VAN HET LEIDSCH DAGBLAD Het zwemfeest der L.Z.C. GUNTHER WINT DE DIAMOND SCULLS. 70ste Jaargang Maandag 8 Juli 1929 No. 14 lili!liiHD!!llllU«llIIl Het voornaamste nieuws van heden. Hl Bureau Noordeindsplein jj LEIDEN SPORTBLAD Telefoon: Dir. en Adm. 2500 Red. 1507. iil!llll»ll!llll»ll«!jlilll!l«!lll Spannende wedstrijden en een zeer vlot verloop. Onder de grauwe dreiging van sombere regenluchten heett de 'Leidsche Zwemclub Zaterdag en gisteren haar jaarlijksche school-, onderlinge- en nationale wedstrij den gehouden in de zweminrichting aan den Hoogen Rijndijk en dank zij het groote aan tal deelnemers speciaal in de nummers voor dames de goede stemming en de voor treffelijke organisatie kunnen zij volkomen geslaagd worden genoemd. Het weer had op deze winderige dagen mooier kunnen zijn, en het heeft zonder twijfel menigeen weerhou den de wedstrijden bij te wonen, maar het heeft niets af kunnen doen aan het succes van het L. Z. C.-festijn, waarop het een vreugde was te vertoevenl En met voldoe ning mag daarbij worden geconstateerd dat ook van de zijde der gemeentelijke autorri teiten, evenals vorige jaren, weer een blijk van interesse en medeleven werd gegeven door de komst van wethouder Reimeringer (bij afwezigheid van den burgemeester), die een groot deel der nationale wedstrijden heeft bijgewoond. De wedstrijden van Zateidan- Veel belangrijks hebben de school- en onderlinge wedstrijden hoe interessant somtijds ookl niet gebracht. De jongens- ploegen van de Chr. H. B. S. en van de H. B. S. aan den Hooge Rijndijk zegevierden beurtelings in den vierkamp en den esta fette-wedstrijd (4x40 M. wisselslag), ter wijl bij de meisjes het Gymnasium onover winlijk bleek te zijn. Enthousiast hebben de toeschouwende en meelevende leerlingen der verschillende scholen dikwijlg hun ver tegenwoordigers tot grootere krachtsinspan ning aangezet, en daverend was dan het gejuich als de favorieten de overwinning in de wacht wisten te slepen! Jubelend was vooral de stemming bij de jongens der H. B. S. (Hooge Rijndijk), die in een fraaie race do Chr. H. B. S.. die verleden jaar won, welverdiend klopten en daarmede voor een jaar beslag legden op de zilveren wis selmedaille en op een viertal draagmedail- les.De winnaars waren: Vermeulen, Meyn, Van Ham en Van der Reyden. Bij de onderlinge wedstrijden werd der traditie getrouw de Van Spall-beker (waaraan het clubkampioenschap der L.Z C is verbonden) verzwommen, en het was ook volgens de traditie der laatste jaren dat Buys triomfeerde. Maar het heeft hem dit maal zeer veel inspanning gekost: hij startte slecht, nam het keerpunt al evenmin onbe rispelijk en vermocht er pas in de laatste meters in te slagen den goed zwemmenden Munling te kloppen. Intusschen wordt de naam van Buys weer gegrifd onder de lange reeks, die reeds op den beker staat vermeld. Nog enkele jaren en alle ruimte is in be slag genomen, waarna de beker een plaatsje zal vinden in het Stedelijk Museum, ter meerdere opluistering van al het schoone en kostbaars dat daar wordt aangetrof fen Later op den middag hebben een negen tal leden van de L. Z. C., de Zijl en de Red dingsbrigade elkaar nog bekampt in het nummer popduiken om het kampioenschap van Leiden, en het was opnieuw Buys, die de snelste bleek te zijn! De uitslagen zijn: Schoolwedstrijden. estafette voor meisjes, 4x40 M. vrije slag: 