BURGERL. STAND Y. LEIDEN NAGEKOMEN BERICHTEN. no. 4 van de door de Maatschappij op touw gezette reeks herdrukken van populaire oudere geschriften een bundel te bewerken en uit te geven van zes oude reisverhalen over walvischvaarten, overwinteringen en jachtbedrijven in het hooge Noorden uit de jaren 16331635. Twee daaTvan zijn ont leend aan nog onuitgegeven journalen van De Ruyter, waarvan de tekst al klaar ligt voor het ter perse gaan. Van den herdruk der vermaarde reis van Willem IJsbrantsz, Bontekoe als no. 1 van de reeks in 1915, bezorgd door dr. G. J. Hoogerwerff, die bleek uitverkocht, is een nieuwe herdruk in hoofdzaak persklaar. Beide uitgaven zullen nog wel in 1929 het licht zien. Met de Koninklijke Vlaamsche Academie te Gent werd gepoogd tot samenwerking te geraken, inzake de voltooiing van K. Slal- ïaerts' „Glossarium van verouderde rechts termen, kunstwoorden en andere uitdruk kingen uit Vlaamsche, BTabantsche en Lim- iburgsche oorkonden". De uitgave vanwege dp [Maatschappij was in de jaren 13851893 gevorderd van A tot Overdracht en de druk verder nog (tot Poer), toen door het sterven van den heer Stallaert het werk kwam stil te liggen. De onbewerkte ruwe Jxmwslof voor het vervolg-materiaal, waarvan do eigendom, blijkens door den iheer Stallaert schiftelijke gedane toezeg ging, de Leidsche Maatschappij toebehoort werd ruim een jaar geleden teruggevon den in het gebouw van de Vlaamsche Aca demie. Wordt dit materiaal persklaar gele verd dan acht de Maatschappij het haar plicht de gestaakte uitgave te hervatten en Ihet werk te voltooien. Afdoend antwoord werd nog niet ontvan gen, maar er is hoop dat na deze mede- deelingen er ook voorstellen van de Vlaam sche Academie zullen worden ontvangen. De uitvoerbaarheid om te zamen met het Frederik-Muller-Fonds tot het scheppen van een Bibliographie van Ned. taal-, letter- geschied- en oudheidkunde, is in onderzoek. Het bestuur hoopt daarover later nadere mededeelingen te kunnen doen. Volte instemming van het bestuur heett het voorslel van dr. .T. P. M. L. de Vries om hier in do boekerij der Maatschappij een archief te stichten voor het bewaren van voornamelijk geschreven bouwstoffen voor Nederlandsche volkskunde (folklore). Aan de Octobervergadering zal worden voorgesteld de noodige voorbereidingen le treffen. Der Maatschappij ontvielen door overlijden 14 gewone leden en 1 buiten- landsch lid. Zij telt thans 1 eerelid, 540 ge wone leden in Nederland, 11 in onze over- zeesche gewesten en 23 in den vreemde en 163 buitenlandsche ïeden, waarvan 20 de rechten en verplichtingen van gewone leden aanvaard hebben, een totaalcijfer dus van 738. Ten slotte vermeldt het verslag de her bezetting van de oude bestuurskamer in het Nutsgobouw van 1864, tot 1908 was die kamer, d e kamer van Letterkunde. Toen stichtte de damesstudenten-vereeniging er haar Leeszaal, die daar gevestigd bleef tot in 1928, toen de vrouwelijke studenten naar een „eigen huis" vertrokken. Toen kreeg de Maatschappij er weder de beschik king over en het bestuur en de vaste com missies hebben na een passende aanklee- ding der zaal weder een uitnemende be stuurskamer gewonnen. Het verslag werd onder dankbetuiging