70^ Jaargang DONDERDAG 25 JULI 1929 No. 21276 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. FEUILLETON. Martin's verjongingskuur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts per regel voor advertentiSn uit Leiden en plaatsen waar agentsehappeD yan on9 Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiSn 35 Ct3 per regel Kleine \dvertentiSn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 2 35, per week ,T Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn. per week Franco per post 2.35 portokosten. 7018 „0.18 T- Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. MEJ. M. M. WOUD f Wijlen mej. Wond. In den ouderdom van 48 jaar ia gister middag in het Diaconessenhuis alhier, waar zij een operatie had ondergaan, overleden mej. M. M. Woud, secretaresse van de ver eeniging „Schoolkindervoeding en -klee ding." Mej. Woud werd in de vergadering van 30 Mei 1911 als bestuurslid gekozen. Toen op 30 September 1914 de heer Wijkmar.s het secretariaat neerlegde, werd zij de aan gewezen persoon geacht om hem in deze hinclie op te volgen en al heel spoedig bleek, dat het bestuur goed gezien had. Begaafd met een helder verstand en een groote dosia energie zon zij gedurig op nieuwe middelen om de vereeniging in steeds stijgende mate aan haar doel te doen beantwoorden en bij de uitvoering dier plannen nam zij een zeer belangrijk deel van de werkzaamheden op haar schouders. Haar mede-bestuursleden weten uiter aard het beste, op welk een voortreffelijke wijze zij zich daarbij van haar vrijwillige taak kweet; pijnlijk nauwkeurig tot in de kleinste bijzonderheden, doch zonder ook maar één oogenblik de groote lijn uit het oog te verliezen. Zij was de wetgevende en uitvoerende macht tegelijk; de spil, waar alles om draai de; de stille werkster, die overal voor zorgde en alles regelde.... Haar plotseling verscheiden beteekent voor de Ver. „Schoolkindervoeding en -klee ding" een geweldig verlies, waarvan alleen ingewijden den omvang kunnen vermoeden. Maar er is een veel grootere groep slad- genooten voor wie haar heengaan eveneens een zware slag is en dat zijn de arme schoolkinderen, wier belangen mej. Woud jarenlang op de meest onbaatzuchtige en toegewijde manier heeft voorgestaan. Ook zij zullen mej. Woud missen, al zul len zij dan ook niet kunnen beseffen, welke belangrijke plaats deze vriendelijke zorg- ster in de vereeniging innam. Het arme Leidsche schoolkind is mej. Woud, veel, zéér veel verschuldigd en allen, die ha^r gekend hebben zullen aan haar krachtige persoonlijkheid blijven denken, als iemand, die van haar leven iets moois wist te maken, omdat zij leefde voor anderen. Zij ruste in vrede. Het stoffelijk overschot zal worden ter- aarde-besteld op Zaterdag a.s. te 12 uur op de begraafplaats nabij het ..Groene Kerkje" te Oegstgeest. EERSTE PLECHTIGE H. MIS VAN FATHER W. A. v. OERLE. Hedenmorgen te halftien heeft de wel eerwaarde heer W. A. van Oerle van de Congregatie van Mill-Hill, die in het begin dezer week te Londen priester gewijd werd, in de Sint Petruskerk zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen. Het priesterkoor was feestelijk met elec- trische lampjes en bloemen versierd. De neomist werd geassisteerd door pas toor Beukers, father J. Kleijn en Rev. J. van der Laar. Na het Evangelie werd de feestpredikatie gehouden door father G. Simons. DE WERKLOOSHEID. Zooals uit de wekelijksche mededeelingen in ons blad blijkt, toont het aantal inge schrevenen bij de Arbeidsbeurs alhier, den laatsten tijd een sterk dalende lijn. Het getal 167 is echter nog nooit bereikt. De toestand op de arbeidsmarkt alhier is dan ook thans zóó gunstig, dat aan de vele aanvragen om arbeidskrachten niet meer kan worden voidaan. Wanneer de metse laars (van hen slaan er nog een zes-tal in geschreven), ook geplaatst zijn, kan