Doodemans rots JOrte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 28 Juni 1929 Derde Blad No. 21252 BINNENLAND. RECHTZAKEN. FEUILLETON. DE VLIEGFEESTEN TE ROTTERDAM. De eerste dag. Gisteren hebben de Rotterdamsche vlieg- feesten een aanvang genomen en gelukkig icas het weer in den namiddag vrij goed. Door middel van luidsprekers werd het talrijke publiek op uitstekende wijze op de hoogte gehouden van de aankomst der di verse toestellen, die aan den horizont zicht baar werden en boven Waalhaven bleven cirkelen om vooral niet eerder dan 4 uur Ie landen, anders toch zou de kans op een prijs in de stervlucht sterk verminderen. De deelnemers hadden zelf de plaats van vertrek mogen kiezen, mits deze slechts op 200 K M. afstand hemelsbreed van Waal haven was gelegen. Bij het vertrek lieten zij door den havenmeester van het vliegter rein een verklaring teekenen, waaruit blij ken kon hoe laat en vanwaar zij vertrokken «■aren. Tusschenlanding mocht gedurende deze vlucht niet worden uitgevoerd. Het tijdstip van vertrek diende zoodanig gekozen te worden, dat men met een ge middelde snelheid vliegende, precies om 4 uur Hollandsch tijd, de finish op de Waal haven over vloog. Aan de finish stond een tijdopnemer ge posteerd. Hij noteerde nauwkeurig het tijd stip waarop ieder der deelnemers de finish overvloog. Deelnemers, die vóór 4 uur aan kwamen. waren reeds direct uitgeschakeld. Winnaar werd degene, die mot de grootste snelheid het langsle traject aflegde en het nauwkeurigste op tijd aankwam. De uitslag was: 1. Lord Carberry, met Moth; 2. H Law. idem; 3. capt. R. G. Ga- zelet, met Westkmd. Allen kwamen van Lympne. On dezen eersten middag op te luisteren hebben de heeren M. Vlaming, L. Redclé en H. Pander in 3 Pander-toestelletjes een voortreffelijke esquadrüle-vlucht uitge roerd, waarbij bleek, dat de leider, de heer Tlaming, zijn kameraden aan een touwtje had, zoodat alle zwenkingen en bewegingen in volmaakte regelmaat werden uitgevoerd. De chef-instructeur van de vliegschool, de heeT H. Schmidt Crans. heeft ten slotte een zeer belangwekkende demonstralie ge geven in hef nieuwste Pandertoestel, een eendekker met 120 P.K. Hqvelland Gipsey- motor, welk toestel niet alleen circa 200 KM. snelheid ontwikkelt, doch ongemeen sterk klimt en een echt acrobatisch sport- vliegluig is. De weergalooze vlieger maakte er enkele loopings mede. draaide om zijn lengte-as, viel tnüdrecht. klom pijlsnel op, kortom toonde zich wederom veler meester in het piloteeren. o EERSTE KAMER. De agenda voor 10 Juli. Thans is de Eerste Kamer in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Woens dag, 10 Juli a.s., des namiddags te twee uur, ter behandeling va.nde herziening van de finaneieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en wijziging van eenige bepalingen der Provinciale wet en der Gemeentewet en het voorstel van wet. tot het verleencn van tijdelijlcen steun aan de beefcwortelsuikerindustrie hier te lande. AVRO-GLEICH WELLEN SYSTEEM. J.l. Woensdag zijn vertelt de Radio- Bode" drie leden van de Technische Commissie van de AVRO naar Berlijn ver trokken, teneinde zich op de hoogte te stel len van de uitkomsten van het „Gleichwel- len"-systeem in Duitschland. Zij zullen o.a. een onderzoek instellen naar den aard van de ontvangstmogelijkhe den in de z.g. stille zones. Het ligt in de bedoeling, om zoo noodig, ook het Engelsche systeem te bestudeeren. „AVIOLANDA". Mogelijke