DINSDAG 23 JULI 1929 No, 21274 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. KADE INGESTORT EN VRACHTAUTO TE WATER. Het voornaamste nieuws van heden. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BINNENLAND. 70,te Jaar^anpr LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel roor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel Kleine idvertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT? Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden; waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. y 0.18 .0.18 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden I brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van de N.V. Maatschappij tot Détailverkoop van Petro leum „De Automaat" om vergunning: a. tot bet uitbreiden van de ondergrondsche be- waarplaats voor benzine, met aftapinrich- fing, op den hoek van de Burggravenlaan rabij den Hooge Rijndijk; b. tot het uit breiden van dê ondergrondsche bewaarplaats voor benzine, met aflapinrichting, op de Beestenmarkt nabij de Blauwpoortsbrug, ladastraal bekend gemeente Leiden, Sectie B. ongenummerd, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAiN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 23 Juli 1929. 9135 HOOGLEERAARS- BENOEMINGEN. Drie professoren benoemd. In een gedeelte van onze oplaag hebben wij gisteren nog vermeld: Bij Kon. besluit van 19 dezer is benoemd lot gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de tro- pisch-koloniale staathuishoudkunde dr. J. I H. Boeke. adviseur van het volkscredietwe- zen in Nederlandsch-Indië en buitengewoon hoogleeraar in de staathuishoudkunde aan de rechtshoogeschool te Batavia. Bij Kon. besluit van 19 dezer is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der 1 geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te I Leiden, om onderwijs te geven in de histo logie en de microscopische anatomie dr. S. T. Bok, prosector aan de Willem Arntz- stichting in Den Dolder. Bij Kon. Besluit van 19 dezer is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniver siteit le Leiden, om onderwijs te geven in de Grieksche taal- en letterkunde van den oud-Christelijken, den Byzantijnschen en den nieuweren tijd, mej. S. Antoniades, te Parijs. Julius Herman Boeke is 45 jaar oud. Hij werd n.l. geboren 15 Nov. 1884 te Wormer- veer. Hij bezocht te Amsterdam het Gym nasium en aanvankelijk ook de Universi teit aldaar, maar hij zette aan de Leidsche universiteit zijn studiën voort. Hij promoveerde hier tot doctor in de rechtswetenschap in 1910 op een proef schrift getiteld: „Over tropische staathuis houdkunde". Na zijn promotie vertrok hij naar Ned.-Indië waar hij, na leeraar te zijn geweest aan het Willem III-Gymnasium te Batavia, werkzaam werd gesteld bij het in- landsch credieCwezen, waaraan hij later als chef verbonden was, ook na zijn benoeming tot buitengewoon hoogleeraar te Batavia. Hij heeft een belangrijke rol gespeeld op het gebied der coöperatie in Indië en was voorzitter van de commisise voor het on derzoek van het coöperatiewezen aldaar, waarvoor hij nog niet lang geleden een studiereis heeft gemaakt naar Britsch- Indië. De nieuwbenoemde hoogleeraar, wiens broer hoogleeraar is te Utrecht, zal eerst volgend jaar zijn colleges aanvangen, daar hij hij vertoeft thans hier te lande eerst nog naar Indië terugkeert. S. F Bok is in 1894 geboren te Wormer (N.-H.) en opgeleid aan een HBS te Am sterdam. Hij studeerde aan de universiteit aldaar en werkte reeds in zijn studenten tijd op het laboratorium van dr. Arriens Kappers in het Instituut voor Hersenonder zoek. Hij verwierf de gouden medaille der Groning9che Universiteit als inzender op een prijsvraag. Na zijn arts-examen is hij acht jaar as sistent van prof. L. Bouman aan de Vale- riuskliniek te Amsterdam geweest en hij ging. toen prof. Bouman te Utrecht be noemd werd, mee als diens conservator in de anatomie. Hij is bij prof. Winkler te Utrecht gepromoveerd op een proefschrift over de ontwikkeling van het ruggemerg Twee jaar geleden volgde zijn benoeming tot prosector aan de Willem Arntzhoeve te Den Dolder. In 1925 bood de Rockefeller Foundation hem een professoraat in de anatomie aan, hetgeen hij echter heeft afgeslagen. Hij heeft veel aandacht getrokken door j