1 70sle Jaargang DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1929 No. Z1300 STADSNIEUWS. FAILLISSEMENTEN. Het voornaamste nieuws van heden. UIT DE RIJNSTREEK. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cfs. per regel root advertentiën pit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 CU. per regel. Kleine idvertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weet ...L">Cv. 910.18 Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn, per weet „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nornmer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. KONINKL. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE Excursie naar „Vooriinden". Op uitnoodiging van de zusterafdeeling Wassenaar, maakte de afd. Leiden en om streken gistermiddag een excursie naar iet prachtige landgoed van jhr. H. Lou don, te Wassenaar, schitterend was het Teer en vroolijk de stemming, toen de ruim ÈO deelnemers zich verzamelden bij het station om gezamenlijk met de gele tram den tocht te ondernemen. Te Wassenaar •erden de gasten verwelkomd door den •oorzitter van de zusterafdeeling, sloten, ich nog eenige vakvrienden bij hen aan onder gezellige kout werd de wandeling door de boschrijke Lanen naar „Voorlin- ien" begonnen. De tuinbaas, de heer Anderson stond «n bij den ingang reeds op te wachten en. ïacht de bezoekers allereerst in de drui len- en tomatenkas, waar door de bijzon- iere kweekkunde vam dezen baas de ruim onderdjarige Fran oken thai er niet alleen mgezond was, maar ook een gewicht n goed gekleurde en gevonmde bessen ortbracht, die menig Westlandsch kwee- jaloersch zouden doen zijn. Hierna ;en de liefhebbers van warmekasplan- hun beurt, om in deze af deeling de shtvoBe Bougainville» Sanderiana-, de ibago Capensis en vele goede varens bladlbegoiiia's te kunnen bewonderen, zwijgen van al het andere schoone dat lier te bewonderen viel. De siertuin en de moestuin beslaat een lusachtige oppervlaktede vruchtboom en aren met appelen en peren overladen, 'an sommige fijnere soorten kon men de adeelige gevolgen van den afgeloopen. Irengen winter nog duidelijk herkennen, kt veel belangstelling waagden wij ons ridden in de uitgebreide collectie Dahlia's, ie in de nieaiwste verscheidenheden zeer ik in bloei stonden, hetgeen eveneens met buitengewoon zwaar ontwikkelde Lathy- "33 odorata het geval was. Weer op de oprijlaan komende voerde de tor duidelijk verklarende geleider ons •aar een tweeden moestuin, die hoofdza- dijk beplant was met twee soorten aard- ppelen en waarin de Perzikkas een plaats ad gekregen. Deze was zeer practisch in- icht, veel licht en lucht, voorzien van andig sproeimateriaal en tot in de fines- afgewerkt. De bijna rijpe vruchten agen er zee>r aanlokkelijk uit; dat hier 'et bekwame hand de cultuur gedreven rordt, was ruimschoots te zien en strekt kn tuinbaas tot eer. Ta-n hieruit begon de wandeling om het asteel en de bij dit' prachtig groote ge touw aansluitende tuinarchitectuur waren ri volkomen harmonie met. elkaar. Bij de net bijzondere kennis uitgeplante Buscus- de heestergroepeeringen, de bordes- toplaritingen, de vijver en de tennisbanen c*t de rotsbeplanting, is wel een tuin- chitectonisch hoogtepunt, bereikt, dat ons bewondering den tijd deed vergeten. Doch verder moesten wij nog en onze teeds vriendelijke geleider bracht ons on tkerkt uit den tuinaanleg, geleidelijk in park en boschplantsoen, zoo harmc- ascb aangelegd en zoo geleidelijk over oude in het echte natuurbosch. dat het ten zeerste speet, dat de excursie zoo aat in den namiddag aanving, daar de 'yervloed van impressie's in zoo'n kort 'ndsbestek zwaar te verwerken viel. Maar 'n2e geleider gaf ons geen rust tot naden- &u en var» uit het boschplantsoen kwamen *e in het grillie door de natuurgevormde ®,Jinplantsoen. Zelfs deze wildernis _droe/ Kn Passend cachet, zooals we