70sle Jaargang DONDERDAG 13 JUNI 1929 No. 21239 STADSNIEUWS. begrafenis van het stoffelijk overschot van den heer p. v. vliet. zilveren tubileum. woningbouw vereeniging „de tuinstadwijk". e dader van den moord aanslag te amsterdam aangehouden. met de vereeniging tot bevordering der bouwkunst op stap. oudetaarsavondviering van „de post". rondvaart op kager- en braassemer-meren. MUZIEK. sursum corda. Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. KERK- EN SCK00LNIEUWS. confessioneele vereeniging LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel Toor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week 'ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Oü nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Hedenmorgen te 11 uur had onder groote ^langstelling, doch overeenkomstig den ^ensch van den ontslapene, in allen een- jud op de begraafplaats „Rhijnbof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk iïeischot van den beer P. van Vliet, in Ifjen stalhouder alhier. Onder de aanwezigen merkten wij vele lega's van den overledene op, zoowel van r als van elders. De kist was gedekt met een palmtak van leden der Nieuwe Leidsche Begrafenis- fereeniging. Nadat de kist in de groeve was neder- daten trad naar voren ds. Kouwenhoven, Jeref. predikant alhier. Spr. ving aan om getuigen met welk een ontroering in onze het doodsbericht van den heer v. Vliet tod vernomen. Wij hebben, aldu9 spr., overledene gekend als iemand met een el karakter. Spr. richtte zich dan tot de nabestaanden n sprak woorden van troost tot hen. Een schoonzoon danktealle aanwezi- a voor hun belangstelling en in het ponder ds. Kouwenhoven voor het gespro- iae zoowel in het sterfhuis als aan het Hierna werden bloemen in heit graf •trooid waarmede deze plechtigheid1 was ^eloopen. Heden herdacht de heer W. F. Hub zijn jarig jubileum als fabriekschef bij de Meelfabriek „De Sleutels", v.h De 'Ier Co. er auto werd de jubilaris met zijn fa- van huis gehaaid en op kantoor ont ken in het privé-kantoor alwaar hij door der directeuren in hartelijke woorden -:d toegesproken en hem als blijk van ardeering geschenken werden aangeboden Daarna werd hij geleid naar de fabriek, ar in het magazijn het volledige per sei aanwezig was. Aldaar werd de jubi- -is toegesproken door Ir. H A. Bol, welke '2 gelukwenschte met zijn jubileum en p dankte voor de aangename samenwer- met het personeel. •Us stoffelijk blijk van belangstelling «rhandigde hij namens het fabriek9perso- -1 een prachtig klokstel en namens het ifltoorpersoneel-, reizigers- en laborato- ^fflpersoneel een els in lijst. IMet een kort woord dankte de heer Hub *ir de 'vriendelijke woorden en de ge denken. a een gisteravond gehouden zeer druk Kite ledenvergadering dezer vereeni- werden na uitvoerige discussies in de ts van de heeren J. H. Schüller, J. Met- A. Segaar en H. Metselaar tot be kleden gekozen de heeren J. de Jong, CnipeT, G. v. Zanten en J. v. d. Wulp. »jn slotwoord richtte de voorz. woorden tok tot de scheidende bestuursleden, speciaal t'ot den heer A. Segaar. die Ue oprichting af de vereeniging heeft ad. Politie alhier heeft in den afgeloopen 'l aangehouden den 23-jarigen C. uit ']?en, die in deri nacht van Maandag op H te Amsterdam een 17-jarig meisje, ^e0s uit Nijmegen afkomstig en dat hij "et onderlijk gezag had onttrokken, met lj&me9 eenige diepe steken in borst en heeft toegebracht, waardoor zij in ern- loestand in een ziekenhuis moest na' opgenomen. r ons vermeld in ons Blad van Dins- Laatste Betichten Red.). 