70ste Jaarcanp DONDERDAG 18 JULI 1929 No. 21270 STADSNIEUWS. kamer van koophandel en fabrieken voor rijnland te leiden handelsregister kamer van koophandel zomerconcert in „zomerzorg." BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cts. per regel roor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. V^r alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week J.a... 'f 0.18 Builen Leiden, waar agenlep gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.36 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. In de gistermiddag onder voorzitterschap van den heer ten Cale Brouwer gehouden vergadering van bovenstaande instelling werden de notulen onveranderd vastgesteld. Na behandeling van eenige ingekomen stuk ken bracht de heer H. Buurman prae-advies uit op het verzoek tot toetreding als dona teur van de Leidsche Ver. tot Bevordering van de kennis in de grafische vakken. Overeenkomstig het prae-advies zal een jaarlijksche donatie van f. 5 worden ver leend. Van de Commissie voor Gewestelijke Uit breidingsplannen (e Den Haag was een Tiagenlijst toegezonden inzake zoodanige plannen in Rijnland. Deze lijst wordt in kanden gesteld van de Cie. voor de uitbrei dingsplannen ter onderzoek. Op een verzoek om finantiëelcn steun van de Kon. Ver. ..Koloniaal Instituut" werd besloten een jaarlijksche subsidie van f. 10 te verleenen. De heer H. Vroom, winkelier te Leiden had de bemiddeling der K. v. K. ingeroe pen inzake invoering huistaiief met vast recht electriciteit voor winkeliers. De heer van der Zanden merkte op, dat iets dergelijks overwogen wordt en binnen afzienbaren tijd in bespreking zal worden gebracht. Overigens verwees bij den heer Vroom naar zijn middenstandsorganisatie, waar deze kwestie reeds geruimen tijd een onder- werp van bespreking uitmaakt. In dien geest zal den heer Vroom worden bericht. Twee verzoeken tot deelneminz aan de tentoonstellingen te Antwerpen en Luik zul len aan de leden worden doorgezonden. Inzake het vraagstuk van belasting be talen ten Dostkantore werd het adres aan den minister, zooals het de vorige week in ons Blad werd opgenomen, ongewijzigd vast gesteld. Het prae-advies der Commissie voor Vervoer, inzake verbetering van den weg door het Rietveld ter verkrijging van een betere aansluiting op den straatweg Den HaagRotterdam luidde, dat de bestaande Terbinding vo1 doende is, 2oodat zij advi seerde geen verdere stappen in deze richting ie doen. De heer Raaphorst was het daarmede I niet eens; de bestaande weg is een groote omweg en een goede weg door het Rietveld zou niet alleen van plaatselijk belang zijn vcor Alphen en Hnzerswoude. zooals «n iet prae-advies wordt verondersteld, maar ook in het belang van handel en industrie der geheel e streef De voorzitter meende, dat de kosten veel te hoog zullen zijn voor het belang, dat er mede gemoeid is. De heer van Zonneveld zeide. dat men met een beteren weg Alnhen- Hazerswoude nog niet gebaat zon zijn en alviseerde het advies van de Commissie aan te nemen, waartoe na enkele discussie tterd besloten. Kaar aanleiding van een in de vorige vergadering gestelde vraag van den heer Smal inzake de openingslijden van de brug over den Rijn te Alphen. deelde de Cie. voor Vervoer in haar prae-advies mede. dat bij provincial^ verordening regeling van de opening der brug is vastgelegd. Zooveel mogelijk wordt de brug van 15 tot 5 minuten vóór het vertrek van iederen trein voor het scheepvaartverkeer gesloten gehouden. De heer Smal verklaarde zich hiermede bevredigd te gevoelen, waarna het prae- advies» der commissie werd aangenomen. HiPT-na ging men over in huishoudelijke