AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Dinsdag. Jeruêl: Bijbelbespreking. 8 uur nam. Hortus: Gezellige Bijeenkomst. Ver. lot bev. der belangen van Slechthoorenden. 7 u. Woensdag. Katw ij k-a a n -Z e e (Gemeentezaal) Spr. de heer J. Vijverberg van Rhenen. 8 uur. Vrijdag. Den H a a g (Laan v. Meerdervoort 106ay*. Alg. verg. van aandeelhouder N.Y. Rijn- landsche Belonböuwmij. 4 uur nam. GYMNASIUM. De overgangs- en toelatings»examens. Bevorderd zijn van de le naar de 2e klasse: H. A. Bloemink, D. E. Hosselaar, J. A. Driessen, U. van Lysinga, Lien G. de Graaf, ii. A. M. den Herder, YY. Herfst, K. Iiorst, Gertr. litiner, G. A. Huurman, H. Kramers, J. L. Kranenburg, Suze Kuenen, A Seret, It. de Vries, Joh? J. P. Zaayer. L. Bakema, P. Batelaan, W. J. 'Buys, Joh. Chr. van Fraassen, J. D. Hofman, N. J. Hoos (voorwaardelijk;, Paula Jagers, P. G. Kragt, D. H. Pluym Mentz, A. J. iYtulder, Sim. de Nes, J. P van der Stoel, A. Ver- straatcn, I*. Wijnnobel, L. interna, J. Zwa nenburg. Wiet bevorderd: 9. Kapilein P. C. Taconis, adjudant van het 6de reg. veld-art. alhier, zal van 22 tot en met 27 dezer in de legerplaats bij Olde- broek optreden als leider van een schiel- cursus voor reserve-officieren der bereden artillerie. v Geslaagd voor het Mulo-examen di ploma B, L. IT. van Brero, alhier en A. J. F. Beukeman te Oegstgeest. De lieer A. M. v. Schoor Jr. alhier i9 te Delft geslaagd voor het civiel ingenieurs- examen. Abusievelijk is verzuimd te vermelden dal G A. W a Ia kotter is bevorderd van de 2de naar de 3de klasse der Gem It. B. S. De bloeirjefdag ten bate van „Voor dorp" heefl alhier de somma van ongeveer ƒ.500 opgebracht. Zaterdag bezochten 25 leerlingen van de school van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genilrix" hel museum van schoone kunsten, de Kathedraal, hel steen, liet vleeschliuis en de St. Jacobskerk te Ant werpen. Het vervoer op de N.Z.'H.T.M.-lijnen ScheveningenLeiden—Noordwijk en Kat wijk (inclusief stadslijn Leiden) cn Leiden Heemstede heeft in de afgelcopen maand opgebracht respectievelijk f. 134.294 en 8886 gulden. In ons blad van Zaterdag hebben wij bij de aankondiging van twee koor-uitvoe ringen hel abusievelijk doen voorkomen, als of deze gegeven zouden worden door de Maatschappij voor Toonkunst alhier. Inge wijden en belanghebbenden zullen hebben begrepen, dat bedoeld werd de nfdeeling Leiden der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Totaal Datum VolW pers Kinderen. Maandag 1 Juli 32 3 35 Dinsdag 2 Juli 3d 3 33 Woensdag 3 Juli 34 3 37 Donderdag 4 Juli 31 3 34 Vrijdag 5 Juli 32 3 35 Zaterdag 6 Juli 31 3 34 strever van Ward Hermans, op kiesvergade- ringen, gehouden te Lier en te Hei6t-op-den- Berg, verklaard hebben, dat Hermans van Duiischland een bedrag van 40.000 frank zou hebben ontvangen voor hel leveren van het door het Ulrechtsch Dagblad gepubli ceerde document betreffende het Fransch- Belgisch militair accoord. Ward Hermans vervolgt Wouters nu wegens eerroof, o FRANKRIJK. Da regeering tegen de Kamercommissie. De ministerraad, die Zaterdag bijeen kwam, heeft zich beziggehouden met een onderzoek naar den toestand, zooals die door de gelijkluidende besluiten van de Ka mercommissies voor financieele en buiten- landsche aangelegenheden is ontstaan. Zooals bekend, zullen