SOPLA Doodemans rots 70ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 27 Juni 1929 Derde Blad No. 21251 BINNENLAND. FEUILLETON. DE A.S. KAMERKIEZINGEN. 37 deelnemende partijen met 644 candidaten De Verkiezingsdienst van het Persbureau Var Dias deelt mede Nu de voorbereidingen met het oog op 1 d© berekening van den uitslag der stem ming op 3 Juli a.s. nagenoeg voltooid zijn, kan worden vastgesteld, dat de 37 aan de Kamerverkiezing deelnemende partijen in totaal met 644 candidaten bij hun strijd can de honderd zetels op het Binnenhof uitkomen. Het aantal candidaten, waarmede elke partij of groep uitkomt, wordt hieronder vermeldt R.-K. Staatspartij 61 candidaten Soc.-Dem. Arbeiders-Partij 77 Anti-Rev. Partij 90 Chr.-Hist. Unie 20 Lib. Staatsp. ,,Vrijheidsb." 47 Vrijz.-Dem. Bond 50 Staatk. Geref. Partij 13 Herv. Geref. Staatspartij 9 Plattelandersbond (Braat.) 31 R-K. Volkspartij 14 Comin. Partij (De Visser) 40 Comm. Partij (Wijnkoop) 12 Nat. Boeren- en Tuindersb. 9 Rev. Soc. Partij 36 Democratische Partij 22 Middenp. v. Stad en Land 6 Fed. Verband (Ter Hall) 14 Partij v. d. Kl.ha/ndeldir. en Ind. Midden st. 20 Chr. Democr. Unde 11 Verb, van Nationalisten 9 Soc.-Dem. Volkspartij 6 'Alg. Welvaartspartij S Soc. Econ. Volkspartij 5 Ned. Ohr. Arbeiderspartij 7 R.-K. Boerenpartij 2 !Anti Stemdw.p. (v.d, Horst) 2 Neutr. Volksp. (Gysen) 3 Int. Volksp. (Braam) 1 Volksp. v. Hoofd- en Hand arbeiders 6 Groep van Nunen 2 Lijst Siedenburg 1 Vrije Ohr. Partij (v. Es) 1 Lijst Verwey 3 Alg. Bel. (Lijst Heydenrijk) 1 Volkspartij (Lijst Arts Den Haag) 2 Invalide-npartij (Lijst Wassen berg) 2 Lijst Seymour 1 DIRECTIE EN PERSONEEL DER SPOORWEGEN. BROEDERSCHAP DER NOTARISSEN. Deze Broederschap vergaderde gisteren en heden in de Harmonie te Groningen onder leiding van den heer Th. C. L. Smit, uit Amsterdam, die een overzicht gaf van den stand der Broederschap. Het ledental was per 1 Dec. gestegen tot 789. Spr. hoopte dat de 55 notarissen, die nog geen lid zijn, dit jaar tot de organisatie toetreden. In den loop van het vorige jaaT is het vermogen der Broederschap vrij belang rijk vermeerderd. Hel nadeelig saldo van 31 Dec.. 1923 ad f. 3830.62 is geleidelijk ver minderd, zoodat op 31 Dec. 1926 de kas sloot met een voordeelig saldo van f. 228.41, dat thans is gestegen tot f. 4784.49. De obligatieleening, die op 31 Dec. 1922 nog f. 10.000 bedroeg, is inmiddels geheel uit geloot. Het kapitaal van het ondersteunings fonds bedroeg per 31 Dec. 1928 f. 166.500. Mr. P. J. van Wijngaarden, eerelid der broederschap, stelde de vergadering voor no- taris Smit te Amsterdam, die zijn notariaat j heeft neergelegd veel voor de broederschap heeft gedaan en een korten tijd het voorzit terschap heeft waargenomen, ie benoemen tet eerelid. Daartoe werd onder applaus be sloten. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Utrecht aangewezen. Hierna had de benoeming plaats van drie nieuwe leden van het hoofdbestuur, in de plaats van de heeren J. M. J. van Lis, H van Opstal en mr. S. K. D. M. van Lier. Ge kozen werden de heeren mr. P. Kingma Boltjes, Enschedé, dr. Ph. B. Libourel, te Delft en P. J. van der Werf, te Joure. Afscheid van ir. Kalff. In een conferentie tusschen de directie der Ned. Spoorwegen en den Personeelraad werden gisteren allereerst besprekingen ge- voero over de extra-uitkeering aan het per soneel als gevolg1 van de vorstperiode, waar bij de directie uiteenzette, dat alle klachten over de toepassing der regeling afzonderlek weroen beoordeeld, en dat geen algemeen standpunt daaromtrent werd ingenomen. Vergoeding van overuren wordt evenwel niet gegeven en indien een volgend maal een anderen weg zal worden bewandeld, dan zullen toch gratificatie en vergoeding van overuren niet