vergadering. Wijzigingen: Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen, Stationsweg 18, Lei den. De statuten zijn gewijzigd. Timmer-. Meubel- en Trappenfabriek „de Vlinder", Utrechtsche Jaagpad 36, Leiden. Uittredend mede-eigenaar: H. Alberts, te Leiden. Wijziging handelsnaam thans: Loon Houtzagerij en Schaverij „de Vlinder". H -K. Coöp. Bakkerij, Spaar- en Ver- hruiksvereeniging „Eendracht", Korevaar- Ijraat 13, Leiden. Uittredend secretaris: A. Mank. Leiden; uittredend 2e penning meester: H. Overpelt. Leiden; uittredend •J. Secretaris: J. A. van Oven, Leiden. ;ler *.e Penningmeester: H. Overpelt, tI-a' njeuwe 1® secretaris: B. G. Klein, ^eiden; nieuwe 2e voorzitter: M. Hendriks, „Vereenigde Zangers" en „Orphens" Op zulk een prachtigen zomeravond doet het weldadig aan, te mogen luisteren naar' koorzang en instrumentale muziek. Vooral wanneer het een van Leiden's goede zang koren geldt, afgewisseld door het kleine, maar kunstzinnig, muzikaal fijn en uiterst beschaafd musiceerende fanfareensemble Orpheus", dat reeds sedert lange jaren een uitstekenden naam weet hoog te houden. Het jonge, maar reeds groote koor de „Ver. Zangers" zoekt werkelijk zijn lierl niet in goedkoope successen van de z.g. „Liedertafelei", vol uiterlijke effecten met stem verwoesten de kunstst-ukjes of een grove schildering in de compositie. Het zal altijd een bezwaar blijven van den koor zang zonder instrumentale begeleiding, dat men de diverse stemliggingen geweld moet aandoen, daar de tegenwoordige koorcom ponisten veelal ook in dit genre de or kestrale schrijfwijze huldigen. Schubert heeft o.a. in zijn „Gesang der Geister über den Wassern" cn ook Bruckner en Brahms hebben in him koorcompodties de voordeelen bewezen van de combinatie koor- en instrumentale muziek: de zang kan immer natuurlijk blijven, terwijl dan de instrumentale begeleiding de stemming schenken kan, waaruit het lied groeit. Maar hoe dan ook, gisteren zijn de Ver- cenigde Zangers toch met gedegen, muzi kale koorwerken voor den dag gekomen, die over het algemeen binnen de grenzen crer natuurlijke prestaties bleven en getuigen:s aflegden van het kunnen onzer Ned er tan d- schc koorcomponisten, die er ook nog zijn mogen, al leven we niet meer in den tijd van Sweelinok. Maar vooral waren er koren waarin de innerlijke idiëele gedachten- drang kon uitgeleefd worden en die gele genheid schenken tot het monumentale uitdrukken van het gemeenschapsgevoelen van de massa. Dit laatste vooral is de groote kracht en het heerlijke van den koorzang uit dezen tijd en opgekomen vooral na de bittere oorlogsjaren: men kan in deze zangen de denkbeelden en het ge voelen van een „geestelijk vrijzijn" uit leven. Beethoven bewees reeds in zijn negende symphonie de noodzakelijkheid van het verband tusschen koorzang en instrumen tale muziek om uitdrukking te geven aan de hooge gedachten van menschenliefde en menschenvrijheid. Hij voelde zich als de woordvoerder der menschheid, wier leed hij op zich nam, toen hij zijn „Freude, schoner Götterfunken" neerschreef. Hij trachtte er mede tot een algemeene volks kunst te komen, Wagner zocht dit in het muziekdrama, anderen weer in de opera, maar deze beide laatsten zullen, evenals het nog voor de groote massa wel diwijls onduidelijke van de sym- phonische programmamuziek, altijd een soort van luxe kunst blijven. Het kunst werk voor de groote massa is veel meer het oratorium, maar het allermeest, het koor werk, waarbij vooral het woord zorgt voor het algemeen-begrijpelijke. Wat is heerlijker toch, dan na een dag van moeizame arbeid, gezamenlijk te mo gen zingen van lief en leed en te zoeken naar bevrijding in den zang. Te zingen van hooge idealen, van