FRIESCHE HEERENSAAI Doodemans rots 70sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 2 Juli 1929 Derde Blad No. 21255 BINNENLAND. Ïjk^VOOR FIJNPROEVERSgfj RADIO-NIEUWS. FEUILLETON. i yERDEELING JUBILEUM-GELDEN. Het pecchenk aan de Koningin-Moeder. Aan de gelden welke door het Comité van de VTouwen uit Nederland en uit het Buitenland, alsmede uit Oost- en West- Indië ter beschikking van H. M. de Ko ningin-Moeder zijn gesteld ter gelegenheid van H. M.'s Jubileum, vermeerderd met de na de ontvangst daarvan gekweekte rente, zal door Hare Majesteit de navolgende be stemming worden gegeven. lste. Het bedrag, door de Nederlandscho Vrouwen hier te lande en in het buitenland geschonken, zal door H. M. in zijn geheel •worden besteed aan een door H. M. in het leven to roepen Stichting, voor verpleging en opleiding van alsmede onderwijs aan lichamelijk gebrekkige kinderen van Neder- landsche Nationaliteit. 2de. Wat het geldsbedrag betreft, door de vrouwen uit Indiê ter beschikking van Hare Majesteit gestold, zoo heeft H. M. besloten om daarvan de navolgende schenkingen te doen a. 25.000 gld. ten bate van de Ver. voor Ziekenverpleging in N. I. te Batavia. b. 10.000 gld. ten bate van de Gentr. Ver. tot Bestrijding van de Tuberculose in N. I. ^Sanatorium Patjet). c. 10.000 gld. ten bate van Leprozen- inrichtingen van de Samenwerkende Zen ding op Sumatra. d. 10.000 gld. ten bate van den Philantr 'en Maatsch. Arbeid v. d. R. K. Missie op Borneo en Nieuw-Guinea. e. 10.000 gld. ten bate van den Phil, sn Maatsch. Arbeid v. h. Leger des Heils in Ned. Indië. f. 10.000 gld. ten bate van het te stichten Ziekenhuis en Sanatorium in de Minaha'sa (Celebes). g. 5000 gld. ten bate van de Witte-Kruis- Kolonie ("mevr. van Emmerik) te Sa-la tiga. h. 5000 gld. ten bate van de Opvoedings gestichten Oranje-Nassau (P v. d. Steur) b> •Malang. i. 5000 gld. ten bate van de Opvoedings gestichten v. d. Zending te Soekaboemi. k. 5000 gld ten bate van de vereeniging j tot verbetering van het lot der Blinden te Bandoeng. 1. 5000 gld. ten bate van de Leprozen- inrichting „Dono Redjo" te Klaten. m. 4000 gld. len bate van de Jan Pietcrsz. Coenstichting te Batavia. - n. 3000 gld. ten bate van de Leprozen inrichting „Majella-stichling" in Suriname. o. 3000 gld. ten bate van de Leprozen- dnrichting „Bethesda" in Suriname. p. 1500 gld. ten bate van het R. K. Zie kenhuis op Curasao. r 1000 gld ten bate van het Groene Kruis Ziekenhuis op Curacao. s. 400 gld. ten bate van Patiënten v. d. Gouvêrnements-Leprozerie Chatillon (Suri name). t. 200 gld. ten bate van Patiënten v. d. Gouvernements-Leprozerie op Guragao. middag om halftwee was de intocht van de reünisten en de afgevaardigden van de er kende studentencorpsen, die van het station afgehaald zich begaven naar 't kerkgebouw der Rem. Geref. Gemeente, waar te kwart over twee de Lustrumfeesten, door den rector, den heer J. Klaasesz plechtig werden geopend. Gisteravond te 8 uur 15 trokken de reu- nisten en de leden van Vindicat atque Polit van de Studentensociëteit Mutua Fides in optocht naar de Martinikerk, waar prof. dr. R. Kranenburg te Leiden de feestrede uit sprak. De plechtigheid werd opgeluisterd door orgelspel van den heer II. P. Steenhuis en solozang van den heer G. Tiemersma. aris te Groningen. Om 11 uur trokken de leden van V. a. P. in optocht naar de Vereeniging de Harmo nie, waar een gezellige bijeenkomst plaats vond met de daar verzamelde reünisten. BONDSVERGADERING VAN DEN B.A.N.S. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN GRONINGEN. De lustrumfeesten. Men meldt ons uit Groningen: Te 9.30 uur hedenmorgen is de Konink lijke famile met haar gevolg in 6 auto's uit gereden om een bezoek te brengen aan de provincie Groningen. De tocht ging over Zuidhorn en Grijpskerk naar den zeedijk ZoutkampNitlershoek, waar de landaan winning werd bezocht, daarna via Ulrum, Leens, Wehe, Baflo, Warffum, Usquert, naar Uithuizen. Op de Menkemaborgh werd het noenmaal gebruikt. Over Eppenhuizen, Lop- persum, Garrelsweer en ten Boer werd naar Groningen teruggereden, waarna regelrecht naar het station werd gereden. Gelijk bekend wordt op deze dagen te Groningen ook het 63ste lustrum der Univer siteit gevierd. Zondagavond reeds is door de Groningschevrouwelijke studenten een huldeblijk aangeboden aan het studenten corps, namelijk een nieuwe vlag. Gister Huldiging van den ond-voorzitter. Te Utrecht is de algemeene vergadering van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederl. Spoorwegen gehouden als voortzetting van de vergadering van 4 en 5 Mei. Na een kort openningswoord van den voorzitter, den heer J. H Lyfering, werd begonnen met de behandeling van een voorstel Haarlem waarin het bondsbestuur werd opgedragen de actie voor verbetering der dienst- en rusttijden onverzwakt voort te zetten. Aangenomen werd een motie-Enschedé, waarin ernstige teleurstelling wordt uitge sproken over de zeer groote vertraging waarmede het Rapport der Commissie voor de D.- en R.-tijden verschijnt, niettegen staande belangrijke gegevens door de orga nisaties reeds ruim een jaar geleden in haar bezit werden gesteld. Met klem wordt voorts op de verschijning van het rapport aangedrongen. Een voorsJtel-Zwolle: „Het H.B. wordt verzocht het daarheen te leiden dat de we- kclijksche vrije rustdagen niet meer gege ven kunnen worden op erkend Christelijke feestdagen" werd zoodanig opgevat, dat rustdagen, volgende op extra-feestdagen, als tweede Paasch- of Pinksterdag, volgens rooster blijven gehandhaafd Vervolgens werd besproken een voorstel- Nijmegen, waarbij de Bans het H.B. op draagt te trachten voor de ambtenaren met 25 dienstjaren weer de gunstige bepaling terug te krijgen van 21 dagen verlof. Het H.B. ging hiermede in zijn prae-advies ac- coord, doch meende dat behandeling gelijk tijdig moest geschieden met de voorstellen voor herziening van het R D. V., waarbij de geheele verlofregeling onder het oog zal worden gezien. Overeenkomstig het prae- advies werd besloten. Uitvoerig werd vervolgens stilgestaan bij de classificatie der standplaatsen. Verschil lende voorstellen kwamen dienaangaande op den beschrijvingsbrief voor. De vergade ring vcreenigde zich ten slotte met de zienswijze van het H.B. dat van een tus- schentijdsche actie, nog vóór de herziening van het Reglement Dienstvoorwaarden practisch geen resultaat kon worden ver wacht, doch dat in het orgaan voortgegaan zal worden met het aandringen op verbete ring. Besloten werd te ijveren voor het toe kennen van de toelage van f. 100 aan ieder die met goed gevolg examen voor den sta tionsdienst heeft afgelegd, onverschillig in welke betrekking hij geplaatst is. Ingesteld werd een commissie die de wenschelijkheid zal nagaan van de al of niet-oprichting van vacantic-nachlverblij- ven. Daarna werd begonnen met de bespreking van de voor- en nadeelen verbonden aan het verplichte lidmaatschap van een der vakorganisaties van spoorwegpersoneel. Verschillende sprekers brachten bezwaren tegen de verplichting tot organisatie