Wat de vrouw draagt. 70s,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 20 Juli 1929 Vierde Blad No. 21272 VOOR DE HUISVROUW. SPORT. HET ROODBORSTJE. fan alle modes i9 die der hoeden wel de est onberekenbare, want met geen enkel wen houdt ze rekening en met de groot- willekeur zien wij de nieuwe creaties schijnen. toi een werkelijke mode is eigenlijk ilemaal geen sprake, want zooals men li, komen de stroohoeden reeds in Fe- ari, terwijl gedurende de warme zomer en vilthoeden gedragen worden, die de wen hoeden, (welke zoodra de ren- voorbij zijn, weer verdwijnen) ver- igen. )e gedachte aan een „vilthoedenmode" vult ons met vrees voor een z.g. nniior- leit hierin. Hiervan is echter thans geen enblik sprake, want de nieuwe model- of ze nu voor den middag of den nd moeten dienen bieden een zeer ote verscheidenheid en zijn rijk aan uwe ideëen, waardoor ze voor iedere tow iets persoonlijks kunnen bieden. Ja, hoedenmode gaat tegenwoordig zoover, ze, wat den vorm betreft, than9 niet een bepaalden regel vasthoudt doch ngoed het nauwge9lolen model brengt, «le middelgroote en de breed-gerande den, de z.g. „Florentijnsche". Daarnaast rden ook de kleine „tulbands" gedragen, het gezicht nauw omsluiten en voor de indmode toonaangevend zijn. De klem den hoed moei zijn in overeenstem- d? met de japon (let wel; niet precies elfde) want om hoed en japon geheel en hetzelfde te brengen, is zeer onmodern, tegendeel wordt nu getracht (en dit zal komende Herfst ook uitwijzen) door fijiit. urechakeeringen de mode iets nieuws en eressants op dit gebied te verleenen. Na- rlijk moet hier met groote distinctie te fk worden gegaan om ook inderdaad het dezer mode tot zijn recht te doen ucn. )e kleuren-combinatie, waarvan hierbo- sprake was, komt o.a. hierop neer. dat o bij een bruin sportcostuum geen hoed dezelfde of een licht-beige kleur neemt, 'h een tint. die goed harmonieert met kleur van den stof, waaruit de jurk ver- urdigd is en die dan ook weer voorkomt een ander onderdeel van het toilet, rdoor dit verschil in kleur gemotiveerd It. Zoo neemt men b.v. hoed, schoenen handtasch, of hoed, shawl en hand- loenen. ook wei hoed en das (bij sport- ling) bij elkaar passend. De nieuwe mode volgt slechts in zooverre een principe, dat ze „eenvoud vóór sport en wandeling" en een bijzondere lijn in de na- raiddag en avondkleeding voorschrijft. Ter illustratie van deze tendenzen vestigen wij uw aandacht op de 9chets. De meeste interesse heeft nog steeds de hoed, welke zoowel voor wandel- als sport- hoed dienst kan doen. Omdat deze steeds door gedragen kan worden is wel de eerste v'ereischte, dat hij goed staat, daar hij an ders al te gauw zal gaan vervelen. Om een dergelijk model nu te geven, wat dit verlangt, laat men de hoed in kwes tie zonder een enkele garneering, zoodat het uitsluitend op den vorm aankomt. Niet tegenstaande het ontbreken van garneering bij een dergelijken hoed dient vooropgesteld te worden, wordt hij toch zoo nu en dan wel eens getooid met een speld, een gesp of iets anders, al 'naar gelang van de omstan digheid. wanneer en waarbij hij gedragen moet worden. Zoo bijv. ziet u als middelste afbeelding een vilfhoed met een golvende rand, ge garneerd met een motalen autcmotief, dat ook voorkomt op den revers van den raglan- mantel. Hiernaast ziet u een „Zuidwester", van voren naar boven geslagen, van achteren tot ver in den nek als origineele regenhoed bij den hooggesloten, waterdichten regenjas. De hoed voor den namiddag i9 in den re gel breed-gerand, van licht vilt vervaar digd en afgewerkt met een van de kleuren van de imprimé-japon, welke er bij ge dragen Wordt. Dit model kan ook wel zonder garneering blijven, doch door een kleine bonte versie ring wordt toch altijd iets persoonlijks be reik L De avondmode staat geheel in het tecken van den tulband. Deze kan van vilt ge maakt zijn. nog beter is een combinatie van vilt en zijde, terwijl ook zijde alleen veei voorkomt. De „clou" hiervan is, dat hij scheef kan worden opgezet en zooveel mo gelijk het voorhoofd vrij laat, waardoor het