ingevolge deze be sluiten da op de intergeallieerde schulden overeenkomst gemaakte reserves in do wet tot ratificatie zelf worden opgenomen, het geen intusschen het aftreden van den rap porteur der financieele commissie tenge volge heeft gehad. De regcerine bleek vol komen het door minister-president Poin- caré in do commissies gehuldigde stand punt le kunnen deelen. Zij verwerpt het voorstel dier beide commissies geheel en al, en zij wil hel openlijk tot een breuk tus- sohen regeering en de commissies uit do Kamer laten aankomen. Met het oog op den korten tijd, is zij van meening, dat de be raadslagingen over do wet zoo spoedig mo gelijk een aanvang zullen nemen. Verder is de regeering tot de overtuiging gekomen, dat de Amerikaansche regeering onder geen boding met de door de commissies voorge stelde wijze van ratificeeren accoord zal gaan. In de naaste toekomst rekent de regee ring vermoedelijk op don steun van de groep-Marin, hoewel deze op het oogenblik nog een uitgebreide campagne tegen de ra- trificatie voert Koning Amanoollah is te Marseille gearri veerd. ENGELAND. Dankdiensten vooi het herstel van den koning. PORTUGAL. De regeeringscrisis. Generaal Aveno Ferray is met de vor ming van een kabinet belast. Q BULGARIJE. Aanslag op een legeeringsauto. Op den etraatweg naar Philippopel is Zaterdagmiddag een regeeringsauto, waar in gezeten waren de prefect van het dis trict Plowsiw, een regeeringsafgeva-ardig- de, de secretaris-generaal van het minister rie van Openbare Werken en eenige po liticbeambten, door bandieten overvallen. De bandieten losten ongeveer twintig schoten op de in volle vaart» rijdende auto en troffen een der beambten doodelijk. Het ingestelde onderzoek heeft nog niet aan het licht gébracht of het hier éen, overval van struikroovers of een politiek misdrijf is. De bladen bevatten lange commentaren en eischen van de autoriteiten, dat zij met gestrengheid tegen de ordeverstoorders zullen optreden, te meer daar voor poli tieke misdrijven onlangs amnestie ver leend is. 0 FINLAND. Verkiezingsuitslag. Voor de in Finland gehouden verkiezin gen, die door de ontbinding van het parle ment noodzakelijk waren geworden, was de belangstelling uiterst gering. Vrijwel alle partijen hebben eenzelfde aantal afge vaardigden als voorheen in het nieuwe parlement, alleen de communisten wonnen een mandaat ten koste van de nationaal- soci a listen. DE HERSTELKWESTIE. PARIJS. 8 Juli (Havas). Gisteren heb ben hier verscheidene politieke vergade ringen plaats gehad, waarin moties wer den aangenomen voor ratificatie onder voorbehoud der schulden-overeenkomsten. PARIJS, 7 Juli (Ned. Tel. Ag.). Volgens de Petit Parisien" heeft de Duitsche ge zant. Von Hoesch gisteren een bespreking gevoerd met den secretaris-generaal van het Fransche departement van buitenland- sche zaken Berthelot, over de voorberei ding van de regeeringsconferentie. o DE ENGELSCHE KONING WEER ZIEK. LONDEN. 8 Juli (V.D.) De voorgenomen reis van den Engelsehen koning naar San- dringham waarheen hij heden,zou vertrek ken, gaat niet door. Men vreest, dat de ko ning wederom kou heeft gevat. De lijfarts van den koning Lord Dawson wordt ge- raadpleegt. ENGELSCHE EN FRA.NSCHE STAPPEN TE SOFIA EN BELGRADO. LONDEN. 