BINNENLAND. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. UIT HET PARLEMENT. FAILLISSEMENTEN. CORRESPONDENTIE. DRAAG OP WARME DAGEN Haarlemmerstraat 143.' HET STRAFPROCES TEGEN SALOMON L1EBERMANN CHRISTELIJKE MIDDENSTANDSVEREENIGING Jaarvergadering en Congres ta Rotterdam. Gisteren kwam de vereeniging van den Chr. Handeldrijvenden en Industrieelen Mid denstand in Nederland in „Tivoli" te Rotter dam in jaarvergadering en congres bijeen. Gisterenmiddag om 2 uur ving de huishou delijke jaarvergadering aan onder presidium van den heer W. G. Scheeres van 's-Gra- venhage. De voorzitter der ontvangende afdee'ling de heer H. Bos, riep het welkom toe aan hoofdbestuur en afgevaardigden. Hierna kwam het jaarverslag van d.e secretaris den heer H. Stap, van Zeist, aan de orde. We ontleeiu-T, daaraan, dat het af- geloopen jaar er een was, waarin na inner lijke beroering en heftigen strijd de reorgani satie en daarmede de eendracht tot stand kwam. Een opbloei kwam in de vereeniging die nu een gezord organisatieleven vertoont. Negen nieuwe afd. werden opgericht. Voor name gebeurtenissen in het vereenigingsjaar' waren de oprichting van de Vak-Centrale en de Middenstandsbedrijfsvereeniging. De Mid- denstands-Bedrijfsvereeniging werd met be hulp van het Chr. Nat. Vakverbond opge richt en slaagde al spoedig in den waar borg van de vereischte som van 2 1/2 mil- lioen gulden te verzekeren loon. Dt' samenwerking met den R.K. Midden standsbond en den Kon. Ned. Middenstands bond was ook dit jaar weer uitnemend, ter wijl de vereeniging in den Middenslands- raad en den Hoogen Baad van Arbeid ver tegenwoordigd bleef. Ook het financieel verslag en de begroo- (jng 1930 werden behandeld en vastgesteld. De contributie weird wederom bepaald op f. 2.50 per lid en per jaar, plus f. 1 voor het orgaan. De aftredende bestuursleden de heercn W. G. Scheeres te 's-Gravenhage en P. Pluyter te Assen werden herkozen terwijl als leden van den Middenslandsraad werden herkozen de heeren L. Attema te Hilversum, A. Bos te Botterdam, J. Kaajan te Groningen en K. Meima te Sneek. Het bestuur deed enkele mededeelingen inzake de middenslandsbedrijfsvereeniging terwijl mr. J. H. C. Kok van Schiedam een voorloopig rapport uitbracht namens de commissie inzake het huurkoopsysleem. Vervolgens refereerde de heer H. Bouw meester, sec. van de Chr. Patroonsvakcen trale over: „Wat mag van de besturen der afdeclingen van de Vereenigingen van den Christ. Middenstand worden verwacht voor de plaatselijke vooruitbrenging van de Chr. Patroonsvakorganisatie Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten .Des avonds werd aan de afgevaar digden door de afdeeling Rotterdam een feestavond aangeboden in plaats Lommer rijk te Hillegersberg. Ook het bestuur van de afdeeling Rotterdam van den R.K. Midden standsbond was op dezen avond vertegen woordigd. DE ELECTRIFICATIE VAN DE LIJN AMSTERDAM—ALKMAAR. Maandag wordt begdnnen. Volgende week Maandag, 24 Juni, wordt een aanvang gemaakt met de electrificatie van den lijn AmsterdamAlkmaar via Uitgeest. o DE ARBEIDSWET EN HET TRANSPORTBEDRIJF. Bij Kon. besluit van den Gden Juni 1929 (Staatsbl. 