R.H.W. Fruit-Soda Doodemans rots 70',e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 26 Juni 1929 Derde Blad No. 21250 BINNENLAND. steun aan werklooze valide arbeiders. LET OP R. H. W. nederl. slagersbond. reclame. KUNST EN LETTEREN. VRAGENRUBRIEK. RADIO-PROGRAMMA. FEUILLETON. Hen commissie van onderzoek ingesteld. De Minister van Binnenlandsche Zaken (0 Landbouw heeft ingesteld een commissie ain welke wordt opgedragen te onderzoeken li het gewenscht is, dat valide arbeiders, tl dan niet tegen werkloosheid verzekerd, ja geval van werkloosheid en indien be- Lrefte aan steun bestaat, op andere wijze door de overheid worden tegemoet gekomen in de Armenwet is voorzien, en zoo jj, de daartoe vereischle voorstellen te doen. In deze commissie zijn benoemd: tot lid rn voorzitter, de heer C. Zaalberg, direc teur-generaal van den arbeid, tot leden de teercn mr. v. Doorninck, thesaurier-gene raal van het Departement van Financiën, jtnt. Folmer, directeur van den dienst der Rijkswerkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling, mr. Harders, administrateur aan het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, F. K. J. Heringa, ad ministrateur aan het Departement van Ar beid, Handel en Nijverheid, mr. L. G. Kor- lenhorst, secretaris der Alg. R. I\. Wcrk- (eversvereeniging, C. J. Kuiper, lid der Tweede Kamer, C. Smeenk. wethouder der femeente Arnhem. J. R. Snoeck Henke- mans, voorzitter der Algemeene Armen- Commissie, F. v. d. Walle, secretaris van bet Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- fingen en tot lid en secretaris, de heer Meyer de Vries. Rijksinspecteur van de Werkverschaffing in Algemeenen Dienst. NED. VEREENIGING VOOR AUTO-SNELWEGEN. Algemeene vergadering te 's-Gravenhage. De Nederlandse he Vereeniging voor Auto snelwegen (NEVAS) hield in het gebouw v. het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs te Den Haag een algemeene vergadering onder roorzitterschap van den heer J. van der Jlolen Tzn., burgemeester van Renkum. Nadat deze een openingswoord had ge broken, werden de verslagen van secre taris en penningmeester uitgebracht door mr. C. P. de Vries, die een overzicht gaf van de gevoerde actie. De aftredende bestuursleden werden her lezen, terwijl tot nieuw bestuurslid werd gekozen de heer F. van Alphen. Voorts za'l in het bestuur een vertegenwoordiger var» de Kon. Ned. Motorwielrijdersvereeniging Korden opgenomen. Vervolgens hield de heer H. W. O. de Bruyn, bestuurslid der Vereeniging als ver- tfgenwoordiger van den A. N. W. B. een voordracht over ,,De toepassing van h,pe nale auto-wegen in verband met do Ne- :nandsche toestanden." NED. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. De 125ete jaarvergadering. Vandaag en morgen houdt deze maal- fchappij haar 125ste jaarvergadering te Leeuwarden. In verband daarmede vond (iileravond in de „Groole Sociëteit" een of- iicieele ontvangst plaats, waarbij o.m. het roord is gevoerd door burgemeester Beyma en den voorzitter der maatschappij, mr. Cuépin. Laatstgenoemde heeft hedenmorgen de vergadering geopend met een zeer uitvoe rige rede, waarin hij de kwestie ter 9prake bracht van den wereldvrede en de tarieven den steun der Maatschappij inriep voor het werk van den Volkenbond. RECLAME. 1906 Gisteravond heeft in den Dierentuin te s-Gravenhage de officieele ontvangst van den Nederlandsch en Slagershond plaats ge had. De voorzitter van de 's-Gravenhaag- sche Slagerspatroonsvereeniging, de heer F. W. van Asperen, richtte een hartelijk be groetingswoord tot het congres. De heer S. Weimar uit Leeuwarden, on dervoorzitter van den hond, herinnerde aan het feit. dat de bondsvoorzitter, de heer Schaab, than9 10 jaar lang die functie be kleedt. Hij bood hem namens het bondsbe- stuur een schilderstuk aan. De voorzitter dankte vpor de hem ge brachte hulde en voor het geschenk. Na de officieele ontvangst heeft men het avondconcert dat de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van luitenant Boer in den Dierentuin gaf, bijgewoond. Blijkens het in de Slagerscourant opge nomen jaarverslag over 1928'29 van den Nederl. Slagershond heeft de bond drie af- deelingen verloren n.l. 1 te Dedemsvaart. 