r Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 Augustus 1929 Tweede Blad No. 21308 OUD EN NIEUW LEIDEN. UIT DE OMSTREKEN. VOORHEEN DE BREESTRAAT BIJ DE MAARSMANSSTEEG. EN THANS Omtrent de gisteren reeds vermelde op- liiting van f. 175.000 te Amsterdam, door Ij advocaat en procureur mr. S. van M., ntoor houdende in de Kalverstraat al- ar, wordt nog gemeld, dat de rechtbank a faillissement heeft uitgesproken. |Mr. S. van M. is geruimen tijd geleden relatie gekomen met dr. H. S. iemand 1 over veel geld kan beschikken. I Dezen kwam hij op zekeren dag verfcel- |j, dat er veel geld was te verdienen, wan- rer hij over eenig kapitaal kon beschikke». lij kon namelijk de levering krijgen van porcelein, dat de bekende firma Jur- i in margarine noodig had voor haar bdeau-afdeeling". De heer S. had aanvankelijk in deze hnsactie weinig zin, maar mr. Van M. rist hem tenslotte toch te bewegen geld te ren, omdat hij er van overtuigd was met fatsoenlijk man te doen te hebben, maal een bedrag gegeven hebbende, de spoedig op aandrang van mr. Van meer, zoodat tenslotte in handen van S. accepten wareó ten bedrage van 145.000. Hoe groot het vertrouwen was van dr. in den heer Van M., blijkt wel uit het> lgende S. had bij de transport maatschappij Hand eeD schilderstuk staan, dat op een arde wordt geschat van f. 30.000. Dit flilderstuk kon dr. S. niet in zijn woning Pr .Hendriklaan hebben. Hij wilde verkoopen en vroeg nu van M. zich armee te willen belasten. Het schilder- werd daarvoor overgebraoht naar het toor van den heer Van M. Onderhan- met koopers hepen op niets uit. 6nige weken geleden begon dr. S. arg- aan te krijgen. Hij had toen f. 14.000 °°dig en vroeg dit bedrag terug aan mr. M. Deze kon het niet fourneereD en ara met f. 1000. Er werd door dr. S. een accountant in arm genomen. Het bleek toen weldra, dat men bij ere 'a Jurgens niets wist van een levering porcelein door bemiddeling van mr. M. ook kwam toen aan het iicht dat het J ""uste schilderij niet meer was in het f°or in de Kalverstraat, maar verhuisd 55 oaar de overzijde in die straat, naar kunsthandel Frans Buffa. Deze firma °P het schilderij een voorschot gege- v*d f. 5000. aar aanleiding van deze feiten is door S aangifte gedaan bij de politie. Het dat mr. Van M. inmiddels naar hei 'Roland is vertrokken. Aanvankelijk men naar Königswinter, maar ver gelijk is de reis naar een andere plaats j. *oto waarmee hij reisde is in Den gevonden. .-■Jsschen *8 bij de firma Buffa op het oare schilderstuk beslag gelegd. politie tracht thans het spoor van ^an M. te vinden. Gistermiddag reed de heer C. Klinken berg uit Naarden met zijn auto in de rich ting van Naarden op den Amsterdamschen straatweg Hem volgde een auto van de firma K. van Amersfoort uit Laren, be stuurd door den chauffeur F. Distelboom. Laatstgenoemde auto wilde den auto van den heer K. passeeren en verhoogde de snelheid tot 70 K M Hij kwam hierbi) tusschen de rails terecht en öloeg over den kop. De chauffeur kwam er wonder boven wonder zonder letsel af. De auto van den heer K. werd zeer ernstig beschadigd. De bestuurder van dezen auto bekwam geen letsel. Tusschen de rails. in het mulle zand. liep tijdens de aanrijding de 53-jarige zwerver A Zwiersens. vermoedelijk af komstig uit Almelo. Hij werd 10 meter weg geslingerd en kwam in een sloot terecht. Hij bleek zoodanig gewond te zijn. dat men voor zijn leven vreest Gisterennacht ontstond brand in het café van