70ste Jaargang MAANDAG 29 JULI 1929 No. 21279 FFIC1EELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN TE LEIDEN. Het voornaamste nieuws van hetlen. ADSPIRANTEN-TURNDEMONSTRATIES TE LEIDEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiSn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cis. per regel. Kleine \dvertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden 'ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn. per week Franco per post 2.35 -f- portokosten. 9! 0.18 „0.18 it nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden ngen ter algemeene kennis, dat door n vergunning is verleend aan H. Gijsman en rechtverkrijgenden tot het oprichten n een verffabriek in het perceel Dwars- Iwerkstraat Nis. 1 en 3, kadaslraal be- ~d gemeente Leiden, Sectie D. Nis. 235 236. 9-174 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. -iden, 29 Juli 1929. EESTAVOND „LUGDUNUM". In de feestelijk met planten en bloemen .sierde zaal van „Concordia", Steenstraat, rd Zaterdagavond het tweede lustrum n bovengenoemde voetbalvereeniging op ^lelijke wijze gevierd. Nadat een strijkje eenige nummers had ten tte gegeven, deelde de voorzitter in zijn ningswoord mede, dat hoewel het een paganda-avond was hij geen propa nda-speech zou uitspreken, omdat hij pte en vertrouwde, dat de uitvoering van it programma voldoende propaganda voor hzelf zou zijn. Wel wilde hij enkele toe- klingen op de samenstelling van het pro- mma geven, waaruit wij noteerden, dat bedoeling van dezen avond was in de Ie plaats te doen uitkomen, dat Lugdu- m behalve een voetbalvereeniging, levens vriendenclub is, waar een kameraad- appelijke geest heerscht en in de tweede 's om niet-leden, die gaarne willen voet- Hen of bewondering hebben voor dit spel, te wekken, lid of donateur van deze ,eeniging te worden. Hel verdere gedeelte van den avond was n het vermaak gewijd en de verschillende rdrachten werden door het Duo Schruyer vlotte wijze ten tooneele gebracht. Afzon- ?|ijk willen wij noemen „Even naar ika". Speciaal hiermede kwam de stem- er goed in en wérd er naar hartelust e gezongen. a de pauze werden de schitterende prij- fl uit de tombola verloot en kreeg het le gedeelte van het Duo, n.l het manne- e, nog volop gelegenheid zijn talenten te nen. Jammer was het dat op één punt en i' speciaal „de politiek naar één kant" er igehaald moest wordt. Zonder dat zou het goed geweest zijn. Wij verlieten „Lugdunum" toen het bal in aanvang nam en wij veronderstellen, t het vroeg in den ochtend zal zijn ge- st loen groen-wit zijn gasten een „Wel rusten" toeriep. F. BOEFF. 40 jaar bij het „Leidsch Dagblad". Een van de oudste getrouwen van ons technisch personeel, de chef van de expe- ditie-afdeeling F. Boeff. herdenkt vandaag zijn veertigjarige werkzaamheid bij het „Leidsch Dagblad" Strikt genomen is dit niet heelemaal juist, want toen 40 jaar ge leden Frans Boeff als 12-jarige jongen, kers- versch van de schoolbanken, in dienst trad bij ons bedrijf was het L. D. nog gevestigd bij de Uitgeversmaatschappij aan de Doeza- straat. Maar Boeff's werkzaamheden hebben toch van den beginne af zich hoofdzakelijk beperkl tot het eigenlijke terrein van het „L- waar hij steeds in de expedilie- afdeeling is werkzaam geweest. Daarnaast verricht hij in de afdeeÜng „handelsdrukwerk" ook een belangrijk deel van het voorkomende bind-, snij- en bro cheerwerk, op welk gebied hij het praedi- caat „ervaren vakman" reeds ta! van jaren met eere draagt. 