ding en het spoedige uitverkocht zijn, ook van deze 21ste Jaarbeurs, terwijl hij te vens aankondigde, dat de nieuwe minister van L. N. en H. zijn bezoek op a.s. Vrij dag heeft vastgesteld. Op onzen rondgang trof ons in de eerste plaats de schoonheid van het nieuwe Jaar- beursgedeelte, dat in Februari 1930 in ge bruik zal worden genomen. Deze nieuwe vleugel is 40 M. lang, 371/* M. breed en.25 M. hoog. Zij bevat één zaal beganegronds met een oppervlakte van 1600 M2. en heeft vijf verdiepingen. Zij is het zichtbare tee- ken van de rustige en gestadige voortschrij dende ontwikkeling van de Nederlandsche Jaarbeurs, een ontwikkeling, waarover een ieder, die belang bij handel en industrie heeft, zich verheugen zal. Door deze vleu gel zal 't ten langen leste gedaan zijn met het gebrek aan expositieruimte en zal de ontwikkeling van het Instituut eerst ten volle tot haar recht kunnen komen. In de koloniale afdeeling werd door de journalisten langdurig vertoeft bij het ont wikkelingsproces der tabak. De afdeeling Handelsmuseum der Kon. Ver. Kol. Insti tuut zorgde wederom voor de inrichting, terwijl de Sopla-sigarenfabrieken den be zoekers in een oogenblik tijds een denk beeld doet vormen van de practische be reiding der Deli-tabakssoorten (Vorsten landen en Djember). De kweekbedden zijn aanschouwelijk voorgesteld: men ziet de nog zeer jonge plantjes tot de groote ta baksbladen toe, in de verschillende stadia der ontwikkeling. Het fermenteeren der tabak wordt gede monstreerd aan een halven stapel tabak, waarbij de inwendige temperatuur voort durend gecontroleerd wordt. Interessant is voorts de Albizzia, een boom. die in 6 A 7 jaren een omvang van 1.80 M. en een hoogte'van 30 M. bereikt en gekweekt wordt in de acht jaren, gedurende welke de gronden voor de tabakscultuur braak liggen, om hen weer voor de kweek rijp te doen worden. Nog kan men de z.g. tong-tong" zien, het instrument waarmee de koelies tot den arbeid geroepen worden, alsmede afgietsel van de moderne meëat praclisch ingerichte assistenlenwoning, re sultaat van een prijsvraag, onder de assis tenten zelve Vier witgejastc-meisjes fabri- ceer.en aan de technisch vernuftige ..strip"- machine, waarvan bij een bezoek uitvoerig uitleg gegeven wordt, 22 000 sigaren per week, hetgeen neerkomt op een productie vermogen van 8 sigaren per minuut. Aan de wanden verrassen de prachtige foto's van de tabakscultuur, 40 jaar geleden opgenomen door jbr. H. W. Roëll, den te- genwoordigen commissaris der Deli-Mij. Deze afdeeling zal voorzeker door lederen bezoeker met belangstelling bezichtigd wor den. De Jaarbeurs bevat ook ditmaal vele af- deelingen met een schier eindeloóze serie „stands", zoodat het aanbeveling verdient haar systematisch te bezoeken. Men ga onmiddellijk daarheen, waar men zijn be langen weet. Dé uitgebreide catalogus zal den bezoeker hierbij tot prachtige steun zijn. Zóó alleen is het mogelijk onmiddellijk frisch aan het werk te gaan: bij een in koop staan le groote belangen op het spel, dan dat de bezoeker zich met doelloos rondslenteren als op een tentoonstelling zou gaan vermoeien. Men treft er de uitgebreide Radio-groep: de radio is „volksvoedsel" geworden, zij is de muziek des dagelijkschen levens. Alle nieuwigheden op dit gebied zijn er in een klein bestek te zamen. Voor den handelaar in jadio-apparaten en radio-onderdeelen is een bezoek een zakelijke noodzakelijkheid. Daar zijn nog de afdeelingen Voedings- en genotmiddelen, mode-artikelen, meube len en aanverwante vakken, machinerieën en metaalwaren: voor alle belanghebbenden geldt het bovenstaande: men profiteere van de gelegenheid al het nieuwe op elk gehied te kunnen* bezichtigenl De aparte groep porcetein, glas en Japansch aardewerk met eigen commissie van advies, verdient even eens dat zij de aandacht in groote mate trekt. Zoo kan dus ten slotte nog geconstateerd worden, dat de Nederlandsche Jaarbeurs op een prachtigen vooruitgang bogen mag en door de buitenlandsche belangstelling een steeds belangrijker factor voor onze handel en industrie begint te worden. Naast de 624 Nederlandsche deelnemers treffen wij o a. .ditmaal 34 uit Amerika, 105 uit Duitsch land, 32 uit Engeland en Frankrijk, 20 uit Oostenrijk en 13 uit Zwitserland. Men diient met deze cijfers rekening te houden met het feit, dat het najaarsbezoek steeds minder groot is dan de deelname in het voorjaar. Egn woord van hulde mag hier