L. V. te Oude-Pekela. Daar de bewo- ners afwezig waren, bluschten de buren het 1 vuur. In verband met den brand zijn V. en een zekere K. uit Winschoten aange houden. MISLUKTE DYNAMIET-AANSLAG. Gisterennacht is op de woning van den w.n. regeerings-vice-president Grimpe in de Neu-werkstrasse te Slees wijk een dynami et- aanslag gepleegd, die echter toevalligerwijze mislukt is. Te 2 uur werd de helsche machine door het dienstmeisje voor den ingang van het huis gevonden. Zij wekte daarop den vice-regee- ringspresideDt, die de schupo waarschuwde. De bom werd door een politie-beambte on schadelijk gemaakt De bom was op dezelfde wijze vervaardigd en van hetzelfde fabricaat als de bom. die 1 Augustus j.l. gevonden werd bij de Lands- ziekenkas te Luneburg. Z\j bevatte ongeveer 4 K.G. lading en zou, indien zij geëxplodeerd was, stellig het geheele huis in de lucht hebben doen springen. Ook de stations in de omgeving worden bewaakt, doch van den dader ontbreekt elk spoor. TREINBOTSING in BRUNSWIJK. De personentrein, die ongeveer acht uur van het Noorderstation te Brunswijk ver trekken moest, is even na het vertrek in botsing gekomen met een goederentrein uit de tegenovergestelde richting. De schok was van dien aard, dat de locomotief van den Iaalsten trein bijna loodrecht in de hoogte kwam te staan, terwijl de volgende wagons geheel vernield werden. De per- sonentrein ondervond gelukkig niet veel schade van het ongeluk, zoodat enkele pas- I sagiers slechts lichte schaafwonden oplie pen. De oorzaak staat niet vast ,daar beide I machinisten, die door tijdig van hun ma chines te springen zich in veiligheid kon den brengen, verklaarden, dat het traject vrij gegeven was. NA DE ONPLOFFING BIJ „SPLENDOR". Eon nerveuze stemming. De werkzaamheden in de „Splendor"-fa- brieken te Nijmegen, waar Maandagmorgen een ontploffing is geweest, zijn hervat. De schade is thans in zooverre hersteld, dat alle afdeelingen weer functioneeren. Het personeel is echter nog zeer zenuwachtig, het springen van een vacuum-lampje, dat in een dergelijk bedrijf nogal eens voor komt. het verschuiven van een bank of ander geraas, is reeds voldoende om vooral het vrouwelijk personeel in opwinding te brengen. Toen bij het aansteken van het gasvuur het personeel in een der bovenlokalen zich nogal luidruchtig verwijderde, ontstond ln het daar beneden gelegen lokaal een kleine paniek vielen zelfs eenige meisjes in on macht. De directie deelde mede. dat uitgebreide maatregelen voor de veiligheid van het personeel zijn getroffen Dit was vóór de ontploffing ook reeds het geval, maar ver moedelijk is op onverklaarbare wijze in een nieuwe gasleiding een lek ontstaan, waardoor zich gas in de gang verzamelde, dat door tot nu toe onbekende oorzaak tot explosie is gekomen De toestand van de in het Canisius- ziekenhuis verblijvende gewonden is alles zins bevredigend. Het meisje Kurzmann. dat het ergste werd gewond, is geopereerd. Ook haar toestand is thans vooruitgaande. Gisternamiddag is te ongeveer halfzeven to Helmond brand uitgebroken in het lompen- magazjjn van den heer C. J. Siegers, gele gen aan de Spoorbrug. De brandweer be streed het vuur met twee motorspuiten. De inhoud van het gebouw bestond uit een groole hoeveelheid volwol, papier en katoen- afval. Te halftien 's avonds laaiden de vlam men nog hoog op. De brandweer besloot den geheelen voorraad uit te laten branden, daar zij in dergelijke gevallen het magazijn