verplaatsing van indnstrie. De vliegtuigenfabriek „Aviolanda", waar de Indische Dormer Wall-vliegbooten wor den vervaardigd, zal wellicht van Pa- pendrecht naar eiders worden verplaatst. De fabriek staat op erfpachtsterrein der gemeenle Dordrecht. De erfpacht is voor vijftig jaar gegeven, waarvan tien jaren verstreken zijn. „Aviolanda" huurde in Fe bruari 1927 het terrein met opstallen (er was 'n kostbare scheepswerf met machine fabrieken gebouwd in 192023, die nooit in bedrijf gebracht zijn) van de erfpacht- geefster de N.V. Scheepswerf voorheen wed. A. G. van Duyvendijk te Papendrecht. Deze huur loopt 31 Dec. a.s. af. De president-commissaris van „Aviolanl da", de industrieel H. A. Burgerhout, wil niet opnieuw inhuren, doch wenschf wel de fabriek en de terreinen te koopen. De N.V Scheepswerf is hiertoe bereid, doch de ge meente vraagt voor het 6 H.A. groote terrein (door de N.V. indertijd voor drie ton op gespoten) een kwart millioen gulden. Deze som komt den heer Van Driel, den voornaamsten aandeelhouder in de N.V. Scheepswerf, te hoog voor. Hij wil dat met de in tien jaren betaalde ruim f. 110.000 aan erfpacht rekening bij den koopprijs z^i worden gehouden. Dordrecht blijft echter den gekapitaliseerden canonprijs handha ven. Op het aanbod Dordtsche industrieter reinen te koopen gaat de heer Burgerhout niet in, misschien omdat hij elders terrei nen in eigendom heeft (o.a. een van vier hectaren). Te Papendrecht is men niet gerust over den afloop der dingen, want het verlies dezer industrie, waar ongeveer driehonderd personen werken, waaronder ruim honderd uit Dordrecht, laat het niet onverschillig. Inmiddels is tegen morgen een aantal werklieden ontslag aangezegd, eveneens legen volgende Zaterdagen. UTRECHTS BURGEMEESTER GEHULDIGD. Gistermiddag heeft de Utrechlsche raad zijn voorzitter, dr. J. P. Fockema Andreae, op hartelijke wijze gehuldigd. Het was n.l. de duizendste maal, dat de burgemeester deze bijeenkomst presideerde en dat wel zonder zich in den loop der jaren ook slechts één keer te doen vervangen. De burgemeester werd bij den aanvang der zitting door den secretaris, dr. J. de Lange, binnengeleid en met applaus docr de raadsleden begroet. Voor zijn zetel prijkte een vaas met bloemen, een attentie van de vroedschap. Het oudste raadslid, de heer Serton. heeft vervolgens dr. Andreae toegesproken. Dr. Fockcma Andreae dankte voor dc hem gebrachte hulde. o NED. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL De gisteren nog door ons vermelde motie betreffende den bruggenbouw is met alge- meene stemmen aangenomen. Hierna volgde een bespreking over het onderwerp: „De verhouding tusschen de arbeiders en de leiding in het bedrijf." Op voorstel van het departement Am sterdam werd vervolgens, onder langdurig applaus, besloten den voorzitter bij accla matie wederom te benoemen. De voorzitter bedankte voor dit blijk van vertrouwen en sprak woorden van waar deering jegens den secretaris en het dage- lijksch bestuur. Wat betreft de plaats, waar de volgende vergadering zal worden gehouden, waren twee verzoeken ingekomen, n.l. Arnhem en Utrecht. Na eenige dispussie werd besloten de volgende algemeene vergadering te hou den te Utrecht. Hierna sloot dc voorzitter de 152ste alge meene vergadering. NED. AANNEMERSBOND. In de voortgezette vergadering van den Nederlandschen Aannemersband, te De venter, werd als bondspenningmeester her kozen de heer A. J. de