karakteristieke ervan lot uiting komt. Iets nieuws van de avondmode is de kleine gezichtssluier. Het meest zal deze voorkomen van heel dunne effen lulle of 9lechts aan den rand door ragfijne draden tot een rustig ornament verwerkt, waardoor de lijn van het gezicht niet gestoord wordt, hetgeen vroeger het geval was bij de shawls met grove patronen. CAMPING (kampeeren). is het nieuwe slagwoord van de sport. Camping is het zich los-voelen der dage- lijksche beslommeringen, camping is de drang naar vrijheid, camping is de vol maakte emancipatie, kortom, camping is chique en de „dernier cri". Je hoeft niet in hotels ondergebracht te worden, maar trekt er op uit met een kleinen sportwagen. Een j tent, dekens en de allernoodzakelijkste toiletbenoodigdheden in een necessaire of rugzak, neem je mee, verder heb je een spi rituskoker noodig en vergeet dan tenslotte vooral de gramophoon niet. Zorg vóór alios voor een doelmatige en practische uitrus ting; het beste is de typische kampeerjurk. die door haar vorm heel makkelijk te ma ken is. Meesal kiest men het jumpermodel. Opgestikte zakken en een cowboydoek, in plaats van con kraag, dat alles maakt een vlot geheel. De rok moet voldoende wijd zijn om de vrijheid van Jpewegen niet te belem meren. Een waterdichte, dunne stof (b.v. fijne Burberry) verschaft goede diensten, doch ook geïmpregneerd dun linnen is hiervoor zeer geschikt. JURK EN ONDERGOED INEEN. Is het nieuwste parool der mode en vooral voor de late. warme zomerdagen zijn deze modellen ideaal. Deze nieuwigheid komt bijna uitsluitend voor sportkleeding in aan merking en zal zeer zeker veel opgang ma ken. De eigenaardigheid bestaat hierin, dat de blouse verlengd wordt tol een soort pan- lalon-combination welke van onderen heele- maal gesloten kan worden, (op de teekening links). Wordt hierbij een rok gedragen, dan krijg je e'en hemdblouse. zooals elke andere die dan met een gezellige stropdas wordt ge sloten. Bij den rok en de blouse wordt na tuurlijk bijna altijd een manteltje gedragen uit den stof van den rok vervaardigd. Hier mee is een nieuw sport-ko9tuum geschapen, waarbij geen ondergoed noodig is. RECLAME. H. P. H. KEEREWEcR BEGRAPENISSEN t„I. 861 AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16. CREMATIE 1762 DAt vind ik nu eens aardig: altijd weer ontvang ik grieven van menschen. die mij iets vragen: hulp, raad, patronen, recepten enz. Doch. nu kreeg ik vanmorgen een brief van een mevrouw, die mij iets kwam geven: n.l. een recept, waarmee zij bij haar ken nissen veel succes had en dat zij mij daar om aanbood, daar ik het in breeder kring bekend kon maken. Hartelijk dank voor het goede idéé Het ispseudo-slagroom mei aardbeien oi andere vruchten. Inplaats van de wel wat kostbare room gebruikt zij karnemelk, die op de wijze van hangop wordt toebereid. Noodig is voor vier personen: 2 liter kar nemelk, 4 eetlepels suiker, 1/2 theekopje melk of room en 1/2 pond aardbeien of andere vruchten. Laat de karnemelk onge veer 24 uur door een grove doek over een vergiet 'oopen: maak dus gewoon hangop; door af en toe te roeren; als dat, wat in de doek bleef hangen, mooi dik en stijf is, schrapt u het met een lepel van de doek af en klopt er de 9uiker door, net zoo lang tot deze geheel gesmolten is; roer er nu de melk of /oom door en daarna, zoo u wilt de aardbeien. U kunt ook de hangop en de vruchten afzonderlijk presenteeren. IF moet het met de voorbereiding van dit gerecht zóó inpikken dat u het direct na het kloppen opeet; het mag niet blijven 9taan. Inplaats van aardbeien kan men er ook bessen of frambozen doorheen roeren, des noods vruchtenjam; maar versche vruchten zijn natuurlijk verreweg het smakelijkst. Langzamerhand dringt het meer en meer tot de goegemeente door, dat de vruchten- salatien zoo smakelijk en voedzaam zijn. Men kan er een eindeloos aantal variaties in maken. Zoo bijv. voor zomervruchtensalade: 100 gr. roode bessen, 100 gr. witte bessen. 