tegelijkertijd plaats vinden. Inzake de vakopleiding en vakontwikke ling van het personeel verklaarde de direc tie zich bereid, de wenschelijkheid te over wegen van oprichting van gemeenschappelijke cursussen voor opleiding van het personeel voor de vakexamens. Overleg zal daarbij gepleegd worden met de vakbonden. Aan het slot der conferentie nam de heer Kalff het woord, om afscheid te nemen van den personeelraad, nu hij over enkele dagen als directeur der spoorwegen heen gaat, Spr. wees er op dat hrj als directeur in de eerste plaats den plicht had om voor de belangen van het bedrijf te zorgen, doch dat hij daarbij tevens, evenals de heer Van Manen steeds bezield is geweest met een streven om daarbij tevens de belangen van het personeel in het oog te houden. Spr. verheugde het ,dat uit de samenwerking met de vakbonden het instituut van den personeel raad was tot stand gekomen en hij hoopte dat ook in de toekomst het werk van den Raad zegenrijke vruchten voor het personeel zal dragen, al zal hij niet alles kunnen be reiken wat gewenscht wordt. Ten slotte uitte spr. de beste wenschen voor de leden van oen raad persoonlek. De voorz. van den personeelraad, de heer Moltmaker, antwoordde met een kort woord en verzocht den heer Kalff om den raad in de gelegenheid, te stellen op een daarvoor nader te bepalen tijdstip afscheid van hem te nemen als directeur. De heer Kalff verklaarde zich daartoe bereid en zou de uitnoodiging daarvoor van den raad gaarne afwachten. Naar wij nadei' vernemen, aldus hetHbid., zai dit officieel© afscheid plaats vinden op Dinsdag 9 Juli a.s., tot bijwoning waarvan de hoofdbesturen 'der vyf erkende vakbonden door den personeelraad zullen worden uit- genoodigd. UIT DE METAALINDUSTRIE. De Katholieke Werkgeversvereniging in de Metaalindustrie had de drie metaal be werkersbonden tot een bespreking uitge- noodigd, ten einde te komen tot een collec tief contract en tevens te bevorderen de 1 oprichting van een bedrijfsvereeniging in verband met de uitvoering d»r Ziektewet. Die besüreking heeft plaatsgevonden. I Thans hebben, aldus „de Volkskrant'' de drie metaalbewerkersbonden van de Ka tholieke Werkgeversvereniging in de me- laalindii9lrie een schrijven ontvangen, waarbij zij meedeelt, bereid te zijn een onlwe'rp collectieve arbeidsovereenkomst aan te bieden onafhankelijk van wat er in j hel ontwerp met den Metaalbond is neer- g 'legd. o CONTRACTACTIE IN DE PARTICULIERE AARDAPPEL- MEEL-INDUSTRIE. Men meldt uit Veendam aan de N.R.Crt.: Een nieuwe bespreking tusschen het be stuur van den bond van particuliere aardap pelmeelfabrikanten en de vertegenwoordigers oer arbeidersorganisaties over de afsluiting van een nieuwi loonconlract, heeft geen over eenstemming gebracht. Beide partyen hand haafden haar standpunt. Naar wy vernemen, hebben de arbeiders-organisaties nu aan den fabrikantenbond medegedeeld, dat zij ge machtigd zijn al die maatregelen toe te passen, welke zij noodig achten om het ge stelde doel te bereiken. IntusscUen zijn zij 1 bereid de onderhandelingen voort te zetten, I indien de fabrikanten loonsverhooring wen- schen toe te staan. i NED. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. De voortgezette vergadering. In de voortgezette vergadering dezer Maatschappij te Leeuwarden werd het jaar verslag goedgekeurd. De rekening over 1928 sluit met een totaal aan inkomsten en uitgaveln. van f. 40.204. Het batig saldo is f. 2649. De begrooting over 1930 sluit met een totaal van f. 37.000. De fmancieele commissie rapporteerde de rekening aceoord te hebben bevonden, deze wordt goedgekeurd. Ook de begrooting werd goedgekeurd. De voorzitter wees er nog op dat de fi- nancieele positie van de maatschappij -de laatste jairen belangrijk