8 Doodemans rots esparmg J 70sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 29 Juni 1929 Derde Blad No. 21253 BRIEVEN UIT AMERIKA. FEUILLETON. i Buitenl. Weekoverzicht. Nieuwe moeilijkheden allerwege. AJgeloopen week bracht heel onver wachte moeilijklreden voor de groote kwes ties, die thans aan de orde zijn; zelfs mag gezegd, dat deze zoo talrijk zijn geworden, dat. wat vorige week nog uiterst gunstig leek. op dit oogenblik zwaar in nevelen is gehuld. Om te beginnen is er nimmer overeenstemming bereikt ten aanzien van de vraag, waar de conferentie zal plaats vinden, die het plan-Young in werking moet stellen. De Engelsche regeering houdt vast aan Londen, daar Mc Donald niet zooiang afwezig kan zijn als de conferentie ongetwijfeld zal duren en derhalve niet aanwezig kan zijn. zoo op het vasteland wordt vergaderd. Maar Frankrijk verkiest een plaats in Zwitserland, daar Poincaré dan als oudste der premiers den voorzitters- zetel zal bezetten en aldus invloed zal kunnen oefenen op het verloop van zaken' België en Duitschland gaan accoord met Londen. Stresemann zag weliswaar het liefst de bijeenkomst in Baden-Baden, maar begrijpt, dat het Fransche verzei daartegen in geen geval is te overwinnen. En dan het tijdstip van vergaderen! Ook daarover heerscht lang geen eenstemmig heid. Aanvankelijk werd prijs gesteld op een zoo spoedig mogelijk bijeenkomen, dus nog eind van volgende maand, maar om standigheden nopen sommige deelnemers om de voorkeur te geven aan uitstel tot midden Augustus. En ten derde begint de ingenomenheid met het plan-Young tot overmaat van ramp ook nog eenigszins te bekoelen. De eerste vreugde is wat geluwd en men gaat thans koel zakelijk becijferen, wat ieder heeft prijs te geven! Meevallen doet zoo iets zelden of nooit. Daarnevens staan dan nog de moeilijk heden op politiek terrein, die altijd aanwe zig waren, doch gedurende afgeloopen week nog bedenkelijk zijn aangedikt. Het was algemeen bekend, hoe Duitschland a-s voorwaarde voor aanvaarding van het plan Young eischte de ontruiming van het be zette gebied, waarop het na Locarno reeds had gerekend. Uit de jongste rede van Stre semann in den Duitschen Rijksdag is ech ter gebleken, dat deze eisch nu officieei wordt gesteld, hetgeen nog heel iets anders is dan officieus. Voor de Fransche regeering is het er nu niet gemakkelijker op gewor den! Tevens deed de Duitsche minister van builenlandsche zaken uitkomen, dat niet ge dacht wordt aan het instellen van een soort commissie ter controleering van Rijnlands ontwapening, zelfs niet tot 1935, den da tum, waarop de ontruiming in ieder geval haar beslag zou moeten hebben gekregen. Dat verzwaart de situatie zeer! Stresemann voelt zich echter sterk, waar hij kan reke nen op dpn steun van Engeland in deze ma terie-, Henderson heeft het openlijk ver klaard. Niettemin zijn al deze dingen even zoovele voetangels en klemmen voor de ko mende conferentie. Stemming-bedervend is bovendien hel 'eit. dat Duitschland den tienden verjaar- 3ag van den vrede van Versailles heeft aan gegrepen om te protesleeren tegen de z.g schuldvraag. In demonstraties niet alleen, ook in regeermgs-publicaties en dat moet in Frankrijk veel kwaad bloed zetten. Op de schuldvraag is immers het gansche vredes verdrag van Versailles opgebouwd, het is als hel ware daarvan het fundament Met alle recht mag geconstateerd, dat de moeilijkheden zich opstapelen en dat er heel wat gelaveer en geschipper noodig zal zijn, om alle bezwaren te overwinnen hier boven genoemd, waarbij we nog niel eens gewag maakten van het Saargehied. waar omtrent Duitschland ook nog zijn eischen stelt, al voelt he' wel. dat het deze niet zoo op de spits kan drijven. Alles bij elkaar genomen, is de alge- rieene toestand bij een week terug vergele ken heel wat verduisterd! Poincaré heeft bovendien inwendige moei lijkheden. Zijn zeer uitvoerige uiteenzetting voor de Kamercommissies van financiën en buitenl. zaken