STER-TABAK Doodemans rots purtdütA -zei OTA, ^tUp'-r /fauijjtstaf Erkend de beste FEUILLETON. ORKAAN BOVEN HONGARIJE. Een orkaan die in den nacht van Zater dag op Zondag, over Hongarije losbrak, heeft naar de bladen melden, niet enkel in Boe dapest en omgeving, maar in heel het land schade aangericht. Een groot aantal telefoon- en lelegraaf- leidingen werden vernield. Vooral in de aan den Donau gelegen ba den is de verwoesting groot, terwijl ook verschillende Donau-schepen schade op liepen. In verband met den storm moest Zondag het luchtverkeer tusschen Boedapest en Weenen worden gestaakt. HITTEGOLF IN JOEGO-SLAVIE In de streek Skoplje in Zuid-Slavië heersoht een hittegolf. De maximum-tem peratuur bedroeg gisteren 40 graden in de schaduw. Er wordt melding gemaakt van een groot aantal ongevallen, veroorzaakt door de warmte. EEN SCHEEPSRAMP. Het te Russ uit Tilsit aangekomen s.s. Schwarzot meldde, dat liet onderweg in groolen nood verkeorende Uthausche s.s. Venera aangetroffen had, dat met het Heils leger uit Memel en zijn gasten, in het ge heel 400 personen, op weg was van Russ naar Memel. Door de hooge zeeën en we gens het gevaar voor zijn eigen passagiers had het, na lange en inspannende pogin gen om hulp te bieden aan de Venera, daar van moeten afzien. Van Russ uit kwam bericht dat hel Lithausche schip Silute en de kleine stoomboot Trude uit Tilsit uitge zonden zijn. De Trude vond de Venera en slaagde er in langszij te komen van het zwaar beschadigde schip, dat niet meer ma noeuvreeren kon en waarvan het rad ver brijzeld was, en 300 passagiers, vrouwen en kinderen, over te nemen. Daar de Trude slechts op 166 passagiers berekend is, moesten 80 mannen op de Ve nera blijven. Zij werden door het s.s. Si lute aan boord genomen, die de zwaar- beschadigde Venera op sleeptouw nam en naar Russ bracht. De geredden waren ge heel uitgeput, de vrouwen en kinderen bij de redding ten deele bewusteloos. AARDSCHOKKEN. Gisterochtend 8.45 uur is te Los Angeles een aardschok gevoeld: de beving, die 20 seconden aanhield, werd tevens te Long- beach waargenomen. DE ZEERAMP BIJ YARMOUTH. Het geheim van het schip, dat bij Yar mouth is vergaan, is opgelost. Door het s.s. Gelderland is te Immingham aan wal gezet de bemanning van een boot van het Zweedsche schip „Botte" op weg van Zweden naar Rouaan. De geheele bemanning van 18 koppen is gered. DAAD VAN EEN WAANZINNIGE Gistermiddag is de arbeider Wachtel te Hetersen in Sleeswijk door een plotselinge vlaag van waanzin bevangen, tengevolge waarvan hij, met een mestvork gewapend, voorbijgangers aanviel. Zes personen, t.w. drie vrouwen, twee kinderen en een man, werden hoogst ernstig aan het hoofd ge wond. De dader werd gevat en in verze kerde bewaring gesteld. RECLAME. 8243 DE NIEUWE OCEAANVLUCHT. Zooals gisteren nog in een deel van onze oplage is gemeld, is wederom een Oceaan- vlucht begonnen. Het zijn de Amerikaan- sche vliegers Yancey en Williams, die met de „Pathfinder" van Old Orchard zijn ver trokken met Rome als einddoel. Het vliegtuig werd lot op 75 mijl boven de open zee begeleid door een vliegtuig van de kustwacht, dat berichtte dat de Oceaanvliegers goed vooruit komen. De vliegers Yancey en Williams waren opgewekt toen zij plaats namen in hun machine, die zorgvuldig doorzocht was om na te gaan of er geen verstekelingen waren. De vliegers hebben een groolen krans meegenomen, die zij in zee zullen werpen wanneer zij 1000 mijl buiten de kust zijn, ter