1. Gymnasium (S. Hiemstra, J. van Eek, P. Eerdmans en M. Veld) in 2 m. 31 sec.; de prijs, een zilveren wisselmedaille (benevens 4 draagmedailles) werd in 1928 ook door het Gymnasium gewonnen; 2. Chr. H. B. S.. in 2 m. 56 2/5 sec. Estafette voor jongens, 4 x 40 M. wissel slagestafette: 1. H. B. S. (Hooge Rijndijk), in 2 m. 6 1/5 sec.; dewisselmed. werd verleden jaardonr de Chr. H.B.S. gewonnen; 2. Chr. H B S. in 2 m. 15 sec.. 3. Mulo-school (Hibma); 4. Ambachtsschool. Vierkamp meisjes (40 M. vrije slag. vèr- gooien polobal. 25 M. eizwemmen en schoonspringen): Gymnasium, 61 pnl 2. Chr. H. B. S., 39 1/2 pnt. Idem jongens: 1. Chr. H.B.S, -471/2 Pnt-b 2. H. B. S. (Hooge Rijndijk) 40 1/2 pnt. -o M. vrije slag voor meisjes (tot en met 14 jaar): 1. H. Passier, 23 sec.; 2. B. van HaldereD, 25 sec.; 3. A. Platteel; 4. L. P. Verhoef. 100 M. vrije slag heeren om den Van Spall-beker (clnbkampioenschap): 1. J. P. Buys, 1 m. 151/5 sec,; 2. E. Munting, 1 m. 17 sec.; 3. A. Smink ,1 m. 20 4/5 sec. 50 M. schoolslag (dames): 1. N. Meyers, o Sec' 2- Eygensteyn. 55 4.5 'Sec, o- T. Speet: 4. G. Borgerding. 50 M. rugslag (heeren): 1. J. P. Buvs, 44 sec.; 2. C. de Reede ,47 sec. 50 M. rugslag (dames): 1. C. van Noort, 51 sec.: 2. N. Meyers, 1 m. 3 sec. 50 M. zwemmen met polobal: 1. E. Mun- hng, 35 1/5 sec.2. H, v. d. Reyden, 38 sec.; o- A. Smink. 401/5 sec. 50 M. vr(je slag (dames)1. J. Eygenstein, 48 sec.; 2. S. Hiemgtra, 49 2/5 sec.; 3. S. 1 Broinsteyn. 551/5 sec. Topduiken (kamp. van Leiden): 1. J. P. Buvs (L.Z.C.). 27 2/5 sec.; 2. F. v. d. Horst (Dc- Zijl). 29 sec.; 3. Stallinga (L.Z.C.), 29 3/5 sec. Waterpolo (dames): L.Z.C.H.Z.P.C. II (Den Haag) 0—7. Idem (heeren): L.Z.C.- comb.—H.Z.P.C.-comb. 3—3. De wedstrijden van gisteren. Gisteren dan vonden de nationa.e wedstrij den plaats en uit alle groote steden waren de zwemmers en zwemsters ja, voorM de laatsten: gekomen om elkaar in fairen, sportleven kamp de zege te betwistenl Na tuurlijk meerdere inschrijvingen werden weer niet gestand gedaan, hetgeen nu eenmaal de gebruikelijke, ongeneeslyke kwaal is, doch desondanks was de deelname voor de meeste nummers althans voor die der dames in hocge mate bevredigend. Aar. strijd, felle strijd zelfs, heeft hei caarbij ongetwijfeld niet ontbroken, al is hel in serie, maar levens direct op ljjd zwemmen voor een algemeen overzicht en vergelijkend oordeel niet bevorderlijk. De eerste zwemster, wier naam op dezen dag bij mnnde van den heer Pianjer, als starter, werd afgeroepen, was mej. A. Hogeweg, van de R.D.Z., die baan I had voor de eerste serie van het eerste nummer: 50 M. vrjje slag voor dames (nieuwelingen) en zijmaakto dadelijk een ztoo snellen tijd, dat zy den eersten prijs in de wacht sleepte! Ambachtsheer (A.Z.) was de eenige in schrijver voor de 100 M. rugslag en hij kwam dus al heel gemakkelijk aan een prijs. Op de 200 ji. vrjje slag bleek hij echter niet op gewassen tegen zijn uitstekend en rustig zwemmenden clubgenoot Van Voorst, één onzer Olympische zwemmers van het voriga jaar, die van den aanvang af de leiding had en onbedreigd won. Bij de dames, die 100 M. vrije slag zwom men, ging de strijd, zooals te voorzien ,vas, tusschen Truus bnumeister (R.D.Z.) en Eva Smits (Inter No.;), die toevallig in dezelfde serie uitkwamen. Mej. Smits had tot op de hc-llt der baan de leiding, maar mej. Bau- nie'ster „nam" het keerpunt veel sneller en wist daarna spoedig in te loopen om met klein verschil te winnen in 2 m. 471/5 sec. Geweldig is de spanning geweest by de 4 X 50 M. wisselslag-estafette voor heeren. De L.Z.C. (Buys, Meyn, De la Court en N. N.) had tot bij het ingaan der derde baan een voorsprong, die op de A.Z., terwjjl de Zijl geen 10I speel e. Toen kwam de ver'.egrn- Wui iuiger der Am. riiuuinmers opzetten en wel zoodanig, dat A.Z. met eenige meters de leioing nam. De kamp scheen al beslist, maar de L.Z.C.-er bleef volhouden Een vinnige spurt... de achterstand zichtbaar kleiner... Een laatste poging! Onstuimig daverden de aanmoedigingen van het publiek door de zweminrichting even nog intense span- ningtoen was het pleit beslecht: ruim éér: slag (2/5 sec.) was de Amsterdammer vóór geoleven! Spanning (naast groote vreugde en jolijt) was er ook bjj het touwtrekken waarbij de L.Z.C. in den eindstrijd kwam tegen A.Z. 1. Het werd een minutenlange kamp, waarin de balk somtijds onbeweeglijk lag. Nu ééns scheen A.Z. iets aan de winnende hand te zijn, dón weer keerde de kans een oogen- tiik ten gunste der door een storm van toe juichingen gesterkte L.Z.C.-ers: Elzinga, H. Walenkamp en Meyn. De Leidsche Zwemclub won ten slotte en zelden zal een prijs moei lijker zjn verdiend. Aar. het slot Van den dag is een waterpolo- wedstrijd gehouden tusschen L.Z.C. I en A.Z. I. De samenstelling oer ploegen was: L.Z.C.: doel: Goekoop; achter: Van Ingen Schenau, de la Court en C. tValenkamp; voor: N. N., Van Helvert en Buys. A.Z.doel: Jager; achter Van Es, Goedings en Lagas; voor: Van der Ley, Scnolte en Ki oese. Onze stadgenooten waren onm dilefljjk ster ker en regelmatig werd de score opgevoerd. Buys opende de reeks en nam ook hel tweede doelpunt voor zjn rekening, waar de links voor er nog vóór de rust 3—0 van maakte. In de tweede helft behield L.Z.C. het offen sief, en nog tweemaal joeg Buys den bal in oe „kooi' van den Amsterdamschen doel man. Na afloop te ongeveer 5 uur heeft de heer W. F. van logen Schenau de prjzen uitgereikt. De uitslapen van gisteren zijn: 50 M. vrije slap nieuwelingen, dames): 1 A Hogeweg 'R. D. Z. 34 3/5 sec.: 2. D. Hüsker A II. Z. 36 sec.; H. Steyssei (A. D. Z). 36 1/5 sec. Idem (nieuwelingen, heeren): 1. N. N, 33 1/5 sec.; 2. G. P. v. d. Kamp (Dolfijn), 34' sec.; 3. A. F. Vester (Dolfijn), 36 1/5 sec. 100 M. rugslag (heeren): 1. W. Ambachts heer (A. Z.), 1 m. 30 sec. 100 M. vrije slag (dames): 1. Fr. Bau- meisler IR. D. Z.), 1 m. 184/5 sec.; 2. E. Smits (Inter Nos). 1 m. 20 2/5 sec 3. C. van Gelder (R D. ZA, 1 m. 23 sec. 200 M. vrije slag (heeren): 1. G. van Voorst (A Z.), 2 m. 47 1/5 sec.; 2. W. Am bachtsheer (A. Z.), 2 m. 57 4/5 sec. 50 M schoolslag (leden Haagsche Zwem- bond nieuwelingen en Juniores1: 1. J. Meyn (L. Z. C), 40 3/5 sec.: 2. F. van der Mark (Zijl). 42 1/5 sec. Idem dames-nieuwelingen en juniores): 1. H Steyssei (A. D. Z.). 43 2/5 sec.; 2. H. Hankes Drielsma (H. Z. en P. C.). 441/3 sec. 3. F. ten Cate (A. D. Z.), 45 1/5 sec.; 4. B. Zegger (A. Z.). 46 sec., na overzwem ming me.t L. Goedknecht (R. D- Z). die denzelfden tijd maakten. 4 X 50 M. wisselslag-estafette (heeren): I. A, Z.. in 2 m. 36 3/5 sec.; 2. L Z. C.. in 2 m 37 sec.; 3. De Zijl, 2 m. 46 3/5 sec. fdem, voor dames: 1. R. D. Z., 2 m. 49 sec.: 2. Hel IJ. 2 m. 51 4/5 see.; 3. A. D. Z., 2 m. 57 3/5 sec. Torenspringen (heeren): 8 M.: 1. P. Da vidson (Het IJV Schoonspringen (dames-juiniores): 1. B. Zegger (A. D. Z.). 