70ste Jaargang DINSDAG 25 JUNI 1929 No. 21249 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenter gevestigd zijn. per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 u 0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. STEMMING VOOR DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, en, liegen betaling der kosten, in afschrift ver krijgbaar wordt gesteld, de lijst van de kiezers aan wie is gezonden de oproeping9- iaart, bedoeld in art. 53 der Kieswet, voor stemming in deze gc-'meente, te houden op Woensdag 3. Juli aanslaande, ter ver kiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en wier naam niet voorkomt op dc kiezerslijst dezer gemeente. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 Juni 1929. 7325 het leidsche stadhuis. In het Bouwk. Wkbl. Architectura wijst Zïïiers er op, dat de Rijksmonumentencom- missie niet is voorgelegd de vraag ofinder- de kwestie van een nieuw te bouwen raadhuis onverbrekelijk verbonden moet zijn met de situatie BreestraatVischmarkt. De mogelijkheid dat de beste oplossing voor den bouw van een nieuw Raadhuis ten slotte zou Mijken een geheel andere situatie te vragen, daardoor uitgesloten. Dat onderzoek hüd kunnen leiden tot de tikpraak, dat gèènj andere oplossing dan die tan BreestraatVischmarkt mógelijk' of be- rikbaar zou kunnen zijn. In welk geval de lans reeds door de Rijkscommissie voor do lion urn en ten zorg aangegeven richting inder- taad de eenig juiste zou zijn. Doch ook had fen dergelijk onderzoek kunnen leiden tot het van elkaar loS maken van de problemen van restauratie en stadhuisbouw. In welk geval lóch ook tot de mogelijke restauratie der waardevolle gedeelten van het voormalige raadhuis zou moeten worden overgegaan. Het bij uitstek deskundige onderzoek over fó mogelijkhedenvan restauratie van het Voormalige raadhuis heeft volledig plaais ■evonden. Wij weten thans op welke wijze ".ze het best kan geschieden. Eer. eveneens noodzakelijk deskundig on derzoek naar de beste wgze om tot den tcuw van een nieuw Raadhuis te komen heeft tit*, volledig plaats gevonden. Wij weten dus -óti cp welke wijze deze het best zou kun- ten geschieden. Hel ligt daarom z.i. op den weg van de srchitectenorganisaties openlijk uit te spi e tan haar groote waardeering voor het ob- ÏKtievo en deskundige onderzoek van de Krjbmonumentencommissie en haar volledig te steunen in' haar conclusies voorzoover die tp de restauratie betrekking hebben. Ook ligt het op haar weg te blijven aan gingen op het alsnog laten bestude eren door deskundigen van het situatievraagstuk. Het komt hem» voor dat de Rijkscommissie teer de Monumentenzorg als geheel, en haar i-oen ieder afzonderlijk- zullen kunnen onder schreven een verzoek om alsnog de zeer belangrijke vraag te onderzoeken of het touwen van het nieuwe stadhuis ,,ter plaatse *an het oude" inderdaad tot de beste op ging zal leiden. handelsregister van de kamer van koophandel en fabrieken voor ritnland te leiden. Nieuwe inschrijving: N.V Nieuwe Leid de Courant (in oprichting'.. Hooigracht 35, leiden. Dagbladbedrijf. Eigenaresse; NV. dagblad „De Rotterdammer", Rotterdam. Gevólmachtigde: J. Groenewegen, Rij9- •'Jk (Z.-H.) ^•de-eigenaren: T. Plan tonga, Den Haag; E(1 T. van der Meer, Wassenaar. Wijzigingen: Maatschappij lot Detailver koop van Petroleum „De Automaat", Leven- •^l 166, Leiden; Hoofdzetel 's-Graven- ^ge. Ontslagen Depothouder; H. v. d. Kamp '-Leiden; Nieuwe Depothouder: R. Lysten, k Leiden. N. V. Snelpersdrukkerij „Hermandad" Lïngebrug 107, Leiden. Nieuwe Comraisa- •■^n: A. Leewis, te Amsterdam. A. G. Logerhoed. Amsterdam en H. van Leusden. ^Graven h age. ..Handapol", Breestraat 81, Leiden Ex citatie van reel, objecten en uitgeverij in b^en en buitenland. Uittredend Vennoot: L 'Doorman te Den Haag. eindexamens h. b. s. Gem. H.B.S. mei 5-jarigen cnrsns (econo mische