[azairac wereldkampioen wielrennen voor amateurs. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 12 Augustus 1929 Derde Blad No. 21291 SPORT. FEUILLETON. artin's verjongingskuur. Michard wint den strijd der beroepsrijders. Moeskops in de finale geslagen. (Van een bijzonderen medewerker). Zurich, Zaterdagavond. [et zag er vanmorgen niet bemoedigend voor de wielersportenthousiasten. Een iwe hemel welfde zich boven het ge melijke Zwitsersche dorpje Oerlikon, '7e its, waar aanstonds de beste renners uit verschillende landen zich in de ■Idkampioenschappen zullen meten. Een lelooze motregen was de inzet van den en tegen den tijd, dat de wedstrijden len aanvangen, viel het hemelwater bij den. Men wachtte nog tot laat in den liddag met de beslissing, maar toen het er niet beter op werd, zat er niets an- op de wedstrijden tot Zondagmorgen slellen. baan te Oerlikon is niet een van de irnieuwste. Zij kan zelfs bogen op een :ij het niet altijd even rooskleurig be- .a van zeventien volle jaren. In 1912, de wielersport in Helvetia nog niet zoo grooten omvang had aangenomen, ver- de baan. De bouwkosten zouden onge- 125.000 gulden bedragen hebben. Na iamelijk florissant begin, brak er voor wielerstadion een slechte tijd aan en lotgevallen waren even wisselvallig die van menig andere wielerbaan ter »ld. Na een faillissement veranderde de 1 nog eenige keeren van eigenaar, tot lij weer op meer vruchtbare wijze ge fileerd kon worden. u. met het oog op de wereldkampioen- ippen, is de baan danig opgeknapt. Alle pers zijn tenminste wel over haar tevre- De baan heeft een lengte van precies 1/3 meier. u de Tegen voor den eersten dag der ipioenschappen als spelbreker is opge- belooft het morgen een drukke en noeiende dag te worden, ij de amateuTS heeft Mazairac (Ned.) in serie als tegenstanders den Zwitser r en den Tsjech Mariinek. Algemeen ift men, dat de Hollander het niet moei- hebben en men beschouwt hem als jrastigsten candidaat voor het wereld- lioeiischap. eerste serie van de sprints voor be vrijders moet Piet Moeskops het uitvecb- Degraeve en Oszmella. De Hol- :he wielerreus had het dus ook slech- ;unnen treffen. Dat Jaap Meyer, die di- Faucheux en Arlet tegen zich krijgt, een mkansje heeft, kan men niet bepaald De Fransche sprintkampioen 1929 een van de ernstige candidaten voor wereld-titel en de eenige verwachting, men durft le koesteren, is dat de Hol ler het hem niet al te gemakkelijk zal ten. Züruch, Zondagmorgen. denmorgen zijn de gisteren wegens den n uitgestelde series en herkansingsrilten amateurs en beroepsrenners veireden. weer hield zich beter dan gisteren. Wel de lucht er betrokken uit, doch het bleef ig droog en wat nog beter was: de fcsfeer was vrij koel, hetgeen voor de fcrs zeker aangenaam geweest moet zijn. &oals verwacht hebben Moeskops en airac hun series gemakkelijk gewonnen, tap Meyer was blijkbaar de kluts kwijt, leek er in zijn serie wel op, dat hij in beeuing verkeerde, dat hij twee in plaats drie Tonden moest rijdenl Ook in de herkansing, waar hij Morelti en Degraeve als tegenstanders kreeg, kon de Hollander niet veel uitrichten. In de morgenuren was de baan nog niet druk bezet. Voor de achtste finale werden geplaatst de renners Gyöffrv (Hongarije), Malatesta (Italië). Mazairac (Ned.), Cozens Engeland). Christensen (Denemarken). Sibbit (Enge land). Gcrwin (Denemarken), Fliegel (Duitschland\ Pellizzari (Italië), Wyld (Engeland). Beaufrand (Frankrijk). Schaffer (Oostenrijk), Dinkelkamp (Zwitserland), Ca- taneo (Italië), Szamota (Polen) en Van Mas se nhove (België). Van de beroepsrenners zijn geplaatst voor dc kwart-finale de renners: Moeskops (Ned.), Michard (Frankrijk). Faucheux (Frankrijk), Kaulmann (Zwitserland). Engel (Duitsch- land), Falck Hansen (Denemarken). Het verloop van dewedstrijden was ais volgt: Sprintwedstnjden voor amateurs, le serie: 1. Gyöffrv (Hongarije). 