ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1929 No. 21290 Jfficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Hef voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel voor advertentiên uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnumnfer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:, Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 -f portokosten. 'ƒ0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. irgemeester en Wethouders van Leiden ngen ter kennis van belanghebbenden, de aangifte voor het tweede toelatings- ,men voor et Gymnasium en Hoogere Burgerschool voor Meisjes iet geschieden aan die scholen vóór 31 gastus a.s. 131 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, eiden, 10 Augustus 1929. HINDERWET. burgemeester en Wethouders van Leiden: lezien het verzoek van. i. de N.V. American Petroleum Company vergunning tot het uitbreiden van de lergrondsche bewaarplaats voor benzine aftapinrichting in en cp den Apothe- sdijk tegenover het perceel Apothekers- No 29, kadastraal bekend gemeente den, Sectie II. No 3167. M. J. F. v. d. LelieMeys, om vergun- g tot het oprichten van een onderjjrond- e bewaarplaats voor benzine met boveii- id9che aftapinrichting in en op het trot- in de Doezastraat vóór het perceel izastraat No. 35, kadastraal bekend ge- ente Leiden. Sectie E. Nis. 16*9 en 1650. De firma L. J. Castelein, om vergun- g tot het uitbreiden van de bakkerij in perceel Lage Rijndijk No 9, kadastraal end gemeente Leiden, Sectie IC. No. elel op de artikelen 6 en 7 der Hinder- even kennis aan het publiek, dat ge ïnde verzoeken met de bijlagen op retarie dezer gemeente ter visie gelegd 'smede dat op Zaterdag, den 24sten ustus e.k. des voormiddags te half elf in het peTceel Breestraat 125 (Bureau Gemeentewerken) gelegenheid zal wor- gegeven om bezwaren tegen deze ver en in te brenben, terwijl zij er de aan- it op vestigen, dat niet tot beroep ge- itig zijn zijn, die niet overeenkomstig 7 der Hinderwet voor het geraeente- uur of een zijner leden zijn verschenen, 9" einde hun bezwaren mondeling toe te A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 5 «eiden, 10 Augustus 1929. o 164 PSLUITING PASSAGE MARESINGEL. urgemeester en Wethouders van Leiden igen ter algemeene kennis, dat het ge- te van den Maresingel, gelegen tusscheri leerebrug en de Sophiastraat, in ver ft met de uitvoering van rioleeringswer- vanaf Dinsdag 13 Augustus a.s. tot JA! ere aankondiging voor het rijverkeer zal afgesloten en dat bedoeld verkeer zal 3en geleid langs Julianastraat en Sophia- 165 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris, liden, 10 Augustus 1929. DRANKWET. ngemeester en Webhouders van Leiden igen ter openbare kennis, dat. H. Bor- Jing te Leiden, een verzoek heeft inge- pd ter bekoming van verlof voor den foop van aleoholhoiide-nden drank, an- Pn dan sterken drank, voor gebruik ter |tse van verkoop in het perceel Turï- No. 2 te Leiden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris, j^en, 10 Aug. 1929. 166 o eentelijke kweekschool voor onderw.(essen) te leiden, oude vest 35. BfpUrsus voor de hoofdacte (aid. B.) vangt TJ}1.3® September 1929. Psniitend schriftelijke aanmelding vóór T^P'ember, waarvoor formulieren gratis |de school verkrijgbaar zijn. cursussen voor de akten l.o. Fransch, Engelsch en Wiskunde gaan alleen oidoende deelname door. flvang <3e eerste volle week van Sep- 'dding als boven. 