OPRUIMING coupons ~;n RESTANTEN VOETANGELS EN KLEMMEN OP BELASTINGTEBBEIN. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. Op reis SASSENHEIM. Geslaagd examen M. U. L. O. te Den Haag. !e Grand, alhier. VEURLEIDSCHENDAM. Been afgezet De bouwvakarbeider A. van G. uit Veur eed op zijn motorrijwiel. Hij moest uit wij en voor eenige wagens, nabij de Wijker- rug en kwam in botsing met een paal jv-n zijner beenen werd zoodanig gekwetst, at overbrenging naar St. Antonius Hove te oorburg noodzakelijk was. Na onderzoek bleek dat het been niet neer te behouden viel en direct moest rorden afgezet. G. reed voorheen in een Ford, doch uilde deze in voor den betrokken motor, lij stond bekend als een woest rijder. Van een steiger gevallen. De 16-jarige bouwarbeider W. D. van iier. werkzaam aan het Kath. gesticht te Nootdorp, viel van een 6 M. hooge steiger. Met 9lechts een paar schaafwonden en i^_}laal vernielde kleeding kwam hij ronder boven wonder goed 'af. Door de plaatselijke afdeeling van den ;hr. Nat. Werkmansbond is opgericht een inder-zangkoor. Een heistelling geplaatst op het terrein au de Ned. Spoorwegen, in verband met ie uitbreiding van deze gebouwen, viel ilotseling1 om, met het gevolg dat een deel an het magazijn waarop zij terecht kwam rerd vernield. De betrokken werklieden risten zich in veiligheid te stellen, zoodat ;een persoonlijke ongelukken plaats hadden. De 24-j. Rotterdammer B., die hier ten hond had gestolen en deze te Zwolle ad verkocht, werd na een radio-omroep Sneek waar hij zich om nachtverblijf inmeldde aangehouden en naar deze taats teruggetransporteerd. Morgen 21 Juli wordt met toestem Ding van B. en W. een bloempjesdag ge- loudeh ten bate van Herwonnen Levens- lacht (T.B.C.-bestrijding onder de R.K.). Hedenavond te 8 uur heeft in de Open- ure School een ouderavond plaats, alwaar )r. Streng, van den Haag, zal spreken )ver den schoolartsendienst. Onder leiding van de heeren Larabo D Meyer en mej. Gerritsen maakte de Ia- ere klasse van de Openbare School een ülstapje naar Scheveningen, de Bataaf en ien Haagse hen Dierentuin. Te ongeveer 6 uur keerden allen behouden eer. De kinderen hadden van dit uit- :ilstapje genoten. De onderwijzers hadden en zwaren dag achter den rug, waarvoor lun zeker een woord van dank toekomt. VOORHOUT. Jaarvergadering „St. Cecilia". Gisteravond 8 uur vergaderden in café ïoerhaave alhier, de lede® der R.-K. m-u- lekvereeniging ,,St. Cecjlia". De voorzitter, de heer G. Witteman, pende de vergadering met den Christelij- ;en groet, heette alle aanwezigen hartelijk rtlkom, in het bijzonder de weleerw. heer astoor Heytveld, en den geestelijk advi- eur kapelaan Kramer, en wees in zijn •peningsrede op de goede verstandhouding «sschen de leden onderling. Voorts sprak ij zijm voldoening uit over de vorderingen Ier werkende leden, waardoor het mogelijk geworden, dat thans de Vereeniging na 10-jarig bestaan, in de 2de afdeeling 1 gekomen. Daarop verzocht hij den secretaris, deD 'eer P. v. cL Hulst Jr. de notulen van de vergadering voor te lezen, die on- eranderd werden goedgekeurd. Dit het jaarverslag van den penning- oeesteT bleek, dat de ontvangsten hebben 'ecLragen i. 1444.52^ en de uitgaven 1439.57, zoodat er een batig saldo is van 153.83. De voorz. bedankte den heer Post voor ijn nauwkeurig verslag en het gehouden *beer. Tot commissieleden, belast met het azien der rekening werden benoemd de eeren Ant van der Lans en Jac. Korte- aas. De ecrw. heer pastoor het woord