hebben kun. Een bewonderen toen we op een hoogduin yan 50—60 Meter hoogte stonden en geno- :n va-n een onvergelijkelijk cn onvergete- schoon duinpanorama. Ook hier konden we helaas niet lang erPoozen en tenslotte werd de terugtocht ivaard na eerst nog een stevige wande- door dit schoone gebied te hebben ge- Hakt. de Kievit, het uitgangspunt werd na- bet bestuur der Leidsche afdeeling ik cehracht aan den voorzitter van de ["deeling Wassenaar en aan onzen cneï- eu geleider, den tuinbaas, J. An- **wi. de aanwezige leden stemden door een *Wjjk applaus hiermede in. „DE POST" SPEELT IN „ZOMERZORG" Wanneer het muziekgezelschap van de „Post" onder leiding van den energieken directeur den heer Bolderdijk concerteert, weten wij bij voorbaat reeds, dat ons iets interessants te wachten staat. Niet slechts, dat de prestaties van dit ensemble door gaans op hoog peil staat, doch ook de pro gramma's munten uit door een frisschen geest: de directeur zorgt steeds voor ver nieuwing van het repertoire. Zoo hoorden wij voor het eerst de ouver ture „Le Rocher Fantome" van Francis Popy, dat behoudens een enkele onzuiver heid in het langzame deel en eenige kleine onregelmatigheden, in het snelle figuratie- spel zeer welluidend en met prachtig klank volume van het podium kwam. Zooals zulks trouwens van een der eerste Leidsche corpsen te verwachten valt! Met genoegen luisterden wij tevens naar de eerste uitvoering van Eilen-berg's me lodieus geschreven „Die Post kommt". Men ziet weer die gezellige postwagen uit den goeden ouden tijd aankomen en hoog op de bok troont de postillon, die zijn lustige en soms wat weemoedige tonen blaast. Een compliment voor den pistonisl, welke van achter uit het bosch zijn melodiën sonoor deed opklinken, prachtig in harmonie met het volgzaam begeleidend orkest in de muziektent. De postmannen schenen met dit postlied eens extra goed voor den dag te willen komen, terwijl de windstille, prachtige, hoewel wat kille zomeravond in elk opzicht mede hielp om de accoustiek voortreffelijk te doen uitkomen. De bril- lante fantasie over Konr. Kreutzer's opera „Eine Nacht in Granada" schenkt de zoet vloeiende muziek, waarnaar het groote pu bliek ook in dezen modernen tijd nog blijft hunkeren. Volksopera's eigenlijk hier zangspelen gaande langs den weg van Mozart, Weber, over Kreutzer naar Lört- zing schenken allen „liederen, die men gaarne mee naar huis neemt". Aan deze gemakkelijk in het gehoor liggende muziek dankt Kreutzer's romantisch operatje soms wel wat grof en te veel op uiterlijk effect berekend zijn groot populariteit. Het is dan ook de eenige der 30 opera's van dezen componist, die zich tot heden toe heeft weten te handhaven en wij waren er dezen avond dankbaar voor de bekende gevoelige melodiën in eenvoudige vor men geschreven weer eens vlot en mu zikaal in harmoniebezetting te hooren voor gedragen. Na de pauze kregen wij o.a. nog een oud bekend Duitsch thema, in de toonzetting van verschillende bekende componisten het komt ons voor dat eenige geschrapt waren waarin zij hun fantasie grillig doen spelen. Merkwaardig is, dat men ieders stijl hierin onmiddellijk terug kent: het zou een mooie examenopgaaf kunnen zijn, den componist van iedere caprice dadelijk te noemen! Voor het immer fijn en beschaafd spe lende Post-ensemble, waarvan de leden hun muzikalen leider zoo goed aanvoelen en begrijpen welk een zeldzaam con tact bestaat er tusschen dirigent en zijn werkelijk muzikale discipelen was dit concert, dat. in hoofdzaak de „lichte muze" huldigde, weer een succes. Jammer, dat slechts weinigen opgegaan waren, om er van te genieten. Het valt soms wel te be treuren, dat er op dit gebied in onze stad zooveel te hooren valt te dikwijls van veel minder gehalte waardoor de spoe ling van het bezoek, ook bij de werkelijk goede uitvoeringen als van gisteren avond, wel zeer dun wordt. Het Post- cnsemble, dat zulke fraaie kleur- en klank- schakeeringen weet te schenken, verdient zeker beter! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: H. H. van den Heuvel, Gebr. Treubstraat No. 11, Voorschoten, Boek- en Galanterie- handel. Opheffing Filiaal: Hoogewoerd 100, Leiden, d d 17 Augustus 1929 De Han delszaak te Voorschoten is met ingang van 1 Juli 1929 in liquidatie getreden. De heer F. Beij alhier is geslaagd voor het examen Fransch L. O. Gistermiddag te ongeveer 5 uur is de 16-jarige scholier J. B., wonende aan den Maresingel, die op den Stationsweg vlak voor „Zomerzorg" fietste, aangereden door een personenauto bestuurd door den heer P. C. H. uit Katwijk aan Zee. De jongen kwam met den schrik vrij, doch zijn rijwiel werd nagenoeg geheel ver nield. Den len September a.s. hoopt de heer J. van Vel zen den dag te herdenken waarop hij voor 40 jaaT bij de N.V. „Leidsche Brood fabriek" alhier in betrekking trad. De Mannen-zangvereeniging „Kunst na Arbeid" alhier behaalde gisteren op het Nationaal Concours te Monster een 1ste prijs in de 3de afdeeling met 304: punten. Naar wij vernemen zal vanaf 4 lot en met 6 September a.s. door de Ver. van Oud-leerlingen der tuinbouwcursussen in samenwerking met de Tuiniers- en Bloemis- tenvereeniging ..Door Eendracht Verbon den" een tuinbouwtentoonstelling worden gehouden in de Concertzaal van „Concor dia" aan de Steenstraat Op 21 Augustus stonden 209 werkzoe kenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven •tegen 446 op 21 Augs. '28. DE BIJEENKOMST VAN DEN MIDDENSTANDSBOND. Verkiezing van gioepsbestunrsleden. In de algemeene vergadering van den Kon. Ned. Middenstandsbond te Enschedé zijn de heeren H. F. van Baaren, J. C. Blan- kert en J. .1. Korff bij enkele candidaats- stelling herkozen als lid van het groeps bestuur A. Over de vacature Joh. A. van Os zal later worden gestemd. De heer Mayer (Leiden) heeft bezwaar gemaakt tegen de huidige werking van den Middenstandsraad. Hij acht de leden van dien raad niet bevoegd steeds persoonlijk te adviseeren; daarvoor moet contact met dc organisatie bestaan. Spr. wees er voorts, op, dat het niet juist is. dat de R.K. en de Ghr. organisaties, die met elkaar nog niet zooveel leden hebben als do Kon. Ned. Mid denstandsbond, elk evenveel leden in den Middenstandsraad hebben. De Bondsvoorzitter zeide, dat dit laats to in dezen tijd van evenredige vertegenwoor diging niet juist is. Deze zaak zal door het bondsbesluur nader worden besproken. In het heden voortgezette congres heeft de heer W. Wessel Bzn., voorzitter der Ned. Vereeniging van Werkgevers in het heeren- kleedingbedrijf prae-advies uitgebracht over ..Het wetsontwerp eener huurarbeiderswet". Vervolgens heeft de heer dr E. J. Tobi ge- praeadviseerd over: „Georganiseerde Dis tributie: een algemeen Middenstandsbe- lang". Na sluiting van het congres werd in den middag een autotocht gemaakt in en om Enschedé. DE TRUSTVORMING IN DE MARGARINE-INDUSTRIE. Wessanen's fabrieken zetten de margarine- bereiding stop. Dezer dagen ontleenden wij aan ,,Het Volk" een bericht, volgens hetwelk de Mar garine Unie met Wessanen's Kon. Fabrie ken te Worm er veer zou zijn overeengeko men, dat laatstgenoemde firma de fabri catie van margarine zou stopzetten. Bij in formatie bij de directie van Wessanen's Fabrieken kon men ons een en ander niet bevestigen, hoewel men het sluiten van een overeenkomst te eeniger tijd mogelijk achtte. Thans vernemen wij, dat deze overeen komst inderdaad tot stand is gekomen. Niet slechts wordt de margarinefabriek in de eerste helft van September geslo ten, doch óók d© raffinaderij, de extra heerinrichting en de installatie tot het ver harden van vetten, ondergebracht in de eveneens tot de firma behoorende oliesLa- gerij „De Tijd". De arbeiders der marga- rine-afdeeling zullen gedeeltelijk te werk