schijnt weliswaar in zooverre rucces te hebben, dat hij de aanvaarding van het plan-Young er doorkrijgt, doch daar siaat tegenover, dat de Kamer nog steeds niet wil aan een ratificatie van de overeenkomst Mellon-Berenger, de schuldregeling met Ame rika. al nijpt de tijd. gelijk bekend. Op 1 Aug .a.s. vervalt toch de wissel ad 400 mil!, dollar .die Amerika presenteert voor door Frankrijk overgenomen oorlogsmateriaal en Amerika verzekerde alleen dan uitstel te willen verleenen, als de overeenkomst Mellon- Berenger tevoren was gehomologeerd! Hoe wel dit maar al te goed bekend is en hoewel Foincaré zelf duidelijk liet doorschemeren, dat een poging om Amerika tot andere ge dachten te brengen, uitgesloten moest wor- öeri geoordeeld, heeft de Kamer niettemin Poincaré opnieuw opdracht gegeven, omméo Amerika over deze som in bespreking te treden. Weer tijd vermorsen en onzekerheid helpen scheppen, dat zal wel het eenige re sultaat zijn Misschien kan het den Franschen premier tot troost strekken, dat hij niet de eenige is, die binnenlandsche moeilijkheden neefU Nauwelijks aan het bewind, ontdekt de Engel sche eerste minister, dat zijn weg niet met rozei. is bezaaid! De vakvereenigingen be ginnen zich te roeren, met name de zoo machtige mijnwerkersorganisatie, om de re* geering te herinneren aan tijdens de verkie zingscampagne gedane beloften als weder invoeren van den 7-urigen werktijd in de mijnen, het opheffen van de wet op de arbeidsconflicten etc. Maar zonder medewer king der liberalen kan van al dat moois nie mendal komen en of deze zullen willen, is nog zeer de vraagOok de hervatting eer betrekkingen met sovjet-Rusland bezorgt co regeering veel last. daar er geen eensge zindheid dienaangaande in het kabinet schijnt te bestaani Wanneer het nu maar zoo gemakkelijk was en; moeilijkheden op te lossen als in China Daar koopt men eenvoudig tegenstanders af er. klaar is de zaak! Tsjang kai sjek heeft cp die wijze zich heel handig ontdaan van ge-r.eraal Feng, die met een mooi duitje buitenslands gaat Be sport. Terwijl onze' vaderlandschc jeugd zich voornamelijk om één soort sport bekommert, n.l. het trappen van het ronde bruine mon ster, houdt de Amerikaansche er twee op na. zeer doelmatig verdeeld in seizoenen. Zoodra zich het eerste groen vertoont, ver schijnt baseball ten tooneele en komen er herfsttinten, dan maakt het plaats voor foot ball. Dit laatste vertoont als eenige overeen komstigheden mei ons voetbal, dat er ook een doel is en de bal af en toe getrapt wordt, verder is het een totaal ander spel wat de rest van de wereld onder voetbal verstaat is in Amerika eigenlijk onbekend. Ik heb onlangs weer een baseball-wedstrijd meegemaakt van de Big League in hel Yan kee Stadion op aandringen en in gezelschap van mijn jongens, die me beloofd hadden dn fijne kanten van het spel tijdens den match uit te leggen. Hetgeen ze. meegesleept door het brullend enthousiasme van de andere 80.000 toeschouwers, natuurlijk glad ver gaten Het eigenaardige van de baseball-club is. dat de spelers altijd beroepsmensehen zijn en in den letterlijken zin gekocht worden voor den hoogstèn prijs. Op die manier heb ben de Xcw-York Yankees een club van for midabele sterkte, die de laalste jaren het kampioenschap bezil. Hel speelveld heeft den vorm van een opengeslagen waaier, ter wijl in V-vorm de enorm hooge tribunes om de hoekpunt hc-en gebouwd zijn De hoofd zaak van het spel draait om den man aan het bat. een ronde houten knuppel als een gymnastische flesch. die door een pitcher van zijn tegenpartij een zoo moeilijk moge lijk te raken bal pijlsnel naar zich toege worpen krijg! Het werpen van den bal kan hoog, laag. met een bocht, kortom wat men op het tennisveld een effect-bal noemt, ge schieden. Dezen hal moet hij met den ron den bat zoo bard moge'lijk wegmeppen in een bepaald gedeelte van hel veld cn lukt hem dat. dan moet hij een serie op den grond afceteekende plekken of bases" af