nemen. zeide tijdens zijn 2-jarig verblijf in de [emeente vele pe^oneo en zaken beter te lebben leeren kennen. Ook met St. Ceci- •a heeft hij met genoegen kennis gemaakt, 'ijneerw. feliciteerde het bestuur met het Toote succes ten tijde van het concours w-haald en braoht hulde aan den directeur, 'en heer Bolderdijk, voor zijn bekwame "iding. Verder sprak hij zijm dank uit voor bewezen diensten bij gelegenheid van gehouden priesterfeest, dat in één roord schitterend was en aan welk welsla- St. Cecilia zooveel heeft bijgedragen, den wensch dat de vereeniging steed» d groei en bloei mocht toenemen, eindig- spreker zijn rede. Dp verzoek van den voorzitter, leest de e<?r-F- v. d. Hulst Jr. het uitgebreid en eiirig gestyleerd jaarverslag voor, dat Jet uitbundig applaus begroet werd. ngekomen was een voorstel van de Chr n&vereen. „Voorhouts Gemengd Koor'' 'ro op 3i Augustus, ter gelegenheid van on verjaardag van H. M. de Koningin C^rCert.te Seven, met verzoek of St Kfci la bereid was het programma verder !an te vullen. 1 eenige besprekingen werd besloten voorstel voorwaardelijk aan te nemen, ejZleD directeur, de heer Bolderdijk a£ een concert moet geven te Leiden o niet geheel zeker is een plaatsver- i ®er te kunnen vinden. De afdeeling Voorhout van Herwonnen Levenskracht, organiseert een bloemendag op Zaterdag 20 Juli a.s. en heeft de mede werking ingeroepen van St. Cecilia. Be sloten wordt aan bet verzoek te voldoen. Het muziekkorps zal 's avonds 7 uur wor den opgesteld nabij Piet Gijzenbrug, om in vereeniging met Herwonnen Levens kracht een wandeling door de gemeente te maken en op verschillende plaateen te mu- siceeren. Dc heer v. d. Lubbe, die wegens gezond heidsredenen als werkend lid der vereeni ging bedankt heeft, wil propagandist als hij is les geven aan eerstbeginnenden en bij afwezigheid van den directeur, diens functie waarnemen. De heer Bolderdijk is den heer Van der Lubbe dankbaar voor zijn goede bedoelingen, maar vreest dat deze niet over de noodige kennis beschikt. Trouwens bij afwezigheid van den direc teur, treedt de voorzitter op. Een en ander zal alsnog in een aparte vergadering wor den besproken. Hierop volgde dc bestuursverkiezing. We gens periodieke aftreding van de heeren P. v. d. Hulst Jz., A. Terbach en B. Zwet sloot, moest een verkiezing worden ge houden. Deze nam echter niet veel tijd in beslag, want bij acclamatie werden ge noemde heeren herkozen. Verslag concours. Het verslag werd uit gebracht door den heer Post-, penning meester der Vereeniging. De ontvangsten tijdens de feesten bedra gen f. 2238.5, de uitgaven f. 1811.31, slui tende alzoo met een batig saldo van f. 427.20. De heeren Van der Lans en Kortekaas werden ook hier uietgenoodigd, de reke ning na te zien. Uitloting aandeelen. Qp verzoek van den voorzitter, trok de heer Bolderdijk achter eenvolgens 20 nummers. Getrokken werden de Nos. 65, 66, 42, 31, 22, 80, 18, 30, 100, 85. 92. 55. 67, 69. 81, 32, 24, 25, 84 en 57. Reeds dadelijk werden eenige geïfokkeo aandeelen ter beschikking van de vereeni ging gesteld, dc overigen zijn betaalbaar bij den heer Z. Zwetsloot, 2e penning meester. Medegedeeld werd dat brieven van zus terverenigingen waren ingekomen, vermel dende de goede ontvangst van de toege zonden behaalde prijzen bij het coneoura. Eenige uitnoodigingen tot deelname aan concoursen in verschillende plaatsen, wer den voor kennisgeving aangenomen. Bij de rondvraag verzocht de heer Kor tekaas of het niet mogelijk is. mot