worden gesteld in de andere fabrieken der firma en gedeeltelijk ontslagen. Ook aan het tijdelijke kantoorpersoneel is reeds ont slag aangezegd. („Hbld.") DE WEIGERING VAN Mr. VAN SCHAIK. Mr. J. R. H. van Schaik deelt in De Tijd mede, om welke redenen hij bezwaar heeft gemaakt in het door Jhr. Ruys te vormen kabinet (als minister van arbeid, handel en nijverheid) zitting te nemen. „Nog daargelaten", schrijft hij. „dat deze functie mij niet voldoende aantrok, meen ie ik mijzelf de vereischte deskundigheid te moeten ontzeggen, om haar te kunnen ver vullen op een wijze, die mij geboden scheen. Uitsluitend om deze reden heb ik voor het mij gedaan aanzoek bedankt". Naar men zich herinnert had Het Volk beweerd, dat de weigering was uitgelokt door het behoud van jhr. de Geer, die weinig beTeidvaaidig zou zijn geweest om finan cieel e concessies te doen met het oog op sociale maatregelen als minister van finan ciën. MET INDIE TELEFONEEREN. Door buitenlandsche journalisten. Gistermiddag waren op uitnoodiging van den directeur-generaal dei' P. T. T. eemgi* buitenlandsche Conferentie-journalisten in de gelegenheid gesteld imet Indië te spre ken. Hiervan hebben gebruik gemaakt de heeren prof. Bernhard (Vossische Zeitung), A, Gauvain (Journal des Debats) en A. de Gobnar (Le Soir), die spraken met de ver tegenwoordigers (consuls-generaal) van hun larnd te Bandoeng. Do gesprekken had den een zeer vlot en duidelijk verloop. De buitenlanders toonden zich enthousiast over deze verbinding. Door plotselinge con ferentie-aangelegenheden waren o.a. Jules Sauerwein en de Fransche secr.-gen. van het Departement van Buitenlandsche Za ken, Berthelot, verhinderd te komen. Ver moedelijk zullen dezen en nog enkele an deren morgen opnieuw in de gelegenheid worden gesteld een gesprek met Indië te voeren. CHRISTELIJK-NATIONALE WERKMANSBOND. 34ste jaarlijksche vergadering. De 34ste jaarlijksche vergadering van den Christelijk-Nationalen Werkmansbond, is gisteren te Utrecht begonnen. Blijkens het jaarverslag van den secreta ris, den heer J. A. Uding te 's-G-ravenhage, kreeg de bond in het afgeloopen jaar tal van nieuwe afdeelingen, terwijl slechts twee hem ontvielen. De bond telt thans 183 afdeelingen met 11.750 leden. Na eenige bespreking werd dit verslag goedgekeurd. Onder luiden bijval werd besloten een telegram van hulde aan de Koningin te zenden. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Bakker voor Friesland, W. P. Kroes voor Groningen en ds. N. H. Cuiperi voor Noord- Brabant en Limburg werden herkozen. Ver der werd als bestuurslid gekozen de heer E. S. van Veen te Oud-Schoonebeek. Medegedeeld werd, dat aanwezig waren 132 afgevaardigden voor 100 afdeelingen met 8357 leden. VERSPREIDE BERICHTEN. Mr. T. J. Verschuur, Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft het Eere- voorzit terschap aanvaard van de Neder- landsche Jaarbeurs te Utrecht. Bij Kon. besluit is, met ingang van 31 Augustus, benoemd tot burgemeester der ge meente Wèerselo H. A. C. Banning, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Horssen; tot burgemeester der gemeenten Ruwiel en Loenersloot J. J. G. Vor Der Hake: tot burgemeester der gemeente Alm kerk H. Blok; tot burgemeester der gemeente Putters- hoek C. L. Kiehl is aan J. M. F. Dobbelaere, op zijn ver zoek. met ingang van 1 October, eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Best. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 September, opnieuw benoemd tot secretaris van den Onderwijsraad H. W. Tilanus, te 's-Gravenhage. UIT NED. OOST-INDIE. DE NIEUWE GOUVERNEUR VAN CELEBES. BUITENZORG. 