70ste Jaargang DONDERDAG 20 JUNI 1929 No. 21245 QFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. academische examens. een kapperssalon in het station. democratische partij. handelsregister van de kamer van koophandel en fabrieken voor ritnland te leiden. concert aangeboden. vergadering christ. historische unie. Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel roor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van on9 Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Idvertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden 2 35, per week Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ018 „0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. vergadering van den gemeenteraad van leiden, op MAANDAG 24 juni 1928, des namiddags te twee uur. IN HET stedel. museum (lakenhal). De vergadering zal, zoo noodig, '9 avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Praeadvies op het verzoek van B. G. ran Vliet, om eervol ontslag al9 Concierge de Hoogere Burgerachool met 5-jarigen cut9u9. (91) 2o. Voorstel tot wijziging van de begroo- ig, dienst 1928, in verband met de kosten van pensioenen, wachtgelden, ongevallen verzekering van ambtenaren, enz. (100) 3o. Voorstel om te besluiten tot het indienen van be'zwaren tegen verschillende aanslagen in de Forensenbelasting in eene andere gemeente.' (92) 4o. Voorstel tot overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van eenige strookjes grond, gelegen tusschen den Hoogen Rijndijk en het Utreehtsche Jaag- jad, Sectiel M.-JNfis 4462 en 4474, beide ge deeltelijk. - (93) 5o. Voorstel om goed te keuren dat over hl jaar 1928 wegens normade uitbreidingen h: Gasfabriek f. 41.000.is besteed en ra zake de beschikbaarstelling van een be- j van f. 215.000.we'gens normale uit breidingen der Electriciteitsfabriek in dat jaar. (94) 60. Voorstel in zake het verkrijgen in erf pacht van een stukje grond aan de Roden- hirgerstraat, Sectie M. No. 2155 ged., ten hhoeve van den bouw van een hoogspan- lingsstalion door de Electriciteitsfabriek. (95) 7o. Voorstel tot beschikbaarstelling van ■n terrein, gelegen achter den Hoogen Rijn- jk aan de Cobetstraat, Sectie M, No. 4534 ed., ten behoeve van den bouw van een erstation, aan de Electriciteitsfabriek. (96) Voorstel tot beschikbaarstelling van tflden ten behoeve van de vernieuwing van verwarmingsketels in de Stads-Gehoor- *al. (97) to. Voorstel tot beschikbaarstelling van telden ten behoeve van den bouw van een Taste brug in den Zoc-'terwoudschenweg. (98) 10o. Praeadvies op het verzoek van de Leidsche Schouwburgvereeniging, om eene bidrage in de kosten van verbetering van verwarming en de verlichting van het tebouw aan de Oude Vest. (99) Ho. Beantwoording van de interpellatie van den heer de' Reede, met betrekking tot sninder gewenschte concurrentie door het Openbaar Slachthuis gevoerd ten opzichte Tan den verkoop van ijs. Geslaagd zijn voor het candidaatsexameu jpeeskunde de dames M. Gèrlach (Schie- jam) en C. A. Buyze (Den Haag); en de ^eren A L Bollen (Den Haag), B. H. Op- jjnberg (Den Haag), S. M. Lammerts van jueren (Leiden), F. Bruyn (Den Haag), K. Hordijk (Den Haag), A. Posthuma (Den "aa2); I. Hoogendam (Schiedam), P. O. Clig- a-'l (Den Haag), A. J. van den Briel (Den aaS); L. van der Molen (Vlaardingen), J. Verhage (Leiden), A. J W. Kaas (Den en W. van den Berg (Leiden); voor candidaatsexamen Romaansche taal en jjterkunde de dames S. M. Braak (Den ,5a?: en M. Albarda (Den Haag); voor hei floraal examen wis- en natuurkunde m. ^°fdvak dierkunde de heer C. J. Keyzer Leiden); voor het taalkundig doctoraal tarnen Indologie de heer A Jonkers (Lei- voor het aanvullings-doctoraal examen recht de heer N. Wentholt (Haar. voor het candidaatsexamen rechtsge- ^rineid de heeren J. C. E, Raming (Den 0. Leyendekkers (Rotterdam), K. W. pieman (Rotterdam) en J. D. de Haan ^«elmonde) PROF. Dr. P. T. BLOK. Vijftig jaar doctor. Froi. Dr. P. J. Blok. Morgen, Vrijdag, is het vijftig jaar gele den, dat