2. Beaufrand (Frank rijk), 3. Moor (Zwitserland); 2e serie: 1. Ma latesta (Italië), 2. Klug (Duitschland), 3. Sidlo (Tsj. Slowakije); 3e serie: 1. Mazairac (Ned 2 Dreher (Duitschl.), 3. Martinek (Tsj. Slowakije); 4e serie: 1 Cozens (Enge land), 2 Duzika (Oostenrijk). 3. Evensen (Noorwegen); 5e serie: 1. Christensen (Dene marken), 2. Schaffer (Oostenrijk). Hoewel Schaffer als eerste door de eindstreep ging werd hij wegens een overtreding gedisqua- lificeerd. 6e serie: 1. Sibbit (Engeland), 2. Dinkelkamp (Zwitserland). 3. Podgorski (Polen); 7e serie: 1. Gerwin (Denemarken), 2. Caltaneo (Italië), 3. Johow (Duitschl.); 8e serie: 1. Fliegel (Duitschl.), 2. Szamolla (Polen); 9e serie: 1 Pellizzari (Italië), 2. Van Massenhove (België); 10e serie: 1. Wyld (Engeland), 2. Andersen (Denemarken), 3. Feldmann (Zwitserland). Herkansingsritten le serie: 1. Beaufrand, 2. Klug, 3. Dreher; 2e serie: 1. Schaffer, 2. Podgorski, 3. Moor; 3e serie: 1. Dinkelkamp, 2. Evensen, 3. Martinek; 4e serie: 1. Cata- neo, 2. Duzika, 3. Sidlo; 5e serie: 1. Szamota 2. Feldman, 3. Andersen; 6e serie: 1. Van Massenhove; 2. Johow. Sprintwedstrijden voor beroepsrijders. le serie: 1. Moeskops (Ned.), 2. Degraeve, 1 lengte, 3. Oszmella (D.); 2e serie: 1. Mi chard (Fr.), 2. Steffes (Duitschl.), V* 1., 3. Moretti (Italië); 3e serie: 1. Faucheux (Fr.); 2. Arlet (België), 2 lengten, 3. Jaap Meyer (Ned.); 4e serie: 1. Kaufmann (Zw.), 2. Baillv (Engeland), 3. Nic. Engel (Luxem burg); 5e serie; 1. L. Math Engel (Duitschl.), 2. Martinelli (Italië), 1J4 lengte, 3. Brunner (Zwitserland); 6e serie: 1. Falck Hansen (Denemarken), 2. Bergamini (Italië), 1/4 1., 3. Richli (Zwitserland). Herkansingsritten. le serie: 1. Moretti; 2. Degraeve, 1 hanglengte, 3. Jaap Meyer; 2e serie: 1. Martinetti, 2. Steffes. 1/4 1., 3. Baily 3e serie: 1. Bergamini, 2. Oszmella. 1/2 1., 3. Brunner; 4e serie: 1. Richli, 2. Arlet, 11/2 lengte, 3. Engel (Lux.). De wedstrijden van Zondagmiddag. In den namiddag zijn de wedstrijden on der groeiende belangstelling voortgezet. Moeskops won met gemak de kwartfinale, waarin hij Martinetti mei een wiellengte sloeg en had nog minder werk met Fau cheux, die hij 2 lengten achter zich liet. Mazairac reed zeer verdienstelijk tegen Wyld, dien hij in de 8ste beslissing met een 4/s lengte sloeg. In de kwartfinale zegevierde onze amateur met hetzelfde verschil over den Italiaan Malatesta. Het verloop van de wedstrijden van he denmiddag was als volgt. Achtste beslissing toot amateurs: Mazai rac wint van Wyld lengte); Pellizari slaat Beaufrand (2 band dikte); Gerwin slaat Catanoo (V* wiel); Dinkelkamp slaat Chris tensen (1 lengte); Cozens slaat Gyoffry (1 1.) Malatesta slaat van Massenhoven (eenige lengten); Schaffer slaat Fliegel (2 band dikte); Szamotta slaat Sibbit roet 1 wiel een g te. Beslissing herkansingsrit beroepsrijders: 1. Martinetti, 2. Bergamini (1V* lengte), 3. Richli, 4. Moretti. Kwart-finale voor amateurs: Mazairac slaat Szamolla (V» wiel). Malatesta slaat Schaffer (1/4 wiel), Gerwin slaat Pellizari (4 band dikte). Cozens slaat Dinkelkamp (1 band). Demi-finale voor amateurs: Cozens slaat Gerwin (V* wiel): Mazairac slaat Malatesta (V? wiel). Demi-finale voor beroepsrijders, le demi- finate: Michard wint van Kaufmann. 