70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 3 Augustus 1929 Derde Blad No. 21284 Buitenl. Weekoverzicht. ANECDOTA LEIDEN3IA. LONDENSCHE BRIEVEN. VAC ANTI E. Poincaré exit Briand zijn opvolger Aan den vooravond der Haagsehe con ferentie Sovjet's lief en leed. Weinig bevroedden wij, toen wij aan het slot van ons vorig overzicht schreven, niet te gelooven aan de geruchten betreffende regeeringsmoeheid van Poincaré, dat diens politiek leven tooh zoo spoedig zou zijn be ëindigd, althans voorloopig, al is het dan ook geen gevolg van regeeringsmoeiheidl Aan den vooravond van de belangrijkste confe rentie sinds de vredesbesprekingen als het ■n-are heeft de Fransche premier zich door ziekte genoodzaakt gezien, het bijltje neer te leggen, dat hij met zooveel succes in het belang van zijn vaderland had gehanteerd, 't Is wel een hard gelag voor den noesten werker, die den franc heeft gestabiliseerd, de begrooting sluitend gemaakt, de schuldrege lingen met Amerika en Engeland heeft doen ratificeeren, om in het gezicht van 't eind punt van al zijn moeilijke en moeizame be moeiingen de leiding uit handen te moeten geven van het Fransche schip van staat. Zijn gezondheidstoestand dwong hem echter hij zou een tweetal operaties moeien on dergaan, waarvan er reeds een met bevre digend resultaat juist heeft plaats gevonden I— een maand of drie vier zich terug te trekken, hoe hard het hem ook zal zijn ge- Tallen. De leden van zijn kabinet hebben nog hun uiterste best gedaan hem te be wegen slechts met ziekenverlof te gaan, maar terecht zag Poincaré in, dat dit niet in het belang zou zijn van het land, dat immers zoo krachtig mogelijk vertegenwoor digd moet zijn ter komende conferentie en hij bleef bij zijn aanvrage om ontslag. In deze omstandigheden was Briand de aan gewezen opvolger en deze heeft dan ook in een paar dagen tijds zijn twaalfde ministerie in elkaaT gezet. Feitelijk is dat te veel ge zegd, want Briand heeft niets anders ge daan, dan het kaibinet-Poincaré ongewijzigd over te nemen! Hij heeft eerst nog getracht om een iet wat meer naar links georiënteerd ministerie te vormen, doch de radicalen weigerden de geboden voorwaarden en zoo bleef Bri and geen keus. Direct heeft men Briand's nieuwe kabinet den bijnaam „den Haag kabinet" gegeven en deze betiteling mag zeker geheel op haar plaats heeten. De regeeringsverklaring was zelfs volledig aan de Haagsehe conferentie gewijd en verwierf dan ook een krachtige meerderheid, zoo dat Briand kan zeggen te spreken namens de natie! Zeer de aandacht trok nog in de ver klaring een passage, waaruit is op te maken, dat Briand na afloop der confe rentie ook denkt aan een heengaan om redenen van gezondheid Haagsehe conferentie, bezigden wij hier boven; ja. alle twijfel dienaangaande Is verdwenen, nu onze regeering officieel daar van op de hoogte i9 gebracht. Maar ge makkelijk heeft men het haar overigens niet gemaakt. Tot op het huidige oogenblik toe is nog altijd niet definitief de dag van opening der conferentie bekend, al schijnt men deze op 6 Aug. te mogen stellen; van ernstige voorbereiding van de zijde der deelnemers is geen sprake: een bureau is er niet, een agenda is niet opgesteld, de wijze van afdoening der aan de orde komende vraagstukken is niet bepaald en zoo zouden wij nog kunnen doorgaan. Nog nimmer is onder zulke omstandigheden zoo'n bijeenkomst uitgeschreven! Mede ge let op de twist over de plaats van samen komst kan niet van optimisme worden ge vaagd. helaas Met bekwamen spoed heeft onz;e residen tie evenwel zich gereed gemaakt voor de ontvangst ran de naar schatting pl.m. 600 congressisten, die vergezeld zullen worden door een vermoedelijk even groot aantai