70st£ Jaargang WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1929 No. 21293 1 STADSNIEUWS. MUZIEK. Het voornaamste nieuws van heden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel roor adverlentiên oit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere adverlentiên 35 Cts. per regel. Kleine \dvertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week A.... 1.0.18 Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. lit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DE TOESTAND VAN HET EIDSCH GEMEENTE-ARCHIEF 3EDURENDE HET JAAR 1928. Omtrent de commissie en ambtenaren Tmeldt het verslag, dat in de plaats van M. de Nie met ingang van 1 Mei mej. J. Versprille werd benoemd, die met luwgezetheid en toewijding de baar op dragen werkzaamheden verricht. De ede leerschool aan het Rijksarchief te pelburg heeft zij niet tevergeefs door- ïpen. Een ernstige ziekte hield in het voorjaar 1 archivaris eenige weken aan huis ver- iden. Voor de goede wijze, waarop de junct-archivaris mr. Verburgt tijdens deze [gesteldheid van zijn verzwaarde Laak :h kweet, wordt hem een hartelijk woord 1 dank gebracht. reeds in het einde van 1927 ter perse legde inventaris van de archieven der idsche hallen, kwam in druk gereed en >rd genummerd en geplaatst ior den directeur werd geregeld voort aan met de beschrijving van het Stads- phief vóór 1574 en in aansluiting daar- ïde met de afdeeling na 1574 tot de m- j van de Gemeentewet. De bewerking r regesten van de eerste afdeeling werd fcrlgezet en deze kwam in groote lijnen ped. De definitieve afsluiting wacht op J nagaan der in latere af deelingen mo- |ijk nog schuilende oudere bescheiden, wt jaar werd weder veel tijd in beslag pornen door het groot aantal onderzoe ken in verband rnet de ingekomen aan een en door de eischen, welke de dienst p het museum stelde. e adjunct-archivaris kwam in hoofdzaak 1 met de beschrijving van de collectie (van der 'Meuten, welke thans zooverre is jorderd, dat in overleg met den directeur 1 de definitieve indeeling kan begonnen Hij maakte een voorloopige be drijving en indeeling van de in 1927 ver- jen collectie Le Francq van Bexkhey, ongeveer 1700 stukken bevat, waarbij ktreeks 380 nieuwe aanwinsten, en van van jhr. mr. Van der Goes van Naters bruikleen verkregen bescheiden betref- jde de Studenten-Jagers. De serie regesten gedrukte stukken werd door hem aange- met die uit enkele nog niet tevoren kerkte boeken. Zoowel de adjunct-archi- ris als de adjunct-commies W. P. van pjn Jr. verrichtten verschillende kleinere iporingen. in het bijzonder op genealo- fch gebied, waarbij door laatstgenoemde f een uitvoerig onderzoek ter aanvulling 1 een genealogischen staat van de na- fcelingen van Paul Francois Hubrechtsz. p zeven geslachten, samengesteld ten be- van de bio-genealogische onderzoe ken van prof. dr. J. F. van Bemmelen kroningen. pet op fiches brengen der kerkelijke re- werd geregeld voortgezet. De adj. missies collationneerde de-1 begrafenis- fsters over 16041617 en over 1710 de beruchte pestjaren. Pc concierge bleef belast met het ge- po bindwerk. ïf't afgeloopen jaar was voor Leiden een krdjaar wat betreft het aantal bezoekers [aanvragen om inlichtingen foor 304 personen werden onderzoeki'11- I ingesteld waarvan 45 uit 't buitenland. J Pot aantal bezoekers bedroe'g 576 en het pl gewisselde brieven 597. pige PTenten werden tijdelijk afgeslaan de tentoonstelling betreffende het ffech Studenten-corps in de Lakenhal en t die van de geschiedenis van Oegstgeest. L-ene aanvrage voor een tentoonstelling ptwijk werd gunstig beschikt, doch het zelf kwam