70ste Jaargang DINSDAG 13 AUGUSTUS 1929 No. 21292 STADSNIEUWS. eskundigen artsexamen. aanbesteding. trustvorming in de margarine-industrie de staking in de zaansche houtindustrie. p. lels t de nieuwe directeur van myvo. BINNENLAND. de weigering van Mr. van schaik invoerrechten op tabak, porcelein en aardewerk in de ver. staten. vacantie in de metaal-industrie 't landarbeidersconflict te groningen KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. BUITENLAND. FEUILLETON. Martins verjongingskuur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel roor advertentiSn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ona Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiSn 36 Cts. per regel. Kleine AdvertentiSn uitsluitend hij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:. Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Builen Leiden, waar agenler gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 -f" portokosten. 7 0.18 .0.18 lit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Bij beschikking van den minister van on wijs, kunsten en wetenschappen zijn, et ingang van 18 September voor den iur van één - jaar aangewezen ab des- ladigen bij het afnemen van het arts- :ameir Rijks-universiteit te Leiden: G. A. F. ten osch, oud-apotheker aan het Academisch ekenhuis te Leiden-, dr. J. Bruining, arts, Leiden; dr. E. A. D E. Carp, arts te egstgeest: dr. C J. van Houweninge Graft- jk, arts. te Leiden; dr. J. Munk, arts. te ■iden; dr H P. A. Smit, arts, tc Leiden, Gravenhage. Door B. en W. is heden aanbesteed het boeren van rioleerings- en bestratings- irken op terreinen beoosten den Haar- nmeTweg. Er waTen 13 inschrijvers: E. de WinteT en C. .T. van Weeren alhier 34444; D. Esser te Delft f 26597; Firma ael en Hermes, Alkmaar f.26978; D. Dogervorst, Alkmaar f. 25600; G. den lel en Co. te Velsen f. 27850; J. Warn aar W. Hoogstraten alhier f 250£öJ. Ma- en C. Snoodijk, Veur f. 31990; L. P. v Geer en A. P. Stuifzant f.26880; V. Visser en Zn., WassenaaT f.25860; rma Marcelis en Heemskerk, alhier 21579; H. Baks en H. Steenkist, Haar- d f. 23590; G. v. d. Elshout en M. Hui- tejis, Voorburg/Scheveningen f.32279; .1 mater te Made f. 29954. De gunning is aangehouden. De hier gepromoveerde apotheker H. de Zoete is benoemd tot militair-apothe- ir 2de klasse bij het Oost-Indisch leger. Reserve-le luitenants H Schotborgh J. Bovenberg van het 6e reg. veldart., Hen van 2 tol en mét 7 Sept. bij het 2e giment van het wapen te 's-Gravenhage in gecomprimeerden cursus volgen. De directeur van hel Postkantoor rzoekt ons te willen berichten, dat de "jevenbus aan de Zaklaan hoek Stations- ig vanaf heden geplaatst is aan de over- de Stationsweg 43 (Geb. K. v. K.). Wethouder Reimeringer is gedurende ;ze maand verhinderd spreekuur te hou- Gisteravond reed een wielrijdster over Blauwpoortsbrug in de richting Haarlem erstraat. Onverwacht verminderde zij haar lart en werd aangereden door een auto- is, die vlak achter haar aankwam Het isje wist zelf opzij te springen; het ach- nriel van haar fiets werd echter geheel iroield. Den autohusbestuurder treft geen schuld. Toen gisternamiddag te zes uur een auto op de Breestraat, vlak bij de Maars- manssteeg keerde, kwam een handkar deze steeg uitrijden en vloog tegen de auto. De handkar werd niet noemenswaardig bescha digd, terwijl het spatbord van de auto ech ter zoodanig beschadigd werd. dat men er niet mee kon doorrijden Gistermiddag hadden eenige jongens een hoeveelheid stroo, drijvende in de Doe lengracht, hoek Groenhazengracht in brand gestoken. De vlammen sloegen lustig om hoog en 'het schouwspel bracht veel men- schen bijeen. Een politie-agent kon het vuur zonder veel moeite dooven. Tegen de daders is proces-verbaal opge maakt. Op de Wilhelminabrug werd gister- namiddag een 10-jarig