HAARLEMMERMEER. Coöp. Boerenleenbank. In hotel De Groot te Hoofddorp werd de Jaarvergadering gehouden van de coöpera tieve boerenleenbank „Haarlemmermeer", oneer voorzitterschap van den heer O. de Kok. Na voorlezing der notulen bracht de directeur het financieel jaarverslag der bank over 1928 uit. Hieruit kan alsnog worden ge memoreerd dat het aantal leden op 1 Januari 1928 bedroeg 403, gedurende 1928 zijn toe getreden 31 leden, terwijl het verminderde door vrijwillige uittreding, vertrek uit da gemeente enz. met 20, zoodat het aantal leden op 31 December 1928 bedroeg 414. Op 1 Januari 1928 waren in omloop 1023 spaarboekjes; in 1928 werden uitgegeven 83 en ingetrokken 52 spaarboekjes, zoodat op 31 December 1928. in omloop waren 1054 spaarboekjes. Na vaststelling van de rekening en balans .word tot lid van den raad van toezicht her benoemd de hear D. van Wieringen en tot lin van het bestuur de heer Ant. Pruissen. Aan het door den burgemeester van deze gemeente aan den gemeenteraad uitge bracht praeadvies inzake de stichting van een nieuw schoolgebouw ten dienste van het openbaar lager onderwijs in het dorp Zwanenburg alhier, kan het volgende wor den ontleend. In de op 15 Mei 1929 gehouden raadsver gadering werd besloten dal er in het dorp Zwanenburg zal worden gesticht een tweede schoolgebouw om te dienen voor het open baar lager onderwijs. Alleen bleef onbeslist op welke plaats deze zal verrijzen Vast staat dat dit nieuwe schoolgebouw moet staan in hel oostelijk gelegen gedeelte van het dorp, hetwelk gelegen is tusschen ringdijk, Ieplaan, IJweg en Olmenlaan, om dat de beide gebouwen anders te dicht bij elkaar zouden komen te slaan. Hieromtrent zal dus nog nader moeten worden gesproken en beslist. Door een der raadsleden is de bijzondere aandacht gevraagd voor een perceel grond langs de Olmenlaanmaar dit perceel is voor het doel onbruikbaar, omdat de opper vlakte veel te klein is, wijl deze niet grooter is dan 2400 M2. (breed 60 meter; diep 40 meten). Naar des burgemeesters vaste over tuiging moet deze schoolbouw nu worden bezien van een ruim standpunt. Volgens den burgemeester is de meest ge schikte plaats een terrein, gelegen langs de Esschonlaan in hel verlengde van de Wil- genlaan, welk terrein zeer vermoedelijk nog verkrijgbaar is voor een zeer redelijken prijs. Wanneer de Wilgenlaan wordt verlengd van de Esschenlaan tot aan den IJweg, dan is ten noorden en ten zuiden te koop een oppervlakte van ongeveer 90 meter langs de Wilgenlaan bij een dieple van ongeveer 60 meter, welke beide strooken gronds heel praktisch kunnen worden gebruikt De burgemeester zou op het noordelijk ge legen perceel grond willen bouwen vier schoollokalen en een gymnastieklokaal en op het zuidelijk gelegen perceel grond wil len maken een conciërgewoning en een ruim speelveld. o HILLEGOM. Het plakken. Van gemeentewege zijn borden geplaatst, waarop door de politieke partijen jn deze gemeente reclamebiljetten ter aanbeveling van hun candidaten kunnen worden geplakt. De borden zijn aan béide zijden in vier vakken verdeeld, zij zijn geplaatst op Hout tuin, pleintje tegenover de Haarlemsche Bank, pleintje tegenover de Boazschool, in gang Brouwerlaan en ingang Patrimonium- straat. Nogmaals wordt er de aandacht op geves tigd. dat het plakken van biljetten op muren en schuttingen en het beschrijven van wegen krachtens de politieverordening strafbaar is. De collecte voor het geschenk aan de Minahassa heeft in deze gemeente f. 229,74 opgebracht. o KATWIJK AAN DEN RIJN. Botsing. Niettegenstaande