8 Juli (V. D.). De diploma tieke vertegenwoordigers van Groot-Brit- tannië en Frankrijk hebben in verband met de in den Ia at sten tijd sterk toene mende invallen aan de Bulgaarsck-Yoego- Slavische grens diplomatieke stappen bi] de Bulgaarsche regeering gedaan en ge wezen op het groote belang, dat beide mo gendheden hebben bij het handhaven van den vrede op den Balkan. De laatste over vallen aan de Bulganrsch-JoegosJavisehe grens hebben bij beide regeeringen groote bezorgdheid gewekt. Ook te Belgrado heeft' de Engelsche gezant stappen gedaan vn de Joego-Slavische regeering gewezen de dringer.de noodzakelijkheid van weder zij dsche tegemoetkomingen ten einde de spanning tusscben beide landen zooveel mogelijk te verminderen. Bovendien heeft de Engelsche zaakwaarnemer te Sofia de Bulgaarsche regeering nog medegedeeld, dat de Britache regeering te Belgrado po gingen doet om de Joego-Slavische regee ring te bewegen het protocol van PJrofc te ratificeeren, welk protocol voorziet in de instelling van een Bulgaarsch-Joego- Slavisch scheidsgerecht, dat automatisch alle grensincidenten ter behandeling krijgt ten einde ze tot. een vreedzame oplossing to brengen. DE AMERIKAANSCHE DOUANETARIEVEN. WASHINGTON 7 Juli (Reuter). De democratisch nationale commissie is van oordeel, dat indien de wet tot bepaling der waarde van goederen aan president Hoover het recht verleent de inkomende en uit gaande rechten naar eigen goeddunken te verhoogen of te verlagen, zij het dan ook al volgen soepele bepalingen verval in de hangende tariefwet. Hoover daardoor zou worden gemaakt niet alleen tot autocraat aan de ontbijttafel, maar eveneens aan di ner en souper. Senator Kink is sterk tegen- het plan gekant daar hij van oordeel is. dal daardoor de weg wordt geëffend voor het exploiteeren der bevolking. TRIBUNE IN BRAND. DETROIT. 8 Juli (Reuter). Onder de groote tribune van een baseballterreiu is brand ontstaan, welke een paniek veroor zaakte. Hierbij werden 103 personen, mee- rendeels negers, gewond, waarvan vier ernstig. 2-1 MUSEA. Stedelijk Mnsenm de Lakenhal, Lange Scheistraat 2. Geopend in Maart, April en Mei van 104 uur. Zondags vanaf halféén. Entrée Zondags kosteloos. Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rljbsmnsenm van Ondheden, Rapenburg 28 Geopend van 305 uur: Zondags van 14 uur. Entrée Maandags f. 0.25, andere dagen f. O.IO. Geologisch Minoralogisch Mnsenm, Garen- markt lederen dag van 912 cn van 1.304 uur Zondagen gesloten Kosteloos. Ethnographlsch Mnsenm, Rapenburg 67 69 en Breeslraal 18 Op werkdagen van 10i uur. Entrêe's Maandags f.0 25; overige dagen f 0.10 Rijksmnseum v. Nal. Hislorie, v d Werff- park. Werkdagen 8.30—12; 1 30—5 Zater dags 8 3012 Kostloos Prentenkabinet, Rapenburg 71. Werk dagen 14 uur. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 912 30 en 26 uur Kosteloos Hortus Botanicns, Rapenburg 73 Alle werkdagen van 1 April—30 Sept 9—6 uur; 1 October—31 Maart 94 uur Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sopt. 104 uur. Kosteloos. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 lot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxorthealer", Stationsweg: Bioscoop- en Variëlê-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur „Trianon-Thealer", Breeslraal- Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks le 8 uur. 