1 te Ridderkerk en 1 te Maastricht. De bond telt thans nog 44 afdeelingen; ondanks voortgezette propaganda te Apeldoorn en nieuw bepToefde propaganda in ander© declen van het land zijn in het jaarverslag geen nieuwe afdeelingen toegetreden. Het aantal leden van den bond is gedaald van 2JSO tot 2312. In dezen teruggang hebban de drie uitgetreden afdeelingen deelgenomen met 92 leden. De rekening sloot met een batig saldo ad f. 6095, dat is ruim f. 1400 hoogcr dan het saldo over 1927. Van de Nederl. Been deren-Centrale heeft de bond over 1923 een uitkeering van f. 2800 ontvangen. groote tevredenheid. Zij bezaten aan 't eind van 1928 een totaal vermogen van f. 457.291.34. Het jaarverslag van den penningmeester en de begrooting 1929 die in ontvangst en uitgaaf sluit met 't bedrag van f. 11.701.019.30 werd eveneens goedge keurd. Na de pauze volgde een uitvoerige be spreking over een wijziging der statuten, ook iD verband met de eventueele invoe ring van het Pensioenfonds. Het voorstel van het hoofdbestuur werd tenslotte aan genomen. Bij de bestuursverkiezing wegens perio dieke aftreding van de heeren W. van Lan- genhuysen en M. L. A. Schuts en wegens aftreding van den heer H. A. Bekker, die niet herkiesbaar was, werd gekozen «ie heer Cox uit Maastricht en herkozen de heeren van Langenhuysen en Schuts. De periodiek aftredende voorzitter, de lebeer Van den Dries, werd bij acclamatie (herkozen. Hierna werd het hoofdbestuur gemach tigd aan te vragen de verlenging van de Kon. goedkeuring der Bondsstatuten. Goedgekeurd werd de wijziging van arf. 3 sub d der statuten, hetwelk nu zal lui den als volgt: „het verkrijgen van be hoorlijke arbeidsvoorwaarden voor de leden, o.a. door het afsluiten van collec tieve arbeidsovereenkomsten." De uitkeeringbedragen uit het Tubcreu- losefonds werden eveneens volgens het hoof d bestuursvoorstel vast ge steld Hierna hield de bondsadviseur, dr. Hegge een rede „over het sociale Koningschap van Christus", waarna de heer Seararens. secretaris-generaal van het I. C. V. een inleiding hield over de moderne ontwik keling van het bedrijfsleven. NED. R.-K. BOND VAN LOOD GIETERS- EN KOPERSLAGERS- PATROONS. Deze Bond hield zijn jaarvergadering ie 's-Gravenhage. Het jaarverslag vermeldde o.a. de op richting van een R.-K. Bedrijfsraad voor de loodgieters en koperslagersbranche en de uitbreiding van den Bond met twee afdee lingen n.l te Rotterdam en Leiden. De rekening van den penningmeester word croedgokcurd evenals de begrooting voor 1930. Het bepalen van de plaats voor de vol gende jaarvergadering werd aan het be stuur overgelaten. De contributie werd ongewijzigd gehand haafd .Bij de vervolgens gehouden bestuurs verkiezing werden de aftredende be stuurs- loden, de heeren J. Hendriks te 's-Graven hage en H. J v. d. Sommen te Eindhoven, bij enkele candidaatstelling herkozen. Aangenomen we.rd een voorstel van de afdeeling Haarlem om een bondsinsigne in te voeren. Het Hoofdbestuur zal oen ontwerp laten maken en dit ter goedkeuring aan de leden voorleggen. Een ander voorstel van Haarlem Lit spoedige invoering der bisschoppelijke be palingen kon nog niet worden behandeld, daar deze bepalingen nog niet zijn goed gekeurd. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. NEDERL. AANNEMERSBOND. Gistermiddag is te Deventer de jaarlijk- sche algemeene ledenvergadering van den Nederlandschen Aannemersbond begonneu. Om 3 uur heeft de afdeeling Deventer het hoofdbestuur ontvangen in het gebouw van de Bouwkundige Vereeniging. De af- deelingsvoorzitter de heer J. Berends, be groette het hoofdbestuur, voor hetwelk de bondsvoorzitter ir. Thijssen (Amsterdam"* dankte. Na een rijtoer begaf men zich naar het stadhuis. Daar begroette de burgemeester, mr. F. W. R. Wttewaal, vergezeld van wethouders en gemeentesecretaris, het gezel schap. De burgemeester wees op de groote taak, welke de aannemers vervullen in het leven van de bouwwereld en speciaal op de wijze, waarop de Nederl. Aannemers- bond steeds heeft gestreefd naar het voor uitbrengen van den aannemersstand. Ir. Thijssen beantwoordde deze rede met een enkel woord. Daarna volgden een maaltijd en een ge zellig samenzijn. NED. R.-K. GRAFISCHE BOND. Bovengenoemde Band hield zijn alge meene vergadering in het R.-K. Vereeni- gingsgebouw te Nijmegen. Vertegenwoordigd waren bijna alle af deelingen. In het jaarverslag werd vermeld dat het ledental met 149 is gestegen. De meehaniseering in de grafische be drijven liet ook in 1928 haar invloed gel den. Het aantal handizctters- is wederom gedaald (van 1658 tot 1569). Hier staat tegenover een stijging van het aantal ma- chinezetters van 340 tot 356. Aan 't einde van 't verslagjaar bedroeg het aantal wykloózen nog 104. Uitgekeerd werd een totaal bedrag van f. 26.376.92. De finaneieele toestand der verschillende kassen en fondsen van den Bond stemt tot ZAKELITKE OMROEP SCHEVENINGEN-HAVEN Wijziging der golflengte. Wij vernemen, dat met ingang van Maan dag 1 Juli a.s., de golflengte vag den Zake- lijken Omroep te Scheveningen-Havcn tij delijk zal worden gewijzigd van 1852 M. in 1875 M. BEGRAFENIS P. F. FRUYTIER. Te Hontenisse is onder groote belangstel ling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. F. Fruytier, in leven oud-lid der Tweede Kamer en oud-lid der Ged. Staten van Zeeland. Aan de groevo werd het woord gevoerd door den commis saris der Koningin, in Zeeland Jhr. mr. ,T. W. Quarles van Ufford, die met den grif fier ei^ enkele leden van het college aan wezig was Spr. schetste het vele dat de hoer Fruytier voor Zeeland heeft gedaan. Nog. voerde het woord de heer J. A. van Rompu al9 oudste lid van het college van 7845 Ged. Staten en tevens namens de Ze-euwsch- Vlaamsche Tramweg-Maatschappij. van welker bestuur de overledene ook deel uit maakte. De oudste zoon dankte voor de aan zijn vader bewezen laatste eer. VERSPREIDE BERICHTEN. Naar het ..H.bld." verneemt heeft de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen aan het door haar gestichte Steunfonds voor personeel, dat in finaneieele moeilijkheden verkeert, als eerste schenking een gift van f. 50.000 geschonken ter vorming van het grondkapitaal van het fonds. Dc gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 28 Juni nkt plaats hebben. G. COURTELINEt Georges Moinaux, onder zijn schrijvers naam Gourleline een bekend figuur in het Fransche tooneëileven, is gistermiddag te drie uur in een ziekenhuis te Parijs aai» de gevolgen van de ondergane operatie ge storven. Eenige jaren geleden was een zijner beenen geamputeerd, thans had hij ook het tweede moeten missen en met wijs- geerige berusting had hij zich in de nieuwe beproeving geschikt. Na de operatie trad hooge koorts op, zoodat spoedig het ergste werd gevreesd. Te Tours is hij 25 Juni 1860 geboren, zoodat hij op zijn 69sten verjaardag is ge storven. Hij was commandeur in het Legioen van Eer. „HUWELIJKEN WORDEN IN DEN HEMEL GESLOTEN." De directeur van het Centraal Theater te Amsterdam deelt mede, dat de door do Ver eeniging voor Volkscultuur buiten zijn voor kennis aangekondigde