enthousiasme, liefde, trouw, droefenis of berusting, de ziel te ontspannen op trillingen van muziek. Niets is loonender dan het gezamenlijk instudeeren van een muzikaal lied op go^ den tekst, uit volle borst gezongen, voor den dirigent als voor de zangers. Een wel daad ook. voor de toehoorders, die de re sultaten van zalk een streven te genieten krijgen. Deze gedachten kwamen ons in den geest tijdens de prachtig gezongen compo sitie van Olman „De gravers" op woorden van Adcma v. Scheltema: „Zwanger is de aard van een schat, vol van juweelen" en dan tot slot die geweldige climax: „Maats! diep in Uw eigen borst liggen juweelen Hier en ook in Hamei's stralend „Han nibal" toonde het goed gedisciplineerde koor zich op zijn best. Er werd dikwijls een uit steen ge houwen kracht ontwikkeld, hoewel aan de glanzende „schmclz" van dit stern- materiaal nog wel het een en ander ont breekt. Maar over de klank der stemmen willen wij liever ons oordeel opschorten tot een uitvoering in de zaal, daar in den tuin toch altijd veel verloren gaat. Onder de leiding van den heer Van Sijll, dio slechts een jaar voor deze zangers staac, is men zeer zeker op den goeden weg. Hoe kan het ook anders onder dezen vurigen dirigent, die acciiTaat en duidelijk weet aan te gever en ook in Diamant's teer- devote „Kerstzang" de zangers een prach tig pianissimo weet aan te leeren. Een apart woord van hulde voor het uitstekend op toon blijven. Het kleine ensemble van den heer Vink heeft hier reeds een welver diende reputatie en het is de groote verdienste van den leider, dat hij zijn discipelen gevoel voor doorzichtig mu zikale nuanceeringen weet bij te brengen, hetgeen wel het best naar voren kwam, in V. Suppé's „Ouverture Pique Dame", wiens muziek zoo nauw verwant is aan die van zijn grooten voorganger Joh. Strauss, dien de heer Vink nauw in 't hart besloten schijnt te hebben en van wien hij het nisn- mer verouderde „Wiener Blut" ten uitvoer bracht. Er viel hier veel zuiver aangevoel de Weensche stemming te beluisteren, hoe wel het tempo cms iets te langzaam scheen. Ieder instrumentalist van dit ensemble is een kracht van beteekenis en men volgt met uiterste correctheid de intenties vaja den leider op. De begeleiding (een kunst op zichzelf) van Niedermeyer's Le Lac was bescheiden en soepel en vlocht zich op fraaie wijze samen met het sonore en zui vere trombone solospel van den heer Maas. Orpheus is een ensemble, dat wij, na c~eze eerste auditie, hoog mcenen te mogen aan slaan en dat zijn succes niet in 't forte tracht te zoeken Wij zijn verlangend nog eens meer dere numaners uit het ongetwijfeld uitge breide repertoire te hooren. Een talrijk publick heeft van een sma kelijk programma genoten onder groote aandacht- Hetgeen te begrijpen valt, wan neer het een uitvoering betreft van twee belangrijke Leidsche dilettantenverecni- gingen. Slechts één opmerking: zou men in het venrolg het schommelen van de jeugd in den speeltuin tijdens de mnziek niet kunnen verbieden 1 LEIDSCHE CHR. TEUGDORGAN. „PHéBE". In de algemeene yprgadering van boven genoemde Jeugdorganisatie werd het één- daagsche vacantie-kinderfeest ter sprake gebracht, waan'an de datum noch de plaats, waar dat kinderfeest zal worden gehouden, kon worden bepaald met het oog op de fi nanciën. Besloten werd dit jaar het verspreiden van een kampboekje achterwege te laten en de jongens, die geen lid der organisatie zijn en den leeftijd van 12 jaar hebben bereikt, aan het kamp te laten deelnemen. De leden van de kampcommissie werden herbenoemd. Daar de organisatie den laatsten tijd voor groote uitgaven heeft gestaan en de kas noodzakelijke versterking noodig heeft om zonder bezwaar