's Woensdagsen Zaterdags familiemalinée. „City-theater", Haarlemmerslr.: Bioscoop voorstellingen Dagelijks te 8 uur sWoen- dags en 's Zaterdags matinée le 2 uur. Do avond-, nacht- cn Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Juli waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, N.-Rijn 18, telefoon 523, HET „PILGRIMFATHERS" GENOOTSCHAP. In de jaarvergadering van het Pilgrim- fathers Genootschap, alhier Zaterdagmiddag gehouden, waarvan wij het voornaamste nog in ons blad van dien dag konden op nemen werd door prof. dr. Eekhof in ver hand met do door hem gehouden voordracht over het Leidsche Stadhuis een resolutie voorgesteld luidende ongeveer als volgt: De vergadering van hel Pilgrimfathers Genootschap, gehoord de voordracht van prof. dr. Eekhof „overwegende hel groot historisch belang dal hel Leidsche stadhuis heeft voor de herinnering aan de Pilgrim- fathers en hun godsdienst, moed en geest drift, drukt de oprechlo hoop uit dat de gevel van dit waardig monument zat be waard knnnon blijven en do toren her bouwd worden als een schakel tusschen verleden, heden en toekomst en dat ook do nakomelingschap met dezeltdc vereering als vorige geslachten nog zal kunnen luisteren naar de nationale en vrome wijsjes door het carillon gespeeld". Deze resolutie werd bij acclamatie door de vergadering aanvaard De voorzitter mr. van de Sando Bakhuyzen sloot de zeer geslaagde vergadering circa vier uur met een hartelijk woord van dank aan de leden voor hunne aanwezigheid, daarbij in het hijznndcT zich riehlerde tot den spreker prof. Eekhof er dr Arthur F. Mabon. e M. T. S. TE HAARLEM Aan de Middelbare Technische school le Haarlem zijn in de afdeeling werktuig bouwkunde bevorderd van het eerste tot hot tweede studiejaar N. Crama, M. P. van Hooi donk, G. Starre, J. H. van der Stoel en A. J. Th. Slijnman, allen alhier en L F. .1. Pommee, Oegslgeesl. Van hel tweede stu diejaar werden in deze nfdeeling bevorderd iol het practische leerjaar J. P J. M. Hol- lanls en L. A. de Lange, alhier, tenvijl van het practische leerjaar in het tweede studie jaar werd geplaatst jhr. J. H. Gevers Leu ven te Wassenaar. In de afdeeling electrotechniek werd H. J Bots alhier bevorderd van hel eerste tot het tweede studiejaar en H. H. de Wal te Oegslgeesl van hel tweede studiejaar tot het practische leerjaar, A. L. Beukman te Oegslgeesl werd bevor derd van het oerste lot hel tweede studie jaar in de afdeeling scheepsbouwkundo en J. de Groot te Alphen aan den Rijn even eens in de afdeeling weg- en waterbouw kunde. Van de 2e naar do 3c klasse L. J. R. II. Altena, Kudi Begeer, S. van Bleyswijck Kis, H. L. G. Borgerhoff Mulder, W. Bos, G. D. L Brederveld, H. Brink- greve, Maria Fontein, G. J. Goekoop, J H. Kroon, J. F. A. Modderman, A. A. Moolen- burgh, Marg. S. E. Nieuwenhuis, D. V. Nijland, J. Schreuder, G. J. Velds, F. Wen- sinck, L. Doekes, W. C. van Dorp, Marg. Dorrepaal, C. Kuypers, W. Langhout, D. Lekkcrkerker, Machteld Loth, D. van der Mey, Aa. Ja. Muller, J. van Nieuwkoop, L. van der Sluys, H. E. Stenfer, A- Kroeso, J. Swaan. Niet bevorderd: 7- Van de 3e naar de 4o klasse: C. K. Adolts, L. A. Baas, S. A. van Bie- men, Alida de Boer, P. L. Eggink, H. Flu, A. Fortgens, Alida W. Hermans, J. H. Kre- lage, tt. van der Meulen, W. G. K. Pluym Mentz, D. van Riessen, Joh. D. Thierry, Martha