70*te Jaargang DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1929 No. 21294 IFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. I Den 16den Juni werd cene tentoonstelling lopend van schilderijen, lithographieën |n etsen van Haverman, ingericht door de rec'ie van het museum (tot "29 Juli). Het voornaamste nieuws van heden. FEUILLETON. Martin's verjongingskuur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Adverlentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden ƒ2 35, per week Buiten Leiden, waar agentep gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. X0.18 ,0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden tngen ter algemeene kennis, dat door hen jn Gt'brs. C. J. en P. van der Loo en chtverkrijgenden vergunning is verleend het uitbreiden van de wa9chmrichting het perceel Haarlemmerweg No. 32, tiastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie No. 3699. 396 A. VAN DE SAXDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRI.TEN. Secretaris. Leiden. 14 Augustus 1929 stedelijk museum „de Lakenhal" gedurende 1928 I Het jaarverslag: van dil Museum vangt Kan met de vetmelding dat prof. dr. P. I. pok in November wegens ongesteldheid hoogen leeftijd als lid der Commissi Intslag had verzocht. De Commissie be nt het ten zeerste in het vervolg de des- jondige voorlichting van den hooggeleerden Jbdsbeschrijver te moeten missen, die ge- lurende vele jaren met zijn groote kennis laar terzijde stond en van wiens groote lelangstelling in Leiden en Leidens geschie- mis zij dikwijls de blijken mocht onder inden. Zij vertrouwt, dat zij ook na zijn reden uit de commissie niet te vergeefs beroep zal doen op zijn groote kennis p vriendelijke samenwerking. 1 Wegens een ernstige ongesteldheid van (r directeur in het voorjaar werd van don ij-directeur, den heer A. Coert meer dan irone werkkracht en zorg geëischt. Hij keet zich tot volle tevredenheid der Com- ssie van den voor hem tijdelijk ver kaarden dienst. I De reeds in het vorig jaarverslag vermeï- I? tentoonstelling van Oud-Leiden werd het begin van Januari gesloten en werd J Februari opgevolgd door eene tentoonstel- lag van herinneringen aan het Leidseh lludentencorps. waarbij ook inzendingen |an het Gemeente-archief en van het Ste- leiijk museum. De tentoonstelling werd op Ifficieele wijze geopend. 19 Maart lot l lpril hield de Leidsc.he Kunstvereeniging len zeer geslaagde' teloonstellmg van paphicks. I Van 1 Nov. tot 2 December volgde een entoonetelling van schilderijen van E. Kar- fcïQ, den meester, die uil bescheidenheid foo uiterst zelden tot houden van eene ten- oonstelling te bewegen is. Het jaar werd 22 :cembcr besloten door een tentoonstelling n portretten uit de jaren 18001850, jroolendeels uit Leidsch bezit of uil de om ring van Leiden. Hierbij waren 120 si gneerde werken van 72 schilders aanwo- beneven? 56 van onbekende meesters. Op mdo Nederlandsche tentoonstelling *e Londen was de Lakenhal vertegenwoordigd door eene portretteekening van Lucas van Leyden en door eene keuzo uit het stads- zilverwerk. Op eene voorloopige aanvrage der Com missie voor de tentoonstelling te Venetië tot inzending van een schilderij van F. Verster werd in principe gunstig beschikt, doch de inzending bleet achterwege door verandering in de plannen der tentoonstel lingscommissie. Aan de Univcrsileits bibliotheek te Am sterdam werd een der muziekboeken uit de Pieterskerk tijdelijk lor bestudeering toever trouwd. Op verzoek van de 3 October Vereen 1- ging werd de statiekoets voor den optocht beschikbaar gesteld; op gelijke aanvragen van buiten de stad werd echter afwijzend beschikt wegens het aan hel transport ver bonden risico. Het museum werd bezocht door 8272 be talende bezoekers en 0437 niet betalende personen, totaal 14709, behalve de onge veer 600 bezoekers van de receptie van het Astronomisch congres. In 1927 waren deze «etallen 11272 en 7992, waarbij echter de opstelling van het Remonstrantsch Iverk- meubilair uit Bleiswijk en van de