200 gr. frambozen, 250 gr. aardbeien of ont pitte kersen, 2 bananen, hel sap van een kwart citroen, 200 gr. suiker. Maak de verschillende vruchten goed schoon; snij de bananen in schijfjes; laat de suiker oplossen in een paar lepels kokend water, doe er de vruchten bij en laat ze eventjes mee koken; nu moet de sla koud worden en dan kan ze ra een compótesohaal. Als u er een extra lekker gerecht van wilt maken, kunt u er vanillesaus of zelfs slagboom bij pre senteeren. doch zonder die luxe is het ook al smakelijk genoeg. Als het reeds wat later in den zomer is. kunt u de kersen vervan gen door_ ontpitte pruimen (reine claudes) de aardbeien door in stukjes gesneden per ziken en de bessen door bramen. Voor een beiistvruchtensalade heeft u noodig: twee mooie, rijpe peren, twee per ziken, zes pruimen, twee bananen, vier noten, twaalf druiven, 12 amandelen, het sap van 1/2 citroen. 100 gr. suiker, 1 d.L. slagroom, vier geconfijte kersjes Kook de suiker met 1 d.L. water lot een dunne stroop; roer er het citroensap door; snij de geschilde peren in blokjes; ver deel de perziken in vieren; halveer de ont pitte pruimen; snij de bananen in schilfe- tjes;6haal de schil van de druiven af en hak de gepelde noten en amandelen fijn. Doe nu alles te samen in een kom. giet er de suikerstroop kokend overheen en laat daarna het mengsel afkoelen. Inplaats van in een slabak of compótekom, kunt u deze vruchtensalade ook in glazen opdienen; dat staat bijzonder aardig: wijde glazen op een hooge voet en op ieder gevuld glas een fi guurtje van room met een geconfijte kdfrs in het midden. Tenslotte kunt u ook oen wintervrnchten- salade bereiden; neem hiervoor 4 sinaas appelen; een klein blikje ananas; 4 bana nen; 50 gr. gepelde amandelen of 10 ge pelde walnoten; ongeveer 50 gram suiker. Pel de sinaasappelen, snij ze in plakjes en wip er de pitten uit; snij de ananasblokjes ook in schijfjes, evenals de bananen; hak de noten en amandelen fijn; vermeng al les nu in een compöleschaal, strooi er al de suiker over en giet er tenslotte het ananasvocht overheen. Behalve vruchten kunt u ook heerlijke slaatjes maken van groenten en aardappelen Voor een wortelsla b.v. heeft u noodig 1 kropje sla, ongeveer 500 gr. koude ge kookte wortelen (winterwortelen zijn ook te gebruiken). 1 a 2 uien, 1 theelepeltje sui ker, 1/2 eetlepel citroensap. 1 eetlepel sla olie en wat geraspte mierikswortel. Snij dc koude gekookte wortelen in plak jes, sprei ze uit in een schotel, strooi er suiker over en giet er dan de vermengde olie en citroensap overheen. Maak nu een gewoon sla-9ausje (bijv. 1 koude gekookte aardappel, V» theelepel mos terdsaus, een theelepeltje zout. l/« theelepel peper, 2 eetlepels slaolie en 2 eetlepels azijn)] Maak hiermee wat mooie fri6sche kropsla aan; leg van die sla een nestje in een sla bak en schik er de wortelsla netjes in het midden in; bestrooi het geheel tenslotte met wat geraspte mierikswortel Denk cr om deze schotel moet er keurig uilzien, niet zoo maar een hutje-mulje van sla en wor telen, maar een pyramide van wortel- schijfjes omgeven door een bed van slal Ook bloemkoolsla is lekker. Noodig 1 flinke bloemkool, 8 of 4 ste vige tomaten, wat peper en zout, 8 of 4 eetlepels mayonnaise; verdeel de bloem kool in nette stukjes, vooral niet te klein; kook ze gaar in waler-met-zout en laat ze koud worden. Maak er een stapeltje van in het midden van een slabak, leg er een rand omheen van schijfjes tomaat en bestrooi deze schijfjes met zout en peper. Leg nu op elk plakje tomaat een half theelepeltje mayonnaise over de bloemkool, 't Is een frisch en smakelijk gerecht. ATHLETIEK. DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND VOOR DAMES. Het programma voor de op 1 September alhier ie houden wedstrijden om de kam pioenschappen van Nederland voor dames luidt: 100, 800 M. Hardloopen; 4 x 100 M. Estafette; Ver- en Hoogspringen met aan loop; Kogelstooten; Discus- en Speerwer pen; 80 M. Hordenloop. CRICKET. Wedstrijdprogramma. NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. lc klasse: Enschede: P. W.A. C. C.? Nijmegen: QuickPhoenix. 