journalisten, wo. de meest bekende; zij kunnen komen! Allerlei faciliteiten op het gebied van snelle berichtgeving, officieel pn niet-officieel, zijn in orde gebracht, voor logies in de drukke Augustusmaand is ge zorgd; het gebouw der Eerste Kamer liet Vredespaleis is bezet door het Hof van Internationale Justitie zal dienen voor vergaderzaal, dat der Tweede Kamer voor journalisten-huis! Bedriegen de voorteekenen niet. dan zal de conferentie grooter afmetingen hebben dan aanvankelijk was uitgestippeld. Plan vas toch. dat slechts de 6 groote mogend heden, dus Engeland. Frankrijk, Italië, Japan, Duitschland en Amerika zij het de laatste ook door een bijzitter, met België zouden vertegenwoordigd zijn en meer niet. Ook Portugal. Griekenland en Polen zul len echter vertegenwoordigers zenden en misschien volgen Zuid-Slavië en Roemenië üc>g! Dat wijst er op, dat deze landen de gegronde verwachting koesteren, ook nog ie zullen worden uilgenoodigd PoBxie en Politiek. Etienne Luzac. de stichter van de des tijds zonder overdrijving „wereldberoemd" geheeten Gazette de Leyde, was een Oranje-lievend man. Toen tijdens de staats- ■Joelingen van 1747 en 174S bij de ver- ezing van den Prins van Oranje-Nassau °1 stadhouder en erfstadhouder ook Leiden z,ch niet onbetuigd liet in het organiseeren -vreugdebedrijven", had Luzac, die be- nalve courantier ook boekverkooper was, €*n tweetal „vaarzen" voor zijn vensters aail^brachl: Het eerste luidde: reine blydschap wekt de moed, Jranje en Eendragt 't grootst vermogen; 'n ,me^s gunst is 't dierbaarst goed Uat Keerlands volk meest sal beoogen." De tweede proeve van dichterlijke politiek Politieke dichtluim luidde: De hoop, dat hel plan-Young zeker zou zijn van aanvaarden, heeft men inmiddels reeds lang laten varen. Dit zal kunnen dienen als basis der besprekingen, meer niet, In dezen geest heeft Stresemann, die door ziekte van Rijkskanselier Muller de Duitsche delegatie zal leiden, zich al geuit en in zeker opzicht heeft de nieuwe Engel- sche minister van Financiën, Snowder.. dit nog duidelijker uitgesproken toen Lloyd George het Young-plan feitelijk een belee- diging voor Engeland noemde. Ook Snow- den verzekerde in zijn antwoord, dat hij een verdere opoffering van Engeland zon der dat deze gelijken tred hield met de offers, die de overige schuldeischeTS van Duitschland zich wilden getroosten, niet zou aanvaarden en de door niets gemoti veerde wijziging in de verdeelingspercen- fages van Spa niet kon goedkeuren 1 En de kleine landen, met name Griekenland, dee- len dit inzicht, volkomen Nieuwe finantieele moeilijkheden der halve. die Frankrijk en Italië, de beide be voorrechten van het Young-plan, staan te wachten: en daarbij komen dan nog de vele politieke aangelegenheden als ont ruiming der bezette gebieden, het Saarge- bicd enz. enz Is het wonder, dat in ieder geval gerekend wordt op een langdurige zitting en vermoedelijk wel op een in tweeën gesplitste conferentie waar begin September immers de Volkenbondsvergade ring zal moeten worden gehouden? Neon. voor optimisme is nog geen Teden! Dan staat het er met het conflict lu*- schen China en de sovjets gunstiger voor. Oorlogsgevaar schijnt al niet meer aanwe zig en directe .onderhandelingen met goede kans van slagen, nu China weet alleen .te staan, moeten niet ver meer verwijderd zijn. Voor Rusland is dat een politiek for tuintje. De sovjets hebhen dat ook wel noodig. waar zij een tweetal tegenslagen juist moesten incasseeren. In de eeiste plaats is de met veel bombarie aangekondigde mani festatie tegen imperialisme en militairisme op 1 Aug. den dag, dat 15 jaren geleden de wereldbrand een aanvang nam een volledig fiasco geworden en in de