meisje, dat op een rijwiel zat door een vrachtauto aangereden. Het meisje kwam met den schrik vrij; haar rijwiel werd vrijwel geheel vernield Zes meisjes, die hedenmorgen te Am sterdam in den trein waren gegaan met het doel m Haarlem uit te stappen, waar zij te werk zouden worden gesteld op een Iboterfabriek. waren Haarlem voorbijgespoord en kwamen huilend alhier aan. Zij hadden geen geld meer bij zich om een kaaTtje naar Haarlem te koopen. De politie heeft het zestal het geld voor geschoten. zoodat zij hun bestemming dus toch hebben bereikt. Gistermiddag circa 6 uur had op de spoorbrug aan den Haagweg een aanrijding plaats tusschen de auto's No. 3638 en No. 64017, waardoor van de eerste auto het nummerbord afknapte en de remstang werd omgebogen, terwijl van de andere het spat- scherm ernstig beschadigd werd. De aan rijding was een gevolg van het feit, dat beide auto's tegelijk op den smallen spoorweg kwamen en daar elkaar wilden passeeren. De politie maakte proces-'verbaal op. Rectificatie De diamanten bruid uit het Francois Houtlijnhof, waarover wij gis teren schreven, i9. door schuld van den drukfoutduivel. vermeld als te zijn 94 jaar. Dit moet zijn 84 jaar. De jubilaresse is zeker gaarne bereid zoo oud te worden, maar wil het voorshands toch liever nog niet zijn! j Ingaande Zondag 18 Augustus zullen 1 vanwege de Nederlandse he Spoorwegen ver schillende goedkoope treinen naar Duilsch- land worden ingelegd, terwijl vanuit Duitschland ook eenige goedkoope treinen naar ons land zullen loopen. Wessanen's Fabrieken stopgezet? Naar „Het Volk" verneemt, heeft de Mar garine Unie met de Wessanen's Koninklijke Fabrieken te Wormerveer een overeenkomst afgesloten, waarbij de laatste de fabricatie van margarine zal stopzetten. Daarmede verdwijnt weer één der weinige margarine-producten, die nog buiten het JurgensVan den Bergh-concern stonden. Het is nog niet bekend, wat er met de in de fabriek werkzame arbeiders zal ge schieden. Het „Hbld." heeft hieromtrent te bevoeg- der plaatse geïnformeerd. Men kon boven staand bericht niet bevestigen, doch wel achtte men het sluiten van een overeen komst te eeniger tijd mogelijk. In de gistermiddag te Amsterdam ge houden bestuursvergadering van den Bona van Werkgevers in het Houtbedrijf te Zaan dam is besloten op het voorstel van de arbeidersorganisaties tot hel houden van een conferentie in te gaan Nader vernemen wij, dat de conferentie Woensdagmiddag te Amsterdam zal plaat hebben. In den leeftijd van 63 jaren is overleden de heer P. Leis, directeur van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst, geves tigd te Rotterdam, officier in de orde van Oranje Nassau. De heer P. Leis was de oudste directeur van L. Smit en Co.'s Internationalen Sleepdienst en buitendien president-com missaris van de N.V. Kloos en Zonen, con struct ie werkplaatsen te Kinderdijk en com missaris van de Hollandia-meikfabvieken te Vlaardingen. Als vertegenwoordiger van den Vrijheids bond, had hij zitting in den gemeenteraad van Alblasserdam. Naar wij vernemen, aldus de ,,Msb.'\ is de heer G. J. Bosch afgetreden als direc teur van Myvo (Maatschappij voor ontgin ning van woeste gronden met toepassing van stedelijke afvalstoffen) en vervangen door den heer G. Seppen Jr., te Hilversum. Naar aanleiding van het bericht van Het Volk betreffende het bedanken van mr. van Schaik voor de portefeuille van onderwijs, kunsten #en wetenschappen zegt De Maas bede uit "goede bron en met de grootste stel ligheid te kunnen verzekeren dat de reden der weigering van den heer van Schaik een geheel andere was en met minister de Geer of diens financieel beleid niets, maar dan i ook absoluut niets, te maken had. De Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel te Amsterdam deelt het volgende mede; Door de Senate Finance Committee