aan den secretaris, goedgekeurd. Staat der Boekverzameling. Vervolgens bracht de bibliothecaris, dr. LA. van flijnbach verslag uit van den staat der boekverzameling. Als belangrijkste aan winst voor de Bibliotheek valt le vermel den de groote verzameling brieven in de ja ren 18401881, gericht aan de uitgever A. C. Kruseman te Haarlem, gebonden in 33 deelen, ruw geschat wel een 5000 brieven bevattende van de dichters en schrijvers, doch ook van schilders en we tenschappelijke auteurs. Niet alleen voor de geschiedenis van de Nederlandsche Letter kunde en den Nederlandschen Boekhandd zijn deze brieven van groot belang, zij zijn tevens belangrijke documenten voor de ken ners van het geestelijk leven in genoemd tijdvak. Van deze brieven is gebruik ge maakt door wijlen J. W. Enschedé voor zijn biografie van Kruseman. Enschede maakte van deze brieven regesten, die, zoo zijn nog bestaan, een zeer gewenschte aanvulling der brievensamenstelling zelve zouden vormen. De Bibliotheek werd vermeerderd met 280 boekwerken; van 200 tijdschriften en vervolgwerken werden afleveringen en ver volgen ontvangen. Ook dit verslag werd, nadat dr. Reinbach dank was gebracht voor de samenstelling, goedgekeurd. Nadat vervolgens nog korte verslagen werden uitgebracht omtrent den finan- ciaelen toestand der Mij. en van de secreta rissen der Commissie voor Taal- en Letter kunde, Geschied- en Oudheidkunde en voor Schoone Letteren werd de uitslag der stem ming over de le benoemen gewone cn bui tenlandsche leden medegedeeld. Nieuwe leden. Tot gewone leden bleken le zijn benoemd; Dr. J. F. Bense te .Arnhem, G. Bolkestein te Amsterdam, dr. F. D. K. Bosch te Welte vreden, dr. D. E. Boselaar te Leiden, dr. E. Oh. G. Brünner te Utrecht, drs. H. T. de Graaf te Leiden, dr. B. A. van Groningen te Leiden, dr. G. v. d. Leeuw te Groningen, mej. dr. ,T. H. van Lessen le Leiden, dr. J. G. de Lint, le 's-Gravenhage, mr. W. C. Mees te Rotterdam, mevrouw dr. M. Mees- Verweij to Santpoort, ds. J. M. v. d. Pot te Rotterdam, mr. dr. J. A. van Praag le .Am sterdam, Siegfried van Praag le Amster dam, dr. J. Romein to Amsterdam, dr. H. Sparnaay te Amersfoort, dr. II. Terpslra te Hilversum, P. Verdoes te Rotterdam, L. C. Westenenk te Wassenaar en mevrouw Ali van Wijhe Smeding te Hilversum. Tot buitenlandsche leden; dr. F. Baur te Gent, dr. J. Gessier le Hasself, Victor de Meyere te Antwerpen, dr. Elis Wadstein te Gotenborg en dr. II. J. van do Wijer le Leuven, De prijs van aanmoediging. Hierna werd bekend gemaakt dat het be stuur op advies van de Commissie voor Schoone Letteren voor het vereenigings- jaar 19281929 met den jaarlijks uitgeloof den prijs van aanmoediging van f. 10Ö0 be kroond heeft: Anthonic Donker's dichtbun del „Grenzen". Het bestuur vereenigde zich met de ver klarende uiteenzetting van de commissie, die oordeelt dat Anthonie Donkcrs's .Gren zen" een der beste dichtwerken is, die in 1928 verscheen. De bundel munt uit: door in verrassende beelden en beeldencombina ties in fijn bewerkte taalconstructies, sub tiele gevoelschakeeringen weer te geven. De heer Anthonie Donker is een zeer ta lentvol jong dichter; door hem is bekronen zal aan deoorspronkelijke