prof. dr. P. J. Blok, oud-hoogleeraar in de vaderlandsche geschiedenis aan de universiteit te Groningen en de Leidsche universiteit, alhier promoveerde tot doctor in de klassieke letteren. Hoewel prof. Blok te kennen had gegeven, dat hij dezen dag onopgemerkt wilde zien voorbijgaan, 13 hij tenslotte toch voor den op hem geoefenden aandrang gezwicht en zal hij morgenmid dag van 4 tot half zes te zijnen huize recep tie houden. Petrus Johannes Blok werd 10 Januari 1855 te Den Helder geboren, waar zijn vader hoofd eener school was. Hij bezocht, na de school zijns vaders te hebben door- loopen. de Latijnsche school te Alkmaar en werd 22 September 1873 alhier als student in de letteren ingeschreven. Hij studeerde daar onder leiding van Cobet, De Vries, Dozy en Fruin. 14 December 1876 legde hij met goed. gevolg het candidaatsexamen af en 7 December 1878 het doctoraal examen. Hij promoveerde den 21sten Juni 1879 tot doctor in dp klassieke letteren op een proef schrift, getiteld: Cerlus Pompeius magnus Gnaei filius". De gemeenteraad benoemde hem 4 Augustus 1879 tot 1 eeraar in de Ne- deriandsche taal en geschiedenis. In 1884 werd hij benoemd tot hoogleeraar in de va derlandsche geschiedenis aan de universi teit te Groningen, welk ambt hij den 26sten September van dat jaar aanvaardde. 10 jaar later, bij K B. van 21 Mei 1894. werd hij benoemd lot hoogleeraar in de vaderland sche geschiedenis aan de universiteit alhier als opvolger van prof. Fruin. Hij aanvaardde het hoogieeraarsambt met een rede den 6den October 1894. In den academischen cursus 1909/1910 was hij secretaris van den academischen senaat en in den volgenden cursus rector magnificus der universiteit. Van 1 October 1896 tot 1 December 1897 was hij leermeester van H. M. de Koningin en ook H I\ H. Prinses Juliana heeft hij in Haar jeugd geschiedenis-onderwijs gegeven. In 1925 moest hij wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd aftreden, hetgeen hij den 25sten Mei deed met een afscheids college, bij welke gelegenheid hem door een huldigingscommissie zijn bibliographie werd aangeboden. Een belangrijk aandeel beeft prof. Blok gehad in de oprichting van het Nedcr- landsch Historisch Instituut te Rome. waar thans zijn borstbeeld wordt aangebracht. Verschillende buitenlandsche en binnen- landsche onderscheidingen vielen hem ten deel. O.a. benoemde de universiteit te Mar burg hem in 1904 tot eeredoctor in de phi losophic en vrije kunsten en in 1909 werd hij benoemd tot doctor honoris causa in de geschiedenis aan de universiteit te Leuven. Voorts was hij een der oprichters van het Historisch Genootschap te Groningen en van de vereeriiging Oud-Leiden. Voorts is hij buitenlandsch lid van de commissie voor vaderlandsche geschiedenis te Venetië en sinds 1913 eerelid van de Historical So ciety te Londen Hij is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, comman deur in de orde van de' Kroon van Italië. Bij zijn aftreden in 1925 werd hij onder scheiden met het commandeurskruis van de Orde van Oranje Nassau. De Fransche re- geering benoemde hem tot Officier de Ff in struction Publique. Ook was hij gedurende lal van jaren lid der commissie van het stedelijk museum De Lakenhal alhier en van 1903 tot 1904 voorzitter van de Maatschappij der Neder- landsche Letterkunde. Evenals og. de groole stations, zal in gaande Maandag 1 Juli a.s. op het station alhier naast het plaatskaartenbureau een kapperssalon geopend worden. Een Amers- foortscbe kapper exploiteert deze salon. Op uitnoodiging van de afdeeling Leiden dor Democratische Partij heeft gisteravond in de groote zaal van het Nutsgebouw voor een kleine schare belangstellenden onze stadgenoot dr. Z. Kamerlingh een politieke rede gehouden. De spreker werd ingeleid door den heer De Jong, voorzitter van de afdeeling Rotter dam, die een woord van hulde bracht aan de nagedachtenis van den heer A. I. Wil- mans, wiens houding in den gemeenteraad steeds getuigenis aflegde van het juiste De- grip „democratie". Dr