vooruitgegaan i9. Aan de orde was de behandeling van eenige wijzigingen van redactioneel en en hui9houdelijken aard in de statuten. De amenten betreffende de samenstelling van het hoofdbestuur worden verworpen. Het voorstel-Dcn Haag om het woord „sociaal" niet op te nemen in art. 64 wordt aange nomen met 224 tegen 50 stemmen. Daarna bracht de centrale commissie voor bezuiniging rapport uit van haar actie. Prof. Verrijn Stuart hield een rede over ,.Is invoering van „nikkelen muntstukken gewenscht". De besluursverkiezing had tot resultaat dat tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen mr D. A. Delprat en mr. IJ. W. Beyer, béiden te Amsterdam, resp. in de vacature Kessler en Regout. Over het onderwerp „koopen op afbeta ling en woeker" hadden verschillende d€L partementen rapport uitgebracht. Mr. Hartogh, van Amsterdam, leidde het onderwerp in. Hierna werd de vergadering tot heden geschorst. NEDERL. AANNEMERSBOND. Gisteren is te Deventer de jaarlijksche algemeene vergadering van den Nederl. Aannemersbond begonnen. De bondsvoorzitter, ir. Thyssen, hield een uitvoerige rede over de kwestie der borgstel ling. waarna medegedeeld werd, dal de vo'- gende jaarvergadering le Maastricht zal worden gehouden Zwolle heeft de jaarver gadering voor 1931 genoodigd. Het jaarverslag Juni '28'29 vermeldt o.m. aangaande de Risico-Vereeniging voor de Ongevallenverzekering, dat in 1928 32G2 ongevallen voorkwamen, legen 3386 in 1927 Het verzekeringsplichlig loon der m 1928 aangesloten leden heeft bedragen f. 20.430.962 tegen f. 22.636.819 in 1927. liet ledental der Ziekt^-Risico-Vereeni- ging bedroeg od 1 Jan '28 267, en op 31 Dec. 1928 269. Uit de balans en de winst- en verlies rekening blijkt, dat het winstsaldo bedroeg op 31 Deo. '27 f. 32.461.491/a.'Over 1928 wa ren de ontvangsten meer dan de uitgaven, f. 4.777,02. zoodal liet winstsaldo op 31 De cérber 1928 1.37.238.511/* bedroeg. De Weerslandskas (Waarborgfonds) slu:t met een saldo-verlies van f. 2.298,85, het- Steunfonds me! een saldo-winst van f 592,86, het M G. Roestfonds met een saldo-verlies van f. 15.730.10, het Fonds tot slcunverleening aan nagelaten betrekkingen van overleden bondsleden met een saldo winst van f. 942,64. De begrooting van de N. A. B. voor 1930 sluit in ontwerp met bedragen van on'- vangsten en uitgaven van f. 35.700, en een voordeelig saldo van f 150. De rekeningen werden goedgekeurd even als de begrooting voor 1930 en het jaar verslag. Bij de verkiezing van acht leden in het hoofdbestuur ter voorziening vacatures, werden herkozen de heeren De Haan en Van de Leur en gekozen de heeren J. Lin- denbe^gh Cz (Wemeldinge), J. Hornstra (Den Haag), A. Huizing (Veendam), J. H. Erven (Maastricht), F. H Ringers (A'k- maar) en H. J. Uilenreef (Almelo). Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur om de wenschelijkheid uit te spreken, dat aan de Provinciale commissa rissen de gevoegdheid wordt verleend, de besturen der in hun provincies gevestigde afdeelingen bijeen te Toepen tot bespreking van bepaalde onderwerpen. NEDERL. SLAGERSBOND. In de voortgezette vergadering werden tot leden van het bestuur b\j enkele candidaat- stelling gekozen de heeren W. Schaab, voorz., G. Weima» ondervoorz., A. v. d. Heyden, penningm., H. G. Landmeter, commissaris voor Drenthe, H. S. Poppe, commissaris voor Overijssel, J. P. van der Veer, commis saris voor Utrecht en Pruiksma, commissa ris voor Friesland. Bij stemming werden gekozen als commissarissen de heeren Mool- huysen voor Gelderland, Swijgman voor Gro ningen, De Boer voor Noord-Holland, Van Asperen voor Zuid-Holland en Bille voor Amsterdam. Aan de orde was daarna het voorstel van het bondsbestuur tot instelling van e:n bonds- bureau, met ze.e! 