rennen. zooveel hij kan, liefst lot hij weer op de p!ok van uitgang terug is. Dal heet dan een „home run" en een volledige home run kan pas gemaakt worden, wannéér de bal door zijn grooten boog niet gauw opge vangen wordt door de „catchers" van de tegenpartij, die verder op het veld verspreid staan of wanneer die over tribunes en al in de buitenwereld wordt geslagen. In het laalsle geval, dat maar weinig plaats heeft, bestaat er natuurlijk geen gevaar, dat. de bal door de tegenpartij opgevangen en terug geslingerd wordt, zoodat de home runner onderweg op een der bases moet afwachten, totdat een medespeler hem „verlost" en ge legenheid geeft zijn tocht door te zetten door de*n bal ook grondig te raken. Een home run is pas een doelpunt en aangezien de man aan het bat maar een drietal toege gooide ballen mag laten passeeren zonder te raken en een missende slag met de bat of zelfs een half geremde beweging daartoe als een „strike" en een punt in zijn nadeel wordt gerekend, kan men begrijpen, dat er voor een oningewijde veel komt kijken, dat hem totaal ontsnapt. Terwijl bij voetbal de actie' zich voortdurend verplaatst, is zulk een baseballmatch van 's middags 3 tot 6 uur op den duur eentonig door liet voort durend geslaar naar dezelfde plek. Hel publiek gadeslaan is veel interessan ter! Onder de 80.000 kijkers zijn er denke lijk 79.500. die gloeiend meeleven elk mo ment en dat onmiskenbaar toonen. Het ge brul is eigenlijk nooit van de lucht, de be zoekende spelers worden onophoudelijk ge hoond, een begane fout van wien ook ont lokt een oceaan van de uilgezoehtsle kracht- en scheldtermen. De scheidsrech ter. die zich vlak achter den batter be vindt en die'tegen de gemiste ballen be schermd wordl door een masker en een gecapitionnecrd vest. wordt minstens om de minuut vervloekt, van het veld gedreigd, iets waar hij zich niets van aantrekt cn wat ieder na den match ook weer vergelen is. Afrosserijen van scheidsrechter? komen niet voor en toch houdl dezp man den gc- beelcn wedstrijd in de palm van zijn hand. vandaar dat hij reusachtig gesalarieerd wordt. Tusschen twee haakjes, van om- kooperij kan in deze sport geen sprake zijn, omdat het winnen van de z.g. World Series iederen winner een aardigen duit in het laadje brengt, ik meen zesduizend dollar per man. Elke Amerikaan kent den naam Babe Ruth, the Home Run King-, dil vrij gezette heer ziet meer dan eenig ander de kans den bal over de tribunes te' slaan cn dan op zijn gemak de home run af Ie loo- pen. Zijn record over een heel zomerseizoen van eiken dag ongeveer een match is 60 homp runs. waaruil af te' leiden valt. dat j hel niet zoo gemakkelijk is. Zijn jaarlijksch inkomen als King of the Swat wordt een halve ton genoemd, hetgeen hij niet alleen op het veld verdient maar ook met kran tenschrijverij, aulografee-Ten van ballen en bals, zijn naam leenen aan snoepgoed petten en dergelijk soort zaken. Mr. Ruth liep op den middag van mijn bezoek ze'ker noc „naar zijn vorm te zoeken", althans ik was, helaas, geen getuige van een zijner befaamde meppen. Zijn verschijning en plaats-inneming op hel veld werden telkens begroel mei een stortbui (oproepingen, die pfaats maakten voor de yfi'rachlelijkste kreten en gesis, wanneer bal na bal kwam aansuizen en gemisl werd: „bi<r bum. ga liever hout hakken!" Ook hij is daaraan gewend en trekt er zich niets van aan. ook niet toen hij op een komieke manier over de houten verschansing van oen loge sloeg en verdween bij zijn poging om een bal op te vangen Toen hij eenigszing pijnlnk voor den dag gestrompeld was. werd zijn heldhaftige poging met geschater en boe geroep ontvangen. Populair zijn in Ame rika is niet alles, het publiek eischt waar voor zijn geld en goeie waar ook! Merkwaardig is ook dal onbewuste mas sa-optreden gade te slaan Komt er plotse ling een spannehd moment, dan staan alle 79.500 als één man op. Tot mijn schande moet ik bekennen telkens te laai tp zijn geweest, al had ik de prachtige voorlichting van een blijkbaar zeer deskundigen neger aan zijn vrouw vlak achter me. De vijfhon derd niet mei het spel medelevenden zijn de suppoosten en het heirleger jongens in witte jasjes en met witte petten op. die limonade, pakjes roomijs, apennootjes. broodjes met warme worstjes en stapels andere eet- cn drinkwaar rondbrengen Gemakshalve hebben zij op hun pet staan, RECLAME. 