Veltkamp, K. Wirth, Tine Brouwer, M. Bruining, J. van Dorp, Jitske v. Eek, Calh. B. E. Eerdmans, R. G. Escher, J. Gijsman, L. Goldberg, A. Heering, Corn. Jos. Hermans, J. de Josselin do Jong, H. v. Maanen, C. Noordenbos, M. Plooy, J. IJ. Vcrgragl, P. J. J. Versluys, II. D. Vriesema, J. Zandée. Niet bevorderd: 3. Van de 4e tot de 5e klasse: Henr. van Berghem, Chr. Gcerlr. S. de Boer, L. F. Dingemans. A. Donker, Jann. Christ. Fris, E. W. Gorter, Cath. P. C. Jo- rissen, Lide Kamp, H. A. Marx, J. G. W. Parmentier, S. P. de Roos, J. W. Schouten, Petr. W. Stuurman, Anna Maria Velds, Jos. W. B. Visser, R. A. Warmenhoven, El is. C. Fontein, Sjoukje Hiom9tra, D. A. Hollz, K. Iluibregtse, J. Hulstkamp, G. F. J. Jongbloed, L. N. J. Kamp, J. C. Kist, W. W. Muys v. d. Moer, Joh. Pel, J. Ph. Riedel, Chr. Snouck Hurgronjo, A. Stuurman, II P. Veldhuyzen, J. H. Wensinck, C. M. Wester- man. Niet bevorderd: geen. Van de Be tot de 0e klasse: W. II. Beekenkamp, P. A. It. de Boer, Aalke Bruining, Jar. Bruining, Jann. Maria Donkers. II. ,J. Heering, Hajm. M. Huizinga, Ann. M. W. W. Karstens, Chr Kók, B. W. Kranenburg, Titia Muys v. d. Moer, D. Pel, J Plooy, M. J. F. Robijns, r. J. Smink, Jillie Smits, J. L. Springer, J. Tlioma9. J. Wicherink, Hcndr. de Witte, K. L. Bakema P. L. Damslé, H. van Dorp, J. R. van Huls van Taxis, D. Kuenen, W. L. Loth, P. B. A. Melief, Nora Meyers. J. H. Pel, II. J. It. Soeters. Een leerling werd een herexamen toege staan. Niet bevorderd: 3. Toegelaten zijn voor de lsle klasse: J. H. Bakker, J. A. v. Boelen, Josée A. Blink, A. W. Bol. Wobine Bouvée, L. Co- hen, H Colenbrander, Deb. v. d Goot, W. J, Gunning, W. F C Heering, El Hesseiink C H. Hins, Wilh. Horst, J C Jula, J W. H Kalkman. Maria v Krimpen, Lalau, I.a. Loth, P. J C Lui, Clara Meyers, J. K. J. Muller, J. E Muller, Louise Muys v d. Moer, \V. de Nes, J. de Nes. II K. Roes- singh, Pauline Smils, C Slolk. F. A. des Tombes, M Vriesema, S. de Waard. K P van der Wel, J. v Wclzen, Cornelia Joha Wieder. Tot do 3e klasse: Raphael Tot de 4c klasse: P v. Riessen. J Ver loop. o DE H. O. V. Haar optredea te Leiden bedreigd? Op 15 Juli a.s. sluil de wschrijvingsler- mijn voor abonnementen op de in het a s. soizoen le geven concertenreeks van de Haarlenische Orkest-Vereeniging. Men heeft dezen datum moeten bepalen, om te kun nen beoordeelen, of de financieele basis voldoende zal zijn om de H O V. in het sei zoen 1929193(1 weer hier le laten optre den. Het Comité deelt ons mede. dat tot nu toe de deelname slechts matig is en dat, indien hierin geen verandering komt. de H.O.V. niet meer naar hier zal kunnen komen. Men geve zich dus nog spoedig vóór 15 Juli op! Het zou werkelijk te be treuren zijn, indien de Leidsche muziek wereld voortaan van de H.O.V.-concerlen. die den laatsten lijd een hoog peil bereikten, verstoken zou blijvenI o EEN KLAP MET EEN STOK DIE AANKWAM. In den afgcloopen nacht le halteen on geveer bevond de kantoorbediende H C. v. d. K. van hier, zich op den Slalionsweg toen hij eenige Rijnsburger jongelui ont moette met wien hij woorden kreeg. Een der Rijnsburgers gat Van der K. mei een wandelstok een klap op het hoofd die zóó aankwam, dat een bloedende wonde ont stond. Van der K. begaf zich naar hel Academisch Ziekenhuis, om zich daar te laten verbinden De dader had zich met zijn kornuiten in tusschen 'uit de voeten gemaakt. Van der Kr. zal misschien nu wel be denken dat het na middernacht veiliger in het bed is dan op den Stationsweg! DE ALGEMEENE TOESTAND. Herstel en ontwapening. 