Haan Jr. (Amster dam). Bij een bespreking aangaande de be kende kwestie in de aannemerswereld oveT de afschaffing van borgtochten en voor arbitrage, werd van verschillende zijden krachtig betoogd, dat tihans genoeg gepraat is met het departement. Gepleit werd voor het stellen van een termijn, waarin een beslissing moet zijn gevallen De voorzitter deelde mede, dat het hoofd bestuur bij den minister voortdurend op spoed heeft aangedrongen. De uitingen van den minister gaven moed op een op lossing. Doch thans wil het hoofdbestuur zeker ha-ring of kuit hebben. Het hoofd bestuur meent zoo sterk te staan in deze zaak, dat het best eenig uitstel kan lijden, ook omdat het tenslotte op de leden kan rekenen. Spr. ried aan, namens het gc- heele bestuur, nu geen termijn te stellen. Het hoofdbestuur wil slechts een kort uit stel en waken tegen het schuiven van de zaak op de lange baan. Het hoofdbestuur houdt rekening met hetgeen in de verga dering is gezegd. De vergadering ging hiermede accoord. NEDERT SLAGERSBOND. In de gisteren voortgezette vergadering van den Ned. Slagershond in den Dierentuin te 's-Gravenhage. werden tezamen behan deld het voorstel van de Am9lerdamscbe Yleeschhouwersvereeniging „V. A. S.". om er bij de Regeering met meerdere klem op aan te dringen, dat de vleeschaccijns worde afgeschaft, subsidiair, dat het bedrag, hei- welk thans gemiddeld jaarlijks aan accijns ontvangen wordt, wordt verdeeld over alle vleeschsoorlen. en het voorstel van den Frieschen Slagershond om te trachten den accijns op het geslacht aTgeschaft te krijgen, of indien binnen afzicnbaTen tijd daartoe geen kans bestaat, althans het benade ringssysteem uit de wet gelicht te krijgen. Het hoofdbestuur nam het standpunt in. dat aan de actie tegen de accijnswet geen nevenzaken mopten worden verbonden, doch dat men zich tot de hoofdaete moet bepalen. Met dit standpunt vereenigde de vergadering zich. Naar aanleiding van het voorstel der Varkensslachtersvereeniging „Amsterdam" om de slagersvakschool te Utrecht over 1929 pen subsidie te verleenen van f. 250 en verder door den bond hot leerlingstelsel in studie le doen nemen. zelfe de voorzitter uiteen, dat de financiën slechts een subsidie van f. 100 veroorloven. De Utrechtsche vereeniging stelde een amendement voer om aan het subsidie le verbinden de voorwaarde, dat slechts vleesch, bewerkt mag-worden voor Den Dol- der, terwijl aar. dat gesticht geen fijne vleeschwaren mogen worden geleverd. Het prae-advies van het bondshestiiur werd geamendeerd, door de Utrechtsclm vereeniging, aangenomen. Aan de orde was een voorstel van de Varkensslachtersvereeniging „Amsterdam" om te besluiten tot het benoemen van epn permanente commissie, welke tot taak heeft, door middel van perscommuniqués, telkens als dit noodig mocht zijn. het pu bliek er op te wijzen, dat, door stijging der prijzen voor slachtdieren, een prijsverhoe- ging van vleesch, vet en onderdeelen niet zal kunnen uitblijven. Het hoofdbestuur adviseerde deze kwes tie over te laten aan do commissie van overleg. Het praeadvies werd aangenomen. Met een voorstel van de „VeTeenigde Enschedesehe Slagers" om stappen le doen het daarheen te leiden, dat lichamen, die lijnrecht tegenover de georganiseerde sla gers staan, zooveel mogelijk de gunsten van de bedrijven door deze laatsten geslicht, worden onthouden, vereenigde het bondshe- 9tuur zich, met dien verstande, dat steeds rekening zal moeien