zijn ontdekking over de verhouding lus- schen bouw en functie van de hersenschors die een omwenteling inleidt van de lotdlis- ver gevolgde theorie. BEZOEK VAN LEIDSCHE TYPOGRAFEN AAN DE DRUK- INKTFABRIEK „PREMIER" TE LOOSDUINEN. L.l. Zaterdagmiddag hield de Vereeniging tot Bevordering van de Kennis in de Gra fische Vakken te Leiden, onder leiding van haar voorzitter, den heer N. de Bink. met 36 deelnemers een excursie naar de Druk- inktfabriek „Premier" te Loosduinen. Daarover schrijft men ons: Begunstigd door schitterend weder en in de beste stemming arriveerden wij te ruim 4 uur per autocar te Loosduinen, alwaar wij bij den ingang der fabriek werden ver welkomd door de Directeuren en een Ingenieur. Na in een ruim lokaal der fabiek te heb ben plaatsgenomen, sprak eerst de Direc teur, de heer dr. E. J. Tobi, een inleidend; woord, waarin wij hartelijk welkom werden geheeten. Daarop hie'ld genoemde heer een korte lezing over de fabricage van druk Foto Bleuzé. Hedenmorgen stortte de kade van de Midd dstegr. over 'n afstand van ongev. 40 M. raet groot geweld in een. 'n Vrachtauto van den heer Den H. uit Rijnsburg. reed de van de conservenfabriek Tieleman Dros uit en stortte van de brokkelende „steenen de gracht in. De bestuurder wist nog net bijtijds uit de wagen te spri-npen. Reeds eenige maanden toonde de kade die ook tengevolge van den strengen inter veel geleden had, teekenen van groot verval en eenige weken geleden was toen van gemeentewege begonnen een en ander te herstellen, welke werk- j aanj,tl€den dezer dagen geëindigd waren. Het vermoeden ligt voor de hand dat de reparatie niet grondig genoeg geschied is. inkten, toegelicht door enkele interessante proeven. In het licht werd o.a. gesteld, dat de „Premier" niet zelf haar droge verven vervaardigt, omdat deze halffabricaten in den laatsten tijd door de chemische in dustrie van zoodanig geperfectioneerde en gelijkmatige kwaliteit op de markt worden gebracht, dat men beter doet die te be trekken en al zijn aandacht te concentreeren op de eigenlijke drukinktfabricage. Wel maakt de „Premier" haar eigen vernis, welke een der belangrijkste factoren is bij de samenstelling van een goeden drukinkt. Na het beantwoorden van verschillende vragen werd het gezelschap in drie groepen verdeeld ter bezichtiging van de fabriek, welke speciaal voor ons bezoek in bedrijf was. Bij den rondgang viel o.a. op de moderne, geheel uit aluminium vervaardig de standolie-ketel: trouwens de geheele stokerij was. evenals de fabriek zelf. uiterst modern ingericht. Buitengewoon voldaan over a I het in teressante. dat ons, als dagclijksche bewer kers van drukinkt was getoond, dankte dan ook als tolk der deelnemers de- heer De Bink de Directie voor al datgene, wat wij heden middag hadden mogen hooren en zien en voor de moeite en kosten, die de Directie zich had gegeven, om ons als grafische werkers, in do' gelegenheid te stellen, wat meer van de drukinktfabricage te weten te komen Na nog o.a. te hebben aangetoond, dat de naam ..Premier" in alle opzichten goed is gekozen en zoowel Directie, instal latie als product daaraan evenredig zijn, eindigde de voorzitter met zijn beste wen- schen uit le spreken voor den groei en bloei de'zer belangenjke fabriek. Na afloop van dit officieele gedeelte onzer excursie wachtte ons nog een verrassing. Aan den ingang der fabriek stónd namelijk reeds een groolo autocar te wachten om als gasten der fabriek te worden gebracht naar het Badhotel te Kijkduin, waar ,ons op de fraaie, op zee uitziende terassen, door de Directie dê'r fabriek een thee zou worden aangeboden. Dat dit. gekomen te Kijkduin, in don smaak viel bij de deel nemers, bewezen zij door den buitengewoon aangenamen gec-st. die tijdens ons verblijf aldaar werd waargenomen. Na geruimen tijd van het heerlijke zeegezicht, de steeds lager zinkende zon en niet in het minst te hebben genoten van de verschillende gangen, ons door de kellner» gereserveerd, dankte ten slotte de heer N. de Bink de Directie der „Premier" voor de genoten verrassing, haar de verzekering gevende, dat ook de laatste etappe der excursie „Premier" is geweest. Nadat de Directeur der fabriek, de heer Dr. E. J. Tobi, er zijn genoegen over had uitgesproken, dat deze_ excursie bij de deel nemers zoo in den 9maak was gevallen, werd deze in alle opzichten zoo buitengewoon goed geslaagde tocht besloten met ..three cheers" op het welzijn der „Premier.". HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijzigingen: Z. Otto (Noorden). Nieuwkoop. Schil dersbedrijf. Nieuwe Mede-eigenaar: J. Otto, Noorden. Wijziging handelsnaam, thans: Fa. Z. Otto en Zn. Drukkerij en Uitgeverij „Foreholte", Leidsche Vaart 2, Voorhout. De statuten zijn gewijzigd. Nieuwe Vice-Voorzitter: G. P. de Graaf, Voorhout. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door B. en W. dezer gemeente aanbesteed de levering van brandstoffen ten dienste van de gemeente, gedurende het tijdvak van 1 October 1929 t/m. 30 September 1930. Er waren 6 in schrijvers, t.w.: A. J. van Haasteren alhier: Lange turf t. 1.08. Dui'tsche noot f. 1.75; Limburgsche anthraciet f. 2.95 en f. 2.90; Smeekolen f. 1.75; vuurmakers f. 0.40; zware Holland- sche baggerturf f. 0.95. Firma Perquin alhier; Duilsche noot 1.170; Limburgsche anthraciet f. 2.90, f. 2.80; Wales anthraciet f. 3.80; Smeekolen f. 1 65. Firma Anes alhier: Zware Ilollandsche baggerturf f.104: lange turf f. 1.17; Duït- sche noot f. 1.78; Limburgsche anthraciet f. 3.04. f. 2.94; Wales anthraciet f. 3.60; Smeekolen f. 1.74; vuurmakers f. 0.39. Firma Zeilstra alhier: Hollandsche bag gerturf f.0.98; Duitsehe noot ƒ.1.78; Lim burgsche anthraciet f. 2.68. f. 2.78, f. 2.88; Smeekole'n f. 1.68. J. Boelee alhier: Hollandsche baggerturf f. 0.95; lange turf f. 1.05; Limburgsche artthraciet f 3.20. f. 3.00. f. 3.00. f. 2.90; Smeekolen f. 1.80. H. de Roode, alhier: Hollandsche bagger turf f. 1.30. lange turf f. 1.30 Duitsehe noot f. 1.85: Limburgsche anthraciet f. 3.20. De gunning is aangehouden. Voor het examen steno-typen in de Ned. taal afgenomen door de Ver. v. Dir. v. Pont-Scholen, slaagden: de dames J. H. Huisman. M. A B. J. Merens. B. J. Vrede- veldt. Voor kantoor stenograaf in de Fransche taal mej. C. A. Horst en de heer J. de Jong. Idem voor machineschrijven: de dames G. M A. Beyersbergen, H. E. Carter, M. A. W. van lterson, J. v. Loon, G. v. Rij, E. A. IJssel de Schepper en de heeren J. W. J. Blote. II W. Meijeraan Voor het examen Ned. handelscorrespon dentie, afgenomen door de fed. „Mercurius" slaagde mej. I. L. L. I. A. Janssens. allen alhier cn leerlingen van de Pont-School, Steenschuur 14. Bij Kon. besluit is aan den reserve- lste-luit. R. P. Goettsch, van het 6e reg. veldartillerie, op het daartoe door hem ge daan verzoek, een eervol ontslag als zoo danig verleend uit den militairen dienst. Reserve-le luitenants mr. M. J. da de Geus van het le. G. F. Boulogne, W. J. C. Waalkens, D. A. IJsselslijn en M. Nau'a, van het 2e regiment veldartillerie, komen van 25 Juli t/m. 17 Augustus bij het 6e regiment van het wapen alhier onder de wapenen tot het volgen van een cursus voor den naasthoogeren rang. Woensdag 31 Juli loopt er een goed- koope trein naar Den Helder. Mej. J. E. Visser, te Alphen a. d. Rijn, is gisteren vergeten bij de namen van de geslaagden voor het einddiploma van de Kweekschool voor Bewaarschoolhouderessen alhier. Zekere van L.. werkman te Leiden, wonende aan de Minnebroersgracht, had op den tradioneelen Kermis-Maandag gisteren een paar glaasjes oude klaTe gedronken, die hem naar het hoofd waren gestegen. Dientengevolge schenen de begrippen over het mijn en dijn hem niet juist meer voor den geest te hebben gestaan en kon hij aan de verleiding niet ontkomen om van een kaT met pantoffels, waarmede een koopman ventte, een paar weg te nemen. De slechte natuur was, zooals hij later zich verontschuldigde, even door de beneveling tengevolge van het gebruik van alcohol bovengekomen. Later had hij berouw ge kregen en de pantoffels ter waarde van f. 4 f. 5 in de Mare geworpen. Het feit was inmiddels bij de politie bekend geworden- Van L. werd aangehouden en van het geval werd proces-verbaal opgemaakt Gisteravond (e ongeveer 8 uur toen de tram in de richting NoordwijkKatwijk van den Stationsweg zou vertrekken brak, even voordat zij over den overweg zou gaan een heugel, waardoor de tram moest stilstaan. Het verkeer verkreeg daardoor ernstige vertraging en moest langs een kant van den weg worden geleid. Het duurde ongeveer een uur