13 hedenmorgen op transport naar Am- gesteld. Naar de Nederlandsche Linolenmfabriek te Krommenie. Begunstigd door bijzonder fraai zomer weer, maakte genoemde vereeniging een excursie naar de Ned. Linoleumfabriek le Krommenie. Deze fabriek bestaat uit 2 dee- len respectievelijk benoorden en bezuiden den spoorbaan A'damUitgeest gelegen en daarom genoemd Fabriek ..Noord" en Fa briek „Zuid". Aan de fabriek „Noord" wer den de heeren, zooals de heer Fred. D. Wempe Sr. ons schrijft, allervriendelijkst ontvangen door den heer J. Leguit, tech nisch ambtenaar aan deze fabrieken die de heeren allereerst naar het gebouw bracht waar de lijnolie, aangevoerd van de olie- fabriek v. Sypestein, langs neteldoek van uit den nok naai beneden druipt om te oxydeeren. Door toetreding van de zuurstof uit de lucht vormt zich een sponsachtige massa. Na in groote ketels onder zeer hooge temperatuur gemengd te zijn met hars, lijm enz., vormt zich de linoleumcement, de eigenlijke grondstof waarbij dan later weer gevoegd wordt de gemalen kurk en het hou tmeel Zoo bezochten de heeren de kurkbrekerij en malerij en de drogerijen en konden ken nis nemen van de wijze waarop het lino leum ontstaat, door het walsen der linu- leumcement op de linnen banen, dat dan een compacte sterke massa vormt in banen van plm. 2 meter breedte. In deze afdeeling werd ook getoond hoe volgens de oude methode het linoleum met de hand wordt bedTukt met gebruikmaking van stempels van perenhout, waarvan de artistieke ontwerpen worden vervaardigd, door den heer Kuyt te Antwerpen. Resumeerende, werd in de fabriek „Noord" bezocht de voorbereiding en men ging der grondstoffen, de drogerij en de oude handdrukkerij. Dat de directie haar bezoekers weet te recipieeren, bleek uit het feit dat er tegen 12 uur een keurige lunch voor het gezelschap klaar stond in het Sta tions-koffiehuis. Na de lunch werd de meer moderne fa briek „Zuid" bezocht. Daar zag men van meet af aan hoe de prachtige dessins ont staan. zoo hekend van deze fabrieken te Krommenie. Ook hier wederom het mengen der grondstoffen tot een compacte massa; het walsen op het linnen; het uitzagen der schabionen voor de diverse patronen; het maken van de bekende inlaid, graniet en marmersoorten en eikenhout-imitatie. Indrukwekkend is het te zien hoe of ge leidelijk uit al die kleine bergjes gekleurde grondstoffen na het persen en walsen aan de andere zijde de schitterendste patronen keurig afgewerkt voor den dag komen. Zoo in die geweldig hooge droogkamers ziende, waar duizenden meters linoleum naar beneden hangen, moet men zich af vragen: „Waar blijft toch dit alles?" Doch het» dient ter eere van dit Hollandsch- fabrikaat gezeg dte worden: ,,'t Vliegt weg!" In één jaar tijds wordt er een oppervlakte afgeleverd waarmede een weg zou zijn te beleggen van Amsterdam naar Parijs met een breedte van 10 Meter. Ongeveer 75 pet. van deze hoeveelheid gaat naar het buiten land. Er werken 800 arbeiders en met de oliefabriek mede 1600. De voorraad lino leum bestaat uit plm. 38000 rollen met een gemiddelde waarde van f. 100 per rol, Ier- wijl een zwerm arbeiders al maar bezig 'is te pakken en te verzenden naar alle landen ter wereld. Ten slotte voerde onze vriende lijke geleider de heeren naar den smallen omgang hoog boven buitcnaan de fabriek en kon men genieten van een zeldzaam schoon panorama. Alkmaar. Ilmuiden, Vel- sen. Haarlem, A'dam. de gansche Zaan streek. de Alkmaardermeer. enz lag daar aan onze voeten tintelend van kleur en har monie op dezen [raaien zonne-dag. Toen dan aan het einde den excursisten in het Stationskoffiehuis nog een thee wend aangeboden. wa9 het niet te verwonde'ren dat de voorzitter de heer J. A. Verhoog van groote dankbaarheid was vervuld, dit in woorden bracht, speciaal ook aan het adreh van den geleider den heer Leguit. Ook hieT werd wederom bevestigd, dat de afwezigen dikwijls ongelijk hebben, althans hebben zij iets zeer moois en leerzaams laten voorbijgaan. Men verzoekt ons mede te deelen. dat vanaf Zondag a.s. de rondvaarten over de Kager- en Braassemermeren