is, volgens berichten uit Washington hel in voerrecht op Sumatra-dekblad weder terug gebracht op het oorspronkelijk recht, dat volgens de tariefwet 1922 werd geheven. Dc Senate Finance Committee meent het door het „House of Represnetatives" aan bevolen verhoogde recht niet te kunnen aanvaarden, daar dit de fabricatie van de 5 cent sigaar onmogelijk zou maken. Voorts wordt het waarschijnlijk geacht, dat het specifieke recht van 10 cent per dozijn, niet van toepassing zal worden op die voorwerpen, welke voor industrieele doeleinden worden gebruikt. Hieronder zou den bijv begrepen zijn badkamer-acces soires, echter niet de voorwerpen gebruikt in dc electrische industrie. De afd. Rotterdam van den Metaalbond heeft besloten de regeling der vacantie- dagen, waartoe in Maart in principe was besloten, alsnog in te voeren. Deze invoe ring bleef steeds opgeschort, hangende de behandelingen van den Metaalbond met de vakbonden over een arf te sluiten collec tieve arbeidsovereenkomst. Er wordt vrijaf gegeven op drie werkdagen en op Konin ginnedag. Ten laste van de werkgevers zal worden uitbetaald 100 pCt. van het uur loon over de niet-gewerkte uren op de be doelde dagen. Behalve te Scheemda hebben ook te 't Waar. eveneens gemeente Scheemda. gisterochtend de landarbeiders het werk neergelegd. In beide dorpen, zijn tezamen thans ongeveer 500 mannen en vrouwen in staking gegaan. Te Scheemda bleven nog een aantal vaste arbeiders aan het werk. De heer Buiskool, burgemeester van Delf zijl, voerde in verband met zijn bemidde lingsplannen Zaterdag besprekingen met vertegenwoordigers van landbouwers en gisteren met dis van de arbeiders. De bs- sprekingen droegen voorloopig een vertrou welijk karakter. NED HERV. KERK. Beroepen; Te Kockengen en le Woudri- chem, P. A. A. Klüsener. te NieUwpoort. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Glanerbrug, J. G. Len9ink, eand. le Aalten Te Aduard, P. v. d. Sluis te Onstwedde Bedankt: Voor Urk, W. Moenc', le De Lier. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Tweetal: Te Harlingen: A. L. Broer te Hindeloopen en L. D. G. Knipscheer te Oude Bildtzijl. De trustvorming in de margarine.induslrie; vermoedelijke stopzetting van Wessanen's fabrieken. (Binnenland, le Blad). Bijzonderheden omtrent de redding van da bemanning van de „Adonis". (Gemengd, 2e Blad). Rondom de Haagsche conferentie. (Bui- tenl. en Tel., le Blad). Nienwe onderhandelingen tusschen China en de sovjets. (Buitenl., le Blad). Een aardbeving in Amerika. (Buitenl. Gem., 2e Blad en Tel., le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Een kalme dag te den Haag McDonald in September naar Geneve. Het telegram van McDonald, waarbij hij zich ook achter Snowden stelde, veroor zaakte in eenige kringen de vree9, dat dit wel eens een minder goede uitwerking kon hebben op de conferentie, doch deze vrees is niet bewaarheid. De Zondag heeft inde'rdaad ontspanning gebracht! Het was gisteren ter conferentie een zeer kalmen dag. Beide commissies zijn bijeen geweest e'n beide tot morgen verdaagd, do finantieele zelfs op voorstel van Snowden, die dus toch niet zoo'n haast heeftl Men krijgt, als men nagaat, wat er in do commissiën is geschied, sterk den indruk, dat de politieke commissie thans wel har der vooruit kon, maar dat deze geremd wordt door Bnand, die niet tot resultaten wil komen, zoolang het Young-plan niet in veilige haven is. Aan den anderen kant steken de Duilschers het niet onder stoe len of banken, dat zij aanvaarden van het Young-plan afhankelijk stellen van het succes op politiek terrein. 