ZATERDAG 20 JULI 1929 No. 21272 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN SO Cts. per regel roor advertentiSn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts per regel Kleine \dvertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT? Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week vjev. ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. AFTREDEN VAN LEIDSCHE HOOGLEERAREN. Tegen het eind van den komenden acade- mischen cursus zullen drie hoogleeraren negens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd het hoogleraarsambt moeten neer leggen, namelijk pTof. dr. G. .Telgersma, hoogleeraar in de psychiatrie, die 1 Novem ber a.s. 70 jaar wordt, prof. dr. J. M. Janse, hoogleeraar in de plantkunde, die 2 Fe bruari en prof. dr. J. C. Kluyver, hoogleeraar in de hoogere stelkunde, de differentiaal en integraal-rekening, de theorie der functiën en de waarschijnlijkheidsrekening, die 2 Mei den 70-jarigen leeftijd bereikt. PROTESTANTSCH BUR. VOOR SOCIALE ADVIEZEN TE LEIDEN. Aan het verslag over den aTbeid van het Prote9tantsch Bureau voor Sociale Adviezen over het eerste halfjaar 1929 ontleenen wij het volgende: Het Bureau hield iederen Dinsdagavond, onder leiding van de heeren J. F. de Ren, als voorzitter en Th. J. v. d. Heijden, als secretaris, spreekuur in het gebouw Pniël, alhier. In veïband met de fusie met de Commis sie voor Maatschappelijk Werk van de Ned. Herv. Diaconie te Leiden werd het Bestuur uitgebreid met de heeren G. F. E. Kiers, K. West en J. van Polanen. De leden van die Commissie traden-als medewerkers tot het Bureau toe. Als adviseurs en medewerkers zijn thans o.a. aan het Bureau verbonden de heeren: mr. F. H. v. d. Tas, dr. .T. Riemens, dr. J. F. H Rassers, dr. H. C. .Telgersma, ds. D. Kuilman en P. C. A. G. Wijkmans. Het Bestuur belegde twee vergaderingen, welke door afgevaardigden van bijna alle Protestantsche richtingen werden bezocht en geslaagd kunnen genoemd worden. Het aantal personen, dat de hulp van het Bureau inroept, stijgt steeds. Een groot aantal adviezen over de meeste uiteenloo- pende aangelegenheden werd verstrekt On- ?eveer 164 personen wendden zich met al lerlei kwesties, welke een nader onderzoek rereischten tot het Bureau. Het aantal in gekomen stukken bedroeg ong. 520, ter wijl een ongeveer gelijk aantal brieven en Terzoekschriften van het Bureau uitging. Velen ouden van dagen, die niet in staat waren hun belangen te behartigen, werden door het Bureau bijgestaan. Klachten over verwaarloozing van de sociale wetgeving werden ingediend. Door met de betrokkenen overleg te plegen wer den meestal de wenschen van partijen be vredigd. Tegen de te hooge aanslagen in de be lastingen werd veelal met succes gerecla meerd. In vele gevallen slaagde het Bureau er in te voorkomen, dat "huwelijksbanden te licht vaardig werden verbroken en wijdde spe ciaal zijn aandacht aan de bescherming van de rechten van vrouwen en kinderen. De in behandeling zijnde alimentatie- zaken werden door het Bureau afgewik keld, lerwijl voor nieuwe gevallen naar de Commissie voor den Onderhoudsplicht van den Armenraad te Leiden werd verwezen. Het Bureau heeft van vele zijden steun ontvangen, welke zijn taak heeft verlicht on kan zich in de sympathie van bijna aPo zichtingen verheugen. PARKCONCERT. Het programma voor hel Parkconcert op Dinsdag a.s., 8 uur luidt: No. 1. „Unter dom doppel Alder", marsch, Wagner. No. 2. Ouverture ..Pique Dame", Suppé. No. 3. Concert Wals, Marix. No. 4. Potpourri, Fetriks. No. 5. Dolotanz. Roger. No. 6. „Vom Rhein zur Donau", Wals, Kéler-Béla. No. 7. Gigier marsch, Wagner. SCHERMUTSELINGEN MET EEN KOE. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijzigingen: J. N. Slierings, Voldersgracht 20, Leiden, Slagerij (gemengd bedrijf.) Ontslagen gevol machtigde: A. Slierings, Leiden; Nieuwe mede-eigenaar: A. Slierings, Leiden. Wed. N. P. van Cassel, Rijndijk 176, Voorschoten, Broodbakkerij. Overleden eige naar: Wed. J. van Cassel-Zwetsloot, d.d. 27 Mei 1929. Jac. Jongenelen, van Assendelftstraat 33, Oegstgeest. Schildersbedrijf; winkel in verf waren, borstelwerk enz. Wijziging uitge oefend bedrijf: winkel opgeheven, thans al leen: Schildersbedrijf. W. Wiesbrock, de Kempenaerstraat43 45. Kok- banket bakker. Wijziging uitge oefend bedrijf: bijvoeging Lunchroom. U. G. M. van Wae9, Morschweg 64, Leiden, Houthandel. Wijziging Kantoor en Zaak adr. thans: Dorpstraat 53, Oegstgeest. Wijziging Uitgeoefend bedrijf: Kassenbouw, kistenfabriek en houthandel. L. W. Nouwens, Rhijngeesterstraalweg 1, Oegstgeest. Ijzerwaren, gas en waterleiding, electro technisch bureau, centrale ver warming, handel in huishoudelijke artike len en ijzerwaren haarden en kachels. Wijziging Uitgeoefend bedrijf: bijvoeging Electr. Smederij. Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen. Stationsweg 18, Leiden. Wijziging handelsnaam, thans: N.V. Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende goederen. De Leidsche Goederenhandel, Rooden- burgerstraat 8, Leiden. Handel in tapijten, Bedden en Meubelen en aanverwanten in den ruimsten zin de9 woords. DE BIOSCOPEN. Ruiten is het zwoel en warm, maar in het Luxor-cheter valt de temperatuur mee. Van hitte, zonneschijn en vervuld vanmid. zomergevoelens, voert de film „De zwoe gers' ons naar Kerstavond, waar we mee gaan leven met den zwaren arbeid in een kleine mijnwerKersstad, temidden van men- scben ,die slechts zelden van de stralende zon genieten mogen. Er zijn veel mooie trek ken aan te wijzen in dit gebeuren uit het leven van menschen, die van vroeg tot laat geslagen zgn in de boeien van het ploeteren en zwoegen, om aan de kost te komèn, maar die toch niet in het leven kunnen missun, wat in de grootste misère toch steeds nog een uitkomst beteekent: de liefdé! Drie marnen strijden om één vrouw, en het gaat als „met de honden en hun been", één loopt er teD slotte toch mee heen. Douglas Fairbanks Jr. is een der helden uit bet verhaal en hij speelt goed, alhoe.vel hg ons de unieke gezonde en frissche film- figuur van zijn vader niet doet vergeten. Na deze film, die niet nalaat in velerlei opzicht grooten indruk te maken, komt het eerste deel van de geweldige seriefilm „Tar- zin de Machtige" spelend in de onherbergza me wildernissen en uitgestrekte oerwouden van Zuid-Afrika. Seriefilms als deze zullen steeds trekken: er wordt aan de grootste eischen van den film-liefhebber voldaan! Een wcord van hulde aan den dirigent van het uitstekend spelende orkest, den heer Fresco! Er is groote aandacht besteed aan een goede muzikale illustratie. Het Trianon-theater brengt deze week een zeer gevarieerd programma. Bij het doorbladeren van het gedrukte program lazen wij, dat dit theater een zeer interna tionaal film-programma vertoont en dat wordt in dit program ook ten volle be wezen. Begonnen wordt met een Hodge- Podgefilm, welke ons diverse natuuropna men uit, we durven niet te zeggen hoe veel, landen en werelddeelen vertoont; een nieuw beeld en we waren weer duizenden mijlen verwijderd van het voorgaande. Daarna komt er een film waaraan liefheb bers van mooie kleuren hun hart kunnen ophalen; ze is al zeer afwisselend Zoo ziet men prachtig gekleurde visschen in een aquarium en men kan de schitterendste kleuren van kantbloemen bewonderen, cm weer een volgend oogenblik kostbare shawls voorbij te zien flitsen. Dan komt het groote nummer voor de pauze- de Machinist van den Posttrein. Deze film speelt in Amerika en geeft den strijd tusschen twee machinisten om hetzelfde meisje, die beslist wordt ten gunste van dengene, die onwillekeurig de meeste sympathie wekt en feitelijk ook de flinkste blijkt te zijn. Met zijn meer dan halfsleten-machine redt hij zijn op springen staande maatschappij van den ondergang en verovert hij tevens zijn uitverkorene! Een aardig filmwerk vol spanning van be gin