2e klasse C.: Rotterdam: V. O. C. II—» Ajax II; Den Haag: QuickSparta. Overzicht. In verband met de FlamiDgo-toeren naar Engeland en in het Oosten is het eerste klasse-programma voor morgen maar heel klein. Slechts twee wedstrijden worden er gespeeld en beiden ook in het Oosten. In Enschede zal A. C. C. natuuriijk van P. W. winnen en Phoenix krijgt tegen Quick een kans om de tweede overwinning in dit sei zoen to boeken. Of zou Quick eindelijk haar negatief pun ten-aantal wat dichter bij 0 gaan brengen? In de 2e klasse C. moet Ajax II bij V. O. C. II op bezoek. De Rotierdammers nog bo venaan, maar onverslaanbaar zijn zij niet, zooals verleden week tegen II. D. V. S. II bleek. Willen de Leidenaars hun theore tische kans op hel kampioenschap behou den dan dienen zij Zondag te winnen. De kans is er. vooral nu Ajax I geen spelers zal opeischen. In Den Ilaag ontmoeten Quick Sparta elkaar. Dat kan een aardige wedstrijd wor den. De thuisclub heeft o. i. de beste kansen, WIELRENNEN. STADION-WIELERBAAN. Morgenmiddag te 2 uur wordt op de Sta dion-Wielerbaan te Amsterdam een race- motorendag gehouden met wedstrijden over langen en korten afstand, waaraan door 12 bekende motorrijders wordt deelgenomen Bovendien wordt verreden een extra-wed strijd tusschen Herkuleyns (Holland), Quagüeni (Italië) en Borgotti (Frankrijk). Achter groole motoren wordt een voorgift- wedstrijd gehouden over 3 x 25 K.M., waar aan wordt deelgenomen door: Schlebaum (van meet), Storm (van meet), v. d. Wulp (van meet), Anspach (1 ronde voorgift), L. Leene (2 ronden voorgift), Slesker (4 ronden voorgift), terwijl het programma wordt aan gevuld met een wedstrijd op tripiets. te, dal kennen we allemaal. Deze kleine ijenr doet niet de minste moeite, zich >r den mensch verborgen te houden. Je hem in den winter vooral vlak bij de '"ingen, begeerig kijkend en draaiend !t het fijne kopje, of er niets te bikken it en hij wekt de opmerkzaamheid door in: „Siet, siet", alsof hij wil zeggen: „Ziet, t>en er, help mij toch". Het is hetzelfde podborstje, dal in den zomer de vreugde «r bosschen vermeerdert. Of eigenlijk is het [jttet hetzelfde, want de Roodborstjes, die Wff in den winter verblijven, komen ge- ■oonlijk uit Noordelijker streken, waar het «tijd nog kouder is dan hier, terwij! de onze B nien tijd iets Zuidelijker trekken. Overi- ■ns is er geen verschil; hetzelfde veeren- Pakje, dezelfde zang en melodie BEhng kouwelijk is ons Roodborstje niet „onze" Roodborstjes bedoel ik meer in bizorier de kameraadjes, die hier in den "J®er nestelen. Ze beginnen er al heel Jfoeg mee Als 't wat wil met hel weer en E ?iïlu,ur niet zulke boosaardige nukken Hv jaar. komen de Roodborstjes ^^hegin Maart. Je hoort hun zachte: „Siet, <>vi en ze huppelen bedrijvig tusschen do tfkken der heesters. ^Lr a'S ze na een'8en tijd met hun: „Sie^, her, "JP^kraamheid goed op zich heb- H gevestigd en de lucht milder wordt, dijt hel gesjilp weldra uit lot een eerst nog wal sober, maar weldra rijker gevarieerd liedje. Het Roodborstje is uiterlijk herkenbaar aan het roode, eigenlijk heel donker oranje borstje, waarbij dan nog koenen keel en voorhoofd in denzelfden loon. Overigens is het over rug en vleugels donker olijfkleurig grijs. Dan letten we verder nog even op de groote levendige, bruine oogen en op het donkerbruine snaveltje. Men moet het waarnemen, als het door de struiken huppelt en daarop heeft men alle kans, omdat het vogeltje den mensch in 't minst niet vreest. Als papa-roodborst evenwel een bui van overgroote levenslust heeft, en zijn gaaike wil laten hooren, hoe mooi hij wel kan zingen, dan blijft hij niet in de struiken, maar zoekt het hoogste topje van een der hoogste hoornen in de nabijheid op En dan klinkt daar een gevarieerd ge zang vaD lelkens weer andere strofen en dan hoor je van dezen Mozart in miniatuur fluifmelodietjes rijk versierd met vooralagjes en trillertjes. De zon gloeit over het roode borstje, het keeltje wordt opgezet van in spanning, de vleugeljtes hangen een beetje naar beneden en de houding van 't fijne silhouetje daar heel hoog is zéó waardig en ernstig, alsof de kleine zanger zich een