Oud- Katholieke kapel en de Oostenrijksche ten toonstelling haar invloed deden gevoelen, en de Verster-ten toonstelling alleen reeds 5211 bezoekers trok. Laat men deze ten toonstelling buiten rekening, dan blijkt het bezoek zelfs nog eenigszins grooter dan in 1927 en dan het vroegere gemiddelde. Verschillende leeraren en onderwijzers uit verschillende plaatsen maakten gebruik van de gelegenheid om met hunne leerlin gen kosteloos het Museum te bezoeken. Den 6 Juli werden de leden van het Astronomisch congres met ongeveer 600 deelnemers door het Gemeentebestuur in de Lakenhal ontvangen. Voor de inrichting van deze receptie moest het museum gedurende twee dagen gesloten worden. De VcTs ter-kamer kwam dit jaar gereed en werd den 30 Juni door den voorzitter ge opend in tegenwoordigheid van de familie leden van don meester en enkele genoodig. den. De schilderijen zijn geplaatst boven een eikenhouten lambris, die door de hoofd suppoosten in diensttijd werd vervaardigd; de muren zijn met stof bekleed. Alle schil- rijen. dio het museum van dezen meester bezit, zijn hier bijeengebracht, benevens eene keuze uit de teekeninge'n en etsen. In verschillende andere zalen werden veranderingen aangebracht cf hadden res tauraties plaats, terwijl ook tal van voor werpen werden gerestaureerd. Onder de aanwinsten van het museum vallen jn de eer9te plaats te vermelden de belangrijke geschenken, welke door d? Jan Steen-Commissie' zijn aangekocht uit de baten der tentoonstelling in 1926. Deze bestaan uit: a. een schilderij door E. van Mieris. Het stelt een herberginterieur voor met twee mannen, waarvan de voorste uit een kan drinkt, die hij met beide handen om hoog heft. en de andere achter e?n tafel gezeten, met eene vrouw spreekt, di? lus- schen bdidc' mannen instaat. De heldere kleuren der costumes en der kleine stil levens geven aan het geheel een buiten gewone charme, welke' nog verhoogd wordt door de minilieuse schildering. Het ihar-s weder voor ons land teruggewonnen stuk. dat een goede vertegenwoordiging geeft van het beste werk van dezen meesier. heeft .vroeger behoord tot de Alte Pinstfjcolhok te Münehen. b. Tweei portretten van Mr. Nicojaas van Warmond, burgemeester van Leidon, en zijne echtgenpote Anna van Heussen. De personen zijn staande afgebeeld, de man naar rechts in zwart kostuum met geplooide halskraag en met een paar 1 «doren hand schoenen in de hand. de vrouw naar links in zwart kleed met rood Pu welen ond»r- mouwen. kanten klapmuts -n geplooide halskraag en met zwaren gouden ketting om het middel. De man is op 42-jarigen leeftijd afgebeeld en de vrouw 27 Beide portretten vertoonen in den bovenhoek het geslachtswapen, dat ook is afgebeeld op den zegelring van den burgemeester De por tretten zijn te Bazel aangekocht uit particu lier bezit c. een stilleven van Floris Versier, witte Chineesche schaal met roode appelen Het stuk toont den meester in zijn laatsten tijd, now in volle kracht, en kan tot zijne beste werken gerekend worden. De heer Jan Leembruggen, overleden te Amsterdam, legateerde twee tevensgroole portretten van Johannes Leembruggen 1836 en zijne echtgenoot? Elisabeth Reijn- vaan met hun dochtertje Elisabeth Johanna, oud 1 */a jaar. in 1835 door J W. Fieneman geschilderd, benevens 12 geschilderde ge zichten op- en interieurs in het huis Dever omstreeks 1845 door G. J. Leembruggen, dus vóór de ontmanteling van den toren, op doek geplakt op bordpapier. Aangezien uit dien tijd geen afbeeldingen hiervan be kend zijn. hebben de vlotgeschilderde stuk jes ook groot belang voor de topographic, evenals de hierbij gevoegde afbeelding van het Kasteel Teylingen onder Voorhout. Hierbij zijn nog gevoegd eene portefeuille met schetsen en (eekeningen door G. J. Leembruggen. Door aankoop werden verkregen: een schilderijtje van Abraham Snaphaan, geboren te Leiden in 1651 en te Dessau in 1691 als hofschilder overleden. Het steit voor een vrouw met roode keurs en blau wen rok. met witte kraag en wit muisje, staande achter een