de spaansche oceaanvliegers. UIT DE RIJNSTREEK. alphen. boskoop. leiderdorp. rijnzaterwoude: reclame. cfcOSROZ&M W ZErErp MET ri£T AMKE-R aalsmeer. haarlemmermeer. hillegom. oegstgeest. katwijk. lisse. sassenheim. warmond. wassenaar. zoeterwoude. INGEZONDEN. christelijk NATIONAAL ZENDINGSFEEST. Omtrent het lot van de Spaansche Oceaanvliegers verkeert men nog altijd in het onzekere De Spaansche minister van marine verklaarde in den ministerraad, dat de vliegers als verloren moeten worden be schouwd, wanneer de gevonden vliegtuig- resten inderdaad die van „Numanica" blij ken te zijn Ook Primo de BiVera moest constaleeren, dat de laatste berichten wei nig bemoedigend waren. Naar zijn meening is het foutieve bericht van een landing op de Azoren te verklaren, doordat men het draadloos uitgezonden plan der Spaansche vliegers om aldaar een landing te maken, als een feit heeft beschouwd! In luchtvaartkringen koestert men inlus- schen nog hoop, dat Franco bij het gunstige weer van thans gered is. Zooals bekend, heeft de minister van marine aan de duikbooten van Cartagena opdracht gegeven naar het vermiste vlieg tuig een oitflerzoek in te stellen, i Tot gisteravond 8 uur was nergens cenig spoor van Franco's vliegtuig ontdekt. Het Engelsche moederschip voor vliegtuigen „Eagle", dat van Portsmouth naar Gibraltar onderweg is, heeft drie vliegtuigen uitge zonden om aan de opsporing deel (c nemen, maar twee zijn reeds onverrichter zake teruggekeerd. Op de door hen afge legde route hadden de waarnemers niets kunnen ontdekken. Als laatste hoop en mo gelijkheid zal nog op tal van kleine eilandjes der Azoren-groep gezo.cht worden, waar geen of weinig menschen wonen en geen geregelde communicatiemiddelen voor handen zijn. A.-R. Kiesveieeniging. Gisterenavond hield de A.-R. Kiesvereen. in het Nulsgebouw wederom een propa- gandarvergadering. De zaal was ook dit keer bezet. Na het zingen van Ps. 138:1 hield de voorzitter een kort welkomstwoord waarna ds. v. Grieken van Rotterdam uit eenzette: „waarom Anti Revolutionair". Na dit onderwerp te hebben geschetst benevens de beginselen van andere partijen sprak de voorzitter nog een opwekkend woord. Van do gelegenheid tot het stellen van vragen werd geen gebruik gemaakt. Hierna eloot ds. van Grieken met dankzegging. Tijdens het leggen van een electrische kabel langs de ICerkvaart welke werkzaam heden worden uitgevoerd door de firma [Wilson uit den Haag deed zich een ongeval voor waarbij een tweetal arbeiders dier fir ma ernstig werden verwond en een hunner zelfs twee ribben brak. Genoemde arbeiders werden door dr. de W. uit Aarlanderveen (behandeld en naar hun respectievelijke woonplaatsen vervoerd. Gisterenavond gaf de muziek ver een. „Axli et Reliegoni" op het voormalige ter rein der H.B.S. t.o. de Rijnkade een goed geslaagd concert. Niettegenstaande het koude weder bestond voor het concert nog veel belangstelling en stonden vele luiste raars langs de Rijnkade. Het door deze ver- eeniging uitgezocht terrein is voor 't geven van een concert zeer geschikt daar zoowel de muzikanten alsmede het publiek op deze plaats niet de minste hinder -van het ver keer ondervonden en do muziek bovendien heel aardig over den Rijn klonk. De opbrengst van de gisteren door den Ghr. Nat. Werkmansbond gehouden speldjes dag ten behoeve van het T.B.C.-fonds be draagt f. 283.75. GEMEENTERAAD. Vragen over een vierde postbestelling Een rooilijn-kwestie De verzakkingen van het nieuwe Raadhuis. Voarzdter: de heer P. A. Coiijsn, burge meester. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering wor den, behoudens een enkele wijziging, on veranderd vastgesteld. Alle ingekomen stukken worden aange nomen voor kennisgeving. B. en tV. deelen mede, dat met de Am- sterdamsclie Ballast Maatschappij een con tract voor levering van electricitedt voor fpxïot verbruik is afgesloten. Genoemde maatschappij heeft zich verbonden om in 3 jaren tijd 600.000 K.W.U. te verbruiken. Verder leggen B. en W. over een schrij ven van den directeur van het Postkan- jfcoor van Gouda, als antwoord op een schrijven van B. en W., houdende een klacht over de besteling van de post. De heer Brand zegt, dat de klachten over de slechte postbestelling gegrond wa ren. Waar met ingang van 1 Juli 1929 Bos koop een gewoon kantoor zal worden, en het hulp-kantoor dus wordt opgeheven, meent spreker, dat wellicht dit het geschik- ete moment is om aan te dringen op een vierde bestelling. De Voorzitter meent, dat dit weinig re sultaat zal geven, gezien het feat, da-t ste den als Groningen en Utrecht slechts met groote moeite een 4e bestelling konden handhaven. Na nog eenige discussie stelt de Voor zitter een punt aan de orde, hetwelk niet pp do agenda is vermeld. Het 'betreft een kwestie over een rooi lijn met den heer J. van Klaveren. Van KlavereD wil op den hoek van de Zijde en de Puttokade een woonhuis met garage bouwen. Nu is hij van meening. dat voor de Puttekade geen rooilijn geldt. B. en W. me en en van wel. Uit het beta*, artikel der Bouwverordening blijkt, dat wanneer geen rooilijn is vastgesteld, zopals met de Putte kade het geval is, dan de lijn geldt, welke getrokken wordt langs den voorgevel van het perceel onmiddellijk grenzende aan het bouwterrein. In dit geval zou dit voor den heer Van Klaveren een te zeer ingrijpen in het ge bruiksrecht van den grond door van Klave ren beteekenen. B. en W. meen en daarom ook, dat er in dit geval afwijking van de bestaande bepaling mogelijk moet zijn. De heer De Ruyter vindt de oplossing, zooals B en W. zich die voorstellen, niet bijster gelukkig. Wanneer Van Klaveren zoo vlak bij den weg bouwt, wordt do weg te smal voor autoverkeer. Na eenige discussie vraagt de Voorzitter of de Raad machtiging wil verleenen om voor den aankoop van bedoelden grond een bedrag vaD f. 300 te besteden. Indien Van Klaveren dan bereid mocht zijn om den grond te verkoopen, zal aan den voor kant aan de Puttekade van het terrein een strook ter breedte vam 2 M. worde* gekocht. Dit blijkt op tegenstand te stuiten. De heer De Ruyter stelt voor om de machtiging te verleemen. Na nog eenige discussie wordt het voor stel verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Het voorstel van B. en W. om onthef fing van het betr. artikel der Bouwveror dening te verleeroen, wordt vervolgens aan genomen. Aanbieding door B. en W. van het rap port, uitgebracht door de hecren J. H. Mohr en A. Keijzer, betreffende de aan het nieuwe Gemeentehuis aangebrachte her stellingen, tengevolge van plaats gevonden hebbende verzakkingen. De Voorzitter zegt, dat de kosten nog met f. 364-.50 verhoogd moeten worden, in verband met verbruikte steen en, welke feitelijk bestemd waren voor publieke werken. De heer Mosman meent, dat de Raad zich door dit rapport veilig kan gevoelen. Alle twijfel is nu weggenomen-. Hij kan zich cr ten volle mede vereenigen, dat aan de beide heeren, welke het rapport hebben uitgebracht, dank betuigd wordt voor hun arbeid. Spreker zou het bedrag, hetwelk den heer Mohr wordt voorgesteld te geven, wallen verhoogen van f. 400 tot f. 600. De heer Houdijk noemt het minder aan genaam, dat de post voor den bouw van liet Raadhuis, tengevolge van de verzak kingen met een f. 8000 is overschreden. Waar de architect van het raadhuis tevens gemeente-opzichter is, vraagt hij zich af hoe zal het zijn bij de dagoüjksohe dingen- Spreker wiO zijn leed-wezen uitspreken over den gang van zaken bij den bouw van liet Raadhuis. Hij verwacht, dat B. en W. met ernst de zaak zullen bekijkeD en dat zij zich zoo noodig boven den persoon zullen stellen. Wordt vervolgd). Ter Secretarie zijn inlichtingen te be komen omtrent twee reserveautobanden rnet binnenbanden en velgen, waarvan één band zoo goed als nieuw. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt heden avond 8 uur in openb. vergadering bijeen. Agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen slukken. 3. Benoeming ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. Aanbeveling 1, J. W. de Ren; 2. S J. Visser. 4. Bespreking plannen verbouw 0.-L- school. 5. Benoeming leden slembureau. 6. Wijziging begrooting 1928 en 1929. 7. Vaststelling kohier verpliehlings- belasling 8. Vaststelling kohier Hondenbelasting. SNEL SCHUIMEND EN REINIGEND. SPECIAAL TOOR HET BAD. OP GOEDE ZEEP STAAT: Pastoor Dievenbach gaat heen. De Weleerw. heer, Pastoor A. B. Dieven bach, van de oud-kath. Gemeente te Aals- meer-Oost, heeft tegen 1 December a.s. zijn emeritaat aangevraagd. De heer Dievenbach is sinds November 1904 als herder en leeraar aan de oud-kath. kerk verbonden geweest en voordien eew 15-tal jaren als zoodanig te Zaandam .Met zijn 25-jarige ambtsbediening in deze gemeente, in November a.s., valt fcjjna gelijktijdig samen zijn 40-jarig priester jubileum. Ongetwijfeld zullen die dagen voor den in de heele gemeente beminden pastoor tot de onvergetelijkste zijne levens worden gemaakt, hoezeer zijn heengaan ook wordt betreurd. Pastoor Dievenbach heeft meege deeld, dat het in zijn voornemen ligt. te Aalsmeer-Oost te blijven wonen. Zjjn Eerw. zal dus, hopen wij, nog lange jaren, voor de gemeente behouden blijven, en moge hij, evenals tot nu toe, de kracht en de werk lust vinden, zich op algemeen terrein onder de vooraanstaanden te blijven scharen. De plakwoede. B. en W. herinneren de kiesvereenigingen alhier aan de overeenkomst in 1927 met hen aangegaan, om' ter propaganda van ver kiezingen geen muren of schuttingen, straten enz. te gebruiken, als plak- of schilder- objecten, wat bovendien- in de politieverorde ning als strafbaar is vastgelegd. Enkele par tijen hebben zich, ondanks vroegere afspraak en kans op bekeuring, weer laten verleiden te plakken en de straten te beschilderen, n.l. communisten en soc.-democratem. Er zijn andere en betere middelen om pro paganda voor beginselen te maken. Gisteren werd onze gemeente bezocht door een 200-tal schoolkinderen, die onder leiding van 't onderwijzend personeel per s.s. „Volharding" van de hoofdstad kwamen. Eeni ge kweekersen en de C. A. Veiling werden in oogenschouw genomen. Het weer was niet mooi, doch ongetwijfeld zijn allen hoogst voldaan weer huiswaarts gekeerd. B. en W. stellen den gemeenteraad voor een aanlegsteiger te maken aan den Westpias, ten dienste der nieuwe uitbreiding. Begroo ting f. 13.500,Voor gedeeltelijken aanleg der nieuwe begraafplaats vragen zij voorts aan den raad een crediet ran f. 100.000,— to noteeren. Voorts: te besluiten tot het instellen van een „Bedrijf voof Gemeente werken" en daarvoor een administrateur aan te stellen, zoo mogelijk met 1 Sept. a.s., op een salaris van f. 2500, Woonhuis afgebrand. Maandagnacht brandde aait den Leimnider- cifk alhier af het nog zoo goed als nieuwe woonhuis bewoond door den beer G. Evel- cens. De bewoners konden zich niet dan met groote moeite in nachtgewaad in veiligheid brengen. Met het oog op den sterken wind viol er aan redden niet te denken en werd het huis in zeer korten tijd in de asch gelegd. Ook van den inboedel kon niets worden gered. De oorzaak moet vermoedelijk aan kortslui ting worden toegeschreven. Verzekering dekt de schade. De Z.Eerw. heer Karstens te Amster dam .benoemd tot Pastoor bij de E.K. Par.