r Jaargang WOENSDAG 19 JUNI 1929 J No. 21244 STADSNIEUWS. J h als volgt sprak. Het voornaamste nieuws van heden. SCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel Toor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine \dvertentiSn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechL Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTs) Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per weeï Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weeü Franco per post 2.35 portokosten. Ko.ia „0.18 lit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. I CENTRAAL ISRAELIETISCH WEES- EN DOORGANGSHUIS Be olficieele opening. De volgende spreker was on-ze burge- tesfcer Mr. A. van de Sande Bakiiuyzen, Gaarne maak ik gebruik van de gelegen- ajj >eid die mij geboden wondt, o<m mijn stem e verheffen in deze vergadering, om u Jsede te doelen, dat ik van harte deel in de vreugde die u heden bezielt. Na. jaren wachten en geduld, na her. doorleven van vele zorgen en werken, ziet gij het doel bereikt en gij allen die daar- m hebt medegewerkt, moogt verklaren, at een goed werk tot stand gekomen is. Namens het gemeentebestuur breng ik dan ook mijn hartelijken gelukwenscli aan Begenten en de Bouwcommissie van het Gesticht met het bot stand bomen van dit ^bitterende gebouw, in diezen gelukwemsch '«trek ik niet minder de kinderen, die in croote getale hier straks hun intrek nemen, rant ik ben overtuigd, dat zij vooral van [deze mooie daad van de Joodsche Ge- menschap profijt zullen trekken en dat voor ten het leed, dat hun hier zijn insluit, laardoor belangrijk zal worden verzacht. Ik mag hier wel bijvoegen, dat het Ge- seenfcebestuur er bijzonder dankbaar voor i dat dit Geotidht voor Leiden behouden cht blijven. Wij hebben het jarenlang lekend op den Stille-Rijn in een beTmi- die zeker niet in ovei'eenstemming Tas met de beste wensbhen van het Col- igc der Regenten, maar waaraan voor hen ietitemin lieve herinneringen verbonden nllen blijven, omdat dat pand op den He-Rijn het terrein is geweest van veel opofferend liefdewerk hunnerzijds, dat door God rijkelijk gezegend is. Hun werk laar heeft hen het. zoo noOdtige vertrou- Ten gegeven om hetzelfde werk, maar in ii.'uToor betere omstandigheden voort te stten. HWij zijn blij, dat in een nieuwe wijk van Mkidon een nieuw gebouw nu op veel wijze de goede bedoelingen van de Agenten en van allen die- hen steunen, Ellen kunnen venvezen lij kt worden. De Joodsche Gemeente in Leiden is niooit Per talrijk geweest, maar zij is ganseh onbeteekenend en. wanneer ik u eeni- ?e na-men mag noemen #zult gij dat dade lijk met mij eens zijn. In de geschiedenis van dit Gesticht vind 'k do namen Bent.h, Cahen, Goudsmit, Kieck, Oppenheim, Thors, Vos, om slechv* enkelen t-e noemen, mannen en vrouwen, *ier naam in Leiden ook in andere oy>- zichten zoo'n goeden klank heeft. Waar *'j zich voor deze zaak spanden, moest feu goed werk tot stand komen. Ik sprak zooeven van lang wachten en Nduld oefenen. Dat is zeker in deze van Joodsche Gemeenschap van ons land *cl gevraagd, geworden, en indien ik mij üd irt de cijfers bedrieg, dan draagt de acte, baarbij de grond aan het collége van •benton werd overgedragen het jaartal 1903, en zal nu in do oorkonden ran deze openingsplechtigheid vermeld boeten staam als dag van de opening van het daarop verrezen gebouw, het jaar 5689. Maar wie zooals ik het voorrecht gehad heeft, in Palestina te bewonderen het volhardingsvermogen van de Joden, ten toon gespreid, ,,oni dat land weer te 'beërven, waar