DE NIEUWE MUZIEKTENT TE KATWIJK-AAN-ZEE. I0ste Jaargan? VRIJDAG 28 JUNI 1929 No. 21252 STADSNIEUWS. De jubileerende Commissie voor de Voiksbijeenkomsten Het voornaamste nieuws van heden. I LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën pit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiSn 35 Cta. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. 0.18 „0.18 lit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. «ET 75-JARIG BESTAAN VAN DE COMMISSIE VOOR DE VOLKSBIJEENKOMSTEN. De serenade. Wanneer we de serenade, welke de eidsche vereeriigingen gisteravond ge- racht hebben aan de jubrleerende Com- rissie voor de Voiksbijeenkomsten, enkel n alleen afmeten naar de spontaniteit, aarmede door allen daaraan is deelgeno- jen, dan reeds ware van een bevredigend esultaat te spreken. Waar bovendien zoo alloos velen door hun deelneming op deze 'ijze uiting gegeven hebben aan hun alles- ins verklaarbare sympathie jegens de ju- ileerende commissie, daar mogen we zon- er overdrijving van een volkomen succes ewagen. De drie'kwarteeuw, welke de Commissie lans achter den ru<r heeft, doet het on waarschijnlijk lijken, dat zij een aanmoe- iging zou behoeven om op den ingeslagen ^eg voort te gaan, doch stellig zal de sere- ade" van gisteravond haar bij hernieuwing 9 voldoening geschonken hebben, dat haar •erk in breeden kring gewaardeerd wordt. }at bleek trouwens al overduidelijk uit de achte verwijten, welke haar bij monde an verschillende afgevaardigden gedaan -erden, dat de Commissie niet in staat is i voldoen aan alle aanvragen, welke haar an de zijde der veree'nigingen bereiken om oor haar leden een voldoend aantal sei- oenkaarten te resetrveeren. Is er goed beschouwd, fraaier compli ant denkbaar om aan te toonen, dat het erk der Commissie door talloos velen op oogen prijs gesteld wordt? Maar terzake Reeds op het Ka as marktterrein, waar de toet werd opgesteld, was het tegen achten ngekend druk en toen even over het vast- estelde tijdstip de optocht vertrok, waren r vele tientallen stadgeTiooten, die zich bij en stoet aansloten. Ook onderweg had nen over gebrek aan belangstelling niet te lagen; overal stonden de toeschouwers angs de gisteren door ons vermelde route eschaard en het was maar goed, dat de (olitie onder leiding van den inspecteur an der Wal nabij het eindpunt nabij het (on. Militair Invalidenhuis het terrein iad afgezet, want anders ware er geen oorkomen aan geweest. De stoet weTd voorafgegaan door den nspecteur Duval, waarachter zich schaar- ten de kranige kapel van „Werkmans- Wilskracht", de huldigingscommissie, het nagc-noeg volledige bestuur der 3 October- vereeniging, de Ver. voor Vreemdelingen verkeer, Nut en Vermaak, de onderofficiers- vereeniging „D, V. V.", e"en groep bezoekers van de Voiksbijeenkomsten, de gymnastiek - vereeniging ..Excelsior" de mandolineclub „KTebustlipo", het Adriani-ensemble, het L. S. E. „Sappho", de Jazzband „Aufge- past", het muziekcorps „T. en D.M, de gym- nastiekver. ,,D. O. S.", de ver. „Koninginne dag", de Leidsche Hengelaarsver. ..Hengel sport", de hondendresseerclub „Leiden", het .muziekcorps „P. C. en L." en de gym- nastiekver. „Jahn". Nadat deze stoet gedefileerd had voor de Commissie, welke zich aan het hek van het Invalidenhuis had opgesteld, werden de afgevaardigden in de gelegenheid gesteld in een der zalen van dit gebouw de jubilee- rende commissie to complimenteeren. Achtereenvolgens werd hier het woord gevoerd door de heeren W. van der Laan, namens de 3 Oclobervereeniging. .T, Vc-T- wer namens „Werkman9 Wilskracht" dat hef initiatief nam tot deze huldiging en t'han9 een bloemenmand aanbood. M. Galjaard namens „Excelsior" en W. F. van der Steen uit naam van de gezamen lijke ordecommissarissen en de Muziek- en Tooneelver. „Nut en Vc-Tmaak". De voorzitter der