het oog op bet- batig saldo in kas, foto's van de leden der vereeniging te maken, ter her denking van het 10-jarig bestaan. De voor zitter zal er weik van maken. De heeT Van der Lans vond een poot van f. 21 aan consumptie uitgetrokken en vraagt waaroor dit is geweest. EK? voorzitter zegt. dat zulk was ten dienste van het bestuur en een paar leden van het hoofdbestuur. De heer De Grpot voelde zich gedrongen hulde te brengen aan deP heer Bolderdiik, als directeur der vereeniging en aan het actieve bestuur. (Applaus). De heer Zwetsloot doet mededeelïng. dat enkele leden hun contributie nog niet heb ben betaald. De voorzitter ^>oort den na- latigen daartoe aan. Ten slotte nam de heer Bolderdijk het woord. Hij dankte het bestuur hartelijk voor hetgeen dit gepresteerd heeft en zegt er trotsch op te zijn, zoo'n bestuur te heb ben. Strikt eerlijk in aTles, worden de be langen der leden ten allen, tijde behartigd. Ook de beer De Groot bedankte bij voor zijn woorden. Verder hoopte bij dat de vereeniging zioh krachtig zou blijven ont wikkelen. en men goed zou doen te ont houden dat die ontwikkeling alléén door ijverige studie kan plaats vinden. Met een woord van dank voor de trouwe opkomst, sloot de voorzitter hierna met den Chr. groet de vergadering. WARMOND. Grocie dinkte van vreemdelingen. Vanaf Vrijdag 19 Juli tot en met Dinsdag 23 Juli'd.a v. zullen om 21.49 en 23.55 treinen naar de richting Leiden in War mond stoppen. Meer en meer neemt het bezoek aan de Kaagweek toe en dezen zomer schijnen de watersportliefhebbers er vroeg bij te willen zijn om een geschikt plekje op do meren voor hunne schuiten of op het land voor hunne tenten uit te zoeken. Ook in het dorp zijn reeds vele gasten bij particulieren en in de hotels ondergebracht. Op het water ziet men dan ook talrijke zeilen en zeiltjes, terwijl in het dorp een gezellige drukte heerscht door de vele gas ten, die hier picniccen of in groepjes door het dorp wandelen. Ook het weer schijnt tot het slagen van de Kaagweek mede te willen werken. Het Philosophicnm* Onder leiding van den Haag9chen archi tect Jan Stuyt, die ook het seminarie Hage«- veld te Heemstede bouwde, zal op de ter reinen van het Groot Seminarie alhier het nieuwe Philosophicum gebouwd worden. De1 bedoeling is, dat de studie in de phi- losophie tot toe in 'n een-jarigen cursus ge doceerd met een jaar verlengd wordt. Na het zesde jaar in Hageveld zullen de studenten, na voltooiing van het philosophi cum. aldaar twee jaar hun studie voort zetten en vervolgens gedurende vier jaar de theologie in het groot seminarie bestu- rieeren Men hoopt het gebouw September 1930 gereed te hc-ibben. Morgenavond a.s. 8 uur zal de R.K. Muzickvereeniging St. Mathias ter gelegen heid van de Kaagweek een populair -con cert geven op de Baan. WASSENAAR. Raadsagentia. De Raad dezer gemeente vergadert op Maandag 22 Juli 1929, des v.m. te 10 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Reclame hondenbelasting. 3. Hebenroeming Controleur Werklooz?n- kas.sen. 4. Continueering contract met Den Haag inzake Middelbaar en Voorbereidend Hoo- ger Onderwas en retributieheffing. 5. Vaststelling vergoedingen art. 101 W et L.O. over 1926. 6. Verzoek Jhr. Storm van 's Gravesaude om ontslag als Ambtenaar van den BurgerL Stand. 7. Idem als gevolmachtigde der gemeente in kwaliteit van eenig aandeelhoudster Elec tric iteits Maatschappij. 8. Benoeming twee onderwijzeressen O.L. Scl ooi No. 2 aan de Waalsdorperlaan. 