Jerusjolajim ligt", die zal zich er niet over verwonderen, dat de Joodsche Gemeenschap dit Gesticht kon doen bouwen. De argumenten vóór het verdwijnen daarvan waren ge wichtig en talrijk; er was sprake van fusie met andere gestichten, maar men meende, de ruimere beginselen, waarop toelating in hot Leidsche Gesticht pleegt plaats te hebben, niet te mogen prijs geven. Er was kwestie van verplaatsing naar andere steden, maar ook hier hebben de Leidsche Regenten de waarde van het goede milieu dat Leiden hen biedt, de overhand weten te doen behouden. Waar de keus van Regenten in een kleine Gemeente als hier beperkt is, zal ook dat wel een bezwaar geweest zijn, maar wie ziet de lijst van de uitstekende burgers, die in Leiden onder de Joden voor elft werk gevonden konden worden, zal met mij eens zijn, dat in dat opzicht ook voor de toekomst geen vrees behoeft te bestaan en dat hier te Leiden een centrum va-n een groot district kan gehandhaafd wor den voor de verzorging en bescherming van kinderen date waarom dan ook hulpe behoeven. Dat todh is een der mooie ken merken van uwe inlichting dat zij voor de opneming zich alleen deze vraag be hoeft te stellen, heeft dit kind hulp noo- dig. Uw ideaal dat ook geheel gratis te db'en, mocht gij nog niet bereiken, ge moogt er echter trots-ch op zijn, dat gij nooit een hulpbehoevend wicht behoefde te wijzen van de dëur omdat het niets kon betalen. Het is het gemeentebestuur bekend, hoe hard de Bouwcommissie heeft moeten wer ken om alle bezwaren die zich voordeden, te overwinnen, er zijn er dlaarcmder die men meende dat het gemeentebestuur uit den weg had kunnen ruimen. Gemeentebesturen zijn niet zoo almach tig, als men wel eens aanneemt, en meer dan anderen de slaven van# de gestelde regelen, waarvan het, ook al wilde men graag anders, niet mogelijk is af te« wijken, Het bewijs, dat de belangstelling in deze Van de burgerij van Leidën niet alleen van platonisch en aartd is, zal u heden ge leverd worden Waar het kan zal het ge meentebestuur u steunen en helpen, want het erkent, dat gij in uw werk gedreven wordt door ed'ele menschlievende beweeg redenen die worden ingegeven door goede burgerzin'. Het Gesticht is gedurende bijna 40 jaren een uitstekend inwoner van Leiden ge weest en ik ben overtuigd, dat in de nieuwe behuizing düft niet minder het go- val zal zijn. De Joodsche Gemeen schap doet zich vandaag weer_ eens ken nen van een voortreffelijke zijde, en gij moogt overtuigd zijn, dat geheel Leiden u vandaag daarom eert.. Ik wAl eindigen met. den wensch, dat op uw nobel en op offerend werk ook hier nitet minder de zegen dc-s Heeren moge rusten. Nadat prof. Palache den burgemeester be dankt had voor diens rede, werd nog het woord gevoerd door den heer Herzberger, lid der bouwcommissie, die woorden van warme hulde bracht aan den voorzitter dier commissie, den lieer Levisson, wien hij uit persoonlijke dankbaarheid voor alles wat de heer L. voor dit Huis heeft gedaan, een zilveren plaquette van het Weeshuis aan bood. Verder dankte hij nog zeer in het bijzon der de architecten voor hun voorbeeldigen arbeid, dr. Mannheimer uit Amsterdam voor zijn grooten steun, waardoor heel het Joden dom. er trotsch op is hem tot de hunnen te mogen rekenen en verder allen, die op eenigerlei wijze hebben bijgedragen om dit schoone geheel tot stand te brengen. Vervolgens noodigde hij de jongejuffrouw Regina Freund, een pleegdochtertje van dr. Hartogs, directeur der Enka-fabrieken en den jongeheer M. H. Palache uit de beide gedenksteenen in