AGENDA. BUITENLAND. VISSCHERIJ-BERICHTEN. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Vrijdag. Nutsgebouw: „Kerk en Vrede", afdeeling Leiden en Omslr. Spr. prof. van Riel. 8 uur nam. Katwgk aan Zee (Gemeentezaal)Vrij heidsbond. Spr. dr. I. H. J. Vos; 8 u. nam. Oegstgeest: Irene: Openb. Verg. Zie kenverpleging voor alle gezindten. 8 uur. Stads zaal (groote, zaal): R.K» Kieevereen. Sprekers mr. Bomans en A. J. Loerakker; 81/4 uur nam. Zaterdag. Graanbeurs: Openb. Verg. Vrijheidsbond; 8Vi uur. Katwijk aan Zee: Gemeentezaal. Ds. Kersten en ds. Zandt. Halfzeven 's nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken woTdt van Maandag 24 tot en mot Zondag 30 Juni waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort- Rapenburg 12, telefoon 594. EXCURSIE NAAR EEN AARDEWERKFABRIEK. Door bemiddeling van den heer F. G. Zitman, vertegenwoordiger te Leiden van de aardewerkfabriek „Hollandia" te Ha- zerswoude, werden do leerlingen van het zesde en zevende leerjaar van de Chr. school, Oosterstraat IR gistermiddag in slaat gesteld het geheele aardewerkbedrijf in werking te zien. De directeur, de heer Delfos, ontving de onderwijzers en leerlingen allervriendelijkst en spoedig begon dc rondgang. Het maken van bloempotten, aramee» buizen, schotels en porceleinen trechters, werd rustig bekeken. Daarna liet do gelei der aan groepjes van tien leerlingen per soonlijk de vervaardiging van blóem- en sier- Vazen en orchideeënpotten zieii. Vervol gens ging de tocht langs de ovens naar de versieringsafdeeling. Verbaasd waren do kinderen, toen zij zagen, hoe het beschilderen Van vazen in zijn werk ging. Kortom het was ëen genotvolle en leer rijke middag. Nadat de heèr Delfos de leerlingen 'nog. een kopje thee had aangeboden,1 vertrok de jeugd dankbaar en hoogst voldaan huis waarts. NED. HERV. KERK. Classicale vergadering. In do a-lhier gehouden vergadering van 1de classis Leiden der Ned.-Herv. Kerk waren aanwezig 30 predikanten en 38 ouder lingen- Hierin werden dc navolgende onderwer pen behandeld: I. Waarnemende Scriba's der Classis. In bet Alg. Reglement wordt art. 6 zoo gewij zigd, dat voor een lid van het classicale bestuur, dat tevens als waarnemend scriba optreedt, niet meer het secundus-lid als gewoon lid verschijnt; dit ter voorkoming van strijd met art. 41. II. Minimum-leeftijd diakenen. In art. 3 van het Synod. Regl. op do Kerkoraden wordt bepaald, dat een diaken ten minste 23 jaar oud moet zijn (niet alleen (meer derjarig). III. Bevestiging kerkeraadsleden. In art. 11 van don Synod. Regl. op de Kerkeraden zal niet langer worden bepaald, dat de aftreding van ouderlingen en diakenen ge paard gaat met de bevestiging der nieuw, benoemden. IV. Het Reglement op do vacaturen. Art. 3 van het Regl. op de vacaturen zal een forraeele wijziging ondergaan en voortaan luiden: „Het overlijden van een predikant, nalatende een weduwe of minderjarige, nog niet tot onafhankelijk bestaan geko men kinderen, doet de vacature ontstaan voor het overig deel van het sterfkwartaai en do daarop volgende twaalf maandtü. Gedurende dien tijd hebben do weduwe of de minderjarige, nog niet tot onnfhai. kelijk bestaan gekomen kinderen, recht ap !het genot van bewoning der pasborio or van huishuur en van al de inkomsten dooi den overledene als predikant der Gemeente 'genoten, behoudens het bepaalde in art.. 6 van het Regl op de Alg. Weduwen- en WeezenbeuTs der