307) is bepaald, dat met ingang van 1 Januari 193C[ de artikelen 14, 19 en 20 der Arbeidswet 1919, voor zoover betreft arbeid in het transportbedrijf te land, in werking Ireden. ONTWERP LANDELIJK COLLECTIEF CONTRACT METAAL-INDUSTRIE. Door het bestuur van de Landelijke Syn dicalistische Federatie van metaalbewer kers is de inhoud van bovenbedoeld con tract besproken en besloten den werkers in de metaalindustrie te adviseeren het niet tel aanvaarden. o WERKGEVERS. BOEKDRUKKERSBEDRIJF. Eergisteren is de gemeenschappelijke alge- roeene vergadering gehouden van de Feder. oer Werkgeversorganisatiën in het Boek- örukkersbedrijf, onder voorzitterschap van deu heer S. S. Korthuis. Een der voornaamste punten was het voor stel van het district Gouda om de inwerking treding van het Pensioenfonds uit te st3llen tot 1 November 1930. Met 135 van de pl.m. 1000 stammen werd dit voorstel ver worpen. De voorz. constateerde met voldoening, dat thans van werkgeverszijde geen beletselen meer bestaan voor de invoering van het fonds en wees op de verantwoordelijkheid, welke thans op den Alg. Ned. Typ. Bond rust. om tot definitieve invoering te komen. Verder werd besloten, de maatregelen, in verband met de Handelarenbonden, op te heffen. Aangenomen werd het voorstel van het Hoofdbestuur tot het periodiek uitschrijven van prijsvragen en organiseeren van reizende tentoonstellingen van drukwerk. Verder werd het hoofdbestuur gemachtigd om voorloopige stappen te doen tot oprichting eer.er Bedrijfsvereeniging krachtens de nieu we Ziektewet. De heer S. W. Melchior, de oprichter der organisatie, werd ais aftredend hoofdbe stuurslid gehuldigd. Hem werd wegens zijn buitengewone beteekenis, de medaille van verdienste uitgereikt. UIT DE KARTON-INDUSTRIE.- De besprekingen tusschen de directies en besturen dar speculatieve en coöperatieve stroooartonfabrieken eenerzjjds en de ver tegenwoordigers der Moderne, Chr. en R.K. Fabrieksarbeidersbonden zijn begonnen. Ter wijl van arbeidarszrjde eene loonsverhooging van L2,50 per week wordt gevraagd, heeft de commissie van de combinatie van een 10-tal cartonfabrieken medegedeeld, dat zij op bet standpunt staat dat de geldende loo- r.en niet verhoogd kunnen worden en dat de contracten hoogstens gecontinueerd kunnen worden. Intusschen zedde zij beraad over de looDsvraag en andere verlangde wijzigingen toe. VERMINDERING VAN EERSTE- KLASSE ZITPLAATSEN BIJ DE NEDERL. SPOORWEGEN. Tengevolge van de gestadig afnemende bezetting van de 1ste klasse bij de Nederl. Spoorwegen, heeft de directie besloten tot een belangrijke vermindering dezer klasse. Verschillende lste-klassc-rijtuigen zullen thans uitsluitend voor 2de klasse-rijtuigen ingericht worden. Daartoe bestond te meer aanleiding doordat eenigen tijd geleden een aantal 2de klasse rjjtuigen ingericht wer den voor de 3de klasse passagiers. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is aan den heer prof. mr. baron d'Aulnis de Bourouill, te Utrecht, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lio van de Centrale Commissie voor de Sta tutist, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Bij Kon. besluit is aan N. G. Servatius, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1929, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Smilde, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten, als burgemeester be- Bij Kon. besluit is aan J. Bakker, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1929, eervol ontslag verleend uit zijn betrekkingen van commissaris v. politie te Apeldoorn en van oorom. van Rijkspolitie, met dankbetui ging voor de goede diensten, in die betrek kingen bewezen. Bij Kon. besluit van den 31sten Mei 1929 (Staatsbl. 