later niet tot uitvoering, aanvragen bewijzen het groote belang gemeente-verzamelingen ook voor [omligjrende gemeenten, voor zoover die 1 nog cr^en collecties bezitten, foor onderzoekingen eldere werden piefslukken gezonden aan het Algemeen parchief te 's-Gravenhage, de Rijks- Pleven te Arnhem en te Middelburg, de pfn te-archieven te Amsterdam, den Dordrecht. Haarlem. Kampen en Pingen, de Koninklijke Bibliotheek, de fc0lf7ken te Amsterdam. Leiden. Utrecht plerdam en aan het Koninklijk pe'n- t?' le s"^ravent1^ge. s wer(ten bescheiden ter bestu- hièf ^nlvan2en uit het Algemeen Rijks- föi Rijksarchieven te' Arnhem. Gro- I .,en Middelburg, het Gemeente-archief I;.,,a: Koninklijke Bibliotheek en de L ^en 'e Amsterdam en te Utrecht, r oMerzoc-'kingen vor de gemeente en r 'articulieren betroffen zeer onder- zaken. pWiif ^er verzamelingen geeft gc-'en W-2,t°t opmerkingen De beperkte 1(16 .bewaarplaats eischt te drin- 'oorziening nu door de geweldige ramp, die de stad trof door den brand van het Raadhuis, alle mogelijkheid uitgesloten is om een gedeelte der voorloopig naar het Oud-Archief overgebrachte archieven van late'ren tijd daarheen terug te brengen en bij het Nieuw Archief te voegen. De directeur acht het thans niet gewenscht om met ver bouwing te wachten totdat de archieven ot 1851 geheel geregeld zijn, aangezien het, in verband met de tot wering van brandge vaar in het dienstgebouw te nemen maat regelen. noodzakelijk is om ovejr meerdere ruimte in de bewaarplaats te kunnen be schikken. Onder de aanwinsten valt in de eerste plaats te wijzen op een groot aantal eigen- dombewijzen en particuliere acten betref fende Leiden Een groot belang voor de kennis van do omgeving van Leiden vertegenwoordigt öe collectie schetsboekjes van den heer G. Lc-'embruggen Jz. uit 18301845. door den heer J, Leembruggen aan Leiden gelega teerd. De teekenaar, die een leerling was van Pieneman en een zeer verdienstelijk amateur op schilder- en teekengebied, schetste met groote nauwkeurigheid gezich ten in Ilillegom. Lisse. Voorhout en Voor schoten en pnkelc gezichten in Amsterdam, Haarlem, Heemskerk en Voorburg. Daar- tusschen komen ook eenige reisschetsjes voor uit Duitschland en Italië. Onverwacht werd gelegenheid geboden tot aankoop van eenige teekeningen betref fende de drooglegging van de Haarlemmer meer en van Endegeest, afkomstig van jhr. Gevers van Endegeest. In totaal werden ruim 320 aanwinsten voor de prentverzameling beschreven en ruim 200 voor de bibliotheek, welke later in de supplément-catalogus uitvoerig zullen worden vermeld. Hierbij zijn niet medegere- kend de aanwinsten uit de collectie Le Francq van Berkhey. Tegenover deze aanwinsten staat te ver melden, dat aan de Gemeente Yperen, die door den oorlog ook in haar Archief zoo ernstig werd getroffen, twee stukken wer den aangeboden, die in geen verband ston den met het Leidsche archief, zijnde een overdracht van een huis aan de Boter- straat te 1 peren uit 1564 en eene boedei- scheiding uit 1581, en dat overeenkomstig de nieuwe archiefregeling de doop-, trouw en begrafenisregisters werden overgedragen aan het Rijk. Dit was echter slechts een formeel verlies, daar de hiertee behoorende registers gelijktijdig van het Rijk in bruik leen zijn terugontvangen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN De Amerikaansche Tariefwet. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland alhier, is aan alle Kamers van Koophandel en soortgelijke organisaties in de Vereenigde Stalen een schrijven gezonden waarin, onder verwijzing naar nauw historische en economische rela ties er. met een beroep op den vooruitzien- den zakenblik der Amerikanen, gevraagd wordt te voorkomen, dat door de voorgestelde tariefwei de tolbarrières tusschen Amerika en het overige van de wereld nog hooger worden opgetrokken. De Kamer schrijft o.m. als volgt: „Als onze Kamer veronderstelt, dat ook Uwe Kamer zich er over zou verheugen wanneer de invoerrechten tot een minimum zouden worden teruggebracht, dan geeft zij zich daarbij ten volle rekenschap van de moeilijkheden welke een dergelijke alge- meene sterke verlaging voor Uw land niet zich zou brengen, in het bijzonder die, welke verband houden met de hooge loonen en den hooien levensstandaard ten Uwent. De Kamer van Koophandel te Leiden is er echter van overtuigd, dat desondanks door steeds hoogere invoerrechten te heffen, niet alleen het wereldbelang maar ook het na tional belang wordt geschaad. Ook immers binnen de grenzen van een land. hoe groot, hoe rijk en hoe machtig ook. openbaren zich onafwendbaar steeds dui delijker de funesle gevolgen van een te ver doorgevoerde tariefpolitiek. In de allereerste plaats moet hierbij ge dacht worden aan de belangrijke verhooging van de kosten van levensonderhoud, welke van dergelijke lariefsverhoogingen het ge volg is. Yan nog veel verder strekkende beteeke- nis zijn echter de gevolgen voor industrie, handel, landbouw en het arbeidersvraag stuk. Tengevolge van de groote welvaart, moge de nadeelige gevolgen van een politiek van hooge invoerrechten, zich nog niet voor een ieder openbaren, wie geroepen is om nauwkeurig acht le slaan op den gang van het economisch leven, zal het moeten op vallen, dat de door de hooge tarieven ont stane verwikkelingen tusschen de industrie, handel en landbouw en niet het minst ook tusschen deze factoren der volkswelvaart en het arbeidersvraagstuk steeds moeilijker te ontwarren worden. Nu eens wordt deze. dan weer die groep belanghebbenden in bijzon dere mate de dupe van de kunstmatige be voordeeling van een andere groep. Maar al te vaak toch heeft men in Uw iand de oplossing van gerezen moeilijkheden gezocht, door telkens aan de eischen van enkele groote soms ook kleinere groepen of combinaties van groepen toe te geven om echter evenzeer te ontwaren, dat daardoor de moeilijkheden van andere groepen steeds verplaatst en vergroot werden. Door dit tel kens weer toegeven aan groepsbelangen, waarbij op het algemeen belang uiteraard niet wordt gelet, wordt echter zoowel de nationale als de internationale welvaart groot nadeel toegebracht. Ter illustratie veroorlooft onze Kamer te wijzen op het artikel tulpen, hetwelk voor het district onzer Kamer van zeer groote beteekenis is. Onze Kamer verwondert er zich over, dat thans wordt voorgesteld op deze bloembollen het invoerrecht van 2 tot 6 per 1000 te verhoogen, ofschoon de belanghebbenden, vereenigd in de Society of American Florists en in de New-\ ork Florists' Club daartegen protest aanleeke- nen en nog niet 1 pCt. der benoodigde tul pen in Amerika geproduceerd wordt. Onze Kamer acht dit een bewijs, dat de genen, die dergelijke beslissingen over het al of niet verhoogen van posten doorzetten, den massalcn omvang der tegenstrijdige be langen niet voldoende meer kunnen over zien, of ook het algemeen belang achterstel len bij het individueel belang van een klein aantal personen. Het economische leven reageert echter zoo snel en nauwkeurig op maatregelen, goede of verkeerde, welke te zijnen aanzien wor den getroffen, dat een willekeurig en inci denteel ingrijpen nimmer straffeloos kan geschieden. Zoo worden, afgezien nog van het ten eenenmale onbillijke om den consumenten