70ste Jaargang VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1929 No. 21283 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel Toor advertentiSn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenliën 35 Cts. per regel. Kleine ëdvertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weet 70.18 Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn, per week .0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. H.M. DE KONINGIN-MOEDER 71 JAAR. Heden viert iH. M de Koningin-Moede* lar 71sten verjaardag, In breede lagen n het Nederlandsche volk heerscht op- :hte vreugde, dat het onze grijze irstinne gegeven is dezen dag ook nu weer goede gezondheid te herdenken en uit Ier mond zal vandaag de bede opstijgen: )ge Zij nog vele jaren voor ons land en lk gespaard blijven. Het gemeentebestuur zond heden namens n raad een telegram van geluk wen se h; de Leidsche Christelijke Oranjevereen. ndhaafde deze traditie door een telegram n den volgenden inhoud: De Leidsche Christelijke Oranjovereeni- fcing, verheugd met gansch ons volk om de lange bestendiging en den njken zegen van Uw leven, dat één is gewor- 'en met Oranje en Nederland, wensche van harte geluk, en bidt, dat de Moe- Ier onzer Koningin en Grootmoeder onzer Mnses nog lang en gelukkig leve in het lidden der Koninklijke familie, en in iet midden van het Nederlandsche volk, letwelk U zoo echt liefheeft. Gezegend zij Uw hoofd. Uw hart. Uw egen, Uw aardsch. Uw eeuwig lot! w g. H. THOMAS. Voorzitler. L. BOEKKOOI, Secretaris lovendien wapperde vanmorgen reeds fceg van alle rijks- en gemeentegebouwen J nationale driekleur, terwijl ook vrij veel rticulieren door de vlag uit te steken fing gaven aan hun vreugde over het de gebeuren van heden. De directies van N.Z.H en H.T.M. ver- pgden de uiterlijke feestvreugde door de nwagens te doen pavoisseeren. handelsregister camer van koophandel fijziginq: IDe Stad Maastricht". Leiden, Botermarkt I Handel in glas. porseleiii. aardewerk en artikelen. Vestiging Filiaal: BreeSt.raat f. d.d. 6 Juli 1929. £n geval van alastrin. e waarnemend Directeur van den Gemeen- Iken Geneeskundigen Dienst. P. J. M. ner, deelt ons mede, dat zich hier ter ld? een geval voordoet van alastrice frt pokkenziekte, die het eerst te Rotter- i is waargenomen, doch zich nu ook over ftre plaatsen van ons land begint te spreiden. Be overleg met (jen Inspecteur van de ^'gezondheid, deelt hij mede, dat er reden is tot ongerustheid, daar de Re gewoonlijk een rustig verloop neemt. I Inspecteur acht het wenscbelijk, dat in «ingeving van den patiënt wordt gevaeci- pd; de ondervinding toch heeft geleerd, Izij, die gevaccineerd zijn. of de alastrin I krijgen, 6f slechts in lichteren graad. Pe twee te Rotterdam direct of indirect 1 deze ziekte overleden kinderen, waren I, gevaccineerd. jubileum. Ter gelegenheid van hun 25-jarig Iteum in gemeentedienst van de straat- rjs A. Klinkhamer en W. Blok, zijn hei- door den wethouder van Fabricage, den Splinter, gelukgewenscbt en is hun S^brnikelijke gratificatie verleend. 25-jarig jubileum van den heer j. zaalberg. De heer J. Zaalberg. Het was gisteren 25 jaar geleden, dat de heer J. Zaalberg, thans directeur van de N.V. Kon. Nederl. Falbriek van Wollen De kens v/h. J. C. Zaalberg Zn., zijn intrede in de firma deed en de traditie bij dergelijke gelegenheden getrouw, heeft ook ditmaal het personeel gemeend dien dag niet onop- :emerkt te moeten laten voorbij gaan. Reeds eenige dagen van te voren was het te beroerteen, dat het iets in zijn schild voerde en er werd dan ook den heer Zaal berg verzocht den dag voorafgaande aan het jubileum, aifwezig te willen zijn, welke dag het personeel heeft benut om een ontvang zaal in gereedheid te brengen, deze