vanwege de N.V. J. en A. van der Schuyts' Stoomboot- reederij met het ss. „Pauline" wederom da gelijks zullen worden gehouden. De boot ver trekt iederen werkdag te 12 uur vanaf de Turfmarkt en des Zondags te halfeen vanaf den Lage-Rijndijk bij do. Haven. Stellig zullen ook in het komende zomer seizoen weer velen, zoowel staidgenooten als vreemdelingen, van deze prachtige ge legenheid om van de schoonheid onzer meren te genieten, gebruik maken. De feestelijkheden ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van het Leidsch Harmonie-gezelschap „De Post" zijn aan den vooravond van den eigenlijken dag (13 Juni) ingezet met een Oudejaarsavondvie ring in de Stadsgehoorzaal. Deze zaal was voor dit doel gezellig ingericht, met tafeltjes waaromheen de stoelen waren gegroepeerd, waardoor een knus geheel was verkregen. Het spreekt welhaast vanzelf, dat geen plaatsje onbezet bleef. Toen het scherm opging en de directeur, de heer Bolderdijk, voor zijn wakkere corps verscheen op het tooneel, brak een hartelijk applaus los. Na den openingsmarsch sprak de heer J. Wakka, voorzitter van de feestcommissie, een openingswoord, speciaal den directeur van het Postkantoor welkom heetende en allen een plezicrigen avond toewenschende. Den heer Oudshoorn bracht spr. dank voor het beschikbaar stellen van de bloemen, die den gasten bij het betreden der zaal wer den opgestoken. Daarna werd een aanvang gemaakt met het programma. Voor zoover „De Post" daaraan een werkzaam aandeel had, hebben we niets dan lof. Een drietal nummers werd inderdaad zeer goed uitgevoerd en vooral de Ouverture de concert ,,La Reine Maud" en de Jubileummarsch dwongen onverdeelde bewondering af. De heer Bolderdijk be schikt over uitstekènd materiaal en hij weet daarmee wat le bereiken. Duidelijk heeft „De Post" op dezen avond haar kunnen ge toond en dit zal waarschijnlijk nog in betere mate het geval zijn op het invitatie-concert dat de volgende week Dinsdag wordt ge houden. Het programma bevatte echter een bonte verscheidenheid en daarom stappen we thans van de muziek af om den voorzitter van de vereeniging, den heer D. v. d. Schee, in 't kort te volgen bij zijn overzicht van het 20-jarig bestaan. Spr. herinnerde aan de oprichting, die nogal vlot plaats had. De heer Kroon was de eerste directeur. Spoedig echter is de heer Bolderdijk hem opgevolgd. Het ging echler niet allemaal even goed in liet begin. Er kwam een inzinking en daar door was het noodig dat ook niet-postman- nen als leden werden toegelaten. De naam moest daardoor ook in den tegenwoordigen veranderd worden. Spr. ging daarna na welke personen zooal tot den bloei van het corps hebben medegewerkt, dezen allen har telijke woorden van hulde en dank bren gende, Ook degenen, die de voorbereiding van deze feestelijkheden op zich hebben genomen. Met een opwekking aan allen om de Vereeniging te blijven of te gaan steu nen, besloot spr. Bij monde van Mevr. v. d. ScheeBur gerhout, presidente van het Huldigings- comitó, werd daarna aan het corps een nieuw vaandel aangeboden en een instru ment. welke geschenken met enkele woor den door den voorzitter werden aanvaard. De heer J. Bosch, voorzitter van het Do nateurs-comité, bood namens donateurs en donatrices, kunstlievende leden en begun- gers een tweetal prachtige schelleboomen aan met een oorkonde van de gevers. Ze zullen (de schelleboomen nml.) aan de optochten van het gezelschap door onze straten mee'rderen luister bijzetten. Het hield niet op. Een vriendelijke schoone vereerde den heer Bolderdijk met een fraaie krans; de eere-voorzitler, de heer H. W. Metselaar, gaf een nieuwe groote trom ten geschenke. De secretaris van het gezelschap de heer P. v. Wijk, die vanaf de oprichting bestuurslid is. ontving een nieuw instru ment. De heer Bolderdijk