70rfe Jaargang ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1929 No. 21284 "/Geen parlementair kabinet der rechterzijde. STADSNIEUWS. KERK- EN SCH00LNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. DE TOCHT VAN DEN „GRAF ZEPPELIN' LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatseD waar agentschappen van on9 Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine \dvertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eveclueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT? Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per week ...vï.wr. 70.18 Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn, per week,.0.18 Franco per post 2.3B -f- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Toen op 3 Juli jl. de stembus had ge sproken en goed beschouwd, de politieke situatie geheel ongewijzigd had gelaten, heb ben wij uiteengezet, hoe naar alle waar schijnlijkheid slechts een parlementair ka binet der rechterzijde kans bood om terug ie keeren lot een parlementair ministerie en tot zuiver parlementaire toestanden. Ons evenwel niet ontveinzende <le moei lijkheden, aan zoo n terugkeer der ..coali tie" of hoe men deze oude combinatie anders zou willen herdoopen. verbonden. Nadat H. M. de Koningin de leiders der partijen had gehoord, werd aan jhr. Ruys de Beerenbrouck inderdaad opgedragen om te trachten een parlementair kabinet der rechterzijde te vormen. De gang van zaken is derhalve geweest, zooais te voorzien V3S Jhr. Ruys de BeerenbTouck heeft zich in contact gesteld met de drie partijen, die zoo'n rechisch kabinet zouden moeten for- meeren: de R.-K. Staatspartij, de Anti-Revo lutionaire Partij en de Chr.-Hist. Unie. Moei zaam is blijkbaar, gelet op den verstreken tijdsduur, de mogelijkheid ernstig onder de oogen gezien om tot een vergelijk op eenigen grondslag te komen. Herhaalde besprekingen hebben plaats gevorndeii, doch zij hebben tenslotte gisteravond tot een negatief resultaat geleid. De partijen zijn het blijk baar niet eens kunnen worden en de poging van jhr. Ruys de Beerenbrouck is mislukt. Hij zal zijn opdracht aan H. M. de Koningin moeten teruggeven. Waarop de poging tot herstel der coalitie tenslotte is gestrand, is niet bekend, maar de mislukking beteekent vrij zeker, naar onze overtuiging, dat herstel van een parle mentaire regeering vooreerst als uitgesloten is te beschouwen. De kans, dat aan een ander nogmaals een (opdracht zal'worden gegeven als aan den eerst aangewezen formateur, lijkt ons niet groot. Maar wat dan? In aanmerking komen o.i. slechts twee mogelijkheden- lo. een minderheidskabinet van b.v. R.-K. Staatspartij en Anti-Revolu tionairen. dat dan zou rekenen op steun der Chr.-Hist., zij het ook dat daarop niet is te houwen, en 2o. een extra-parlementair ka binet, naar rechts georiënteerd Van deze twee mogelijkheden kermt de laatstgenoemde het meest in aanmerking, daar de eerstge noemde al zeer ongewis mag heelen en beide betrokken partijen blijkbaar ook zeer be grijpbaar! niet veel daarvoor gevoelen. Maar dan blijkt al zeer overtuigend, hoe zeer we zijn vastgeloopen met de parlemen taire machinerie, hoezeer de evenredige vertegenwoordiging heeft geleid tot poli tieke verstarring. ACADEMISCH ZIEKENHUIS. Jaarverslag over 1928. Het Academisch Ziekenhuis heeft in het jaar 1928 duidelijk de moeilijkheden ge voeld van den abnormalen toestand, dat een gedeelte der klinieken naar het Nieuwe Ziekenhuis was overgebracht en een ander gedeelte in het Oude