9. Ontheffingen voorschriften Bouwveror dening. 10. Wijziging begrooting 1929. 11. Goedkeuring Wegenplan Teylinker borst. 12. Onderhandse be aanbesteding wegen- verbetering. t 13. Rapport Commissie onbewoonbaar- verklaring van huizen. Aanrijding. Op den Rijksstraatweg nabij den Deijl had een ongeval plaats, hetgeen wonder boven wonder goed afliep. Op het rijwiel pad reed in de richting Leiden een dame, toen een ongeveer 100 wielrijders haar ach terop kwamen in rijen van drie. De breedte van het rijwielpad laat zoo iets niet toe. Een van de middelste racers de 24-jarige S uit Alphen a. d. Rijn kwam met de dame in aanraking, waardoor de dame en een racer viel. De opvolgende racers kwa men eveneens allen te vallen. De dame viel op haar achterhoofd en bezeerde zich zoo danig. dat zij eenigen tijd moest blijven zit ten. Tegen S. is door de politie proces-ver baal opgemaakt. De eenigste leerling van de hoogste klasse der R.K. Ulo-school voor jongens alhier, jongeheer J. Beuk behaalde gisteren het einddiploma Mulo. De heer L. A. van der Klejj, keur meester van rfeesch alhier, is Donderdag morgen bij het Kerkehout, toen nij den Ryksweg wilde oversteken, aangeredendoor een auto. Hjj werd een eind medegesleurd en door voorbijgangers opgenomen met een snede over het voorhoofd en verwondingen aan armen en beenen. Per ziekenauto werd hii naar huis vervoerd, alwaar hij door een geneesheer werd verbonden. Zijn toestand is vrij goed. Door een vrachtauto, welke den linker kant van den weg hield, zijn de zonnesciier- mei van de winkels d^e heeren V. en T.. ih de Langstraat lustig beschadigd. Geslaagd C. C. Rijsbergen alhier voor het eindexamen diploma A Electroiech- hische school te Amsterdam. RECLAME. 8917 DIVIDEND en FISCUS. De aangifte voor do" inkomstenbelasting geschiedt aan de hand van de z.g. „Bron nen-theorie". De bedoeling van dit stelsel j is, om te trachten zooveel mogelijk het ideaal „Belastingheffing naar Draagkracht" te benaderen, door iederen belastingplich tige te laten betalen van het inkomen dat hij geniet in het zoogenaamde belastingjaar. De opzet is dus, dat niet belasting oeraald zou worden naar het inkomen van het afge- Ioopen jaar. neen, de aanslag moest geheel bij zijn en speciaal betrekking hebben op dat inkomen, dat in het belastingjaar zou verdiend worden. Aangezien de meesten onzer slechts profeten zijn die brood eten en alzoo slechts zeer matig beschikken over het vermogen om in de toekomst te kunnen zien, heeft de Wetgever bepaald, dat voor de aangifte in aanmerking komen alleen die bronnen van inkomen, die op 1 Mei bestaan, ten einde op die wijze tegemoet te komen aan ons gebrek aan helderziendheid. Zet men b.v. op 1 April 1929 een hypo theek uit, dan vormt deze geldleening op 1 Mei een bron van inkomen waarvan ae volle jaarlijksche opbrengst moet worden aangegeven, hoewel op 1 Mei nog geen cent rente genoten was, doch indien ons omge keerd op 1 April 1929 een hypotheekvorde ring wordt afgelost, dan-bestond op 1 Mei deze bron niet meer en behoeft de genoten rente niet als inkomen te worden vermeld. Zooals. gezegd wordt van iedere op 1 Mei bestaapde bron- de jaarlijksche opbrengst aangegeven. Allicht zal men vragen welk jaar dan gekozen zal worden, want het is duidelijk dat de opbrengsten niet ieder jaar hetzelfde zijn. Het antwoord op deze vraag wordt behecr9cht door de kwestie of men op 1 Mei reeds een vol kalender- of boekjaar het inkomen van een bepaalden bron heeft genoten, dan wel, dat zulks nog