bedoeling zeker beantwoord worden. Op voorstel van dc Maandelijksche verga dering werd vervolgens besloten om in le AVct in do eerste zinsnede van arl. 59 ach ter „een Prijs van aanmoediging", in te voeren: „den C. W. van der Hoogt-prijs." Hierna werd gepauzeerd. Beoefening van de plaatselijke historie. Na de pauze sprak dr. LI. E. van Gelder, directeur van den dienst voor Kunsten en Wetenschappen der gemeente 's-Graven hage over: beoefening van de plaatselijke historie. Spreker was overtuigd, dat de titel zijner voordracht weinig aantrekkelijk leek, omdat de plaatselijke historie onder de historische wetenschappen altijd een achteraf plaatsje had. Toch achtte hij het mogelijk, dat do ramp die Leiden's Raadhuis trof, die het plaatselijk besef zeker verlevendigde het onderwerp meer binnen de gezichtskring trekken zou. Juist dat plaatselijk patrio tisme is de achtergrond der vraagstukken, waarvoor hij thans de aandacht vroeg, om verschillende redenen, waaronder ook deze, dat onze tijd ze eenigszins in ander licht geplaatst heeft. Van twee gezichtspunten wil hij het naderen, vragende allereerst naar do beteekenis der plaatselijke historie voor de kennis der geschiedenis in het alge meen, daarna 'naar hare beteekenis voor de kuituur van ons volk. Zich tot de eerste wendend wijst hij er op, dat met de ontwikkeling van de kuituur- geschiedenis de beteekenis en kennis der plaatselijke historie is toegenomen. Maar de geringschatting is er niel door overwonnen. Ten onrechte wat spr. met enkele voorbeel den aannemelijk wil maken, er op wij zende hoezeer hel nader kennen ook van belangrijke algemeene verschijnselen pas mogelijk is als men ze volgt in hunne wer king in klein milieu. Zeer sterk blijkt, dat in het tijdperk der Republiek toen de Tegen- ten heerschappij de afhankelijkheid van plaatselijke belangen en inzichten tot een machtig clement in het bestuurswezen maakte. Ook hiervan gaf spreker enkele voorbeelden o. a. uit de geschiedenis van Jan de Witt. Hij schetste er de nadoelen van, maar gaf als tegenbeeld ook een hijwijs hoe zulk een plaatselijke sfeer ook gunstig werken kon, aanduidend hoe bijvoorbeeld het meer nationaal en internationaal ka rakter van Den Haag een tegenwicht was tegen het particularisme in de Republiek. Had hij hiermede op het belang der plaatselijke historie gewezen, dan wees hij jonge rislorici en archivarissen nadrukke lijk op het vele, dat hier nog te doen valt, omdat, wat er aan bronnenmateriaal in groote menigte ligt opgehoopt zoo noodig heeft om in genietbaarder vorm gemeen goed te worden. Van hoeveel nut zou een werkelijke kultuurhislorie van onze sleden niet kunnen zijn voor de kunsthistorie, die de scholen wel naar plaatsen als Amster- damsch of Dclftsch, Haarlemsch of Leidsch onderscheidt, maar die noodig heefl dat na gegaan worde wat het eigene en typische van elk dier milieus voor de ontwikkeling der plaatselijke kunstenaars beteekende. Wat was Leiden of Amsterdam voor Rem brandt, Delft voor Vermeer? Toch méér dan woonplaats; maar waarom en in hoeverre en ook in hoeverre niet? Spr. stond daar bij wat langer stil en gaf voorbeelden van verschillenden aard, eindigend met dc aan wijzing der