Commissie, de heer R. van Eecke bracht in een geestig speechje dank aan allen, die tot deze huldiging had'- den medegewc-Tkt en beantwoordde succes sievelijk de diverse sprekers, waarna hij het Stedelijk Muziekcorps, dat zich. te voren reed's in den tuin had laten hooren, uit- noodigende een „Lang zal ze' leven" in te zetten, dat door allen uit volle borst werd meegezongen. In het bijzonder bracht spr. nog dank aan overste van Waveren voor de ver leende gastvrijheid en aan den heer Geyp voor de sinds 1892 verleende trouwe mede werking. Nadat, ververschingen waren rondge diend, defileerde de stoet nog tweemaal langs de voorzijde van het gebouw om daarna omstuwd door een dichte menigte zijn weg te nemen langs, Hoogewoerd, Kraaieïstraat, Nieuwe Rijn en Hooigracht naar de Kaasmarkt, waar de stoet werd ontbonden. DE „LEIDSCHE HOUT" N.V. ELEKTRICITEITS MAATSCHAPPIJ v.h. DE VRIES EN STEVENS. In de gisteravond in het Café-Restaurant „In den Vergalden Turk" gehouden algemee- na vergadering van aandeelhouders der N.V. Elektriciteitsmaatschappij v.h. De Vries en Stevens, werd het dividend over 1928 vast gesteld op 6 pet. (alleen voor pref. aan deden). Vorig jaar werd geen dividend uit gekeerd. Tot commissaris werd herbenoemd dr. E. W. de Flines te 's-Gravenhage. Foto W Blruzé Jr. Gisteravond bracht een aantal Leidsche vereenigingen een serenade aan de Com missie voor de Voiksbijeenkomsten, welke dezer dagen 75 jaren bestaat. Hierboven de Commissie op het bordes van het Kon. Militair Invalidenhuis. Op de eerste rij T-l.n.r.: de heeren Van Waveren, Vrijberghe de Coningh. Harmsen, Van Eecke, Sillevis en Oppelaax. Daarachter in dezelfde volgorde de heeren mr. Burgersdijk, Bosselaar, Schiidel, Verhey van Wijk, Roëll, Tieleman en Dr. Kroon. De eerste excursie naar Leiden's eerste wandelpark. Gisterenavond hield de afd. Leiden en Omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een excursie naar den Leidschen Hout. Hiertoe waren mede uitgenoodigd de afdeeling den Haag, Wasse naar, Noordwijk en Oegstgeest. De bijeenkomst had plaats in „Zomer- zorg". alwaar de voorzitter van de Leid sche afd. de heer E. Th. Witte, de ruim honderd deelnemers hartelijk verwelkomde in het bijzonder de Zusterafdeelingen, en wees qp het bijzondere van dezen avonu vol afwisseling. Te zeven uur precies begon de tuin architect de heer K. C. van Nes een uit legging te geven van zijn plannen, duide lijk toegelicht door kaarten en teekeningen. Hel deed spreker genoegen om voor een groole groep vaklieden een kleine uiteen zetting te mogen geven over hoe hij zich de indeeling van den Leidschen Hout had ingedacht. Vooraf werd een blik geworpen op het ontstaan van den Hout; het punt werkverschaffing werd breedvoerig uiteen gezet, alsmede de voorgeschiedenis van de schenking van het terrein en evenzoo de ligging daarvan. Daar het terrein- zeer laag en drassig is moesten vele moeilijkheden worden overwonnen. Door middel van motorpompen heeft men het water nu geheel onder controle, zoo dat bij droogte zoowel als bij grooter regen val het polderwater steeds op dezelfde hoogte kan worden gehouden. Hierna behandelde spreker de veischil- I lende grondsoorten, wat in nauw verband i stond met den aanleg en het plaatsen der sportterreinen, waterpartijen, vijvers en beplantingen. Bij het laatste werd breed voerig uitgelegd hoe de architect dit punt beziet, om de natuur zooveel mogelijk ge trouw te blijven en tevens de harmonie met de omgeving niet te verliezen. Vervolgens komt de beplanting aan de orde; zeer serieus wordt betoogd, dat het ook vooral hierop neerkomt om uit te zien welke beplantingen niet en welke wel op de verschillende hoeken en grondsoor ten mogen worden aangebracht en zich het beste kunnen ontwikkelen. De capiRariteit van den bodem wordt uit voerig besproken en verschillende