Ziekenhuis moest ach terblijven. In de verschillende poliklinieken werden behandeld: Polikliniek Heelkunde 4912 patiënten; geneeskunde 2069; Keel-, neus, en oorheel kunde 3390; Gynaecologie 756; Verloskunde 854. Oogheelkunde 5950; Dermatologie 835; Kindergeneeskunde 1850 patiënten. Op de Rontgen-afdeeling werden onder zocht 4548 patiënten, waarbij ongeveer 15.000 röntgenogrammen vervaardigd wer den. Met röntgenstralen en radium werden 344 patiënten behandeldhoogtezon- on djathermiebehandeling werd op 110 pa tiënten toegepast. Het personnel"omvatte in totaal 495 per sonen. In de Apotheek werden bereid: 170313 depten; 13854 steriele oplossingen; 8518 ampullen. Algeleverd werden: 53867 Antiseptica. Aan verbandmiddelen werd een bedrag ^gegeven van f. 18.662.22. De aantallen opgenomen, ontslagen* en overleden patiënten bedroegen :n 1928 respectievelijk 5202. 4614 cn 268 tegen 4o36. 3968 en 269 in het vorige jaar. Dp 3i December waren nog 320 patiën- le& aanwezig. Het totaal aantal verpleegdagen der te woonachtige patiënten bedroeg tegen 45065 in 1927. 0 exPtoitatierekening sluit in ontvang- en uitgaven op f. 825 327.96 met een "tig saldo van f 590.528.30. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Nieuwe inschrijving: G. de Blanken. Hooge Rijndijk Xo 77, Zoeterwoude. Aardewerkfabriek.. Eigenaar; C. de Blanken. Zoeterwoude. Wijziging: Café-Restaurant .,De Oude Vink" Vink- weg 1, Voorschoten. Nieuwe eigenaar: A. P. Varkevisser Voorschoten. Mede eigenaar J. J Varkevisser, Voorschoten. Breebaarts Manufacturenhandel. Lange Mare 92. Leiden. De handelszaak onder den naam Breehaart's Manufacturenhandel is met ingang van 1 Januari 1929. omge zet in een vennootschap or.der firma onder den naam: C. Th. Breebaart Zn (B P Vennoten C. Th. Breebaart. Leiden en A. B. Rreebaart. Oegstgecst. Opheffing: S van der Werf. Hooge Rijndijk \n 20. Zce:.~ -wonde. Veehandel. PARKCONCERT. Het programma voor het Parkconcert op Dinsdag 6 Aug., 8 uur lui:!'. Xo. 1 ..Eïnzug der güste". marsch, Wagner No 2. Ouverture „Titus", Mozart. Xo. 3. „Mein Traum", wals. Waldteufel. No 4. Fantaisie Humoresque, Schertz. No. 5. ..Rudge Withworth Cycle", galop, Geijp. No. 6. „Sobre las Olas', wals, Rcdas. No 7. Marsch, Geijp DE BIOSCOPEN. „De jacht naar een vrouw", is de hoofd film van het Carino-Theater deze week. Ze laat ons zien hoe tweeling-zusters bij een scheepsramp aan den rand van het graf komen. Doch beiden worden afzonder lijk gered waardoor zij ieder, in een ander werelddeel belanden. De eene groeit op tot een zeer knappe, maar koude en harte- looze vrouw, terwijl <3e ander door de vele ellende, meer is gaan verlangen naar een voud en stilte. Dat vindt zij bij haar red der, een blind geworden zendeling, die op een eiland woont waar een groote schat verborgen moet zijn. De beide op het eiland tot elkaar ge komen gebroken menschenharten vinden liefde bij elkaar en vluchten naar Parijs waar zij een gelukkiger leven beginnen. Deze film is er een met teeder en fijn spel. vooral door Liane Haid. die er de hoofdrol in vervult. Zij boeit den toe schouwer, terwijl er ook veel is dat voor sensatie zorgt; zoo bijv. de rooverbende en de gevechten, die een ieder in angstige spanning houden. Een in elk opzicht ge slaagde film! Voor de pauze gaat het Nieuws en de eerste hoofdfilm getiteld: „Zigeunerwraak" waarin ook de sensatie de hoofdschotel vormt. Spel. decoratie en fotographie dra gen er hiertoe ook bij een rolprent te ma ken, die men gaarne ziet! Het City-Theater