7557 Als U stopt om A.P.C. Motor Spirit bij te laden, controleer dan telkens den stand van de olie in Uw carter. Is het noodig. vul dan Uw carter met Standard Motor Oil bij. Koopt Standard in verzegelde 2. 5 en 20 Liter bussen of uit de bekende 1 Liter flesschen. Waar U dan slechts koopt wat U beslist noodig hebt, besteedt U niets te veel. Standard Motor OU hecht zich langer aan metaal Standard Motor Oil hecht een sterk en gaaf oliefilm aan de kostbare deelen van Uv/ motor en waarborgt U maxi mum bescherming daarvan. Standard Motor Oil kunt U met hetzelfde vertrouwen koopen als waarmee U steeds A. P. C. Motor Spirit koopt De olie. waarmee U in Uw garage en op Uw tochten bijvult, is dan steeds zuiver en onvervalscht Bewaakt Uw Motor American Petroleum Company, Gebouw Petrolea, 's-Gravenlzagi n iMEoancr* aHoancoM simcn MM wat zij le koop bieden cn hoeveel het kost. In den goeden ouden lijd werden limonade- flc'schjes door verbolgen handen in het terrein gesmeten maar dat is nu streng ver boden Alleen het oude gebruik om op Labor Day. den eersten Maandag in Sep tember, als wanneer de zalige vacantic-'- zomer nominaal heeft afgedaan «m de scholen weer beginnen, na de match zijn stroohoed in het veld te gooien, de daar voor meegebrachte pel uit den zak op le diepen en op te zetten, is nog toegestaan. Gevaar voor ongelukken is gering, de spe lers zijn t<- bedreven, de scheidsrechter en catcher achter den balsman zijn zwaar be- pantserd en voor een zeker deel van de tri bune zijn netten gespannen, want de bal len zijn keihard en komen meestal met enorme kracht en yaant aan. Wordl hij in die tribune geslagen, waar geen net is, dan is hij als verloren te beschouwen, het pu bliek houdt hem en gelukkig de kleine Yankee, die een bal opving. ker9\*ersch van Babe Ruth's bal gekomen; mijn jongens zaten er althans den heelen middag op te' vlassen. Zulk een match is een onderdeel van een groote serie en deze ontmoeting van de New-Yorkers en de Delroiters was er een van de negen, die negen dagen achter elkaar weer negen maal ontmoeten in De troit en zoo gaal dat tusschen de andere plaatsen met eerste klas spelers als Boston, Washington. Philadelphia, St. Louis en zooveel anderen, lotdat eindelijk in hel najaar de spannende lijd van de groolc be slissing komt. Aan het einde van de tweede inning hel spel bestaat uit drie inning.» kwam er een ander opmerkelijk mo ment; hel heele publiek' rees weer als één man van zijn. zetel, ditmaal om de stiif- heid van het lange zillen door wal uit rekken te niet te doen Natuurlijk is men volkomen vrij I.? blijven zitten, maar moch ten de onmiddellijke omstanders pas in de lange broek zijn en nog zonder een blad voor hun mond. dan wordt het iemand wc' gauw en duidelijk bijgebracht, dat hij zich buitengewoon dwaas aanstelt volgens de tradities van het land. Bij het bezoek van een baseball-team eenige jaren geleden ;n Engeland was de Prins van Wales genood zaakt zijn koninklijke ouders ook op dit punt in le lichlen, zelf wijzer geworden door zijn bezoek hier. Toen het zoover ge komen was. dat wij allen onze 80 000 stramme knieën strekten en ik juist met eenig heimwee dacht aan Zondagmiddagen met de Korver. de Kessler's en Göbei, merkte ik lol mijn genoegen dal mijn jon gens toch ook niet zulke hartstochtelijke toeschouwers waren als ze hadden voorge geven en het eigenlijk welletjes vonden. De Amerikaansche film heeft alw-eer ge maakt, dat men over de heele wereld zoo'n wedstrijd meegemaakt heeft, al is het dan vanuit zijn fauteuil in een donkere