de vestibule te onthullen, een geschenk van mevr. dr. Hartogs, waarop mevr. I-IeilbluthKalker en dr. Mannheimer de hoofddeuren ontsloten. Hierna zong de oppervoorzanger van de Haagsche Isr. Gem., de heer Rabbinowitz, Psalm 150. Achtereenvolgens werd nog het woord gevoerd door de heeren J. Vredenburg, op perrabbijn van Gelderland, die in opdracht van een gever, welke onbekend wenschte te blijven een chèque overhandigde, door den heer Edersheim uit Den Haag, die namens het Joodsche Weeshuis aldaar eveneens een enveloppe met inhoud aanbood; door den architect, den heer Buurman, die dankte voor de prettige samenwerking; door dr. Beets namens het Luthersche Weeshuis alhier, en door den heer Feitsma uit Leeuwarden, die voor den eersten wees, die kerkelijk meerderjarig wordt, een bidkleed toezegde. Na een dankwoord van prof. Palache be gaf het gezelschap zich naar de Leidsche zaal, waarvan de inrichting werd bekostigd uit giften van de Leidsche burgerij. Namens het comité sprak hier de voor zitter. wethouder Goslinga, zijn vreugde uit over de sympathie, waarmede allerwegen het plan om een Leidsche zaal in te rich ten, is ontvangen. Menschen van alle ge zindten, van allerlei rang en stand stortten hun gaven, welke varieerden van één cent tot driehonderd gulden. Zóó overvloedig stroomde het geld bin nen, dat spr. oolc nog in staat, was een spaarbankboekje met als eerste inschrijving een bedrag van f. 300 te overhandigen. Deze som is bedoeld als een ronds voor onder houd en in de toekofhsl hoifrlzakelijke ver- niejiwing van het meubilair in deze zaal, zoodat ook het nageslacht zal kunnen getui gen van den liefdadigheidszin der Leidsche burgerij in al haar geledingen jegens haar Joodsche stadgenooten. Prof. Palache dankte ook dezen spreker en allen, die tot dit fraaio geschenk hebben bijgedragen, waarna ververschingen werden aangeboden. Ten slotte werd groepsgewijze een rond wandeling door het gebouw gemaakt. HET GOUDEN DOCTORAAT VAN PROF. BLOK. Prof. Blok. voldoende aan den op hem geoefenden aandrang, zal gaarne Vrijdag a.s. tussclien 4 en 5x/s uur te zijnen huize belangstellenden ontvangen. WONINGBOUWVEREENIGING „DE TUINSTADWIJK". In de eerste bestuursvergadering na de gehouden ledenvergadering i9 het bestuur als volgt geformeerd' de heer J. de Jong, voorzitter, dc heer S. Cuiper, 2e voorzit ter, de heer L. Hoogeveen, secretaris, de heer B. W. Molijn, 2e secretaris, de heer B. Wijland, penningmeester, de heer H. J. A. v. d. Wulp, 2e penningmeester en de heer G. v. Zanten, algemeen bestuurslid. Foto II. Jonker Zoon. Gisteren werd het Centraal Israëlietisch Wees- en Doorgangshuis officieel geopend. Een kiek tijdens deze plechtigheid. Voorste rii van links naar rechts de heeren L. Levisson, voorzitter der bouw-commissie. opperrabbijn I. Maarsen, prof. Palache, voor zitter van het college van regenten, burgemeester Van de Sande Bakhuyzen en dr. Mannheimer.. DE JAARVERGADERING DER NEDERLANDSCHE BANKET BAKKERS VEREENIGING. Toen het zakelijke gedeelte gisterennüd- dag was afgeloopen, hebben de leden der N. B. V. gisterenavond getoond, ook op tjjd de bloemetjes buiten te kunnen zetten. Het begon met een tuinconcert in „Zomerzorg", aangeboden door de Ver. tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer alhier, door de Harmonie-Kapel „Werkman's Wilskracht". Hierna ging men naar de achterzaal, waar Rooi Roeters hier ter stede welbekend, met zijn goocheltoeren, en snelteekenen jong en cud wist te vermaken. Bijzonder aardig was ook het tableau voor stellende de elf