worden gehouden met do zelfstandigheid van onderscheiden orga nisaties. i Namens de Enschedesehe vereeniging werd" betoogd, dat slagersvereenigingen ;n verschillende plaatsen ijsfabrieken, veefond sen, huidenclubs enz. hebben gesticht. Het is de bedoeling den tegenstanders, dikwijis felle economische bestrijders, bijv coöpera ties de voordeelen dier instellingen niet te doen genieten. De voorzitter wees cr op, dat men toe moet zien dat de eigen instellingen niet be nadeeld worden. Aan het bestuur werd opgedragen het coöperatievraagstuk in studie te nemen, in overleg met den R. K. Bond. Na aanneming der begrooting en rond vraag werd de vergadering gesloten. In de gistermiddag gehouden huishou delijke vergadering werd op voorstel van de afd. Gorcum besloten, bij beëindiging van het contact met den tegenwoordigen uit gever van de Slagerscourant, maatregelen le treHen. opdal het vakblad onder do oogen van iederen Nederlandschen slager kan komen. VERSPREIDE BERICHTEN. De bekende vlieger ir. B. Grassé, chef vlieger der Nederlandsche Vliegtuigenfa- briek Fokker, is reeds geruimen tijd ern stig ziek als gevolg van een infectie. Na herhaald operatief ingrijpen, zegt cu; ,,Msb.", heeft thans een long-complicatie de kans op een spoccbg herstel vermin derd. De toestand blijft zorgelijk. Bij de Hevea-fabrieken heeft dezer dagen de duizendste arbeider zijn intrede gedaan. Met ingang van l Juli a.s. is aan den heer ir. J. J. W. v. Loenen—Martinet, hoofdingenieur chef van de Electrische Tractie, eervol ontslag verleend. Tot diens opvolger is met ingang van genoemden datum benoemd de chef van het Bouwbu reau der Electrificatie, de heer ir. H. J. van Lessen Gisteimiddag werd de Zaandijker tol verpacht over het tijdvak 1 Juli 1929 tot; en met 31 December 1930. Hij is gegund aan de hoogste, inschrijvers voor de som van f. 18.600, dat is f. 600 meer dan de huidige pachter betaalt. Voor den tegenstand van „Vreemdelin genverkeer" zijn de heeren dus nog niet al te bezorgd. Gisteren hebben de Twcntsche fabri- kanlcnvereenigingen aan dc textielarbei dersbonden „Eendracht". .St. Lambertus" en „Unitas" bericht, dat de werkgevers be reid zijn vier vacantiedagen jaarlijks te ge ven mits 34 uur wordt overgewerkt tegen gewoon loon plus 15 pCt. bijslag, tenzij de desbetreffende werkgevers dit geheel of ge deeltelijk onnoodi£ achten. Met nadruk wordt er op gewezen, dat nadere voorstellen of gedachtenwisseling niet mogelijk is. Bii aanvaarding wordt de vacanlie reeds dc volgende maand gegeven. EEN MOORDAANSLAG. INBRAAK TE OSS. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft terecht gestaan P. M. den B., 24 j., arbeider te Oss, gedetineerd ter zake dat hij op 17 Maart te Oss in den goudwinkel van G. van Hees heeft ontvreemd een gioote hoeveelheid gouden voorwerpen, na zich die artikelen onder zijn bereik te heb ben gebracht, door een ruit van dien win kel stuk te slaan. Vanwege het O. M. waren 10 getuigen gedagvaard. Naar verluidt werd er voor een waarde van f. 1500 aan goud gestolen. De officier wees op de enorme brutaliteit waarmede de diefstal met inbraak gepleegd werd. Op een ochtend komt daar een dief die met een knuppel met geweldig geraas de ruit inslaat en in een ommezien voor f. 1500 rooft. Als men zooiets in de krant leest, dan slaat men verstomd. En dit feit staat zélfs niet alleen. Een week vóór den diefstal werd op dezelfde manier bij een goudsmid in Den Dungen de heele