tegenstelling Den Haag, Am sterdam in het einde der 19de eeuw. Blijken er dus nog belangwekkende pro blemen te over le zijn voor hen, die plaat selijke historie beoefenen willen, er is nog een tweede gezichtspunt, dat dat kan wor den ingenomen: Heeft het belangwekkends werk nog een ander nut, een sociaal be lang, dat in wijder kring dan die der histo rici aandacht vraagt. Spreker vestigt daarvoor de aandacht op twee verschijnselen uit de jaren na den Oorlog: de sterke verlevendiging, gelukkig, van^ de internationale gedachte, doch ter zelfder tijd een niet minder krachtige op leving van het nationale besef, liet lijkt of beide stroomingen tegen elkaar moeien in gaan; inderdaad is er groot gevaar dat zij elkaar niet begrijpen. Hoe licht ontaardt het nationale besef in bekrompen chauvinisme in reactionaire zelfgenoegzaamheid, die zich voedt met angst en haat. Maar ook in het internationalisme ligt gevaar zoodra het het persoonlijke, bet eigene en het gerechtvaardigd eigene in het nationale ontkent. Internationale verschijn selen op het gebied der kunst kunnen het bewijzen. Men grondt een nieuwe kunst op liet meest internationale: de moderne tech niek en roept dat onze kunstenaars inge nieurs moeien worden, inplaals van te hopen, dat eenmaal onze ingenieurs zic'h tot kunstenaars zullen ontwikkelen. De per soonlijkheid, de intuïtie, die den kunstenaar hecht aan zijn land en zijn stam, is iets onderscheidends, dat niet mag verloren gaan. Laat ons, hoe moeilijk het voor ons land door zijn eigenaardige ligging en functie moge zijn, het persoonlijke van onze landaard zoo goed mogelijk bewaren. Niemand zal ons houden voor iets bijzon ders, als wij ons zullen hebben opgewerkt lot Europeanen zonder kleur. Maar anders zal het wezen, wanneer wij de zeer be langrijke taak, die wij in het internationaal leven der volken hebben te vervullen, waarnemen met al de kracht, die wij put ten uit de eigen-heden de typische karak tertrekken van ons ras. Daarvoor is het zaak die trekken te leeren kennen, de tra ditie op te sporen, om te weten wat ons als natie verbindt en waarin wij verbonden zijn. Daar ligt een taak voor de plaatselijke geschiedbeoefening. Maar die taak is ruimer, dan archief onderzoek!-Spr. zou baar willen zien om vallen alles wat liefde voor en kennis van de traditie van eigen omgeving kweeken kan: niet alleen inzicht in de historische ontwikkeling, maar ook belangstelling voor de monumenten van geschiedenis en kunst; ook voor de historie van heden, voor de ontwikkelingsmogelijkheden van thans; in contact brengen met dc kunst van het verleden en de kunst van nu; waardeering voof stedenschoon; samenwerking met hen, die het natuurschoon beschermen, met zijn flora, zijn fauna, zijn vogels. En dat alles niet als brave liefhebberij van weinigen, maar als element in het leven van allen. Dit kan het nationaal besef sterken en vooral veredelen. Spreker heeft den indruk, dat men daaraan steeds meer behoefte toont, maar dat te vaak inzichtrijke leiding ontbreekt. Wij zijn ten onzent te bang chauvinis tisch te lijken en de verwaarloozing van cultuur in gezonden zin heeft een onkunde doen ontstaan, van het rijkste bezit aan schoonheid en