2 handlengten; 2e demi-finale: Moeskops wint van Faucheux, twee lengten. Om de derde en vierde plaats amateurs, le rit Malatesta slaat Gerwin, l wiel lengte; 2e rit: Gerwin slaat Malatesta, lengte. le finale: Mazairac slaat Cozens met een halve lengte. De laatste 200 M. werden door den Hollander afgelegd in 14.6 sec. Beroeps renners, om de derde en vierde plaats: Kaufmann slaat Faucheux met een halve lengte. Laatste 200 M. in 12.8 sec. le Finale beroepsrenners Michard slaat Moeskops, Va wiel. Laatste 200 Meter afge legd in 12.4 sec. 3e rit om de derde en vierde plaats voor amateurs: 1. Gerwin, 2. Malatesta. V* 1- De finitieve uitslag: 3. Gerwin, 4. Malatesta. 2e rit om derde en vierde plaats voor be roepsrenners: 1 Kaufmann, 2. Faucheux, 1 lengte. Definitief resMltaat derde plaats Kaufmann; vierde plaats Faucheux. Moeskops dcor Michard in de beslissing geklopt. Mazairac wereldkampioen. In de beslissende rit is Moeskops door Michard met een banddikte geslagen. Na heel wat gebalanceer nam Michard den kop en zette een vrij lange spurt in. Moeskops slaagde er niet in den Franscbman te pas- seeren. Laatste 200 M. 12.6 sec. De finale tusschen den Engelschman Cozens en onze landgenoot Mazairac viel in het voordeel van den Hollander uit. Met een halve lengte zegevierde de Hollander. Laat ste 200 meter in 13.2 sec. De eindstand van de sprintwedstrijden luidt: Beroepsrenners1. Michard (Fr.); 2. Moes kops (Ned.); 3. Kaufmann (Zwitserland); 4. Faucheux. De wereldkampioen 1928 Michard heeft ook nu weer de zege behaald. De voorzitter van de U.C.I. feliciteerde de renners onder luid applaus van de 12.000 toeschouwers cn stak hen in de kampioenstrui Daarna speelde de muziek de beide volksliederen en met bloemen beladen reden de kampioenen een eere-ronde, luid toegejuicht door de massa. Hoewel grauwe wolken den geheelen dag dreigden, was het droog gebleven. De wedstrijden waren des avonds half zeven geëindigd. MAZAIRAC (Holland) Wereldkampioen der amateurs. Amateurs: 1. Mazairac (Ned.); 2. Cozens (Eng.); 3. Gerwin (Den.); 4. Malatesta (Italië). CRICKET. Uitslagen van gisteren. NEDER LAX D6GHE CRICK ETBOND. lste klasse: V. V. V.Ajax (L.). gew. door V. V. V. met 3 runs en 4 wickets. V. O. C.Haarlem; gew. door V. O. C. met 47 runs op de lste innings. H. D. V. S.Phoenixgew. door H.D.V.S. met 82 runs op de 1ste innings. Ofjn tlaser Sparta—H. D. V. S. 2; gew. door H.D.V.S. met innings. 154 runs en 7 wickets, H.D.V S. 206 voor 3. Spacta 42 en 10. Phoenix 2Quick (H.); gew. door Quick met innings en 61 runs. Quick 130, Phoenix 39 en 30. Ajax ;L.) 2-V O. C. 2; gew. door Y.O.C 2 met 20 runs (V. O C. 97 en 9C, Ajax 52 en 114). Overzicht. Ajax weert zich. .Ajax is gisteren niet al te volledig bij V V V. op bezoek geweest en alle sombere voorgevoelens ten spijt hebben Eigcman c.s. de sterke Amsterdammers uitstekend partij gegeven. Hel doet ons genoegen, dat wij na al die hopelooze „faillures" der Leidsche eerste klassers nu ook eens iets goeds kun nen verteHen. Er is ook nu wel weer ver loren en voldaan kunnen wij ook ditmaal dus moeilijk zijn, maar wij zijn tevreden. Ruim drie uur weerstand te bieden aan den Amsterdamsehen aanval met Jeuken en Jan Grootimcyer. 