toog, Dc compositie is in den trant van de bekende groep Schilde rijtjes van G. Dou, wiens invloed ook in de uitvoering merkbaar is. Tegenover deze en nog meerdere in het verslag vermelde aanwinsten valt te wijzen op het terugvragen van het grootste gedeelte van de collectie Kronig en van een gedeelte van de collectie Cremers. Deze verzame lingen waren reeds langer in het museum dan bij het in bruikleen geven als minimum was gesteld, zoodat wij de inbruikleen- gever9 slechts dankbaar kunnen zijn voor den zeer gewaardeerden steun door hen aan het muspum gegeven. Van den heer Kronig bleven nog vier schilderijen in bruikleen behouden, waarnaast ook bij het afsluiten van dit verslag de kans gunstig was. dat e-?n klein en het moeilijkst te vervangen gedeelte van het bruiklecn-Cremere voorloopig nog kon behouden blijven. Van de slechts in korten termijn in bruikleen gegeven stukken werden terug gevraagd een interieur met figuren, door Isaac Koedijck. bruikleen van Jhr. van Panhuys te Monaco, en een mansbuste uit de omgeving van Rembrandt, toegeschre ven aan de Jouderville, bruikleen van den heer F. Lugt te Maartensdijk. Dr. C. G. T. H. BAYER. Dr. C. G. F. H. Bayer, die bij K. B. van 13 Augustus 1929 benoemd is tot conser vator bij 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier, is in 1921 op ruim 30-' jarigen leeftijd te Leiden zijn studie in de plant- en dierkunde aangevangen. Op 28 Juni 1929 is hij alhier gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift over de Biologie van Pseudo- coccus Adonidum. Hij heeft veel ambitie voor morphologie en systematiek der die- Ten. Op het oogenblik is de heer Bayer als assistent werkzaam bij het Zoölogisch La boratorium te Leiden. Dr. I. M. VAN DER VLERK. Dr. I. M. van dor Vlerk, die bij K. B. van 13 Augustus 1929 benoemd is tot conser vator bij de Geologie alhier, legde in 1918 te Groningen het candidaats-examen af en in 1920 aldaar het doctoraal examen in de geologie. Na van 1918 tot 1920 in Bazel ge studeerd te hebben, bekleedde hij van 1920 lot 1921 de betrekking van leeraar in de biologie aan de R. H. B. S. te Schiedam en promoveerde in 1922 te Leiden bij prof. Martin, op een proefschrift getiteld „Stu diën over nummilinidae en alveolonidae. Haar voorkomen in Soembawa en haar be teeken is voor de geologie van Oost-Azië en Australië". Van Juli 1922 lot Februari 1928 was hij in Ned.-Indië werkzaam als tijdelijk geoloog bij den dienst van den Mijnbouw. „N. O. M. A. T. E. G." Om de Chr. Jeugdvereeniging N. O. M. A. T. E. G. alhier te steunen de kas is be denkelijk leeg heett zich een comité ge vormd, waarvan de heer G. Bernard, voor zitter. de heer P. do Moed. secretaris, de heer A. .T. van 't Riet penningmeester is. Dit comité wil 4 en 5 Sept. a.s. thé-midda- gen en -avonden organiseeren, waarvoor het gaarne bijdragen in ontvangst zal nemen. Men zie voor het programma er komen ook attracties de komende adver tentie in ons Blad. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: J. van Zijp, Haarlemmerstraat 299, Lei den, muziekhandel. Overleden eigenaar: J. van Zijp. Leiden, dd. 4 Aug. 1929. Nieuwe eigenaar: wed. M. van ZijpRoelandse./ Wijziging handelsnaam thans: wed. J. van Zijp. De Nederlandsche Bank (F.), Wilhel- minastraat 18. Alphen a. d. Rijn. Hoofdz.: Amsterdam. Nieuwe beheerder: W. Piek, Alphen a. d. Rijn. Bij Kon. Besluit is tijdelijk benoemd lot leeraar aan de Rijkshoogereburgerschool te Warffum de heer J. Verhoeven, alhier. BINNENLAND. Op 12 September wordt de gerepelde Inchtdienst tnsschen Nederland en Indië geopend (Binnenland. 