's-Gravenhage. Besloten werd dit in huishoudelijke ver gadering te behandelen, waarna werd overge gaan tot behandeling ran het voorstel der Zaandamsche Slagersvereeniging om te be proeven een uniiorme uitvoering te verkrijgen van de bepalingen der Vletschkeuringswet, ocor die uitvoering enkel te doen geschieden vanwege het Rijk en niet door tusschenkomst van de gemeentebesturen. Tegeiyk met het Zaansche, voorstel werd aan de orde gesteld een voorstel der Am- sleröamsche vleeschhouwersvereeniging „De Voorzorg", het bondsbestuur uitnoodigenda er bij de regeering op aan te dringen dat de Vleesehkeuringswet wordt herzien, inzonder heid wat betreft de regeling der z.g. huis- slachteryen en om meer uniformiteit in het keuringsreguiatief te verkrijgen. Op voorstel van den heer De Visser te Vlissingen werd besloten, dat het bestuur een motie zal opstellen, waarin de geuite wenschen tot uitdrukking komen en die aan óe regeering zal worden gezonden. Aan de orde was een voorstel van de vereeniging „Vereenigde Rotterdamse he Slagers" om het Bondsbestuur op te dragen er by den Minister van Arbeid op aan te dringen om het gebruik van kleurstoffen in verschillende worstsoorten weer toe te staan. De heer v. d. Veer betoogde, namens de commissie van overleg, dat deze zaak in voor bereiding is, waarom hy het ongewenscht achtte, dat de vergadering dienaangaande een besluit nam. Dienovereenkomstig werd besloten. Naar aanleiding van een vooretel van de „Vereenigde Rotterdamsche Slagers" werd besloten het bestuur te machtigen een com missie van vijf leden te benoemen ter voor bereiding van de stichting van een pensioen fonds. Meegedeeld werd, datj van de commissaris- I sen in het dagelijksch bestuur zyn benoemd de heeren H. S. Poppe (Overyssel) en Bille (Amsterdam). werking'rcding der wet van 17 Febr. 1923 ter zake des doods gemaakte beschikkin gen, welke na de inwerkingtreding dier wet niet meer bevoegde'lijk kunnen worden ver anderd; vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kanton gerechten, behoorende tol de gerechtshoven te 's-Herlogenbosch, Amsterdam, 's-Graven- hage, Arnhem en Leeuwarden, en hou dende wettelijke bepalingen in verband met de vaststelling opnieuw van het rechts gebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten, nadere wijziging van de wet van 5 Juli 1910. WETSONTWERPEN INGETROKKEN. De minister van Justitie heeft krachtens machtiging van de Koningin ingetrokken de volgende wetsontwerpen: wijziging der wet van 22 April 1855 tot regeling en be perking der uitoefening van het recht van vereniging en vergadering; naturalisalie van F. O. Rienke. aanvulling en wijziging van de wet van 17 .Tuni 1918, houdende nadere voorzieningen in de tegenwoordige buitengewone omstandigheden betreffende het toezicht op hie.r te lande vertoevende vreemdelingen; nadere regeling van het muziekauleursrecht; vaststelling van het overgangsrecht ten aanzien van vóór de in VOLKENBONDSCOMITé. De leden van het Volkcnbondscomilé voor hygiëne, die een bezoek hebben ge bracht aan Denemarken, zijn gisteren voor een rondreis door Nederland te 's-Graven- hage aangekomen. In het gebouw van den Gezondheidsraad werd het uit twaalf personen bestaande gezelschap toegesproken door den voorzit ter van dien raad, dr. N. M. Josephus Jitta. Deze gaf eenige inlichtingen omtrent do organisatie van den gezondheidsdienst hier te lande. Verder deden de verschillende hoofdinspecteurs van de Volksgezondheid: mededeelingen over de onderscheidene tak ken van dienst. Namens den minister van Arbeid. H. en X. werden de heeren verwelkomd door mr. dr. Schol tens, secretaris-generaal van dat depart ment. Heden en morgen doen de gasten een excursie door XToord-Holland. Hot geheole bezoek aan Nederland zal tien