tot het eind. Als variéténummer is er een dansend zusterpaar, n.l. Geschwister Rieckert. Zij geven gezamenlijk eenige dansen, terwijl ook een der zusters diverse dansen apart doet, zooals een Oostersche, een Spaansche en een Russische. Wat een temperament legde zij hierbij aan den dag, vooral bij dien Russischen dans! Dat was in één woord kostelijk. Van hun gezanmenlijke dansen vonden wij den dans met de hoepelrokken wel zeer elegant Na de pauze ging de tweede groote film „Regen" met Gloria Swanson in de hoofd rol. Het is een film van meer droefgeestigen inhoud, die keurig wordt gespeeld, vooral door Gloria Swanson, die een prachtige creatie geeft van de vrouwelijke hoofd persoon. Wie deze week een komisch programma van goed gehalte wenscht te zien, bezoeke het Casino-Theater aan de Hoogewoerd, waar de directie een tweetal hoofdfilms brengt, die beide zeer aantrekkelijk zijn. 1 1=3, is de niet alledaagsche titel voor de rolprent, die voor de pauze loopt. Rekenkundig moge deze telling fout zijn, het is ons en het wordt een ieder in deze film duidelijk te zien gegeven, dat de mogelijk heid bestaat deze uitkomst te verkrijgen. Het gaat er hier om een huwelijk te slui ten tusschen een jonge man, die juist door een erfenis in het bezit geko men is van een groote som gelds, waar aan echter als voorwaarden verbonden is niet te trouwen en een meisje waarop hij alles bouwt. Ofschoon de moei lijkheden zich aanvankelijk onover komelijk laten aanzien, wordt toch een middel gevonden om de testamentaire voorwaarden te „ontloopen", zonder dat er van onterving sprake is. Wij zullen niet verklappen hoe, doch volstaan met te zeggen dat de wijze waar op, de clou van het verhaal is. waar men den ganschen tijd op wacht en men tot dien in hevige spanning verkeert, waarvan zeker den hoofdvertolkers het leeuwenaan deel toekomt. Jack Trevor, Siegfried Arno en Fritz Kampers, zien wij in „De dame en haar chauffeur", die na de pauze draait, coed werk verrichten en zij weten in deze gees tige sensalierolprent de toeschouwers te amuseeren In het voorprogramma tenslotte: Winter in het Reuzengebergte en het Spreewoud, waarin gebracht wordt onzen geest daar naar toe te smokkelen, doch. wc kun nen de warmte niet zoo licht vergeten! De Douglas Fairbanks' film „De dief van Bagdad" is er een die bij het publiek aan trekkingskracht vindt." dacht de directie van het City-Theater en bracht daarom deze rolprent in reprise op het programma voor deze week. Wij weten dat het een successtuk van Douglas is, waarin hij zijn buitengewone behendigheid kan laten bot vieren en we weten ook dat hij zijn rol als Ahmed, de dief, uistekend vertolkt en hiermede alleen reeds de bezoekers in ang stige spanning doet verkeeren. Daar wij de inhoud algemeen bekend veronderstellen, zullen wij ons onthouden van een beschrijving, doch willen een ieder opwekken deze zeer geslaagde film te gaan zien. Om het programma te vullen wordt ver der nog gedraaid de „Wereld-revue" en een even sensationeele als spannende film in twee aclen „A la Sherlock Holmes". Aldus kunnen we het City-program zeer aanbevelen. Onze stadgenooten C. P. G. Driessen en D. J. Wismeier hebben het diploma van de „School voor Suikerindustrie" te Amster dam behaald. De negen candidaten van de Kweek school voor Bewaarschoolhouderessen al hier, die deelnamen aan het examen voor ruttige handwerken, zijn geslaagd. Aan de Pauselgk-Gregoriaansche Uni versiteit te Rome promoveerde tot doctor in de theologie de Weleerw. Pater Damas- cenus van de Orde der Minderbroeders Ca- puctjnen in de wereld P. C. de Haas, geboren alhier. Het aantal bezoekers der Rijksmusea en Rijksmonumenten, gedurende het 2de kwartaal 1929 bedroeg voor het Rijksmu seum van Oudheden te Leiden 2.369; voor het Rijks-ethnographisch museum te Leiden 1.151. Gisteravond werd op de Lammermarkt J. B. aangehouden op vermoeden, dat hg een met scherpe patronen geladen revolver