zeer fraai met groen en bloemen te versieren en verder te decoreeren met het aller nieuwste product der firma, nl. de wollen Zaalberg's plaids. Verder' was op de binnenplaats der fabriek een fraaie eerepoort opgericht, even eens met groen en bloemen versierd. Allereerst had, nadat de heer en mevrouw Zaalberg door een paar leden van de feest commissie, gevormd uit het personeel, per auto van hun woning te Wassenaar waren gehaald, de huldiging plaats door het per soneel. Bij monde van den oudsten zoon, den heer Jan C. Zaalberg, werd de jubilaris, na het binnenkomen, het eerst toegespróken en ge luk gewenscht met dit jubileum. Spr. herin nerde in goed gekozen woorden aan het geen zijn vader in den loop der jaren, in het belang der firma heeft gedaan en hoopte in de toekomst de voetsporen van zijn vader te mogen drukken. Uit het personeel trad naar voren de pro curatiehouder, de heer H. L. A. van der Horst, die een overzicht gaf van hetgeen in de 25 jaren door den heer Zaalberg in het belang der firma was verricht, er op wij zende, hoe deze reeds zeer jong en zeer kort na zijn intrede in de firma geroepen was om de leiding van de firma op zich te nemen en dus betrekkelijk weinig voorlich ting van zijn vader heeft gehad. Hoe de heer Zaalberg deze zeker niet geringe taak in die jaren heeft verricht, getuige wel de goede naam van het bekende fabrikaat „Zaalberg" de gang van zaken der firma, welke steeds crescendo is. Vele veranderingen en uitbreidingen hebben in die jaren plaats ge had, zoo vervolgde spreker, en dit alles ge tuigde van ware koopmanschap en helder inzicht, wat ongetwijfeld aan bet talrijke personeel ten goede is gekomen, waar op deze wijze geregeld werk in de fabriek te vinden was. Ook Je verhouding van den patroon met het personeel was steeds van den meest vriendschappelijken aard. wat bij vele gelegenheden steeds is gebleken en ook thans weder, nu het personeel een gelegen heid heeft om zijn sympathie tegenover den patroon in daden om te kunnen zetten Spr. eindigde zijn toespraak met den wensch, dat de heer Zaalberg nog vele jaren de gezondheid en de lust moge heb ben. geschraagd door de toewijding en ge negenheid zijner echtgenoote, om de lei ding der firipa in handen te houden, over tuigd. dat zulks en voor de firma en ook voor het personeel van het .allergrootste belang is. maar dat buitendien de opvolgers nog vele jaren van de voorlichting huns vaders mogen profiteeren. Als volgende «preker uit het personeel trad op de heer L. I. van Weeren. die reeds meer dan vijftig dienstjaren achter den rug heeft en dus reeds eenige generalies der firmanten heeft medegemaakt. Spreker wees dan ook op het feit, dat hem verzocht v as eenige woorden tot den heer Zaalberg te opreken en dat hij dit met genoegen deed. waar reed? meerdere ma len hem die eer was te beurt gevallen ook bij huldigingen van de voorgangers van den tegenwoordigen directeur. Uit zijn rijkp ervaring kon spreker feilen naar voren brengen, waaruit opgemaakt kon worden, dat in het bijzonder bij den tegen woordigen directeur, de band tusschen patroon en werkman steeds becht was en wanneer er ook geschillen waren en in welk groot bedrijf doet zich dit niet eens voor? dat dan altijd de heer Zaalberg tot overleg, zonder inmenging van derden te vinden was en meestal op, voor beide partijen, bevredigende wijze de geschillen konden worden opgelost. Spreker meende ook hiprvoor den heer Zaalberg thans bij deze gelegenheid den dank van het per soneel over te moeten brengen, evenzeer hopende, dat de heer Zaalberg, nog vele jarc-n voor de firma gespaard moge blijven. Het spreekt van zelf, dat een en ancler gepaard ging met de overhandiging van waardevolle geschenken en als laatste