70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 29 Juli 1929 Tweede Blad No. 21279 GEMENGD NIEUWS. de ramp te veendam. de onbewaakte overwegen. verdronken. ernstige val. branden. tragisch. van den regen in den drop. door den trein overreden en gedood. van den bok gevallen. de „graf zeppelin". 3 communisten dood geschoten. zwaar weer. de duurvlucht. twee kustvaartuigen in botsing. ernstige baldadigheid. een dorp grootendeels afgebrand. brand in den piraeus. de aardbevingen. cholera in voor-indie. Nog een slachtoffer. Het lijk van den tot nu toe vermisten ^jarigen arbeider Klaas Bos, vader van i]f kinderen, is vreeselijk verminkt in een 'Jip van de afgebrande fabriek gevonden. De toestand van de zes gewonden, dij erpleegd worden in het R -K. Ziekenhuis TVinsohoten, was Zaterdag hoogst rastig. Een van hen, Otto Koetjes, is dien avond ferleden. Al zeven slachtoffers isteren kwamen uit alle deelen van het 2nd duizenden bezoekers naar Veendam de plaats van den ramp in oogenschouw nemen. 5 dames hadden zich beschikbaar ssteld om te collecteeren voor het Comité leniging van den nood der slachtoffers hunne betrekkingen. Een zeer groot be ug is ingezameld. o- Vrachtanlo door een trein vernield. Zaterdagmorgen is de met melkbussen bladen vrachtauto van den melkrijder nnkxnan uit Bedum op den otibewaakten •verweg te Westerwijtwerd in botsing ge feest met den personentrein uit Gronin- De schok was hevig. De auto werd een ind meegesleurd en totaal vernield. Van Ie melk is ook niet veel overgebleven. Jonkman kwam er goed afslechte eeni- e ontvellingen liep hij op. De locomotief Kraakte gedeeltelijk uit de rails, zoodat |ulp moest worden ontboden. Andere ge- jlgen had het déraillement gelukkig niet-, ™el was er vertraging in den treinenloop. 0 Dit het water van de Spuihaven te Sobie- iam is opgehaald het lijk van den 86-jari- 'n H. van D.. gewoond hebbend aan de ddorpschestraat te Schiedam. De man, 'e een uurtje was uitgegaan om een wan- '^g te maken, is vermoedelijk per onge- te water geraakt. ^eRosrnalen is de arbeider M. Verhagen ee*> zolder gevallen en in ernstigen an(l bloedend uit neus en ooren, op- omen. Te Dalen is de woning van den landbou wer A. Boesjes een prooi der vlammen ge worden. AJles verbrandde. Niets is gered. Verzekering dekt de schade. Te Zwaagwesteinde is de bakkerij van den heer J. Sliep totaal een prooi der vlammen geworden. Alles was laag ver zekerd. Door tot nog toe onbekende oorzaak is te Voorburg brand uitgebroken in een schuur van den groentenhandelaar Ceule- mans, waarin o.m. opgeslagen was een groote hoeveelheid matten, 2 motoren, een 25-tal kisten met tomaten. De Voorburg- sche brandweer was spoedig ter plaatse, doch bij aankomst bleek, dat er niets meer te redden viel. De spuit is dan ook niet meer in werking gesteld. Een en ander was slechts gedeeltelijk verzekerd Ln korten tijd was het geheele gebouw1 tot den grond toe afgebrand. Een fel brandje heeft te Amsterdam ge woed in een perceel aan de Lijn baan s- gracht 335. waarin de drukkerij Energie gevestigd is. De drukkerij brandde geheel uit. De kelder en de boven de drukkerij gelegen verdieping leden min of meer on der het vuur en het bluschwater. De schade wordt door verzekering gedekt. o Te Nispen is zekere C. O., reeds lang in de omgeving bekend als een zonderling, en die met zijn moeder alleen samenwoon de, plotseling volslagen krankzinnig gewor den. Zonder eenige aanleiding ging hii in een vlaag van waanzin zijn moeder te lijf. die hij wilde mishandelen. Op haar hulp kreten kwamen familie, en buren, o.w. een zoon van de weduwe O., te hulp snellen, die trachtten de moeder te ontzetten. Bi) deze worsteling beet de waanzinnige zijn broer den rechterduim bijna geheel af, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepenC. O wist echter te ontvluch ten. Op straat was niets voor hem veilig. Bij J. S.. sloeg de man met de vuist een vensterruit in. waardoor hii ernstig aan den pols werd verwondbij anderen in de omgeving cloeg hij met geweld op de deur; dan weer liep hij als een bezetene rond en stormde kinderen of .vrouwen op den weg achterna- een kat, die hij op zijn weg ontmoette greep hij plotseling beet, waar na hij het dier den nek omdraaide en het kadaver wegwierp Tntusschen was de po litie gewaarschuwd, die. bijgestaan dooT inmiddels gerequimerde politie-nssistentie uit Rnopondaal. den man wist te over meesteren en hem per auto wegvoerde. De melikhandelaar R., te Schiedam, was wegens een overtreding door den kan tonrechter aldaar veroordeeld tot f. 100 boete, subsidiair 50 dagen hechtenis. Hij wenschte in dit vonnis niet te berusten en riep de hulp in vam den zaakwaarnemer J. de W. te Rotterdam. Deze vroeg hem, f. 30 vooruit als honorarium te betalen. R. had echter niet meer dan f. 20 bij zich en De W. zou daar wel genoegen mee nemen. Hij zou in ieder geval beginnen met voor R. hooger geroep aan te teekenen. R. was evenwel zeer verbaasd, toen hij dezer dagen thuis werd opgehaald door een rijks veldwachter, die hem mededeelde, dat hij 50 dagen hechtenisstraf moest ondergaan, omdat de boete niet op tijd betaald was. Bij onderzoek is gebleken, dat De W. geen appèl had aangeteekend, en dat zijn be middeling in deze zaak zich slechts had be perkt. tot het aanvragen van uitstel van betaling, hetgeen evenwel was geweigerd. R. zal de straf moeten uitzittende termijn voor hooger beroep is al lang verstreken. Het honorarium voor den zaakwaarnemer is hij kwijt. Van zijn ondervinding heeft hij aangifte gedaan bij de politie, die een onderzoek instelt. Te Duivendrecht is de 75-jarige Kees Buis gaande naar het hooiland door een uit Abcoude komenden trein gegrepen en onmiddellij'k gedood. Nabij de Kerkegriendtsbrug gem. Horn is Zaterdagmiddag door het stoppen van zijn paard voor e'en aankomende auto, de heer L. H. uit Kessel van den bok gevallen. Hij werd met een ernstige hoofdwonde en kneu zingen bewusteloos opgenomen en direct raar het hospitaal tei Roermond getrans porteerd. Het tooneel speelt in een restaurant. Een heer bestelt een biefstuk en bewondert gedurende den tijd. dat deze' klaar gemaakt wordt, verschillende voorwerpen aan den muur De eigenaar wijst hem vol trots de verschillende dingen- „Dit hier is een sabel, die in het jaar 1632 Frederik Hendrik gedragen heeft. Hier hangt een bord uit den tijd van de Kelten, daar hebt u eenige Romiensche munten, en hier. dit schild. i9 minstens 2000 jaar oudl" De biefstuk komt. de gast probeert te snijden, zaagt en zaagt no'gmaals. proeft iets en geeft dan mistroostig het bord aan clen eigeAaar met de woorden: „Hangt u hem maar weer aan den muur!" BUITENLANDSCH GEMENGD. Zaterdagochtend heeft de „Graf Zeppelin" een proeftocht gemaakt. Gedurende de vaart was het erg regenachtig. De motoren, die' gedurende eenige uren op voltoeren liepen, functioneerden uitstekend. De landing ging wegens eenige sterke windstooten nogal met moeilijkheden ge paard. Naar verluidt zal de „Graf Zeppelin" in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus star ten voor zijn tpcht naar Amerika. Naar thans vaststaat zullen 21 passagiers aan dezen tocht deelnemen. Dr. Eckener toonde zich bijzonder voldaan over het wer ken der motoren. Voor den overtocht zal thans geen proefvlucht meer plaats vinden. Naar uit Agram gemeld wordt, wilde de politie in de nabijheid der stad 5 commu nisten, die naar zij meende een aanslag voorbereidden, arresteeren. In den nacht op Zondag omsingelde de politie het huis en