70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 20 Juli 1929 Derde Blad No. 21272 Met dr. Van der Sleen op reis. ANECDOTA LEIDENSIA. li Buiten!. Weekoverzicht. Hallo Bandoeng, UIT RUSLAND. KORAALEILANDEN. Wanneer het groote schip, dat ons uit Holland naar Groot-Nederland in het Oos ten brengt, de haven van Tandjong Priok nadert, liggen daar een aantal groene bou- quetjes in de zilveren zee, meest door een ■witten schuimrand omgeven. Edam met zijn slanken witten vuurtoren, Purmerend met zijn hoogopgaand oerbosch, Onrust met de quarantaine-gebouwen voor de Hadsj, den grooten pelgrimstocht naar Mekka, dan Haarleih, Leiden en nog veel meer. Thans varen wij juist Tandjong Priok uit roet de „Wega", een gouvernementsstoo- mer, welke voor heden ter beschikking van het Congres is gesteld. Al spoedig zwaaien wij van de route der groote schepen al, op een der eilanden aan. Hoorn is het doel van onze reis. Als de ankerketting ratelt, wer den meteen handig de motorsloep aan stuurboord en de vlet aan bakboord gestre ken, in een oogwenk zijn ze bemand en puft de motor onder aan do valreep. Een jemengd gezelschap gaat er over, waarin men niet gemakkelijk een keurbende uit de bekende zoölogen en geologen op aarde zou herkennen, nu ze allen het witte of shan- toeng pakje hebben verwisseld met het Yoor dezen tocht voorgeschreven tenue en meteen maaT het congresstrikje met naam plaatje hebben thuisgelaten. Dat voorge schreven tenu is ook wel merkwaardig: spijkerschoenen, zwempak, pyjamajasje, zonnebril en tropenhelm. Dan dragen som migen een hamer op zij, anderen een zakje voor te verzamelen voorwerpen aan den arm gebonden, een enkele heeft een ijspie- kel, een ander een schepnet, maar allen zijn gewapend met een omgekeerden emmer zonder bodem, waar in de wijde opening een glasplaat is ingekit. Ik draag eerst nog mijn rugzak om wat foto's te maken voor wij te water gaan. De motor ronkt. Wij stuiven over de spiegel gladde zee, opeengepakt in de bak, achter den razenden motor met den ïnland- schen motorist; op de voorplecht wijd- beensch, een zwart matroosje in verschoten marineblauw met rood en witten kraag, parmantig, wijdbeensch, steunende op den bootshaak. De weg naar den wal is te kort. De vlet vormt de verbindingsbrug of wel landingssteiger, maar de ingewijden stap pen maar zoo uit de motorboot in meter- diep water, wel wetende dat het anders toch maar uitstel van executie is. Het strand is al een verrassing, was Kra- katau een en al puimsteen, hier is alles ko raal. Zandkorrels en grint, brokjes takken en heele bosschages, alles is koraal wat men ziet met er door wat slordige schelpen, meest uitgebleekt door de zon. Dan komt weer een oploopend strand, waar de prach tige paarsroode Ipomoea pes caprae over heen kruipt, dan Hybiscus, Barringtonia, een Acacia met eigenwijs gele bloem- kwastjes, tusschen de groote stekels en daarachter oerbosch, vrijwel ondoordring baar. Wij zijn geland aan den koraalzandigen Oostkant en loopen rond naar het rif, dat steeds aan den Westkant het mooist is. Ai spoedig bereiken wij een lagune, welke door een strandwa'l van gebroken koralen van hel eigenlijke rif gescheiden is. Daar is al heel wat te zien. Groote zware zeeëgels zenden hun stekels 15 c.M. naar eiken kant uit. Naaldscherp zijn de punten, welke in uw vleesch direct afbreken en tien tegen één een zweertje veroorzaken. Anemonen Tan 30 c.M. middellijn wuiv&n hun voel armen, een enkele zeester, kruipt traag Toort, maar alles is nog grauw-geel-wit, met koraalzand overdekt. Daar gaapt een gekartelde groene lijn Op passen, dal is de opening van een bakschelp, gelukkig een kleintje. Steek een stuk hout tusschen de «balen en je zult het versplinterd zien borden. Aan het strand liggen