ge schenk kwam, voor den heer Zaalberg, nog een verrassing. Het mag n.l. bekend worden geacht, dat de firma Zaalberg, naast hare wollen de kens, ook wollen plaids vervaardigt, welke reeds in betrekkelijk korten tijd een zeker burgerrecht veroverd hebben. Door samen werking van een paar personen uit het personeel, was evenwel het plan geboren, om bij deze gelegenheid eens iets extra's op dit gebied, den heer Zaalberg bij* wijze van geschenk, aan te bieden. Geheel in stilte hadden deze personen n.l. een ontwerp voor een plaid gemaakt, wat het tot nu bestaande zou overtreffen en werkelijk, na meerdere technische moeilijk heden te hebben overwonnen, konden ze thans den heer Zaalberg een geheel nieuw procédé plaids aanbieden, wat in werke lijkheid zegr fraai en fijn te noemen is en waarmede de collectie plaids ongetwijfeld zal worden gecompleteerd. Eenige exem plaren dezer plaids in keurig verpakte doozen konden dan ook den heer Zaalberg worden aangeboden. Het spreekt vanzelf, dat al deze verras singen den heer Zaalberg zeer hebben ge troffen en in zijn dankwoord getuigde de heer Zaalberg dan ook van de goede ge zindheid van het personeel ten opzichte van zijn patroon en van de saamhoorigheid, welke hij bij de kern van het personeel steeds aantrof, waf vooral voor de jongeren een aansporing "tot navolging kon zijn. Spreker was zeer getroffen eerstens door de fraaie versiering, die het personeel had aangebracht, maar ook voor de zeer waar devolle cadeaux; spreker noemde de laat ste verrassing een bewijs, dat ook het per soneel meeleeft met de zaak en dat het ge voelt het groote belang, wat voor allen be staat, zoowel patroon als werkman, in de groote lust tot het werk en in den vooruit gang van de firma. Spreker meende dan ook allen hartelijk dank te moeten brengen voor hetgeen zij gedaan hebben, om hem dien dag tot den schoonsten van zijn leven te maken en in het bijzonder aan diegenen, die hem op zoo'n aangename wijze hadden verrast De heer Zaalberg deed daarom de toe zegging, dat het in zijn bedoeling ligt om a.s. Maandag met het geheele personeel, plus vrouwen en verloofden een dagje per trein naar Amsterdam en per boot naar Marken te gaan. en den namiddag in „Ar- tis" verder door te brengen, welke mede- deeling natuurlijk met luid applaus werd begroet. 's Middags had er nog ten kantore der firma een receptie plaats, van welke gele genheid velen gebruik hebben gemaakt om den heer Zaalberg te complimenteeren. 1 mooie vak behoort. De aanblik op de collec ties vanaf de 3traat is reeds een genoegen. Do heer Wiggers verkoopt niet alleen zijn bloemen en planten, hij geeft ook gaarne advies aan bloemenliefhebbers met betrek king tot de behandeling der planten, zoovel als ten opzichte van den aanleg van tuinen en parken. Wjj wenschen het echtpaar Wiggers ook diens echtgenoote interesseert zich voor het vak veel succes toe. Zfi hebben hun werk goed aangepakt. Hedenmorgen is de 7ö-jarige echtge noote van C. L. in de Janvossen9teeg van een trapje gevallen, waardoor zij een gapende wonde boven het rechteroog be kwam. De Eerste Hulpdienst vervoerde haar per auto naar het Academisch Ziekenhuis. Vanmorgen omstreeks halfelf is een wagen beladen met hout op den hoek van Vrouwenkerkkoorsteeg en Mare tegec e'en aldaar staande melkwagen van van D. ge reden. Laatstgenoemd voertuig kantelde, waardoor een flinke hoeveelheid meik ver loren ging. De politie maakte proces-verbaal op. de kabinetscrisis. Heden do definitieve uitslag? Het is ons bij navrage te bevoegder plaatse gebleken, dat de kabinetscrisis in dit stadium haar normaal verloop heeft. Nadat tusschen den kabinetsformateur eenerzjjds en de A.R., G.H. en R.K. Tweede Kamerfracties anderzijds, een uitwisseling