151 runs bij elkaar te klappen, dat is een prestatie, waartoe Ajax niet in staat werd geacht. Goed werk van Janssen, goed werk ook van A. en P. de Vrind. Waar om kan het nu niet altijd zoo? Dat voor Ajax hooge totaal was overigens niet voldoende voor een overwinning. En toch, heel veel presteerden de Amsterdammers niet op de Leidsche bowlery. Kopstukken als W. Groot- meyer. Kost, Jeuken, Al and t enz. zalen voor een schijntje aan den kant en het totaal 154 voor 6 was voornamelijk het werk van Van Stuyvenberg met 105*. Deze Amsterdammer weid ettelijke malen gemist; achter het wicket, in de slips voor een run out. tot tweemaal toe aan de boundary enz. Fouten ongetwijfeld in het veldwerk der Leidenaars, maar het fielden was toch zeker niet slecht, 't Was ..keen" en dat is al heel veel Een kans missen kan den beste gebeuren Hoe wel weinig gelukkig, was het bowlen van onze stadgenooten evenmin slecht. Vooral Eigeman en Rice, die respectievelijk 20 en 21 overs bowlden deden goed werk. Janssen was achter het wicket die kans op Van Stuyvenberg werd helaas wat heel duur even goed op dreef als er voor. Niet een boundary-bye en twee leg byes op een lotaal van 154 deed hij het althans heel wat beter dan Alandt, die 31 extras op zijn naam kreeg. Al-met-al een wedstrijd, waarover Ajax tevreden kan zijn. Wat ons vooral voor Eigeman verheugt. De rood-zwarte reserves kunnen tevreden zijn over twee dagen cricket. En dan zullen Brouwer c.s. ongetwijfeld met meer genoe gen terugdenken aan de nederlaag legen V. O. C. II op den Zondag dan aan dc over winning tegen het Haagsche Quick op den Zaterdag. Want die overwinning was maar heel matig. Quick voor 35 aan den kant, dat opende ondanks den beperkten speeltijd op den Zaterdagmiddag het vooruitzicht op een innings-overwinning. Met heel veel moeite werd echter het Haajsche totaal gepasseerd. Gisteren tegen V O. C gmg het trouwens in den beginne ook al niet le best. De fcowlerij was niet slecht, maar het veldwerk liet zoowel in dc eerste als in de tweede V O.C.-innings te wenschen. Hoeveel kansen zijn er niet gemist? Kansen ook aehteT het wicket, want hoe verdienstelijk Brouwer keepte in dc eerste V. O. C.-innings was er geen enkele extra en in do tweede innings werd Brouwer slechts driemaal gepasseerd stumpen is een belangrijk onderdeel van de taak van den wicketkeeper en de Leid sche aanvoerder liet een paar pracht kansen daartoe ongebruikt, doordat hij dikwijls veel le ver achter het wicket slaat. Maar al die foutjes vergeven wij graag voor de tweedo innings van onze stadgenooten. Hot was een levendig partijtje ballen, dat De Jough, Boon en Van Goor to zien gaven. De tribune werd enthousiast als ware hel een voetbalwed strijd. Bijvalsbetuigingen waarover wij trou wens heelemaal niet enthousiast zijn. Dat geloei behoort niet thuis op een crickelveld en men bereikt er daarenboven precies het tegenovergestelde mee van wat men er mee bedoelt Al dat geschreeuw brengt de spelers in de war. Overigens kunnen wij het enthou siasme van dc tribune begrijpen: het was aantrekkelijk cricket. En goed cricket. Voorat Boon was een verrassing. Routine ontbreekt nog wel, zijn slagen zijn nog niet af en hij wordt op eenvoudige hallen nog al eens ge puzzeld, maar hij heelt gisteren toch geloond er kijk op le hebben. Zijn „timen" was goed en hij was snel tusschen dc wick'ets, voorat samen met Dc Jongh. Er valt voor dezen jongeling nog zeer veel to loeren, maar hij kan het leeren. Jammer dal liet goede toch niet tol een overwinping leidde. Maar V O.C, was per saldo wel sterker dan Ajax. En de Leidenaars zijn goede verliezers. Gelukkig! V. V. V.