het waarschuwingssein der N.Z.H.T.M. in de v. Egmondstraal goed werkte reed de automobilist N. uit Amster dam met zijn auto 15249 door, terwijl uit de richting Veereinde de tram naderde. Geluk kig reed deze een matig gangetje. Dit kon niet verhoeden dat de auto door dc tram van achteren werd gegrepen en enkele me ters ver meegenomen. De automobilist kwam er met de andere twee inzittenden, best af. Do auto was flink beschadigd en werd in de garage van den heer de KI. gcslald. Een en ander trok op den Zondagmiddag veel belangstelling en gaf voor de tram eenige storing in den dienst. Feestavond. Het was gisteren voor Jongenscongregatie, Patronaat en St. Josefgezellen een drukke dag. In de vroegmis waren allen ter II. Tafel genaderd, waarna gemeenschappelijke maaltijd in het R.K. Vereenigingsgebouw. Des avonds had in de congregatie de op dracht plaats van nieuwe leden, waarna RECLAME. Ooe cp waf ^C-loosVcrbolscm op, iö Kek gewone c^ez.€0<=le cxls» z«cV> Y-teeft 0«3oe dsrS gesbooteo, ebrand geKle^d 0Y gascbramd O.® verzacW, zuivert er» geraeeek eoneiep litteetf^ra gUoR-.eK-,t> 7213 een bijeenkomst in het Vereenigingsgebouw was belegd, waar ook de ouders waren ge- noodigd. Na een openingswoord door den Zeereerw. Heer Pastoor Spoorman verkreeg de Eerw. Heer v. Galen te Amsterdam, Centraal President der St. Josefgezellenver- eenigingen het woord en zette in een rede uiteen het doel der SI. Josefgezellenvereeni- ging, de jongens te veredelen en te organi- seeren, de jongens brengen van huisgezin tot huisgezin daar de organisatie een beeld is van het gezin. Na het programma der St. Josefgzellenvereeniging dan in een geest driftige rede te hebben uiteengezet deelde Z.E.W. mede v. Z.D.II. de Bisschop de aan- stellingsbrief voor Pastoor Spoorman tot Praeses der vereenjging te hebben meege kregen. De Eerw. spr. wekte de jongens op steeds gehoorzame kinderen te blijven van hun praeses. Dan had de opvoering plaats van het Tooneelstuk „Tharcisius" in drie bedrijven. Het sluk werd met groote aandacht gevolgd. Dc rollen zaten er best in en het applaus na ieder bedrijf bewees meer dan voldoende dat het insloeg bij het publiek. Ook het tableau na de opvoering was mooi. KATWIJK-AAN-ZEE. CHR. HIST. UNIE. Rede van ds. Langman. Zaterdagavond hield ds. Langman van Voorburg een rede voor de CJhr. Hist. Unie (afd. Katwijk aan Zee) in de Gemeentezaal, die slechts matig bezet was. De heer W. van den Akker, voorzitter der afd., leidde spr. na het lezen van Matl. 6 vrs. 30 én gebed, met een enkel woord bij de vergadering in. De heer Langman begon met de mede- deeling dat tegenwoordig dikwijls de vraag gesteld wordt: Wat is de inzet bij de vorkie. zingen. Elke groep heeft op die vraag niet hetzelfde antwoord. Dat komt omdat het leven beheerscht wordt door beginselen en de levensbeschouwing is het uitgangspunt. Met leuzen, beloften of toezeggingen, komt de partij van spr. niet. omdat men niet weet of ze in werkelijkheid zullen worden omgezet. Ook wenscht de Ohr. Hist, niet te buigen voor Zijne Majesteit „de Kiezer". De inzet van spr. partij is bij deze ver kiezing even als bij alle vorige: Het Chr. Ilist. beginsel uilleven in de staatkunde. Alle arbeid evenwel is stukwerk, dus is dit ook onvolmaakt. Maar wij komen met geen beloften of klasse politiek, maar met beginselen en 'wol die welke ons Gods Woord wijzen en loeren. Uit het beginsel: De overheid is Gods dienaresse, is zij als zoodanig mede gebon den aan God en Zijne eischen. Wij belijden: „Er is geschreven" en „Er is geschiedt". Evenals ten tijde van de Fransche revolutie j9 er nu ook veel ge vaar, doch doordal wij vasthouden aan de belijdenis, dat de Overheid, Koningen en Volksvertegenwoordiging, gebonden is aan do macht van God, zijn in onze wetgeving daarvan de gevolgen le zien. Ten eerste wordt dep Zondag als offici eels rusldag erkend? Het kwaad wordt ge straft, niet uit lust tot haten maar als ver gelding voor hel bedreven kwaad. Voorts wordt het gezinsleven en hel huwelijk gelukkig nog in hooge cere ge houden. Hel deed spr. goed van Mac Donald le lezen, dat deze, na de pas gehouden ver kiezingen een Zondag thuis was.in zijn ge boorteplaats en daar ter kerk gegaan was. Wel een bewij9 dat ook hij de Zondagsrust eert. Spr. is ook niet bang om hier den Engel- schen Zondag in te voeren. Op het gebied van echtscheidingen, wil een zekere groep een gemakkelijker weg inslaan. Men wil in de wet vastgelegd zien dal man en vrouw als ze elkaar, niet langer aanslaan van elkaar kunnen gaan. Wat komt er dan van de kinderen terecht? vraagt spr. Daarom roept spr. de overheid toe: Waaktl en het volk waakt, want het geld uw zaakl Het is Uw zaak om die vertegenwoordigers te kiezen, die leven uit de beginselen van Gods Woord. Waar wij de cel, de kern bewaren, be waren wij de Christelijke grondslagen van ons volksbestaan. Verder behandelde spr. dc verhouding van slaat en kerk in verband met de Chr. beginselen en zegt in dat verband ooi meerdere toepassing van de overheid te vragen van Art. 172 der Grondwet, voor het belang der historisch geworden Kerk, die zoo'n invloed op ons volksleven heeft gehad. Verder bespreekt spr. den invloed der Chr. Beginselen op de ,,9chool met den Bijbefl", het Hooger Onderwijs, de Universi- teifen: daaraan mede te werken en daar voor pal te staan is allereerst het waar achtig geestelijk belang onzer geheele natie. Ook de stoffelijke belangen veriieze ir.cn niet uit het oog. Goede woningen, behoorlijk loon en matige arbeidsduur, zün alle fac toren waarvoor men met de Chr. beginse len in de hand ijveren kan en moet. De omstandigheden oefenen echter veel invloed uit op de menschen. Spr. verduide lijkt dit mol een voorbeeld uit Mozes' luvon en „de rijke jongeling". Vervolgens komt spr tot „Staatspensioen cn overheidsbemoeiing". Spr. is voor sociale verzekering uit en door en voor hel volk zelf, ter versterking van de geestelijke volkskracht en welvaart. Door alles van den Slaat te verwachten, kweekt men een geslacht van menschen die geen ruggegraat en geen weerstand hebben, evenmin verantwoordelijkheidsge voel. Door te leven uit de Chr. beginselen die wij belijden, komt het voflk op hooger peil le staan. Mot een opwekking om op 3 Juli vooral zijn slem uit te brengen op hen die de Christelijke beginselen als richtlijn voor onze volksvertegenwoordiging uitleven en als Katwijkers te stemmen op hun Burge meester Mr. Dr. J. Schokking, eindigde spr. zijn luide toegejuichte 'ede Na een korte pauze, werden door een vijftal heeren eenige vragen gesteld, die door den spreker werden beantwoord en waarin Ds. Langman op verzoek van den Voorzitter de samenkomst op de gebruike lijke wijze sloot. j De heer A. Vriens, werkzaam op het kantoor van den" Rijksontvanger alhier, is Zaterdag te den Haag geslaagd voor Onder deed A voor Commies der Directe belastin gen, invoerrechte^'en accijnzen^ Door de N.V. Sociëteit voor Chemische Industrie „Katwijk" alhier werd aan het Dagelijksch Bestuur der Gemeente een schrijven gericht waarin de groote waar deering wordt