kunst, die werkelijk ontstel lend. is. En toch met hoeveel nut, cultureel nut heeft het zich kunnen opheffen door een intuiüef gevoelen van saamhoorigheid mot do rdetete producten van onzen stam en dn beste vertegenwoordigers van ons ras De mogelijkheid om die saamhoorigheid te ge,- voelen te openen voor een groot deel van ons volk is een cultuur belang en een be lang van nationaal zelfbehoud. Men mag niet optimistisch zijn: de ach terstand is groot en een zeer groot deel onzer opgroeiende jongelingschap komt ops niet tegemoet! Maar pessimisme is ook niet goed. Wat Hcijmans en Thyssen bereikt hebben voor de maluurwaardeering is een enorme verbetering en een goed voorbeeld, ook voor de methode. Ook wij moeten gaan langs de jeugd (niet in de eerste plaats 'langs de school), cn de krachtige jeugd-oi ganisatie, vooral die onder de arueiders- jeugd kan daarbij belangrijk van nuf zijn, wil men ons volk weer nader brengen tot de eigen cultuurelementen, waarop het, helaas.-het gezicht verloren heett. Men moet daarbij beginnen bij liet begin en ook dicht bij huis, bij de eigen omgeving. En dat alles, aldus besloot spr., niet ais einddoel, maar als middel tot een geleide lijke wederopvoedirig van ons volk lot een edel onbekrompen nationaal zelfbewustzijn, daardoor beter berekend voor eeir interna tionale taak. Na het uitspreken dezer voordracht, die met instemming wast ontvangen, stelde de voorzitter nog eertlgd benoemingen aan de orde. Tot bestuursleden- in de plaats van de heeron prof. mr. D. van Blom en J. F M. Sterck, die aan de beurt van aftreden en niet herkiesbaar waren werden uit de maan delijksche vergadering voorgedragen dubbel tallen, benoemd mr. G. André de la Porie en dr. A. A. van Schelven. Tot leden der Comm. voor Taal en Letter kunde werden benoemd dr. A. Beets cn dt. A A. van Rijnbach, tot leden der Comm. voor Geschied- en Oudheidkunde herkozen mr. dr. J. C. Overvoorde en prof. dr. P. J. Blok en lot leden der Comm. voor Schoone I,etteren herbenoemd mr. M. Nijhoff en als zoodanig benoemd mr J. C, Bloem. Daarna werd de vergadering na de rond vraag gesloten waarna bestuur en 'eden zich vereenigden aan een gemeenschappe- lijken maaltijd in Hotel-Café-Restaurant „Den Burcht". GEBOREN. Adriaantje, d, van G. Appel en E. K. Haak Marinus, z van J Verkerk en M. F. Duinkerken Albert Roe'lof, z. van J. Snij der en G. Post Henrica Gertruida, d, van II. v. der Werft on S. Houtman Anna Calharina, d. van J.'jC. Slimmers en W. Yelthuysen Gerrit, z. van J. Harland en J. Boekkooi Leendert Pieter, z. van P. de Ruiter cn II. den Uijl Petronella Eleonora d. van L. O. v. der Plas en A M. Iioubolt Wilhelmina Sophia, d. van W. F. Serlie' en N. van Koperen Pietemella Geertrui, d. van K. J. Grama en T. Nieuwenhuizen Cornelia, z. van P. Siera en J. G. Brandt Gera id us Johannes, z. van H. M. Endenburg en T. Lamphe-n Unze, z. van IJ. de Jong en B. Amsterdam Geertrui, d. van C. F. Lilh en W. M. Ouwerkork Lambertus. z. van J. v. der Mark en M. C. Brouwer Dirk Rc-'int z. van E. II. Ris en E. A. L. de Boer Alida, d. van J. J. v. der Reijden en G. Laurier Willem, z. van J. Derogee en S. Dongebnans -Cornelia Neeltje, d. van G. A. Tromp en