N. H. K." Art. 27 van bet Regl. op de vacaturen zal eveneens worden gewijzigd. Ten eerste een formeele wijziging. Voorts zal in al. 2 van dit artikel de grens, waarboven do inkomsten uit pastoralia, plus Rijkstractc- ment, gelijkelijk tussohen ring en gemeen te worden verdeeld, tot f. 1400 worden ver hoogd; en wel in dier voege, dat, indien pa9fcoTalia en Rijkstraotement minder dan f. 1400 bedragen,doch het geheele tracie- ment meer, er f. 1400 aan den ring woitft uitgekeerd en dc rest aan do gemeente blijft. Is het geheele tractement niet racer dan f. 140O, dan komt het geheel aan den ring. Do artt. 60, 67 en 84 van het Regl. op de vacaturen en artikelen in eenige andere reglementen ondergaan een verandering, waardoor aan den term „ligger" zijn oor spronkelijke boteekenia wordt teruggegeven en voorts een vereenvoudiging in de be palingen wordt gebracht. V. Rehabilitatie na ontzetting. Het Regl. voor Kerkelijk Opzicht en Tucht wordt in art. 53 zoo gewijzigd, dat degene, die we gens onchristelijken levenswandel uit zijn ambt of bediening ontzet is, in nader be paalde gevallen binnen den termijn van vijf jaar kan worden porehabiliteerdin dien n.l. de Alg. Synod. Commissie feiten en omstandigheden ter kennis van de Alg. Synode heeft gebracht, waarmede geen rekening kon worden gehouden, toen de laatste uitspraak in de zaak werd gedaan en welke, indien zij bekend waren ge weest, naar de meening van de Alg. Synod. Commissie tot een andere uitspraak aaj> leiding zouden hebben kunnen geven. VI. Het Regl. op de Kerkvisitatie krijgt in art. 10 een nieuwe alinea, waarin wordt bepaald, dat de kerkvisitatoren van hun voorgenomen bezoek ook kpnnis moeten geven aan den afgevaardigde van het Class. Bestuur bij de visitatie. Voorts toe voegingen aan de art. 17 en 19dc Class. Besturen moeten in hun vergadering van Maart de namen, van hun afgevaardigden bij de visitatie opgeven. VII. Pensioenfond©afwijkingen- Het Regl. op het Pensioenfonds voor Predikan ten zal in art. 3,5 aan den ^Pensioenraad het recht géven, in bijzondere gevallén af to wijken van de reglementaire bepalin gen. Het betreft verplichte in het Fonds, die na Hun 65ste jaar toetreden en in wier gevallen hét reglement tot on billijkheid zou kunnen leiden, De goedken- ring der Alg. Synod. Commissie is- voor afwijkingen vereischt. VIII. Weduwen- en Weezenbeurs. Het Regl. op de Alg. Weduwen- en Weezen- beurs ondergaat een forme,elo wijziging, ter voorkoming van misverstanden. IX. Verder is er een voorstel vail de classis Utrecht, om de kerkeraden te ver plichten, bij verhuizing van lidmaten de attestatie of het bewijs van lidmaatschap rechtstreeks aan den kerkeraad van de gekozen woonplaats te zenden. De besprekingen hadden tot resultaat, dat de volgende besluiten werden geno men I. Aangenomen met alg. st. II. Aangenomen met alg. st. III. Aangenomen met alg. st. IV. Wijziging art. 3 Regl. Vac. aange nomen; wijziging art. 27 Regl. Vac. gewij zigd; wijziging art. 60 Regl. Vac. ver worpen- V. Aangenomen met alg. st. VI. Voorgesteld terugkeer tot de vroe gere kerkvisitatie door dc cl. besturen. VII. Aangenomen met alg. st. VIII. Aangenomen met alg. et. IX. Niet behandeld. 