het ééndaagsche vaeantie- kinderfeest, hetwelk zoo traditioneel aan haar werkmethode is verbonden, te kunnen houden, zal zij zich zeer verheugen, indien zij daartoe op financieele medewerking mag rekenen van degenen, die de kinderen zeer gaarne willen laten genieten van de schoone natuur. Het giro-nummer van de organisatie is 116833. Met ingang van 1 Sept. a.s. is tot hoofd van de school van de Eerste Leidsche Schoolvereeniging benoemd de heer II. Douma, hoofd eener openb. lagere school te Den Haag. Voor het examen nuttige handwerken I zijn geslaagd de dames B. Broeksema, E. J Pape en P. H. Wismeier. allen alhier en P. I Haantjes te Valkenburg. t Voor het Mulo-examen diploma A zijn geslaagd B. W. Lambrechts, alhier, A. de Best en D. Kruyt, beiden te Katwijk en C. van der Pluim en P. D. van der Werf, bei den te Hdlegom. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende de aangifte tot deelne ming aan een door de Ver. „Koninginnedag'* op 31 Augustus a.s. te houden reclame-op tocht en bloemencorso. Gistermiddag te ongeveer half vier i9 de 12-jarige Cornelia H. met haar rijwiel op de Jan van Goyenkade te water gereden. De 55-jarige J. Bey begaf zich onmiddel lijk te water en hielo de drenkeling behou den op het droge. De dokter van den Eer ste Hulpdienst, die haar in de ouderlijke woning onderzocht, kon geen letsel consta- teeren, zoodat zij er enkel met een nat pak en den schrik afkwam. Aan het politiebureau zijn inlichtin gen te bevragen omtrent een op de Boter markt onbeheerd gevonden rijwiel. Op 17 Juli 1929 stonden 211 werkzoe kenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 369 op 17 Juli 1928. DE ALGEMEENE TOESTAND. De plaats der komende conferentie. Gespannen toestand in het Verre Oosten. Volgens de „Echo de Paris" schijnt de Britsche regeering af te willen zien van de voortzetting der onderhandelingen met Frankrijk over de plaats der regeeringscon- ferentie en de voorkeur te geven aan directe onderhandelingen door den gezant te Parijs met Briand en Poincaré over deze kwestie. Volgens het „Berl. Tageblatt" zou Enge land thans Ostende of Boulogne sur Mer ook willen aanvaarden. De sovjets hebben de betrekkingen met China dan toch afgebroken (men zie onder China). Dit beteekent echter nog niet direct oorlog en o. i. zullen de sovjets daarmede ook wel uiterst voorzichtig zijn, want een gewapend Rusland zou wel eens de val van het communisme kunnen beteekenen, voor al wanneer Japan zich in het geval mengt en ontegenzeggelijk dan in anti-Russischen zin! Intusschen is de toestand natuurlijk zeer gespannen. o BELGIE. De samenstelling van den Senaat. Gistermiddag hebben de provinciale raden bet gedeelte der Senaatsleden gekozen, dat volgens de grondwet door hen wordt aan gewezen. Er werden gekozen 20 katholieken, 7 liberalen. 11 socialisten en 1 Vlaamsch- nationalist. De Belgische Senaat zal dus voortaan bestaan uit 69 katholieken, 23 libe ralen, 56 socialisten en 4 Vlaamsche naio- nalisten. De regeering zal over 92 stemmen, de oppositie over 60 beschikken. FRANKRIJK. Het Kamer-debat. Geen algemeene amnestie. Gisteren werd in de Fransche Kamer do discussie over het socialistische voorstel, waarin wordt geëischt dat Frankrijk een vredespolitiek zal voeren, en dat het Rijn land geheel ontruimd zal worden, voort gezet. Leon Blum lichtte nogmaals zijn voorstel toe. Het antwoord, dat Briand den Engel- schen minister van Buitenlandsche Zaken in den mond heeft gelegd stemde, volgens Blum, niet geheel overeen met de feiten. Het antwoord van Henderson was diplo matiek zeer juist, want het heeft Frankrijk willen geruststellen en de samenwerking niet willen verzwakken. Voor het