's Middags, wanneer onze groote rotatie pers gaat draaien en de kranten in onaf zienbare rij naar builen spuwt, dan is Boeff als chef der expeditie in volle actie Want de expeditie is, zooals ingewijden weten en leeken zonden veel moeite kunnen begrijpen, dc laatste schakel in den keten van bewer kingen, die de krant moet passeeren alvo rens zij als krant onder het oog van onze lezers komt. En dus moet elke minuut opont houd, die van tevoren ontstaan is. ingehaald worden, want de treinen en trams wachten niet. Dan is Boeff de man. die zorgt, dat de pakketten voor de verschillende richtingen tijdig ons Bureau verlaten en wanneer er een trein nog juist te „halen" is, dan zijn wij ervan overtuigd, dat het niet de schuld geweest van Boeff. wanneer hij door een of andere oorzaak toch gemist word! Laten wij hopen, dat onze jubileerende expeditiechef in dezelfde conditie zijn gou den feest bij ons Blad zal vieren als thans zijn veertigjarig jubileum. Door bijzondere omstandigheden heeft de huldiging door zijn patroon al eenige dagen geleden plaats gevonden. Toen is Boeff door den directeur in bijzijn van commissarissen toegesproken en is hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud aangeboden. Namens het departement Leiden der Maatschappij voor Nijverheid en Handel, heeft daarbij de secretaris, mr. M. B. Vos, den jubilaris het omlijste'getuigschrift dier maatschappij wegens 40-jarigen trouwen dienst benevens de gouden draagmedailie overhandigd. Hedenmorgen is de jubilaris te onzen, kantore gehuldigd. Eerst door het admistra- tief en redactioneel personeel, dat hem bij monde van den heer Menkhorst een pluche tafelkleed en een bloempot aanbood en ver volgens door het technisch personeel van zetterij en drukkerij, namens hetwelk een der machinezetters, P. Schouten hem toe sprak en overeenkomstig zijn verlangen een zestal keurige stoelen oïfeerde. De jubilaris dankte in korte bewoordingen voor de waardeerende woorden en ge schenken. Foto Bieuzê. PROF. MEJ. ANTONIADES. Te Parijs geïnterviewd. De correspondent te Parijs der ,.N. R. Ct. had een onderhoud met de nieuwbenoemde vrouwelijke Leidsche hoogleeraar en schrijft onder anderen: Een mooien staat van dienst heeft zij achter den rug. Het e'ersie bericht onder streepte de waarde van deze resultaten met een bescheiden toespeling op haar nog jeug digen leeftijd. De'ze Grieksche vrouw-van-wetenschap woonde de laatste jaren te Parijs. Het Fransch beheerscht ze in de perfectie en in deze Laai zal ze de inaugureele rede houden met vermoedelijk eenige woorden in het Grieksch Deze woorden zullen zich bij uitstek richten tot professor dr Hesselir.g, den fijnen en veelzijdigen geleerde, wiens zetef zij gaat innemen. Mejuffrouw Antoniades heb ik in de gast vrije wnnine van professor Pernot, direc teur van het Nieuw-Grieksch'e en van het Klankleer-instituut van de Sorbonne mogen ontmoeten Met professor Pernot werkte zij samen, o.a. ter voorbereiding van haar be langrijk proefschrift. De jeugdige geleerde had zooeven van particuliere zijde haar benoeming vernomen Zij ble'ek daarmez terdege ingenomen, maar ook een beetje angstig. Het vooruitzicht iemand als Hes- seling op te volgen, schrikt haar wel af Zij verzekerde' terstond, dat dit geen praatje was en zij spak met warmte door over de populariteit van de beste soort, die de scheidende hoogleeraar wegens de vertalin gen in het Fransch en het Grie'ksch van zijn werk over de Bvzantijnsche beschaving in haar vaderland geniet Zij las het op een leeftijd, die zeifs ce gedachte aan de moge lijkheid. hem eens le' zullen opvolgen, bui tensloot. Later is mejuffrouw Antoniades naar ons land, bepaaldelijk Leiden, ge komen Natuurlijk maakte ze toen met pro fessor Hesseling kennis Van dit bezoek in het algemeen droeg ze' aangename herinne ringen mee. Heel Holland zag ze als een tuin. En dan de universiteit aan het Rapen burg, indrukwekkend zonder vrees aan te jagen; die mooie musea en het stadhuis, waarvan zij betreurde het wegens zijn lig ging niet beter te kunnen bewonderen en dat zij nu verbrand wist. Vol moed aanvaardt zij dezen nieuwen werkkring. Onze taal zal zij zich wel spoedig eigen maken. Mejuffrouw Antoniades is den curatoren en minister heel erkentelijk, dat zij wel willen heenstappen over wat in het oog van sommigen een tweeledig beletsel kon zijn: een vrouw en een builenlandsche. Ze