voegde aan de hul diging van den heer v. Wijk nog pnkele woorden toe. Het hoeft geen betoog, dat dit alles plaats had onder herhaalde toejuichingen van de zaal. Na de pauze werd door een aantal dames een speciaal voor dit doel samengesteld jubileumlied gezongen. De dames waren aardig opgesteld bijwijze van tableau en oogstten zeer veel succes, zoodat ze een paar coupletten herhaalden. Het Jazzband-orkest, dat den geheelen avond zeer verdienstelijk zijn medewerking verleende, gaf daarna eenige fragmenten uit de opera „Faust" ten beste. Daarna werd weer een tableau vertoond, waarin het feit dat herdacht werd, tot uit drukking kwam. Ook hiermede werd veel succes geoogst De heer en mevrouw Bolderdijk werden door de deelneemsters aan de tableaux met enkele geschenken gehuldigd Toen was het tijdstip aangebroken waarop Kees Klaare en Bram Flora ten tooneele verschenen om als slotnummers van het programma met verschillende liedjes de aanwezigen op te vroolijken. wat hun uit nemend is gelukt. De goed geslaagde avond werd besloten met een zeer geanimeerd bal, onder leiding van den heer II J. v. Leeuwen Jr.. dat tot ver na 't middernachtelijk uur voortduurde. Naar aanleiding van het jaarverslag van het „Nederl. Genootschap tot Zedelijke Verbetering der gevangenen", opgenomen in ons blad van Dinsdag en waarin sprake was van een tekort van f. 1000, meldt het Bestuur ons, dat ter voorziening hierin, reeds twéé fraaie giften zijn ingekomen resp. van f. 250 en f. 30. Moge dit schone voorbeeld tot navolging strekken! Gisteren maakte een 27-tal timmer- leerlingen der Ambachtsschool alhier, onder leiding van den directeur en 2 leeraren een uitstapje naar Amsterdam Bezocht werd het Veiligheidsmuseum, waarna met een Tou ringear een ritje door de stad werd gemaakt en voornamelijk de Nieuwbouw Zuid en West en het Station werden bezichtigd. Nadat nog een kijkje was genomen in Artis, keerde men te 6 uur hoogst voldaan wederom huiswaarts. Op 12 Juni 1929 stonden 223 werk» boekenden bjj de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 485 op 12 Juni 1928. Hubert Cuyper9' gemengd koor heeft met zijn jaarlijksch concert in de Pieterskerk het seizoen '28/29 gesloten. Met het oog op de concertpraktijk wat ver in den tijd. Dat wa9 aan de opkomst te merken, die, gezien het belangwekkende programma, grooter had kunnen zijn. Van een anderen kant brengt verschuiving naar de zomermaand het voordeel der betere weersgesteldheid. De temperatuur werkte nu een9 niet storend. De zangers waren opgesteld in het geres taureerde koor der kerk, waairdoor de af stand tu9sc-hen uitvoerenden en toehoorders aanmerkelijk grooter ia geworden. De koor klank i9 daardoor ongemeen gunstig beïn vloed. Prachtig kwam de als steeds zoo geacheveerde zang van deze voortreffelijk geleide koorvereeniging tot ziin recht. Sursum Corda zelf heeft een achttal koor nummers uitgevoerd. Van Cuypers' eigen compositie, behalve eenige koTaalbewerkin- gen, een allerbekoorlijkst Kerstliedje, waar van het keervers gelegenheid bood om te laten hooren hoe- fraai van toon en hoe rijk aan soepele nuance Sursum Corda een sub tiel pianissimo vermag te1 geven. Verder van Bachs jongere tijdgenoot Graun een fraaie koraalmelodie en een goed klinkend lied van Neefe, die als leermeester van den jon gen Beethoven, wic-ns talent het eerst door hem openlijk is verkondigd, historische bekendheid heeft gekregen. Alleen daarom reeds interessant om den naam eens op een programma van tegenwoordig tc'gen te komen. En als slotnummers een „Adora- mus" van den vermaarden kapelmeester der Sint Pieterskerk te Rome Pitoni (begin 18e eeuw), wiens werk daar tot op den huidigen dag wordt in e'ere gehouden en geregeld, uitgevoerd en een „Exaudi Deus" van een on9 onbekend componist H. Balthasar Florence. Dit