11e Engelsche gezant heeft aan Briand een „note verbale" overhandigd, betreffende den datum, de plaats van bijeenkomst en de pro cedure der conference lot uitvoering van het plan-Young. De nota was vergezeld van een schrijven aan, Poinéaré. Het schijnt, dat Engeland accoord gaat met flè bijeenroeping in de eerste dagen van Augustus, doch zijn verzoek handhaaft lot bijeenkomst le Lon den. Ten aanzien der procedure schijnt Engeland nicl het Fransche voorstel le aan vaarden om de vraagstukken in étappes te hcsliideeren. He Parijschc bladen noemen reeds 5 of 6 Augustus als datum, waarop de conferentie zal aanvangen. In den loop dezer week zal de Fransche regeering zich bezig houden nici haar antwoord aan de regeering te Lon den. Er gaan geruchten, dal Pomcaré het voornemen zou hebben met Briand samen Frankrijk lor contcrentie le vertegenwoor digen. Volgens loopende geruchten zou zijn tegenzin tegen Londen zelts zoo groot zijn, dat hij een Duitsche badplaats ais Baden- Baden de voorkeur zou geven hoven de Engelsche hoofdstad De stemming lusscheii Duiischland en Frankrijk Wijlt verheleren. Daarvan getuigt b.v ook weer volgend her.cht: Te Tarijs zijn 35 Duitsche studenten onder leiding van professor Krueger aangekomen; zij zullen hun vacanlie in Fransche ge zinnen doorbrengen. Ter begroeting was een ambtenaar van hel departement van huilenlandsche zaken aan het station ver schenen. Over eenige weken zullen zich ook Fransche studenten naar Duitschland he geven om hun vacanlie in Duilsche cezin- ren in Zuid- en Noord-Duilschland door le brengen. De New-Yorksche correspondent van de Observer" geeft als zijn opvatting over het vermoedelijk verloop van de onderhande lingen voor de ontwapening Ier zee te ken- nen. dal president Hoover de lioop zou koes ieren, dal aan een bijeenkomst van do tern- nisrhe deskundigen der vijf zeevarenae mogendheden een bespreking lusschen do staatslieden der Veroenigde Stalen Grool- Brillanniê. Frankrijk, Japan en Italië zal vooratgaan. In deze bespreking zouden dan de punten van wrijving zoovee! mogelijk van hun scherpste kanten worden ontdaan. Amerika zou hierbij vertegenwoordigd wor den door Dawes en Gibson, terwijl Hoover alles in hel werk zou slellen om met alleen een beperking, doch een werkelijke vermin dering der bewapening le bereiken. Zijn ver trouwen in dezen wettigl het vermoeden, dat hij bepaalde concessies van Macdonald heeft welen te verkrijgen. Aan den anderen kant beslaan er sterke aanwijzingen voor de mogelijkheid, dal de Amerikaansche staatslieden zich niet van hun kruiserpro gram zullen lalen weerhouden, daar Hoover overtuigd schijnt le zijn, dat de ontwapening ter zee niet gTcot genoeg zal zijn om op den bouw van de 15 nieuwe Amerikaansche oorlogsschepen van invloed te zijn. BELGIE. Een proces van Ward Hermans. Heden zal voor de rechtbank te Meche- len een proces aanvangen, door het Kamer lid Ward Hermans tegen den wethouder Wouters van de gemeente Hei9t-op-den- Berg opgezet. Deze zou, als politieke tegen Gisteren werden in de kerken in het ge- heele Britsche Rgk