men van werkloosheid alhier niet meer spreken. Dit lage werkloosheidscijfer heeft natuurlijk ook zijn invloed doen gelden op de steun verlening. De laatste weken is het aantal uilgetrokken werkloozen, dat voor steun m aarimerking komt, tien en minder En het bedrag der uitkeeringen is daardoor tot be neden f. 100 per week gedaald. Op Donderdag 1 Augustus hoopt onze stadgenoot, H. Loeber, den dag te herden ken. dat hij voor vgf- en twintig jaar bij de N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. E. J. Brill, als letterzetter in dienst trad. B. en W. van Leeuwarden hebben met ingang van 1 September a.s. tijdelijk, uiterlijk voor den tijd van één jaar be noemd tot technisch ambtenaar bij de ge meentewerken aldaar, den heer H. Jor- ritsma, alhier. Met ingang van 1 September a.s. is benoemd tot directrice van de openbare Noorder Fröbelschool te Wormerveer, mej. B. A. Bruinsma, alhier. Geslaagd voor het M U. L. O.-diploma P. Borgerding alhier en II Appelmelk Ie Leimuiden. Heden slaagde te Den Haag voor het examen Engelsche Handelscorrespondentie mej. M. C. J. de Meyere, alhier. Gislernamiddag wilde de 23-jarige conducteur L. W. W. van de H. T. M., ter wijl hij door de Haarlemmerstraat reed, zijn pet grijpen, welke afviel. Hij venoor daarbij zijn evenwicht en tuimelde van het balcon met zijn hoofd op de steencn. Met een bloedende wonde aan het voorhoofd werd hij binnengedragen in perceel 87, waar dr. Niemer den man verbond. De Eerste Hulpdienst bracht hem vervolgens naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij verder behandeld werd. De politie heeft drie rijwielen in be waring genomen, welke onbeheerd op de Breestraat aan de Oude Vest werden aan getroffen. Op 24 Juli 1929 stonden bij de Ar beidsbeurs 167 werkzoekenden ingeschre ven, terwijl op 26 Juli 1928 dit aantal be droeg 346. De Lloyd Rapide van het s.s. Indra- poera wordt Zaterdag a.s. te 9.19 v.m. to Den Haag verwacht. DE KANSELARIJ TE LEEUWARDEN. Maatregelen tegen brandgevaar gevraagd. Het Eerste-Kamerlid de heer Polak, heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende schriftelijke vra gen gesteld: I. Zou zjjn Excellentie kunnen mededee- len, of er reeds maatregelen znn genomen, die de kanselarij te Leeuwarden kunnen behoeden tegen een herhaling van het ern stige gevaar voor brand, dat op 13 Maart 1929 het prachtige historische gebouw, met zijn rijken inhoud, heeft bedreigd? II. Acht Zjjne Excellentie het niet noo- dig, het terrein van het op vorengenoemden datum vei-brande huis aan te koopen en het, ter beveiliging van de kanselarij, onbebouwd te laten? III. Zou het geen aanbeveling verdienen, de kanselarij geheel van belendende huizen to bevrijden, ten einde haar aldus voor vernietiging door het vuur te vrijwaren? IV. Acht Zijn Excellentie het niet in elk geval noodig, alles te doen wat mogelijk is ter voorkoming van een ramp, als op meergenoemden datum dreigde, die wellicht nog ernstiger zou zijn dan die, welke het stadhuis van Leiden getroffen heeft? PRINS HENDRIK STICHTING. De algemeene vergadering van de Prins Hendrik Stichting voor behoeftige oude zee lieden te Egmond aan Zee is te Amsterdam gehouden. Na behandeling der ingekomen stukken werd overgegaan tot benoeming van drie! regenten. Aan de beurt van aftreden wa ren de heeren P. J. J. Jonas van 's-Heer Arendskerke, jhr. O. van Lennep en H. G. J Uilkens, welke heeren bij acclamatie werden herkozen. De voorzitter sprak een woord van dank tot den directeur, voor alles wat hij met zijn vrouw voor de' bewoners der stichting gedaan had in het afgeloopen jaar. Ook den bootsman, den heer W. G. Haack en de beide zusters G. Malser en I. Jacobs wer den dank gezegd voor de tactvolle wijze, waarop zij hun vaak moeilijke taak had den vervuld. Baron van Geen heeft dank gezegd voor de waardeerende