verlangde van hen, dat zij de deur open den. De communisten openden hierop het vuur, dat door de politie beantwoord werd. Na een korte schietpartij drong de politie het huis binnen en vond de 5 communisten doodgeschoten. o Naar uit Lioublana in Zuid-Slavië ge meld wordt heeft boven de omgeving al daar in den nacht op Zondag een hevig noodweer gewoed, evenals boven de streek van Maribez. Telegraaf- en telefoonverbin dingen werden verbroken, branden braken op verschillende plaatsen uit. In het plaatsje Vicignegore was de brand zoo hevig dat het vuur in Lioublana zichtbaar was. De aan gerichte schade is aanzienlijk. o De Amerikaansche vliegers Jackson en O'Brien zijn met hun vliegtuig de St. Louis Robin, reeds 357 uur in de lucht. De motor werkt nog steeds onberispelijk. o- In de golf van Argolif (Peleponnesusl zijn twee kustvaarders in aanvaring gekomen. Een der beide schepen is gezonken. Acht opvarenden zijn verdronken. Van een groep vreemdelingen die door Brussel trok heeft een belhamel het grat van den Onbekenden Soldaat ontheiligd. Tegen den onverlaat men zegt dat het een Hollander is is proces-verbaal opge maakt. Gisteravond is in het dorp Sagolow in Mecklenburg een brand uitgebroken, waar door binnen een half uur twee derde ge deelte van het geheele dorp in vlammen gehuld werd. Tot 's middags vier uur waren van de 26 dorpshuizen er zestien afgebrand. De totale schade bedraagt ongev. 300.000 mark. fn den Piraeus, de haven van Athene, is een zeer zware brand uitgebroken. De materieele schade bedraagt meer dan 11 millioen. o De aardbeving in Ecuador, die de siad Moyurgo verwoestte, heeft ook groote schade aangericht te Tambillo. Machacha en Lata- curca. Geneesheeren en Roode kruis per- neel werden onmiddellijk uit Quito uitge zonden, om den gewonden en dakloozen hulp te brengen. Bij het centrum der aardbeving ontston den kloven in den bodem, sommige ter brc'edte va,n vijf meter. Het centrum der aardbeving, die te Tokio en Yokohama werd gevoeld en een paniek onder de bevolking veroorzaakte, lag op 30 mijl ten Zuid-Westen van Tokio. De aardbeving was een der hevigste sedert 1923. 4 Zij werd ook waargenomen in het cen trum van het gebied van Kamakoera. doch dank zij het uitblijven van branden bleef de aangerichte schade zeer gering. Het spoorwegverkeer in het gebied van Tokio en Yokohama werd tijdelijk geslaakt. o In het Noordelijk gebied van Voor-fndië, dat den laatsten tijd door overslroomingen werd geteisterd, is thans de cholera uilge broken. fn verscheidene dorpen is een groot deel van de bevolking door de epidemie aange tast Ondanks de getroffen maatregelen sierft meer dan de helft van de patiënten. De epidemie breidt zich nog steeds uit, IN DEN OUDERDOM VAN TWEE BN ZES TIG JAAR is dezer dagen te Rijswjjk (Z.-H.) overleden de hoer D. van Jole, oud-referen daris bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie. WAAR DAGELIJKS 199 TREINEN weg te Boxtel, is nu ter verlichting luchtbrug PASSEEREN, aan den drukken over- van het voetgangersverkeer een gebouwd. OP HOUTRUST TE DEN HAAG zijn gisteren door de H.A.V. ,,Vlug en Lenig" atletiekwedstrijden georganiseerd om den Prins Hendrikbeker. Een snapshot van den 110 Meter hordenloop. Van link» naar rechts: A. Kaan, W. Kaan, Weber, Kar man, Van Leeuwen en Uj*tert. De wedstrijd werd gewonnen door A. Kaan. EEN NIEUW WERELDRECORD lange atstand zwemmen wil de Londen- sche jongedame Miss Agnes Nicks beproeven. Onder auspiciën van den Engelschen amateur-zwemmersbond zal zij deze week die poging wagen. GISTEREN ZIJN OP „DU1NDIGT" BIJ D EN HAYG groote courses gehouden. Een interessante actie-foto, genomen tijdens de draverijen om den Casino-pnjs. R»<W ..-w.v

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5