uitgesproken over het werk van de brandweer die door haar vlug op treden den brand op 23 Mei in haar fabriek zoo spoedig meesier was.Tevens heeft deze N.V. aan den Burgemeester een bedrag tei hand gesteld als belooning voor de brand weer. Zaterdagmiddag is dal bedrag door den opperbrandmeesler de heer J. Dubbeldam, onder de manschappen in dp Gemeentezaal verdeeld. De collecte voor de Prinses Juliana Bewaarschool heeft f. 252.27 opgebracht Voor de zending werd f. 10.gecollecteerd. Mej. C. P. Ouwehand alhier slaagde le Apeldoorn voor het examen nuttige hand werken. Een zoontje van den heer De wo nende aan de Badstraat alhier, was op het land en kreeg aldaar een trap van een paard. Dr Lodder legde een noodverband, waar na de patiënt per, ziekenwagen van de ver- eeniging „De Verpleging" naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden werd vervoerd. NOORDWITK. Onze plaatsgenoot,, mr. J. A. van Tien- hoven, werkzaam ter gemeente secretarie al hier ,is benoemd tot Burgemeester van Hoek (Zeeland). NOORD WIJK-BINNEN. Met ingang van heden is alhier de melk met 1 ct. per Liter verhoogd, zoodat zjj thans 15 ct .per Liter bedraagt. NOORDWIJK AAN ZEE. A.R. Kiesvereeniging. In de Geref. Kerk hield de A.E. Kiesver. een openbare propaganda-vergadering. Als preker trad op ds. H. Jansen, veldprediker in algeineenen dienst. De voorz., de hear De Boer, opende na gemeenschappelijk zingen van Ps. 100 vs. 2 tn 4, met gebed, sprak een kort openings- wooro, en heette ds. Jansen welkom in deze vtrgadering. Hierna verkreeg ds. Jansen gelegenheid cm te spreken over het onderwerp: „Trouw aan de beginselen": Op 3 Juli, aldus spr., weidt ge geroepen om een principieele uit- :-praak te doen. En het gaat dan niet om kleine ,maar om groote, geweldige dingen, n.l. hoe zullen we de eerstvolgende jaren geregeerd worden? Hebt ge er, zoo vraagt spr., wel eens aan gedacht, wat het zrjn zal, als we zullen krijgen een links Ministe rie? Spr. noemt allereerst, de school; zal 't niet gedaan zijn met de gelijkstelling? Hce zal 't gaan met de huwelijkswetgeving? met de vaccinatiedwang? en dan zijn er nog vele andere moeilijke dingen, b.v. de hangende vraagstukken met België, enlndië. Even bespreekt Z.Eerw. het geroep van links over ontwapening. Ook wij ,zegt spr., willen dat Maar laten nu de groote mogendheden beginnen, zjj hebben maanden noodig voor ontwapening, en dan volgen wij, want onze soldaten kunnen we makkelijk in één dag allemaal thuis hebben. Ook wordt besproken de politiek der Staatk. Geref. Partij. Het blijkt meer en meer, aldus spr., een strijd tegen de A.R. Partij te zijn em niet tegen ongeloof en bijgeloof. Met een opwekking cm toch trouw te blijven aan de beginselen, oio eeuwig vastliggen in Gods Woord, esn- Qigde spr. zijn met aandacht gevolgde rede. De loorz. dankte spr. voor zijn bezielende rene en verzocht nog aller medewerking bij den stembusstrijd op 3 Juli, waarna ds. Jansen deze Vergadering sloot met dank zegging. Bevestiging en Intrede van ds. Cnpêdo als Ned. Heiv. predikant. Gistermorgen werd ds. Cupédo. gekomen van Koudum, bevestigd tot predikant bij de Ned Herv. Kerk alhier. Als bevestiger trad op ds. Odé van Koudekerk, die een predi cate hield naar aanleiding van 1 Corinthe 1 vs. 22 en 23a: „Overmits de Joden een teeken begeeren, en de Grieken wijsheid zoeken; doch wij prediken Christus, den gekruisigde". Nadat ds. Cupédo geantwoord had op de vragen van het formulier, zong de gemeente den nieuwen predikant toe Gezang 99 vs. 4 gewijzigd). Des middags hield