-AÏAX. V. V. V. wint met 4 wickets en 3 runs op de eerste innings. Eigeman en H. de Vrind ope'nen de Ajax- innings op hel bowlen van Jeuken eii Jan Grootmeyer. Op 9 verdwijnt do Leidsche aanvoeder voor 2 als slachtoffer van zijn x\msteTdanischen collega en op 25 maakt Jeuken een einde aan dc innings van H. de Vrind voor 6. Meyer (15) en Dozy (8) steu nen naarna Janssen goed en vooral met Mc. Person (11) samen weet Janssen heel wat koTte runs te stelen. Tenslotte verdwijnt laatstgenoemde Leidenaar voor 'n geduldige, goedgespeelde 31, I. b. w. op Jan Grootmeyer De tegenstand der gasten is daarmede echter geenszins gebroken. A. de Vrind (21) en P. de Vrind (20) doen goed werk en eeret na ruim drie uur spelen heeft de v^"el wisse lende Amsterdamsche aanval de Ajaxieden aan den kant voor oen behoorlijke totaal van 151. De eeïste bal van Rice neemt daarna het openingswicket van V. V. V. en op 7 gooit Eigeman heel goedkoop Kost (4) schoon uiV Daarna gaat het minder vlug. W. Grootmeyer is als een muur en Van Stuyvenberg wordt niet te tellen malen gemist. Eerst op 81 vangt Rice voor 10 W. Grootmeyer op het bowlen van Meyer. Jeu ken 14 en Alandt 11 steunen daarna Van Stuyvenberg. die met een allerminst kans- looze 105 not out verreweg het grootste aan deel had in het V. V. V -totaal van 154 voor 6. Mc. Pherson 223, Eigeman 254, Meyer 126, Rice 145. QUICK—ATAX II. Ajax wint met 2 wickets en 2 runs cp de eerste innings. De gastheeren gaan het eerst batten en brengen er op het zeer goede bowle'n, vooral van P. de Vrind, weinig van terecht. Voor 35 hebben alle Hagenaars een beurt gehad, met alleen Hoek (10) in de dubbele cijfers. P. de Vrind nam 6 wickets voor 2 runs per stuk. van Goor 2—4. De Jongh *114. Dc innings der rood-zwarten is daarna evenmin een succes. Voor 7 runs' vallen de eerste vier wickets en alleen dank zij A. van Gooj- met een hard geslagen 22 wordt Doot RAFAëL SABATINI. E»l bet Engelsch door C. M. G. d W. baat mij voorbij!" brulde hij. Maar op ;*lfde oogenblik hoorde hij het zachte jiven van een ander wapen, dat uitge- werd en Rabecque was genood- *t om te draaien om den woedenden jri van den heer Gaubert af te weren, 'oii leelijke verrader", riep de vertoorn- |akei en dat was alles wat zij hem lieten preken. Door sterke armen werd hij van kt teren aangegrepen. Het zwaard werd hand gerukt Hij werd met ge- voorover op den grond geworpen en :en boek geduwd door een van de pe- j beeren, die op zijn rug neerknielde. "en ging de deur weer open en de arme kermde van machelooze ellende, bij mademoiselle de la Vauvrage bleek lct wijdgeopende oogen op den drempel staan bij het aanschouwen van mijn de Condillac, die een diepe buiging «aar maakte. J stond daar een oogenblik tusschen de schavuiten die gezonden waren om e balen en daar ontdekte zij Rabcc- ln dien onwaardigen en half verworg- bestand. ,aar - waar is mijnheer