een paar frootere exemplaren, even nameten 94 c M. lang en 5-1 c.M. breed, juist te groot voor den rugzak. Als zoo'n knaap je te pakken krijgt, bijv. doordat ge er op het rif in trapt, gaat uw voet er finaal af, met zoo veel kracht word.en de schelpen gesloten' De lagune is bij den strandwal slechts kniediep, maar daar is toch al heel wat te zien. Menig koraal, dat bij storm over den strandwal heen wordt gesmeten, komt hier nog tot verdere ontwikkeling, maar ze blijven klein. Zeeëgels zijn er ook en aar dige gekleurde vischjes schieten overal rond, maar het is toch pas een begin Ver der over den strandwal heen. waarop de Oceaandeining in kleine rollerljes breekt, daar leeft het rif. Geen dood takje meer, Typeering der Leyenaaxs. In een spotschrift je mot den lang-ade- migen titel: ,,De Patriotsche geest van Burghoorn ter XXXIII verjaring van Zijne Dootrlugtige Hoogheid Willem de Vijfde, verjaard den agtsten van Lente maand jn het Oorlogsjaar XDCCLXXXl (1 <8l). Gedrukt tot Rymstad, In de Oran ge Eendrachtstraat" worden in kleine, tweeregelige rijmpjes, verschillende Hol- landsche steden getypeerd. Zoo heeten b.v. de Amsterdammers: „Pennang-quekers, GeldverdeeldeTs, Loef-af-stekers"de Rot terdammers: ,,Maas-onftblooters. Rhyn- Vael- en Lek-afstooters"de Haarlem mers: ^Land-beminders, Aider-eerste Dru- vinders" de Dortenaren: „Kley-ver- spit-teTS. Water-geuzen, Woortbezitters" ,e I->e'ItenareD,.wraeck-behcuwers. Prins- egravers. Ass'-verbouwers." De Leye- ^0ïnen er vrij genadig zells mhet volgende rijmpje ai -LeydenarenRhyn-deur-laters, ael-geleerden, Romen-haters". alles in vojle weelde. Eerst gaat het slecht. Stel u voor, dat ge over de toppen van een heideveld loopt, maar elk takje is een dikke koraal tak, toch nog net zoo dun, dat fiij breekt onder uw voet en ge er dus bij eiken stap tot aan de kuit of zelfs over de knie inzakt. De afgebroken einden schrammen uw bloote beenen en 't zee water dringt bijtend in de wondjes. Maar dat is om twee meter te doen, dan wordt het dieper, 75 c.M., 1 M wij kunnen neer hurken, zijn heelemaal onder water en schuiven licht over de koraaltoppen heen. Nog wat aarzelend, schuifelende passen, 1.25 M., 1.50 M. Ik kan gemakkelijk staan, maar zink zoo laag mogelijk, den neus boven water en.... in den waterkijker, den emmer met glazen bodem, die maakt, dat wij ongestoord als in een aquarium in de diepte kunnen zien. Dat gezicht! Ik ver geet het nooit. Iedereen kent d<? witte kalkskelelten der koralen uit onze Zoölogische musea, nu eens fijn, dan grof vertakt of kogelrond of steil oprijzend met gele kartelranden boven aan. Houd die in de gaten, zegt mijn vriend en gids dr. Jan Verwey, die de koralen en hun fauna beter kent dan iemand an ders. Die is erger dan duizend brand netels, als je tegen zoo'n kolonie opzwemt, kunnen wij je meteen naar huis dragen. Welnu al die vormen staan hier nu ook onregelmatig verspreid over de heuveltjes en ravijnen, die voor ons liggen. De hoofd kleur is bruin, maar er is een mooi paars- violette, die groote vlakke tafels vormt met witte puntjes, de anemonen zijn ook bruin vaak met groene puntjes, zeeëgels zwart, roodachtig; felblauw is de groole achltien- armige fceester, die koralen eet, maar ver reweg de meeste kleuren worden aange bracht door de Visschen. Smaragdgroen met roode vinnen en een blauw iriseerende vlek oj) elke vin, dat is Julis, de nieuwsgierigste die dadelijk komt kijken, als een vreemde op het rif komt. Dan een stel zwart-wit getijgerde, zoo groot als een hand en klei nere met maar drie witte dwarsbanden. Voorzichtig keer ik mij om en zie. wat daar te doen is. Daar 9laan wel 200 stuks visschen mij rustig aan te kijken, in alle kleuren van den regenboog, groen met oranje, blauw