groote schade te berokkenen en zoo b.v. bloembollenliefhebbers de mogelijkheid te benemen om de schoonste bloemen zelf te kweeken, de productie-voorwaarden voor Uwen export steeds zwaarder. De Kamer vraagt daarom bijzondere aandacht voor het tegen deze verhoogingen in Uw land en in het buitenland steeds groeiende verzet en inzonderheid voor de juist 90k in Uw land gehouden krachtige betoogen, dat speciaal de Amerikaansche export zooveel nadeel van de nieuwe tarieven zal ondervinden, dat de hierdoor veroorzaakte schade veel grooter zal blijken te zijn dan dè voordeelen, die beperking van den invoer en de bescher ming van de eigen productie ooit kunnen opleveren. Laat Uwe Kamer ook niet vergelen, dat als machtige als het Uwe voorgaan met het heffen en verhoogen van reeds zoo hooge invoerrechten, andere landen niet of slechts uiterst moeilijk kunnen achterblijven, zoo dat hoe langer hoe meer elk nuttig effect zal verdwijnen en alleen schade zal over blijven. Hoe meer en hoe hooger invoer rechten door Uw land worden geheven, des te kwetsbaarder zal het tevens worden voor Tpressailles van andere landen. De Kamer concludeerde aan het eind als volgt: le. Terwille van het hoog belang der wereldwelvaart mag de wereldhandel zoo min mogelijk door invoerrechten worden belemmerd. 2e. Een ongestoorde goede verstandhou ding en onderlinge samenwerking tusschen de verschillende landen dient te worden be vorderd. 3e. De belangen der consumenten in Amerika zijn bij de tariefwet ten nauwste betrokken. 4e. Groote schade wordt toegebracht aan bepaalde takken van handel, nijverheid en aan den landbouw, door kunstmatige be voordeeling van andere groepen. 5e. Vooral ook de Amerikaansche export 1 zal van de voorgestelde maatregelen groot j nadeel ondervinden. Op deze gronden veroorlooft de Kamer voor Rijnland Uwe Kamer te verzoeken, te willen medewerken om paal en perk te stellen aan wat individuen en groepen, zeer tot schade van alg. belang, met steeds groo ter aandrang vragen. Niet hun belang kome. in de eerste plaats maar het algemeen be lang en bij toepassing van de juiste econo mische beginselen zullen ongetwijfeld de groote welvaartsbronnen van Uw land nog doelmatiger dan thans geëxploiteerd kunnen worden. Mocht Uwe Kamer de welwillendheid zoo ver strekken, dat zij onze Kamer zou: willen berichten of en in welke mate zij genegen is om b.v. inzonderheid ten aanzien van de voorgestelde verhooging van de invoer rechten op bloembollen werkzaam te zijn, dan zal de Kamer van Koophandel dit waardeeren. ENGELSCHE CALVINISTEN IN HOLLAND. Het gezelschap Engelsche Calvinisten, leden van de „Sovereign Grace Union", dat deze week ons land bezoekt, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Delft, Rotterdam en Dordrecht. Heden werd per tram via Wassenaar een bezoek aan Leiden gebracht, waar de Uni versiteit, de Pieterskerk en de Lakenhal werden bezichtigd. Officieele ontvangsten stonden niet op het programma. Vanmiddag werd een boottocht over de Kager- en Braseraermeren gemaakt. Morgen gaat het naar Amsterdam. Mar ken en Volendam en Vrijdag naar Utrecht en omstreken. Bij beschikking v-an den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is aan dr. A. H. P. Gerth, op verzoek, eervol ontslag verleend als conservator bij do geologie aan de Rijksuniversiteit alhier Dn j? als zoodanig benoemd dr. I. M. van der Vlerk, (hans tijdelijk; tijdelijk benoemd tot conservator bij 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier dr. C. G. F. H. Bayer te 's-Graven hage, thans assistent bjj de dierkunde. Te Amerefoort slaagde voor het exa men Fransch