de Garna- stamelde zij. 1 's daar waar vroeg of laat ai dege nen zijn die zich legen den wil van Nliilac v< erzetten". zei Marius op luehti- 'td-?0, -Er is over hem beschikt" jN dat hit. dat zeggen, dat hij dood is?" riep ..Ik geloof dat dit heel waarschijnlijk is", zei hij glimlachend. „Zoo ziet u, ma demoiselle, nu de voogd die de koningin u toegezonden had. u in den steek heeft gelaten, u verstandig zult doen onder mijn moeders dak terug te keeren. Laat mij u verzekeren, dat wij u met blijdschap zullen verwelkomen. Wij geven niemand anders dan Garnache de schuld van uw vertrek en hij heeft zijn verdiende loon voor de bruta liteit van zijn ontvoering." Zij wendde zich in wanhoop af van dezen spoltenden man en poogde een beroep te doen op den herbergier, Alsof hij haar hel pen kon, terwijl hij niet eens zich zelf kon helpen. „Mijnheer de waard zoo begon zij, maar Marius viel haar op scherpen toon in de rede: ..Breng haar dien kant uit," zei hij en wees op de gang bij de trap. „Naar het rij tuig. Haast u wat." Zij trachtte zich nog te verzetten, maar zij steurden haar weg en zoo volgden al de anderen, de laatsten onder aanvoering van Gaubert. ..Volg ons zoo aanstonds." was zijn laat ste bevel aan den man die nog op Rabecque geknield lag. daarop verdween hij zelf even eens. Hun voetstappen stierven weg in de gang, er sloeg een deur op een afstand. En daarna stille, enkel en alleen verstoord door het geluid van Rabecque's pijnlijke ademhaling, daarna eenig geraas buiten de deur van dp herbergiemand riep een be vel. Paardehoeven. kraken en knarren van wielen en dadelijk daarop het rammelen van een zwaren wagen die vlug wegreed. Maar al te goed begreep Rabecque wat er had plaats gehad. IDe schavuit liet hem eindelijk los. hij sprong overeind en was weg voordat Ra- I becque kon opstaan. Toen hij eenmaal I overeind stond, ijlde de man naar de deur. Hij zag zijn laatsten aanvaller hard weg loopen. de koets was verdwenen. Hij keek om en zijn spiedend oog viel op den her bergier. .Zwijn!" viel hij uit hem uitscheldende om zijn verkropte woede te luchten. „O bang varken 1" „Wat had je dan gewild?" zoo veront schuldigde zich de verschrikte man. „Ze hadden mij mijn keel afgesneden als ik weerstand had geboden." Ftabecque stortte al zijn gal over hem uit. totdat hij bij gebrek aan woorden wei genoodzaakt was uit te scheiden. En toen met een laatste uiting van minachting ging hij zijn zwaard terughalen, dat in een hoek van de kamer was neergeworpen. Hij bukte daarvoor, toen hij een vluggen voetslap achter zich hoorde op den drempel, een ver toornde stem. luid en krachtig sprak zijn naam uit. ..Rabecque!" Het zwaard kletterde uit Rabecque's hand. die plotseling krachteloos was gewor den krachteloos van louter vreugde, al het anderp was vergeten bij de ontdekking, dat zijn zoo zeer geliefde mijnheer daar ge zond en wei voor hem stond. „Mijnheer!" riep hij ufl en de tranen stonden den ruwen vent in de oogen. ..Mijn heer!" riep hij weer, en toen rolden de tra nen hem over de wangen, die geel en ge rimpeld waren als perkament. „O God dank!" riep hij schreiend. „Goddank"! ..Waarvoor?" vroeg Garnache, die hem naderde met een woedend gezicht. ..Waar is het rijtuig, waar zijn de soldaten van de wacht? Waar is mademoiselle? Geef ant woord 1" Hij greep Rabecque' bij de pols zoo ste vig. dat hij dreigde te breken. Zijn