Kamerlingh ving aan met op te mer ken, dat er in de politiek weinig moois schuilt, wanneer zij niet wordt gedragen door idealen. Eerst wanneer, hooge beginse len daaraan ten grondslag liggen, verheft de politiek zich ver uit boven het alledaag- 9chè. Het eerste punt der democratische politiek is de strijd legen het militarisme door middel van nationale ontwapening; dit is de toetssteen van heel ons beginselpro? gramma. Meer en meer .aldus spr. be ginnen de scheidingslijnen tusschen de 36 verschillende partijen te vervagen en steed3 scherper omlijnd .wordt de klopf: radicale vooruitgang in het algemeen belang of star- vasthouden aan het privé-belang van den enkeling, die de macht in handen heeft. Aan de hand van een achttal stellingen besprak dr. Kamerlingh dan uitvoerig het onlwapeningsvraagstuk. Na de gruwelen van den modernen oorlog te hebben geschetst, toonde hij aan, dat bewapening ten oorlog, oorlog aantrekt en inplaats van een geest van internationaal vertrouwen, wantrouwen zaait. Spr. was van oordeel, dat een oorlog tegen een onbewapend volk niet kan be slaan, omdat het ten slachtbank gevoerde zgn. vijandelijke leger niet bestand zal blijken tegen de infectie door het anti-mili- tairistische volk. Bovendien is er in dezen tijd in West-Europa niets, wat den gruwel van een oorlog rechtvaardigen kan-, dat in vroeger eeuwen oorlogen wel eens gerecht vaardigd waren, geeft spr. gaarne toe, doch toen was het een kwestie van godsdienst- dwang, die het Nederlandsche volk tot in zijn diepste zieleleven trof. Persoonlijke dienstplicht noemde spr. een schrijnend onrecht tegenover hen, die op het standpunt van nationale ontwapening slaan. Wie bij de komende verkiezingen zijn of haar stem uitbrengt op een tegenstander van nationale ontwapening, laadt daarmede de verantwoordelijkheid op zich voor de gruwelen van een oorlog, welke over ons land dreigt te komen Het ware een schreeu wend onrecht tegenover de huidige Neder landsche mannelijke jeugd daartoe mede te werken. Spr. meende, dat het doorvoeren van na tionale ontwapening in Nederland de zaak der internationale ontwapening ten zeerste zal bevorderen. De oorlog van 1914 heeft de oorlogvoerende landen doen ervaren, dat er geen erger tyran is dan het moderne mi litarisme. Maar die lyran staat op een voetstuk van leem en ,de boeien, waarin de volkeren ge kluisterd liggen, zijn van stroo. Aan de Nederlandsche kiezer en kiezeres de schoone taak om op den 3den Juli mede te helpen dien tyran van zijn voetstuk te doen tuimelen en de kluisters te verbreken. Na een korte pauze, welke door zang en muziek werd ogeluisterd gaf de heer De Jong gelegenheid om in debat te treden» waarvan werd gebruik gemaakt door de heeren Frank Rees en 's Jacob. De beide debaters werden beantwoord door mevr. A. G. LuytenBlock, No. 1 der D P.-lijst en den heer Van Dijk, eveneens candidaat dier partij. Na re- en dupliek werd de bijeenkomst met een woord van dank aan spreker, de baters en auditorium gesloten. W ij z i g i n ge n Leidsche Uitgeversmaatschappij, Hoogl. Kerkgra-cht 23, Leiden. Nieuwe Commissa rissen: mr. A. J. Romyn, Leiden; en A. J. N. Nyman, te Amsterdam. N.V. E Hollants' Schoenenmagazijnen, Visehmarkt 23, Leiden. Uittredend Dir.: H. L. A. M. Hollants, te Leiden. Nieuwe Commissaris: H. L. A. M. Hollants, te Leiden. Het Leidsch Harmonie-Gezelschap „De Post" 'heeft, in verband met rijn 20- jarig bestaan, aan den Burgemeester aan geboden geheel belangloos een concert te geven, welk aanbod met erkentelijkheid 13 aanvaard. Het concert zal worden gegeven op Dins dag 25 Juni a.s., des avonds te acht uur in den tuin van de Sociëteit Musis Sa crum" in het Plantsoen. Rede van den heer J. R. Snoeck Henkemans In het gebouw „Rehoboth", dat bijna ge heel was gevuld, heeft gisteravond de heer J R. Snoeck Henkemans, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor de Chr. Hist. Unie een lezing gehouden over het onderwerp: ..Kamerverkiezing en Volkstoe komst". De spreker werd