herdenking van de beman ning van het vliegtuig Old Glory, die twee jaar geleden omgekomen is bij een poging om den Oceaan over te steken. De Padvinder liep ongeveer één mijl over het terrein voor het vliegtuig op steeg en verdween. Kort na het vertrek, is nog een mededee- ling van de vliegers ontvangen dat de voornaamste mocilijkhedea van de start overwonnen waren, toen het vliegtuig zich op een hoogte van ongeveer 100 M. bevond. Nog kort voor den start hadden de vliegers een aanzienlijke hoeveelheid benzine laten wegvloeien daar hel vliegtuig overbelast was. Volgens een mededeeling van het mele- rologisch bureau te New-York heeft het vliegtuig den wind mee. Aangezien er een dikke mist hangt, verwacht men, dat voor- loopig geen berichten ontvangen zullen wor den. dat hef vliegtuig gezien is. Men rekent erop, dat de vlucht -10 a 50 uur zal duren. KINDEREN GEDOOD. Te Lockfort in den slaat Manitoba (V. St.) zijn gisteren bij een auto-ongeluk I kin deren gedood en gewond. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD Op het golfterrein te Rosemunt bij Mon treal (Canada), zijn drie menschen door den bliksem gedood, die de punt trof van de parapluie, waaronder het drietal een schuil plaats gezocht had. DE „UNTIN BOWLER". Naar een nog niet bevestigd bericht uit Chicago meldt, zou het groote vliegtuig „Untin Bowler" na een tocht van 15 uur een handelsnederzetting van de Hudson- baai-Company bereikt hebben, een punt 'n de nabijheid van Kaap Chibley aan de Noordkust van Labrador. OVERVAL IN EEN BANKGEBOUW. Gistermiddag tegen één uur kwam in een huurauto een ^ngevepr 28-jarige smids knecht voor het bankgebouw te Bad-Toe!z aanrijden, waarna hij zich na;ir de Kassa- fifdeeling begaf. Toen hij aan de beurt was trok hij een revolver en hield dezen den secretaris van de bank voor .terwijl hij uit riep: „Geef u over in naam des konings, hier met uw geld!" De aangesprokene had de tegenwoordigheid van geest de kassa gedeeltelijk te sluilen, zoodat de roover slechts een handvol bankbiljetten van 10 M. kon buil maken. Hij vluchtte weg met de woorden: „Redt u. direct vliegt het ge bouw in de lucht'" Terstond werd de ver volging ter hand genomen en men slaagde er in den man even buiten de stad te ar resteeren. KETELONTPLOFFING. Aan de noordkust van Spanje ter hoogte van Gijon heeft aan boord van een vis- schersvaaTtuig een ketelontploffing plaals gehad. Tengevolge hiervan werden zes zee lieden gedood en vier anderen zwaar ge wond. AALSMEER. De cultuur van cactaceën. Het is ongetwijfeld wel kenmerkend in ons luinbouw-centrum, waar schier iedere bloemist zich de laatste jaren op de cultuur van snij- of polbloemen heeft toegelegd, om dat zij nu eenmaal de beste resultaten af wierp en nog afwerpt, dat er toch ook weer aangetroffen worden, die zich aangetrokken gevoelen tot culturen van heel anderen aard. Zoo zijn hier thans enkele kweekers, die zich zijn gaan toeleggen op de cultuur van cactaceën en daarvoor speciale kassen heb ben ingericht. Bij het publiek is tegenwoor dig veel liefhebberij! Deze planten, welke zich bijzonder leenen voor de kamer, te koopen en verschillende soorten brengen een hoogen prijs op aan de veiling. Ongetwijfeld loont het do moeite eens eén bezoek te brengen aan zoo'n kweckerij, wat de bloe mist zelfs gaarne wil toeslaan. Velerlei eigenaardigheden zal de bloemist kunnen vertellen van de cactaceën. over haar groeiwijze, bloei- en behandeling, waardoor men zich spoedig