74 pol.2. H. A. Schma) (L. Z. C 63 pnt. Touwtrekken (heeren): a. L. Z. C. wint van A Z. II b. A. Z I wint van Dolfijn IIbe slissing' L. Z. C wint van A Z. 1. Idem voor dames: a FI D Z. I wint van Het IJ II; b Inter Nos wint van R. D. Z. II. c. D. 7 r wint van R. D. Z. III. d. A D. Z. II wint van L Z C.e R D. Z I wint van Inter Nos; A. D. Z. I wint van Het 1.1 I; g. R. D. Z. 1 wint van A. D. Z [I; beslissing: R D. Z. I wint van A. D Z. I. De derde prijs was voor A. D. Z. II. Waterpolo (heeren): L. Z. C. IA. Z I 5—0. LAWN-TENNÏS. HET TOURNOOI TE WIMBLEDON. Cochet wint van Borotra. Voor een volkomen uitverkocht huis heb ben Zaterdag de eindstrijden op Wimble don plaats gehad, maar het heerenenke.- spei waarin de beide Fransche kampioenen uitkwamen, is een groote teleurstelling ge worden. Niet omdat Cochet van den veel meer populairen Borotra won, maar omdat deze zijn ground-stroke, die hij in alle vo rige wedstrijden zoo uitstekend te pas had gebracht, opeens bijna volkomen kwijt bleek en Cochet aldus kon winnen, niet door su perieur eigen spel maar door de fouten van zijn tegenstander, die de eerste sets kans loos 64, 63 verloor. In de beslissende set komt Cochet weer op 41 (Borotra werd een paar maal voor footfault gestralt, wat hem scheen to enerveeren) en iedereen denkt 'dat het uil is, als Borotra een laatste bevlieging krijgt, en met mooie vollies en drives op Cochel's backhand tot 54 in loopt. Cochet wordt zelfs even onzeker, maar als het dan zijn service is en Borotra twee returns mist, kent Cochet geen genade meer en op 4015 slaat Borotra een harde return buiten de lijnen. Het was een der minst Iraaie eindstrijden dio sinds den oorlog gespeeld zjn, maar het publiek werd ruimschoots schadeloos ge steld door de magnilique .kwaliteit van het spel in de nu volgende heerendubbel tus schen jong Engeland en jong Amerika. Het werd een service strijd .die gelijk opging, totdat van Rijn in de 10de game Gregory's service weet (e winnen, maar in de tweede set nemen de Engelschen kevanche en door prachtig spel van beiden winnen zij met 7—5. In de derde komen dc Amerikanen 30 ROEIEN. Wright met slechts één meter geslagen. I'd ÏOC T lSf" Gunther (Amsterdam) die te Henley zegevierde. Onder buitengewoon groote belangstelling heelt Zaterdagmiddag te Henley, in Enge land, de eindstrijd om de Diamond Sculls plaats gehad tusschen de sciffeurs Gunther Nederland) en Wright (Canada) en zooals wij denzelfden namiddag nog per bulletin bekend hebben gemaakt is Gunther winnaar geworden, zij het met miniem verschil. Hel weer was goed. de wind zwak. Gun ther startte weer zeer snel maar ook Wright was goed weg. Beidon sloegen 35 slagen in do eerste minuut en bleven boord aan boord roeien, tot er een kwart mijl was afgelegd. Daarna veroverde de Nederlander langzaam de leiding, doch slechts met eenige meters. Eerst toen er een halve mijl was afgelegd, was het verschil een halve lengte. Bij Fnwlev bedroeg de achterstand van Wright reeds driekwart lengte. De tijd over het tra ject tot Fawley bedroeg 4 min 8 sec. Gun ther wilde na het passeeren van dit punt naar den anderen oever gaan. doch Wright verhoogde het tempo en de Nederlander moest terug. Het prachtige scullen van