van schriftelijke bescheiden heeft plaats gehad, heeft, zooals steeds in zijn voornemen lag, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck de vertegen- I woordigers 'dier fracties tot een samenkomst met hem uitgenocdigd. Zooals w|j bereids mededeelden, worden de Wroensdag j.l. begonnen besprekingen heden voortgezet. In die bijeenkomst zal een defini tieve beslissing in een of anderen an gunstig of ongunstig voor de vorming van een parlementair kabinet steunende op da rechterzijde vermoedelijk vallen. Voor het examen Engelsch L. O is geslaagd mej. F. V C. Schaum, alhier. Geslaagd is voor het examen hoofd- acte mej. V. de Tombe, alhier De heer J. P. Duvvermans alhier, komt voor op een voordracht Ier benoeming van een leeraar in de staatswetenschappen aan de H B.S te Hilversum. Maandag 5 Augustus, herdenkt de heer Jac. Arnoldus Jr. den dag, waarop hij voor 25 jaar als blikslager bij Tie'.eman en Dros' Conservenfabrieken in dienst trad. Zondag 11 Augustus is er een goed- koope trein-bootreis georganiseerd naar Urk en Kampen. Gisteren heeft de heer R. Wiggers, bloemist en kweeker alhier, in perceel Hoo- gewoeid 80, een bloemenmagazijn met toe- behooren geopend, waarmede het aanzien van dit gedeelte van de Hoogewoerd aan merkelijk is verhoogd en voor de omgeving, zooals Plantage, Plantsoen, Zoeterwoudsche Singel met achterliggende straten in een behoefte voorziet. De winkel is vooraf door samenwerking van de firma's Splinter en Zn. stoffeerder. Veerman, schilder, Meyers en Schophuyzen aan een grondige restauratie onderworpen, waarna de jonge bloemist met kennis en smaak een rijke schat van bloemen en sierplanten heeft aangebracht, benevens mandem, vazen, en wat er verder tot dit voor de zuiderzee- visschers. Een toekomst voor het Brcezand? Nu de Zuiderzee-vis9cherij nog hoogstens éêN vol jaarseizoen door een deel van de visschers in beperkte mate zal kunnen wor den uitgeoefend, komen van verschillende kanten plannen om die visscherg te helpen door hen elders te vestigen als te Oostma- horn, Harlingen en Den Heider. De „Vis- scherij-Courant" oppert nu een nieuw plan. .Men is bezig tusschen Komwerderzand an Wieringen op het Breezand. een eiland te maken", schrijft het blad. ..Dit eiland zal twefe havens krijgen, één aan de Noord- en één aan de Zuidzijde en zal ruimte bieden voor een visschersdorp met toebehooren. Het nieuwe eiland zal een uur varen van Wieringen zijn, met het Westen en Oosten verbonden door een rijweg en door een spoorlijn. „Het is zeer wel mogelijk, dal zich daar e'en belangrijk visscherijcentrum zal ont wikkelen. Maar dat centrum moet op na tuurlijke wijze ontstaan en groeien. Men kan de inrichting van meet af aan geschikt maken, woningen bouwen, voor een vis- scher geëigend, de nevenbedrijven gunstig bij de haven gegroepeerd. Er moet daar een vrije afslag komen, havengelden moeten niet geheven worden. Zeer wel waarschijn lijk lijki hel ons toe dat visschers zich daar dan vrijwillig zullen vestigen. ..Een groot belang staat hier mogelijk voor hen op het spel, en daarom is hel wen- schelijk. dat er spoedig meer van de plan nen bekend wordt en de visscherg zelf hun volle aandacht wijden aan de plaats, waar zij zich later zullen vestigen. „Tot dusverre bemoeien zich daarmee nog slechts buitenstaanders". opnieuw examens bij de ned. spoorwegen. Als gevolg van een streven tot bezuini ging bij de Ned. Spoorwegen, werden sedert eenige jaren verschillende examens voor personeel niet meer gehouden, omdat er geen behoefte aan personeel was. Daar in is thans weder verandering gekomen, In 1930 wordt aan jeugdige personen die zich aan een examen voor ambtenaar of beambte bij de Ned. Spoorwegen wenschen te onderwerpen, daartoe