A. Groenewegen Maria Helena Paulina, d. van H. W. v. den Bosch cil G. Verhoef Peterus Antonius. z. van J. T. L. I-Iebinck en A. v. d. Berg Jacobus Bartholomeus, z. van J. B. de Bruin en W. Slouten Pieter Johannes, z. van II. Moo- len en A. van Rosse Willemina Frode- nka Johanna, d. van A. de Jager en A. van Heuvelen Cornells, z. van P. A. de Haan en M. Megcbelse Charlotte, d. van F. van Nouhuijs en M. M Jolles Arie, z. van A. Bronmeijer en II. M. van den Wijngaard Willem Pieter, z. van W de Mooij en C. C. van der Waals Johannes Laurents. Hendrs., z. van II. C. Vorst en C. M. van ValderCn Jacobus Chrisliaan. z. van J. G. van Evert cn J. Neuteboom Catharina, d. van H. W. Schuchhard cn C. Klinkhamer Pieler, z. van T. v. d. Berg en J. Kruijk Geertruida Johanna, d. van O. G. Verhage en P. M, Verhoeven. GEHUWD. J. T. W. Paddenburg jm. en W. G. M. v. Veggel jd. W. F. Noordhoek liegt jm. en S. M. C. v. d. Hoeve jd. F. C. Bursch jm. en E. G. Alt jd. P. Lardee jm. en C. II. van Tongeren jd. G. Baart gesch. en II. Ilolveida gesch. H. v. d. Berg jm. en C. G. van Sonsbeek jd, J. Bouwknegt jm. en J. A. v. d. Made jd. G. v. d. Broek jm. en M. Bonte jd.J. Dreef wed. en A. W. Taverne jd, N. Jansen jm. en D. J. Loerakker jd. G. Labordus jm. en C. M. v d. Berg jd. D. Laterveer jm, en P. de Wit jd. Til. Piket jm. en E. j. Verlind jd, J. Radcmakcr jm. en M. J. v. d. Heuvel jd. G. J. Uiterdijk gesch. en C. M. Knij- nenlburg jd. OVERLEDEN. Adriaan M. Venveij, zn. 1 week J. Sie- rat wed. 80 j. A. v. Venroop, wede. J. Zeegers 90 j. A. Parmentier man 50 j. A. Steeneveld zn. 72 j. P. M. de Graaf dr. 79 j-, J. Verkaik dr. 21 j. H. Coorens zn. 48 j. M. Akerboom gein met P. J. v. Leeuwen 44 j. M. Ober dr .20 j. C. Wielders zn. 22 j. E. J. SLx Dijkstra—Kropff wed. 74 j. P. v. Vliet wear. 74 j. C. D. J. Molkenboer dr. 86 j. H. P. C. JansenDierings wed. 78 j. GEVESTIGD. J. M. Abcouwer—Costeris, Hooge Morsch- weg 28. G. P. N. van den Arend, Lange- brug 39a. C. BarlaBaas, De Genestet- slraat 10. M. M. Been, Oegstgeesterlaan 25. J F. G. M. vaq Beukering, hulp huish. Levendaal 43. J. Blansjaar, strijkster, Middelweg 12. J. Böhner, constructeur, Kaiserstraat 16. J. W. Bosch, verpleeg ster. Acad. Ziekenhuis. J. J. H. Boots gezel, dienstbode, Kooihof 2. J. van Buuren, dienstbode, Tcrweepark 8. H. J. Dreef en farm, Emmastraat 2. S. Dijkstra, verpleegster. Acad. Ziekenhuis. .1. Faas, chauffeur, de Wetstraat 30. J. C. C. Fleurde Groot, Roodborststraat 11. U. C. Oerrath, ingenieur, Boisotkade 7. G. Gerritsen, Poelgeestslraat 24a. C. Glas bergen. kantoorbediende, Leliestraat 38. J H. Goslinga, Breestraat 127. A. Gre- veling, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. J. M Groenendijk, dienstbode, Haagweg 59. A. van Halem en lam., opperman, Mecklenburgstraat 10. J. van der Heij denZondag, Koningsstraat 6. H. Hoetmer, Leeuwerikstraat 2. -M. J. D. Ilulstein, Acad. Ziekenhuis. D. Huygens en fam., opperman, van Spevkstraat 31. R. Kappler, dienstbode, Rijnsburgerweg 147 -J. W. van Loon, onderwijzeres, Java- straat 9. H. van Mastrigt en fam los werkman. Baatstraat Sa. C. A. Metse laar. bloembinder, Leeuwerikstraat 2. D. Paauw, Cronjéstraat 