gras mengsels moesten de revue passeeren. Nadat nog een en ander over de water werken was medegedeeld waairdoor deze groote polder als 't ware in een kleinen polder wordt omgezet, bracht men geza menlijk een bezoek aan het terrein, alwaar onder deskundige leiding van den heer Tv. C. van Nes en diens beide opzichters, tot ruim halftien een en ander in oogenschouw werd genomen. Hier werd ons, hetgeen even te voren mondeling was verteld, getoond, en we hebben alle respect voor den architect en diens leiders, voor het vele werk dat in zoo'n korten tijd roeds is lot stand ge bracht. Voor zooverre we het nu konden bekijken, i9 de aanleg geheel harmonisch met de omgeving, de Hout vloeit geheel samen met Poelgeest en het Boerhave- kwartier; er zijn vele uit- en ingangen naar Rijnsb.weg, Maredijk en Warmon- denveg. Na afloop togen de deelnemers weder naar Zomerzorg, alwaar de leden in de gelegenheid werden gesteld lot het stellen van vragen omtrent den aanleg enz., waar van een druk gebruik werd gemaakt en die tot volle tevredenheid voor de vragers wer den beantwoord. Het was reeds vrij laat toen de heer E. Th. Witte een woord van dank bracht aan den heer v. Nes voor dienst duidelijke uitlegging en prettig geleide door den „Leidschen Hout", nu nog kaal, doch in 't verschiet heerlijk lommerrijk. Een hartelijk applaus bewees, dat de excursisten hiermede ten volle instemden. HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RITNLAND TE LEIDEN. Nie uwe inschrijv'ingen W. de Bruin, Hoogewoerd 160, Leiden. Automobielen, Motorrijwielen en Rijwielen. Eigenaar; W. de Bruin, Leiden. Van Heuzen's Lingeriehuis (filiaal), Haar lemmerstraat 44, Leiden. Hoofdzetel:Utrecht, van Hum boldtstr. 68. Eigenaar: M. C. H. Uzuret, echtgenoote van H. J. van Heuzen, Utrecht. (H.V.). Gevolmachtigde: H. J. van Heuzen, Utrecht. Opheffing: L. C. Veerman, Aalmarkt 12, Leiden. Muziek en instrumenten hand el. W y z i g i n g G. B. de Vroom en Zonen, Heer en weg A. 45, Warmond. Bloembollenkweekerij en Exporthandel. Uittredend mede-vennoot: G, B. de Vroom en, Warmond, d.d. 1 Jan. 1929. STEDELIJK GYMNASIUM. Jaarverslag over 1928. Curatoren van het stedelijk gymnasium alhier hebben aan den raad dezer ge meente doen toekómen het jaarverslag over 1928. Hieraan is het volgende ontleend Het aantal leerlingen bedroeg op 1 j.-n. 1928 199, te weten 135 mannelijke en 64 vrouwelijke leerlingen. Hiervan deden 28 eind-examen De nieuwe cursus ving aan met 203 leerlingen, terwijl dit aantal op 31 Dec. 1928 bedroeg 202, t.w. 144 manne lijke en 58 vrouwelijke leerlingen. Nadat curatoren zich reeds in het ver slagjaar 1927 nader hadden bezig gehouden «net een onderzoek naar de resultaten van het gymnasiale onderwijs in Nederland en de conclusies, welke hieruit met betrekking tot de doelmatigheid van dit onderwijs cn de vooropleiding daartoe waren te trek ken, richtten curatoren op 14 Januari 1928 een brief tot den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, waarin ver schillende wijzigingen in de richting van het gymnasiale onderwijs en van het eind examen, zoomede van de vooropleiding daartoe, werden bepleit- Op dezen brief was bij het afsluiten van het verslagjaar nog geen antwoord ontvangen. Inmiddels verzochten B. en W. curatoren te willen berichten, of en zoo ja, welke van de in dozen brief geuite wensc-hen met behoud van het rijkssubsidie thans reeus verwezenlijkt zonden kunnen worden. Bij het afsluiten van het verslagjaar was deze vraag nog in onderzoek bij curatoren. Op 13 Januari 1928 werd op initiatief van curatoren door den rector met twee leeraren van het gymnasium en zes hoof den van betrokken lagere scholen een be spreking gehouden in zake de aansluiting van het onderwijs op laatstbedoelde scho len aan het onderwijs op het gymnasium, welke bespreking door een