Nederlandsche provinciën en do samenspraak van Thomasvaer (de beer v. d. Reyden Jr.) en Pieternel (mevr. Op den Velde). Verder werd er nog een tooneelstukje opgevoerd, betrekking hebbende op het or ganisatieleven en waarin op kostelijke wijze tal van interne aangelegenheden werden ge prezen of becritiseerd. Het bal, dat den zeer geslaagden avond besloot, duurde tot diep ini den nacht en het is maar goed, dat het zakelijke gedeelte i3 afgeloopen en voor heden een boottocht over de Kager- en Braassemermeren op het programma staat. ALGEMEEN AFDEELINGS- ZIEKENFONDS „BOERHAAVE". Jaailijksche ledenvergadering. In een der bovenzalen van .,In den Ver gulden Turk" werd gisteravond de leden vergadering gehouden van het Algemeen Afde'cHngsziekenfonds „Boerhaave" voor Leiden en Omstreken. De waarnemende Voorzitter, Dr. Boonacker deed na opening van do bijeenkomst mededeeling van de verantwoording van den penningmeester, welke verantwoording door e'en commissie is nagezien en accoord bevonden. De reke ning sloot met een totaal bedrag van T 18081.75 1/2. Aan contributiën werd ont vangen f. 1-4092.14 Het saldo van het vorig boekjaar bedroeg f, 38.69 1/2. Het saldo van thans f. 4045.25 1/2. Het aantdl verzekerden, betalende een contributie van 24 ct. per week bedroeg 1246 op 1 Jan. 1928, op 31 Dec. 1329. De Voorzitter, die ook als waarnemend secretaris heeft gefungeerd, bracht ook een kort jaarverslag uit. De toestand van bet fonds in bet afgeloopen jaar blijkt vrij wel geheel uit het financieel verslag. Het ledenaantal is met 83 toegenomen. Percents gewijze is dat 6 6/10 pCt. Het batig saldo-is dan ook f. 173 grooter dan het vorig jaar. Het reserve-kapitaal bedraagt f. 140.92. Spr. wees ér op dat het fonds zich moet "houden aan de bepalingen die voor alle der gelijke vereenigingen moeten zijn gesteld en daardoor de vlc-Ugels niet genoeg kan uit slaan'. Er is echter een nieuw contract in voorbereiding waardoor mogelijk verbetering voor de leden tot stand zal komen. Dit is intusschen, evenals de nie.uwe wet op de Ziekenfondsen nog toekomstmuziek. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Herinnerd werd aan de op 30 Juli te Haarlem te houden Alg. Vergadering van Maatschappij-Ziekenfondsen. Een vettegen- woprdiger van „Boerhaave" uit Leiden zal deze vergadering bezoeken. Besproken zal worden o.a. bet frappante verschil in de kosten per lid en per jaar van de genees middelen in de verschillende afdéelingen. Deze kosten waren b.v. in het afgeloopen jaar voor Alkmaar f. 0.41 en voor Leideu 1. 2.07. Misschien ligt dit verschil in het royaal voorschrijven in de Ziekenhuizen. De specialistische behandeling is uit den aard der zaak voor Leiden wel goedkooper. Het aanwijzen van vertegenwoordigers uit de leden, waarvoor d'& leden briefjes zijn uitgereikt door de boden, is eenigszins mislukt. Benoemd werden verklaard als vertegenwoordigers de heeren A. Galjaard, D. Stigter en J. Hanegraaff en als plaats vervangende vertegenwoordigers de heeren J. Huijs, J. Wolring en C. v. d. Heuvel. De heeren Hanegraaff en Huijs werden als be stuursleden aangewezen. De Voorzitter deelde mede dat de heer Ver hoog als administrateur van het fonds tegen 1 Juli zijn ontslag moet nemen. Dit spijt het bestuur ten zeerste. De benoeming van een nieuwe administrateur zal heden geschieden De penningmeester, de heer Ducroix, verklaarde zich bereid zich te belasten met bet uitdeelen der kaarten als dit noodig mocht blijken. Bij de rondvraag kwam in bespreking en werd aangenomen een voorstel dat op