herdenkt met vreugde de geestelijke be trekkingen. die zich in den loop van ecuwen vlochten tusschen de Grieksche beschaving en Leiden. Ze gaan van de bewerking van het Nieuwe Testament door Loekaris in opdracht van de Staten-Geneaai tot Gobet en opvolgers. Ook kent ze de belangstelling, die Grieksche mysteries en de nieuwe Hel- leensche letteren (de bibliotheek van de Brusse's) bij ons gevonden hebben. Bij 's-Herlogenbosch heelt zij ee'n uilvoering in de openlucht van ..Het offer van Abraham" bijgewoond. Deze vertooning maakte om do verdiensten van het spel en de keuze van het sluk diepen indruk op haar. Voor welke categorieën van studenten haar colleges in de eerste plaais bestemd zijn? Philologen en theologen. En mejuf frouw Antoniades spre'ekt in haar zachten, klankrijken toon door over het bizondero karakter, dat haar onderwijs als komende van een, Grieksche hebben moet Ten opzichte van de uitspraak vreest zij geen moeilijkheden. Het Grieksch, zet zij uiteen, is de eeuwen door veel dichter bij den slam gebleven dan het Latijn, vergeleken met het Italiaansch. Zoo vloeit het gesprek voort in de biblio theek van professor Pernol, plank aan plank met Grieksche litteratuur gevuld. En de z.ldzaamheid van een dergelijken leerstoel verhoogt nog de voldoening van Leiden's perste vrouwelijke professor Want buiion Munchen. Londen en ten deele Parijs ziet ze eigenlijk geen andere. FEESTAVOND TOONEEL-VER. „HET NIEUWE TOONEEL". De tooneelvereeniging „Het Nieuwe Too- neel" herdacht Zaterdagavond in de Concert zaal van het Voiksgebouw aan de Heeren gracht, baar drie-jarig bestaan met een feest- uitsotring, gepaard met de aanbieding van een banier aan de ver6eniging door een voor dit doel gevormd dames-comité, be staande uit mevr. Madervan Rossen, raej. E. Binnendijk en mej. J. Kareis, daartoo in staat gesteld door grootere en kleinere bijdragen van de leden en begunstigers. De uitvoering was slechts matig bezocht. Het was voor de eerste maal dat de uitvoe ring op Zaterdagavond werd gehouden en in den zomer en deze avond was daarvoor niet bijzonder geschikt. Er heerschte evenwel van het begin tot het einde een opgewekte stem ming in de zaal. Nadat ruim halfnegen een jazzband onder leiding van den heer A. Gerritsen, zich al eenige raaien had laten hooren, opende de j voorzitter, de heer J. van Rossen, de bij- een komst met een kort welkomstwoord. Hij dankte de vertegenwoordigers van zusterver- eenigingen voor hun tegenwoordigheid en liet uitkomen, dat de drie jaren die thans achter het bestuur liggen, wel lief, maar ook leed en zorg hebben gebracht. Men had den l meed er echter altijd in gehouden en spr. hoopte, dat men nu door de moeilijkheden heen was. Met den wensch dat de aanwezigen zich zouden amuseeren, opende hij den avond. Daarna verscheen het voltallig bestuur op I het tconeel, evenals het damescomité. Na- i mens dit comité, bood nu de heer J. v. d. J Berg, décorateur en vlaggen- en baniervar- I vaardiger uit Den Haag, het bestuur een fraaie bewerkte banier aan, waarin de attri- 1 buten van het tooneel op symbolische wjjze verwerkt waren. Hij sprak daarbij den hart- grondigen wensch uit dat de vereeniging tot in lengte van dagen haar vaandel ge trouw zal blijven. De voorz. aanvaardde met dankbaarheid voor het bestuur de banier, waarna het damcs-comité het bestuur nog een medaille overhandigde, om vervolgens aan het vaan. de! te hangen ,t erwijl ook de heer C. Grovenender namens de biljartclub „Aurora" een eereteeken in zilver aan de banier hechtte. De lieer Van Rossen vergastte daarna de aanwezigen op een tweetal zang-voordrach ten, die zeer in de smaak vielen. Vervolgens werd opgevoerd een aardig kluchtspel in één bedrijf, getiteld: „Een angstvolle nacht", dat vlot werd gespeeld en aan het einde luide werd toegejuicht. Na de pauze werd door dezelfde artisten opgevoerd: „Verhuisd", klucht in één be drijf, waarmede de spelers ook veel