tweede plaats heeft de Engelsche Labourregeeriug ten aanzien van de hervalling der betrek kingen een houding aangenomen, ö:e ?»Ios- kou weinig kans geeft op de voldoening, die daar gehoopt werd. Moskou hoopte, dat Engeland thans het afbreken der betrek kingen zoü betreuren, maar dit is niet ge schied, integendeel Ook Labour verlangt waarborgen tegen de propaganda en, wat nog erger is, eiseht tevens regeling der fi- nancieele kwesties! De twee Achilleshielen van sovjet-RuslandVooreerst zijn de besprekingen dientengevolge afgebroken: tot de sovjets kunnen besluiten, van haar hoog standpunt af te dalen (Van onzen Londensohen Correspondent). DE HITTEGOLF EN HAAR VERSCHIJNSELEN. Londen, 19 Juli 1929. Het is warm. De lucht is strak blauw. En do zon schijnt, onverlet, van het eerste ochtendgloren af tot de late avondscheme ring t-oe. Wij leven en werken in de onge wone deining van een hittegolf. Ik spreek van „deining'' om trouw te blijven aan het beeld. Maar een hittegolf noopt in werke lijkheid niet tot beweging. En alle men- schen van de stad plegen lijdelijk verzet tegen den arbeidsplicht. Onze belangrijk ste maatschappelijke instelling het lunoh-uur wordt gerekt tot ze in tijd is verdubbeld. Wanneer een „heat wave" Londen overvalt zien bazen en patroons veel door de vingers. Het is een abnonmaVe tijd, die tevens wordt beschouwd als een tijd van weliswaar dragelijken nood. De Engelschen zijn van meening, dat zij in klim atologischen zin zeer slecht zijn be deeld. Hud land is een land van doorweek te gronden, hun lucht een lucht van regen. Het leven is ingericht op de overheersching van gure winden en onbarmhartige nat tigheid. Gedurende tien maanden van het jaar, tennaastenbij, verdraagt men het on vriendelijke weer met regenjassen, para- pluies, dikke wollen goederen en niet te vergeten zelfbeklag. Tot zoo ver zijn er punten van vergelijking met mijn va derland en zijn bevolking. Men verlangt naar zonneschijn en koesterende warmte. Maar zoodra de hitte-golf is komen aanrol len die het volk van deze eilanden vol strekt onvoorbereid vindt, voot de ont vangst wordt een soort noodtoestand geproclameerd bij populaire unanimiteit. Als het twee dageo warm is geweest en de drogende aarde geen regendruppelen drinkt „Eens dagt de Spaansche Vorst uw onder 'tjuk te slepen; Eens wierd gy tot dat wit door Vrankryk aangegrepen, Gy wierd tweemaal gered door Nassaus moedig staal; Sla wandelaar, en zegt: nu is 'tderde maal." Een dnistere geschiedenis. „Een zonderling geval aldus een oude aanteekening uit het jaar 1645 ontzwag- telde zich omtrent deesen tyd in deese stad Leyden, van 't welk het verhaal hier kortlijk volgt: De eenige zoon van den overleden Hertog van Rohan (bedoeld wordt Hendrik due de Rohan en pair de France geb. 1579, gest. 1638) en van Margaretha dc 3ethune werdt in zyne kindsche (lees: kinder-) jaaren door toedoen syner zuster (Marguerite de Rohan .qui craignit que ce frère ne lui enlevAt un jour l'immense succession de son père st de sa mère") weggevoerd en onbe kend in Noord-Holland en vervolgens te Leyden besteed. Hy was den 18 December 1630 te Parys geboren. (De Biographie Uni- hoort men geweeklaag over de ondrage lijke warmte en beginnem de dagbladen in het gansche land alarm te roepen over het naderend tekort aan drinkwater. Wan neer ge kennissen ontmoet, ontwaart ge op hun gezichten de sporen der lethargie; en zij getuigen terstond van hun lichame lijk en geestelijk ongemak, veroorzaakt door de afwezigheid van nattigheid. Zij be kennen u dat zij halsreikend uitzien naar den glans van het hemelwater op het ge- looverte, dat zij de ooren spitsen in de verbeelding om het zoet geluid te hoo- ren van regen die