naar voren. Ten slotte kwam de vergadering overeen in het Orgaan uitvoerig op deze- aangelegenheid terug te komen. In de namiddagvergadering werd de oud- voorzitter, de heer K. Bloothoofd, Ihans stationschef te Oudenboseh, gehuldigd. De voorzitter, de heer Lyfering, noemde den oud-voorzitter den rechte man op de rechte plaats en wees op diens oratorisch en orga nisatorisch talent „Steeds hebt gij uw ga ven gesteld in dienst van den B A N S., waardoor de organisatie belangrijk is ver sterkt. Niet alleen in den Personeelraad, maar ook op het Internationaal Bureau waart gij bijzonder op uw plaats". Spr. bood namens de leden van den B.A.N.S., als blijk van dankbaarheid, een radio-loeslel aan, benevens andere geschenken. Nog werd het wqord gevoerd door den voorzitter der afd. Utrecht, door den heer H. W. Buytenhuis, door den heer Klein Lankhorst namens de Nijmeegsche vrien den. Als lid van het dagclijksch bestuur van het vakverbond van Hoofdarbeiders overhandigde de heer .1. Veen huizen een bloemenmand voor het vele. door den heer en mevrouw Bloothoofd verricht in het be lang van het Vakverbond. De bondssecre- taris, de heer Willemsen, getuigde van de uitstekende samenwerking in het dag. be stuur, waardoor veel in het belang der or ganisatie tot stand kon komen. De heer Bloothoofd dankte voor de vele bewijzen van vriendschap en vooral voor de ten volle ondervonden medewerking van het dag. bestuur, het II B., het Bondsbureau en de afdeelingsbesturen. RECLAME. 7751 AANVULLINGS-RESERVE. Tn een circulaire aan de burgemeesters der gemeenten doet de minister van Defen sie mecledeeling, dat behoudens onvoorziene omstandigheden op 1 October a s. naar du aanvullingsreserve zullen overgaan de ge wone dienstplichtigen van de landmacht, bchoorende tot de lichting 1914, met uitzon dering van hen die de eerste .oefening met een andere lichting hebben beëindigd, en de gewone dienstplichtigen van dc land macht, behoorendc tot de lichtingen 1912 en 1913, die met de lichting 1914 de eerste oefening hebben geëindigd. De tot de aanvullingsreserve bchoorende dienstplichtigen zijn bestemd om in geval van mobilisatie eerst na de algemeene op roeping in we r kei ijken dienst te worden geroepen en om dan op te komen bij de depots. De minister heeft den burgemeester ver zocht, verschillende voorschriften betref fende het inleveren van Rijksgoederen e.d. onder de aandacht van belanghebbenden te brengen. HET DREIGEND CONFLICT IN DE STROOKARTON-INDUSTRIE De secretaris van den rijksbemiddelaar heeft een brief gezonden aan de arbeiders organisaties, met de vraag of zij bereid zou den zijn, prof Cohen uit Groningen te ac cepteeren als bijzonder bemiddelaar. D«- arbeidersorganisaties hebben deze vraag bevestigend beantwoord. („Voorw.") VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besl. is buiten bezwaar van 's Rijks schatkist benoemd tot gedelegeerde van de Nederlandsche Regeering bij het 9do internationaal congres voor psychologie dat van 17 September 1929 aan de Va ie University, New Haven, Connecticut, za! worden gehouden dr. E. D. Wiersma, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen. Bij Kon. besl. is met ingang van 1 September 1929, benoemd tot directeur van en 1-eeraar aan de Rijkshoogereburgerschool te Zaltbommel ir, Th. Wemmers, thans leeraar aan de gemeentelijke hoogereburgc- scliool te Dordrecht; is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijkshoogereburgerschoel te Sneek II. Jongkind, te Groningen: D wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijkshoogereburgerscholen te Wagcnin- gen en te Tiel C. A. Verhey; is met ingang van 1 September 1929, benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijkslioogerebuiruerschool le Gouda .1 v;in Dijk ,lc Groningen, is mol in gang van I September 1929, btneemd tot leeraar aan de Pjjksiioogeioburgerschool 'e Middelharnis A .1. S. van Dam. liians tijde lijk leeraar aan die school: is met ingang j van 1 September 1929, aan de Rijkshuogei - I burgerschool le Enkhuizen benoemd lot leeraar W do Lange thans lijdelijk leeraar aan d o school en zijn wederom tijdelijk be- noemd tot lecrare? mej. .1. A Bakker, en lot leeraar mr. B v d. Tempel. Het tiende regiment infanterie te Ede heeft gisteren zijn 25-jarig bestaan j herdacht Om 12 uur hield de commandant- I overste Van Maaren voor het front der troepen een toespraak, waarin hij het ont staan en de geschiedenis van het regi- ment memoreerde. De 'manschappen wer- j den onthaald en woonden een bioscoop- I voorstelling bij. RADIO IN ARGENTINIë. Blijkens een opgaaf van de Union Inter nationale de R&diophonie is de radio het meest populair in Argentinië. Op iedere 100 inwoners zijn daar nl. 10.2 pCt. hou der van een ontvang-vergunning. De Ver. Staten zijn tweede met 10 pCt gevolgd cl-ior Denemarken met 7.6 pCt. Verder noemen. wij nog Australië met 6.7 pCt Zweoen mei 6.3 pCt.. Engeland met 6, Nieuw-Zeeland met 5.4 en Duitschland met 4.6. Geheel onderaan komen Italië en Sovjets Rusland mei 0 1. ONZE OMROEPVEREEN. LID VAN DE „UNION". De omroepvereenigingen A.V.R.O., V.A.R. A., K.R.O., N.C.R.V. en V.P.R.O, zijn on langs ieder als zelfstandig lid van de Union Internationale de Radiophoniei te Genève toe getreden. Deze toetreding is eerst mogelijk geworden na een wijziging van de statuten van de Union. Vóór dien was het alleen mo gelijk dat van ieder land slechts een bij den omroep geïnteresseerde organisatie lid van do Union kon worden. LIET STATION SCHENECTADY VERHOOGT HAAR ENERGIE. Het zendstation Schenectady van de General Electric Companv heeft van de Radio-Autoriteiten der Vereen. Stalen ver gunning gekregen hare zend-energ:e re ver- hoogen lol 200 kilowatt. Mol deze energie zullen dagelijK.s vau middernacht tot "s morgens proef-uitzen- dingen nhouclcn worden en wel op 545.5 Meter 550 k.c. 455 9 M. (660 k.c.); 379 M 790 k.c.). 260 M (1150 k.c.) en 200 M 1500 k.c.) De uitzendingen worden gehouden ten einde le kunnen vaststellen of en in hoe verre het zendbereik met deze versterKiu energie toeneemt Het station is kenbaar aan de roepletters W 2 x AG. Schenectady. HOLLANDSCHE KORTE-GOLF-STATIONS. Onder dit opschrift komt in de ..Wireless World" een artikel voor, waarvan wij hier onder de vertaling laten volgen. In verband rnet het drukke gebruik dat van den publieken telefoondienst Bodand Ncd. Indië' gemaakt wordt, zijn een aantal nieuwe zendstations in werking gesteld. PLF. Bandoeng wertk dagelijks tusschen 2 uur 10 en 5 uur 30 min. op een golf lengte van 17 Meter, bijgestaan door het station PLE op 15.74 Meter, en hel nieuwo station PLG op 18.8 Meter. Een vierde zender. PLR. op 27 Meter, zal eventueel den gohcelen nachtdienst overnemen Te gen 12 -40 nam. vóór de opening van den publieken dipnst, worden bij wijze van proef, gramophoonplalen afgedraaid. EEN ONDERSCHEIDING VOOR IR. LEE DE FOREST. Het Franklin Instituut te Philadelphia heeft aan dr Lee de Forest de John Scott iMerlaille uitgereikt. Zcoab bekend, is dr. de Forest de man die de eerste drie-electroden lamp maakte naar welk model nog steeds de radio-lampen worden vervaardigd. Naar het Engelsch van A T. QUILLER—COUCH. 