van den beer Siegers nu voor de derde maal in twee jaren tjjds in vlammen opgegaan de ervaring heeft opgedaan dat men ze beter kan laten uitbranden dan blusschen, daar an ders na verloop van dagen het vuur opnieuw heftig oplaait. De schade, die door verzeke ring wordt gedekt, bedraagt ongeveer f. 30.000 STEIGER INGESTORT. Eergisteren 9tortte te Zalt-Bommel een 3 M. hooge steiger in, welke was geplaatst ten behoeve van de uitbreidingswerken van de ambachtsschool, aldaar. Eenige werk lieden van den aannemer Metz en een tien tal leeriingen stortten naar beneden. Een werkman, Quick genaamd, bekwam een schouderfractuur en eenige anderen kregen lichte kwetsuren SCHEEPSRAMP AAN DE CALIFORNISCHE KUST. Het tankschip S. C. T. Dodd, van de Stan dard Oil Co., is nab\j Pigeon Point aan do kust van Californië, met het passagiersschip San Juan, dat 't verkeer tusschen de kust steden onderhoudt, in botsing gekomen. De San Juan is bqna onmiddellijk na de botsing gezonken, zoodat de bemanning niet alle reddingbooten te water heeft kunnen la ten. Volgens mededeeling van de reederjj wa ren er aan boord van het passagiersschip, dat op weg naar San Francisco was, 45 mar. bemanning en 45 passagierr. Te Los Angeles heerscht groote ongerust heid over liet lot der passagiers. Intus- schen zjjn reeds verscheidene schepen op de plaats des onheils aanwezig om hulp te verleenen. De zee is met stukken hout enz. bezaaid, waaraan schipbreukelingen zich wan hopig vastklampen. Het reddingswerk is zeer moeilijk ,daar de aanvaring 's nachts ge schiedde en er eerst met zoeklichten ge werkt moest worden. Later verluidt, dat naar ruwe schatting 74 personen zjjn omgekomen. Ofschoon het tank schip bij de botsing zelf een groot lek gekre gen Wad zette het toch booten uit en nam deel aan het reddingswerk, dat door den dichten mist zeer bemoeilijkt werd. De ge redden verklaren, dat zij gezien hebben, hos de kapitein van de San Juan met zijn schip in de diepte verdween. DORP DOOR BRAND VERNIELD Volgens een bericht in de Berlijnsche bladen uit Boedapest is het Zevenburgsche dorp Csik Szent Tamas door een brand geheel verwoest. 400 Huizen benevens de schuren en de geheele oogst zijn vernie tigd. Talrijke personen werden bij het blus- schingswerk verwond. WATER EN VUUR. Eergisteravond is de auto van den heer Michels bij het uitwijken voor een andere auto in een 9loot op den Oostsingel te Venlo gereden. Toen de auto op het droge was getrokken, vloog de motor in brand de- wagen brandde geheel uit, zegt het Hbld. De papieren en eenige kleedingstukken van den chauffeur gingen verloren. BRAND JONGETJE AANGEREDEN Het 12-jarig zoontje van den heer J. M., te Zuidbroek (Gron.) is, toen het den weg wilde oversteken, gegrepen door een vracht auto van den bode S. De jongen kreeg een beenbreuk en eene bloeduitstorting in de hersenen Hij mag niet vervoerd worden. Den chauffeur treft geen schuld DOOR DEN STORM GEDOOD Houtvesters hebben in de buurt van Rehberg in het Boehmerwald onder een verwarde massa van boomen die de storm bij de verwoestende onweders bij 't begin der maand Juni omvergeworpen heeft, de overblijfselen gevonden van een tent en daarnaast de lijken van 4 menschen, 2 mannen en 2 vrouwen, alle 4 in badcostuum Blijkbaar zijn de vier menschen dooi een onweer in het bosch verrast en door de omvallende boomen gedood. „Alleen aan levensonderhoud ben ik per jaar vijfduizend gulden kwijtl" „Wat een zondeI Dat is het toch niet waard!" Voor de derde maal in twee jaar brak gisterenavond brand uit in het lompen magazijn van de firma J C J Siegers ge- I legen aan de Spoorbrug fe Helmond De geheele inhoud bestaande uit een groote hoeveelheid vetwol. katoen, afval en papier brandde geheel uit De schade wordt op j circa 30 000 gulden geschat. Verzekering dekt de schade. BUITENLANDSCH GEMENGD. NOG EEN SLACHTOFFER Van de bij den irrooien brand op den Kur- (uerstendamm te Berlijn verongelukte brandweerlieden. 