ds. Cupédo zijn intrede. Nadat gezongen was Psalm 146 vs. 1 en 4 sprak zijneerw. het votum en den zegen uil en werden de Geloofsartikelen gelezen en 1 Johannes 4 vs. 7721. Na in gebed te zijn voorgegaan en een kort woord te hebben gesproken, noemt zijneerw. als tekst voor deze intrede Jo hannes 21 vs. 17 (midden) „Hebt gij mij lief" Na gemeenschappelijk zingen van Psalm 145 vs. 4 en 77 hield ds. Cupédo zijn eerste prediking in deze gemeente en sprak naar aanleiding der tekst allereerst over de droeve aanleiding tol deze vraag, die noo dig was bij dat middagmaal aan den oever van de zee van Tiberias. Immers de driemaal herhaalde vraag brengt in gedachte de verloochening van Petrus lot driemaal toe. Zoo komt de Hëere ook vragen in de pre diking des Woord aan de gemeente des Heeren „Hebt gij mij lief". Vervolgens wijst spr. op den diepen in houd dezer vraag, welke uitdrukt de liefde van Christus tot Petrus, de liefde des Hee ren ook tot den ootmoedigen belijder, en ten slotte wordt gewezen op het heerlijk doel dezer vraag. Hier wordt Petrus in het Apostolisch ambt hersteld. „Weidt mijne schapen" zoo klinkt het. De boetvaardige zondaar welke de vraag des Heeren mag hooren: „Hebt gij mij lief" mag in 't ge loof antwoorden: „Ja, Heere gij harteken- ner. Gij schonk mij Uwe liefde, bij U is het begin, de voortgang en het voleindigen, Gij weet ook dat ik U liefheb". Na de met stille aandacht gevolgde rede werd gezongen Gezang 65 vs. 1 en 2. Hierna hield ds. Cupédo enkele persoon lijke toespraken lot den consulent ds. van Haatten van Noordwijk-Binnen en den be vestiger ds. Adé; vervolgens tot de Burge meestersweduwe, Kerkeraad, Kerkvoogden, koster, de Schoofvereenigingen en het per soneel, en de verschillende Chr. vereenigin- gen, tot de collega's waarvan nog aanwezig waren ds. Altena van Rijnsburg, ds. Pras van Katwijk aan Zee en ds. Touw van Kage. Na dankzegging sprak ds. van Haaflen een hartelijk welkomstwoord en zong de ge meente haar nieuwen leeraar toe Psalm 134 vs. 3 waarna de zegen werd uitgesproken. NOORDWIJKERHOUT. Het verzoek van 35 aanvragers in ,,'t Langeveld" om aansluiting aan het elec- triciteilsnet zal door den Raad der Gemcenle Noordwijk in nadere overweging genomen worden, omdat jaarfijksch f. 900.uil de Gemeente-kas zal moeten worden bijgepasl. o OEGSTGEEST. De nello-opbrengst van de in deze ge meente gehouden collecte voor den Gewa pende Dienst bedraagt f. 80.43. RIJNSBURG. Teraardebestelling van den heer J. van Iterson Sr. Onder groote belangstelling is Zaterdag op de Gereformeerde Begraafplaats alhier, ter aarde besteld hel stoffelijk overschot van den heer J. van Iterson Sr., oud-wet houder dezer gemeente. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. J. de Waard, ds. E. H. Broekstra, beiden Gereformeerd predikant alhier, door den burgemeester, namens het gemeentebe stuur, door den heer M. Pieper, namens de Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" en door den heer J. P. Vergouwen. namen9 de Coöperatieve Voorschotbank en Spaar kas. De heer J. M Nieuwenhuizcn, een schoon zoon van den overledene, dankte voor de betoonde belangstelling en dc hartelijke woorden, aan het graf gesproken. Met het zingen van Psalm 89 vrs^ 1 werd de plechtigheid beëindigd. VOORHOUT. De heer A. A. Bulten, Ambtenaar ter Secretarie alhier, is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd lot 2de Ambtenaar op de Se cretarie te Eygelshoven. De heer H. C. A. M. Schölvinck, vo lontair op de gemeente-secretarie alhier, heeft met goed gevolg het mondeling examen afgelegd van Gomeenle-Secrefaris. VOORSCHOTEN. R.K. Ziekenhnisverpleging. De vereen, voor R.