bijval oogstten. Mej. A. Kareis sloot het programma met verschillende aardige liedjes, waarna nog j een geanimeerd bal volgde. Het was een aardige avond. Het publiek dat de Haarlemmerstraat wegens den Zater dagavond koos boven dezen tooneelavond, heeft geen gelijk gehad! INLICHTINGEN VOOR A.S. LEIDSCHE STUDENTEN. Ten behoeve der in September e k. te Lei den nieuw aangekomene studenten, heeft de senaat van den Bond van Leidsche studen ten een commissie benoemd, tot wier taak het zal behooren aan hen, die dit wenschen, voorlichting omtrent de studie te verschaf fen. In die commissie zullen alle faculteiten en facultcilsafdeelingen vertegenwoordigd zijn. Voornoemde senaat zal voorts weer doen uilgeven de „Gids voor Eerste Jaars Stu denten aan de Leidsche Universiteit', welke dezer dagen in den boekhandel zal worden verkrijgbaar gesteld. Behalve uitgebreide studie-inlichtingen, college-tabellen en adreslijst der hoogleeraren, zal deze gids nog tal van gegevens bevatten, o.a. omtrent academische instellingen en studenten- vereenigingen. Mede zullen er de adressen' en spreekuren der leden van bovenge noemde commissie in voorkomen. BINNENLAND. Overleden is de heer W. H. J. Oderwald, commissaris en ond-directenr der Mij. „Ne derland". (Binnenland, 1ste Blad). De Bioscoop.bond tot bemiddeling onder reserves bereid (Binnenland, 1ste blad). Nog een slachtoffer van de ramp te Veen- dam. (Gem. Nieuws, 2de Blad). Overleden is dr. W. Snetblage, ond-dokter te Aalsmeer (Uit de Omstreken, 3de Blad). Frankrijk wint den eindstrijd om den Daviscnp van Amerika met 32 (Sport, 2de Blad). De Hollandsche dames in den tennis, wedstrijd tegen Znid-Afrika met 61 ge slagen. (Sport, 3de Blad). De Haagsche zwemkampioenschappen te Leiden (Sport, 2de Blad). BUITENLAND. Briand in Frankrijk kabinetsformateur. (Buitenland, lsle Blad). Het conflict in de Engelsche textiel- industrie (Buitenland en Tel., 1ste Blad). Uitspraak in het proces-Stinnes (Buiten land, 1ste Blad). CENTRAAL ISR. WEES- EN DOORGANGSHUIS. In de gisteren onder voorzitterschap van prof. dr. J. L. Palacbe uit Amsterdam ga- houden halfjaarlijksche vergadering van het Centraal Israel. Wees- en Doorgangshuis al- hier .heeft de penningmeester, de heer E Viskcper Szn. uit Den Haag, het financieel verslag over 1928 uitgebracht. Aan ver- plc-eggelden werd ontvangen f. 1824, aan con tributies f. 11.920, aan interest f.2929 en aan opbrengst busjes f. 3204. In totaal be droegen de ontvangsten f. 20.124. De uit- gaven wjjzen aan: levensmiddelen f.7384, administratie en propaganda f.2110, salaris, sen f.4721. In totaal bedroegen de uitga ven f. 21.473, zoodat de exploitatierekening een nadeelig saldo aanwijst van f. 1259. Do balans wjjst een eindcijfer aan van f. 100.158. De kapitaalrekening bedroeg op 1 Januari f. 36.563 tegen f. 37.132 op 31 December; het bouwfonds bedroeg op 31 Dec. f. 62.182. Aan giften en legaten werd ontvangen f. 1762. De activa vermeerderden m< t f. 23.778. In Augustus werd uit A'dam een gift ontvangen van f. 10.000, belast met vruchtgebruik. Het aantal verpleegden bestond op 31 December 1928 uit 12 meisjes en 18 jon gens. 15 kinderen werden kosteloos ver pleegd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging: Auto-verhuurinrichting en Stalhouderij wed. Corns. Dieben en Zoon, 1ste Binnenvest- gracht 14 .Leiden. Overleden Vennoote: Da vennoote wed. C. M. DiebenBiesiot is 14 Juli 1929 overleden. Foto Bleuzé. et ,j ^'erdagmkldag in de zweminrich ting „De Zijl" gehouden wedstrijden om Wgsehc kampioenschap werd de H. Z, en P. C.-er Stotijn eerste in het """her schoonspringefl. Hierboven de kampioen tijdens „een halve schroef Zaterdagmiddag werden op het sportterrein aan den IIooge-Rijndijk door een 300-tal jongens en meisjes adspiranlen van den Turnkring Leiden en Omstre ken Tumdemonstraties gehouden, Hierbove n de jeugd in volle actie.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1