heel wijs profeet achtte. En dat liedje wordt niet beperkt tot enkele uren. Neen, als 't zonnetje de eerste stralen werpt over de vochte toppen der boomen, dan is de kleine vriend op zijn post. En lot den laten avond zingt hij door. Soms komt hij even naar beneden om den. inwendigen vogel te versterken en daardoor nieuwe krachten op te doen voor den zang. En dan maar weer omhoog. Maar het nestje zit niet zoo hoog. Het getuigt van terreinkennis: soms een holte in den grond onder de wortels van struiken, som9 in een hol slammetje, ook we! onder een hoogen graspol, en een enkele maal doet een verlaten konijnenhol in het bosch ook dienst. De kleine troglodyt besteedt er niet zoo heel veel moeite aan, als de na tuur maar gezorgd heeft voor een passende archntectuur. Alleen de stoffage bereidt eenige zorg, want de eitjes moeten zacht liggen Ten getale van 5 tot 7 worden deze in het wiegje gedeponeerd. Ze zijn geel achtig wit met roestbruine vlekjes. Papa en Mama broeden om beurten en in veer tien dagen tijds komen de jongen uit. enkel een dik achterlijfje, een hais en een per manent gapende bek. Roodborstjes zijn ijverige lieden en daarom zijn de jongen oo£ spoedig groot. Dan worden ze nog een week gedresseerd in vliegen en het bemach tigen van voedsel en de opvoeding is vol tooid. Hel karakter van onze Roodborstjes is lief. Wel zijn ze soms tegenover hun soort genoten wat plaag- en twistziek, maar daar staat tegenover een zeldzame goedhartig heid Meermalen is het gebeurd, dat Rood borstjes zich over hulpelooze jongen van andere vogeltjes ontfermden en deze groot brachten. Men herinnert zich een school versje Wat pikt daar tegen 't vensterglas, Alsof het vroeg: „Doe open". Als 't eens die kleine vogel was, Die 'k op de plaats zag loopen. enz. Dat versje behoeft niet zonder werke- lijkheidsgrond aan de dichterlijke verbeel ding van den een of ander te zijn ontspron gen. De gevallen zijn niet zeldzaam, dat een Roodborstje in het barre jaargetijde zijn toevlucht zocht en vond in de warme huis kamer der menschen en er gedurende den winter heel vertrouwelijk in een kooitje verbleef. In hel voorjaar liet men het dan maar weer in de vrije natuur. Maar dan kwam hel toch herhaaldelijk soms even terug. Het is werkelijk geen wonder dat in de dichtende volksverbeelding het Roodborstje een voorwerp van vereering is geworden. Niet het minst in Engeland. He that hurts a robin, or a wren Will never prosper on sea nor land. Niemand zal geluk hebben te zee of te land, die een Roodborstje ol Winterkonink je moedwillig kwetst o( doodt. En deze meening zal wel weer rusten op het volksgeloof, dat het Roodborstje onder Goddelijke bescherming staat. Ieder zal zich de volgende legende her inneren: Toen Christus aan het kruis hing, werd het mededoogen van het vogeltje op gewekt, dat toen ter tijde nog maar een donkergrijs vogeltje zonder gekleurd borst je was. Het zag het droevige lijden van Christus, vloog omhoog en plukte, om de smarten te verzachten, de doornen uit den doornenkroon. Onder deze bezigheid drong een van de doornen diep in de borst van het vogeltje. Het bloed kwam te voorschijn en het diertje moest sterven. Maar een van de onzichtbare geesten, die den Heiland omringden, heelde de wonde en sprak: .Gij hebt een goede daad verricht Op uw borst zult gij voortaan een roode Kroon dragen en alom zullen de kinderen en de meu- schen u liefhebben". Volgens een andere lezing viel een drop pel bloed uit Christus' wonden op het borst je van den vogel en zegende Jezus het om zijn goedheid en mededoogen. Ter gedach tenis zou het steeds het teeken van dit bloed dragen. In haar „Christuslegenden" heeft Selma Lagerloff. de bekende Zweedsche schrijf ster, een dezer verhaaltjes op heel mocn en innige wijze weergegeven. In Engeland toont naar het volksgeloof het vogeltje zijn barmhartigheid vooral tegenover hen. die door eene of andere om standigheid onbegraven in bosch of veld blijven liggen Hel dekt het gelaat van den doode met bladeren en bloemen.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 13