klettert tegen ruiten en dat zij zoo blij zullen zijn wanneer zij weer dein hun gemeenzamen geur kunnen opsnuiven van grond en vegetatie, die juist door de watervoorraden in de wolken zijn verfrisdht. Zoo erg is het met ons, Neder landers, zeker niet gesteld. Wij mogel wel een lange periode van zomersche warmte en zijn in den geest niet zulke verstarde amphibieën als de Britten. Het weer is nu zonder genade. De zon heeft al bijna een week lang warm ge schenen. Het algemeene gevoelen is dat Londen, waar het asphalt week is, waar d® hitte wordt verhoogd door de frictie van kolossaal verkeer en de lucht wordt ver dikt door de mengsek van teer- en ben zinedampen, moet worden ontruimd. De plaatsjescouranten kwellen ons met afbeel dingen van stoeten „bathing belles" in de branding van de zee bij Brighton. De plaatjes zijn een duidelijke wenk voor het geen den in hitte miserabelen Londenaars te doen staat. Indien zij de ingevingen hunner harten konden volgen, zouden zij „in a body", dat wil zeggen als één man, in het koele en zilte nat vluchten. Indien „de noodtoestand" nog eenigen tijd aanhoudt, «al de bevolking haar decorum ver liezen, althans de mannelijke bevolking. De wakers voor decorum winnen het tot nu toe nog. Getuige de ervaring van mr. Cook. Gij kent mr. Cook. Hij is de vermaarde, tegen woordig niet meer berucht geachte secrota- ris var den mgmverkersbond. Hij was eens de „leerling van Lenin", nu vriend en be wonderaar van den Frins van Wales. En wie goede vrienden is met den Prins van Wales., is.goede vrienden met alle Britten. Mr, Cook is ook in zgn opvatting over de hitte solidair met zijn landgenooten. Hg vindt haar ondra gelijk. En wat is natuurlijker dan dat hij den last tracht tc verlichten door zijn jasje uit te trekken. Zoo in zijn hemdsmou wen ging hij een restaurant binnen, midden op den dag, om een lunch te ge bruiken. Het kellnerinnetje kwam vragen wat hij 250u gebruiken. En hij bestelde een kopje thee en een ei en aardappelen. Ge vindt het misschien een eigenaardig meng hel, maar dat was toch werkelijk wat mr Cook bestelde.... en niet kreeg. Want een paar minuten later kwam de directeur van het restaurant hem vertellen, dat hij niet kon worden bediend, daar hij in zijn hemds mouwen was Hier was dus een waakster van Londensch openbaar decorutn in actie. Mr. Cook mocht tegenwerpen, dat zijn ia? in zijn kantoor was en dat hij wel in zijn hemdsmouwen met burgervaders had ge geten en dat hij in de beste restaurants in Frankrijk en Duitschland had geluncht in jasloos gerief, het hielp allemaal niet. De instructies waren, dat een man in over hemdsmouwen niet aan den openbaren disch van het restaurant mocht aanzitten. Mr. Cook veroorloofde zich in alle gepast heid de opmerking, dat de jurk van de waardin haar armen ganschelijk onbedekt liet en dat verscheidene vrouwen met bloole armen bezig waren de goede dingen van het restaurant te nuttigen. Hij wees op de tegenstrijdigheid tusschen een eetver- gunning met bloote armen en een eetver- bod met in hemdsmouwen gehulde armen. Het baatte niet. En Mr. Cook maakte een einde aan het pijnlijke onderhoud door te verklaren, dat hij dan maar niet zou lun chen. En toch zijn cr in Londen wel restau rants waar men „luchtig" kan eten, waar niet alleen de man in overhemdsmouwen kan consumeeren in vrede en ongestoord wat zijn smaak hem voorschrijft, maar waar zelfs een man in bloote beenen en bloote armen wordt bediend alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. De oases in deze bakkende steen-woestijn, die Londen nu is, zijn de openluchtzwembas sins. Ik ken er vier, en niet meer, in een gemeenschap die haar „koppen" bij mil- lioenen telt. Waar blauw water