voorstellingen in be sloten kring van Huwelijken worden in den Hemel gesloten van Walter Hascnclever niet doorgaan. H. v. B., te L. Het hangt geheel af van de voorwaarden, waarop u in dienst is getreden, of u nog loon kunt eischen- Als er oen dringende reden tot onmiddel lijk ontslag was, hebt u in geen geval recht op loon. W. R., te L. Als de reparaties vaD 7.co omvangrqken aaTd zijn dat u van een gedeelte van het perceel geen gebruik kan maken en deze reparaties langer dan veertig dagen duren, moet de huurprijs verminderd werden naar evenredigheid van den tijd en van het gedeelte, dat niet gebruikt kon worden. B. Ie L Schuijtstraat 113, den Haag. VOOR DONDERDAG 27 JUNI. Hilversum, 1071 M. 10.0010.15: Mor genwijding 12.15—2.00: Concert door het AVRO-Kwintet 2.00—2.30: Lezing door W. Biersteker over „Het Noordzee, slrand. Rustoord en plaats van verschrik king." 2.303.00; Gramophoonmuziek, 3.00100: Knipcursus 4.005.00: Ziekenuurtje 5.005.30: Sporlcauserie door H. Hollander 6.01—7.00: Concert door bet AVRO-Kwintet 7.007.15: Verkiezingsrede. Dom. Partij 7.15—7.30: Verkiezingsrede S.D.A.P. 7.30: Voortzet ting concert 8.01—8.45: Viool-Retical door Nicholas Roth 8.45—11.00: Concert door het Omroeporkest. R. Brinkman (cello). Na afloop: Gramophoonmuziek. 12.00 Sluiting. Huizen, 336.3 M. N. 6 uur 1852 M. Uitsl. NCRV.-uitz. 11.00—11.30: Korte Ziekendienst 12.301.45: Solistenconcert 5.006.30: Solistenconcert 6.30 655: Muziekpraalje 7.358.05: Anti- Revol. verkiezingsrede 8.058.35: Chr. Hist, verkiezingsrede 8.35: Scandinavi sche avond Muziek en literatuur van Scan dinavische componisten en schrijvers. Or kest, declamatie, solisten Daarna persber. Daventiy, 1662 M. 10 35: Morgen wijding 1050: Nieuwsber. 11.05: Le zing11.20: Gramophoonmuziek 12.20: Concert. Doreen Chester (sopraan), Emilm Perea (tenor), Lorna Peruzzi (viool) 1.20: Gramophoonmuziek 2.202.15: Beelduit- zending 3.20: Vesper uit de Westminster Abbey 4.05: Lezing. Tusschen 4.20 6.20: Uitslagen van Lawn tennis wedstrij den te Wimbledon 4.20: Concert. Marga ret Adla (sopraan), Olive Cloke (piano) 450: Dansmuziek - 5.35: Kinderuurtje 6 20: Berichten 6.35: Nieuwsberichten 6.50: Landbouwberichten 6.55: Muzikaal Intermezzo 7.05: Strijkkwartet 7.20: Lezing 7.35: Muzikaal Intermezzo 7.45: Lezing 8 05: Vaudeville 9.35: Lezing 9.50: Nieuwsberichten 9.55: Orkestconcert. Twee nieuwe balletten van Igor Strawinskv onder diens persoonlijke leiding. 11.20: Dansmuziek 11.35 12.20: Vocaal concert. Edna Thomas. Parijs, „Radio-Paris", 1744 M. 12.50: Gramophoonmuziek 4.05: Klassiek uur tje van Radio ct Pensée 6.55: Gramo phoonmuziek 8 20: Orkest-concert m.m. v. solisten en instrumentaal kwintet Langenberg, 462.2 M. 10.3512,15: Gramophoonmuziek 12.40: Gramophoon muziek1.252.50: Orkeslconcert. Anita Greve (alt) 6.056.50' Gramophoon muziek 9.059.35: Orkeslconcert. Cor nells Bronsgeest (bariton) 9.35: Concert door het Lüttichet Strijkkwartet. Daarna tot 12.20: Orkesconcert. Zeesen, 1651 M. 6.10: Weerbericht 10.355.20: Lezingen enz. 5.206.20: Orkeslconcert 6.208.15: Lezingen enz. 8.20: Piano-retical door Alice Jacob Loowenson 8.50: Vocaal concert door Emmy von Sletten (sopraan) 9.20: Orkest- concert Daarna: Persberichten en tot 12.50: Dansmuziek. Omstreeks 2.20 's-naclifs: Uitzending uit Amerika van do boksmalch SchmclingPaolino. Hambnrg, 391.7 M. 4.35 Orkest- concert 5.20: Orkestconcert 6.20; Concert 7.15; „Der Rosenkavalier" Mu ziek v. Rich. Strauss11.35: Dansmuziek. Bruesel, 511.9 M. 5.20 Trio-concert 6.50: Gramophoonplaten 8.35: Ope rette-fragmenten. Orkest en solisten 9.05: Vervolg van 8.33. Naar het Engelsch van A T. QUILLER—COUCH. 