voorschrift van den huisdokter aan de le den van het fonds een thermometer kan worden uitgereikt. Nadat nog enkele zaken in het belang van het fonds waren besproken, volgde daarna sluiting. BINNENLAND. Eet regeeringsantwoord op de vragen van den heer Colijn in zake den overval op Curagao. (Binnenland, 3e Blad). De interpellatie Colijn in de Eerste Eamei (le Blad). A De jaarvergadering van Vreemdelingen* verkeer. (Binnenland, Blad). De Eerste Kamer heeft het ontwerp inzake de dcnane-regeling met Dnitschland aan genomen. (Uit het Parlement, 3e Blad). De combinatie tnsschen Enka en Glanz- stoff; de naam Enka gewijzigd in Algemeene Kunstzijde Industrie. (Financiën, 3e Blad). De wielerwedstrijden op de Rijswijksche baan. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Mc Dcnald gaat naar Amerika. (Buitenl., le Blad). Redevoeringen van Mc Donald en den Amerik. gezant Dawes over de ontwapening. (Buitenl., le Blad). De pantserkruiser in den Dnitschen Rijks* dag. (Buitenl., le Blad). Ernstige overstrooming in Britsch-Indi§. (Tel., le Blad). Een ernstig spoorwegongeluk in Frankrijk. (Tel., le Blad). DE POLITIEKE PLAKKERIJ. Van diverse zijden stroomen ons thans, na het Ingezonden Stuk van gisteren de klachten toe over het plakken door de poli* tieke partijen aan particuliere huizen etc^ Niet alleen de Ant.-Rev. Partij, ook de Com munisten en de S. D. A. P. worden nu aan* geklaagd, doch het ergste schijnt tot dusver de Anti-Rev. Partij het te hebben gemaakt. Alle schrijvers dringen met klem aan op te houden met deze stadsontsiering en wij kunnen ons daarbij volkomen aansluiten. Terecht wordt er op gewezen, hoe zelfs een verwijderen der plakkaten na de verkiezing niet geheel afdoende de ontsiering weg neemt. Eén inzender vraagt of het niet mogelijk is, een gemeentelijke verordening te maken, die de besturen der kiesverenigingen aan sprakelijk stelt! De poging van onzen burgemeester om tofc een regeling te komen is mislukt. De meeste partijen waren bereid het voorstel inzake het plakken der verkiezingsbiljetten te aan vaarden, één echter kon geen vaste toezeg ging doen, terwijl één ander weigerde. En daarmede was het zoo goed bedoelde initia tief van onzen burgemeester vastgeloopenl Laten we hopen, dat de partijen, die toe zegging wilden doen, deze nu eigener be weging zullen handhaven en zich door een paar politieke dwarsdrijvers niet op sleep touw laten nemen. Ook in het belang van de politiek in het algemeen. OUDERAVOND SCHOOL BOOMMARKT. Gisterenavond werd aan de Meisjesschool aan de Boommarkt een druk bezochte ouder- avenq gehouden. Om 8 uur opende mej. da Leeuw de bijeenkomst met een woord van dank voor de zeer talrijke opkomst. Na gebruikelijke voorlezing van notulen gaf een hoogste klasse kinderen onder lei ding: van een der onderwijzeressen enkele aardige zangnummers ten gehoore. Na bet vertoonen van eenige lantaarnplaatjes, welke Sint-Nicolaas ten behoeve van de projectie- lantaarn ten gesohenke had gegeven, wer- aen wederom eenige zangnummers uitge voerd. Van de hierop geboden gelegenheid voor de ouders om met de onderwijzeres sen over hun kinderen te spreken, weTd druk gebruik gemaakt. In de verschillend a klassen was het werk der kinderem klaar gelegd en konden de ouders een en ander bekpen en rustig met de onderwijzeressen spreken. Bij de rondvraag dankte de voorz. van de Oudercommissie, het hoofd der school en de GLderwgzeres3en voor hun medewerking, waardoor deze Ouderavond zoo schitterend slaagde.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1