bg zich droeg. Bij fouilleering bleek hij inderdaad een geladen browning bij zich te dragen. Het wapen werd hem afgenomen en tegen B. is procesverbaal opgemaakt. i Gisternamiddag reed een 26-jarig wiel rijder ,D. A. W., op den Maresingel tegen een hem passeerende auto aan. Hg werd van het rijwiel geslingerd, doch verkreeg geen noemenswaardig letsel. Het achterwiel van de fiets werd vernield. Voor het examen Nuttige Handwerken zijn te Rotterdam geslaagd de dames J. M. Ben them. D. W. Brandsr, G. H. C. Briejer, W M Nijkamp, en H M. C Pels. alhier Te Den Haag zijn geslaagd voor het M. U. L. O. examen E. M. H. v. Rooie, J. J. v. Driesten en H. Bemmelerkamp, van hier. Geslaagd voor het M. U. L. O. examen is niet de heer J. A. C. Richardsen doch mej. T. A. G. Richardson en tevens mej. A. J. van Wijk. Geslaagd zijn voor het „Mercurius" diploma voor boekhouden en a. v.. afgeno men vanwege de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden: de heeren M. G. Overduin. J. J. v. d. Waals en A. Warnau, leerlingen van de Handelsavondschool „Kennis is Macht", alhier. Prof. dr. W. Nolen, oud-hoogleeraar in de interne geneeskunde aan de Leidsche universiteit, directeur van het Roode-Kruis ziekenhuis te 's-Gravenhage, wordt 31 dezer 75 jaar. Geslaagd is voor de examens Duitsche handelscorrespondentie Mercurius en Ver. van Leeraren de heer G. v. d. Waard, alhier. Naar wij vernemen is dr M. D. Horst, directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst, die van de oprichting secretaris was van de Vereeniging „De Leidsche Buitenschool" wegen9 drukke werkzaamheden afgetreden en als zoodanig vervangen door mr. H. Burgersdijk, Wilte- Rozenstraat 42. DE LORD MAYOR VAN LONDEN. Zijn bezoek aan Amsterdam. Do Lord-Mayor van London brengt een driedaagsch bezoek aan Amsterdam. Vanmorgen is de hooge gast, Sir E. El Kynaston Studd, vergezeld van Lady Studd in onze hoofdstad aangekomen. In het ge zelschap van den Lord-Mayor bevinden zich de Alderman en Sheriff Sir William Water- low en Lady Waterlow, da Sheriff W. Coxcn en Mrs. Coxen en verder major A. E. Wood, Swordbearer, W .T. Boston, mace- bearT en captain D. F. Massy, citymarshall. Met een Pullmann-salonwagen zijn de gas ten vanuit Hoek van Holland om 8.40 uur aan het Centraal-Station aangekomen, waai zij door het Amsterdamsche college van Burgemeester en Wethouders werden ver welkomd. In de Koninklijke wachtkamer waren voorts ter verwelkoming aanwezig de doch ter van Bur^-.-meester De Vlugt, mevr. Hy- mansde Vlugt, die bij afwezigheid ran m&vr. De VlngtFlentrop die in het buiten land vertoeft, de honneurs waarneemt, en verder de consul-generaal van Groot-Brit- t3nme en Ierland, de heer T. B. Wildman. De consul van dat Rijk, de heer C. J. La- mii.g, was den Londensehen Burgemeester tot Hoek van Holland tegemoet gereisd. Na de verwelkoming begaf het gezel schap zich naar de op het Stationsplein ge reedstaande auto's, die den officieelen stoet voor den intocht vormde. De stoet werd geopend door een auto waarin de hoofdcommissaris van Politie, de heer Versteeg en de hoofdinspecteur voor net verkeer, de heer Bakker plaats hadden ge nomen, evenals bij een intocht van de Kon. Familie. Daarop volgde de auto, waarin de Londensche en de Amsterdamsche Burgemees ters zaten. Het overige deel van het gezel schap volgde in de ar Ac re auto's, waarop naast de chauffeurs palfreniers van de Lon densche Magistraat zaten. De stoet trok veel bekjjks van het pu bliek. dat langs den intochtsweg op do trottoirs was geschaard. Om halftien kwam de stoet aan het Amstel-Hotel aan, waar Sir Kynaston Studd met zijn gevolg logeert. Na een wijle de gelegenheid te hebben gehaa zich in het Hotel te verfrisschen, ver- liften ae Lord Mayor en de beide Sheriffs om half elf het Amstel-Hotel, vanwaar naar het Stadhuis gereden werd. Daar maakten 7.ij hunne opwachting bij het college van B. en W. in de burgemeesterskamer. De