gelaat i was d<X"dsbleek, zijn oogen scholen vuur. „Zij zij stamelde Rabecque. Hij had den moet niet te vertellen wat er gc- I beurd was. Hij was bang dat Garnache hem zou doodslaan. En toen was hel of zijn angst hem een zonderling gevoel van moed ingaaf. Hij sprak tot Garnache -zooals hij niet gedacht had ooit te durven spreken en het kan best wezen, dat hij aan dien toon en aan het geen hij zei zijn leven te danken had. „Dwaas die ge waart," riep hij hem toe. „Ik heb u genoeg gezegd, dat u op uw hoede moest wezen. Ik waarschuwdo u voorzichtig te werk te gaan. Maar u wou niet op mij letten U wist het beter dan Ra becque. U wou uw eigen gang gaan. U moest luid schreeuwen. En zij hebben u be drogen, ze hebben u allemaal voor den gek gehouden, mijnheer." Garnache liet de hand van zijn knecht los en ging een schrede achteruit. Do reactie van zijn hartstocht en die ronde woorden van een zoo onverwachte zijde, hielpen gedeeltelijk ten minste mede om hem te kalmeeren. Hij begreep wat er ge beurd was, wat bij reeds eenigszins had vermoed was zeker gebeurd; maar hij begreep ook, dat hij alleen te beschuldigen was. hij en zijn verwenschte drift. „Wie wie hield mij voor den gek?" stamelde hij. „Gaubert, de jongen die zich zelf Gau bert noemde. Hij en zijn vrienden. Zij mis leidden u om u weg te krijgen. En toen keerde Gaubert terug met een verhaal, dal u dood was en dat er oproer wa9 uitge broken in de Champs des Capucins Het trof zoo ongelukkig dat mijnheer de Tres san juist hier was en Gaubert verzocht hem met aandrang soldaten te zenden om h*t opToer to dempen. Hij zond het geleide dat voor u bestemd was. Ik heb mijn best ge daan om ze hier te laten. Maar hij wou niet naar mij luisteren De soldaten gingen heen, toen kwam mijnheer Gaubert het hui9 in en voegde zich bij mijnheer de Condillac en zes van zijn handlangers, die hem wacht ten. Zij pakten mij beet cn droegen made moiselle naar het rijtuig. Ik heb gedaan wat ik kon, maar „Hoe lang is het geleden dat zij heenge gaan zijn?" viel Garnache hem in de rede. „Een minuut of wat voordat u kwam." „Dus dar is het het Tijtuig geweest dat mij passeerde bij de Porte de Savoie. Wij moeten hen achterna Rabecque. Ik ben een zijweg ingeslagen die wat korter is over het kerkhof, anders was ik ze tegen geko men. O ellendel" riep hij uit de gebalde vuist in de andere hand slaande. „Alles te bederven door een oogenblik onvoorzichtig te zijn." En toen keerde hij plotseling om. „Ik ga naar mijnheer do Tressan,zei hij over zijn schouder heen en ging het huis uit. Toen hij nog bij den uitgang stond, kwam het escorte dat voor hem bestemd was ge weest. juist terug. Hem ziende kon de ser geant een kreet van verbazing niet weer houden. ..U is ten minste gespaard mijnheer." zei hij ..Wij hadden gehoord dat u dood was en ik was bang dat het waar was. ofschoon de rest van de historie die ons verleid werd, duidelijk een flauwe grap was. ..Een grap? Het was geen grap. zei Gar nache op grimmigen toon. „U kunt naar het paleis van den Sénéchal terugkeeren. Ik heb geen escorte meer noodig." voegde hij er bij op bUteren toon „Ik zal een grooter «trijdmacht verlangen." En hij liep de straat op in den regen, dia een paar minuten le voren begonnen was uit den hemel neer te dalen en nu in een stortregen overging. (Wordt vervolgd)^

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9