270) is de datum van inwer kingtreden van het Wjjnbesluit (Staatsblad 1929, no. 137) bepaald op 1 Januari 1930. RECLAME. ien koele luchbtfoom\ die in het warme jaar getijde zoo weldadig aandoet, heeft vaak een verkoudheid ten gevolge. Neemt dan Lei op den orante band m hef Bayerkruis. PrlJ» 75 da. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Haarlem voor de vaca ture-ds. L. J. van Leenwenda. A. G. B. ten Kate te Brussel, ds. W. S. van Leeu wen te V elzen en da H. W. Obbink te Gelder-malse®. Te Skvterdijk (Amsterdam- West): ds. J. F. van Duyne te Zaandam, ds. W. J. van Eldcn te Aalsmeer en ds. W. A. B. ten Kate te Enschedé. Viertal: Te Wolf aartsdijk (alph.)J. H. Buinink te Rhed-enH. W. M. Hupkee Jr., te Zwaag-WesteondeR. ten Kate te Koudekerke en P. Warners te Nederhorst den Berg. Beroepen: Te Oudega (H.O.N. H. L. A. Feykes te Oolijnsplaat. Te Enter: D. Th. Keek te Het eren. Te Wouterswoude ds. J. A. de Nie te Zetten, Andelst c.a. Aangenomen: Naar Ureterp, G. Oldeman, cand. te Velp. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te SchoondijkeM. den Boer, hulppred. te Haartem. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te AxelM. Heykoop, cand. te 's-Gravenhage en W. O. Lamain, cand. te Voorschoten. Te Tholen: J. D. Barth, te Vlaardingen en M. Heykoop, cand. te 's-Gravenhage. Beroepen: Te Ierseke en Weetzaan M. Heykoop, cand. te '6-Gra.venhage. Te Kampen, W. C. Laonaitn, cand. te Voorschoten. VRIJZINNIG HERVORMDEN. Gisteren is fce Leeuwarden* de 16de jaar- üjksche vergadering van de Vereeniging van Vrijzi-nnng Hervormden in Nederland gehouden In twee vacatures i!n het hoofdbestuur zijn gekozen prof dr. J. Lindeboom als voorzitter en de heer J. P. de Graaff als lid. Besloten is de volgende vergadering te Zwolle te houden. (Van onzen parlementairen medewerker.} DEN HAAG, 19 Juni 1929 Eet debat over de interpellatie-Colijn. Ia hij overhaast geweest? De interpellatie van den heer COLIJN (A.-R.) over de gebeurtenissen op Curasao heeft den geheelen vergadering van de Eerste KameT heden in beslag genomen zonder dat er eenig praktisch resultaat is bereikt. Wij gelooven ook niet. dat de in- terpellant dal beoogd heeft. Aan het einde van den dag het debat als het ware resu- meerend heeft de heer Colijn nog eens dui delijk gemaakt wat de bedoeling was van zijn interpellatie en waarom men het recht miste haar overijld te heeten, gelijk enkele sprekers hadden gedaan. In de eerste plaats verwachtte hij, dat da minister van Koloniën thans wat meer zou weten dan toen hij zijn eerste inlichtingen aan de per? /verschafte en antwoordde op de hem officieel gestelde vragen. Maar in de tweede plaats achtte hij het oivoirbaar, niet toelaatbaar, dat als een college als de Eer- ste Kamer bijeen is, zij wel zal vergaderen en allerei op zich zelf zeeT nuttige beslis singen zal nemen, doch in alle talen zou zwijgen over een gebeurtenis, welke een levensbelang van het vaderland treft en doen alsof zij van den prins geen kwaad wist. Inderdaad vinden we dit laatste een zeer krachtig argument ten gunste van de interpellatie, en is daarmee aan den heer Mendel9 (S.D.A.P.) het bezwaar uit de hand geslagen, dat de heer Colijn voorbarig zou zijn geweest met zijn aanvrage (De eigen lijke interpellatie werd reeds door ons ver meld Red. L.D.) Na hef anlwooTd van den minister heeft de heer Colijn gerepliceerd en in het bij zonder zijn teleurstelling uitgesproken over de ontstentenis van alle opheldering betref fende de houdTng der autoriteiten. Hij wilde evenwel geen motie indienen, omdat de Kamer niet voldoende re ingelicht en hij den schijn wilde vermijden alsof zijn inter pellatie een politiek doel beoogde. Feitelijk had hiermede de interpellatie als afgedaan kunnen worden beschouwd. Edoch de heer Koster (Vrijheidsb.) 'achtte de ge legenheid gunstig om naar aanleiding er van een betoog voor te lezen, waarin hij zeide, dat de grondoorzaak van alle ellende was te zoeken in den minister van Defensie wiens voornaamste taak wel schijnt te zijn: bezuinigen en die daaraan vastknoopte een bestrijding van de onlwapeijingspropaganda van de sociaal-democraten en vrijzinnig- democraten. Wat natuurlijker dan dat de trouwe pleiter voor eenzijdige ontwapening, prof. Van Embden (V.-D.) daarop inging en nu zeide, dat als we maar waren overgegaan tot opheffing van leger en vloot, zooiets niet zou zijn gebeurd. Dan toch zouden we over voldoende middelen hebben beschikt om een behoorlijke politiemacht tc land en ter zee te onderhouden, terwijl we nu ons geld weggooien aan dure kruisers waarmee we toch niets kunnen uitrichten. Hem viel later de heer Mendels (S D.A.P.) nog bij door te zeggen, dat het voor ons kleine land nu eenmaal onmogelijk is om onze koloniën behoorlijk te verdedigen en dat we ons yerlrouwd moeten maken, dat we alle kans hebben ze te verliezen. Hij vond gelegenheid daarbij er op te wijzen, dat tegenover dergelijke overvallen als van dp Venezolaansche vrijbuiters onmogelijn afdoende voorzorgsmaatregelen zijn te ne men. Onze eigen geschiedenis spreker herinnerde aan Herman de Ruyter, het Turf schip van Breda, de hooiwagens van Lochem bewijst dit. Ook vond hij ge legenheid om den lieer Colijn te verwijten, dat zijn interpellatie toch werkelijk te ge haast was aangevraagd* straks moeten we toch weer op de zaak terugkomen! Nog andere sprekers hebben we gehoord. Zoo den heer Blomjoiis (R.-K.), die vol komen instemde met de interpellatie, even als de lieer De Vos van Steenwijk, die ver klaarde dat de geheele Christelijk-Histori- sche fractie met den heer Colijn sympathi seerde, den heer Van Lanschof (R.K.;, die met den heer Mendels vond, dat de heer Colijn te haastig was geweest. Daarna heeft de minister van Koloniën nog gedupliceerd zonder evenwel iets nieuws te berde te brengen, waarop de minister v. Defensie nog even zijn beleid heeft verde digd, daarbij verzekerend, dat onze vloot werkelijk zoo goed is als met de beschnc- bare middelen kan verwacht worden. Te genover den heer Colijn die bij zijn reeds genoemde resumtie van het debat het be leid van den minister van Defensie aan kri tiek had oftderworpen. voerde minister Lam - booy aan. dat deze tijdens zijn ministerschap precies had gedaan wat hij nu niet goed keurde, omdat hij een permanente slalio- neering van een oorlogsschip in de West te duur vond En hiermede was de inter pellatie afgeloopen Morgen is de Ziekte wet aan de orde. Uitgesproken: P. G. Warmerdam, bloembollenkwecker, Sassenheim. Beukenlaan 18. R.