't Is een wisselwerking, die doet uit komen, hoe niet een van beidei commissies domineert doch beide van evenveel belang zijn, ook al treedt op een gegeven oogen- blik ook eens de een meer op den voorgrond dan de andere. De fmancieele commissie was eenigszins op neutraal terrein, waar het ging over del leveringen in natura. Op dit gebied schijnt Engeland wel bevredigd te kunnen worden zonder al tei groole moeilijkheden. De politieke commissie zeurde met de ontruiming van het bezette gebied. Briand verschuilde zich achter z.g. groote moei- Door RAFAëL SABATINI. Uit het Engelsch dooT C. M. G d W. HOOFDSTUK IX. De raad van den Sénéchal. Garnache liep regelrecht naar het paleis ■n hoezeer zijn humeur dien dag a! op de Toef gesteld was en hoe onistuimig hij zijn ^rontwaardiging had gelucht, er wachtten tem nog meer beproevingen nog nieuwe ffmen kwamen aanzetten. Mag ik u vragen mijnheer de Sénéchal." hij op aanmatigenden toon. „waarom u gepermitteerd hebt hel escorte, dat u ter mijn commando had gesteld, van zijn ndplaats le verwijderen?" ■Waarom, met welk doel?" antwoordde Sénéchal. half bevreesd half veront- aardigd. „Welnu, om u te hulp te komen v het nog tijd was. Ik had gehoord, dat l<*> niet dood, toch in levensgevaar ver- ierde." Djj antwoord ontwapende Garnache, on- 'n*s zijn weinig vertrouwen in Tressan gevolgd als het weid door de uitbundige ^'^betuigingen Garnache gezond en voor zich te zien staan, maakte het feitelijk, onmogelijk zijn grieven over I °nderhavig geval verder uit te spreken aan Tressan alles, wat er ge- en bij die levendige herinnering kwam zijn toom weer boven en de uitingen van sympathie en de ontsteltenis die de Sénéchal verstandig oordeelde hem te be tuigen. hadden weinig vat op hem en ver zachtten zijn gevoelens geenszins. „En nu mijnheer," zoo besloot hij. „blijft er slechts één mogelijkheid over wij moeten met een gewapende macht terug- keeren en hen noodzaken met de punt van den degen op dp horst, ons mademoiselle uit te leveren En als dat gedaan is, zal ik de douairièreen haar zoon arresteeren en al dat gespuis binnen de muren van dat kasteel PTaar bedienden kunnen in de ge vangenis te Grenoble worden opgesloten en u kunt hen straffen omdat zij hebben mee gewerkt in een poging weerstand te bie den aan een bevel van de koningin. Ma dame en haar zoon zullen met mij meegaan naar Parijs om rekenschap te geven van hun gedrag." De Sénéchal keek ernstig Peinzend streek hij zich met zijn voorvinger over zijn baard en zijn oogjes gluurden een wei nig angstig naar Garnache door zijn schiid- paddenbril Garnache had hem aan zijn eeuwig durend dagwerk gevonden. „Ja." zei hij langzaam, „dat lig! op uw weg „Het doet mij genoegen u dat te hooren zeggen, mijnheer de Tressan. Want ik heb uw hulp noodig." „Mijn hulp?" Het gezicht van den Séné chal kreeg een verschrikte uitdrukking. „Ik zal van u de noodzakelijke strijd macht opeischen om de bezetting van het kasleei tot onderwerping te noodzaken. De Sénéchal blies zijn wangen bijna Lot berstens toe op, schudde het hoofd en glim lachte peinzend. „En waar zou ik zulk een strijdmacht vandaan halen?" „U heeft toch meer dan tweehonderd man in Grenoble tot uw beschikking." „Indien ik die mannen had ik heb ze trouwens niet wat zouden ze nog uit richten tegen een sterke vesting als Cor.- dillac? Mijnheer misleidt zichzelf. Indien zij weerstand willen bieden, dan zijn er zeker tien maal zooveel man noodig'om ze tot rede te brengen. Zij zijn ruim voorzien van levensmiddelen, ze hebben uitstekend drinkwater. Mijn vriend, wil ik u eens wat zeggen? Zij zouden eenvoudig de brug op trekken en op de wallen u en uw soldaten staan uitlachen." Garnache keek hem aan met gefronste wenkbrauwen. Maar al wantrouwde hij den man zeer een wantrouwen waar wal reden voor was hij was genoodzaakt te erkennen dat er waarheid was in het geen Tressan zeide „Ik zal het kasteel belegeren als het noo dig is," zei hij. Weder schudde de Sénéchal het hoofd. „Dan zoudt ge er op voorbereid moeten we zen den winter daar door te brengen, en