tot deze grillige planten- vormen voelt aangetrokken! Aanbesteding. Door den bouwkundige H. Prins werd aanbesteedhet bouwen van een woon huis aan de Hadleystraat, voor rekening van mej. de wed. P. Dubbeling, alhier. Het laagst werd ingeschreven voor: met selwerk, G. Kwakkenbos, Bovenkerk, f. 2310; timmerwerk, Jansen en Appelman, Nieuw-Vennep, f. 1899; loodgieterswerk, Gebrs. J. en H. Prins L 319; schilderwerk" K. L. H. Kempen, Aalsmeer, f. 349. Het werk werd aan de laagste inschrij vers opgedragen. De afdeeling van de Nat. Chr. Geh.- onth. Vereen, heeft haaT jaarlijksch uit stapje bepaald op Woensdag 21 Juli a.s. Per boot zal van hier gevaren worden naar Katwijk aan Zee. terwijl het Chr. Harmo niecorps ,,Sursum Corda" zijn medewer king op dezen dag heeft toegezegd. De leerlingen van de hoogste klassen der Bijz. School (dorp) zullen op Vrijdag 19 Juli met het onderwijzend personeel een uitstapjp maken per trein naar diverse plaatsen in Noord-Holland (boven het IJ). De raad dezer gemeente komt Woens dagmiddag te 3 uur in openbare vergadering bijeen. Geslaagd te Haarlem voor het examen handenarbeid (Rijkskwcek) de heer J. B. Stuiver alhier. RECLAME. 8195 HAARLEMMERMEER. Geslaagd (e Haarlem voor het examen handenarbeid •'Rijkskweek') de heeren J. Romkoma en J. Rooker te Hoofddorp. HILLEGOM. Eerste steenlegging en oorkonde Herv. Kerk. De eerste steenlegging van de Hervormde Kerk alhier heeft onverwacht in de afgeloo- pen week plaats gehad. De plechtigheid is bijgewoond door ver tegenwoordigers van de kerkelijke en van de burgerlijke gemeenten. De oorkonde luidt volgens de Kerkbode als volgt: In het jaar onzes Heeren ncgentien-hon- derd-negen-en-hvintig op den vierden dag van de maand Juli werd namens de ge meente Christi in onze plaats Ilillegom on der beleid van Kerkeraad, Kerkvoogden en Notabelen de eerste steen gelegd van deze kerk door -Jan Hubertus Mulder, den predi kant. Groote dankbaarheid vervult ons hart, ge denkend de goedertierenheid Gods, Die vele harten tot groote milddadigheid bewoog en het alles tot hiertoe gelukkigljjk heeft geleid. Tot den bouw van deze kerk werd in de maand October van het jaar negenlien-hon- derd-achl-en-lwintig besloten door de ge combineerde colleges van Kerkeraad, Kerk voogden en Notabelen, opdat er ruimte zou zijn voor den uitbouw der Gemeente des Heeren. Op 15 April negenlien-honderd-ncgcn-en- ROODE-STER THEOOORUS NIËMEIJER GRONINGEN twintig werd de laatste dienst gehouden in het oude gebouw, waarbij ds. Mulder de ge meente voorging, sprekende over 1 ICron. 28 16b: „Ik heb U gereedschap gegeven om te houwen." Deze nieuwe kerk wordt opgetrokken naar ontwerp van den architect den weled. heer Herm. v. d. Kloot Meijburg, gebouwd door de aannemers Kort en v. d. Wiel, on der toezicht van den opzichter den heer D. B. van Ooyen. Den Heere onzen God, Die het werk zij ner handen in de arbeid zijner dienstknech ten onder ons heeft willen bevestigen, zij de dank en eere gebracht. Wij leggen dezen eersten steen, tot stich ting van dit huis des Heeren, opdat de naam onzes Gods klinke in de jirediking van ge slacht tot geslacht en het heil der men- schenzielen worde gevonden onder het eeuwig Evangelie. Wij bidden, o almachtige God des he mels en der aarde, dat Uwe oogen over dit werk uwer knechten moge gaan en Uw ze gen er op nederdale. Hem nu, Die machtig is meer dan overvloedig te doen boven al, wat wij bidden of denken naar de kracht, die in ons werkt; Hem