niet het ge val was. Was zulks wel het geval, dan wordt de opbrengst van dat laatste kalender- of boekjaar opgegeven, doch was men op 1 Mei nog geen vol jaar de gelukkige eige naar van een bron van inkomen, dan moet de opbrengst welke zij zal leveren in het met 1 Mei aangevangen belasting jaar geschat worden, zulks aan do hand van de omstan digheden zooals die op 1 Mei bekend waren. Het kan voorkomen dat dit profeetjcspelen den onfortuinlijken belastingplichtige on smakelijke windeieren oplevert, bijv. in het geval dat de toestand op 1 Mei nog normaal is, doch eenige maanden later tegenspoeden komen, tengevolge waarvan het werkelijk inkomen ver beneden het geraamde blijft. Met het oog op dergelijke eventualiteiten komt het ons 'voor, dat het een daad van goed koopmansbeleid is. het niet vaststaan de inkomen van een nieuwe bron, op 1 Mei zeer voorzichtig te ramen. Ten opzichte van effecten, die in het al gemeen stuksgewijs als bron van inkomen worden beschouwd, is nog speciaal bepaald, dat de opbrengst hiervan wordt aangegeven ten bate van dat kalenderjaar waarin de op brengst wordt vastgesteld. Voor effecten waarop dividend in geld wordt uitgekeerd en welke op 1 Mei reeds meer dan een kalenderjaar in ons bezit zijn, zal de aangifte in vele gevallen geen moei lijkheid opleveren, daar gewoon het in 1928 vastgestelde dividend wordt vermeld. Anders is het met de effecten, waarvan we op 1 Mei nog geen vol kalenderjaar eigenaar waren; op de boven vermelde manier moet hiervoor geschat worden hoeveel dividend in het belastingjaar 1929/1930 zal worden vastgesteld. Nemen we in aanmerking dat aandeelen en obligation. die zonder betaling worden uitge reikt. en indien stammend, zij het slechts middellijk, uit de winst van het loopende of een der laatst verloopen vier boekjaren, als dividend worden aangemerkt, dan is er in sommige gevallen eenige vakkennis noodig om een juiste aangifte te kunnen doen. Zoo werd in 1928 door het Bestuur der Mij. van Berkel's Patent besloten tot bijschrijving op de aandeelen met een bedrag van f 160. per aandeel, zonder storting der aandeelhou ders. Om te kunnen uitmaken of deze bij schrijving belastbaar dividend vormt, moet dus nagegaan worden of zij gedekt wordt door de winst van het loopende of een der laatst verloopen vier boekjaren. In financieelc kringen is men van mee ning dat zulks bij van Berkel niet het ge val is, waaruit dus zou volgen, dat genoem de bijschrijving niet behoeft te worden aan gegeven. Ook komt het voor dat men vooc 1 Mei 1929 ingeschreven heeft op een emis sie, en het geluk gehad heeft zich een of meerdere der vurig gewenschtc aandeelen te zien toegewezen. Wordt het dividend dezer aandeelen nu voor de eerste maal vastge- steld na 1 Mei 1930 dan behoeft van dezt- aandeelen vóór het loopende belastingjaar geen opbrengst vermeld te worden, omdat lu het tijdvak 1 Mei 19291 Mei 1930 geen vaststelling van dividend plaats vond. Dik wijls wordt gevraagd hoe gehandeld moet worden met de opbrengst van verkochtv claims. Het zal voor eigenaars van aan deden Philips Gloeilampen of H. V. A. wel een groote geruststelling zijn tc vernemen, dat dergelijke claims niet beschouwd wor den als vruchten van roerend kapitaal en alzoo geen belastbaar inkomen in den zin der wet vormen. Wanneer tenslotte houders van Amorti satie-bewijzen, zooals deze zijn uitgegeven door de Algemeene Bankverg. v. d. Midden stand, de Rotterdamsche Bankverg., de Commanditaire Ver. Wm. Muller enz., in het