ingeleid door den heer Huner. die verzocht te zingen Ps. 138 1 en voorging in gebed, waarna gelezen werd Ps. 2. Na een kort welkomstwoord, speciaal tot' den spreker, verkreeg deze direct het woord De heer Snoeck Henkemans begon met op te merken, dat niet speciaal deze, maar alle politieke verkiezingen groote betc-ekenis hebben. De verkiezingen, die voor de deur staan, hebben intusschen een bijzondere beteekenis. De Chr. Historische Unie maakt een diep belijnd verschil tusschen volksver tegenwoordiging en regeering. Daarom maakt ze geen afspraken omtrent de Regee ring, voordat de volksvertegenwoordiging is samengesteld. De volksvertegenwoordiging is slechts de mond van het volk en is nooit bevoegd om de regeering samen te stellen. Het doel van de Unie is slechts de Christe lijke grondslagen van ons volksleven te be vestigen. Daarin is alles samengevat. Er volgt uit, dat ons volksleven inderdaad op Christelijke grondslagen rust. Dit wordt ook wel erkend door de tegenstanders. Alles wordt echter gedaan om aan die grondslagen te tornen. Spr. noemt de' toe nemende ontwrichting van het huwelijk en de beschouwingen omtrent den eigendom als voorbeelden. Er zal geen toekomst zijn voor het Nederlandsch volk als het geschei den zal worden van zijn grondslagen. In het buitenland is het met de ontwrich ting van het huwelijk in het bijzonder en van de grondslagen van het volk in 't alge meen nog erger gesteld. En ook uit het bui tenland dreigt het gevaar voor ons; men denke slechts aan de Russische propaganda. Intusschen komen bij elke Kamerverkie zing speciale vraagstukken naar voren, die moeten worden belicht door de beginselen. Drie groepen van deze vragen wil spr. nader onder oogen zien, namelijk de vragen op sociaal, koloniaal en internationaal ge bied. Wat betreft de sociale vragen moet eerst met het godsdienstig leven rekening worden gehouden. De overheid heeft te waken en te zorgen voor dat godsdienstige leven. Van daar het artikel in het manifest betreffende de predikantstractementen. De Unie stelt zich tegenover den klassen strijd, maar erkent intusschen zeer zeker, dat do overheid een groote taak heeft op sociaal gebied. Er zijn vele zwakken en zwakke plekken in het maatschappelijke leven en volgens het gebod van de naasten liefde moeten die zwakken worden gehol pen en die zwakke plekken worden ver sterkt. Op sociaal gebied is nog veel te doen en hiervoor moeten de oogen geopend blijven. De Unie staat lijnrecht tegenover de in voering van het Staatspensioen, omdat er moet blijven eeft duidelijke band tusschen den arbeid en het later te genieten pensioen. Dat is bij het Staatspensioen niet het ge val. Het volk zou er door in de verkeerde richting worden opgevoed. Wel wil de Unie er toe medewerken om den toestand zooals die is bij de ambtenaren, te doen toepassen op de particuliere bedrijven, maar nooit zal zij goedvinden, dat het volk steunt op de openbare kas. Ook het koloniale vraagstuk staat in het midden van de belangstelling. Door zijn ko loniën neemt ons volk de belangrijke plaats in tusschen de rij der volkeren. Wij moeten deze koloniën als deel van het Koninkrijk der Nederlanden behouden. Onder de Azia tische volken komt een geest op. die mede zeggenschap wil. Aan een meerdere zelf standigheid van Indië worde ruimte gegeven. Op het internationaal terrein vragen de aandacht het vredesvraagstuk en de kwestie NederlandBelgië. De vredesbeweging raakt ons Christenhart en heeft onze sympathie. Wij hebben er steun aan te verleenen. De rechtsidee in de volkerengemeenschap moet worden gesteund. De Unie verzet zich echter tegen het streven naar nationale ont wapening. Er kunnen zich omstandigheden voordoen, waarin het noodig is met geweld de rechten en vrijheden van ons volk te verdedigen. Bovendien is het een waan denkbeeld, dat door nationale ontwapening de vrede zou worden bevorderd. De voor-^ deelige ligging van ons land zou bij 't eerste rommelen van oorlogsgevaar, aanleiding zijn voor de groote