heeft ook weer deze week, zooals meestal, een zeer afwisselend programma. Na eenige natuuropnamen van Nice en een klucht, getiteld „Onschuldige Echtgenooten" krijgen we de eerste hoofd film te zien „Liefde in de tropen" met in de hoofdrol de gevierde actrice Patsy Ruth Miller. Fred Steward vertrekt naar een der Zuid- zee-eilanden om met de parelvisscherij zijn geluk Ie beproeven en neemt afscheid van zijn meisje Charlotte King met de belofte over twee jaar weer bij haar te komen. Charlotte wordt een gevierde revue-ster en heeft vele aanbidders. Een zekere Ben Ber nard. die haar door den eersten moeilijken tijd heen geholpen heeft, dringt haar her haaldelijk zijn liefde op. doch Charlotte blijft trouw aan haar verloofde. Een vaisch plan wordt in elkaar gezet om de geliefden het vertrouwen in elkaar te doen verliezen, met het gevolg, dat Fred, die juist toen hij naar huis wilde keeren, een gefingeerd telegram kreeg, dat hij maar weg moest blijven, want dat Ch. een ander liefhad, verbitterd en vernederd in de wildernis blijft. Dochna veel verdriet en narig heid komt de waarheid aan het licht en wordt alles voor de geliefden nog goed Over de tweede film „Nachten in Ari zona" zullen we niet veel zeggen, want een film met Fred Thomson en Silverking spreekt voor zichzelf. Als steeds volgen we met spanning en enthousiasme de ongelooflijke heldendaden, die zij verrichten en de tallooze hinder nissen. die zii steeds glansrijk te boven komen En natuurlijk gunnen we aan het eind der film aan den moedigen Fred zijn beloor.ing, ditmaal de snoezige Ruth, van harte! Een opmerkelijk mooie film brengt deze week het „Luxor-theater". Daar zien wij Brigitte Helm in de ontroerende film „De leugen van Nina Petrowna". Zij werd reeds door haar créatie in „Méfropolis" beroemd en hier handhaaft zij deze roem. Zij is een actrice iu wie wij steeds weer de grootste contrasten op het gelaat weerspie geld zien: nu de hatende en toornende vampyr, dan weer de teer-liefhebbende zich zelf opofferende vrouw, die in deze film voor den jongen kornet Andrejewitsch Rostoff al les opgeeft, weelde en de aanbidding der hooggeplaatste officieren. Zij gaat met hem, door wien haar van het eerste oogenblik af aan het groote wonder der liefde eindelijk geopenbaard werd, de armoede tegemoet, doch moet hetn ten slotte wel verloochenen, wanneer het haar duidelijk wordt, dat haar bijzijn zijn carrière breken zal Maar men vrage zich niet af, hoeveel haar dit kost! Nu eens een film, waarin men het aan durfde tot slot geen ..happy end" te bren gen, hel einde komt met den zelfmoord van Nina Petrowna, wanneer zij weer terug is moeten keeren naar hem, aan wien zij ver- koopen moet, wat zij den jongen luitenant gesohonken heeft. Veel teedere momenten schenkt deze bekoorlijke film, waarin het den toeschouwer voor de zooveelste maal duidelijk wordt, welk een dramatische con flicten de ware. groote liefde in jonge men schenharten brengen kan. Franz Liederer is, met zijn zonnigen. onschuldigen glimlach een waardig tegenspeler van Brigitte Helm en ook het rustig voorname spel van War wick Ward in de rol van den rijken overste, aan wien Nina haar lichaam verkoopen moet, konden wij in menig opzicht waar- deeren Een film, die dank zij ook de voor treffelijke begeleiding hoe beschaafd en meeslepend wordt de wals van Nina telken male gespeeld wanneer zij als leidmotief voor de vrouwelijke hoofdpersoon steeds weer terugkeert op de aanwezigen een diepen indruk maakte. Vóór