- kerk le Hoofddorp, hoopt dit ambt direct na de Kamerverkiezingen te aanvaarden. Een meisje verdronken. Gisteravond Ï9 er in de Haven alhier eeo meisje van 7 jaar verdronken. Toen omstreeks 7 uur het dochtertje van den heer K. in de Havenstraat vermist Werd cn men twee balletjes op het water in de Haven zag drijven, werd het ergste gevreesd. De politie en verscheidene helpers begonnen (e dreggen. Het was ongeveer half tien toen het lijkje opgehaald werd. De verslagenheid en deernis met het zwaar getroffen gezin onder de honderden toeschouwers was groot. dempt water) nabij bet z.g. Paulusboschje aan oen heer J. W. A. Lefeber alhier. 9. Voorstel van B .en W. om met de Nfderlandsch Hervormde Kerkvoogdij eene koopovereenkomst aan te gaan voor den aanleg van eene Algemeeno begraafplaats. 10. Nader voorstel vam B. en W. om een perceel grond langs den Graohtweg als ijs baan ter beschikking te stellen van de Lisse- sche IJsclub. 11. Verzoek van eenige kappers om wij ziging van de verordening op de winkelslui ting voor zooveel betreft het sluitingsuur banner zaken. 12. Voorstel van B .en W. tot wijziging van de algemeene politieverordening. ,13. Voorstel van B. en W. en de water leidingscommissie tot verlaging van de tarie ven voor de levering van water door het gemeentelijk waterleidingbedrijf. 14. Vaststelling van de rekening der ge zondheidscommissie, zetelende te Katwftk, over het jaar 1928. 15 Vaststel.ling van de begrooting dier commissie, over het jaar 1930. 16. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van eene geldle6ning wegens uitbreidin gen van het gasbedrijf. 17. Vaststelling van het verslag ran het gas- en waterleidingbedrijf over het jaar "28. 18. Comptabiliteit. 19. Ingek. stukken en' mededeelingen. Bij den bloemist de V. werden uit den tuin twee tuinstoelen vermist. Dat is voor oen tweeden keer, dat hier zooiets voorkomt dit jaar. Men zij dus op z'n hoede. De collecte voor het geschenk aan de Minahassa bracht hier op f. 210,05 netto. o Raadsagenda. De raad 'der gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Vrijdag 28 Juni des avonds om 8 uur. De agenda luidt: 1. Verzoek van den heer J. Hunemaiv om eervol ontslag als assistent aan de Open bare school met ingang van 1 Sept. eJc. 2. Verzoek van den heer Gjjsbert van Parijs, om eervol ontslag als waagmeasier. 3. Voorstel van B .en W., om den heer M. van der Linden te benoemen als waag- meester. 4. Verkoop van een perceel bouwterrein langs de Tulpenstraat aan den heer F. Slottje alhier. 5. Verkoop van een perceel bouwterrein langs de Narcissenstraat aan den heer J. P. de Koning, alhier. 6. Verkoop van een perceel bouwterrein lang? de Kanaalstraat aan den heer L. Ent- heven te Haarlemmermeer. 7. Verkoop van een perceel bouwterrein lang? de 2e Havendwarsstraat aan de fa. Daudey en Co. alhior. 