zij de heerlijkheid in de gemeente door Christus Jezus in alle ge slachten, tot in alle eeuwigheid: Amen. Kerkeraad. Kerkvoogden, Notabelen. KATWIJK-AAN-ZEE. Onderscheiding. H.M. de Koningin heeft gisterenmiddag op het Huis ten Bosch aan den heer A. C. Rotteveel, kamerdienaar var. H. K. H. Prinses Juliana, de gouden mé3aille, verbonden aan de Huisorde van Oranje, uitgereikt bij ge legenheid van de herdenking van den dag, waarop hg vóór 25 jaren in dienst van het Koninklijk Huis trad. Vergadering Ged. Staten. De kwestie v. d. Zwan. In de gisteren gehouden vergadering van Ged. Staten van Zuid-Holland is behandeld het bezwaarschrift van J. Husting en J. Eikelenboom, leden van den raad dezer ge meente, tegen de toelating van den heer L. v. d. Zwan als lid van den raad. Rapporteur was gedeputeerde van Boeijen die o.m. mededeelde, dat B. en W. van Kat wijk, over deze zaak gehoord, van oordeel zijn, dat in deze volkomen regelmatig is gthandeld. De heer Eikelenboom lichtte het bezwaar schrift toe, en merkte op, dat wethouder Kruit artikel 24 der Gemeentewet had over treden, door middellijk aan de gemeente bouwmaterialen te leveren voor den bouw van een muziektent. Nadat adressanten den burgemeester hiervan op de hoogte hadden gesteld heeft wethouder Kruit daar op als raadslid ontslag genomen. In plaats van nu overeenkomstig art. 179 een voorstel op de agenda te plaatsen om wethouder Kruit als raadslid te schorsen, hebben B. en W. op de agenda geplaatst het onderzoek van de geloofsbrieven van den opvolger, den- heer v. d. Zwan, terwijl een bespreking van de handelingen van wet houder Kruit werd belet. Daarna zijn de geloofsbrieven van den heer v. d. Zwan met algemeene stemmen in orde bevonden, maar adressanten zijn van oordeel, dat daarmede v. d. Zwan nog geen raadslid is, aangezien niet alle voorgeschreven hande lingen zijn verricht en wethouder Kruit nog steeds verantwoordelijk is voor de door hem gepleegde overtreding van art 24 der Gemeentewei. Door eenvoudig als raadslid te bedanken kan hij zich daaraan niet ont trekken. Adressanten dringen daarom aan op vernietiging van het raadsbesluit. De beslissing volgt later. NOORDWIJK. Gevonden voorwerpen. Een armband met steenen; een zwart zakmes; kinderschoenlje; een paarlen hals ketting; een vilten zadeldekje; een belas- tingmerk 1928 in étui; een paar jongens- gymnastiekschoenen; een filmtoestel in le deren tasch; een heerenrijwiel „Gazelle". Inlichtingen uitsluitend des Woensdags en des Zaterdags van 12 lot 1 uur nam. ten politiehureele te Noordwijk Binnen. Op het kruispunt SchiestraatVoor straat had een aanrijding plaats tusschen twee auto's resp. bestuurd door mej. D. uit Lisse en den heer C. alhier, tengevolge van het niet hooren van signalen. De auto van den heer C. was er het slechts aan toe, deze werd aan de voorzijde zwaar beschadigd, doch kon na eenigen tijd verder gereden worden. De auto van mej. D. was niet zoo zwaar beschadigd. Bij de komst der politie was deze reeds doorgereden. De schade wordt door verzekering gedekt. De politie stelt een onderzoek in. NOORDWIJKERHOUT. Leerlingen-uitwisseling. Op 't laatst dezer maand vertrekken eenige leerlingen der Chr. Herv. School naar Brummen, om aldaar eenige vacantie-dagen te gaan doorbrengen. Wederkeerig komen kinderen uit Brummen hier' logeeren bij de ouders van schoolgaande leerlingen. Dit geschiedt op initiatief van het hoofd der Herv. School, de heer K. J. Noy. Twee leerlingen