21 Aug. (Anela). De heer L J. J. Garon. thans resident van Bali en Lombok, is benoemd tot gouverneur van Celebes en Onóerhoorigheden, als opvolger van den tot lid van den Raad van Indië be noemden heer A. J. L. Couvreur- Uitgesproken: J. Schrier Jacz., bloembollenhandelaar, Hillegom Wilhelminalaan. R.c.Mr. Th. Maassen. Cur.Mr. H. O. Drilsma, Haar lem* BINNENLAND. De voortgezette vergadering van den Middenstandsbond. (Binnenland, 1ste Blad) Trustvorming in de margarine-industrie; Wessanen's fabrieken zetten de margarine bereiding stop. (Binnenland, 1ste Blad.) Alastrim-statistiek; totdusver vier per sonen overleden. (Gemengd, 2e Blad.) Een drama in Den Haag; een waanzin nige, die op de politie schoot, slechts met moeite overmeesterd. (Gemengd, 2e Blad.) Bij Rotterdam is een anto met 8 inzit tenden te water geraakt; twee personen zijn licht gewond. (Gemengd, 2e Blad.) BUITENLAND. Rondom de Haagsche conferentie. Naar beslissingen. (Buitenland en Tel. 1ste Blad) De Graf Zeppelin door een klein ongeval nog niet vertrokken. (Buitenlandsch Gem. 2e Blad en Tel. 1ste Blad.) ALPHEN. DE FEESTELIJKHEDEN DER WILHELMINAVEREENIGING. Geanimeerde wedstrijden en een schitterend vuurwerk tot slot. Ook de feestelijkheden van den tweeden dag hadden mede onder begunstiging van het zeer fraaie zomerweder een goed verloop. Het bestuur der W. V. mocht zich evenals den eersten dag wederom over een bijzonder druk bezoek verheugen. In de morgenuren was het terrein voor de te houden kinder spelen voor een ieder vrij toegankelijk. Deze spelen, aanvangende 's morgens halfelf, waren ingedeeld als volgt: Bloempotten- wedloop voor meisjes van 1216 jaar; Bal- dragen voor meisjes beneden 12 jaar; Pijp- loopen voor jongens niet ouder dan dan 12 jaar; Indianendans voor jongens van 1216 jaar; Zakloopen voor jongens van denzelfden leeftijd. Intusschen werden deze spelen afgewisseld door de komische voor stellingen van de bekende poppenkast van Mej. D. Schramade uit Rotterdam, die de kinderen zeer geestig wist bezig te houden. De uitslag van deze kinderspelen, welke groote hilariteit bij het talrijke publiek ver wekten zijn als volgt: Baldragen: le prijs: Sijlje de Geer, 2. K. Blauw. Bovendien verwier nog een tiental deelneemsters een prijs. Bloempottenwedloop: 1. M. Uithol; 2. P. Lam, 3. Willy Streng, 4. Fria Markus, 5. Anna Tuinenburg, 6. Lena Visser. Ook de Indianendans verwierf veel bijval. Als nr. 1 kwam uit J. Krumpelman, 2. Henry de Looy, 3. A. Roest, terwijl H. Hogenes een troostprijs behaalde. Zakloopen. Dit nummer oogstte als ge woonlijk weer veel lachsucces. Dc- prijzen werden behaald als volgt: 1. J. Hogenes, 2. J. v. Leeuwen, 3. H. Domburg, 4. K. de Hoed, 5. M. v. Rijsdam, 6. G. Lange- jans, 7. H. v. Engelen, 8. H. Koelewijn, 9. J. v. Rijsdam, 10. H. de Jong. Pijploopen: le prijs: Jan de Groot, 2. Koos de Hoed, 3. G. Langejans, 4. J. Nieumejjer, 5. Henk van Engelen, 6. Jac. van Dijk, 7. L. van Hellemond, 8. Cor de Jong. 9. Willem Niemeijer, 10. Adr. v. Leeuwen. Hiermede was het morgenprogramma af geloopen. Het middagprogramma ving aan met een demonstratie van de Landelijke Rij- vereeniging „Kita-Seneng", van Nieuw- Vennep. Deelnemers(sters) dezer demon stratie waren de dames Jo de Vlieger, Nel van Tol, Bets van Wijk, Jenny en Bets Knoop en de heeren K. van Rossing, J. de Jong. C. Zeilmaker, J. de Groot en P. de Breuk. De demonstraties stonden onder lei ding van den instructeur, den heer J. Slim mer. De verschillende nummers van dit pro gramma als demonstratie Caroussel, Pa trouille-springen, Hordenrénnen, Individueel springen en tal van andere attracties, ver wierf bijzonder veel bijval en werd zeer goed uitgevoerd en gaf ons menig staaltje van rijkunst en behendigheid te zien. Het bestuur der W. V. kan dan ook zeer zeker met zeer veel succes., evenals het program manummer van den eersten dag: wielergras- baanwedstrijden, terugzien. Met deze num mers heeft zij zeer zeker de voldoening van het publiek behaald. Na afloop der demonstratie ontvingen de dames der rijvereeniging van het bestuur

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1