Europeesche landen om op dat stuk land zoo spoedig mogelijk de hand te leggen. De oorlog zou daardoor juist ontketend kunnen worden in plaats van tegengehouden. Ook de Belgische kwestie vraagt de aan dacht. Er is niets door België te eischen, dat aan dat land rechtens toekomt. Uit vriendschap en welwillendheid hebben wij Eet debat in de Eerste Kamer over de interpellatie-Colijn. (Uit het Parlement, 3a Blad). De jaarrercaderine van de Chr. Midden- slandEvereeniging. (Binnenland, 3e Blad). Het voortgezette pleidooi in het straf. proces-Liebermann. (3e Blad). De stand de, landbouwgewassen. (Land, en tuinbouw, 2ei Blad). Stresemann heelt te Parijs een onderhond met Briand en Poincaré. (Buitenl, en Tel. Ie Blad). De Herstelkwestie. (Buitenl. en Tel. la Blad). echter een open oog voor de belangen van andere landen. Wij wenschen wel eigen rechten te handhaven, maar daarnaast alles te doen wat de goede internationale verhou dingen kan bevorderen. liet den wensch dat ons volk bij de stem bus een krachtig en duidelijk geluid zal geven en zich zal verklaren voor de beves tiging van de Christelijke grondslagen, be sloot spr. Een hartelijk applaus volgde op deze on der groote belangstelling aangehoorde rede. Na een woord van dank tot den spreker, werd met dankgebed gesloten. Voor het examen Gemeente-admini stratie, afgenomen door de Ned. Ver. voor Gemeentebelangen ten Den Haag is geslaagd de heer G. A. F. Everstijn alhier. Hedenavond komen afgevaardigden van de deelnemende zangverenigingen aan het zangconcours te Sassenheim op 9 Mei 1.1. bijeen, om de behaalde prijzen, diploma's en critische verslagen in ontvangst te ne- men. Het uitvoerend comité vergadert hier voor in het gebouw Nathanaël. Na -floop zijn de werkzaamheden voor dit comité weder ten einde. Eenige maanden geleden werd hier te lande opgericht een Hongaarsche Bond, waarbij nagenoeg alle in Nederland wo nende Hongaren zijn aangesloten. De Bond geeft een Hongaarsch btaadjé uit, is bezig een groote Hongaarsche bibliotheek bij el kander te krijgen en voert succesvolle be sprekingen omtrent het slichten van een Hongaarsch Huis hier te lande, die een centrum moet worden van alle hier in het Koninkrijk wonende Hongaren, tevens van de Hongaarsche taal en cultuur.- Ook voor de goede verstandhouding tus schen Holland en Hongarije, voor de gees telijke en cullureele uitwisseling tusschen beide landen en voor het versterken van vriendschapsbanden ertusschen wenscht de Bond indirect te werken. Men hoopt ook, dat de Bond er zeer veel bij zal dragen om meer en beter kennis van het land en volk van Hongarije in Holland te doen onstaan. In de a.s. zomervacanlie zal ook hier ter stede een bijeenkomst worden gehouden. De groentijd van het Leidsch Studentsn- corps begint dit jaar 18 September en eindigt 4 October. De groentijd wordt derhalve dit maal niet vervroegd, geljjk in de laatste jaren de gewoonte was. Op 19 Juni 1929 stonden 243 werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschre ven tegen 435 op 19 Juni 1928. Gistermorgen omstreeks halftien is de 73-jarige W. Chr. op de Blauwpoortsbrug tegen een rijwiel bestuurd door den 13-jarigen J. H. K. opgeloopen. De oude heer kwam te vallen en kon niet meer op staan. Binnenge dragen bij den opticien fa. Mulder, consta teerde de dokter van den E.H.D. een breuk van het rechterheupbeen. Per ziekenauto werd de oude heer naar het Elisabethsgesticht overgebracht. - Gistermiddag te ruim 5 uur i3 de 23- jarige kok C. V. in het café-reslaurant ,.Beila- vue" van een trap gevallen en met zjjn boofd op een grameten vloer tereoht gekomen. De jongeman bekwam een lichte hersen schudding en een linkerdijbeenbreuk en werd naar het Elisabethsziekenhuis overgebracht. De politie waarschuwt verhuurders van stofzuigers om geen machines mee te geven aan hun onbekende personen, daar er onder deze een schuilt, die er een gewoonte van maakt de stofzuigers niet terug te brengen

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1