laatste bleek een sluk muziek te zijn van vrij inferieure kwaliteit met hin derlijke banale wendingen, waar we ons over hebben verwonderd dat een fijn mu sicus als Cuypers het tot uitvoering koos. Mevrouw Noordewier en Anton van der Horst, vaste medewerkers aan de kerkcon- certen van Sursum Corda, hebben zich ook nu weer laten hooren. De' zangeres heeft in een kerkaria van Mozart en in een zang van Buxtehude uit de voor-klas9ieke school haar roem bevestigd van onovertroffen, zangkunstenares in den zuiveren kerkstijl. Een door van der Horst voor haar geschre ven „Gebed" van Mozes, den man Gods (den 90en Psalm) genoot een eerste uitvoe ring. Muziek van voorname vinding, boeien- den klank door treffende dissonanties, die toch binnen de noodige peTken blijven, muziek, die niet alleen knap geschreven is maar ook de exuberantie van den oud-tes- tamentischen tekstdichter goed uitdrukt. Voor zooveel geoordeeld kan worden na één malig aanhooren, i9 van der Horst's Oratio Moysi een zeer geslaagde compositie. De voortreffelijke organist opende het con cert met Bach's groote g molt Fantasie en fuga. dat enorme orgelstuk, dat men nooit te vaak kan hooren. Van der Horst speelde het gecompliceerde en toch zoo natuurlijk- eenvoudige stemmen-weefsel zoo duidelijk, met zoo delicaat registergebruik en in zoo prachtig voortvarend tempo dat men het zich niet mooier kan denken. Van .Swee- linck variaties, waaronder prachtstukjes. Sursum Corda heeft het concerlseizoen een waardig slot gegeven. De Koninklijke familie te Amsterdam; huldebetoon der Joodsche Invalide aan H.M, de Koningin-Moeder. (Binnenland, 3e Bladj Verdere berichten over den overval in onze West. (3e Blad.) Vorschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het Wegen fonds. (Binnenland, 3e Blad.) Zaterdag of Maandag publicatie der tas- schen Nederland en België gewisselde stukken. (Binnenland, 3e Blad.) De Rottcrdamsche moordzaak vermoede lijk wijziging van de conclusies van den deskundige. (2e Blad.) Dirk Schëfer te Alkmaar geopereerd. (Laatste Berichten, le Blad.) Nederland speelt gelijk (4O in den voet balwedstrijd tegen Noorwegen. (Sport, 3e Blad.) De tenniswedstrijden te Noordwijk. (Sport, 3e Blad.) Vronw Wobbe voor de Groningsche Recht bank. ('Rechtzaken, le Blad.) Rondom den Volkenbondsraad te Madrid. (Buitenland en Tel., le Blad.) Mc Donald gehuldigd in zijn geboorte plaats. (Buitenland, le Blad.) Nieuwe moeilijkheden in Griekenland. (Buitenland, le Blad.) Fransche echec in Marokko. (Buitenland, le Blad.) NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Ilpendam, W. Reus te Westkapelle. Te Oldebroek, A. F. P. Pop, te Vaassen. Drietal: Te Rotterdam (18de pred. plaats) A. Adriani te Baarn; dr. J. C. Roose te Gro* ningen en dr. H. W. Obbink te Geldermalsen GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Rijssen, cand. Heijkoop te Den Haag en M. Hofman te Krabbendijke. Te Westzaan cand. H. Heijkoop te Den Haag en cand. W. C. Lamain te Voorschoten Beroepen: Te 's-Gravenhage, Meliskerke en Zoetermeer-Zegwaard: H. Heijkoop, cand. te 's-Gravenhage. Pedankt: Voor Grand Rapids, A. de Blois, te Dirksland. Deze vereeniging vergaderde gisteren te Utrecht. Met jaarverslag werd goedgekeurd. Een der afgevaardigden bepleitte meer con tact tusschen de kerk en de overheid, waar toe de Confessioneele Vereeniging wellicht het hare zou kunnen bijdragen Deze kwestie zal nader onder de oogen worden gezien De heer ds. A. B. te Winkel te 's-Graven hage, dr. P. J. Kromsigt te Amsterdam en M. Reemeyer te Benschop werden als be stuursleden herkozen, terwijl in de vaca- tures-mr. J. Bruut en -A. flenkemans als bestuursleden gekozen werden onderscheide- lijk de heer P. A. van Aggelen te Leiden en B. W. Beloo te Zwolle.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1