opnieuw de gele genheid geboden. Te beginnen met het Examen voor controle-assistent bij de plaats kaarten en voor leerling-klerk. binnenland. Heden valt de beslissing over de vorming van een kabinet door jhr. Rnys de Beeren brouck. (Binnenland, 1ste Blad.) Een commissie van advies inzake de financieele verhoudingen tusschen Rijk en Gemeente. (Binnenland 1ste Blad.) De jaarvergadering van het N. O. G. (Binnenland, 1ste Blad.) De Orde van de Ster wordt opgeheven. (Kerk en School 3e Blad.) buitenland. De besprekingen tusschen Engeland en de sevjeta tijdelijk afgebroken. (Buitenland lste Blad.) De ccmmnnistische 1 Augustas ie kalm vexloopen. (Buitenland, lste Blad.) De tocht van den Graf Zeppelin. (3e BI. en Telegrammen l9te Blad.) financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Bij Kon. besluit zijn benoemd voor den tijd van vijf jaren tot lid der Cammiesie van advies, bedoeld in art. 37 der wet tot herziening der financieel© ven-houding tus schen Ilijk en gemeenten, prof. mr. C. W, de Vries, hoogleeraar aan de Handelshoo- geschool te Rotterdam, tevens voorzitter; mr. A. Veen, administrateur van de af dee ling belastingen en statistiek ter gemeen tesecretarie te Rotterdam; mr. A. Jonker, directeur-secre.taris van de Vereeniging v< Nederlandsche Gemeenten te 's-Graven- hage; mr. H. W. J. Mulder, referendaris bij het Provinciaal Bestuiur van Zuid-Hol land te 's-Gravenhage; J. D. A. Visser, hoofdcommies bij bet Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage; J. Walch, administrateur der gemeentefinanciën to Amsterdam; W. Wagen aar, referendaris bij het Departement van Financiën. Gisteravond is in het departement van Financiën de eerste vergadering gehouden. Nadat de voorzitter namens de ministers van Financiën en van Binnenl. Zaken en Landbouw de commissie had geïnstalleerd, vestigde hij de aandacht op den grooten spoed, waarmede de leden tot deze eerste vergadering zijn opgeroepen. Het is de be doeling dat de commissie een ontwerp alge- meene maatregel van bestuur, bedoeld in het eerste lid van art. 37 der nieuwe wet, bij de regeering inzendt. Van een zuiver technische uitvoering der wet kan hierbij geen sprake zijn. De voorzitter wees bijv. op de puzzle, opgegeven door de Tweede Kamer, omtrent de „verplichte uitgaven" voor het L. O. door de L. O.-wet-1920 op de gemeenten gelegd. De voorzitter wees voorts o.m. op de nood zakelijkheid, dat de gemeentebesturen in Mei 1930, bij het opmaken van de begroo ting voor 1931, zullen weten op welk be* drag de Rijksuitkeering voor 1931 is te stel len. De gemeentebesturen zouden anders nooit het bedrag door eigen belastingen over 1931 te dekken, kunnen vaststellen. Een overweldigende hoeveelheid arbeid moet dus voor Mei 1930 zijn verricht. Daarom heeft de commissie geen dag te verliezen. Zeer veel tijd zal heengaan met het behandelen van de bezwaarschriften, door de gemeente besturen in te dienen. Vooral zei spr. bij het geven van adviezen, die in wezen uitspraken zijn op bezwaarschriften van gemeentebesturen* moet de commissie het vertrouwen hebben van regeering en gemeentebesturen beide, en daartoe moet zij, afgezien van de aan haar toevertrouwde ambtelijke krachten zelve zijn een centrum van toewijding en van energie. spoorwegraad. De minister van Waterstaat heeft aan den heer ir. E. C. W. van Dijk, te Bilthoven, wegens zijne benoeming tot directeur der Ne- derlandsche Spoorwegen, eervol ontslag ver leent uit zijne betrekking van lid van den Spoorwegraad, met dankbetuiging voor Re in die functie bewezen diensten, en tot lid van den Spoorwegraad benoemd tot 14 Dec. 1929 den heer J. D. Evers, chef van den Dienst der Exploitatie bij de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1