oog houden, dat uilkeeringen hierop, voorzoover zij het karakter hebben van af lossing van schuld, niet belastbaar zijn voor de Inkomstenbelasting, dan moge dit een pleister zijn op de wonde der geloden ver liezen. Hiermede zijn de voornaamste bijzonder heden aangegeven, waarmede bezitters van effecten bij hun aangifte hebben rekening te houden. DE VOORPOST VAN DEN DOKTER. Het zal vier of vijf jaar geleden zijn. dat de Nederl. Vereeniging „Eerste Hulp bij Ongelukken" een prijsvraag uitschreef voor een propaganda-geschriftje over het wezen en doel dier vereeniging. De prijs werd toe gewezen aan den heer W. N. van der Hout, journalist in Den Haag. Het bekroonde werkje, dat was ingezonden onder het motto: „Wie snel helpt, helpt dubbel" en getiteld „De Voorpost van den Dokter", werd door het bestuur der Vereeniging ver spreid, door gebrek aan geld echter niet op zoo ruime schaal als gewenscht was. In dat boekje van 12 bladzijden, dat zon der overdrijving een juweeltje mag heeten, wordt aan de hand van enkele dagelijks voorkomende, maar daarom niet minder sprekende en pakkende voorbeelden, een be toog opgebouwd, dat onafwijsbaar aan ieder en een iegelijk den plicht voorhoudt, zich met „Eerste Hulp" bezig te houden, ieder op zijn wijze, maar bij voorkeur door het volgen van cursussen en aansluiting bij een vereeniging op dit gebied voor voortgezette oefening. Zooals gezegd, gebrek aan middelen heeft verhinderd, dat deze voorpost zoo ruim ver spreid en bekend is geworden als het had moeten zijn. De schrijver verdiende beter en men bejammerde, dat zijn lezerskring niet grooter kon zijn. Maar gelukkig kan thans op een gunstig teeken gewezen worden. Zonder twijfel heeft hel geschrift meege werkt aan den duidelijk toenemenden groei der vereeniging. Deze bestond, toen het boekje het licht zag. uit 20 vereenigingen, J terwijl dit getal thans reeds tot 30 is ge RECLAME. bent U in 't bijzonder blootgesteld aan nel ge vaar van kouvatten. Reist daarom nooit zonder Lef op den oranje band en hei DoyerkruU. PrIJ» 75 cf». klommen. Er is echter nog meer gebeurd. Jarenlang was in de vereeniging gesproken over een eigen orgaan. Ten slotte is het tot de daad gekomen en op 1 Maart van dit jaar verscheen het eerste nummer van het maandblad „De Voorpost van den Dokter", onder redactie van denzelfden heer Van der Hout, bijgestaan door een redactiecom missie, bestaande uit drie bekende figuren in het E. H.-wezen, de heeren Buyze, lector aan de Technische Hoogeschool te Delft. J. ten Hope, voorzitter van den Rotterdam- schen Bond voor E. H. bij O. en Meulman, secretaris van het hoofdbestuur. Nu er sedert nog enkele nummers van dat blad verschenen zijn, vind ik het wel de moeite waard, het hier onder de alge meene aandacht te brengen. Het valt onder ieders bereik. Uit den aard der zaak zijn de officieele berichten van hoofd- en afdeelingsbesturen voornamelijk van belang voor de leden. Als er in het blad niet anders te vinden was, zou ik dan ook geen vrijheid gevonden heb ben, er een ganschen brief aan te wijden. Maar wij vinden veel meer. Vooreerst is de persoon van den Redacteur een waarborg, dat op goede artikelen van zijn hand ge rekend mag worden. Misschien is er grond voor de vrees dat, indien veel kopy wordt aangeboden, zijn bescheidenheid deze zal laten voorgaan, zoodat hij zelf niet genoeg zaam aan het woord komt. Met belangstelling zal worden kennis ge nomen van de beschrijving en afbeeldingen van brancards, bestemd voor