der curatoren en door den secretaris van curatoren werd bijgewoond. De bespreking werd zeer ge waardeerd en heeft ongetwijfeld tot een beter begrip van weerszijden bijgedragen. Het ligt in de bedoeling, deze besprekin gen voort te zetten, indien daaTtoe aan leiding bestaat. OPLEIDINGSCHOOL voor U.L.O. AAN DE DRIFSTRAAT. Voor bovengenoemde school is weer een ouderavond gehouden, welke zeer goed be zocht was. Te circa 8 uur opent de voorzitter, het hoofd der school, de heer M. J. Krcp, deze bijeenkomst, en betuigt zijn voldoening over de groote opkomst der ouders. Hierna worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en na een kleine wijziging goedgekeurd. Vervolgens wordt door den voorzitter een bespreking gehouden over het oprichten van een schoolfonds, waar hij in een korte inleiding het doel van een dergelijk fonds uiteenzet, en de ouders opwekt, daarvan lid te worden om zoodoende meer voor onze kinderen te kunnen doen. Nadat door enkele ouders nog eenige vragen waren gesteld en beantwoord, werd het voorstel met algemeene stemmen aan genomen. BINNENLAND. De eeisle dag van de vliegfeesten te Hel. terdam. (Binnenland, 3e Blad.) De uitvoering der Ziektewet voor hetj land- en tninbonwbedrijf. (Land en Tuin bouw, 3e Blad.) Verdrinkingsongeval bij Onderkerk; twee broera om het leven gekomen. (Gemengd, •ie Blad.) Het tennistomnooi te Wimbledon; mej. Bonman in het enkelspel geslagen; Timmer en Coen winnen in het dubbelspel. (Sport, 4e Blad.) De Dnitscher Schmeling op punten win naar in den bokswedstrijd tegen Paolino. (1ste Blad.) BUITENLAND. De 10e verjaardag van den vrede van Versailles. (Buitenland, le Blad.) De Fransche Kamer over de schnlden- regeling met Amerika. (Buitenland, le BI.) De Engelsche regeering en de vakver- ecnigingen. (Buitenland, le Blad.) De vliegtocht AustraliëEngeland gaat voorspoedig. (Tel. 1ste Blad.) Is het wrak der „Nnmancia" van Pranco gevonden? (Tel., 1ste Blad!. Hierna was het pauze en konden de ouders zich onderhouden met het personeel, van welke gelegenheid een druk gebruik werd gemaakt. In de verschillende lokalen heerschte bijgevolg een opgewekte stemming. Na de pauze heeft het hoofd der school voor de ouders gesproken over het ontstaan en het doel van schoolrapporten en uiteengezet het ontstaan der cijfers voor de verschil lende vakken, daarbij de ouders aansporend om in alles zooveel mogelijk mede te wer ken, opdat aan elk kind een goed rapport kan worden meegegeven, wat voor hun verder leven van groot nut kan zijn. Hierna sluit de voorzitter deze bijeen komst met een woord van dank voor de beste opkomst en met een tot weerziens op den volgenden ouderavond. EINDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL. Geëxamineerd zes eandidaten. Geslaagd de heerenJ. N. Berg te LeidenA. C. Dam te Bodegraven; R. Gaasterland te Oeg3tgeest; A. Knoppert te Voorhout; A. P. v. d. Kraan te LeidenM. Zaalberg te Leiden. Foto's J. Kaay, Katwijk-aan-Zee. Onder zeer groote belangstelling werd gis teravond voor het eerst in de nieuwe muziek tent een uitvoering gegeven. Reeds een uur van to voren al was het weer niet ideaal was de jeugd in grooten getale aanwezig. Op de foto kan men zien hoe groot de belangstelling van de rijpere jeugd en ouderen was. Het bestuun onder haar voorz. ds. Kalk man, had in de tent mede plaats genomen en op een piëdestal prijkte een prachtig blcemstuk aan „U.N.I." door de Chr. Zang- vereeniging „Excelsior" aangeboden. Het muziekcorps zette haar beste beentje voor, zoodat allen er vol lof over spraken. De politie zorgde voor de goede orde. De tent bezit volgens alle muziekbeoefena ren, een goede accoustiek, zoodat den opzich ters der Gemeente en den bouwer den heer L. Guijl een woord van warmen lof voor hun prestatie toekomst.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1