in mach tige steenen bakken klotst, met het kenne lijk doel er de menschen in te laten plonsen en plassen (van zwemmen kan geen sprake zijn daar het bassin even vol met men schen is als een hengelaarsbak met pieren) daar mag het oude onuitroeibare decorum van Londen voor een wijle worden prijsge geven. Matrones en „flappers" en hun mannelijke geleide zitten er in badpakjes op de theeterrasjes Men keert er zeker even verselle. Paris 1838 zegt van hem nog: il fut baptisé secrètement sous son seul prénom, dans la crainte que le due de Richelieu ne le fit enlever, pour qu'il fut élevé dans la réligion catholique). In 'tjaar 1637 ver- zondt hem de moeder uit vreeze voor de Spanjaarden, welke zich over de Somme begeven en Corbie vermeesterd hadden, naar Normandië, vanwaar hij door last zyner zuster. Mademoiselle de Rohan (in 1645 ge huwd met Henri Chabot, Heer van St. Aulaye enz.), om alleen erfgenaam te zijn. geroofd en naar Calès Calais) gevoerd werdt, alwaar hij in handen raakt van den heer van Sauvetat, die hem naar Noord- Holland bragt en onbekend deed opvoeden. Drie jaaren aldaar geweest zijnde, wierdt hy te Leyden bij een ijzerkramer, een Lui kenaar. ter wooninge besteld. (Volgens bo venvermelde Biographie universelle: „chez un maftre d'école et chez un marchand mer- cier") Geduurende zyn verblyf aldaar kreeg de moeder kennis dat haar verloren zoon nog leefde en van haare dochter onderhou den wierdt in Holland. Des, Madame de Rohan haren kamerdienaar derwaard ^ondt, welke naa eenige tegenstribbelingen door grondig terug naar de natuur als op het stille strand van Kijkduin of als de Ber- lijners langs de meren in de omgeving van hun stad. En men wacht graag een uur in een queue om de vreugde van lunch of thee, „mixed" en zoo ongekleed mogelijk, le kun nen smaken en om sans gêne haasje over te spelen op de omliggende grasvelden of op die grasvelden te gaan liggen in de brui nende koestering der zonnestralen. Een groot deel van de bezoeksters en bezoekers van de openlucht zwembassins moet de eerste beginselen van den zwemslag nog leeren en is zelfs niet voornemens dien te leeren. Zij komen eenvoudig om in opperste luchtigheid bij elkaar te zijn in de zon en hebben zich badcostuums aangeschaft met geen ander doel dan om er in te kun nen eten en theedrinken. Wat overhemds mouwen in het West End onbereikbaar maken, valt in een badpak in Crouch End of Hammersmith gemakkelijk binnen uw bereik. Men hoort de Franschen nogal eens klagen over den lagen stand van hun geld, over den franc, die'sinds zijn stabilisatie, definitief vaststaat op slechts een vijfde deel van zijn vroegere waarde, d.w.z. op vier voormalige Fransche stuivers (een Hol- landsch dubbeltje). Dat is inderdaad treurig en toch. wan neer men het leven der lagere maatschap pelijke klassen der Franschen in het alge meen en dat der Parijzenaars in het bij zonder vergelijkt met dat van vóór den oorlog, toen de franc nog zijn volle waarde had, moet men met eenige verwondering constaleeren. dat de werkman zoowel als de kleine handelsman, ondanks dien lagen geldstand, tegenwoordig vrij wat royaler leeft dan in den „goeden ouden tijd". Zijn vacantie gaan doorbrengen aan zee, in „quelque petit trou pas cher", was voor den kleinen handelsman vroeger een enorme luxe, die hij zich lang niet ieder jaar veroorloofde en zeker niet voor lan goren tijd. Een vacantie-verblijf aan zee, dat was een privelegie alleen voor men schen, die in zeer goeden doen waren. Ter wijl een werkmans-gezin zelfs niet dróómen durfde van de ongehoorde weelde, om zoo maar voor een heele maand ergens met vacantie heen te gaan; bij een loon van nauwelijks 10 francs per dag kwam het idee daartoe