met geel en zwart en een groenen neus, rood niet zwarte vinnen en vooraan paradeert een wimpelvisch van een voet lang, de wimpel dan de visch is maar 10 c.M. Vlak voor mijn voelen ligt een groote zee-anemoon van wel 50 cM. doorsnede. Tn- eens wijken de tentakels uiteen en twee vischjes komen te voorschijn, oranje met drie helwitte dwarsbanden. Ze zwemmen iets nader, schrikken van een beweging en vluchten terug, tusschen de tentakels van de anemoon, tentakels, die gewapend zijn met netelorganen, die eiken anderen visch verlammen, maar deze niet Hoe kan dat en waarom? Dat is Verwey aan het bestudee- ren in het kleine aquarium op Onrust Te klein helaas. Wie geeft daar nu -*ens een paar honderd gulden voor? Maar er zijn al leuke dingen gevonden. Dr Verwey heeft opgemerkt, dat wanneer de visschen gevoed worden en de oranjevisschen verzadigd zijn, zij het overgebleven voedsel aan den ane moon brengen fs deze ook verzameld dan sloot zij het te veel uit en dit wordt door de zindelijke oranjevisschen in den versten hoek van het aquarium weggegooid! Hoe is het mogelijk! Op het rif zie ik nu nader toe. Haast elke anemoon heeft zijn bewoner, andere anemo nen andere vishejes, die alle nieuwsgierig rader komen en weer in veilige haven terug schieten bij een plotselinge beweging. Maar ook tusschen de koralen zwemmen tal van vischjes rond ook met prachtig felle of iriseerende kleuren. Ze vluchten in de dichtste verlakkingen, als het noodig is en dat verbeelden zij zich nog al eens. Een meter of vijf voor nuj ligt een reus achtige hersenkoraal, zeker twee meter middenlijn, een prachtige uitkijkpost. Ik wandel in die richting, maar verlies den grond Dus zwemmen met den kijker voor het gezicht om te zien of er ge^n venijnige Milltpora ol een haai opduikt. Maar ik beiand veilig en geniet weer van koralen- vorm en visschenkleur. Even later omkij kend slaan daar wel vijftig visschen. zoo groot als een karper, recht op hun neus te snoepen van de door mij vertrapte koralen. De stroom tilt mij op van mijn blok af. ik drijf weer boven de diepte en moet uitslaan! Alles stuift weg, verdwijnt in hoeken en gaten Daar kan nog wat zitten loeren! Ik zwem verder en merk niet. dat een beetje water in mijn kijker loopt, tot hij bijna vol is, zinkt en mij mee omlaag trekt. Lood zwaar is hij nu en ik moet mij op den rug Liedt op het Jaei 1572. lm een vers van 23 vijfregelige couplet ten, getiteld Liedt op het Jaer 1572. Als Hollandt afviel alieeniyck van d'e vorsten van den Koningb gthesonden, gemaeckt annp 1572 door BroeT H'endrick Biesten. wijlen Orateur in het Convent van de Min re Broeder® binnen Amsterdam", wordt bezongen de rol welke verschillen de steden in dat jaar h'ebben gespeeld. Amsterdam wordt er hoogelijk in geprezen ,,als een Le»ly onder de doornen", wijl zij „onbesmet gebleven" was en ,,de Confingh moet haer gheven prys" ,,Om 't geloof dat sy heeft ghehouwen, Eendrachtigh haer burgers, haer R-aedt was wys, Dit deed de Geusen verflouwen." Maar de andere «beden krijgen alle een geduchten uitbrander van Broer Hendrick. En niet het minste moet Leyden het ont gelden ..Leyden waert ghy noch niet gheleert Dat ghy twee-mael zyt omghekeert. Die KeTcken en CloosteTs saeght breken, Ghy hebt uittheemschen ghelogeert, En. Geesten die oprCer preken." werken om zoo zwemmend den kijker boven water te kunnen leeggieten en dan weer er half op steunend, half door kijkend verder te zwemmen. Wij gaan nog verder, waar een breede bank op ongeveer 1.50 M. diepte ligt, steken die over en staan nu aan den steilrand, waar het rif plotseling tot ongeveer 30 M. diepte daalt. Daar hangen en zweven wij een tijd. Nu steken de visschen af tegen het diep blauw-groene water met al hun schoonheid van kleur en