3. J. Reinhardt, teekenaar. Haarlemmerstraat 211. D. Roest en fam., colporteur, Morschweg 122. S. Sanders, instrumentmaker, Oude Rijn 11a. J. F. G. Sluis, dienstbode, Witte Singel 55. M. J. Steinmeier, dienstbode, da Coslastraat 22. R. Stisnstra, huishoud ster, Plantsoen 75. T. A. H. Verburg en fam inspecteur „Vesta", Leeuwerikstraat 3 W. Verhaar, Rijnsburgerweg 26. G. J. Vonk, dienstbode, Rijnsburgerweg 100. A. C. de Vries, verpleegster, Diaconessenhuis J. L. dc Wit en fam., teekenaar, Lceuwe- rikstraat 51. Jhr. F. W. K. de Wijker- sloot dc Weerdesteijn, Haarlemmerstraat 95 D. Zwanenburg, verpleegster, Acad. Zie kenhuis. VERTROKKEN. M. Balelaan. Koudekerk, Hoogewaard 56 M. van Beiien, Amsterdam, Vrolijkstraat 355 .T. Budijn, Zeist, Gerolaan 2 II. Boom, Weesp. Heerenstraat 1 G. L. J. Brandt, Noordwijk,- Hotel Centraal II, Bregonje. Nijmegen, St. Antoniusplaats 10 f. Bromet, Antwerpen (België), Gietschotel, Leeskorfstraat 41 T. van Bruggen, Am sterdam. Sarphafiepark 120a J. A. van Dam, Voorhout. Teylingenlaan C. Dekker, Venlo, Puteanusstraat. 18 J. C. M. Dier gaarde. Den Haag, Stevnlaan 219 C. A. van VenetieVan Dorsten, Den Haag, Ha- nenburglaan 107 A. Dunnebier, Den Haag, Noleboomslraat 9 C. van Dijk, Nij megen, St. Antoniusplaats 10 T. II. SiljeeVan Engelenburg, Amsterdam, 2de Oosterparkstraat 152 II B. D. E. Filz, Rotterdam, Mecklenburglaan 32 P. Ga.1- jaard, Zeist, Rozenstraat 8 bis W. de Graaf!, Den I-Iaag, II. Nieuwstraal 26 L. F. Haverhorst, Zeist, Choisyweg 9 J. T. van der Horst, Oegstgeest, De Kerapenaer- straat 91 b J. II. Hulshof!, Rotterdam, Mathenesserweg 34 b S. .Tanse, Amster dam, Kempenaerstraat 54 Wed. D, Jansen Dijksman, Rijnsburg, Brouwerstraat 1 K. A. Kreijns. Den I-Iaag, R.-K. Ziekenhuis. J. Knjnen, Bussum, Koopweg 60 A. H. Vlasveld-Van der Kwartel, Leiderdorp, Van der Doesslraat 41 A. van der Laken— Onverzaagt, Overschie, Emmastraat 24a Wed. M. van der LakenGorree, Amers foort, Schimmelpenninckstraat 56 L. J. Lam'bers, Rijswijk (Z.-H.), Lecuwendaallaan 76 J. Lucas, Voorburg, P. Hendrikstraat 67 J. Nierstrasz, Den Haag, I-Ioogwerf- laan 2 L. A. Nijssen, N. O.-Indië G. J. Olthuis. Rotterdam, Spoorsingel 73 S. den Os, Voorschoten, Valkenb.weg 30 C. du Pon, Wassenaar, Nachtegaallaan 1 G. J. Ras. Amsterdam, Heerenstraat 131 E. S. C Ravensbergen, Noordwijkerhout, ..Dijken- berg" J. M. J. van der Reijden, Den Hang, Dr. van Welylaan 2 W. H. Roobol, Oegst geest, Nassaulaan 14 E. M. Roth, Rot terdam Bcrgschclann 146b C Schoen maker, Oegstgeest, II. Morschweg 78 a J. C. Schoones. Baant,' Vcldheimweg 37 E. H. HoflandVan Tongeren. Honselaersdijk. Dijkslraat 105 E. van Tubergen, Den Haag. Statenlaan 30a A. C. Veelenturf, Den Bosch, Yughterslraat 3 P. Verslraa- ten. Alphen a d. Rijn, Julianastraat 29 II. J. Visser. Noordwijk, bij den beer Beuk A. J. van dor Vlist, Boskoop, Zijde 370 D. W. Vodegel, Uithoorn, Wilhelraiiuka 203 J. II. van der Vos. Voorscholen,' I scheweg 213 C. Wassenaar, Bloemen!