der R.K. St. Jozef school slaagden voor het loelalings-examen der R.K. II.B.S. en wel Th. Horsthuis en J. de Witt Hamer. OEGSTGEEST. De laatste buslichting. De Directeur van het Postkantoor te Lei den brengt ter kennis, dat het laatste lich tingstijdstip der brievenbussen in het Ju liana- en Emmapark nader is vastgesteld op 22 uur. Ongeluk op fabrieksterrein. Gisteravond te circa 8 uur speelden eenige knapen op het terrein van de schoor- steenfabriek van de firma de Ridder alhier. Zij zaten op een lorrie en lieten zich naar heneden glijden. Een hunner, de 16-jarige N. H. J. B geraakte daarbij bekneld, met het gevolg dat de linkervoet ernstig ver wond werd. Dr Timmermans, die de eerste geneeskundige hulp verleende, achtte op neming in het Academisch Ziekenhuis noodig. STOMPWIJK. De apenbare school. Men schrijft ons uit Volksonderwijskrin gen: De raad van Stompwijk besloot eenige maanden geleden lot den bouw van een openbare school. De plaats van deze school is op zoo'n verre, afstand gelegen, dat het hoofdbestuur van Volksonderwijs bij monde van haaT secretaris, de heer KL de Vries, het onaannemelijk uitsprak. In een leden vergadering van de pi. afdeeling welke slechts was bezocht door 15 personen, waaraan uit andere gemeenten en ook door hen welke geen schoolgaande kinderen heb ben, werd tegen het standpunt van het hoofdbestuur in, besloten genoegen te ne men met de door den raad bepaalde plaals. Naar het EngelscS van A. T. QUILLER—COUCH 38) SLOT. Er is niet veel meer te vertellen. Den volgenden dag, bij ebbe-tijd, werd met be hulp van Joe Roscoria (die nog gezond en flink was) en een paar visschers uit Pol- kimbra, die ik nog van vroeger kende, de rest van mijn grootvaders schat in veilig heid gebracht. In de ijzeren kist vond ik, behalve de ju- weelen, waarvan .ik reeds gesproken heb, onder de ijzeren bak, een kolossale hoevee'- heid goud en zilver, gedeeltelijk in staven, gedeeltelijk in munten. Munten van allerlai nationaliteiten, te veel om op te noemen, uit alle oorden der wereld, wel een bewijs van den smaak voor zeerooverij in den meest algemeenen zin. De kist was zoo ont zettend zwaar, dat er geen sprake van was hem te transporteeren; wij moesten de schallen er dus uit nemen. Het zonderlingste van alles was een opgevouwen stuk perka- menlpapier, dat onder de juweelen lag, bo ven op het geld. Het bevatte slechts enkele woorden en luidde aldus: „Fair Fortune wrecked, fair Fortune found And all but the finder, under Ground". Dil was zoover ik weet de eenige poging van mijn grootvader om gedichten te ma ken; en de toespeling op de schipbreuk van de „Belle Fortune" is een toevalligheid, die mij tot nu toe bezighoudt. De lezer zal tevergeefs in,de opgaven van verongelukte schepen de geschiedenis van dat ongelukkige schip zoeken. Maar als hij het verslag leest over een zeker schip do „James and Elisabeth" genaamd, vergaan op de kust van Comwallis in den nacht van 4 October 18-19, dan zal hij begrijpen dat dit het bedoelde schip was. Want dat was ds naam, dien de eenige overlevende, Georgio Rhodojani, een Grieksch matroos, genoemd Fair Fortune (Belle Fortune) schip breuk geleden Een mooi fortuin gevonden. En allen, behalve de vinder, j Liggen onder den grond. heef! en onder dien naam staat het schip ingeschreven. Indien zijn weetgierigheid hem een nader onderzoek mocht laten instellen naar dien zelfden Georgio Rhodojani, laat hij dan op een mooien zomerdag een bezoek gaan bren