-K. Ziekenhuisver- pleging vergaderde in het R.-K. Vereeni gingsgebouw onder leiding van den heer G. Sehrama, voorzitter. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze was geopend, las de heer F. Oorschot, secretaris, de notulen der vorige vergade ring. Hierna werd het jaarverslag uitge bracht, waaruit te constateeren viel, dat het ledenaantal der vereeniging groeiende is. 29 leden zijn in het vorige jaar verpleegd geworden op kosten der vereeniging met 626 verplec-gdagen in verschillende zieken huizen. De heer Th. van Dijk, penning meester deed rekening en verantwoording. Het kassaldo 1 Juni 1928 bedroeg f. 2019.67', de ontvangen contributiën in 19281929 bedroegen f. 2148.62. De uilga ven hebben bedragen tezamen t. 2128.875, zoodat het bezit der vereeniging than9 nog bedraagt f. 2039.51. Op voorstel van het be stuur werd de contributie verhoogd met f. 0.01 per week, het uitkeering9bedrag blijft gehandhaafd als voorheen. Als bestuurslid werd gekozen de heer P. Koot en gekozen (vac. Mevr. De Kleer- maeker) de heer J. J. Smit. Bij de rondvraag werden nog enkele huishoudelijke zaken besproken en sprak de Zeereerwaarde Heer P. Meyer, Pastoor een woord van dank lot de bestuursleden voor hunne belanglooze medewerking in de vereeniging. Burgerlijke Stand. Geboren: Pieter, z van B. van der Meij en H. van den Berg. Getrouwd H. J. de Romijn, 24 jaar en P. J. van Veen, 25 jaar. o WARMOND. Beroep aangenomen. Ds. G, J. G. de Bol, Ned.-Herv. predi kant te .-Sliedrecht, heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. WASSENAAR. GEMEENTERAAD. Verkoop huizen Achterweg Wijzigim, van het uitbreidingsplan ftlotie van afkeuring. De Raad dezer gemeente heeft een open bare vergadering gehoude®, waarin alle leden tegenwoordig waren. Naar aanleiding der toegezonden notu len van de vorige vergadering merkt heer Van Leeuwen op, dat niet zijn opge nomen het vergelijkend overzicht omtrent de tarieven van verschillende waterleiding bedrijven, saamgesteld door den directeur van openbare werken en ook niet de cijfers welke omtrent een enkel bedrijf door hem zijn gegeven. Hij stelt er prijs op, dat beide stukken alsnog worden opgenomen. De heer Drop merkt op, dat het rapport van den directeur wol moet worden opge. nomen, maar dat er geen aanleiding be staat, de cijfers van den heer Van Leeu wen te vermelden. De Voorzitter brengt in het midden, dat de cijfers van den directeur in de vorige vergadering door den heer Van Leeuwen misleidend zijn genoemd. Hij stelt er prijs op mede te deeleh. dat B. en W. deie cijfers met die van den heer Van Leeuwen hebben vergeleken, waarbij zij tot de con clusie zijn gekomen, dat de cijfers van den heer Van Leeuwen onjuist zijn. Zij zullen beiden stellen in handen van de Waterleidingcommissie, en daarom acht hij het wel goed, dat de Raad besluite, beide overzichten in de notulen te vermelden. Aldus wordt besloten. Hierna geschiedt mededeeling van eenige goedgekeurde raadsbesluiten. Een bezwaarschrift van mevr. 0. R. S. Snijders in verband met vermeende overtre ding van bepalingen der bouwverordening ten opzichte van den verbouw van een huis naaM haar woning, wordt voor kennisgeving aangenomen, aangezien niet in strijd mei de voorschriften wordt gebouwd. Tct plaatsvervangend lid van het stembnr. in het 3e stemdfetrict wordt benoemd de heer H. J. Stockmann. Tot leden van het scheidsgerecht, inge volge het Ambtenarenreglement