0—— Aan de Leidsohe Mode-Vakschool zijn na gehouden examen geslaagd voor Costu- mière da dames W. Borreman, G. Caldonazzi, L. Van Toor, mevr.,A. SchramaBetz, DE ALGEMEENE TOESTAND. Nieuwe moeilijkheden allerwege. Juist iu deze dagen van groote spanning in de algemeene politiek valt de 10e ver jaardag van den vrede van Versailles. Deze dag is in Duitschland aangegrepen om op te komen tegen den z.g. „schuldleugen" tot zelf de regeering toe, ontkent deze beslist. Ben en ander zalniet nalaten om in Frankrijk de tegenstanders van ontruiming en plan-Young nieuw voedsel toe te voeren..- In diverse Dniteche plaatsen zijn groote demonstraties gehouden, o.a. te Keulen, waar het Centrumlid Schalve o.m. zeide: Wanneer wij plechtig den wil tot vrede te kennen geven, zijn wjj met diepen zorg vervuld over het feit, dat de wereld nog steeds gewapend is. De ontwapening is in Duitschland doorgevoerd. Wjj verlangen de ontwapening der anderen. Groote deelen van het Rjjnland lijden nog heden onder vreemde bezetting. Maakt de baan vrij tot werkelijke verzoening. Ontruimt eindelijk den Duitschen grond!" Vervolgens keerde de spreker zich tegen den oorlogsschuldleugen, waarbij hjj enormem bjjval oogstte. Zoo botsen opnieuw de meeningen tegen elkaar! In Frankrijk toonde de Kamer zich op nieuw niet bereid de schuldovereenkomst met Amerika te ratificeeren. Poincaré al nieuwe besprekingen moeten inluiden, al weet hij zelf,- dat deze vrijwel zeker nul op het request krijgen. Tengevolge van een en ander deen crisisgeruchten in Frankrijk de ronde. De moeilijkheden ten aanzien van de ko mende conferentie stapelen zich eveneens op. België gaat acooord met Londen, Frankrijk nog niet, waar men met alle geweld Poin- caié tot voorzitter wil hebben, hetgeen in Londen niet best mogelijk is! o DUITSCHLAND. Een proclamatie der redering Uit den Rijksdag -- Vreemde toestand in Saksen. De' Rijkspresident en dc Rijksregeering publïceeren heden de volgende proclamatie: „Aan het Duitsche Volk! ENGELAND. De nieuwe regeering en de vakvereenigingen Jowitt treedt af. In een vergadering heeft de parlemen taire arbeiderspartij de kwesties van bin nenlandsche politiek bosproken en heelt besloten een comité te benoemen, dat ah schakel zal fungeeren tusschen de partij en de ministers: deze partij zal maande lijks in plaats van wekelijks bijeenkomen. De algemeene raad van het Trades Union Congress heeft een motie aangenomen, waarbij tot het Kabinet het verzoek wordt gericht, do wet op de arbeidsconflicten, die destijds na de algemeene staking op initiatief der conservatieve regeering door het parlement werd aangenomen, in te trekken. De resolutie werd aanvaard, ofschoon het den aJgemeonon raad bekend was, dat Mac Donald deze wet slechts ten aanzien van bepaalde punten wenscht te doen wij zigen, zooalfi met betrekking tot de vraag der sympathiestakingen en der z.g. poli tieke heffing. Do politieke heffing is det deel van de contributie der vakvereeni- gingsledcn, hetwelk in de kas der Labour Partij wordt gestort. Tot 1927 geschiedde dit vanzelf, tenzij oen lid schriftelijk ver klaarde, daarmede niet accoord te gaan. Daarentegen bevatte de nieuwe wet van 1927 de bepaling, dat storting in dc kas der Labour Partij slechts met sdhriftélijke toestemming der betrokken vakvereeni- gingsleden mag plaats vinden. Na 'n vergadering van 't bestuur 0<«r mijnwerkersfederatie die drie uur geduurd heeft, begaven zich voorzitter Herbert Smith en drie andere gedelegeerden naar Downing Street, waar zij een onderhond hadden met MacDonald, Ben Turner, den minister voor mijnwezen en Graham, den* voorzitter van de Board