niet eens in hun hoofd op. Het was een uitzondering, een hóógc uit zondering, wanneer een klein winkeliertje tegen de maa^d Augustus zijn winkel sloot, om ergens min of meer ver var. Parijs een maandlang van zorgeloosheid en niels-doen te gaan genieten. Maar nu de franc nog slechts 4 stuivers waard is. zijn zulke gevallen lkng geen uit zondering meer. Integendeel. Men hoeft maar door een willekeurige Parijsche straat te loopen, om te constateeren hoe groot het aantal is van de kleine winkeltjes, waar achter de deur-ruit het bekende bordje hangt mei: „De zaak zal op 15 Augustus weer geopend worden". Of: den Isten Sep tember. Of zelfs: den lsten October. En niet alleen de groote en kleine han delslui, maar ook de werklieden nemen er tegenwoordig hun vacantie van, in de ber gen. of aan zee ten minste, wanneer ze geen al te groote familie tot hun last heb ben (en dat komt hier vrij zelden voor), of wanneer ze niet tot de zeer serieuze arbei ders behooren, die maar het heele jaar dóór blijven werken, en aan vacantie-nemen niet denken (want u weel waarschijnlijk, dat werkeloosheid hier niet bestaat, en dat ieder, die werken wil, altijd met het grootste gemak ook werk vindt). Vacantie neemt dus ongeveer iedere Pa- rijzenaar, al is het maar voor een week, of voor enkele dagen. Want met vacantie naar buiten gaan, dat is niet alleen een kwestie van behoefte aan rust en ontspan ning, of van een plezierig uitgangetje, maar óók een kwestie van ijtlelheid. Met vacantie uit kunnen gaan. dat is voor den kleinen winkelier een bewijs tegenover zijn ge lijken, dat hij tot een hóógere klasse be hoort. die eenigszins (van verre) die klassen benadert, die naar Deauville of naar een andere mondaine badplaats vertrekken, zoo- dra het Parijsche seizoen is afgeloopen-, en voor den werkman is het een bewijs, dat hij een ernstig werker is, een echtgenoot zooals 'tbéhoort, en een man, die zich ge rust gelijk kan stellen met het doet er niet toe wie in de maatschappij En dat is dan ook mede wel de oorzaak van die enorme drukte en beweging aan de Parijsche stations, vanaf den loden Juli tot den lsten September; van de onophou delijk Parijs uitstroomende menigten, die na korter of langer lijd daar weer opge- frischt en tevreden terugkeeren, in elk ge- hulp van den Capitein Sauvetat hem te Ley den vondt, zich bij den Magistraat bekend maakte en de gevallen verhaalde, des de Magistraat hem de behulpzame hand boodt en den jongen Heer in bewaring nam. On- dertusschen schreef de Hertogin hierover in dien tijd aan den Heer Rivet (Professor te Leyden en gunsteling van Prins Fredenk Hendrik) om haaren zoon te begunstigen door heilzame onderwyzingen. Deeze jongen Heer, sedert (n.l. in 1645) naar Parys ver trokken, geraakte aldaar in groote twist en rechtsgeding over 't erfgoed met zyne zuster en haaren echtgenoot Chabot (die door zijn huwelyk den titel van Hertog van Rohan had verkregen), zonder tot de bezitting te konnen geraken en is eindelyk in 't beleg van Parys des jaars negen en veertig, voe rende eene compagnie paarden, voor 't Par lement, in eenen uitval dood gebleven." (1 Februari 1649; sommige beweren: „blessé dun coup de pistolet dans une embuscade prés de Vincennes"; anderen: „lué dans un combat qui se donna aux portes de Paris entre les troupes de cette ville et celles du Roi.") Den 28en December 1650 heeft de regee 9739 val met de voldane eigenliefde nu aan iedereen le kunnen vertellen, dat men óók met vacantie is uit geweest, dat men heer lijk genoten heeft in de vrije natuur, en dat men, al zij het dan ook voor korten lijd slechts geweest is- niet meer de man. die werkt, en zwoegt en slaaft, die van 6 uur 's morgens of nog vroeger haastig