19 een derde aan zijn verwondingen overleden. ERNSTIG JACHTONGELUK. Kaar uit Bromberg in Silezaë gemeld wordt, heeft in de nabpeid van deze stad een ern stig jachtongeluk plaats gehad. De beide zonen van den pachter Mrosowski en de zoon van den postdirecteur te Bromberg roeiden gezamenlijk op een meer om eenden te schieten. Op onverklaarbare wjjze ging plotseling het geweer van den jongsteo Mrosowski af, waardoor zijn broeder onmiddellijk gedood en de zoon van den postdirecteur levensge vaarlijk gewond werd. VOOR f. 18.000 iUWEELEN GESTOLEN. Gisteren is in een villa aan de Flott- becker-Ohaussee te Altona ingebroken, waarbij de onbekende daders voor 30.000 mark juweelen hebben gestolen. ZWAAR WEER BOVEN SILEZIE Van Donderdag op Vrijdag hebben zware onweders gewoed boven Silezië. In Arns- dorf in het Reuzengebergte i9 een 8-jarig I meisje door den bliksem gedood. Talrijke malen sloeg de bliksem in in de gebouwen van de provinciale electriciteitswerken, zoo dat een aantal plaatsen zonder licht zaten. Uit verschillende plaatsen komen berichten i over branden, ontstaan door inslaan van I den bliksem, waarbij hoeven, oogst en vee verloren gingen en groote materieele schade geleden werd. AALSMEER. Met fiets en al te water. Te Kudelstaart heeft, in de nabijheid der Kath. Kerk, een ernstig motorongeluk plaats gehad. Zekere Jb.' Jongkind, uit A^lsmeer- Oost, moest voor een wielrijder uitwijken. Hij reed te veel aan den kant van den weg, viel, en kwam in de sloot terecht. Spoedig had men den jongeman op 't droge, waarbijl bleek, dat het been van J op twee plaat sen gebroken wa9, terwijl hij tevens aan het hoofd was verwond. Nadat hij per auto huiswaarts was gebracht, is J. later op advies van den geneesheer naar een der Amslerdam9che ziekenhuizen vervoerd. Afscheid van den heer v. d. Drift. De heer J. van der Drift, onderwijzer aan de Bijz. School op het dorp, heeft gisteren als zoodanig afscheid genomen, wegens zijn benoeming aan de Da Costaschool te Amster dam. De kinderen hadden het lokaal versierd en schonken hun scheidenden meester een rookstel. Het hoofd der school, de heer G. Kommers, sprak, mede namens hef onderwijzend personeel, den heer v. d. Drift toe. Hij dankte hem voor zijn werk aan da school en de aangename samenwerking. Namens het schoolbestuur sprak de heer P. v. d. Meer woorden van dank en waar deering Da kinderen werden door den ver- trekkenden meester getracteerd. Mej. A. C. Hulsboe uit Haarlemmermeer, zal hier in de plaats van den heer v. d. Drift komen. Zij is oud-leerlinge dezer school. Inzending te Barcelona. Eind October, begin November zal Aals meer met een groote collectieve inzending uitkomen op de groote tentoonstelling te Barcelona (Sp.) Naar wij vernamen, is voor deze expositie der Aalsmeersche bloemen het Paleis der Décoratieve Kunsten beschikbaar gesteld. Een oppervlakte van 700 vierk. Meter weid toegeslfupi.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5