2c Blad). De verassching van het stoffelijk over schot van dr. Aletta Jacobs (Binnenland, 2« Blad). Vermoedelijk wordt te Pretoria een Ne- dertandsch gezantschap gevestigd (Binnen land, 2de Blad). Te Baarn is gisteren de nationale veld- dag van het Leger des Heils gehouden, (Kerk en School, 2de Blad), BUITENLAND. Rondom de Haagsche conferentie (Buiten land en Tel., 1ste Blad). Nog dit jaar een conferentie over de ontwapening ter zee? (Tel., Isle Blad). De „Crai Zeppelin"' is hedenmorgen ver trokken naar Tokio (Buitenl. Gem. 2de Blad en Tel. lste Blad). Ernstige treinramp in Polen; fabrieks- ramp in Spanje (Buitenl. Gem. 2de Blad en Tel. lste Blad). Geslaagd is voor het examen Hoofd- acte mej. H. W. Smit, alhier. Mej. J. Meijer is met ingang van f Sep tember a.s. benoemd tot onderwijzeres aan de school der Oisterwijksche Schoolvereni ging te Oisterwijk. Te Den Haag slaagden voor het examen coslumière de dames N. v. d. Dop, G. Jose- horst, M. v. Duuren, C. v. Stet'nwijk, Q. Luyk en J. Drost, allen alhier. Majoor M. F. J. Phaff, van het 4e reg. infanterie en toegevoegd aan den inspecteur der burgerwachten le 's-Gravenhage, wordt 1 November eervol van die functie ontheven en keert naar zijn korps alhier terug. Er zij het publiek op gewezen, dat Vrijdagavond het Trianon-thealer ook ge woon voor bezoekers i9 geopend, naast de ge- noodigden! Door RAFAëL SA'BATINI. Uit het Engelsch door C M. G. d. W. HOOFDSTUK X De Recruut. In de groote zaal van het kasteel de Con- fac zat de douairière, haar zoon, en mijn- ieer de Sénéchal in gesprek. Het was vroeg in den namiddag van den 'atslen Donderdag# m October, precies een sedert mijnheer de Garnache geheel |Y'rpletterd door liet mislukken van zijn opdracht uil Grenoble vertrokken was. Zij hadden gedineerd, borden en overblijf- n van den maaltijd stonden nog op jkfel. want de tafel was nog niet afgeno- ,rn-n Maar zij waren van tafel opgestaan dé Sénéchal tot zijn spijt, want hoe be- nikt en vervuld met andere dingen, hij ,l0ckt wezen, een goede maaltijd was zeer l2n hem besteed zij waren reeds rond- Crn den grooten open haard gezeten. w flauw October zonnestraaltje viel de beschilderde ramen naar binnen en I eerkaalste een rood licht in het zilver en ♦•aswerk op tafel. Mevrouw was aan het Zij herhaalde woorden die zij die eek zeker reeds twintig keer pèr dag had besproken. •Het was dwaasheid dien kerel le laten weggaan. Als wij hem met zijn knecht uit den weg geruimd hadden, dan zouden wij nu ten minste ru9tig kunnen slapen. Ik ken hun manieren aan het hof. Ze zouden eerst misschien wal verbaasd geweest zijn dat hij zoolang wegbleef en dat hij niets van zich liet hooren; maar het zou niet lang geduurd hebben of ze dachten niet meer aan hem en aan de zaak, 'waar de Ko ningin zoo dwaas geweest was zich mee te bemoeien. Maar nu zal de kerel terugkomen te Pa rijs. woedend over den smaad die hem js aangedaan; er zal wat moois verteld wor den in Parijs, het zal als verraad beschouwd worden, als een beleediging Zijne Majesteit den Koning aangedaan, als verzet. De Ka mer zal bijeengeroepen worden om ons vo gelvrij te verklaren. En wat zal het einde zijn van dat alles? Wie kan het zeggen?" „Gondillac ligt een heel eind van Parijs af. madame" zei haar zoon schouderopha lend. ..Zij zullen niet zoo spoydi? klaar staan om soldaten hipr naar tce te zenden, mar kiezin." voegde de Sénéchal er tot harr troost bij. „Ach kom! Ge zijt veel te zeker van uw veiligheid. Ge weet op uw duimpje wat ze doen en wat zij laten zullen. De tijd zal het {eeren. mijn vrienden Ik begrijp er niets van dat ge het niet rret mij eens zijt en geen spijt hebt dat we ons niet verze kerd hebben van mijnheer de Garnache en zijn bediende toen wij hen nog in onze macht hadden Somber zag ze Tressan aan. die blik be loofde niet veel goeds. Hij huiverde en hie'd zijn handen voor het vuur alsof hij huiver de van kou. Maar Marius liet zich zoo spoe dig niet bang maken. ..Madame" zei hij, „in het ergste geval kunnen wij de poorten sluiten en hen tar ten. Wij hebben voldoende bezetting en Fortunio tracht nog meer mannen aan to werven." „Dat tracht hij. ja" zei ze spottend. „Een week lang heeft de man ?c!d als water ver morst. hij heeft het hoofd van half Greno ble beneveld met den besten wijn die in de Auberge du France le krijgen is, en toch heeft hij geen enkelen recruut kunnen krij gen." Marius lachte. „Uw zwartgalligheid brengt u tot vlugge conclusies," riep hij. ,.U vergist u Er is één recruut gekomen „Eén!" herhaalde zij .