de pauze gaat nog de derde episode van „Tarzan, de Mach tige", kennelijk in elkaar gezet om dezen Tarzan slechts in zijn fenomenale kracht toeren te laten schitteren! Maar vooral om Brigitte Ilelm in haar prachtig spel dient men een avond naar het „Luxor''-theater te gaaü. Het „Trianon-theater" brengt deze week een programma uit, dat niet alleen cinema- 1 tografiseh maar ook muzikaal op hoog peil staat. Niet zoozeer om de op zichzelf reeds voortreffelijke begeleiding door het orkest als wel om het optieden van een Hongaar- sche violiste onder den naam Amatia. Haar naam moge ons weinig zeggen, haar spel doet dat des te meer. De wijze, waarop zij gisteravond een technisch zeer moeilijke Faust-fantasie en een Hongaarsche hymne speelde, getuigde van grooten muzikalen aanleg en het succes was dan ook overwel digend. Ook het filmprogramma is biizonder goed. Bébé Daniels als „De dochter van den Sheik" vergast ons op een min of meer onwaarschijnlijke, doch hoogst vermakelijke geschiedenis van een Fransch officier, die door haar in de woestijn ontvoerd wordt, met het doel hem voor zich te winnen. Dat doel werd bereikt; maar niet dan na tal van komische verwikkelingen, die het publiek terdege weten te amuseeren. Na de pauze een historisch filmwerk „Do rothy Vernon" met Mary Pickford en Estelle Taylor als Maria Stuart in de hoofdrollen. Het boeiende scenario, het uitstekende spel, de prachtige fotografie en de rijke en histo- riegelrouwe ensceneering, het is alles even zeer te prijzen en met warmte mogen wij dan ook deze week een bezoek aan het Trianon-theater aanbevelen. Ook in de matinées wordt een aardig programma gegeven Geslaagd voor het examen kantoor- stenografie mej. H. J. C. v. d. Blij. Voor het examen Boekhouden de dames M. E. Vo degel en E. Sluis en de heeren H. A. M. v. Kerkhof f. en voor het examen praclijk- diploma Nederlandsch do heer B J. G Faure, allen van het Instituut Pont alhier. Mej. C. M. de Jong alhier is geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Niet mej. V. de Tombe, doch de heer V. de Tombe is geslaagd voor het examen hoofdakte. Maandag a s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. H. Visser, vleeschhou- wer en grossier, thans wonende Haarlem merstraat 268, in het perceel Haarlemmer straat 272 een spekslagerijtje opende. Door noeste vlijt en dapper terzijde ge slaan door zijn vrouw, twee zoons en een dochter, die allen in het bedrijf behulpzaam zijn, wist Visser in den loop der jaren zijn zaak omhoog te werken en nu ,na een kwart eeuw, mag zijn slagerij er in alle opzich ten zijn. Zijn klanten niet in de laatste plaats zul len hem toewenschen, dat hij hen nog vele jaren op dezelfde vlotte en eerlijke wijze zal mogen bedienen.- PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG i AUGUSTUS. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Voorm. haJfelf, ds. Bonga. Eglise Wallonne: matin 4 dix heures et demie, M. A. H. J. Le Gras. pasteur a Bois- le-Duc. Evang. Loch. Gem.: Voorm. halfell, ds. F. J. Plaat van Den Haag. Geref. Kerk (Rehoboth, Rapenburg): V.m. 10 em nam. 6 uur (H.A.), ds. van den Brink. liemonstr. Kerk: Geen diest. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): Voorm. hal fel f, ds. M. van der Vegte van Wageningen. Vrrje Kath. Kerk: Zaterdagnam. 8 uur, Vespers en Lof; Zondagvoonn. half elf, Mis. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur)Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. A. H. Hilbers van En schedé. AI.PHEN-AAN-DEN-HIJN. Ned. Herv. Kerk (Jnlianastraat)Voorm. 