afdeeling): Geslaagd de dames J de Roo en C. M. Veltema cn de heeren F. J. Aspeslagh, J C. M. A. Geyer, H. J. Ilaze- voet, J. A.. M. van Heeringen, P. Herfst. H. Jonker, A. G. O. Kluit. C. W. T M. Meu- wese, L. J. Rutten en J. Wietlioff. Afgewezen- 3 candidaten. Chr. H.B.S. met 5-jarigen cnrsns: Geslaagd de dames: H E. Wolff. Oegstgeest en S. van Aarem, Leiden en de heeren J. W. Bak ker, Voorschoten; H. J. Boorsma en R G. Bcorsma Oegstgeest; C. Boot. Zoeterwoude; F. W. Buurman, Leiden; G. F. Cremers, Noordwijk a. Zee; A. Donkers, Leiden; P. Hogedoorn, Leiden; J. P. F. van der Horst-, Leiden; J. P. de Jong, Katwijk a. Zee; C. Ouwehand, Wassenaar G. A. de Reede, Lei den; D. Rollema, Koudekerk cn G. Smelt, Oegstgeest. Afgewezen 2 candidaten. aanbesteding. Door B. en W. alhier is heden aanbesteed: Bestek no. 11, perceel 1, het leggen van een stamriool in den Heerensingel, per. 2 het dempen en rioleeren van een gedeelte sloot langs de Lusthoflaan met bestratings- en overige bijkomende* werken. Ingeschreven werd als volgt: v. d. Velde en de Jong. Oegstgeest, in massa f. 70.480, perc. 1 f. 63.980, perc. 2 f.6500 G. den Adel. Bloemendaal perc. 1 f. 61.600. perc. 2 f. 5.400; Strijland. Uithoorn, perc. 1 f. 75.220; Marcelis en Heemskerk. Leiden, perc. 1 f. 67.938, perc. 2 f. 5.689, in massa f. 73.627; N. V. Visser en Zn.. Wassenaar, in Massa f. 77.500, perc. 1 f. 72.500, perc. 2 f.5000; A. P. Blok, Leiden, perc. 2 f. 5.548; Gebr. A. J. den Ouden, Alphen a. den Rijn, perc. 1 f. 76.600, Warnaar en Hoogenstra- len, perc. 1 f.75000, perc. 2 f. 6.900; N.V. Beton Mij, Gouda, perc. 1 f. 78.900, massa f. 84.900: N.V. Houlgraaff en Kolverhbek, Bloemendaal, in massa f. 68.400, perc. 1 f62.400, perc. 2 f.6000; v. d. Voort, Aar- landerveen, in massa f. 79.900; v. d. Lelie en Kantebeen, Leiden, perc 2 f. 6000; G. J. van Dort, Leiden, perc. 1 f. 66.570, perc. 2 f.5930: C. B. van Hoek. Delft. perc. t f. 69.782; H van Wijk. A dam, perc. 1 f. 59.900. Door B. en W. is daarna herbesteed be stek no. 10, perceel 1 (gewijzigd): het leg gen van een stamriool in den Rijnsburger- singel, perc. 2. Het maken van perceel- en erfafscheidingen met bijbehoorende werken. Ingeschreven werd als volgt: C J. van Dort, Leiden, perc. 1 f. 69.570. perc. 2 f. 14.300; N.V. Houtgraaff en Bovenbroek. Bloemendaal, in massa f. 79.400, perc. 1 f 63.500, perc. 2 f. 15.900; N. V. Wien- hovens Aannemingsbedrijf. Utrecht, in mas sa f. 97.800; N. V. Beton en Woningbouw Mij., Gouda, perc. 1 f. 91.000; N. J. den Ouden, Alphen aan den Rijn, in massa. f.104 900; A. Voordouw. Zwammerdam. in massa f. 99.800 Muller en Gortemulder, Leimuiden perc. 1 f. 88.000. pcrc. 2 f. 15.980 C. B. van Hoek. Delft perc. 1 f. 64.855; .1. Verwater, Made, pcrc. 1 f._90.900; N.V. Vissers Aannemingsbedrijf, Wassenaar, ui massa f. 91.000. perc. 1 f. 73.385; perc. 2 f. 17.615; v. d. Velde en^de Jong. Oegst geest ,in massa f. 82.760 perc., 1 f. 64.990, perc. 2 f.17 770; J. M. Strijland. Uithoorn, perc. 1 f 90.783. perc. 2 f 19.233; D. de Winter en C. J. van Weeren, Leiden, perc. 2 f. 16.777Marcelis en Heemskerk, Leiden., nmassa 1.104.500, Warnaar en Hoogstra ten, Leiden, in massa f. 103.000, perc. 1 f. 86.000; M. Timmers. Leiden, perc. I f. 73.800. perc. 2 f. 17.610. massa f. 88.410. De gunning is aangehouden. kerk en vrede. Men schrijft ons: Op Vrijdag 28 Juni a.s. zal door de afd. Leiden e. o. van „Kerk en Vrede" een open bare vergadering worden gehouden (zie de advertentie in dit nummer), waarin prof. dr. C. G. van Riel, oud-Katholiek hoog leeraar te Amsterdam zal spreken over: „Hoe moet een Christen stemmen?" Hoewel „Kerk en Vrede" geen politieke partij is, maar een godsdienstige vredes- vereeniging, meent zij in dezen tijd haar stem te moeten laten hooren, daar zij het vredesvraagstuk als het centrale punt be schouwt bij de a.s. verkiezingen. hervormde (gereform.) staatspartij. In de groote zaal van het Nutsge'oouw had gisteravond de afd. Leiden der Hervormde (Geref.) Staatspartij haar tweede openbare vergadering in deze verkiezingscampagne be legd. waarin als spreker optrad de heer G. Nieuwenkugsen uit Den Haag, nummer 2 vaE de candidatenlgst dezer partij. De goed bezochte bijeenkomst werd ge opend met gemeenschappelijk gezang van Psalm 89 7, waarna de spreker van dezen avond voorlas 2 Koningen 22 en voorging in gebed. De heer Nieuwenhuijsen, zijn rede aan vangende, begon met op te merken, dat ook in de staatkunde het woord Gods de lamp des voets moet zijn. Zoodoende koos spr. als onderwerp voor zijn rede; „Gods woord houdt stand in eeuwigheid". Spr. wilde dan ook niet zooals propagan disten van andere partijen zijn auditorium met stoffelijke beloften paaien, doch op alle ter rein het geestelijk element op den voorgrond stellen. Er wordt de H.GS. wel eens ver weten, dat zij geen oog heeft voor allerlei sccialo wantoestanden, cloch dat is onjuist. Het uitgangspunt der S.D.A.P. is verkeerd; zij toch predikt den klassenstrijd, terwijl de Schrift leert, dat „rijk en arm elkander zal ontmoeten". En ten aanzien van een ge lijkluidend verwjjt uit z.g.n. christelijke par tijen zegt spr., dat een groot deel der christenheid eerst maar eens zijn verhouding tct God in het reine moet brengen. Er zijn volgens spr. maar al te veel christenen, die 's Zondags met een vroom gezicht als diaken of ouderling onder de preekstoel zitten, doch den volgenden dag van hun ellendige krot woninkjes een schandalig hooge huur vor deren en zoodoende zelf medewerken tot verhooging van de sociale ellende. Aan de hand van tal van voorbeelden uit de Bijbelscbe geschiedenis toont spr. dan aan, dat er steeds strijd gevoerd is om Gods Woord en niet door uitgesproken godloo chenaars, doch door hen, die zich christenen noemden, maar den mensch op den voorgrond stelden, inplaats van God. Reeds meer dan een eeuw leven we in Nederland onder e»en revolutionaire grondwet, want nog veel te weinig wordt op staatkundig terrein Gods Woord als eenige en hoogste autoriteit erkend. Het is de dure plicht van christelijk- historischen, anti-revolutionairen, roomsch- katholïeken en alle christelijke partijen om in die richting samen te werken, doch dat willen de heeren niet. Wèl een politiek van christenen, maar geen christelijke politiek. En daarom vreest* spr., dat het met het Nederlandsche volk gaan zal als met het volk van Israël in 2 Koningen 22, toen God het volk verwierp, omdat het Zijn Woord niet wilde aanvaarden. Nadat gezongen was Gezang 156, hief spr. als de hoofdleuze der H.G.S. de banier op van artikel 36 der Geref. Geloofsbelijdenis: doorvoering van den geest der Heilige Schrift in alle geledingen van het openbare leven. En daartegen verzetten zich zoowel de anti-revolutionairen als de chr. historisch en en S.G.P.-ers. Sprekers voornaamste grief tegen de A.R. partij is ,dat deze de over heid van den Bijbel heeft beroofd, hetgeen hg tracht te bewijzen aan de hand van een citaat van dr. Abr. Kuyper uit „Ons Program" bloz. 81 en 82; ,dat: „de godsdienst is te goed voor de overheid". De C.-H. Unie beweert niet met Rome te heulen; het is alleen maar „samenwerking", doch spr. is van oordeel, dat een waarlijk christen niet samen khn werken met men sehen ,die het gezag van Christus tegenwer ken door dat van den Paus te dienen. Het was de chr.-historische dr. de Visser, die de L.O.-wet in het leven riep, waardoor jaarlijks acht millioen gulden uit de zakken der Neder landsche belastingbetalers in de klooster- kassen vloeit. Volgens spr. zal deze L.O.