voor dat de beugel was hersteld en de tram kon vertrekken. Heden voormiddag reed de 30-jarige C. R. v. V., broodbakker te Zoeterwoude. per rijwiel langs den Haagweg, richting De Vink. Juist toen hij een anderen fietsrijder wilde passeeren kwam hij in botsing met den van den anderen kant komenden motor rijder D. C. H. P., uit Den Haag. Van V. bekwam een diepe vleeschwonde in het linker dijbeen en eenige kneuzingen, de motorrijder lichte wonden. Nadat dr. Van Baalde van den Eersten Hulpdienst in per ceel 22 Haagweg de eerste hulp had ver leend, is Van V. per ziekenauto naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. IJMUIDEN, 23 Juli ,29. VISCHPRITZEN. Tarbot per K.G. f. 1,451,20. Griet per kist van 50 K.G. f.4733. Tongen per K.G. f. 3,252,45. Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 4534. Middelschol per kist var 50 K.G. f. 27.50. Zetschol per kist van 50 K.G. f. 3820,50. Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 256,70. Schar per kist var 50 K.G. f. 167,90. Vleeten per stuk f. 2,50. Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 193,40. Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 33—27. Middel Schelv. ptr kist van 50 K.G. f.2315,50. Klein- middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 11,50—8,50. Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f.71.20. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 5840. Gullen per kist van 50 K.G. f. 153,90. Lengen per stuk f. 1,10—0,77. Heilbot per K.G. L 1.80—150. Wjjting per kist van 50 K.G. f. 6,104. Koolvisch per stuk f. 0,750,25. Makreel per kist van 50 K.G. f. 127. Aangekomen 9 Stoomtrawlers: IJM. 189 met f.2785. IJM. 326 met f.1712. IJM. 59 met f.2760. IJM. 2 met f. 3759. IJM. 124 met f. 1888. LJM. 56 met f. 1856. IJM. 244 met f. 1596. IJM. 23 met f. 1401. IJM. 121 met f. 2521. BINNENLAND. Pogingen tot concentratie in de vakbewe ging. (Binnenland, 1ste Blad). Het graf van Commenins gevonden (Bin nenland, 1ste Blad). De Kaagweek; snccessen van de „Kemp haan" (Sport, 2de en 1ste Blad). Benoeming van een bnrgemeester voor Noordwijk. (laatste Berichten, ie Blad). BUITENLAND. Nog geen wijziging van het Chineesch- Russisch conilict (Buitenl. en Tel., le Blad) Vragen in het Engelsche Lagerhuis (Bui tenland, 1ste Blad). Een record van de „Bremen" (Builenl. Gem. 2de Blad). CONCENTRATIE IN DE VAKBEWEGING. Een vergadering te 's Gravenhage. Te 's-Gravenhage i9 een gecombineerde vergadering gehouden van de besturen van het Algemeen Neder 1. Vakverbond, het Ver bond van Vakorganisaties van Hoofdarbei ders en de Centrale van Nederl. Overheids personeel teneinde te bespreken een uilge- oracht rapport betreffende de wenschelijk- heid van concentratie van de drie boven genoemde groepen, behoorende tot de poli- tiek-onafhankelijke vakbeweging in ons land. De heer Bakker, voorzitter van do Com missie, welke de reorganisatie had voorbe reid, opende deze vergadering met een in leiding. waarin hij een overzicht gaf van de moeilijkheden, waarvoor de commissie zich geplaatst zag bij de uitvoering van haar op dracht. De praktijk der laatste jaren heeft, zoo zeide hij o.m., overtuigend doen blijken, dat de groepen hoofd- en handarbeiders, ais- mede het overheidspersoneel bij den strijd voor verbetering van de maatschappelijke positie der verschillende groepen werkne mers in velerlei opzichten elkanders steun en medewerking behoeven, zoodat nauwere aanraking en meer samenwerking een le vensbelang is voor elk der groepen. Hij wees op de speciale belangen van elk der groe pen. welke ook in de toekomst hun behar tiging zullen vinden in de vleugels hoofd arbeiders. handarbeiders- en overheidsper soneel, doch daarnaast op de groote maat schappelijk^ vraagstukken, waarbij allen betrokken zijn waardoor een nauw en krachtig verband tusschen de vleugels nood zakelijk is. Spreker vestigde er de aandacht op, dat, niooht tot concentratie worden besloten, het A. N. V. feitelijk wordt opgeheven, omdat de groep handarbeiders, bij het A. N. V. aangesloten, zich tot een zelfstandigen Dc New-Foundlander „Nelly" eig. H. Cieijgbton, die zioh eerste wist te plaatsen in haar klasse op de Jubileum-Olubmatch van de Kynologen-club Leiden in Zomerlust.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1