dagen duren. VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van resp. 1 Sept. en 1 Oct, zijn op verzoek eervol ontslagen generaal- majoor der artillerie G. G. van Everdingen, gouverneur der Koninklijke Militaire Aka- demie en de kolonel der genie L. H. van Welij, commandant in het le genie-com- mandement, ter zake van langdurigen dienst, aan geneTaal-majoor Van Everdin gen. voornoemd met dank voor veeljarige en belangrijke diensten den Lande bewe zen Met ingang van 1 Sept. is in rang en ouderdomrang overgeplaatst bij het wapen der infanterie luitenant-kolone'l G. J. H. van der Harst, van den general en staf. Benoemd is bij den staf van het wapen der infanterie tot gouverneur der Konink lijke Militaire Akademie, luitenant-kolonel Van der Harst, voornoemd. Mot 1 Juli op verzoek eervol ontslagen de eerste-lu;i tenant der dnflanterie H. IJ, Groenewegen van de 2e compagnie' hospi taalsoldaten. RECLAME. Voor Uwe gezondheid zonder papier 100 pCt tabak 6988 Naar het Engelsch van A. T. QUILLER—COUCH. 58) Maar de gedachte aan dat mes was mij 'n ïfnot toen ik daar stond in de schadmv van *te verschansing. Zou ik gaan of niet? Ik Neef een oogenblik besluiteloos staan, r'0g ongedecideerd, toen stond ik langzaam °P- Terwijl ,ik mij oprichtte draaide mevr. Luttrell zich even om en zag mij. Toen ik daar stond, blootshoofd in het volle maanlicht, dat op mijn witte hemds mouwen 9cheen, had ik zeker veel van een geest; want er vertoonde zich een uit drukking van afschuw en schrik op haar üdaat-, zij kon haast niet spreken en met JPgeheven handen riep zij uit: „O, hemel! Njk daar! kijk!" Toen ik vooruit stoof keerde hij zich om toen sprong hij als een wilde kat op toij toe. Terwijl hij dat deed, gleed mijn r°et uit op het glibberige dek, ik waggelde ^hterover. één stap twee 9tappen viel neer met een smak de onbewaakte tedder af. HOOFDSTUK X. Hce ik achter het geheim kwam van den grooten sleutel. Toen ik langzamerhand weer bij kennis kwam kon ik een klein, vuil hutje onder scheiden, flauw verlicht door één walmend olielampje, dat boven aan een balk hing. Bij het flauwe licht kon ik de meubels onderscheiden, een zeemanskist in het mid den en twee stoelen. Ik zat op een van die stoelen, tegen den wand aan of liever tegen de afscheiding en toen ik probeerde mij te bewegen bemerkte ik. dat ik aan handen en voeten gebonden was. Op den anderen stoel tegenover mij en naast de kist zat Simon Colliver mij stil zwijgend aan te kijken. Het lamplicht flikkerde en zwaaide aan den zolder en wierp daardoor grillige schaduwen van den man op den wand. zijn verwarde haren, zwarte wenkbrauwen waaronder zijn oogen glinsterden als gloeiend vuur en die nu gevestigd waren op iets lichts dat op de kist voor hem lag. Een minuut of wat nadat ik mijn oogen weer open had werd er geen woord ge sproken. Ik was nog duizelig door mijn val en keek een oogenblik naar den man en dan naar de kist en ik zag dat de glim mende voorwerpen mijn grootvaders sleutel en mijn horlogekptting waren, waar de gouden gesp aan hing. Maar nu zat de gesp vast aan de andere helft en de ge- •heele gesp lag op de plank. Ofschoon de touwen om mij# armen, polsen en enkels zaten en mij ontzettend veel pijn deden, toch was mijn eerste ge voel dat van diepe vernedering. Zoo ga- makkelijk gevangen genomen te wezen, daar te liggen als een rat in een val! dat was ellendig genoeg. En dal was nog niet eens alles. Daar lag de Gouden Gesp, eindelijk in zijn geheel het werk vol eindigd dat begonnen was met dien vreese- lijken moord aan boord van de „Belle For tune". Ik had met Colliver meegespeeld. Hij had geen haast, maar zat mij maar onafgebroken aan te kijken met zijn on uitstaanbare gemeene oogen. Hij zat heel nonchalant met zijn