of Trade. Dit on derhoud heeft ruim twee uur geduurd, waarna oen officieel communiqué van Dow ning Street is verschenen, waarin gezegd wordt, dat dc drie ministers met de afge vaardigden der mijnwerkers breedvoerig den tegenwoordigen stand en de toekomst der steenkoolindustrie hebben besproken en daarna vooral de mogelijkheid van intrek king van den 8-uren-dag. De regeering, die het standpunt van werknetmerszijde nu voldoende kent zal dezer dagen een confe rentie met de leiders der patroonsorgani saties hebben, om ook hun standpunt te De troepen onder bevel van Sadig, een bondgenoot van Nadir Khan, hebben tegen Batsja-i-Sakao een bloedige nederlaag gej leden bij een aanval op Cardez. Zij had den 300 dooden en gewonden en lieten 1- kanonnen én ta-lrijke mitrailleurs en gé' weren achter. JAPAN. Het Kelloggpact. De keizer van Japan heeft volgens be richten uit Tokio do ratificatie van het Pact Kellogg goedgekeurd, dat daarmede rechtskracht heeft verwotven. i UMUIDEN, 28 Juni 1920. VISCHPRITZEN. 6G Tarbot per K G. f. 0.85—0.B07 Griet por kist van 50 K.G. f.52—30; 310t Tor-en per K.G. f. 2.151.65; 7 Zctschol per kist van 50 K.G. f. 2926; 222 Kleine Schol por kist van 50 K.G. f.20—9.50; 22 Bol per kist van 50 K.G. f. 12792 Schar per kist van 50 K.G. f. 12.50—4.40; 10 Vleeten per stuk f. 1.70; 33 Pieterman en Poontjes per kist van 5 OK.Ga f..21—3.30; 32 Kleine Schel- visch per kist van 50 K.G. f. 2010.50 3 Gullen per kist van 50 K.G. f. 2215; IS Wijting per kist van 50 K.G. f. 7.50—5.50; 6 Makreel per kist van 50 K.G. f. 26—21. .Aangekomen de Stoomtrawlers: I.TM. 13 met I. 2023, MM. 108 met f. 1885. MM. 290 met f. 2499, MM. 47 met f. 1853. IJM. 72 met f.2659 besomming. NIEUWE UITGAVEN. Bij G. B. van Goor Zonen, Den Haag, verschenen: „De Zoon van het Regiment Ziegler", een nieuw historisch jongensboek, door A. den Hertog, le luitenant der jagers, dat wij ieder, die iets voelt voor onze grenadiers en jagers aanraden om te lezen. Het is het verhaal van de oprichting en de eerste tevensjaren van beide regimenten. De platen, omslag en bandteekening zijn van J. W. M. Wins. A. W. Bruna en Zoon's Uitg. Mij- Utrecht- „Brigitte" door Marie Hoeffelman; 2e drus- 2-1 De heer P. ft'. de Bruin alhier is te Den Haag geslaagd voor het onderwijzers-ex. Per extra trein keerde gisterenmiddag om ongeveer 4 uur alhier het 6e Reg. V.A. terug, van het kamp te Oldenbroek. Zaterdag gaat een aantal manschappen met groot verlof. Toen gisteravond laat de heer ft7. C. M. huiswaarts keerde, nam hij op een ter rein "naast ïij«"'wonWg' tfïfi fTerrTifSTW-' woudschen weg een vuurgloed -waar. Bij een nader onderzoek bleek dit een onvoldoende gedoofd vuurtje te zijn, ver moedelijk gestookt door padvinders, die in den namiddag ter plaatse onderricht ge kregen hadden in het aanleggen van kamp vuren. De smeulende massa weid met enkele emmers water gehluscht. Hedenmiddag tegen 1 uur reed een 16-jarige jongen met z'n rijwiel waarop was bevestigd een mand met kruideniers- walen op het randje langs den waterkant der Doeiejigraoht om z'n rijkunst te laten bewonderen. Hij was op eon gegoven oogenblik echter niet meer baas over z'n stuur en tot 6lot kwam z'n rijwiel (zoo goed als nieuw) in de graoht tereeht. Hij sprong er zelf bijtijds af. Do inbond van de mand. suiker, maizena enz. verdween in het water. NED. HERV KERK. Beroepen: Te Brandwijk J. G. Dekking, le Bergambacht; te VVillinge-Langorak, Óosterwijk en Schelluinen: N. Warmoltz Jr., cand. te Wezep; te Maassluis (3de pred.