worden be noemd de heere® H. G. Hendriks on mr. Ph. J. Idenburg, tot hunne plaatsvervangers de heeren D. P. van Wageningen em C. F. M. van Berkel. Op een verzoek van het R.K. Kerkbestuur van de parochie ,.De Goede Herder" om een gedeelte van den Oud-Wassenaarscheai weg als bouwstraat aan te wjjzen, wordt gun stig beschikt. Thans ia aan de orde een voorstel van B. en W. tot verkoop van een 5-tal huizen met grond aan den Achterweg, op grond, dat het niet op den weg der gemeente ligt, woningen te exploiteeren. De hoer Versteeg heeft indertijd medege werkt tot aankoop van die perceelsn. Hij vraagt, of het argument, dat B. em ff. voor verkoop aangeven, het eenige is. De voorz. antwoordt, dat de bewonen andere eischen stellen als vroeger, met hel gevolg, dat de gemeente met de exploits!» niet uitkomt. Verder zpn B. cm W. van oor deel, dat voor deze huizen thans nog eea goede prjjs is te maken. De hoer Boender ziet de noodzakelijkheid van verkoop niet in. De menschen wonen naar hun zin en last met de huur heeft de gemeente niet. De heer Prins vermoedt, dat de exploitatie niet uitkomt. De loonen van de arbeiders zijn onlangs belangrijk verhoogd, maar de huren niet. Hij vindt het niet noodig, dat de gemeente uit liefhebberij de huizen houdt. De voorzitter merkt op, dat de exploitatie niet meevalt. Er komen hoogere eischen voor onderhoud en bijgevolg kosten ze meer, De huren zijn niel loonend en als B. en W. verhooging voorstellen, wil de Raad daar niet in toestemmen. Hij is van oordeel.'dat de tegenwoordige bewoners, bij verande ring van eigenaar, wel kunnen blijven wonen. De heer van Leeuwen is het niet eens met de conclusie, dat de gemeente geen huizen moet exploiteeren. Hij wijst er op, dat de Raadscommissie, ingesteld ter onderzoek van de voo- onbewoonverklaring aangewe zen huizen, binnenkort rapport gereed heeft, waarbij ook zal besproken worden de voor ziening in de behoefte aan woningen. Hi; acht het daarom beter, dit voorstel nog een maand aan te houden. De voorzitteT zegt, dat hel niet de zaak is, dat de gemeente geen huizen mag exploi teeren Dit voorstel heeft mei de volkshuis- vesling echter niets ie maken. Hierna vnlgl een langdurige discussie omlrml het al of niet wtnsohciiike van verkoop. Bij stemming wordt ten slotte met 7 legen 6 stemmen het voorstel van B. en ff', aangenomen. Tegen stemden de heeren Van Leeuwen. Boender, Vogels, Van Tol, Prins en Van der Kroft. Op verzoek van G A. E. Gleichman, C. Nell, Th. Strik en Douair. Jhr. H. M. Speel man, om ontheffing van bepalingen der bouwverordening wordt gunstig beschikt Ecu verzoek van L. Pool, om ontheffing voor den verbouw van een aantal huizen aan de Wilte-Laan wordt gerenvoyeero naar B. en W., omdat men van oordeel is, dat de voorgenomen verbouw niet moge lijk is. Een verzoek van den heer S. van den Bergh, om aan den Zijdeweg een tennis, huisje te mogen bouwen, zal worden toege staan, indien de heer Van den Bergh berej is een grondstrook aan de gemeente af staan voor latere verbreeding van den weg. Een verzoek van den heer Wouters. om een dubbel landhuis te mogen bouwen aan een zijweg van den Wittenburgerweg za worden ingewilligd, zoodra door het Syn- dicaat Nieuw Wassenaar met de gemeen een overeenkomst zal zijn getroffen, omlre overname van drie lokalen J Een verzoek van P. J. Visser om ontne - fing van leveel betaald schoolgeld, won ingewilligd. Hierna is aan de orde het voorstel B. en W. tot wijziging van hel Uitbreid1^

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 6