linkerhand in zijn zak en toen hij achterover leunde en naar mij keek. speelde hij met den gesp die op do kist lag. Toen ik pijnlijk mijn hoofd wat omdraaide kwam er een droppel bloed in mijn oogen door een snee in mijn voor hoofd; toch zag ik dat er een grendel op de deur zat. In een hoek lag een leege flesch en een ^ord met wat eten. Een akelige petroleumlucht vervulde de benauw de kamer, ik kon haast geen adem halen maar het eenige geluid in de doodelijke stilte was het eentonig likken van mijn horloge dat daar op de kist lag. Hoe lang ik daar gelegen had kon ik niet gissen, maar ik merkte op dat de vloer veel minder helde dan toen ik op 't dek klau terde, dus dat het water aanmerkelijk ge wassen was. Toen ik al die dingen over dacht had. wijdde ik mijn aandacht weer aan Colliver en vroeg mij af hoe hij mij dood zou maken en hoe lang hij daar nog mee zou wachten. Zijn gemeene oogen waren nog steeds op mij gevestigd en een paar minuten keken wij elkander stilzwijgend aan. Toen, zon der een blik van mij af te wenden, schoof hij zijn stoel vooruit haalde langzaam een kort. zwaar mes uit zijn gordelriem, haalde het uit de 9cheede nog altijd zonder je linkerhand uit zijn zak te halen legde het op tafel en leunde toen weer in zijn stoel. Eindelijk zei hij op zeer vastbaren toon, alsof hij de woorden goed overwoog: „je begrijpt wel, denk ik. dat als je tracht te schreeuwen of om hulp te roepen je er oogenblikkolijk geweest bent." „Goed, goed." ging hij voort, nadat hij een oogenblik op mijn antwoord gewacht had, „zoo lang je dat goed begrijpt, dan doet het er niet toe. Ik erken, dat ik veel liever met je gepraat had cn niet alleen tegen je. Maar voordat ik je dood maak je begrijpt z°- ker wel. dat ik dal doen zal zoodra ik m^t je klaar ben wou ik wel eens een woordje mpt je pralen, mijnheer Jasper Trenoweth." Uit den toon, waarop hij deze woorden zei. had men kunnen opmaken, dat hij mij met een aardig buitenkansje feliciteerde. Hij zweeg een oogenblik om het gewicht van hetgeen hij zei goed le laten door dringen in mijn hoofd en nam toen den gouden gesp in zijn hand. Met den voor vinger en duim van zijn rechterhand hie»d hij de twee stukken aan elkaar en hield ze vlak voor mijn oogen „Zie je dat? Kan je dat lezen?" Toen ik nog steeds zweeg liep hij terug naar de kist en legde den gesp neer. „Aha!" zei hij met een kort afschuwe lijk lachje „je wilt niet spreken. Maar er is een tijd geweest mijnheer Jasper Treno weth, dat je je ziel wel had willen ver- koopen om dit ding van goud in je handen te hebben en te kunnen lezen wat er op geschreven 9taat. Het is jammer, dat je handen gebonden zijn, bitter jammer. Maar ik wil niet hard voor je zijn en het kan mij dus niet schelen om te lezen wat pr op geschreven staat. Het geheim zal veilig bij je zijn, niet waar? Volkomen veilig bij je". Hij sprak die laatste woorden een voor een uit. alsof het een genot voor hem was, en de spot die in de gemeene oogen te lezen stond, deed mij veel meer pijn dan mijn banden. Nadat hij even gewacht had om de uitwerking van zijn plagerij na te gaan ging hij weer zitten, haalde den gesp naar zich toe en zeide: „Men zal het misschien onvoorzichtig van mij vinden dat ik je deze dingen durf toe vertrouwen. Maar ik wil wel bekennen dat ik je eenige satifactie verschuldigd ben ik moet wat goed maken van vroeger. En daar ik liever niet heb dat je sterft met een vervloeking van mij op je lippen, zal ik edelmoedig zijn. Luister dan." Hij legde den gesp plat op tafel en las het volgende opschrift: Vertrek met volle Maan Einde Zuid Punt *27 voet N.N.W. '22 Voet W van Ring Noord zijde 4 Voet 6 Inch diep bij Punt van Samenkomst Laag water 1 V» Uur.' (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9