zaal. Maar hij mijn weten heeft de sport nergens builen Amerika aanhangers gevonden dan in Japan waar het bezig is een ware volks vermakelijkheid te worden, volgens een Japanschen collega, dien ik er eens over ondervroeg. Men is daar bezig met het bouwen van reusachtige stadia naar het model van hier en zelfs de prinsen uit het Keizerlijk Huis nemen de bat in handen. \amvaar die sympathie in het land van den Foetspioama cn waarom de overige wereld cr niel voor voelt, terwijl die zoo gretig den Jazz overnam, zijn moeilijk lo verklaren vragen. WOLKENKRABBER. Naar hel Engelsch van A. T. QUILLERCOUCH. 60) „Gelukkige Kerstmis, mijnheer Jasper Trenoweth! Vrede op aarde en welbehagen in menschen. Ja mag geen, kwaad denken op zulk een dag. Dus vrooiijke Kerstmis oen mooi Kerst-geschenk. En wel ga- h ücileerd en een gelukkig Nieuwjaar! Waar u van plan de Kerstdagen door te bren- 8en. mijnheer Trenoweth? Ik denk. er °\Ter ze op zee door te brengen. U hebt misschien ook wel lust. maar misschien •"'ver in de zee en in dezen trant raast h'i door ook Claire'? naam noemend. Eindelijk hield hij stil. overmand door z'jn eigen wreedheid, hij hijgde van uilput- l;ng. Maar bij het hooren van Claire's naam was ik krankzinnig geworden en 'k viel woedend uit: •Hond en duivel die ie bent! Ik zal bij de andere slachtoffers liggen van je ver boekt leven, dood evenals mijn vader, dien k laaghartig vermoord hebt vlak bij zijn !'fi? dood evenals a! die andere slacht- Jj'fers die je op de „Belle Fortune" hebt Jood gemaakt; dood evenals mijn moeder. haar versland verloor bij het zien van k helsch gelaat, die stierf toen ze je slacht offer zag binnendragen-, dood evenals John Raillon. dien je doodslak op „Stil. mijnheer Trenoweth. houd op met dat geraaskal, of eigenlijk is luister er met genoegen naar. maar we hebben geen tijd meer U moet zoo hard maar niel praten, •begrijpt u en hij speelde eventjes met zijn mes., „en denk er aan, ik moet bij de Doodemans Rots zijn vanavond om ha'r- twaalf." „Duivel!" ging ik voort, „jc kunt mij dooden als je wilt, maar ik zal je misdaden optellen tot mijn laalslen ademtocht. Neem mijn leven, zooals je dat van mijn vriend Tom Loveday hebt genomen. Toen je dien hebt dorKlgesloken in donker toen je hem voor mij aanzag Neem het zooals je dat aan C.laire cok ontnomen hebt ..Claire is Claire dood?" Hij waggelde achteruit en bijna op hetzelfde oogenbbk meende ik een geluid te hooren aan den anderen kant van de hut, achter mij. Ik luisterde een oogenblik. maar denkende dat ik mij vergist had. ging ik voort: „Ja. dood zij heeft zichzelve gedood vanavond op het tooneel zij heeft zich zelf doodgestoken o God! Denk je, dat ik bang ben voor je mes? Ach! ik was op het punl mijzelf het leven te benemen, mij te verdrinken, juist op het oogenblik dat ik je slem hoorde en ik aan boord kwam. Ik kwam aan boord om je te dooden. Ga nu je gang toon geen genade voor mij, want ik zou ook geen genade bewezen hebben Wat was dat voor een geluid, nu voor den Jweeden keer achter mij? Wal het ook wezen mocht. Colli ver had het niet ge hoord. want hij zat somber le peinzen en keek mij onafgebroken aan „Neen. ik zal geen genade vcor je heb ben," antwoordde hij kalm. „want ik heb er ccn eed op gedaan, dat ik je geslaclit geen genade zou verleenen en jij bent de laatste van je geslacht. «Maar luister, opdat je een oogenblikjp voor je dood je die die flauwe vriendelijkheid tegenover je ge slacht mocht laten varen en vernemen wat die rijkdom beduidt en welk soort lui jullie Trenoweth'? bent. Lummel! De schat die verborgen ligt bij de Doodemans Rots is bewaard mei den vloek van gedoode mannen en bezoedeld met hun bloed een rijkdom verworven door snoode zee- roovers goud. waarvoor menige arme ziel de zee ingeduwd werd en zijn dood vond in de diepe wateren. Het zijn schat ten, geroofd van menig schip, afgehaald van menig lijk door dien snooden honi. je grootvader A mos Trenoweth. Had je dat wel