niet ach terwege blijven aan den actieven Raad van Beheer,, die steeds in het belang der deel nemers naar nieuwe wegen en nieuwe daden zoekt! Na afloop van den rondgang verzamelden de journalisten zich aan een lunch in het Jaarbeursgebouw, waarbij nog een kort woord gesproken werd door den heer Fen tener v. Vlissingen. terwijl de heer Rade maker namens de journalisten woorden van dank sprak voor de gastvrije ontvangst. In den catalogus van de Jaarbeurs troffen wij de navolgende deelnemers uit Leiden en omstreken aan: Kapok- en Matrassenfabriek „Kleine" „Leiden; Meubelfabriek Matse, Waddinxveen; Zilverfabriek „Voorschoten" v/h. J. N. van Kempen Zn. DE NYLANTO. Gisteren had, nadat de overdracht van het rosarium door de Nederlandsche Rozen- Vereeniging aan de gemeente Meppel had plaats gevonden, de opening plaat9 van de Nationale Tuin- en Nijverheidstentoonstel ling „Nylanto" te Meppel. De openingsrede werd uitgesproken door mr. Th. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin in Drente. Door RAFAëL SABATINI. Uit het Engelsch door G. M. G. d. W. Hoe kon zij weten dat de oprechtheid van liefde hem .zoo onhandig maakte? Want zoo menig ander, van nature welbe- :-akt, zeker van zich zelf en bevallig, P Marius onhandig, verlegen en lomp 'Jenover haar die hij liefhad. Jhar in de wanhoop die hem nu beving ■^en de aard van zijn hartstocht te ver ben. Gedeeltelijk was het de wijn, ge- "Jtelijk het aanschouwen van dien ande minnaar waar een eind aan gemaakt worden wiens blik alleen hem een epdiging leek, zijn moeder aangedaan, ^verbeelding was dien avond in lichter gloed ontvlamd en had hem rijp ge- tot het volvoeren van iets gemeens iaabS. De Sériéchal in de wijn hadden de 1Zeo opengezet van al wat slecht was in en dat kwade in hem barstte 'os *0 geweldigen stroom die groote kans 'a"es met zich mee te slepen. plotseling, onverwachts voor de ande- nu berustten in zijn mokkend sti1- kwam het kwaad, tot ui.tiiig De ^'ezin had gesproken van iets iets 'fringe beteekenis *- dat gedaan moest J-n voor Flprimonds terugkomst, deling keerde Marius zich orh op zijn en zag zijn moeder aan, li °et die Florimcnd terugkomen?" vroeg ofschoon het maar vier woorden wa ren die hij uitsprak, die vier woorden waren zoo veelbeteekenend door de uitdrukking en den toon waarop zij werden uitgesproken, dat de beteekenis niet veel verklaring noo dig had. Madame keerde zich tot hem en staarde hem aan met onuitsprekelijke verbazing in haar blik' juet zoozeer over hetgeen hij meende, las over de beknoptheid, waarmee die meening zich uitte De cynische, spot tende toon weerklonk nog in haar ooren na dat de woorden waren uitgesproken en zij zag hem aan om bevestiging te vragen van de volledige bedoeling. Zij zag den gloed dien de wijn op zijn wangen had doen ontstaan, het schitteren van ziin oogen en zij merkte den flauwen glimlach op om zijn lippen en de cynische voorgewende nonchalance waarmee hij den juweelen oorknop aanraakte, terwijl hij haar blik beantwoordde. Nu zag zij in haar zoon een man, gewichtiger dan zij hem ooit gekend had Een diep stilzwijgen volgde op zijn woorden; de Sénéchal gaapte hem let terlijk aan. zijn volbloedig aangezicht ver bleekte eenigszins want hij vermoedde iets van de ware beteekenis van Marius voorne men Eindelijk was het. madame die sprak zeer zachtjes en met bijna dichlgekn°- pen oogen. „Roep Fortunio" was al wat zij zeide, maar Marius begreep het plan zeer goed, waarvoor zij Fortunio wou laten roepen. Een weinig glimlachend'stond hij op. ging naar de deur én verzocht zijn page die in de voorkamer slenterde den kapitein te gaan roepen Toen kwam hij langzaam terug, niet naar de plaats waar hij aan tafel gezeten had. maar naar den haard, waar hij zijn ge wone houding aannam met zijn elleboog op den schoorsteenmantel. Fortunio kwam binnen, netjes gekapt en met een frisch gezicht als een kind; zijn lenig, lang niet onbevallig figuur smakeloos mooi gekleed in opzichtige kleeren van ar moedige stof en nog minderwaardig gewor den door langdurig gebruik en gemorsten wijn. De gravin verzocht hem te gaan zitten en eigenhandig schonk zij een beker wijn voor hem in. Een weing verbaasd en met al zijn ge wone zelfbeheersching een weinig lomp, deed de kapitein wat hem verzocht werd en met een verontschuldigend gezicht nam hij plaats op den stoel dien zij hem aanwees. Hij dronk den wijn die hem was voorge zet en er heerschte