132 De Directeur, H. VAN SLOOTEN Jr. LEGAAT EN SCHENKING AAN HET INSTITUUT-KERN. Wijlen mej. dr. M. E. Lulius van Goor, in leven privaat-docent voor het Pali aan de Rijks-Universiteit alhier heeft behalve een legaat van f. 1000 haar geheele biblio theek vermaakt aan het Instituut Kern. Terwijl het Instituut Kern reeds een be langrijke boekerij op het gebied der Indische arcraeologie bezit, vormen de werken uit bedoelde nalatenschap, die vooral betrek king hebben op de taal- en letterkunde en op dc godsdienstgeschiedenis (Boeddmisme) van Voor- en Achter-Indié een bijzonder belangrijke aanwinst en welkome aanvul ling van hetgeen reeds voorhanden is. BEROEP AFGEWEZEN. Het beroep ingesteld door den heer B D. Eerdmans en P. A. Hibma. legen het besluit van Ged. Stalen van Zuid-Holland, van 11 Dec.. 1928 No. 37 tot ongegrond verklaring van het beroep tegen het Besluit van den Raad der gemeente Leiden van 17 Oct. 1927 houdende de door het Bestuur der Vereeni- ging voor Christelijk Onderwijs te Leiden overeenkomstig art. 72 der Lager Onderwijs wet 1920 gevraagde medewerking lot de stichting van een Bijzondere Schooi in het Morschkwartier aldaar is thans ook door de Kroon ongegrond verklaard. EEN VACANTIEHUIS TE DOORN. Men meldt ons uit Doorn dat aldaar is geopend een nieuw vacantiehuis van liet Leidsche Volkshuis. Dit huis is aan het Leidsche Volkshuis geschonken ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der stichting in October a.s. Een heerlijk bezit! Het is in hoofdzaak bedoeld voor gezin nen, die het Volkshuis bezoeken. Tot nu toe konden de kinderen en oudere jongens en meisjes genieten van een buitenverblijf in één der huizen van de vereeniging Buiten- bedrijf. Dat nu voortaan het geheele gezin naar bosch en hei kan trekken, is wel een kostelijk iets en er wordt dan ook dezen zo mer nog een goed gebruik van gemaakt. De gezinnen dragen zelf de verantwoorde lijkheid voor bewoning en genot, doch de directie durft na den proef van den vorigen zomer in „de Hut' te Katwijk dit de „lief hebbers van buiten gerust toe te vertrouwen. Het huisje „de Eekhoorn" is gebouwd door de jongens van de Rotterdamsche Ambachts school en nu overgebracht naar een prachtig plekje in Doorn, liet staat te midden van de wuivende dennenboomen en hel terrein grenst aan den mooien boschweg naar Maarn Het is eenvoudig en gezellig ingericht en voor de huisvrouw gemakkelijk te bewonen (gas, electr. licht en waterleiding), zoodat alles goed onderhouden kan worden en er toch ruimschoots tijd overblijft volop van de natuur te genieten. Het Leidsche Volkshuis en zijn bezoekers is een kostelijk bezit rijker geworden. Mogen velen er oprecht van profiteeren. o RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te Leiden en zijn bijkantoor werd. in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f. 110.774.77 en terugbetaald f. 109.485.88. Derhalve meer in gelegd dan terugbetaald f. 1288.89, Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 110. Door tusschenkorast dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f. 3850 en afgeschreven f. 2250. Derhalve meer in- dan afgeschreven f. 1600. Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg 1. o DE FEESTVIERING OP 31 AUGUSTUS. Het bestuur der Vereeniging Koninginne dag deelt ons mede dat de voorbereidende werkzaamheden thans zoover zijn gevor derd, dat men gevoegelijk kan gaan spreken over de verwachting op 31 Augustus. Voor den optocht gaven zich reeds verscheidene j deelnemers op. Behalve div. handelaren in automobielen gaven ook andere firma's be richt dat zij met hun product aan den Te- clame-öptocht wenschen deel te nemen, de handelaren in groenten en fruit zullen met iets extra's voor den dag komen zoodat reeds gesproken kan worden van het slagen der plannen. Ook voor de afd. versierde rijwie len blijkt animo te bestaan. Waar bij enkele navraag bleek dat door de vacanlie's en het ({aardoor denken aan andere dingen som migen alsnog vergalen zich aan te melden zij er hier nog eens met nadruk op gewe zen dat de deelname geheel kosteloos is. Blijkens een in dit blad voorkomende ad vertentie kan de aanmelding geschieden aan het secretariaat der Vereeniging Bree straat 79. Waar 31 Augustus op Zaterdag is. mag een nog groolere belangstelling dan vorige jaar worden verwacht. DE BIOSCOPEN. Het City-Theater opent deze week het programma met een schitterende