10 uur, ds. J. de Bru(jn; nam. halfzeven, ds. J. G. L. Brouwer. Hulpgebouw (Gouwsiui3)Nam. halfzeven, ds. J. de Bruijn. Ned. Herv. Kerk (Dudihoornsoheweg): V.m. halfelf, dr. J. P. Cansegieter. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Bartelema ran Zeist, Geref. Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. H. W. H. van Andei (H.A. en Dankzegging). Chr. Geref. Kerk (van Reedestraat): Voorm, 10 en nam. 6 uur, ds. P. Zwier. Geref. Kerk (Raadhuisstraat)Voorm. 10 uur, ds. J. l.os van Siddehuren; nam. 6 uur, ds. N. J. Hommes, ber. predikant te Ylst. BINNENLAND. Geen kabinet van jhr. Buya de Beeren- bionck, steunende op de rechterzijde. (Binnenland. 2e Blad.) De Am sterdam sche wethouder J. ter Baar treedt af wegens verschil van meaning In het coUeg». (Binnenland. 2e Blad.) De jaarvergadering van het N. O. G. is gesloten. (Binnenland, 2e Blad.) BUITENLAND. Nog meer delegaties naar Den Haag. (Buitenland, late Blad.) De ontwapening ter zee (Buitenland, We Blad.) De tocht van den Graf Zeppelin, (le BI.) Geref. Kerk (de Ruiterstraat): Voorm. 10 uur de eerw. heer N. J. Hommes; nam. 6 uur, ds. J. Los. Martha-StichtingVoorm. 10 uur, ds. A. W. Voors. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, da Mulder; nam. 5 uur ,de heer Baas. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. H. L. Both, van Arnhem. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 nnr, leasdienst. De gorilla-aap „Susi", die ook de vorige, mislukte reis meemaakte. Voorts zijn aan boord o.a, nog een gorilla, 4 duiven en 600 kanarievogels, die men kan zien in kooitjes. Veel berichten over de Zeppelin ont vangt men niet. Of daaraan is toe te schrij ven, dat geruohten in omloop zijn gebracht over een terugkeer 1 Bevestigd zijn deze in ieder geval niet, integendeel. Het laatste directe berioht, te Friedrichs- hafen ontvangen, was van 12 uur 30, als positie werd toen gemeld 600 zeemijlen ten westen van Gibraltar. Men neemt echter aan, dat het luchtschip zijn radio-installa tie uitsluitend gebruikt voor het informee- ren van weerberichten, daar het, voot zoo ver te bezien valt, boven de oostelijke helft van den Atlantischen Oceaan met ongun stig weer te kampen heeft gehad. Vfl Friedrichshafen is men nog steeds vol ver trouwen. Naar uit New-York gemeld wordt, be vond het luchtschip „Graf Zeppelin" zich, volgens een radiobericht, om 15 uur 20 New-Yoiksche tijd, (20 uur 20 M.E.T.) op 21 graden Wh en 36 graden Nb. Dr. Eckener hoopte tegen 20 uut 30 de Azoren gepasseerd te hebben. (M.E.T.) Wanneer bovenvermeld bericht uit New- York juist is, bedraagt de snelheid van het luchtschip 70 tot 80 K.M. Wanneer ech ter een ander bericht juist is, dat het luchtschip reeds om 9 uur Amerikaansche tijd de Azoren gepasseerd is, dan zou dit een snelheid beteeken en van ruim 100 K.M. „International News Service1' meldt uit Horta, dat het luohtschip „Graf Zeppelin" om 16 uur 50 (19 uur M.E.T.) ten Zuiden van de Azoren voorbijvloog. Volgens dit bericht heeft het luchtschip de Azoren dus op den door dr. Eckener verwachten tijd gepasseerd. Men verwacht, dat de Zeppelin morgen middag Lakehurst zal bereiken. Alles is daar voor de ontvangst gereed. De politie heeft omvangrijke maatregelen getroffen, om de gebeurtenissen van den vorigen herfst te voorkomen. Op bovenstaand kaartje kan men zich oriënteeren ten aanzien van de route door den Zeppelin gevolgd.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1