zijn bed uitspringt, vliegensvlug ontbijt, naar de metro holt, en dan naar de ingangs-deur van fabriek, atelier of winkel rent maar iemand, die terwijl andere menschen hard werken moesten, lui uitgestrekt op zijn ge mak op het witte, zachte slrand-zand zich in de zon lag te koesteren, of ergens in de schaduw van een hoogen boom een zoete rust genoot. Degenen, die in Parijs blijven móeten, die onmogelijk anders kunnen doen, die zoeken bun vacantie-genoegens op de Zon dagen. Vacantie treinen rijden er dan bij over vloed, en naar alle mogelijke richtingen; treinen, waarvoor dag-retours le krijgen zijn tegen zeer aanlokkelijk gereduceerde prij zen. Treinen, die iederen Zondag weer dui zenden cn duizenden Parijzenaars vervoe ren, niet alleen naar het een of andere beroemde dorpje in den omlrek. waar met bloemen begroeide prieeltjes hen wachten (tegen den prijs van een consumptie), waar dansgelegenheden zijn, of waar men roei bootjes kan huren om een tochtje op de rivier te maken maar ook naar tamelijk verre stranden, als Deauville. Elretat. of le Tréport, zes a zeven uur reizen, maar daarvoor kunnen de liefhebbers, de ijdelen en de afgunsligen dan ook evenveel uur nog op een „echt" strand vertoeven, d.w z. een modieus strand, waar niets dan rijke menschen komen, en dat al de attracties bezit, waarvoor talrijke bonle reclame-bil- jellén overal druk reclame maken. En dan zijn er degenen, die op de Zon dagen het Bois de Boulogne, de bosschen van Vincennes, van St. Mandé of Charenton vullen met hun kreten, hun gezang en hun spelen. En degenen, die en familie de meer of minder sympathieke wilde beesten gaan bekijken in den Jard'n des Plantes of den Jardin d'AccIimalalion, zich daar rustig ergens op een grasveld neerzetten, of wel uren achtereen vol bewondering voor een berenkuil, een olifants-hok of een apen-kooi blijven staan. Vooral de Jardin d'Acclimatation heeft in deze vacanlie een „succès fou" bij de onge- lukkigen, die ook 's Zondags in de stad moeten blijven. Er is daar een neger-dorp te zien, zooals er daar reeds meer een was. Doch er is daar ditmaal een zeer bijzondere attractie aan verbonden, die de menigten doet toestróómen. Dal zijn de „vrouwen met de presenteerblaadjes." Het zijn neger vrouwen, wier onderlip gespleten is en zoo danig uitgerekt, dat er op de een of andere manier een houten blad tusschen de twee helften is aangebracht, groot genoeg om er een theepot, een melkkan, een suikerpot en nog een paar kopjes en schoteltjes op te zetten. Afschuwelijk om aan te zien, vooral ring van Leiden het volgende verzoek toe gestaan: „Uit den naem van de toginne van Rohan, moeder van Tancredo de Rohan, ge- sussineert hebbende te wesen Hertog van Rohan, alhier ter stede in het secreet ên heymelyck opgevoet en in de laetste be legering van Parys doot gebleven, ten eynde die van den Gerechte soude believen, dat het doode ligchaem alhier mogte worden begraven.". Bewys van goed gedrag. In de Actenboeken van den Kerkeraad der Nederlandsche Hervormde Gemeente te Leiden staat te lezen: „10 April 1671. Ds. Nicolaus Renselaer, een geruymen tyt hier gewooql hebbende en tot nu en dan hebbende gepredikt, ver- soekt attestatie van syn gedragh en hoe hem op den predikstoel heeft vertoont om sich daervan te dienen, daer T mogt te passé komen, is hem sulks toegeslaen." RECLAME. Crown Soap Work* ^an Zee. Niets heerlijker dan een bad in de golven en daarna urenlang pret tig drogen in het heete zand. Maar bedenkt, dat dit Uw huid hard en droog maakt. Ge bruikt daarom nu voor al Ladies Old Lavender Soap. «Het neemt het strakke gevoel weg en maakt de huid heerlijk zacht en soepel.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9