57) Ik herinner mij nu dat ik zoo kinderach tig was om dat voortdurende maanlicht tc tillen vermijden; de maneschijn viel tel kens op den kant van mijn boot bij lederen nemslag dien ik deed: ik had telkens een enigszins triomteerend gevoel wanneer :k een oogenblik onder een brug dat licht ver meed. Dit alles herinner ik mij nu .-n ik 'erwonder mij over die onbeduidende ge waarwordingen. Dan weor ving ik den geur 'P van een witte roos en vroeg ik mij af die geur vandaan kwam Ik had dien- re'.fden geur geroken dien middag in de ka mer waartClaire afscheid van mij genomcu kal. Hoe was die geur mij gevolgd? Daarna ke?on ik de lichten te tellen, te tellen. steeds ran voren af aan. En steeds zag ik dien j manestraal naast mij. Ik zat nog in mijn jas gehuld, ofschoon de cape had weggeslagen om mijn armen lr'i ie hebben voor liet roeien. Terwijl ik maar steeds doorroeide. Ik herinner mij dat ik een omweg maakte Jm de menigte schepen Je vermijden die op ;"4 aanbreken van den dag lagen Ie wnch- ;-'i om naar de Markt te gaan en den witten ■"n tegen den hemel te zien afsteken. Maar mijn volgende indruk, die mij eenigszins is «ilebleven was. dat ik in de schaduw van "i driemaster door roeide, die dicht bij den oever lag. Toen ik wal in het licht kwam, zag ik de woorden „Watcr-Wilch" in witte letters op den donkergeverfden boeg staar.. Op dat oogenblik was ik bijna midden lusschcn de schepen. Ik keek achter mij en zag taUooze masten tegen den hemel afste ken. Ik roeide nog een eind verder en bleef toen stil liggen. Waarom nog verder te gaan? Hier kon ik mijn plan ten uitvoer brengen even goed als verder op. Niemand zou waarschijnlijk den plof in het water hooren als ik overboord sprong en al hoorde men het, niemand zou er zich om bekomme ren. Ik was toch buiten het maanlicht. Dus ik nam liet trommeltje uit mijn jas en legde het op den achtersteven, ik wou het met den sleutel in het water laten zinken voordat ik er zeif in sprong. Dus ik haalde den j sleutel uit mijn anderen zak. deed mijn overjas uit. toen mijn andere jasje en vest. j vouwde ze zorgvuldig op en legde ze pear op i het achterbankje. Toen dit afgeloopen was slak ik den sleutel in den eenen broekzak, mijn horloge en ketting in den anderen. Ik wou alles heel bedaard en ordelijk doen, dacht ik. Stilletjes deed ik mijn schoenen uit, toen mij plotseling iels inviel Het was mogelijk dat in mijn laalslen strijd de be geerte om te leven zich van mij zou meester maken cp haast zonder het zelf te willen zou ik dan misschien gaan zwemmen. In den ouden tijd te Lizard Town kon ik even goed zwemmen ais loopen. en ik twijfelde er niet aan of ik zou, zoodra ik in het water was. mijn armen beginnen uit te slaan. Kon ik op vastberadenheid genoeg rekenen om mijn armen stil Ie houden cn mij stilletjes Ie laten verdrinken? Dit was bepaald een moeilijk geval; maar ik besloot alles zoo zeker mogelijk te ma ken. Ik haalde mijn zakdoek uit mijn zak en bukte om mijn voeten stevig aan elkaar vast to binden. Dit alles deed ik doodbe daard en werktuigelijk. Zoover ik van iets zeker kan zijn dat a! zoo lang geleden is, weet ik hee! zeker dal er van aarzeling om mijn voornemen ten uitvoer te brengen geen sprake was. Neen, aarzeling behoefde ik niet te overwinnen, want ik aarzelde niet. Ik bukte en had mijn zakdoek al om mijn enkels gebonden, toen mijn bootje zachtjes tegen iets anders aanschuurde. Ik keek op cn zag een donkeren scheepswand hoven mij en vlak boven mijn hoold de witle let ters „Water-Witch". Hier zou het dus nooit kunnen. Mijn bootje was met den stroom de rivier weer op gedreven met den achtersteven vooruit, maar een beetje schuine tegen den kotting van den schoener aan. Ik moest weer ach teruit zien te komen, want anders zouden de menschrn op het schip mij hooren. Ik duwde zachtjes af en nam de riemen op toen ik plotseling stemmen