den Nederlander viel op. Na l'/i mijl was ei een halve lengte licht, maar naarmate de finish naderde bleek, dat Gunther zijn voor sprong niet meer kon vergrooten Wright gooide al z'n reserverkachten in den strijd en won terreinsteeds terrein Yard voor yard ging de winst verloren Toen Gunther door de finish ging, was hij nog juist één meter voor. Zijn tijd bedroeg 8 min. 42 sec., een zeer fraaie tijd. Onmiddellijk werd de Nederlander in z'n boot door talrijke Hollanders geluk ge- wenscht en aan land gekomen, op de schou ders rondgedragen. Wrighl was volkomen uitgeput en werd in het bootenhuis gedragen De eerste race om de Diamond Sculls, een trophee, die wereldvermaardheid heeft gekregen en door een skiffeur als de hoog ste onderscheiding, die te behalen valt, wordt beschouwd, werd reeds in 1844 ver- roeid. Stippen we evenwel aan. dat de Royal Henley Regatta van 1839 dateert. In '44 echter werd een skiffnummer inge- lascht, al geleken de toenmalige booten niet veel op de tegenwoordige, aldus hel „H.bld." Bumpsled werd voor de eerste maal win naar en kreeg een diamanten dasspeld, een prijs, die later veranderd is in een wissel- beker, waarop de namen der winnaars wer den gegrafeerd. Gunther is niet de eenige Nederlander, die de Diamond Sculls heeft veroverd. fn 1892 ging J. J. K. Ooms van Neplunus te Amsterdam naar het Engelsche rogifeest en zegevierde in het skiffnummer. Het duurde echter tot 1921 vóór opnieuw een Nederlander succes zou hebben. Dat was ir. F, E. Eyken van Laga, Delft. Hij werd indertijd getraind door don alom bekenden hoeieoach dr. R. .1. Th. Mcu- rcr en sloeg Nickalls, Heriry eq Bovd. Nog vóór Eyken zegevierde trachtte .1. J. Blussé beslag op den wisselbeker te leggen. In 1879. Eén heat won de Hoop-sculler, maar in de volgende werd hij door een zon nesteek getroffen. Eyken probeerde het reeds in 1920, maar Gollan (de doofstomme Engelsche skiffeur' sloeg hem met stukken. De Laga-man ver saagde niet en het volgend jaar toog hij weer naar Henley, gecoacht door dr. Kolff. Hij kwam in de beslissing tegen Beresford, die zich in de race zeer sportief gedroeg door even te wachten, toen de Nederlander tegen een balk in hel water roeide. Volko men reglementair liep Eyken den achter stand in en won "keker wel met drie lengten. En thans schrijven wij 19291 Kwam de Diamonds-heker voor den tweeden keer eerst na 29 jaren in Nederland, thans is er een periode van slechts acht jaar overheen gegaan voor de trophee opnieuw naar Hol- Iandsch grondgebied ging. De nationale wedstrijden der Leidscha Zwemclub. Gunther won te Henley in den eindstrijd van Wright, Het tennistoernooi te Wimbledon, Cochet winnaar in het heeren-enkelspel. voor waarop de tegenpartij de set min of meer laat loopen (36) en dan komt een geweldige vierde set, die met 1210 na prachtige lange rallies door de Engelschen gewonnen wordt. In de beslissende game winnen zij voor de eerste maal Allison's service! Deze Ame rikaan was trouwe:ns de ster van het veld, ofschoon alle 4 prachtig speelden. In de laatste 9et komen de Amerikanen 31 voor, maar dan wint Collins van Rijn's service en zijn eigen en het wordt 4t gelijk. Da spanning stijgt ten top maar Gregory faalt nu met zijn service tegen de woedend vech tende Amerikanen, die niet tegen eenig risico opzien en dan in de laatste game is het Allison's service die drie winnende scholen langs de Engelschen jaagt, waar mee het pleit beslecht is (64, 57, 63, 10—12, 6—4). Na dezen inspannenden wedstrijd was het geen wonder dat Collins zich in den eind strijd gemengd dubbelspel door vermoeid heid niet meer geheel geven kon en de Amerikanen Hunter en mej Wills wonnen dan ook in twee sets met 61. 