„Verduiveld! een mooi aantal! Een mooie aanwinst voor den stroom wijn. waarmee hij de magen in Gre noble heeft schoongewasschen." „Toch is het een begin" waagde de Séné chal op te merken. „Jawel, en zonder twijfel een einde ook! En wat voor dwaas zal da' wezen, die er zoo wanhopig aan toe i9 dat hij zich met ons wil inlaten?" „Het is een Italiaan een man uit Pié- mont; hij is te voet door Savoye hier naar toe gekomen, op weg naar Parijs waar hij fortuin hoopt te maken, toen Fortunio hem oppikte en hem aan het versland bracht dat zijn fortuin gemaakt was als hij op Condil- lac kwam. Het is een kloeke, flinke vent! hij kent geen woord Fransch en voelde zien aangetrokken tot Fortunio toen hij merkte dat deze een landgenoot van hem was." Een spottende blik vertoonde zich in de mooie oogen van de douairière. „Daar heb je de reden waarom hij zich liet aanwerven. Hij kent geen woord Fransch, de arme duivel, en had dus mat begrepen wat een waagstuk hij ging onder nemen. Konden wij maar .neer zulke man nen vinden! Maar waar halen wij ze van daan? Ach mijn beste Marius, de zaken zijn niet veel verbeterd en wij kunnen do fout dat wij Garnache hebben laten gaan, nooit goedmaken." „Madame waagde Tressan nogmaals op te merken. „Ik geloof dat u veel te wan hopig is." „Ik heb tenminste geen gebrek aan moed, mijnheer de graaf, antwoordde zij„en ik beloof u dit: zoo lang ik leef en een zwaard in de hand kan nemen, als het noodig is zal geen enkele man uit Parijs een voet zet ten in Condillac!" „Ach!" bromde Marius, „daar denkt u alleen over. het is het eenige waarvoor u u interesseert. U wilt niet inzien dat onze po sitie verre van hopeloos is; dat het mis schien niet noodig zal wezen den Koning weerstand te bieden. In drie maanden heb- hen wij geen bericht gehad van Florimond. Er kan in drie maanden veel gebeuren voor een man die aan het oorlogvoeren is. Het kon immers best wezen dat hij dood is. „Ik wou dat ik wist dat hij dood was en vervloekt" voegde zij er bij met opeen geklemde lippen. „Ja stemde Mariu9 toe met een zucht, „dan was er een eind aan al onze moei lijkheden." „Daar ben ik zoo zeker nog niet van. Mademoiselle is er ook met haar nieuwe vrienden in Parijs mocht de pest die alle maal wegmaaien! Het landgoed La Vau- vrage kunnen wij Dog verliezen! Het eenige afdoende besluit van onze moeilijkheden is de tegenwoordige omstandigheden is je hu welijk met dit koppige kind.'- „Dat die maatregel een onmogelijkheid is, is uw eigen schuld." i „Hoe zoo?' riep zij uit, terwijl zij zich plotseling tot Marius keerde. „Als u op goeden voet was gebleven met de kerk, als u tienden had betaald en ge maakt dat zc dat vervloekte interdict niet over ons hadden uitgesproken, hadden wij zonder bezwaar een priester hier kunnen krijgen en het zaakje klaar spelen of Va- lérie wilde of niet." Zij keek hem woedend aan. Toen draaide zij zich om en wendde zich tot Tressan. „U hoort hem. mijnheer Tressan", zei ze. „Daar hebt ge den minnaar! Hij zou met zijn geliefde willen trouwen of zij wil ja of neen en hij heeft mij verzekerd dat hij haar liefheeft". „Hoo zou het anders mogelijk zijn? Zij wil immers niet?" vroeg Marius gemelijk. „Hoe anders? Vraag je mij hoe anders? Mijn hemel! Als ik een man was, en ik had jou uiterlijk en jouw gezicht, dan zou geen vrouw ter wereld mij weerstand bie den als ik er mijn hart op gezet had. Jo bent een onhandige lummel als er een vrouw in het spel is. Was ik in jouw plaats ik zou haar stormenderhand vemverd heb ben, toen zij drie maanden geleden hier aan huis kwam. Ik zou haar ontvoerd heb ben buiten Condillac, buiten Frankrijk, over de grenzen naar Savoye, waar geen interdict bestaat, waarover je je behoefde te bekommeren en daar zou ik met haar getrouwd zijn". Marius keek zeer somber, maar voordat hij een woord kon uiten maakte Tressan zijdelings een compliment aan de mar kiezin. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1