hoorde van den achtersteven. Mijn eerste opwelling was, zoo spoadig mogelijk zien weg te komen en ik had reeds een halven slag gedaan, toen er iels was dat mij noodzaakte op tc houden en mijn hart bonsde van schrik. Wat was dol? Iels in de stemmen? Ja. Iets dat mijn gevoelloosheid van mij weg rukte alsof hel een spinneweb was; iets dat mij den adem deed inhouden, on mijn oor inspannen om uil alle macht te luis- luisteren. De twee stemmen waren van een man en een vrouw. Zo spraken vrij hord, alsof ze aan het kibbelen waren; de vrouwenstem was smeekend en vermanend, die van den man dreigend en hard. Maar dat was de reden niet dat mijn hart plotseling onslui- I mig begon te kloppen en al het bloed mij naar het hoofd steeg. Want in die stemmen herkende ik die van mevrouw Luttrell en Colliver. „Heb je nu nog niet genoeg gedaan?" sprak de vrouw. „Komt er geen eind aan je wreedheid dat je mij zoo moet vervolgen? Neem dat geld en laat mij heengaan." „Ik moet meer hebben," luidde het ant woord. „Ik heb waarlijk niet meer. Ga heen, dan zai ik je la tor nog meer zenden. Daar doe ik oen eed op", „Ik kan niel heengaan," zei de man, „Waarom niet?" „Dat doet er niet toe. Ik word vervolgd." Nu [luisterde de man eenige woorden, die ik niet kon verstaan. „Zoodat, tenzij je je man aan de galg wilt zien hangen en ik ver zeker je, dat ik in mijn laatste stervons- specch niel zal vergelen de vriendelijke hulp Ie vermelden, die ik van jou ontvangen heb en van Cla Still still Als ik dal gold krijg zal Je ons dan ten minste voor een lijd met rust laten? Ik ken je aard en zal niet om medelijden vragen alleen voor een korten tijd rust. Ik moet het aan Claire vertellen, het arme meisje zij weet nog niet ITeel zachtjes aan was mijn bootjo largs den boeg van het schip gedreven. Ik draaide het om. zoodat de punt den ankerketting aanraakte en maakte de boeglijn vast. Toen greep ik mij aan den ketting vast en slond met mijn bioote voelen op den rand van mijn boot bij den boeg. Ik greep opnieuw den ketting en zwaaide mi) zelf op den klui verboom, die niet ver boven het water uit- slaktoen duwde ik mijn linkervoet tus schen de stag en hing zoo een oogenblik om tc luisteren. Zij hadden mij niet gehoord, want ik kon hun stemmen nog hooren. Het geluid van het water had mij eerst doen vreezen dat zij er iels van gemerkt hadden Maar een oogenblik daarna had ik den moed mij op te werken tot de boegspriet en toen ik daar in mijn volle lengte op lag uit vrees anders opgemerkt Ie worden, sloop ik langzaam vooruit cn kwam stilletjes op het dek. Zij slnnden samen bij den bezaansmast, hij met aijn rug naar mij toe, zij niet geheel afgewend zoodat ik hij het maanlicht een gedeelte van haar gezicht kon zien en den zilverachtigen glans van haar grijze haar. Ja, zij waron het, dat was zeker en zij had den mij niel gezien. Aan mijn wraak, waar naar ik zoo lnng had gezocht, kon voldaan worden Plotseling, terwijl ik naar ben stond tc kijken, horinnerdo ik mij mijn mes het mes dat mijn vader had doodgestoken. Ik had het in de schuit laten liggen dwaas die ik was! en het trommeltje. Zou ik te rug kunnen kruipen, zooals ik gekomen was? Zou ik die poging wagen ter wille van het genot het stuk staal in Simon Collivers zwarte hart te steken? Het was een onwijze gedachte, maar ik was met hart en ziel verlnngend naar dien moord en de kans hem neer te slaan met hetzelfde mes, dat hij in mijns vader3 wond had laten steken, was mij te veel waard om het plan gemakkelijk op te ge ven. Zeer waarschijnlijk was hij op dit oogenblik gewapend en ik had geen ander wapen dan de blanke hand. Daar daclit ik dus niet over. Het kwam zelfs niet bij mij op, dat hij zich zou verdedigen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 9