sierlijkheid van beweging Een onvergetelijk schouwspel. En telkens pakt de deining ons zachtkens op en draagt ons mee boven de diepte en dan is het weer zwemmen om het veege lijf te red den. Maar onkruid vergaat nietl Als ik terug kom bij mijn rugzak, dien ik onder een struik op het strand heb gezet, zitten daarboven zes apen te gluren, wat er te doen is. Die zijn hier eens uitgezet en vermenigvuldigen zich sterk op hun mos selen- en krabbendieet. Twee zee-arenden zweven rond. Andere apen schreeuwen en kakelen in de boomen, als ik alleen langs het strand voortstap, want ik ben natuurlijk het langst van allen gebleven. Maar ik moet kijken voor honderden en dat gaat niet zoo gauw. Maar ik kwam op tijdvoor de erwtensoep aan boord! En lekker was ze na drie uur zwemmen! VAN DER SLEEN. RECLAME. 8939 Oorlogsklenken uit het Verre Oosten Ook in Europa geen ontspanning merkbaar. Dat de anli-oorlog9campagne, die sinds den wereldbrand zoo krachtig is gevoerd, toch niet voor niemendal is geweest, dal bewijst de rilling, die onwillekeurig over het monschdom ging, toen daar op eens uit het Verre Oosten oorlogsklanken kwamen over waaien. Gelukkig is het nog geen oorlog in optima forma, doch het gevaar is aan wezig. Men weet, hoe het bolsjewisme, dat im mers het beste daar kan gedijen, waar burgerstrijd en onderlinge verdeeldheid heerscht, niets heeft nagelaten om profijt te trekken uit den chaos, waarin het Hemel se he Rijk zoo langen tijd heeft verkeerd. Aanvankelijk ook niet zonder succes, zoo lang de strijd tusschen de diverse Chi- neesche groolen in vollen gang was. Nu evenwel Nanking als overwinnaar uit den kamp te voorschijn is getreden en er ten minste weer sprake is van een eenheid, ook al zou deze geen zware proef nog kun nen doorstaan, wordt het communisme een gebiedend halt niet alleen toegeroepen, maar is men er toe overgegaan, om den rooden stroom terug te dringen, overtuigd, dat deze een ramp beteekent voor het land. Voortaan moet het uit zijn met de com munistische propaganda in woord en daad! Uit den aard der zaak zagen de sovjets dat reeds met leede oogen en groeiend was haar gramschap, naar mate de Chineesche regeering meer succes had Dat succes is echter de Chineesche be windvoerders eenigszins naar het hoofd ge stegen, want, niet tevreden met de roode propaganda te knotten, ging de -macht hebber van Mandsjoerije er plotseling toe over, om den z.g. Chinee9chen Ooslerspoor- weg, die vrijwel met Russisch geld tot stand kwam en in zeker opzicht nog Rus sisch bezit mocht heeten. in beslag te ne men; zulks met verdrijving of gevangen neming van alle Russen, daar werkzaam. Hetgeen in overeenstemming is met het streven van China om zich geheel te ont worstelen aan elke verdere voogdij van andere mogendheden. Dat men zich het eerst zoo demonstra tief tegen Rusland keerde, behoeft niet te verbazen. In de eerste plaats was het vast houden van genoemden spoorweg door de sovjets/imperialistisch en dus in flagranten strijd met de altijd geponeerde beginselen van die zijde en in de tweede plaats dreigt van dien kant het minste gevaar. Het laal- Leidsche gynaecologie in 1463 Met de verloskunde zooals trouwens met de geheele medische wetenschap was h'et in. de Middeleeuwen nog maar treurig gesteld. De t/hesauriere-rekeniog der stad Leiden uit den jare 1463 vermeldt een en ander omtrent de aanstelling van een vroedvrouw, die uit Antwerpen ge haald moest worden, wat op zichzelf in die dagen al heel wat hoofdbrekens en kosten met zich bracht. De bedoelde pas sage in de thesauriersrekening luidt „Om der gebreken ende lasten wille, die onder den Vrouwen die vruchtbaer ende mit kinde begort (van ..begorden". Fransch„enceinte") zijn. dickwvl geval len en gheschien, dat toe quam