Londensche Magistraten verschenen in ambtsgewaad, terwjjl de consul-generaal Wild man en consul Laming, die ook bij ae ont vangst tegenwoordig waren, uniformen droe gen. Na de officieele ontvangst vereenigden alle gasten zich aan een noenmaal, hetwelk burgemeester De Vlngt te zijnen huize had aangeboden. Omstreeks drie uur werd een rijtoer door de stad gemaakt. Eerst werd gereden naar het Begynenhof, waar rev. dr. W. Thomson aan het gezelschap de lot zijn bediening beboerende Sehotsche kerk toonde. Na afloop van dit korte bezoek volgde een rijtoer door de nieuwe stadsgedeelten West er, Zuid, om den Engelschen magistraten een idee te geven van hetgeen in Amster dam i& de laatste jaren gebouwd is. BINNENLAND. De Lord Mayor van Londen te Amsterdam aangekomen. (Binnenland, le Blad). De Commissie van onderzoek naar de ge beurtenissen op Cnragao is vertrokken. (Binnenland, le Blad). De vermoedelijke Rotterdamsche brand stichter aangehouden. (Gemengd, 2e Blad). De Kaagweek begonnen; veel zon maar weinig wind. (Sport, 4e en le Blad). BUITENLAND. Zijn de Russen Chineesch gebied binnen getrokken? (Buitenl., le Blad). De Fransche minister van Financiën in de Kamer aan het woord. (Buitenl., le Blad) DE „SOUTHERN CROSS" IN ONS LAND. De. ontvangst te Amsterdam. (Vervolg van gisteren). Aan de lunch die in het Carllon-hotel (0 Amsterdam de „Southern Cross" beman ning ter eere werd gegeven, werd eerst het woord gevoerd door den heer ir. Stephan, den adjunct-directeur der Fokkerfabriek, Do heer Stephan gaf uiting aan zijn blijd schap over het feit, dat de bemanning der „Southern Cross" naar Amsterdam had wil len komen, en sprak vooral woorden van lof over den Pacific-tocht. Met betrekking tot de AustraliëEngeland vlucht, wees spr. op de belangstelling die die vlucht ook in ons land had gewekt, daar zij grooten- deels over het parcours veerde, waarover Nederland spoedig een geregelde luchtpost verbinding hoopt te onderhouden. Ten slotte dankte hij de vliegers voor het vertrouwen, dat zij in de driemotorige Fokker hadden gesteld. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den heer Edo van der Pais, namens het Departement van Waterstaat, alsmede door den heer De Niet, bestuurslid van de Rotterdamsche Aero Club, die de vluchten van de bemanning der „Southern Cross" prees om de sportieve waarde. Captain Kingsford Smith bedankte m«et enkele woorden voor de ontvangst, en gaf nog uiting aan zijn bewondering voor het keurige forma bevliegen, getoond door do escadrille marine-vliegtuigen, die hem tot Middelburg was tegemoet gevlogen. De „Southern Cross" zal gedurende eenige weken in Amsterdam blijven, om in de Fok kerfabriek grondig te woiden nagezien, terwijl de bemanning van het toestel, na een kort verblijf van enkele dagen in ons land, eenigo Europeesche landen zullen be zoeken, om dan naar Engeland terug te keeren voor de overneming van een viertal drie-motorige Fokker-vliegtuigen, die door de Engelsche Aero vliegtuigenfabriek ten behoeve van een vliegdienst in Australië gebouwd worden. DE OVERVAL OP CURAcAO. De commissie van onderzoek vertrokken. Gistermiddag is per s.s. „SiraoD Bolivar"- uit Amsterdam vertrokken de commissie, welke is ingesteld naar aanleiding van den overval op Curasao. NEDERL. EIERCONTROLE. Te Arnhem is een vergadering gehouden van de Vereeniging Ned. Eiercontróle. Tot voorzitter werd gekozen de beer J Breukers te Roermond, lot vice-voorzitter de heer W. J. Krudde te Deventer en als verdere bestuursleden de heeren B. Vos. Enschedé, G. Rodenhuis, Leeuwarden, G. Staal, Nij- kerk en D. Mallen. Wijhe. Door den minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landr bouw zal nog een lid worden aangewezen, Het ligt in de bedoeling, de controle 1 Sep tember a.s in werking te doen treden Hef bureau zal te Beekbergen worden geves tigd: tot directeur is benoemd ir. J. G, Tukker.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1