8. Verkoop van een perceel grond (ge- j Adressen van de winkeliersver. „Oegstgeest" Door het bestuur van do W ink eli ersv er e ?n Oegstgeest" zal een tweetal adressen ver zenden worden, n.l. le aan den directeur ran het Postkantoor te Leiden, waarin ver zocht wordt om verandering te brengen in: de bediening aan de loketten aan het post kantoor alhier, waardoor het hinderlijk lange wachten worde opgeheven; ten 2e om, zooals te Leiden geschiedt, des avonds een buslich- ting in te stellen om 10 uur; ten 3e om in de namiddaguren als het postkantoor is ge opend, ook zegels» verkrijgbaar te stellen. Het tweede adres zal gericht worden aan den directeur van de Sted. fabrieken van gas en electriciteit te Leiden. In dit adres wcrdl de klacht geuit dat leden van de ver- eeniging die in het tweede gedeelte van de De Kempenaerstraat wonen, en leden dezer vereenigingen, die met motorische kracht werken, zeer slecht electrisch licht hebben, vooral als de machines werken. Ook in dit adres wordt om verbetering van den toestand verzocht. Burgerlijke Stand. GeborenWilly, d.v. P. v. d. Valk en E. van Egmond. Overleden: M. Tuit, echlgen. van L. D. Groen. De heer mr. Tenkoe Dzul Karnin alhier is bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië om te worden geplaatst in rechterlijke be trekking. Onze vroegere plaatsgenoot de heer H. G. Brussee, thans wonende te Rijnsburg, is benoemd tot onderwijzer aan de M.U.L.O.- Scbool te Scheemda. Geen verlaging van den gasprijs. Bij de behandeling de rbegrooting in de maand November werd een verlaging van oen gasprjjs in uitzicht gesteld. B. en W. zouden naar bevind van zaken handelen. Het komt hun raadzaam voor, met het oog op de verzwaring van het buizennet die f. 25.000 zal kosten, dit jaaT de prijs nog niet te verlagen. Sassenheim maakt met een prijs van 10 ct. per M3. toch nog geen slecht figuur. Door het Rijk wordt in het tekort der 37 woningen van de Woningbcmwvereeo. „Vooruitgang" bijgedragen een bedrag van f. 3399,40. PROTESTANTSCH FONDS VOOR ZIEKENHUIS VERPLEGING Algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer M. de Vries, opent de vergadering en heet de weinige aanwe zigen welkom, waarna de notulen der vo rige vergadering worden voorgelezen en onveranderd worden vastgesteld. Door den heer Langelaar, secretaris, wordt verslag uitgebracht over het vereeni- gingsjaar 1928, waaruit wij noteeren Het aantal leden bedroeg op 1 Januari 1928 23-1 en op 31 December j.l. 257. Naar aanleiding van het vijfde verslag jaar werden de volgende cijfers gememo reerd. Met 172 ledem begonnen, steeg 't leden aantal in de 5-jarige periode tot 257, een vermeerdering van 50 pCt., terwijl gedu- rende dien tijd voor rekening van het fonds in ziekenhui-zen verpleegd werden 41 leden met een tot-aal van 821 verpleeg dagen, te wetenin 1924 5 verzekerden met een totaal'van 108 verpleegdagen; '.u 1925 7 met 189; in 1926 5 met 72; in 1927 6 met 204; in 1923 18 met 248. Dank zij het klein aantal verpleegdagen over de eerste 3 jaren kon een voordeelig kas-saldo gevormd worden, wat op 31 De cember 1928 bedroeg f. 1003.46. De penningmeester, de heer Bergman, geeft daarna een duidelijk overzicht van de ontvangsteü en uitgaven in het afge- loopen vereenigingsjaax. Bij monde van den heer A. Zekveld wordfl in verband hiermede, namens de commis sie van toezicht rapport uitgebracht oveij het geihouden beheer, wat in volmaakte orde is bevonden en spreker aanleiding geeft een woord van dank te richten voor de accurate wijze, waarop de heer Berg man zijn taak, welke zeer veel werk me debrengt, opvat. Onder applaus der vergadering worden de voornoemde verslagen zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd en de resp. functionarissen door den voorzitter be dankt voor het vele werk door hen geheel belangloos voor de vereeniging verricht. Aan de orde is nu bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van den heer A. de Vries. Op voorstel van den heer D. P. Ramp wordt genoemde heer bij accla matie herkozen, die onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen zijn herbenoeming aanvaardt. In de vacature ontstaan