etalage kast leeggeroofd, óók nadat met een knup pel de glasruit vernield was. De vinger afdrukken zijn zoo duidelijk als een af schrift. De pertinente verklaring van den scheikundige laat geen twijfel over. Als verdachte op dc ruiten geschreven had: „Ik, den B...., heb den diefstal gepleegd", dan zou het bewijs niets sterker zijn dan nu de vingerafdrukken zoo onbetwislbaar zeker verdachte als den dief aanwijzen. De eisch luidde 4 jaar gevangenisstraf mot aftrek van voorarrest. De verdediger, mr, Bloemarts, meende, dal een vergissing bij dc beoordeeling der vingerafdrukken toch wel mogelijk is en achtte, dewijl er geen andere aanwijzingen zijn, het ten laste gelegde niet wettelijk bewezen. Bovendien, cr liepen toch nog andere personen weg. Pleiter kwam tot verzoek om vrijspraak op grond van gebrek aan bewijs. o KISTJE MET GELD GESTOLEN De Bossche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen W. G. J. v. B., vroeger bakker, thans zonder beroep te Eindhoven gedetineerd, verdacht ter zake dat hij op 5 Dec. 1928 te Eindhoven heeft ontvreemd een kistje met een bedrag van f. 36.000, eigendom van oud-burgemeester De Vries Woensel, Eindhoven. Deze zaak wa9 uitgesteld voor een psy chiatrisch onderzoek naar de geestvermo gens van den verdachte. De Rechtbank veroordeelde verd. tot 1 jaar en 6 maanden. DE ROOFOVERVAL TE BEST. De rechtbank te s-Her togen boseh heeft H. B., arbeider te Eindihoven, verda-cht dat hij op 13 Maart te Best den wisselloo- per A. Vervest van de Incassobank te Eincr hoven beroofde van zijn tasch met een in houd ten bedrage van f. 850 en hem een steekwonde toebracht aan het hoofd, we gens gebrek aan wettig en overtuigend be wijs vrijgesproken met last tot onmiddel lijke invrijheidstelling. Het O. M. had vier jaar gevangenisstraf geëiseht. Op 12 April 1.1. werden enkele voorbij gangers opgeschrikt door het hulpgeroep van een vrouw, die op den Hoofdweg tc Amsterdam, uit een huis naar buiten kwuio geloopen, achtervolgd door een man. Deze 9tak in het wilde weg met een mes naar de vrouw, die ten slotte, op tien verschil lende plaatsen gestoken, ineenzakte. Do vrouw is naar het ziekenhuis gebracht. Het bleek, dal de wonden gelukkig niet ern stig waren, zoodat zij op 19 April ont slagen kon worden. De man is gearresteerd en bad zich gisteren voor do Amst. Rechtbank te ver antwoorden wegens poging lot moord subs, poging tot doodslag, poging tot zware mis handeling en mishandeling. Het O. M. eischic 4 jaar gevangenisstraf Uitspraak 9 Juli. VERVALSCHING VAN LOONSTATEN. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren arrest gewezen in de zaak van den vroegeren gemeente-architect van Onetwedde, O. L., die door de rechtbank te Winschoten was veroordeeld tot vijf (maanden gevangenisstraf, wegens verval- srhing van de loonstaten. De advocaat-generaal vorderde in appèl negen maanden gevangenisstraf. Het Hof heeft hem gisteren veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Naar het Engelsch van A. T. QUILLERCOUCH. 