vervoer per vliegmachine en per gewone spoorweg coupé, deze laatste volgens het model van het Ned Roode Kruis. Betrekkelijk iets nieuws is de alleraar digste rubriek, waarvan ik iets uitvoeriger wensch te vertellen, getiteld „Opgaven en Vragen" onder leiding van dr. Meulman. Hier worden ongevalsgebeurtenissen be schreven met de bedoeling, dat de lezers hun krachten hieraan zullen beproeven en in een brief berichten, hoe zij in een zoo danig geval zouden handelen of althans hoe zij meenen, dat alsdan gehandeld moet worden. Die antwoorden worden dan met de noodige critiek van dr Meulman in het volgend nummer opgenomen. Dit is du3 een soort personeele wedstrijd op schrift. De opgaven zijn veelal aan de werkelijkheid ontleend, wat, vooral bij de veelvuldige ver keersongevallen van onzen tijd, niet moei lijk is. Zoo werd in No. 2 opgegeven het onge luk, dat in Zandvoort plaats had, toen een locomotief het stationsgebouw is binnenge reden. De machinist is onvindbaar, waar schijnlijk gevlucht. De leerling-machinist ligt op het perron met een gebroken rechter bovenarm. Hij slingert er mee rond, schreeuwt, vloekt en spreekt wartaal. De wachtkamer staat vol stoom en rook. Vlak bij de plaats, waar de stoom ontsnapt, ligt een man beklemd met zijn been tusschen den muur van dc wachtkamer en den kant van de locomotief. De kleeren zijn hem van het lijf gerukt, hij is overdekt met brand wonden. Waarschijnlijk zijn zijn beenen op diverse plaatsen gebroken. Een andere man is door vallende steenbrokken getroffen op achterhoofd en rug, zooals aan de verwon dingen te zien is. Hij is bewusteloos. Pols langzaam Een vrouw bloedt hevig uit een diepe wond in de buiging van den linker elleboog; uit de wond steekt een stuk glas ter lengte van twee centimeter. Een andere vrouw ligt zeer bleek, met zwakken pols, bewusteloos op den grond. Zij vertoont geen waarneembaar uitwendig letsel, doch heeft eenig schuimend bloed op den mond. Ter wijl gij bezig zijt met helpen, komen, twee ziekenauto's aan. Vervoer van twee patiën ten naar de auto's. Als het niet te veel plaats innam, zou ik gaarne een van de goede antwoorden overnemen Het bovenstaande is evenwel voldoende om te doen inzien, dat het niet zoo gemakkelijk is, zich in een dergelijke situatie zoo maar dadelijk in te denken en dan te weten, wat er gebeuren moet. En toch begrijpt ieder, hoe veel er van af hangt, dat in een dergelijk geval spoedig en goed geholpen wordt, en dat van die goede hulp soms een menschenleven kan afhangen. Het is inderdaad aangename lectuur, die antwoorden met verschillend inzicht en dikwijls blijk gevend van een goed combinatievermogen. En de leider van deze rubriek, dr, Meulman, heeft een pret tige, vlotte manier om critiek te geven. Zoo wordt aan een der oplossingen van boven staand vraagstuk toegevoegd: „Wat er in het kort in staat, is juist alleen de arme leerling-machinist is vergeten, die schreeuwt nog." Deze rubriek viel reeds dadelijk in den smaak van de lezers. Zij zal daarom niet alleen bijdragen tot den bloei van het tijd schrift. maar* ongetwijfeld ook ten goede komen aan de belangstelling voor E. H. b. 0 En velen zullen spoedig niet meer te vreden ziin met het eenvoudig bekijken van deze opgaven met de daarop volgende ant woorden. doch zich genoopt gevoelen, per soonlijk aan het werk deel te nemen aan een cursu« zich bekwaam te maken, om, zoo noodig. doelmatige hulp te bieden. H. A. S. 3—2

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 7