natuur opname, gevolgd door een dolle klucht met als clou een adembenemende auto-race. Daarna draait als eerste hoofdfilm „De sprong over den Oceaan" met Monte Biue in de hoofdrol. Vliegenier van beroep, be sloot hij als zoodanig in 1917 dienst te nemen en naar het front te vertrekken, na zich eerst te hebben verloofd. Op één van zijn laatste vluchten werd zijn vliegtuig in brand geschoten, doch hij wist zich daarbij met een valscherm te redden, hoewel hij hierbij zijn geheugen kwijt raakte en zwaar gewond in het vijandelijk kamp neerkwam. Zijn bloedverwanten ontvingen dan ook een telegram, dat zijn lichaam niet was gevon den en hij werd door hen als dood be schouwd. Na zijn genezing kreeg hij als mechanicien een betrekking. Door de sen satie van een hoogtevlucht. waaraan hij deelnam, herkreeg hij plotseling zijn geheu gen en kon zich wederom alles herinneren. Op een oogenblik, dat een vliegtuig, dat klaar stond voor een oceaanvlucht, onbe waakt was, nam hij hierin plaafs en ver dween voor dc oogen van de onthutste toe schouwers in de wolken. De oceaanvlucht gelukte en hij landde buiten Le Bourget, waar hij ook zijn vader, zijn verloofde, die op het punt stond met zijn broer te trou wen, weervond en zich nu voorgoed met haar vereenigdc. Als tweede hoofdfilm na de pauze draait „De Helden van liet Negerbataljon", waarin twee vrienden. Ham en Eitje als vrijwilli gers dienst namen en in een dorpje in Frankrijk werden ingekwarlierrl,~om aan den oorlog deel te nemen. Na lal van komi sche verwikkelingen, treden de twee vrien den, als helden gedecoreerd, uit het strijd perk te voorschijn, waarna zij naar hun „Heimat" terugkeerden. Deze film doet het publiek schudden van het lachen. Rest ons te melden, dat het strijkje voor goede muzikale begeleiding zorg droeg. De directie van liet Luxor-theater brengt ons na het Journaal en een klucht, getiteld „De baby-sho\v"r dn laatste en alleszins spannende episode van de film „Tarzan de Machtige". Als Zwarte Jan het zoover ge dreven heeft, dat hij Sir Henry een verkla ring heeft laten leekenen, dat hij (Zwarte Jan) de rechtmatige Lord Graystoke zou zijn en hem daarna een bedwelmende vloei stof toedient, terwijl hij Mary Trevor de be lofte afdwingt met hem te trouwen, gaan allen naar Engeland om de noodige maat regelen te treffen. Doch Tarzan is er ook r.og en op het laatste moment als de predi kant juist het huwelijk tusschen Zwarte Jan en Mary zal voltrekken, komt Tarzan, waar na Zwarte Jan ontmaskerd wordt en het huwelijk wèl plaats heeft, doch met een anderen bruidegom. De tweede hoofdfilm „Narcis dc verleide lijke" mag een werkelijk goede film genoemd worden De I-Iongaarsche aartshertog Alexander is op doorreis en is van plan enkele dagen in het provinciestadje Tarna- var door le brengen. Marcis Peredy, de zuster van den eenigen arts in het stadje, is, wan neer zij den jongen aartshertog voor het eerst ziet, opgetogen over hem, doch haar broer maakt haar duidelijk, dat de aartsher tog wat de liefde betreft het niet al te nauw neemt. Deze laatste echter is bij zijn eerste ontmoeting reeds dadelijk verliefd op Narcis, doch, gewend de vrouwen niet .au sérieux" le nemen, maakt hij haar op zulk een wijze het hof, dat hij haar in opspraak brengt, ter wijl zij zich juist in elk opzicht van hem terugtrekt en hem ontwijkt. Doch na een moeilijken tijd leert hij haar waardeeren en aanvaardt zij ook zijn liefde. Als attractie traden ditmaal op het too- neel op „De Wissinger Straatmuzikanten", die met viool, doedelzak, harmonica, draai orgeltje enz. eenige aardige nummers ten gehoore brachten. Jammer echter, dat zij het blijkbaar noodig oordeelden, door een hond, die het orgel moest trekken en bij de muziek moest huilen, de aantrekkelijk heid te verhoogen. Ons inziens bracht dit een wanklank en bovenal medelijden met het dier. Wegens het groote succes dat zij in de afgeloopen week oogstte, heeft