64; het Amerikaansche paar was voortdurend ster ker en vaster, en vooral Hunter's drives wa ren zeer snel en feilloos en mej Wills had weinig moeilo met het smashen der returns, Zoo wonnen de Amerikanen negen games achtereen, maar dan begint Collins prach tig en gedurfd fe vollceren en mej. Frv wint eenige mooie scTvice aces en cross- drives, maar de Amerikanen, die nog nooit beter samenspel vertoond hebben, zijn ia ver voor, en ofschoon het nog 54 wordt wiruien zij in de volgende minuut game en match. In de damesdubBel wonnen de "houdsters Watson en Michell de eenige partij van Old England evenals vorig jaar met 64, 86. Er werd met groote snelheid gespeeld en vooral mevrouw Michel toonde grooie bedrevenheid totdat zij cn haar partner met 64, 51 leiden cn de strijd gestreden scheen. Toen kregen ze een inzinking, waarvan Covell en Shepherd Barron ge bruik maakten om tot 66 gelijk te ma ken, maar dan bleef mevrouw Watsnn, dia de beste forehand drive van alle Engelsche dames heeft, weer meer op de baselijn en liet mevrouw Michell aan het net waar zij de returns handig onderschepte, zoodat do houdsters de defliendo en veertiende gamo en daarmee de match wonnen, zegt da „Msb In de periode 11a den oorlog heeft alleen Tilden Iweemaal achtereen het Engelsche internationale kampioenschap gewonnen. Dat was in do jaren 1920 en 1921 toen de challenge-round nog bestond, toen dus de winnaar van het vorig jaar zich Ie verde digen had legen den winnaar der „all comers". Vanaf 1919 is het lijstje als volgt: 1919: G. Patterson (Austral!?). 1920 en 1921: W. Tilden (Amerika). 1922: G. Palterson (Australië). 1923: W. Johnston (Amerika). 1924: J. Borotra (Frankrijk) J925: R. Lacosle (Frankrijk). 1926: J. Borotra (Frankrijk1. 1927 11, Cochet (Frankrijk' 1928: B. Lacosle (Frankrijk). 1929: Cochet (Frankrijk). Na den oorlog heeft dus geen Engelsch- man Wimbledon gewonnen. Men moet tot 1909 teruggaan om Gare als laatsten Britschen winnaar te vinden. Van 1909 1913 was Wilding '"Australië) winnaar, daarna Brookes in 1914. In het dames-enkelspel was mej. Lenglen van 19131923 winnares. In 1924 loen zij door ziekte verhinderd was, mej Mc. Kano en in 1925 weer mej. Lenglen. Zonder die ziekte zou zij een record gevestigd hebben! Voor haar behaalde mevr. Lambert Cham bers evenveel malen het kampioenschap, echter niet direct achter elkaar. In 1926 was het weer mej. Mc. Kano (toen mevr Godfree geworden). In 1027. 1928, 1929 mej. Will*. ZUID-AFRIKAANSCHE SPEELSTERS NAAR ONS LAND. Eind Juli Ie Noordwijk? De aanwezigheid van de Zuid-Arikaan- sche damesploeg in Wimbledon heeft het mesluur van den N. L. T. B. aanleiding ge geven een uitnoodiging te richten aan den aanvoerder dezer ploeg om een wedslp.l tegen een N'ederhndsche ploeg te komen spelen. Reze^ uitnoodiging is aangenomen en de wedslrijd is vnorlonpig vaslgesteld op de laatste week-end van Juli. Dc ploeg bestaat uit mrs. N'eaVe, miss Heine, miss Tapscolt, miss Cole, miss de

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 11