gen in het krankzinnigengesticht te Bodmin en wel de afdeeling voor patiënten met eigen verpleging en bediening. Daar zal hij iets zeer zonderlings aanschouwen. Op een paar tuinstoelen tegen den zonni- gen muur zitten twee personen een man en een vrouw. De man is oud en vervallen, omtrent zeven en zestig jaar oud; maar de vrouw is negentig. Hel is zijn moeder; als zij daar zitten voert zij hem lekkernijen en vruchten zoo lief en zorgzaam alsof hij een kind was. Ilij neemt ze aan. maar neemt geen notitie van haar; als hij genoeg heeft gehad, slaat hij op en loopt den tuin in, ter wijl hij een liedje neuriet. Dan loopt hij uren lang de zandpaden door, altijd maar zachtjes zingende en pro velend. Maar soms blijft hij lang zitten naast zijn moeder en laat haar zijn hand streelen. Zij spreken nooit een wooid. De menschen zeggen dat zij even krank zinnig is als haar zoon, maar zij woont in de stad buiten dp eigenlijke stad en komt iederen dag haar zoon bezoeken. Zij ziet er zeker al heel merkwaardig uit. want haar huid is schitterend en opvallend geel van kleur en haar handen zijn beladen met diamanten. Als ge haar voorbij loopt zal ze u aanzien met volkomen onverschillige, vage oogen; maar als zij zuchtend van haar zoon vertrekt, zie haar dan nog eens aan, dan zult ge opmerken hoe verlangend zij uitziet naar een bewijs van liefde op het gelaat van dien zoon, dus dan merkt ge wel dat die blik iels beteekent. Niemand heeft mevrouw Lullrell ooit weer gezien na dat oogenblik toen ik haar onder aan het trapje bij de rivier zag staan, wuivende met haar blanke armen en roe pende: „Dood hem! dood hem!" Ik heb alle mogelijke nasporingen gedaan, maar ik kon niets ontdekken. Het bootje had men gevon den, het was naar Gravesend gedreven, maar volkomen leeg. Het is haast niet mo gelijk dat zij nog leeft, dus al weer één slachtoffer meer op rekening te schrijven van den Grooten Robijn. Toen ik haar moeder tevergeefs had ge zocht liet ik Claire's lijk overbrengen naar Polkimbra. Daar ligt zij begraven naast mijn vader en mijn moeder op het kleine kerkhof. Boven haar hoofd staat een witte steen met de enkele woorden: „Ter herinnering aan C. L., gestorven 23 December 1863. Liefde is sterker dan de dood." De inwoners van Polkimbra vertellen allerlei verhalen omtrent dat graf, maar als het er op aankomt, schudden zij het hoofd en zeggen: „Vraag het maar aan mijnheer Treno- weth, daar ginds op Lanlrig. Men zegt dat zij een actrice was en dat hij haar liefhad. In ieder geval hij gaat telkens naar hst kerkhof, daar zal je hem wel zien, maar kom niet te dicht bij hem, want dan zou je bang wezen voor zijn oogen." En ik? Nadat de schat verdeeld was tus schen mij en het gouvernement, had ik nog aanzienlijk fortuin over. Het eenige gebruik dat ik er van maakte was Lantrig terug te koopen, het huis van een geslacht dat met mij zal uitsterven. Aan den middelsten balk van de zitkamer hangt de sleutel van mijn grootvader weer, bedekt met spinne- webbcn, even dicht als toen mijn vader heenging om den schat te zoeken. Daar leid ik een eenzaam leven een oude man, of schoon ik nauwelijks den middelbaren leef tijd heb bereikt. Want al mijn hoop en ver wachtingen van het leven zijn begraven in het graf, waar mijn lieve Claire ligt en mijn ziel zal voor eeuwig liggen onder den vloek, even diep begraven als de Groote Robijn onder de schaduw van de Doode mans Rots. 2—2

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 6