-c. Jhr Mr Tli. W. C. Calkoen, Curator Mr. F. J M. Bartels, den Haag. Javastraat 32. A. van der Meer. los arbeider. Alkemade. Oude Wetering 146 R.c. Jhr. Mr. E. J. Sürick van Linschoten, Curator Mr. L. G„ van Dam. Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief: L. Jongeneel te Oegstgeest. Wanneer „Een dame" zich even aan ds redactie bekend wil maken, zal plaatsing van haar ingezonden stuk volgen. RECLAME. ZOMERCOSTUMES van 16.50 tot 75.— SPORTCOLBERTS van 9.90 tot 18. WITTE EN GRIJZE BRUINE EN BEIGE ELAN. PANTALONS 390 £90 g90J290 een luchtig, fleurig zomerpak. Gemakkelijk zittend en toch smaakvol. Zoo een, dat de warmte dragelijker maakt .en dat U aan strand, in bosch noch hei behoeft te ontzien. Zoo'n Costume hebben wij voor U in velerlei dessins, gemaakt in voorraad, keurig van pasvorm. Ook zijn voor vacantie.doeleinden uitermate geschikt onze Sportcolberts met witte en grijze wollen flanellen pantalons. VOORTZETTING VAN HET PLEIDOOL PI. komt na de pauze tot de bespreking der dagvaarding. De feiten, daarin vermeld, komen pl. voor, niet juist en niet bewe zen te zijn. Niet juist is dat Liebermann de feitelijke machthebber in de Discontobank was, hij heeft niet gehad de meerderheid van de aandeelen. Het betoog van den offi cier, dat voor de transactie van 25 Juni 1927, Van der Toorn zijn aandeelen ter be schikking heeft gesteld, gaat niet geheel op, omdat Liebermann niet zoö maar vrijelijk over deze aandeelen beschikken kon. Niet is voorts vaetkorflen te staan, dat Lieber mann het nieuwe bestuur van de „Veen- dammer" heeft aangewezen, tusschen vra gen en aanwijzen ie een groot verschil. Ook heeft Möhring nooit geweten, dat hij de man was. die. de activa moest overdragen, toen hij dat op de vergadering van 25 Juni hoorde, was hij Zeer veibaasd. Möhring is dus nooit te voren door Liebermann in gelicht, wel kan dat op de vergadering zelf geschied zijn, maar, naar pl. meent, heeft Liebermann daarin, naar uit het verhoor der getuigen z. i. is gebleken, geen daad werkelijk aandeel gehad. Bewezen zal moeten worden dat Liebermann het opzet heeft gehad om de crediteuren te benadee- len: pl. gelooft dat. hiervan geen sprake is. Pl. gelooft dat Liebermann inderdaad ge meend heeft dat de vordering, welke de „Veendammer" tenslotte kreeg op de Dis contobank", zou kunnen worden betaald. Uitvoerig tracht pl. het bewijs van deze stelling te leveren, o.m. betoogende dat hij volstrekt aanneemt dat Liebermann op ge zag van Sedeyn heeft geloofd, dat er in ie Beleggingsmaatschappij ..Noord Holland" een overwaarde, dus een stille reserve was. Als men uitgaat van de gedachte, die Lie bermann had, dat er in de „Veendammer" groole. mogelijkheden zaten, is het niet zoo gek om te denken, dat. in dien gedachten- gang voortrêdeneèrende, de Bank met groole winst verkocht zou kunnen worden. Veel hangt voorts uit den aard der zaak af van de opvatting, welke de Rechtbank zal blijken te hebben omtrent schuld of geen schuld van Möhring. Medeplegen zon der dader lijkt pl. niet mogelijk, uitlokking en medeplichtigheid zonder dader evenmin. Er blijft dan over: doen plegen; echter zal dan moeten vaststaan dat „Möhring abso luut onschuldig is geweekt. Spr. komt dan tot het tweede stadium na 25 Juni 1927. Liebermann ziet veel in Schim van der Loeff en ook in Slegeman::. die hij beiden in staat acht de „Veendam mer" aan groote winsten te helpen. H'j aarzel! met wien van beiden hij in zee zal gaan. Toen kwam