-wet binnen tien jaar het geheele Nederlandsche economische leven ontwrichten. Tot slot besprak de heer Nieuwenhuijsen nog het standpunt der Staatk. Geref. Partg, welker voorman, ds. Kersten weliswaar een anti-papistisch geluid doet hooren, doch die overigens al het mogelijke in het werk stelt cm óe oude vaderlandsche Kerk te verscheu ren en te versnipperen. Met een krachtige opwekking om op 3 Juli pal te staan voor de beginselen der H.G.S., opdat Gods gebod weer het richtsnoer zg voor het toekomstig staatsbeleid, besloot spreker. Nr. dankgebed van» den spreker en gezang van Psalm 68 16 werd de vergadering gesloten. De dezer dagen alhier lot arts bevor derde semi-artsen J. A. Mazel, F. J. M. Pan- nekoek en H. G. Wolfert zijn bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. bij liet personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. De alhier lot semi-arts bevorderde student W. J. F. M. van Rooy is bestemd tot officier van gezondheid bij den genees kundigen dienst van het leger hier te lande. De reserve-majoor G. Voüte van het 4de R. I., die bij het 8ste R. I. te Arnhem een cursus volgt voor den naasthoogeren rang, vertrekt morgen met groot verlof. Op óe gisteren te Haarlem gehouden keuring van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur werd bij eerste aanbieding aan Armaria Beés Ruby, ingezonden door den heer K. J. van Veen, alhier, een getuigschrift van verdienste toegekend. De wethouder van onderwijs is ver hinderd morgen spreekuur te houden. Gisteren is de 79-jarige J. B., huis vrouw van D. van A. aan de Langegracht vlak voor haar woning gevallen, ten gevolge waarvan zij haar linkerbovenarm brak. Dr. Reeuwijk van den Eerste-Hulpdienst liet haar ter behandeling naar het Academisch Ziekenhuis overbrengen. De commissaris van politie waar schuwt de ingezetenen niet te koopen van een man. die langs de huizen zoogenaamde „gouden" horloges en vulpenhouders te koop aanbiedt, welke bij onderzoek slechts een zeer geringe waarde blijken te vertegen woordigen. minister kan in drente. Bezoek aan Emmen en omgeving. Minister Kan heeft gisteren een bezoek aan de gemeente Emmen gebracht, alwaar hij de eerste spade in den grond heeft ge stoken voor het werk ten behoeve van den bouw eener fabriek voor de N.V. Ivousen- breierij „Het Klaverblad" te Amsterdam. Verschillende autoriteiten waren hierbij te genwoordig, w.o. het Tweede Kamerlid dr. I II. J. Vos, voorzitter van de Drentsche Vereeniging te Amsterdam, en Jan Oude geest, voorzitter van de S.D.A.P Na de plechtigheid bracht de minister nog een bezoek aan het „Oosting-instituut" te Emmen, een instelling ter bevordering van de pluimveeteelt. .Hierna bezichtigde hij het terrein der maatschappij „Klazinaveen" te Klazinaveen, waar een nieuw uitgevonden turfpersinrichting werd in oogenschouw ge nomen. Ten slotte bezocht de minister een bloembollenproefveld van den heer Wortel- boer te Emmercompascmim. Daarna ver trok hij via Meppel naar Den Haag. uit de metaal-industrie. Naer verwerping onlwerp-contract. Naar de „Voorw." verneemt, hebben than9 zoo goed al9 aJlle afdeelingen van den Alg. Ned Metaalbewerkersbond vergaderd en staat het reeds vast. dat het ontwerp- collectieve arbeidsovereenkomst in de me taal-industrie zal worden verworpen. witziging der wet op de naaml. vennootschap. De Minister van Justitie heeft ontbonden de door hem op 26 Juli 1928 ingestelde commissie, aan welke was opgedragen hem voor te lichten over de vraag of en, zoo ja, in hoeverre wijziging i9 te brengen in de nieuwe wettelijke regeling van de naam- loozen vennootschap voor wat betreft open baarmaking van balans en winst-en-verlies rekening; geschiedende zulk9 onder dank zegging aan den voorzitter, de leden en den secretaris der commissie voor den verrich ten Vruchtdragenden arbeid. r.k. ambtenaren van van gend en loos. Te Utrecht heeft de Ned. R.K, Bond van ambtenaren van Van Gend L009 zijn 10de jaarlijksche vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer G. M. H. Dekker uit Middelburg. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de pensioenactie' ver gevorderd is en wellicht nog dit jaar tot een oplossing zal komen. Ook de voorzitter deed mededee- lingen over deze actie, speciaal over de ter zake met de directie gevoerde onderhandelin gen. De' voorstellen voor het pensioenfonds zijn thans in behandeling bij den pensioen raad. De voorzitter deelde nog mee, dat bij de directie een ernstig streven bestaat om voor het personeel en de nagelaten betrek kingen e'en pensioenfonds te stichten. De bondsvoorzitter werd met groote meer derheid van stemmen herkozen. De heer La Gro uit Leeuwarden werd als gedelegeerd lid der hospitanlieden herkozen. Na de vergadering wend het tienjarige be staan van den bond gevierd met een auto tocht door het Sticht- en Eemland en een feestelijken maaltijd te Utrecht. verspreide berichten. De schildersgezellen te Zutphen zijn gistermorgen in staking gegaan. Geëischt wordt een uurloon van 58 cent (d.i. een verhooging van 6 cent) en plaatsing in de derde klasse. Bij één patroon, die de eisch inwilligde, werd gewerkt. De staking omvat ruim 40 man. binnenland. Bezoek van minister Kan aan Drente. (Binnenland, le Blad). Prof. Rnzicka te Utrecht hoogleeraar ta Zurich? (Kerk en School, le Blad). De eerste dag van het tennistonmooi te Wimbledon. (Sport, 3e Blad). buitenland. Rede van Stresemann in den Dnitschen Rijksdag. (Buitenl. en Tel. le Blad). Incidenten aan de BulgaarschZuid'Sla- vische grens. (Buitenl. le Blad). Twee Japansche nota's aan China (Bui tenland, le Blad). De Spaansche vliegers nog altijd zoek. (Buitenl. Gem. 2e Blad). uit ned. oost-indie. boot omgeslagen. Drie personen verdronken. MAKASSAR. 24 Juni. (ANETA). Een motorboot van het stoomschip „Siberoet" van dc Koninklijke Paketvaart-Maatschappij is bij ruw weer omgeslagen. De vierde stuurman A. J. Veltman, de eerste ladings- kleük P. Siwalette en een inlandsch mo torist zijn verdronken. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Wissekerke, J. W. Roo- bol te Egmond aan Zee; te Terneuzen, S, H. J. Voors te Zierikzee; le Ter Aar, A. S. Groeneveld le Leerdam. Bedankt: te Den Burg, R. J. D. Beere- kamp te Molkwerum; voor Hazerewoude, H. Slolk te Gorinchem. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Benthuizen, Opheusden, Bodegraven en Woerden, W. C. Lamain, cand. te Voorscholen, te Rijssen, M. Heij- koop, cand. te 's-Gravenhage. prof. l. ruzicka. Benoemd tot hoogleeraar le Zürich? Naar gemeld wordt, zou prof. L. Ruzicka, hoogleeraar in de organische scheikunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, een benoeming tot hoogleeraar aan de Polytechnische School te Zürich hebben aanvaard. Het vertrek van dezen geleerde, die een der grootste lichten op het gebied der organiscne scheikunde van het oogenblik La, beteekent, aldus de „N.R.Ct." een groot verlies voor Uirecht en voor ons land. Op het gebied van óe reukstoffen heeft hy een wereldberoemden naam. Een van zyn groote ontdekkingen was de synthetische bereiding van muskus. I'rof Ruzicka, zoo schrijft het blad, had aanvankelijk te Utrecht naar zyn genoegen gewerkt. Maar de nieuwe methoden van on- oerzoek op zyn gebied zyn veel kostbaarder dan de oude en het schijnt dat men in Den Haag niet scheutig is geweest met de midde len die hy daarvoor noodig had. Brieven van hem aan het departement van onderwijs metten onbeantwoord zyn gebleven. Ook het toenemend aantal studenten die naar den beroemden geleerde toestroomden, maakte uitbreiding van materiaal noodzake lijk er. ook daarin moet niet voldoende voor zien zyn. Htt eind is geweest dat prof. Ruzicka aan de lokstem uit Zürich geen weerstand meer heeft geboden, temeer omdat hy zeker Ls daar in ae door hem gewenschte omstandighedon te kunnen werken. Naar het blad nog verneemt, zal zyn assis tent drs. H. Boekenoogen hem naar Zürich vergezellen.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1