stilzwijgen, totdat Marius ongeduldig werd en de zaak, waarvoor de markiezin voorzichtige woorden zocht rond uit uitsprak. „Wij hebben je laten halen, Fortunio" zei hij op snoevenden toon, „om je te vragen hoeveel geld je vraagt om mijn broeder, den markies van Condillac den hals af te snij den." De Sénéchal viel zuchtend achter in zijn stoel. De kapitein trok een rimpel in zijn voorhoofd tusschen de openhartig schijnen de, wijd open oogen en keek den jongen man verschrikt aan De zaak was geenszins te zwaar voor den schetteraar, maar de woorden waarin het hem verzocht werd, waren hel bepaald wel. „Mijnheer de Condillac" zei hij met een zware verjooning van waardigheid, „ik ge loof dat u den verkeerden man voor hebt. Ik ben soldaat maar geen moordenaar." „Ja zeker" zoo trachtte de markiezin hem te sussen, door zich zelf dadelijk in de bres le werpenzij legde haar lange, slanke hand op het verwelkte groen fluweel van rijn mouw en zeide: „Wat mijn zoon meent en wat hij zegt, zijn twee heel verschillende dingen." „Het zal heel wat van uw vernuft eisclien, madame" riep Mariu9 op ruw*n toon, „om dat verschil duidelijk te maken En toen kuchte de Sénéchal zenuwachtig en mompelde dat het al laat werd en dat hij naar huis moest en hij stond op om *o gaan. Maar daar wilde de markiezin niets van weten. Zij was volstrekt niet van plan hem nu juist heen te laten gaan. Het kon later blijken dat het wel goed was als hij deze afspraak bijwoonde, een conferentie w-aarin zij hem gaarne wilde betrekken op dat hij aan haar zijde zou staan als mede schuldig aan hetgeen zij van plan was, Zij had daarvoor niet veel woorden noodig: een paar woordjes en een allerliefste blik en het oproer in zijn hart was tot zwijgen gebracht. Maar met den kapitein gingen haar listen zoo gemakkelijk niet. Hij had geen hoop haar tot vrouw te krijgen, misschien ook geen lust, want hij was niet een man van zeer groote eerzucht. En aan den anderen kant hij had een heel slechte lijst van ge drag. het kon haast niet slechter, en al mocht hij dit werkje aanvaarden onder be scherming van den heer Sénéchal in eigen persoon, hij kon toch niet vooruit weten, hoe ver de macht van den Sénéchal zou gaan om hem te redden van de galg, als het zoover mocht komen. Deze gedachte bracht hij onder woorden. In zulk een zaakje, dat wist hij uit onder vinding. hoe meer bezwaren hij maakte, hoe beter koop hij eindelijk sloot, en als hij overgehaald werd om er zijn nek aan te wa gen, dan zou hij goed betaald moeten wor den. Maar al werd hij in dit geval goed be taald. hij was nog lang niet zeker of hij zich zou laten overhalen. „Mijnheer Fortunio" zeide markiezin heel zachtjes, „let niet op de woorden van Marius. Luister naar mij. Zooals ge zeker gehoord hebt is de markies van Condillac in La Rochette. Nu wil het geval dat nij ons veel nadeel berokkent de reden daar van doet er niet toe. Wij hebben een vriend noodig om hem uit den weg te ruimen. Wilt u dié vriend zijn?" „Ge zult opmerken" spotte Marius, „welk een ontzettend verschil er bestaat tusschen hetgeen de markiezin bedoelt en mijn rond® vraag hoeveel ge hebben moei om mijn broeder zijn hals af te snijden." „Ik zie er geen verschil in. net zooals u zegt" antwoordde Fortunio, met het hoofd in den nek, zijn bruine oogen gebelgd door beleedigde trots, want niemand voelt zich zoo beleedigd als hij van een laagheid be schuldigd wordt als een volleerd schurk. „En" voegde hij er bij, „ik geef u hetzelfde antwoord madame ik ben geen moor denaar." Zij moest haar toorn bedwingen bij de spottende opmerkingen van Marius en maakte een gebaar van schrik met haar welsprekende, blanke handen. „Maar wij vragen u niet een moord te begaan". „Dan heb ik het verkeerd verstaan", zei hij met een groote brutaliteit. „Ge hebt heel goed gehoord, maar ver keerd begrepen. Er zijn andere manieren om iets dergelijks te doen Als het alleen maar was iemand zijn hals af te snijden, waarom zouden we u dan laten roe pp n 5 Er zijn mannen te over in onze bezetting die wij daarvoor konden gebruiken". „Wat verlangt u dan?" vroeg hij (Wordt vervolgd). Foto W. Bleuzé. Lelden. Haar internationale beteekenis - Een nieuwe phase tegemoet - Naast inkoopinstituut ook exportbeurs - Buiten!, handel zoekt contact met Nederl. Industrie - Het nieuwe gebouw Afzonderl. Koloniale Jaarbeurs in den zomer van 1930.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9