by ge breke ende versumenisse van de Vroet- moeren off Vroetwyven. soe wort over dragen (besloten) by den gherechte ende Vroeecap, dat men om een goet, eersaem, notabel Vroetwyff schicken ende uytsien soude, daermede dat bevolen ende gelast worde MeesteT Philips Codde ende Meester Jacob Evert. Doctoren in medecinep, die terselver tyt mede tot der steede mede- cvn meestren angenomen worden. dieweTke opdeden één genoemt Magxiet Wecbels, Willem Heyniricxz's wyff, die wonende was ste is niet moeilijk aan te toonen. Een ge welddadig optreden der sovjets zoover van Liet centrum van haar macht vereischt op zich zelf reeds een enorme krachtsontwik keling door troepentransport, ravitaillee ring, voorziening met munitie als anders-/ zins. Rusland heeft daaTvan een proefje ge had in den laatsten Russisch-Japanschen oorlog! En daarnevens dan nog de finan- tieering. terwijl Moskou met den nervus rerum toch al zoovele moeilijkheden heeft! Al deze bezwaren gelden onverkort trots de zekere minachting, die men aan den dag mag leggen ten aanzien van de waarde van het Chineesche legerJ Twee belangrijke motieven komen daar nog bij bovendien. Het eerste is: zullen Ie sovjets zich wagen aan een oorlog, die haar eigen macht op een bedenkelijke proef zou stellen? De tegenstanders van het huidigt regime in Rusland zouden van deze gele genheid wel eens gebruik kunnen trachten te maken om het gehate stelsel omver te werpen en niet zonder kans op goed resul taat! En het tweede: zou Japan toelaten, dat de Russen een veldtocht aanvingen in gebied, waar het land van de Rijzende Zon zoo groote belangen heeft? Het minste geringste, wat deze belangen dreigde te kort te doen. zou een reden tot interventie kun nen zijn en in dat geval was de nederlaag der sovjets zeker. De stap der Chineezen was brutaal, maar met het oog op bovenstaande te wagen; en het verloop van zaken geeft hun tot dusver gelijk. Direct na het gebeuren zonden de sovjets China een ultimatum, dal feitelijk geheel is genegeerd Wat bleef toen anders over dan de betrekkingen te verbreken? Er moest toch iets gedaan worden, nadat het ultimatum in zee was gezonden. De betrekkingen zijn derhalve verbroken, maar verder is er nog niets gebeurd. Wel loopen er allerlei geruchten over troepen verplaatsingen en wat daar al zoo bijbe- hoort, doch men zal goed doen, deze geruch ten niet zonder bevestiging te aanvaarden. Afbreken der betrekkingen behoeft immers nog niet direct tot oorlog te leiden, ook al onlveinze men zich niet den ernst van den toestand. Van diverse zijden wordt er aan herinnerd, dat beie betrokkenen het Kellogg- pact hebben onderteekend en wijst men er op. dal daaruit verplichtingen voor beiden voortvloeien. Als men het daarvan hebben moest.we vreesden het ergste! Meer af doende is evenwel, hegeen wij hierboven hebben uiteengezet In hoeverre er kans bestaat op bemidde ling van de zijde van Japan, waaromtrent de berichten vaag melding maken, valt voor alsnog moeilijk te heoordeelen. Ons lijkt thans de tiid daarvoor nog niet direct aan gebroken. Al met ai is de situatie in het Verre Oos ten inderdaad dreigend en gevaarlijk. Een onverwachte kleinigheid, een speling van het noodlot kan soms de lont doen ontsteken1 De uiterste waakzaamheid is dientengevolge eisch; te meer, waar een oorlog dikwijls als van zelf voert lot vreemde consequenties. In Europa is evenmin ontspanning merk baar Wel laat hel zich aanzien, gelet op het verloop van het debat in de Fransche Kamer, dal Poincaré inzake de ratificatie van de Mellon-Berenger-overeenkomst de» overwinning zal bevechten, nu de diverse motjes tot uitstel zijn verworpen, nadat de Fransche premier de kwestie van vertrou wen had gesteld, maar de uiteenzetting van Briand geeft toch