Paardenkooper op het tapijt die hoog opgaf van zijn kunnen, die een heele map met referenties overlegde en schermde met groote plannen, die ge weldige winsten zouden opleveren Lieber mann heeft die geloofd en slechts daaruit valt te verklaren, dat hij toegestemd heeft in een koopprijs van 5 millioen. welke prijs bepaling van Paardenkooper afkomstig is. Liebermann is er van overtuigd geweest, dat Paardenkooper in staat was. de „Veen dammer" te saneeren. hij heeft allermin-st geweten, dat het geheele optreden van Paardenkooper op chantage berustte. Men moet trachten Liebermann in zaak te zien, zooals hij werkelijk wal moest daarom geen andere voorstelli inlasschen. Liebermami, de speculant, het volste vertrouwen in de figuur Paardenkooper, het kwam hem vcorj Paardenkooper een man was zonder ten duidelijkste spreekt dat uit het c< van 30 Augu9tu9 1927. Bovendien erl Möhring. op de overeenkomst met PaaiJ kooper tci hebben aangedrongen ook Spaargaren was er enthousiast over. kwam dan op 4 September het voon contract tot stand, waarbij vooraf gini verkoop der „Veendammer" aan kooper en eerst daarna safceering j laatstgenoemde van de Bank. Het contract is toen op 21 September d. a. sloten. Nadrukkelijk wijst pl. erop, datJ Paardenkooper de Bank voor 5 koopen wilde, er slechts een gering uit deze Bank overgegaan was naar contobank, dus was er geen sprake v. er een gat van 2 1/2 millioen gestopt 1 worden. Uitvoerig bestrijdt pl. dan de tenl| legging van het tweede deel der dag1 ding geconstrueerd als bedriegelijke 1 breuk en gelegen in de overdrachten va den aan de Discontobank (Liebermann)! Möhring. Ook hier is geen opzet, gerielf vervreemding en benadeeling van de teuren, Liebermann was overtuigd, Paardenkooper voldoende activa id ..Veendammer" zou brengen, tegenover de vordering der pandbriej ders een voldoende tegenwaarde zou k<| te staan. Pleiter zegt tenslotte zich er wel wust te zijn. een meening te hebben] kondigd. welke inslrijd is met die van officier, maar ook met die van de pun opinie'. Pl. hoopt, dat de Rechtbank met! zal aannemen, dat bij Liebermann J opzet aanwezig is geweest, om de belal der pandbriefhouders te benadeelen. Lu mann heeft daadwcTkolijk geloofd.dat! plaats van de activa, welke uit dQ „Veen mer Hypotheekbank" zijn genomen, Dij activa zouden worden ingebracht, door de transacties van Schim Loeff. hetzij door die van Stegemail Paardenkooper. Liebermann heeft gelo hecht aan fantastische mogelijkheden, ook anderen hebben dat gedaan, i Möhring. van wien pl. absoluut overtu dat hij zich nooit zou geleend hebben M begaan van roof. En van Liebermann'sJ seurs is veel, heel veel, slechts te maar pl. wil niet aannemen, dat niets anders dan roof hebben willen werken. Niemand en zeker niet de adv! -hebben Liebermann op het fantastisch diens plannen geweien en met den r is pl. het dan ook volkomen eens. meer dan schandalige wijze, waarop 1 mann is bijgestaan, zeer zeker ernst aanmerking moet worden genomen beoordeeling van zijn strafrechterlijke! sprakelijkheid. Na het pleidooi van Mr. Veth. dat] uur in beslag nam. drukte LieberraaniJ zichtbaar ontroerd de hand. De zitting werd hierna geschorst I dag as. wanneer er gelegenheid isj houden van re- en duplieken en dacht? eventueel de gelegenheid kr het laatst* woord. 2—3

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 10