59) Hij las het heel langzaam tweemaal over en keek mij telkens aan om te zien hoe ik het opnam. .,Er schijnt geen louw aan vast te ma ten, niet weer?" vroeg hij. „Maar wacht even en laat mij er zinnen van maken, fk *ou niet graag dat je de beteekenis onl ang. Luister nog eens." Nu las hij het volgende „Vertrek met volle maan. „Aan het eind Zuid Punt 27 voet ten N.N.W. „22 voet Westelijk van Ring. Noordzijde „4 voet 6 inches diep bij het punt van samenkomst. „Laag water l1/* uur." „Je schijnt het nog niet goed te begrijpen, mijnheer Trenoweth. Heel goed. ik zal het J? verder verklaren. De persoon, die dit op dezen gesp graveerde, bedoelde te vertellen, dat er iets laat ons zeggen een schat «evonden kon worden door iemand die twe:- '])nen trok vanaf een onbekende plaat9- de e?n op 27 voet lengte in de richting N.N.W. vanaf de Zuidpunt van die plaats- de andere °P 22 voet ten Westen van een zekeren ftmg aan de noordelijke zijde van diezelfde P'aats. Zoo heb ik u meen ik verklaard wat er van denk. Wat wij overeengekomen zijn een schat te noemen ligt beraven in een diepte van 4 voet 6 inches op de plek waar deze twee lijnen samenkomen. Maar de persoon (u of ik zal ik maar zeggen) moet met volle maan r^rtrekken Waaiom? Na tuurlijk omdat de springvloed samenvalt met volle maan, dus lage ebstand.Wij moeten dus verwachten dat onze schat begraven ligt op een plek die alleen droog ligt bij heel laag water, doode getij. Tot deze gevolg trekking ben ik gekomen door do laatste v/oorden: „Laag water, half twee." Het moet dus op zulk een plek zijn, mijnheer Tre noweth. dat wij naar onzen schat moeten zoeken. De vraag is nu maar: Waar is die plaats?" Dat had ik verwacht en het was een groote vreugde voor mij, dat hij het raadsel ook niet had opgelost. De gesp verklaarde niets, de sleutel vertelde ook niets. Het ge heim was dus nog veilig. Hij moet mijn gedachten geraden hebben, want hij keek mij aan met zijn donkere oogen en zei toen heel langzaam en ge decideerd „Mijnheer Trenoweth, het spijt mij dat ik u moet bespotten in uw ongelukkigen toe stand; maar kan het u schelen als ik vertel dat u een dwaas is?" Ik heek hem alleen maar aan tot antwoord. „Uw vader was een dwaas een dwaas om medelijden mee te hebben, en u is een dwaas. En dat zou mij doen denken als ik het niet beter wist. dat uw grootvade- Amos Trenoweth ook een dwaas was. Maar ik zou hem onrecht aandoen als ik dat zei. Hij was een deugniet, een gemeene, moord dadige, koelbloedige, vervloekte deugniet: maar hij is maar éénmaal in zijn leven een dwaas geweest en dat was toen hij ver trouwde op het gezond verstand van zijn nakomelingen." Toen hij van mijn grootvader sprak, werd zijn stem plotseling schel en valsch, terwijl zijn oogen van woede en haat schitterden. Maar heel spoedig kalmeerde hij weder en ging even rustig voort als te voren: Het verbaast u misschien, dat ik u een dwaas noem. Het komt omdat u veertien jaar lang geleefd hebt met uw hand als 't ware op rijkdommen die een koning ja- loersch zouden maken en er nooit over ge dacht hebt ze te grijpen; omdat u uw oogen gesioten hebt toen u hadt kunnen zien is u een arme diommel geweest, terwijl u als een koning had kunnen rondrijden. Op mijn woord, mijnheer Trenoweth. als ik aan uw dwaasheid denk dan zou ik zelf haast mede lijden met u krijgen." Wat kon die man toch bedoelen? Wat was die draad dien ik nooit gevonden had? „En al dien tijd was het geschreven on dezen sleutel hier. en niet alleen dit. maar er is geen enkele verontschuldiging voor u te vinden. Amos Trenowelh heeft het u letterlijk verteld, dat het hierop geschreven stond." „Wat bedoel je toch?' kon ik niet na laten eindelijk te zeggen. „Ziezoo, dus nu heb ik je eindelijk'je stem terug, hè? Wat ik bedoel? Meen je dat je dat niet evengoed begreep als ik0 Op mijn woord ik ben immers vrij om zu'k een uilskuiken uit den