-plaats)B. J. van Gnrderene te Nieuw pred plaats): B. J. van Garderenc. te Nieuw- en St. Joosland Aangenomen: Naar Scharnegoulum: W. A. Dekker, te Hollandscheveld. Bedankt: Voor Wanswerd: A. J. Westra. Hoekzema, te Zegveld. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te KatendrechO (4de predik, plaats): J. B. Allaart, tc Kollum on A. T. Fanoy, tc Ferwerd. Beroepen: To Vianen en Abcoude: L. \V. Wessels, cand. te Groningen. Aangenomen: Naar Echten (Fr.): G. Brouwer, cand. te Vlaardingen. Bedankt: Voor Lioessens: W. .1. Baan. te Winsum (Fr.). GEREF. GEMEENTE. Tweetal: Te Ridderkerk. M. Hevkoóp, cand. tc 's-Gravenhage; en W. C Lamain, cand. te Utrecht. o CHR. NAT. ZENDINGSFEEST TE SOESTDIJK. In verband met het op 4 Juli a,s. te hou den Zendingsfeest zal des morgens to 8,30 een exlratrein van Utrecht (Buurtstation) naar Soest-Soestdijk en Baarn vertrekken, waarop alle biljetten (dus ook gezelschaps- I biljetten) geldig zijn. ,,De' dag van heden is een dag van rouw. Tien jaren zijn vervlogen, sedert te Versail les de Duitsche vrodesonderhandelaars ge dwongen geworden zijn hun handteekening te zetten onder een oorkonde, die voor allo vrienden van het recht en een waren vrede een bittere ontgoocheling beteekende. Tien jaren iang drukt het verdrag op alle lagen van het Duitsche Volk, op geestesleven en bedrijfsleven, op het werk van den arbeider en den boer. Een taaie? en meer ingespan- »n*n'arbeid en een eensgezinde samenwer king-van alle dcplen van het Duitsche volk zijn noodzakelijk geweest, om tenminste de ernstige gevolgen van hot verdrag van Ver sailles af te wonden, dio ons vaderland in zijn bestaan bedreigden en het economisch gedijen van geheel Europa in do waagschaal stelden. Duitschland heeft het verdrag ondertee kend, zonder daardoor te erkennen, dat het Duitsche volk do aanstichter van den oorlog is. Dit verwijt laat ons volk niet tot rust komen en verstoort het vertrouwen onder de naties. Wij weten ons een met alle üuit- schers in de verwerping van do bewering der allecnige schuld van Duitschland aan den oorlog en in het vaste vertrouwen, dat aan de gedachte van een waren vrede, die niet op een diktaat, maar slechts op de overeen stemmende en eerlijke overtuiging van vrije en gelijkgerechtigde volkoren berusten kan, de toekomst behoOTt. Boj-Jljn. 28 Juni 1929. De Rijkspresident: (w.g.) Von Hindenburg. De Rijksregeering: 'w.g.) Mueller, Stresemann, Groener, Gurtius, Wirth, Schaotzel. Wissel,* Hi Herding, Severing. Dietrich. Von Guerard, Stegerwaid. Do Rijksdag heeft de moties van wan trouwen tegen dr. Sfresemann verworpen. Vóór stemden de Duitsch-nationalen, natio- naal-socialiston, Chri9telijk-nationalen on communisten. Dc crodioton voor den afbouw van den pantserkruiser zijn definitief aangenomen met 240 tegen 172 stemmen dor soc.