dankdiensten gehouden voor hc?t herstel van den koning. De meeste van deze diensten hadden hetzelfde verloop als de dienst in de Westminster Abbey, welke dienst werd bijgewoond door den koning en de .koningin en nog aebt andere leder, der koninklijke familie. Op verzoek, var den koning zelf was het gebruikelijke statie-ceremoniee! achterwege gebleven, doch óe dienst was'in al zijn eenvoudigheid zeer indrukwekkend. Hoewel bijna alle vooraan staande politici, bijna het geheele corps diplomatique en vele officieele personen aan wezig waren, zag men er geen uniformen en hel schip van de kerk was voor het publiek gewoon toegankelijk. De dienst werd draadloos uitgezonden en in vele kerken ij: het- land werden de in de Westminster Abbev plaats vindende plechtigheden door middel van een in Se kerk aangebrachte cntvanginstaliatie opgei-angen en in den eigen diengt ingelascht. Naar aanleiding van een opwekking van den koning werden overal giften ingezameld ten bate van ziekenhuizen. In een open rijtuig reden de koning en de koningin van Buckingham Palace naar da Catbedraal, waar zij door den westelijke ingang naar het presbyterium werden ge leid, onder de tonen van het orgel en de kapel der grenadiers. Het hoogtepunt der plechtigheid wwd bereikt toen, na een roffel oer aanwezige kapel de Deken de vvoorden sprak: „God behoede den Koning, God be hoede dit Koninkrgk, God geve ons dank bare harten'*. Deze woorden werden gevolgd door een trompetfar.fare. waarop de aan wezigen de eerste strophe van het volkslied „God save the King" aanhieven. Ook in de Dominions werden dc- dank diensten druk bezocht. De dankdienst m de Amerikaansche kerk te Wellington werd bij gewoond door een deputatie van de officie ren en bemanning van den in de haven lig- genden Duitschen kruiser „Einden''. -o SPANJE. Het nieuwe grondwet-ontwerp. Zaterdagavond werd de zittingsperiode'28- '29 der Bpaansche Nationale Vergadering gesloten met het voorlezen van de nieuwe 0111werp-grondwet. De voornaamste punten van het ontwerp zijn: Invoering van hel actieve en passieve kiesrecht voor vrouwen; instelling van een gedeeltelijk benoemden gedeeltelijk gekozen, gedeeltelijk eigenmach- i;ger. Kroonraao in de plaats van den huizig-m Sei aat. De Landdag zal voor de helft worden samengesteld uit afgevaardigden, door di recte algemeene verkiezing gekozen, volgens do schaal van één afgevaardigde per 100.000 inwoners, dertig afgevaardigden worden dooi den koning benoemd en de overigen worden vcor het leven gekozen. De Landdag kan noch een votum van wantrouwen, noch een votum van vertrouwen in de ministers aanne men. De Katholieke godsdienst wordt staats godsdienst, aan andere kerkgenootschappen word vrijheid van beweging verzekerd met dien verstande, dat het houden van proces sie* en andere optochten in het openbaai slechts aan den staatsgodsdienst toegestaan zal zjjn. Id het ontwerp wordt voorts de erf opvolging van de Kroon nauwkeurig ge regeld. De algemeene strekking van deniea- we ontwerp-grondwet is een belangrijke ver sterking van de uitvoerende macht .Primo de Rivera, die de zitting met een korte rede sloot, verklaarde, dat de dictatuur nogan- oorhali jaar gehandhaafd diende te blijven tot óe nieuwe grondwet in werking is ge treden.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2