weg te ruimen." Hij keek mij een oogenblik met verachtelijk medelijden aan. strekte toen zijn hand uit naar mijn grootvader's sleutel. „Ik lees hier," zei hij „en het staat heel duidelijk en klaar geschreven, eenige weini ge woorden. Ge moet die woorden wel ge lezen hebben, maar ik wil ze voor je her-1 halen om je geheugen op te frisschen: „Je huis is op een zandgrond gebouwd, En je hoop op een dooden man." „Welnu?' vroeg ik, „hoe dwaas ik dan ook wa9 ook nu begrijp ik het nog niet." „Mijnheer Ja9per Trenoweth, hebt u ooit gehoord van een plaats genaamd Doode mans Rots?" De waarheid, de geheele verschrikkelijke zekerheid trof mij plotseling als een groore golf en stroomde over mijn gebogen hoofd heen, bruisend en loeiend als het geluid van vele wateren. „Doodemans Rots"l Het zong mij in mijn ooren en overstroomde mij een oogenblik en het was of ik nederzonk en worstelde legen de golven van wanhoop en ellende En toen alsof ik werkelijk ver dronk kwam mijn geheele leven met al zijn dwaasheden, fouten, verijdelde droomen en verwachtingen achtereenvolgens met gr.oote snelheid voor mijn oogen voorbij. Weder zag ik mijn mneder's geduldigen. verlangenden glimlach, mijn vader's lijk uit de zee op gehaald. het gezicht met het zeewater drop pelend uit zijn blonde haar den strijd op de rots het gerechtelijk onderzoek. h°t vreeselijke gezicht voor 't venster, de doo.le lichamen van mijn ouders naast elkander op het bed. het tooneel in het speelhol met al die bleeke, wanhopige gezichten. Claire, mijn verloren geliefde, de rivier, de schouw burg. Tomdood, en dat laatste vreese lijke tooneel. Francesra en het donkere bloed druipende np haar wit gelaat en neer- druppelend op den grond. Ik irachlle mijn handen voor mijn gezicht te «daan. maar I de touwen hielden mij vasl °n snpden mij in de armen als brandend staal. Daarna was het of ik plotseling de straat opstorm- j de en de gele vrouw danste voor mij uit. haar diamanten flikkerden in het gaslicht, haar koude zwarte oogen bespotten mij of het dansende moeraslichtjes waren. Toen hoorde ik vele bellen in mijn ooren klin ken, vermengd met een helderklinkende lach, alsof de booze geesten jubelden. Langzamerhand verdween dat alles voor mijn oogen. maar het lachen hoorde ifc voorldurend. Ik keek op hot was Colliver die zat te lachen met zijn duivelsch gezicht „Het doet mij goed je te zien." verklaar de hij, „o ja. het is een weldaad voor mijn ziel. Dwaas! Diuzendmaal dwaas ben ie! ik had nooit gedacht dat ik dat nog be'e- ven zou! dat ik triomfoeren zou over jou en je vervloekte familie!" En nu werd zijn stem weer snerpend °n schel en zijn oogen schoten vuur; weder kalmeerde hij en werd aan zichzelf gelijk. „Je zult het tot het einde toe aanhooren", zei hij. .Kijk een hier," en hij haalde =en vet, vuil boek uit zijn zak. „Hier heb je een zee-almanak. Welken datum is het vandaag? 23 December of liever 's mor gens van 24 December, den dag vóór Kerk mis. Op den avond van 21 December, den dag vóór Kerstmis Op den avond van 24 December i* het volle maan en laag water te Falmouth om 1130. Het noodlct (gelooft ge aan het Noodlot, mijnheer Trenoweth?) kon geen beter oogenblik hebben uitgekozen. Dus over iels minder dan Iwintig uur zal een van ons beiden den schat in handen hebben. Wie znn het zijn?" Ik wisf maar al le gned wie het wezen zou en die wetenschap was bil ter als gal. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9