-demo- era ten en communisten en 9 blanco stem men. Alle socialistische ministers stemden dit maal voor. Verder is gestemd over de verlenging van de wet tot het beschermen van de repu bliek. De uitslag van de stemming was dal 263 stemmen voor en 166 stemmen tegen de verlenging werden uitgebracht, terwijl 2 blanco 6temmeo werden geteld. Voor de aanneming van deze wet was echter een meerderheid van twee derde noodig en deze meerderheid is niet bereikt. Zulks is een gevolg van de omstandigheid dat de eco nomische partij, uit gramschap dat men een door haar voorgestelde woningwet niet op de agenda wilde opnemen, tegen de ver lenging van de wet tot bescherming van d* republiek heeft gestemd. Toen het resultaat van de stemming in den rijksdag bekend word barstte zoowel dc rechterzijde als de uiteT9te linkerzijde (communisten) in een groot gejuich uit. Rijksminister van binnenlandsche zaken Severing beklom het spreekgestoelte om mede te deelen. dat door de stemming een hiaat in de wetgeving was ontstaan, het welk zoo spoedig mogelijk zou worden aangevuld Door het vreeselijk geschreeuw zoowel van links als van rechts kon hij zich niet verstaanbaar maken en moest hij van het woord afzien. Do demissionaire premier van Saksen Hcldt erkent de benoeming van Buenger als premier niet. daar deze z. i. onwettig is. Wat nu? Het zijn vreemde toestanden! FRANKRIJK. De Kamer wil nieuwe onderhandelingen met Amerika Crisisgernchten. De Fransche Kamer heeft zich aan het slot van de zitting van gisteren bezig ge houden met de vaststelling van den datum voor de behandeling der interpellaties over de ratificatie van de intergcallieerde schul denovereenkomsten. Minister-president Poin caré verlangde, dat men de vragen over de ratificatie zou uitstellen, daar de werk zaamheden van de Kamercommissie voor financiën en buitenlandsche aangelegenhe den nog niet beëindigd waren. Hierop deed onder groote spanning Franklin Bouillon het voorstel, dat de regeering met de regee ring der V. S. nieuwe onderhandelingen zon openen over uitstel van den vervaltermijn der schulden van den lsten Augustus tot den 31sten December. Daar dit voorstel door alle aanwezigen met buitengewonen bijval begroet werd, verklaarde Poir.caró, dat hij reeds 3 jaren gepoogd had een verbetering in de schuld overeenkomst te bereiken, doch daar niet in geslaagd was. Voor kort nog had hij zich tot de Amerikaansche Tegeering te Washing ton gewend en gehoopt, dat deze den verval termijn tot den eersten Augustus uit zou stellen. Doch dit was geweigerd. De toon van de tot nog toe uit Washington ontvan gen antwoorden geeft geen reden lot groole verwachtingen. Desondanks zou hij thans opnieuw pogingen doen, of liever nog dit aan een ander overlaten (talrijke banken roepen „Neen! Neen'") Verder verlangde Poincaré overdraging van het voorstel aan de financieele commissie. Een voorstel van Leon Blum om dc debat ten over de interpellaties inzake de ratifi catiewetten heden te beginnen werd zonder dat de regeering de vertrouwensvraag be hoefde te stellen afgewezen met 475 tegen 180 stemmen. De Kamer droeg de finan cieele commissie op onmiddellijk bijeen te komen om te beraadslagen over het voorstel van Franklin Bouillon. Een later bericht zegt, dat de commissie voor de financiën het eens is geworden met de regeering over den tekst van de motie, die aan de Kamer moet worden voorgelegd. In een vrij langen aanloop zegt deze motie, dat de Kamer ten aanzien van het nieuwo plan der deskundigen acte neemt van de ver klaring der regeering, die aanvaardt om nieuwe onderhandelingen te openen. Dé tekst werd aangenomen met 22 Stemmen tegen 1 (Carhin) en 5 socialistische onthou dingen. In dc wandelgangen van hel Fransche parlement doen geruchten de ronde, zoo schrijft de „Liberté", volgens welke minis ter-president Poincaré aaneen omvorming van zijn kabinet denkt. Poincaré schijnt voornemens te zijn de