het kan koud zijn in het dal van de Isère. Zij hebben een kleine bezetting een twintig man op zijn hoogstmaar voldoende om zich te verdedigen en niet al te veel mon den om te moeten voeden. Neen. neen mijn heer, als u het door geweld gedaan wiit krijgen, dan moet ge op meer dan twee hon derd man rekenen." Het was of Tressan een inspiratie kreeg Zooals ge weet was het steeds zijn doel met den haas mee te loopen en te jagen met .le honden. Breken met mevrouw de Condi! - lac zou zijn onzinnig hoopvol haTt hem nooit veroorloven. Breken met dezen man, die het gezag en den koning personifieerde, durfde hij niet. Hij had getracht, en dat had hem veel moeite gegeven. een midden weg te kiezen, de douairière van dienst te wezen en in schijn ten minste zich niet te verzetten tegen den man uit Parijs. Maar nu scheen hij in een doolhof geraakt le zijn, waardoor hij op den ingeslagen weg niet kon voortgaan, hij moest halt houden en verklaren aan welke zijde hij zich zou scharen. Maar wat hem nu inviel, zou hera misschien door de moeilijkheid heen hel pen. Om de plannen van madame de Con- dillac bekommerde hij zich geen zier; of zij gelukten ja of neen, was hem volkomen onverschillig; of Valérie de la Vauvrage met Marius de Condillac (rouwde, of met den geringsten schoenlapper uit Grenoble was hem hetzelfde, iets dat zijn gemoeds rust geen oogenblik verstoorde. Hij zou ook hoegenaamd geen bezwaar maken mede te werken om de plannen der douairière in het water te doen vallen, als zij ten minste onkundig bleef van zijn medewerking, als hij voor het uiterlijk haar getrouw bleef en haar belangen behartigde. „Mijnheer," zei hij ernstig, „het eenige middel dat u succes belooft is naar Parijs terug te keeren en een voldoende aantal mannen op te roepen met kanonnen en andere moderne belegeringsmateriaal, zoo als wij hier niet bezitten, en dan terug te knomen en de muren van Condillac te ram meien." Dat was ge'zonde taal van den Sénéchal. Garnache begreep het, ja hij begon haast te betwijfelen, of hij den man onrecht had aangedaan, toen hij verondetstelde, dat hij lot de tegenpartij behoorde. Maar hoe vol komen goed hij de wijsheid van den raad begreep, zulk een stap zou zijn gevoel van trots kwetsen, het zou een bekentenis we zen, dat zijn eigen hulpmiddelen waar «te koningin op gesteund had toen zij hem er j heel alleen op af zond, ontoereikend bevon den waren Hij liep de kamer op en neer zonder ant- wooid te geven, hij trok aan zijn knevel en dacht over den toestand na en al dien tijd ging de Sénéchal hem bij het flauwe kaars licht heimelijk na. Plotseling bleef hij stil staan, vlak bij de schrijftafel tegenover Tressan. Zijn hand vie'l langs zijn zijde, zijn oogen kregen een besliste uitdrukking. „Als laatste hulpmiddel kan uw goede raad mij van dienst zijn, mijnheer de Séné chal", zei hij. „Maar eerst wil ik zien, wat ik kan uitrichten met de manschappen die u hier hebt". „Maar ik heb geen manschappen", ant- woordde Tressan, teleurgesteld dat zijn po ging mislukte. Garnache zag hem aan met een ongeloo- vigen blik, eerst ongeloovig toen achter dochtig. „Geen manschappen?" herhaalde hij op doffen toon. „Geen manschappen?" „Twintig misschien meer niet". „Maar mijnheer, ik weet zeker, dat u op zijn minst twee honderd man onder uw bevelen hebt. Ik zag er gisteren morgen op zijn minst vijftig op het hofplein gereed staan". „Die heb ik ook gehad mijnheer", haastte de Sénéchal zich te antwoorden, hij stak daarbij de handen omhoog en leunde voor over. over de tafel. „Ik heb ze tot mijn be schikking gehad. Maar ongelukkig ben ik genoodzaakt geweest ze weg te zenden om een oproer te dempen in de buurt van Mon- télimar. Zij waren op het punt te vertrek ken toen u ze gezien heeft". (Wordt vervolgd.)'

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1