gedacht? Ik zal eT je er nog meer van vertellen. Er zal menige ziel wezen die roept ori wraak op jouw geslacht, maar jou dood, Jasper Trenoweth. zal een bijzondere vreug de wezen voor één enkele. Je dacht w°! dat je grootvader misdaden op zijn geweten had. maar je vermoedde niet dat de ge meenste misdaad die hij beging was da moord op zijn beste vriend. Luister dan Ik zal kort zijn, maar ik kan mij zelf de vreugde niet ontzeggen je dit nog te laten weten voordal je sterft. Je moet dan we ten dat. toen je grootvader een rijk man was door behulp van zijn vriend, later met zijn hulp. bii het geheim van den Grooten Robijn was te weten gekomen, iets waar hij jaren lang naar gesmacht had; en op het oogenblik van zijn zegepraal keerde hij het blaadje om en sloeg zijn vriend dood, ten einde den Robijn voor zich zeM alleen te houden. Die dwaas, je vader, hield een dagboek dal je zonder twijfel gelezen en her lezen hebl. Heeft hij je daarin verteld hoe ik hem eens betrapte op de Adamspiek, met zijn gesp in de hand tegenover een afschuwelijken grafsteen? Die sleen was een akelige bespotting van het gezicht van dien vriend; de beenderen in dat graf waren de beenderen van dien vriend Daar. op diezelfde plek. waar ik je vader ontmoette, heeft z ij n vader, Amos Trenoweth. m ij r. vader. Ralph Colliver. doodgeslagen. Aha! eindelijk begint er licht te dagen in je onnoozel brein. Jawelterwijl hij be weerde den ouden priester, die den Robijn in zijn bezit had. te willen beschermen, doorstak hij mijn vader met hetzelfde nrs dat ge gevonden hebt in je vaders hart. hij doorslak hem in tegenwoordigheid van zijn vrouw op dat kleine plekje gras aan de helling van den berg en toen mijn wan hopige moeder riep om wraak, overhan digde hij haar het nog rookende mes om zichzelf te doorsteken. Maar zij bewaarde dat mes. Heb je opgemerkt wat er op hel lemmet staat? Dal mes had een goed ge heugen. mijnheer Jasper Trenoweth. Maar laat mij voortgaan. Alsof die mis daad niet gemeen genoeg was. noodzaakte hij den ouden priester, die heel mooi kon beeldhouwen, dat leelijke. verwrongen, ge- meene gezicht le houwen van zijn dooden vriend, uit een kolossalen steen die daar lag. En toen de oude man dat gedaan had. vermoordde hij hem eveneens ter wille van den Robijn en gooide hun heider lijken in den kuil. Dat deed Amos Trenoweth. Ben je Irolsch op je grootvader? Ik heb mijn vader nooit gezien. Ik werd drie maanden, nadat dit alles gebeurde. geboren en mijn moeder vertelde het mij pas toen ik lien jaar oud was Je grootvader was een dwaas. Jasper Trenoweth. om haar le minachten; want zc was toen jong en ze kon wachten. En ze was mooi. Amos Trenoweth was zelf ver liefd op haar geweest. En wat is ze nu? Spreek, want je hebt haar gezien." Terwijl hij dil zei scheen ik weer voor mijn oogen te zien dat gele gezicht, die akelige, z.ielloozc oogen en ik hoorde nog haar lach toen zij naar omlaag keek uit haar loge naar mijn stervende geliefde. „Ach! Schoonheid is vergankelijk. Die schoonheid verdween voorgoed op dien dag toen Amos Trenoweth haar in hot gezieht spuwde en haar bespotte toen zij zich vast klemde aan het doode lichaam van haar man. Ja, schoonheid is vergankelijk, maar wraak kan wachten; vannacht is die wraak gekomen; vannacht zullen do geesten van duizenden dooden zich verheugen en wijzen op uw lijk. wanneer 't door de golven he°n en weer wordt geslingerd. Vannacht maar laat mij de rest met een paar woor den vertellen, want het wordt lijd. Hoe ix opgevoed werd, hoe mijn krankzinnige moeder want zij is krankzinnig behalve op één punl mij liet opleiden tot hcf. zeemansbedrijf. hoe ik daarmee ophield en klerk werd op een notariskantoor, bij dat alles behoef ik niet le blijven stilstaan. Maar nooit heeft de dorst naar wraak mij met rust gelalen en was dat niet het ge val geweest mijn moeder zou er mij wel aan hebben herinnerd. (Wordt vervolgd.5

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9