te denken. Dat hij zich niet wilde laten pressen tot de openlijke ver klaring. dat de ontruiming van het bezette gebied zeker stond te gebeuren, dat is te begrijpen, gelet op de binnenlandsche ver houdingen in Frankrijk, maar zijn slag om den arm was van een dergelijken aard, dat ernstig moet worden gevreesd, dat de ont ruiming van de derde zone afhankelijk zal worden gesteld van de voorwaarde van de bewuste commissie, waarover van Duitsche zijde zoo vierkant een „nön possumus" is uitgesproken. De toezegging van ontruiming der tweede zone heeft niemendal om het lijf. want in 1930 moet die in ieder geval plaats vinden. Misschien vermag de komende con ferentie eenig uitzicht te geven op gunstiger wending, maar vooralsnog laat de toekomst zich nog duister inzien. RECLAME. Heden ontvangen: 8981 Prachtplaat. Lpppf rxj Haartstr. 55 - Tel. 593. V. uLLLLll t.o. City-Theater. te Antwerpen, die van der stede wege ont boden wort om mit hoïr te spreken ende of men mit hoir overoomen (overeenko men) comde. soe dat mit die voórs. Ma griete ende Willem hoir man, bij Rade der voirs. Meestren owrgecomen ende ange- nomen wort, d'en tyd»t van X jaeir, nae inhout hoir brieve van hare aanstel ling) des beddngeden zy, dat men hem- luyden voïr hoir ooste int comen ende int wederkeeren geven soude ende to.t hulp van hoire eersten als zy mit hoir goedren te Bamissc quamen XII pond." In een latere post der thesauriers-reke ning wordt op deze aangelegenheid nog maals teruggekomen „Want by den gerechte ende Vroescap overdragen was, dat men bij der» II (twee) meestren van de meidecine uytofcen soude. om een goet ende notabele Vroetwyff, soe wort meester Philips gelast dat hij tot Antwerpen ende tot andere plaetsen, daer na vernemen soude om een fce ge er ij gen, die welke d ergens gheen bequamen en be- vont, dan een Vroetwyff tot Antwerpen gehieten Margriete Wechels, dien hij mit hoir man tot Leyden brochte. ende waeren (logies verschaffen) tot zynen huyse ende tot Meester Jacobs huys een wyl tyts, eer dat si aengenomen worden. DE STAATSINRICHTING VAN DE SOVJET-UNIE. Het czaristische Rusland was een cen tralistische staaf, die geen gewestelijke autonomie kende. De eenige uitzondering vormde aanvankelijk Finland, dat een eigen parlement, eigen munf, eigen wetgeving enz. had. Finland was echter een afzonderlijke staat en zijn eenige band met Rusland be stond daarin, dat de keizer van Rusland tegelijkertijd grootvorst van Finland was. De band was in vele opzichten nog slapper dan die tusschen Oostenrijk en Hongarije vóór den oorlog; Finland hief invoerrech ten op Russische goederen. Russen waren in Finland vreemdelingen, die in geen en kel opzicht meer rechten hadden dan andere vreemdelingen (Duitschers bijvoorbeeld); de Finsche wetten vertoonden in het geheel' geen overeenkomst met de Russische enz. In het overige Rusland heerschte eenzelfde bestuursstelsel en het geheele land werd bestuurd door ambtenaren, volgens aan wijzingen uit Petersburg. Dat bestuur had veel gebreken; het had echter ook zijn goede kanten. De verschillende nationaliteiten, die op het grondgebied van het Russische keizer rijk leefden, begonnen in de laatste jaren van de XlXe eeuw meer rechten te eischen. Deze slrooming nam in de XXe eeuw, vooral tijdens de revolutie van 19051906, aan kracht toe, doch geen enkel volk dacht aan onafhankelijkheid; zelfs de Polen ver langden niet meer dan autonomie. Tijdens de revolutie van 1917 veranderde de toe stand. De geheele bevolking van Rusland werd bevangen door een psychose van maximalisme en elke groep stelde telkens hoogere eischen. De nationale minderheden deden ook hieraan mede en in Augustus van het revolutiejaar ontstond in verschil lende streken een streven naar afscheiding