L. O. mej. A. van Heusden, alhier Bij Kon. besluit is gerekend vlh 25 Juli 1929 de termijn van benoeming als zoodanig van den rescrve-le luit. J. J. Kok, van het 6e reg. veld-art.. voor den tijd van ten minste vijf jaren verlengd. Benoemd is tot kapelaan alhier (H. Petrus) de heer A. Kramer, tot dusver kapelaan le Voorhout. Vrijdag a.s. bestaat Het Trianon- Theater hier ter stede twee jaar. Het is de bedoeling der Directie dien avond voor ge- noodigden een eere-avond te geven. Men verzoekt ons te willen mededee- 'len dat de Leidsche deelnemers aan de Internationale Jamboree, hedenavond al hier worden terugverwacht met den trein welke te 21.53 alhier arriveert. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: P. den Hollander, Hoofdstraat 66 B, Noordwijk aan Zee. Win kel in kruidenierswaren. Eigenaar: P. den Hollander, Noordwijk aan Zee. Wijziging: P. Vink Vz.. Kerkstraat 58, Noordwijk-Binnen. Zaadhandel. Wijziging handelsnaam thans: Firma Wed. P. Vink Vz. Wijziging uitgeoefend bedrijf: thans zaadhandel en zaadteelt. Nieuwe eigenares: Wed, P„ C. VinkMeylandJ, Noordwijk- Binnen. ZOMERCONCERT MENS. Pieterskerk. Dat de heer Mens voor zijn orgeluitvoe ringen in de eerste plaats naar Bach grijpt, ligt voor de hand. Maar dat zijn hart in 't bijzonder uitgaat naar de „Choral vorspiele", waarvan hij ook nu weer een paar juweeltjes voordroeg („Alle Menschen müssen sterben" en „Ich ruf' zu dir") heeft ook zijn goede reden. Deze koraalinlei- dingen zijn, meer dan al zijn ander werk van kleinen omvang, typisch voor de kunst van Bach. Afgezien van enkele uit zijn vroegste scheppingsperiode, die de geniali teit van den leerling verraden, zijn de latere hierom zoo merkwaardig, dat ze ons in het kleinste bestek het alomvattende der Baeh- sche muziel^, haar overstelpenden ideeën rijkdom zoo volledig mogelijk openbaart. Er zijn er die men een Matthiiuspassion in het klein, een miniatuur Weihnachlsoratorium kan noemen. Bach was voor zijn lijdgenoo- ten een boek met zeven zegels en het heeft lang geduurd voor dat die verbroken waren. Merkwaardig is het dat de Choralvorspiele den Bachvorscher het langst duister zijn gebleven. Pas de allerlaatste tijd heeft hier licht gebracht. Het duistere punt was het (schijnbaar) heterogene dier composities. Want ze beantwoordden geenszins aan het oude schema: koraalmelodie met legen- figuren bewerkt, die ter wille van de éénheid immers ontleend waren aan de koraalmelodie zelf. Men vond, integendeel, die melodie kalm en effen haar gang gaan (als canlus firmus. meest in de bovenstem) en omrankt met figuren, waarvan men de motieven niet thuis kon brengen., omdat ze ten eenenmale vreemd waren aan de koraal melodie. Zoo moest er aan de waardeering iets blijven haperen. Totdat men lot de, achteraf bezien voor de hand liggende, ont dekking kwam. dat in de Choralvorspiele de beeldende kunstenaar, de schilder en teekenaar die wc uit de Passionen en Can taten kennen, aan hel woord is. Het melodie- vreemde tegenmolief vindt zijn volkomen rechtvaardiging in de tekstwoorden van de betreffende koraal. Bij de meeste voorspelen is dat frappant duidelijk (bijv. bij „Ich ruf zu dir") bij andere minder tastbaar (zoo bij „Alle Menschen müssen sterben" waar het in verheven vreugde gedrenkt tegenmolief in den Kaatsten regel van hel le vers zijn rechtvaardiging vindt). Men ziet dat voor het volkomen begrip van het koraalvoorspel de tekst evenzeer noodig is als bij een beel dend koor uit een der Passionen. De heer Mens heeft aan de nobele poëzie dezer beide prachtstukjes alle recht doen BINNENLAND. Het aantal alastrim-gevallen