radicaal-socialisten weer in de regeering op te nemen. De minister van binnenlandsche zaken, Tardieu. zou dan minister van oor log worden, terwijl in zijn plaats de radi caal-socialist Albert Sarraut, minister van binnenlandsche zaken zou worden; verder zou Herriot aan het hoofd komen van het departement van onderwijs en Queuille de landbouwportefeuille weer op zich nemen. Dit plan zou door Poincaré en Queiiilie beiden zijn opgemaakt. Naar hot blad ver volgt is de voornaamste moeilijkheid gele gen in de bezetting van binnenlandsche za ken, aangezien Tardieu weigert minister van oorlog te worden. Deze crisisgeruchten dienen met reserve te worden aanvaard. hoorei), waarna zij haar eigen meening zal bekend maken. Cook, de secretaris der mijnwerkers ver klaarde na het onderhoud: „Wij wachten nu af, dat de regeering haar verbintenis zal nakomen om deh s. uursdag af te schaffen en wij rekenen er op, dat dit gebeuren zal. Wij zullen geen nieuw onderhoud hebben met den eerste- minister, want de geheele kwestie is van daag besproken en het standpunt van het bestuur der mijn werkersfederatie is uit eengezet." Sir William Jowjtt,, de attorpey-gene- ral, heeft thans geantwoord op het; verzoek der liberale vereêniging to Preston om terug te komen van zijn voornemen om als Lageihuislid af te treden. Hij heeft medegedeeld dat zijn besluit ,om zich voor Preston aan eep nieuwe verkiezing te on derwerpen als Arbeiderscandidaat onher roepelijk vaststaat. De minister van Openbare Werken,, Lans- li ury, hield een r ede op een vergadering te Manchester, waarin gesproken werd over „Indië en de wereldvrede" en zeid6 dat nie mand van hem zou verwachten dat hij iets over de politiek der Labourregeering zou zeggen. Hij verklaarde een warm voorstander ie zijn van, de ontwikkeling der betrekkingen tusschen het Britsche en het Indische volk cp een wijze, waardoor het Indische volk tct een status van gelijk burgerschap wordt opgevoerd en tot volledig zelfbestuur. Lan^ bun* achtte het wenschelijk de positie der Indische fabrieksarbeiders te verbeteren en arbeidende vrouwen en kinderen te bescher men. Hij voegde er aan toe dat de vrijhandel alleen dan met succes in de wereld ten uitvoer kon worden gebracht wanneer de arbeiders ter wereld in staat zjjn gelijke ar beidsvoorwaarden over de geheele wereld tot stand te brengen. o POLEN. De zaak Czechowicz. Op den tweeden dag van het proces Czechowicz hield dr. Liebermann, van de Poolsche s.-dem. partij als eerste parle mentaire aanklager een pleidooi, waarin hij o.a. uiteenzette, dat het hier niet ging om politieke doeleinden doch om het rechtv In Polen is het parlement van iedeTe be scherming ontbloot. Als kern van het pro- cee noemde hij de twee vragenbestaat iri Polen een wet, die den minister van finam Ciën voorschrijft voor alle staatsuitgaven dc toestemming van het parlement te vragen en ten tweede, is de beklaagde Czecho wicz de hem opgelegde plicht nagekomen. De eerste vraag moet zonder twijfel met ja beantwoord worden, evenals de tweede vraag beantwoord moet worden met neen. Ten slotte zeidc spr. dat het gevechtshof er over te beslissen zou hebben of macht' voor recht ging. De vroegere minister van financiën lmeft zijn plioht en de dui delijke wettelijke bepalingen geschonden. Daarom moet hij veroordeeld worden. o AFGHANISTAN. De strijd om de macht.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 2