62) ELFDE EN LAATSTE HOOFDSTUK. Hoe ik mij eindelijk kon wreken en hoe ik den Grooten Robijn vond. ..Spreek ach spreek tot mij! O sla de oogen op en zeg, dat je niet dood bent!' Door de nevelen en schaduwen des Doods kwamen deze woorden zeer zachtjes tol mij, alsof ze heel in de verte werden uit gesproken. Zij schenen van zoo ver ver wijderd tot mij te komen, dat ik mijn oogen opende en verwachtte te ontwaken in een andere wereld; ik opende ze maar sloot ze dadelijk weer. Want het eerste wat mijn oogen aan schouwden was een donkergrijze lucht, een (kleurlooze ruimte, met een schaduw er tusschen. Nog eens sloeg ik de oogen op en de schaduw trok mijn aandacht. Wat was dat? En wie was ik en waarom staarde ik zoo naar boven? Ik dacht niet verder over dit vraagstuk na en viel weer terug in een toestand van bewusteloosheid. Weder begon de slem te spreken. „Hij leeft nog", sprak de stem. „Ach! als hij Dia&T spreken wou!" Nu begon ik duidelijker te onderscheiden. Twee oogen waren op mij gevestigd du oogen van een vrouw. Waar had ik dat gezicht meer gezien? Ik wist zeker, dat ik het eens gekend had. in een andere wereld. Toen begon er eenig licht le dagen in mijn verwarden geest, nu wist ik dat het me vrouw Luttrell was of was het Claire? Neen, Claire was dood. „Claire dood!" scheen ik steeds te herha len: maar hoe en waar zij gestorven was kon ik mij niet herinneren. „Claire dood!" Dan moest dit haar moeder zijn. en ik, Jasper Trenoweth. lag hier en Claire's moeder boog zich over mij heen. Hoe kwa men wij hier en wat was er gebeurd? En weder was mijn geheugen weg, ik herinner de mij niets. Zij knielde nog steeds naast mij en wreef mijn handen en sprak telkens woorden van teedere bezorgdheid. Hoe kwam haar haar zoo wit? Zij had nooit zulk wit haar gehad! En waar was ik? Ik lag in een bootje. Wal deed mijn hoofd mij pijn. Nu kwTam mijn geheugen terug. Vreemd, nietwaar, het begon met Claire's dood u». den schouwburg en zoo langzamerhand he*- innerde ik mij alles, toen ik hel gezicht van Col liver vlak voor mij zag. Ik richtte mij op mijn elleboog op. Alles klopte in mijn hoofd en iedere polsslag scheen vuur in mijn hoofd te doen ontbran den. Het was of er banden van gloeiend ijzer om mijn armen en polsen zaten. Zoo fel brandden zij, dat ik kermende achterover viel en mevrouw Luttrell wanhopig aanzag Ofschoon het gesneeuwd had, hing haar hoed aan dp linten om haar kin op haar rug. De wind speelde in haar verwarde haren die nu zoo wit waren als dC9neeuw, terwijl ik ze vroeger grijs gekend had. Toen zij zich over mij heenboog, om haar shawl onder mijn hoofd te leggen, zag ik dat haar oogen zonderling groot en schitterend waren. „Goddank, je leeft! Doet het verband je pijn? Kan je je bewegen?" Ik bracht mijn hand met moeite omhoog en voelde, dat er een doek om mijn hoofd gebonden was „Ik was bang, o ik was zoo bang, dat ik te laat kwam. God alleen weet hoe ik in je bootje kwam bijtijds en zonder door hem gezien te worden. Ik wist wat hij doen wou ik luisterde achter het scherm, al dien tijd; maaT ik was zoo bang, dat hij je cer9t zou dooden." „Hoorde u het dan?" „Ik heb alles gehoord. 