door het over lijden van den heer C- Wilbrink, wiens heengaan in het jaarverslag werd geroo. moreerd, werd als lid van de commissie van toezicht benoemd de heer D. P. Ramp, ooi wiem op één na alle stemmen waren uit gebracht. De heer Ramp verklaarde zicK bereid zijn benoeming te aanvaarden, waarna de voorzitter hem in dit college, wat zoo nauw met het bestuur samen werkt, welkom heet. Naar aanleiding van een in het jaarver slag opgenomen uiteenzetting over het nut van het vormen van een reserve, een v»q de vraagstukken, die op de Federatiever gaderingen meermalen ter tafel kwamen, werd vanaf de bestuurstafel het voorstel gedaan tot het vormen van een reserve over te gaan. Op verzoek van den voorzit ter wordt door den heer Langelaar bef voorstel nader toegelicht. Aan de hand van statistische gegevens, door het advies bureau der Federatie verzameld, heeft deze berekend dat bedoelde reserve als minimum voor deze vereeniging f. 2000 moet bedragen. Een bedrag, dat maar niet' direct, gereserveerd kan worden en hij stelt daarom voor te beginnen met uit het kas saldo te reserveeren een bedrag van f. 250, en van de contributie 1 ct. per lid en per week, dat is rond f. 150 per jaar, na ver loop van 10 jaar kan dan met bijbereke- rning van rente op rente op het benoodigdé bedTag van 2000, reserve gerekend wor den. Na eenige bespreking gaat de ver gadering met liet voorstel accoord en wordt" besloteD dat deze reserve zal belegd wor den in staatspapieren, die hoewel een flinke rente gevend, toch zoo noodig di rect verzilverbaar zijn. Do reserve zal niet kunnen worden aan gesproken. dan in geval onverhoopt door abnormale groote uitkeering de kas-mid- delen zijn uitgeput en het fonds daardoor niet meer in staat is aan zijn aangegane verplichtingen inzake ziekenhuisverple- ginsr te voldoen. Hierna wordt de vergadering gesloten. De minister van onderwijs, kunsten en. wetenschappen heeft benoemd tot lid van de subcommissie voor de Nederlandsche Taal en letterkunde, belast met het exami- nceren van hen, die in 1929 een acte van bekwaamhed wenschen le verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in deze vakken, dr. J. Heinsius, alhieT. De collecte voor het Fonds van den ge- wapenden dienst heeft in deze gemeente op gebracht f. 32.50. Aan den heer G. Goedhart is wegens vertrek uit deze gemeente eervol ontslag verf eend als commandeur bij de Brandweer in de Weipoort en is in diens plaats be noemd geworden door B. en W. de heer C. van Leeuwen, Weipoort alhier. Naar we vernemen is de heer C. Berg. die -gedurende meer dan 25 jaren de functie van aschophaler in deze gemeente vervuld heeft, voornemens tegen 1 October aan staande zijn betrekking neer te leggen. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste slukken wordt niet teruggegeven. i Juli a.s. te Soestdijk. Bekend geacht wordt dat op bovenge noemden datum 't Chr. Nat. Zendingslees gehouden zal worden in een der bosschen van H. M. de Koningin Moeder le Soe? - dijk (naast het paleis). Vanaf Leiden kan op den dag van n. Zendingsfeest de reis gemaakt worden ra Utreeht. Het eenvoudigste en goedkoopste te reizen op een gezelschapsbiljet. Voor deelname kan men zich dagavond aanmelden bij den heer J. G- Dijk, Boekhandel. Nieuwsleeg. De van een retour LeidenBaarn beara. f. 2.52. De reis wordt gemaakt mei den' 's morgens 7 uur vanaf Leiden vertrekken Verzameld wordt om 6.45 in de hall v het station. Vele honderden Leidenaars worden wachtl Men haastte zich du? met melding aan bovengenoemd adres. De Regelingscommisae f v. h. Chr. Nat. Zendingsfecs- 2-J

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 6