de directie van het Tiianon-theatei Amati, de beroem de en beschaafde Hongaarsche violiste, voor een week op het programma gehand haafd. Met een nieuw program dat bestaat uit een door Sarasate bewerkte Carmen- fantasie en het Ave Maria van Schubert, weet zij ook thans het publiek met haar schoon spel te boeien en wel zoo. dat een extratje niet uit kon blijven. Een hartelijk applaus was haar welverdiende deel. Het filmmenu is eenigszins gewijzigd. Vooi de aangekondigde hoofdflm die voor de pauze zou draaien, wat door omstandighe den niet mogelijk was. wordt nu een wei zoo komische film gegeven met Wallace Beery en Raymond Hatton. Deze tweehee- ren zijn weer danig op dreef en weten de toeschouwers in het dolkomisch verhaal waar zij aanvankelijk als aartsvijanden elkaar niet kunnen zien of luchten, doch later, wanneer zij aan de brandweer ko men, vriendschap sluiten en de gekste en gevaarlijkste dingen uithalen, weer buiten gewoon te amuseeren Een film vol treffers op dc lachspieren, waarom de geheele zaal buldert van den lach. „De Moderne Casanova" is de film waar in wc Harry Liedtke in dc hoofdrol zien, en onze landgenoole Truus van Aalten in een bijrol Liedtke begint naar zijn manie ren te oordeelen in een klein dorpje, zijn loopbaan als onderwijzer en tevens zijn eerste liefde en is een en al eenvoud, tot hem wordt medegedeeld, dat hij de wettige erfgenaam is van een groot vermakelijk heids-paleis hem door een neef geschonken. De diverse actrices trachten hem daar met moderne liefde te overmeesteren en vliegen op hem af als bijen op een pot met honing. Zijn wedervaringen daar zijn echter van dien aard dat hij toch maar besluit zijn eerste „liefje" te nemen, ondanks de handi ge intriges van zijn andere „lievelingen". „De Moderne Casanova" is een film die uitmunt door spel en monteering. terwijl de geweldige revuescenes er zeer zeker toe bij dragen de kwaliteit ervan nog te verhoo gen. Een film die het aanzien tenvolle waard is en waarvoor wij verder commentaar overbodig achten. Een programma, dat veel belangstelling verdient. In het Casino-Theater wordt deze week vertoond de komische 6-acter „Hij, Zij en de Chauffeur", waarin Sir Gilbert Horace (voorgesteld door Tom Ricketle) met zijn Oom een weddenschap aangaat om zonder zich bekend te maken, de hand te krijgen van Mary Burgess, wier Oom en Tante be sloten hebben, haar niet aan iemand to verbinden die niet van adel is. Als chauf feur weet hij in dienst der familie Burgess le komen, en al spoedig is Mary dol op hem. Toestemming wil echter niet vlotten en een vriend wordt in het spel gehaald om tante liet hoofd op hol le maken, wat spoedig ge lukt. Tante wordt door den chauffeur ge snapt met een verboden minnaar; oom wordt betrapt als hij hetgeen streng verbo den is met de voetbalclub op een fuifje is en daar een aardig meisje heeft opgezocht, cn later wordt Mary door Oom en Tante be trapt als zij met den chauffeur aan het wandelen is. De chauffeur weet echter te veel, dan dat men zoo'n ontwikkeld mensch kan weigeren en de toestemming volgt, waarmede Sir Gilbert 5000 p.st. verdiend beeft en in het bezit is van een mooie en lieve vrouw. „Rex, de zwarte wreker',is de tweede hoofdfilm. Deze sensationeele speelfilm, waarin Rex, de koning der ,paarden op treedt als wreker van diefstal en moord, is zeer spannend. Twee bandieten vesligen zich op het gebied van een gouddelver, die reeds jarenlang nog niets als tegenslag heeft gehad Toch blijkt zijn claim goud te bevatten en beiden komen zij overeen den man van kant te maken door een on geluk fo forceerm. De gouddelver blijft ech ter trots een zware verwonding, in leven c-n de bandieten krijgen twist om zijn stiei- dochter. een heel aardig kind. Nadat zij voor één van hen genegenheid heeft opge vat, verandert deze en kan dezelfde streken niet meer uithalen als vroeger, waarop dc ander hein probeert uit den weg te ruimen, terwijl hij tevens het meisje wil ontvoeren, Bij de uitvoering van zijn plan wordt hij echter door Rex, den beschermer van het meisje gedood en begraven O. Day. de be minde van het meisje, geneest weer van zijn wonden en blijft als gelukkig echtge noot achter. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Meelfabriek „De Sleutels" v. h. De Koster en Co. Tweede Looyerstraat 35, Lei den. Nieuwe procuratiehouders: A. Verboog, te Leiden; J. F. Hamann, id.; H. A. Bol, te Rijswijk, allen met beperkende bepalingen. Wijzigingen: Dakpannen- en Kleiwarenfabrieken v.h. D. van Oordt en Co., Woubrugscheweg 10, Al phen a. d. Rijn. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam, thans: N.V. Dak pannen- en Kleiwarenfabrieken v.h. D. van Oordt en Co. Gebr van der Lee. Wijk B 99, Hazers- woude, Leidsche kaashandel. Zaak verplaatst naar: Koudekerk, Hooge- waard B 167. Nieuwe inschrijving: H. J. Straver, Rijndijk, wijk B 109, Hazers- woude. Slagerij (gemengd bedrijf). Eigenaar: H. J. Straver, Hazerswoude. Opheffing: J. J. P. Brinkman, Doezastraat 22, Leiden, Aardappelenhandel. BINNENLAND. Minuter Slotemakei de Brnine over da alaslrimgevallen te Rotterdam (Binnenland, le Blad). Een onderhond met Kriahnamnrti en dr. Annie Besant over de opheffing van de Orde van de Ster (Kerk en School, 2e Blad). De heer Hirecbmann bedankt als secreta ris-penningmeester van bet Nederlandsch Olympisch Comité (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. Rondom de Haagsche Conferentie (le BI.), Bemiddeling in het Engelsche katoencon- ilict (Builenl., le Blad). Dc „Gral Zeppelin" gaat over Frankrijk. (Tel., le Blad). HONGAARSCHE FEESTDAG TE LEIDEN. 20 Augustus is de dag van den H. Sle- phanus, eersten koning van Hongarije, dia duizend jaar geloden de heidensche Hon garen lot het Christendom bekeerde. Sinds eeuwen wordt ook dit feest in Hongarije met builengewonen luister gevierd. Verle den jaar waren niet minder dan pl.m. hon derdduizend toeschouwers uit alle landen naar Boedapest getrokken, en dit jaar wordt op het dubbele gerekend, daar ook ver scheidene congressen in deze maand in Boedapest gehouden worden. De Bond van Hongaren in Nederland zal ook niet dezen groolsten nationalen feestdag laten voorbij gaan. In verschillende steden zullen sa menkomsten gehouden worden, in Heerlen en in Leiden met programma's. In Leiden zal de bijeenkomst plaats vinden in de ,.Harmonie",orn half acht 's avonds, waar bij gedichten en muziekstukken ten gehoore worden gebracht, terwijl dr. C. L. Fabrx een toespraak houden zal in de Hongaar sche en Hollandsche laai. PARKCONCERT. Het programma voor het Parkconcert op Dinsdag 13 Aug., 8 uur luidt: No. 1. „Einzug der Gaste", marsch, Wagner. No. 2. Ouverture „Tilus", Mozart. No. 3. ..Mein Triium", wals, WaJdleufel, No. 4. Fanlaisie Itumoresque, Schertz. No. 5. „Rudge Withworth Cycle", galop, Geijp. No. 6 ...Sobre las Olas", wals, Rodas. No, 7 Marsch, Geijp. Voor het examen Fransch L. O. zijn geslaagd de dames S. M Korswagen, M. J. Montagne en C. C. de Nie, allen alhier. e Reserve-2e luitenant J. J Raaff, van het Ce regiment veld-artillerie, komt van 2 l m. 21 Sept. bij het 2e regiment van het wapen te 's Gravenhage onder de wapenen tot het volgen van een cursus in den artil lerie-inlichtingendienst. Onze oud-stadgenoot de heer A. Teljeur, directeur der Chr Zangvereeniging „Zang Zij Onze Leus", alhier, behaalde op het zangconcours te Zeist met de Chr. zangver. ..Zanglust" van Leidschendam in de 3de afdeeling een eersten prijs met 309 punten, en met de Chr. zangver. „Excelsior" van Rijswijk in de eerste afdeeling een eersten prijs met 363 punten, benevens een eersten eere-prijs in de eere-afdeeling; tevens ba- haalde deze vereeniging het hoogst aantal punten over het geheele concours. Voor beide vereenigingen ontving de heor T. het com pliment der jury.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1