te Rotterdam breidt zich nit. (Gemengd, 2de Blad). Noodlottige aanrijding bij Wijk aan Zee; één doode en vijf gewonden (Gemengd, 2de Blad). BUITENLAND. Rondom de Haagsche conferentie. De ontruiming van het bezette gebied (Buitenl. en Tel., 1ste Blad). Ernstig vliegongeval in Japan. Achi dooden (Tel., 1ste Blad). wedervaren. Met fraaie registratuur van doorzichligen klank, rustig en beheerscht, heeft hij ze ons voorgezongen. Ook de (zeer moeilijke) f moll uit den 2en band der fugas, meesterwerk van de hoogste orde, al heeft de voordracht hier nog niet de absolute pre cisie bereikt, genoot een vertolking, die de idee goed benaderde en waarvoor we den concertgever zeer erkentelijk zijn. De derde sonate van Mendelssohn, waar veel moois in voorkomt (de statige inzet, de koraalmelodio in het pedaal) voltooide het solistische aan deel van den concertgever in het programma. De sopraanzangeres blanda Gerretsen uit Nijmegen heeft met haar heldere en fraai getimbreerde stem, die goed geschoold is, zeer veel (e genieten gegeven in een paar wat ouderwets aandoende, geestelijke liede ren van J. W. Franck. Zeer mooi heeft ze de bekende- aria „Ich folge dir gleichfalls mit freudigen Schritten" uit de Johannes Pas sion gezongen. Om het feit dat ze een twee tal Nederlanders (G. v. Brucken Fock met „Stil zijn" en v. d. Sigtenhorst Meyer met een „Geestelijk Lied") componisten die er zijn mogen, op het programma bracht, al vertoonen de uitgevoerde liederen deze beide landgenooten niet op hun sterkst, verdient de zangeres een woord van bijzonderen lof. Ongemeen voldaan heeft ons onze stad* genoot de cellist Vrijhoff. Cellospel van bui tengewone charme; mooie weeke en ronde toon. waar pit in zit, het echte cellogeluid van den geboren cellist, met een voordracht, van binnen uit, die den klank tot een levend iets maakt. Hij speelde een suite van Buononcini (Handels rivaal te Londen), die niet altijd even gelukkig voor het instru- menf is geschreven, wat vreemd is voor een componist die als violoncellist furore heeft gemaakt en voorts een, weinig diepzinnig maar goed klinkend, Andante religioso van een ons onbekenden Ronchini. We hopen *den heer Vrijhoff vaker op het podium te ontmoeten met werken, die maatstaf kunnen zijn voor een meer definitieve beoordeeling van zijn talent, waarvan we nu reeds een hoogen dunk kregen. Een vrij groot aantal bezoekers heeft met aandacht en instemming geluisterd. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Oude Mirdumds. L H. Kost-er. te Montfoort; te Doorwerth': ds. R. J. D. Beerckamp, te Molkwerum* te Hoogland: ds. C. J. Warners, te Haar lem: te Lopikerkapelds. J. O. G. Gobiu» du Sart, te wijk bij Duurstede; te Eemnes- Buiten, Th. Keek. te Heterente Olde- broek, W. J. van Lokhorst, te Hilversum^ te Sittard, H. J. C. Hoogendijka, te Cats. Aangenomen: Naar Temeuzen, L.- J. Cazemier, te Gieterveen. Bedankt: Voor Waddinxveen: ds. K. J. van den Berg te Amersfoort; voor Sint Michelgestelda. A. A. van Stipriaan Liüscius, te Zoelen. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Steenwijk, A. J. Fancy tc Ferwerd en H. Holtrop te IJmuiden- Oost. Aangenomen: Naar Ovcrschild (Gron.): W. Reinders, cand. te Groningen. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Delft: ds. N. Bijde<mast te Delfehaven en ds. J- W. van Ree te Barendrechttweetal te Rijnsburg: ds. W. Kremer te Komhom en ds. C. van Zaal te Deventer. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: In den Haagds. J. D. Barth te Vlaardingen; te Ridderkerk: dg, J. Vreugdenhil, te Bruinisse.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1