tot stand komen van de Vereen Staten van Europa, door Briand bepleit, is -als eerste voorwaar de noodig een goede verstandhouding tus schen Duitschland en Frankrijk. Daarom mag de ontruiming van het Rijnland niet worden uitgesteld lot zij nog slechts een vernedering voor Frankrijk is geworden, zonder de voordeelen van een overeenkomst. De minister van buitenlandsche zaken, Briand, keerde zich daarop tegen deze uit latingen van Leon Blum. Te Genève hebben de vertegenwoordigers van Frankrijk den Duitschen Rijkskanselier verklaard, dat Frankrijk niets onmogelijks van Duitschland zal verlangen. Dat beteekent, dat Frankrijk de moeilijkheden tusschen beide landen uit den weg wil ruimen, doch Frankrijk kan niet toelaten, dat Duitschland zich geen erikeit inspanning zou moeten getroosten, terwijl Frankrijk 62 jaar lang groote bedragen moet betalen. Rijkskanselier Müller heeft dit begrepen en in het opstellen der drie bekende punten De Kamerzetel van den heer Colijn; nog geen beslissing genomen. (Binnenl., 3e BI.). Malversaties aan een bank te Amsterdam. (Gemengd, 2e Blad). De Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk (Kerk en School, 3e Blad). Voortzetting der debatten in de Franscbe Kamer. (Buiten!., le Blad). De betrekkingen met China zijn door sovjet-Rnsland verbroken. (Buitenl. en Tel., le Blad). De verscherping van hel conilict tusschen Znid-SlaviS en Bnlgarije. (Buitenl. en Tel., le Blad). toegestemd. IIcl eerste punt is de ontrui ming van het Rijnland. Het Verdrag van Versailles spreekt van ontruiming van het Rijnland onder voorwaarde, dat Duitsch land ontwapend is. Zoolang de betalingen niet waren vastgesteld kan Frankrijk echter het Rijnland niet ontruimen. De/betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland aldus Briand zijn niet afhan kelijk van het wisselen der regeeringen. In dien Engeland den goeden wil van Frank rijk en Duitschland wil vereenigen,, dan kunnen de moeilijkste vraagstukken opge lost worden. Omtrent de komende conferentie kou Briand slechts zeggen, dat hij zou trachten om van een diplomatieke onderhandeling tot een levende bespreking te komen. Indien echter reeds vooruit elke partij bij haar hou ding volhardt, dan ware het beter niet naar de conferentie te gaan. Het is tijd om de Europeesche lucht te ontsmetten. Locarno heeft veel doch niet alles gegeven. Bij het incident van het luchtschip Graf Zeppelin in Frankrijk, heeft men kunnen constatee- ren, dat in de houding van het Fransche en Duitsche volk ten opzichte van elkaar veel is veranderd. Briand besloot zijn rede met de woorden: „Wij willen den vrede, die van Frankrijk noch den bedrogene, noch den overwinnaar maakt." Nadat de afgevaardigden Reibel en Over ste Fabry nog het woord hadden gevoerd, werd het voorslel-Blum in stemming ge bracht. waarbij de regeering de vertrou wenskwestie stelde Het socialistische voor stel werd met 350 tegen 238 stemmen ver worpen. De zitting werd toen tot 's middags verdaagd. Toen voerde oud-minister Hernol heT woord. Hij zeide o.m.: „Ik herinner mij met wel ke vreugde wij het ingrijpen van de Ver. Staten in den oorlog begroetten. Anderzijds begrijp ik echter ook het zuiver zakelijke standpunt, dat Amerika ten opzichte van zijn vorderingen inneemt. Maar wij moeten tot den laatsten ademtocht Frankrijk verde digen! Ik herinner aan de wijze, waarop hel Frankrijk van de Fransche Revolutie de Vergeet niet gedurende Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ondergeteeken de wonende - (straat) No wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf - tlmopgebonden te hebben aan onderstaand adres:

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1