01 als ik maar een man geweest was. Maar kun je opslaan Ben je wat beter? Want wij hebben geen tijd te verliezen." Ik keek haar tot eenig antwoord heei zwakjes aan. „Begrijp je me? Als je staan kan en loo- pen ik bid God dat je dat kunt dan mogen we geen tijd verloren laten gaan. De dag breekt al aan en voor vanavond moet hem vangen." „Hem vangen?" „Ja, ja. Hij is weggeloopen om den eersten trein te pakken naar Cornwallis en hij zal van avond bij de Doodemans Rots ziju. Gauw! Probeer ot je kunt opstaan!" Ik zat overeind. Het water was van mij afgedropen, er stond een groote plas in de boot. Zij lag daar in ?eknield en naast haar lag een stevig mes en de touwen waarmr-e Colliver mij had vastgebonden. „Ja." zei ik, „ik zal hem volgen. Wan neer vertrekt de eerste trein uit Pad- dington?" „Om kwart ever negenen," antwoordde zij, „en het is nu bijna halfzes. Je hebt dus tijd om den trein le halen, maar je moet je eerst vermommen. Hij moet ook met dien trein gaan. er is geen eerdere. Kom aan, ik zal je wei naar dpn oever roeien." Zij maakte de riernen los. ging op h?t roeibankje zitten en roeide met kracht naar den oever. Het verbaasde mij hoe krachLg en behendig zij met de roeiriemen omging. „Ach!" zei ze. „ik zie wel dat het je ver baast. Maar bedenk dat ik de vrouw van een zeeman geweest ben en als ik niet sterk was hoe zou ik je dan in de boot gekregen heb ben?" „Hoe hebt u dat gedaan gekregen?" „Dat zou ik je niet kunnen zeggen Ik weet alleen dat ik een plof hoorde toen ik daar stond te wachten en toen heb ik met mijn handen hel bootje aan den anderen kant van het schip gekregen Ik moest alles heel stilletjes doen Eerst kon ik niets zien, want het was heel donker aan den water kant, maar ik riep de hulp in van den Hemei om jou te sparen om je te kunnen wreken op dien man en toen zag ik iets zwarts n het water liggen en ik begreep wel dat jij dat moe9t wezen Ik gaf een stevigen duw en daar was ik bij je en ik greep je bij je haren. Zoo kreeg ik je om den achtersteven, zoo zachtjes mogelijk en trok je aan boord zoo goed en zoo kwaad als het ging, ik her inner mij niet precies meer hoe ik het ge daan gekregen heb „Zag hij u niet?" „Neen: hij moet dadelijk naar beneden ge gaan ziin Ik roeide in de schaduw van de lantaren tot bet punt waar wij nu vast lig gen en terwijl ik dat deed meende ik hem mij bij mijn naam te hooren roepen Hij zal eerst niet meer aan mij gedacht hebben en zich toen plotseling hebben herinnerd dat ik hem het geld nog niet gegeven had. Maar heel spoedig daarna hoorde ik hem in zijn bootje slappen en naaT land roeien. Hij kwam heel dicht bij ons aan zoo dicht dat ik hem hoorde vloeken en ik kroop ne^-r uit angst voor mijn leven. Maar hij roeide voort en stapte uit de boot bij dat trapje daar ginds Het sneeuwde op dat oogenblik; dat hielp Zwijgend roeide zij voort en vervolgde toen: „Toen jullie samen in de hut waren, zat ik te luisteren. Eén oogenblik geloof ik dat ik flauw gevallen ben; maar het kan niet lang geweest zijn, want toen ik weer bij kwam praatte hij nog over over John Railton." Ik herinnerde mij het geluid dal ik ge hoord had, en bijna tegen mijn zin vroeg ik: „Hoorde u van „Claire? Ja. dat hoorde ik. Zij knikte al leen maar, haar oogen zochten de mijne en daarin was een gloed die mij verschrikte." Juist op dat oogenblik raakte de boot een modderig trapje, bedekt met groen slijk, een bewijs hoe hoog het zeewater kwam. en nu haast geheel met sneeuw bedekt. Zij maakte het bootje vast. „Hier is hij uitgestapt, dien weg op," mompelde zij. „Volg zijn spoor, volg hem tol zijn dood toe, bespaar hem niets, maak zijn sterven zoo ellendig mogelijk!" Haar zwakke slem trilde van haat en woede. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9