woorden, waarmede' de voorzitter hem had verwelkomd, terwijl hij het, als oud-zeeman, een groot voorrecht noemde thans nog in nauwer aanraking te kunnen komen met de oude zeerobben te Egmond aan Zee. RADEN VAN BEROEP. Bjj Kon. Besluit opgenom ;i in „St.bl." 392, zjjn vastgesteld de jaarwedden van de leden en den griffier van en de substituut-griffiers bij den Centr. Raad van Beroep en van de vooizitters en griffiers van de Raden van Beroep. Volgens deze bepaling zgn de jaarwedden by den Centralen Raad van Beroep vastge steld als volgt: voorzitter f. 10.000, onder voorzitter f. 9000, lid f. 8000, griffier f. 6500 en substituut-griffier f. 3400. Bjj de raden van beroep te Amsterdam en Rotterdam: voorzitter f8000 en griffier f. 6000voor de overige raden van beroep: voorzitter f. 7000 en griffier f. 3400. De wedde van de substituut-griffiers in den Centr. Raad wordt iedere twee jaren, gedurende welke zy in een of meer rechterlijke betrekkingen werkzaam zyn of geweest zijn met f. 200 verhoogd; deze verhooging bedraagt in het geheel f. 1000. De wedden worden voor her., die ongehuwd zijn (voor zoover zjj niet gehuwd zijn geweest) verminderd met drie ten honderd. KANTOORBOEKHANDELAREN De Nederlandsche Vereeniging van kan toorboekhandelaren heeft te Amersfoort haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Het jaarverslag van den secreta ris, den heer D. t. Cardozo, te Amsterdam, vermeldde een toeneming van het aantal leden. De vereeniging sloot zich in den loop van het vereenigingsjaar aan bij den centralen raad voor vakbelangen in het grafisch- en» boekbedrijf In voorbereiding is de instelling van een ..beschermde lijst", in den geest der Engelsche Protected List, waarbij vastgestelde verkoopsprijzen door fabrikanten, grossiers en importeurs onder ling worden beschermd. Het verslag van den penningmeester, den heer Jac. Bladergroen te 's Gravenhage, wees een batig saldo van ongeveer f. 900 aan. Herkozen werden tot voorzitter de heer B. Kramer te Amersfoort en tot bestuurslid de heeren D. I. Cardozo, G. v. Herwijnen te Dordrecht, L. H. Matveld te 's Graven hage en J. v. d. Sluys te Delft; gekozen zijn BINNENLAND. Treeselijke ontploffing in een aardappel- meelfabriek te Veendam; reeds 6 dooden en vele gewonden. (Gemengd, 2e en 1ste Blad). Tragen van een Kamerlid in zake bet brandgevaar in de Kanselarij te Leeuwarden (Binnenland, le Blad). Groote brand te Helmond; voor f. 150.000 schade. (Laatste Berichten, 1ste Blad.) BUITENLAND. Mc Donald en Hoover over de onlwape* ning. (Buitenl. en Tel., le Blad). Zal Dnitscbland bemiddelen in hel Chi* neesch-Rnssiscb conflict? (Buitenl. en Tel., le Blad). Lord Lloyd, de Hooge Commissaris van Egypte treedt af. (Buitenl., le Blad). Groote verduistering te Mainz; een bank- krach in Amerika. (Tel., le Blad). tot lid van het bestuur de heeren J. v. Leip- sig te Delft en F. Peuscher te Hengelo. Na een noenmaal werd per autobussen een éxcursie gemaakt naar de Talens' Fa brieken le Apeldoorn. De tocht ging over Nijkerk, Putten, Garderen en langs het l'ddelermeer. Een door de N.V. Talens en Zn. aangeboden maaltijd in het hotel Bloemink besloot den dag. DE VRIJHEIDSBOND EN DE VERKIEZINGEN. Aan „de Vrijheid" kwam ter oore, dat het hoofdbestuur der liberale Staatspartij „de Vrijheidsbond" een commissie in het leven heeft geroepen, die in verband met den uitslag der jongste verkiezingen en met het vraagstuk der propagandistische en or ganisatorische „efficiency" haar oor te luisteren moet leggen en die daarna haar bevindingen en adviezen betrekkelijk spoe dig ter kennis van het hoofdbestuur zal moeten brengen. De leiding is bij rar. Hu- ges uit Arnhem. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den Minister ran Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Maandag 29 Juli e.k. niet plaats hebben. Door RAFAëL SABATINI. Uit het Engelsch door C. M. G. d. W. U) In het midden 9tond een langwer pige tafel van donker eikenhout, rijkelijk met snijwerk versierd aan de massieve poo len een groot bouquet najaarsrozen in een Chineesche vaas vervulde de kamer met een hefelijken geur. En daar bemerkte Garnnche in de ven sterbank gezeten een page, die druk bezig was met het poetsen van een borsthar nas. Hij zette zijn werk voort, onverschillig voor de komst van den vreemdeling, totdat de kerel die hem naar deze kamer geleid had, den jongen riep en nem verzocht aan de markiezin te gaan zeggen, dat een zekere mijnheer de Gar nache, met een boodschap van de koningin Agentes, belet vroeg om haar te spreken. De jongen stond op en tegelijkertijd ver rees een andere gedaante uit een grooten stoel bij den haard; de hooge rug van den stoel had hem tot nu toe voor het oog ver- torgen. Het was een jonge man van twin- een-en-twintig jaar, een bleek, schoon Sevormd gelaat, zwart haar, mooie, donkere °°Sen en zeer weelderig gekleed: hij droeg ®en gewaad van weerschijnzijde, van groen Purper, schitterend toen hij opstond. Mijnheer de Garnache begreep, dat hij j "m in tegenwoordigheid bevond van Ma- os de Condillac Hij boog een weinig stijf 1 "t *ot z'in verbazing op. dat zijn I t oei beantwoord werd met een vriendelijk heid die biina hartelijkheid genoemd kon worden. „Komt u uit Parijs, mijnheer?" zei de jonge man met een prettige, aangename stem. ,,Ik vrees, dat u geen al te best weer gehad heeft op reis." Garnache dacht aan andere dingen be halve het weer die hij niet al te best had gevonden, en hij was bijna woedend als hij nog dacht aan alles wat hij had moeten verdragen Maar hij boog en gaf een vrij beleefd antwoord. De jonge man bood hem een stoel aan en verzekerde hem, dat zijn moeder hem ni:t lang zou laten wachten. De page was re'-ds vertrokken. Garnache nam plaats op den hem aan geboden stoel en viel krakend en rinkelend neer om zirh bij het vuur te warmen. „Ik maak op uit hetgeen ge zegt, dat u Marius de Condillac is." zei hij. „Ik ben. zooals u mij misschien door uw bediende hebt hooren aankondigen, Martin, Marie, Dagobert rle Garnache tót uw dienst." „Wij hebben reeds van u gehoord, mijn heer de Garnache," sprak de jonge man, ter wijl hij zijn welgevormde beenen met paars- zijden kousen over elkaar sloeg en de groole parel in de hand nam die aan zijn oor ben gelde. „Maar wij dachten dat u reeds op weg naar Parijs waart." ..Zeker met Margo." was het grimmige antwoord Maar Marius dacht niet na over die grim migheid of kende den naam niet. want hij ging voort- ..Wij hadden begrepen, dat u mademoi selle de la Vauviage naar Parijs moest bren gen en haar onder voogdij stellen van d? koningin-regentes. Ik wil u niet verzwijgen, dat de blaam op Condillac geworpen, ons veel verdriet heeft gedaan, maar haar Majesteits bevel is wet zoowel in Dauphiné als in Parijs." „Precies evenzeer, het doet mij genoegen, u dat te hooren verzekeren," zei Garnache en hij keek den jongen man daarbij oplet tender aan dan hij tot nu toe gedaan had. Den uilmuntenden indruk dien hij eerst van hem ontvangen had, moest hij nu even wel eenigszins wijzigen. Marius wenkbrau wen waren schoon gevormd maar zij vorm den een weinig te grooten boog en zijn oog*n stonden iets te dicht bij elkaar, de mond dien hij eerst heel mooi had gevonden, bleek hem bij nader inzien zwak. zinnelijk en wreed. Hel oogenblik stilte dat volgde, werd ver stoord door het geluid van een opengaande deur; beide mannen stonden tegelijker tijd op. In de prachtige vrouw die binnenkwam, merkte de Garnache een frappante gelijkenis op met den jongen man die naast hem stonü. Zij ontving den gezant zeer beleefd. Marius zette een stoel voor haar klaar tusschen hen tweeën in en zoo zetten zij zich neder rondom den haard