van Rusland. De Russische democratie (met inbegrip van alle socialistische partijen) was gekant tegen dat separatisme, dat zoo wel voor Rusland als voor die volkeren zelf niets dan nadeelen zou medebrengen. De Russische democratie was bereid aan a.'lc nationale minderheden verregaande autonomie te verleenen en den Russischen staat te veranderen in een federatie,- een soort vereenigde staten. De bolsjewiki. die de volkomen ineenstorting van Rusland als een noodzakelijke voorwaarde voor hun overwinning beschouwden, wakkerden dat separatistische streven aan en met hun medewerking ontstonden in Rusland ontel bare „onafhankelijke republieken". Na de October-revolutie, dus toen de bolsjewiki de macht hadden veroverd, veranderden zij van tactiek en begonnen die „onafhanke lijke" republieken le liquideeren. Uit den romp van den Russischen staat, dien Duitschland na den roofvrede van Brest- Litowsk aan de nieuwe heerschers had overgelaten, werd de RSFSR (Russische Socialistische Federatie Sovjet-Republiek) gesticht. Na de ineenstorting van Duitsch land begon de sovjet-regeering ook andere gedeelten van het vroegere Russische Rijk onder de opperheerschappij van Moskou te brengen. Juridisch was de band tusschen de RSFSR en die andere republieken enz. (de Oekrajine, de Kaukasische republieken enz.) zeer zwak. maar in de practijk bezat Moskou de volledige macht. Daar de sovjet staat intusschen diplomatieke betrekkingen met andere mogendheden aanknoopte, rees de noodzakelijkheid aan die samenwerking een vasten vorm te geven. Dit leidde tot. de overeenkomst van 6 Juli 1923, waarbij de USSR (Unie van Socialistische Sovjet- Republieken) was ontstaan. Deze Unie on derging daarna eenige wijzigingen. De tegenwoordige structuur van deze zonder linge staatsformatie is als volgt- de Sovjel- Unie bestaat uit zes staten: RSFSR. de Oekrajine. Wit-Rusland, Trans-Kaukasische en Turkmenische Sovjet-Republiek. Sommige dier staten (bijv. Wit-Rusland) zijn een heidsstaten. andere (Trans-Kaukasië. RSF SR) zijn federaties, terwijl er nog boven dien autonome republieken, autonome ge westen enz. bestaan De meest ingewikkel de structuur heeft RSFSR. Het geheel is een ingewikkeld stelsel en de bestudeering er van wordt bovendien bemoeilijkt door de voortdurende veranderingen, welke de sov- jet-regeering in de verdeeling van het grond gebied brengt. De bolsjewiki en hun bewonderaars in het buitenland (de eersten met propagan distische doeleinden, de laatsten eenvoudig uit onwetendheid) beweren, dat de Sovjet- Unie in elk geval een bond van volkeren Dus poe is Meester PTii 1 ipe betaelt voir syn coste van den rey&e ende voir de oosten b.v he-in twien voris ge-daeD ten huyse van Meestei Philips ende Meester Jacobs IV Ryns. guld, 't stuc XX plack, facit XII pond." Leidsche brandstapel. Den 28en November 1499 weTden te Lei den twee broeders, Adriaen en Cornelis Pouwelsz. op den brandstapel ter dood gebracht „omme dat zy gesondicht had den tiegens die nature." Na twintig dagen gevangen gezeten te hebben, werden zij „mitte vuexe gerecht.Voor den brand stapel waren noodfig: „twee last turf, 900 bosch taeken, 500 bosch tacketi, 2 peck- tobbens (teertonnen), 5 pondt Lynts.( 2 voeder (wagenvrachten) riets, 2 berkoe nen (rondhout, parkoenpalen), 5 sparren em een kereksparre" (waarschijnlijk: groo te spar of juffer). Aan den timmerman Phs. Pieterszoon werd 8 stuivers betaald „voir zyn arbytoloen dat hy gewrocht heeft omme die gereescip te maken totter justicie"; de thesauriers-rekening bevat een afzonderlijke post, noodig voor liet vervoer van de heeren van den Gerechte, die „mit schouwen (open vaartuig, praam) en schuyten voerden ter justicie."

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9