met beleefde woorden en zoo vriendschappelijk mogelijk. Een jonger man zou misschien van zijn stuk gebracht zijn; de buitengewone schoon heid van de vrouw, haar bekoorlijke manie ren. haar welluidende stem die het oor trof. zacht en vriendelijk als een liefkoozing, zouden een minder standvastig man mis schien zijn doel, zijn trouw aan hare ma jesteit en de opdracht waarmee hij van Pa rijs was gekomen, uit het oog doen verliezen Maar de Garnache was voor haar duizend bekoorlijkheden even ongevoelig als een man van steen En hij kwam dadelijk met zijn taak voor den dag. Hij had geen lust den dag te vermorsen met onbeduidende, flauwe praatjes. „Madame," zei hij, „mijnheer uw zoon heeft mij meegedeeld, dat u reeds van mij heeft gehoord, en van de taak die mij naar Dauphiné roept. Ik had niet gedacht, de eer te zullen hebben mijn reis naar Condillac uit te strekken, maar daar mijnheer de Tres san. dien ik als gezanl had gekozen, niet ;s geslaagd in zijn pogingen, ben ik genood zaakt u met mijn bezoek laslig te vallen." „Lastig vallen?" zei ze met een blik van gewaande teleurstelling. „Wat een hard woord mijnheer!" De vleiende toon waarop dit zoogenaamde complimentje werd uitgesproken. verveelde hem. .Ik wil met genoegen een ander woord gebruiken dat u geschikter üjkt." antwoord de hij stijf. „O. ik zou verscheidene betere woorden kunnen vinden die meer bij u pasten." antwoordde zij met een glimlach die een rij schitterend witte tanden vertoonde ^ichbr haar roode lippen. „Marius, verzoek TSenoit wijn le brengen. Mijnheer de Garnache zal zeker dorst hebben na zijn ril." Garnache zei niets. De beleefdheid aan nemen wilde mij niet; weigeren kon hij niet. Zoo bleef hij zitten en wachtte met spre ken met de oogen op het vuur gevestigd. En hem van onder haar oogleden aan ziende. zei ze al heel spoedig: „Mijnheer, ik geloof dat wij allen die belangsfpllen 11 mademoiselle de le Vauvrage, elkaar ver keerd bpgrijpen Het is een onstuimig drif tig kind en een poosje gebeden hebben wij oneenighe'd met haar gehad, zooals wel meer gebeurt in de meeste gezinnen In haar dwaze drift heeft zij een brief aan de ko ningin geschreven, waarin zij te kennen gaf, dat zij ontheven wilde worden van mijn voogdijschap. Zij heeft daar later reeds berouw over gehad. U, die zonder twijfel het gemoed van een vrouw beoordeelen kunt" „Laat die vermoedens liever varen ma dame." viel hij haar in de rede. „Ik weet even weinig van het gemoed van een vrouw als eenig man die denkt dat hij er veel van weet en dat wil zeggen niets." Zij lachte hartelijk, alsof er een grap mee bedoeld was en Marius, die het antwoord van Garnache niet gehoord had, daar hij juisl was gaan zitten, lachte mee. „Parijs is een prachtige slijpsteen voor iemands vernuft," zei hij. Garnache trok de schouders op. „Ik begrijp, mevrouw, dat u wenscht mij te doen aannemen, dat mademoiselle de la Vauvrage berouw heeft over het schrijven van dien brief en niet meer verlangt naar Parijs terug te keerendat het dus haar ver langen is hier op Condillac te blijven onder uw uitstekende hoede." „U hebt den toestand voikomen goed be grepen mijnheer." „Mij dunkt er zijn niet veel gezichtspun ten die moeilijk le vallen zijn," zeide hij. Marius wierp zijn moeder een blik toe, een blik van voldaanheid; maar de markie zin die scherpzinniger was en beter luister de. had uit de woorden van den gezanl of liever uit den klank van zijn stem, nog iets anders mennen op le merken. „Als alle dingen zijn zooals u bpweert, mevrouw." ging hij voort, „zou u mij dan eens willen vertellen waarom u mijnheer de Tressan die boodschap niet hebt meegege ven. maar hem een mpisje naar mij toe zond uit de keuken of de kippenschuur. dat hij bij mij wou laten doorgaan voor freule de la Vauvrage?" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1