-:al Bloemendaalscheweg 133 M. Weihij Gelderseh Veenendaal, Bewenend 31 y E. Weiski, Westerholt (Did.), Ringslrasse M. H. .1. KerstboltWesten, firnninj»? Vischmarkt 50 I. P. J. Willems, Tet-\,r D 154 W. J. de Wit. Oegstgeest. Hui z'el-,1 straat 4 II. Witte, Den HeMe H fgracht 29a J. P. van der Zwa Dcu Haag. Hendrik Zwaardeeroonstrai 116c W. van der Zijdon. Leiderdo Jaagpad 47. DE ROTTERDAMSCHE MOORDZAAK. De volgende getuige, mej. G. E., zou heer gezien hebben om kwant over zevc op de Ooet-Adnriraliteitskade. Getui durft geen zekerheid te geven dat zij ve dachte herkent. Ook de chauffeur A. W., die met mej. E. heeft staan prate heeft den man gezien, doch geeft een va beschrijving. Twee dames van het kant van den heer Lans worden dan gehoo over het uiterlijk van den. verdachte. E vindt hem magerder geworden, de ande, breeder. Daarna wordt gehoord het 15-jar' dienstmeisje, C. J. R-, die in het hu' woont tegenover de gang waai- het L toor van den heer Lans is. Zij heeft kwart voor zeven in dezen gang twee ma nen gezien. Zij kan echter niet zeggen de verdachte een van de twee mannen geweest. Ais eerste getuige a décharge verklaa de boekdrukker Houtman dat hij di avond iemand heeft zien komen van Oost-Admiraliteitskade. Het was zet verdachte niet. De wijnhandelaar van den Heuvel li zijn kantoren in dezelfde gang. Om 6 u was hij weggegaan en had niels verdact ge'zien. Deze getuige heeft van 0. nooit i eau wandelstok gezien. Na de pauze wordt mededeeling geda van het proces-verbaal van den agenl v politie, die den afsland naar het Hofpl langs voor- en achterhek beeft opgeme! Het verschil is nog geen minuut. De accountant Melis heeft in opdra van den heer Lans de boekhouding ond zocht. Op den dag van den moord was genaderd lot het kasboek. Het onderz daarvan zou ongetwijfeld de verduislerin aan het licht gebracht moeten hebben. In de 2e helft van November heefl gelui Melis vrijwel iederen dag onderzocht. Dan wordt de kwestie behandeld of t 0. de boeken mee naar huis heeft genom DE OVERVAL IN DE WEST. De toestand op Curacao, waar na plaats gehad hebbende overval de staat v beleg is afgekondigd, is zooals uit de se' afgekomen telegrammen blijkt, rustig bleven. Een meer volledige uiteenzetting van plaats gehad hebbende gebeurtenis zal een nader communique worden verstre zoodra de daartoe nog noodig aanv lende gegevens van den landvoogd zul! zijn ontvangen. De gewonde sergeant SI. gisteren overleden. Eerstdaags arriveert te Curacao een d den gouverneur van Suriname derwa gedirigeerd militair detachement ter i' van 2 officieren en 40 man. STRIJD IN PERZIE. LONDEN, 12 Juni (V.D.) Naar de„T meldt, bevindt de provincie Farsislan Perzië zich m opstand. Volgens boric uit Sjiras zijn in de nabijheid van Ra onafgebroken gevechten aan den gang. garnizoen van ICazeroen is ingesloten rekent op ten spoedigen aanval der r" len. De weg van Ispahan naar Sjiras i? nieuw geblokkeerd Men heeft reden o vermoeden, dat de Mamasenelii- en de n gilu-stammen zich bij de Kashgais heb aangesloten, lerwijl een andere stam regeering zijp hulp heeft aangeboden VROEG ONDERWIJS. Voordat Schiller goed kon lezen, b men al met hem Latijn en Grieksch te lee de eerstgenoemde taal op z'n zesde, de de op z'n zevende jaar. Dikwijls kwam voor, dat de kinderen op moeders soho begonnen met de letters te leeren en d op hun vierde jaar konden lezen, Ir. Zelf moest op zijn 4e jaap ook al metso ven beginnen en met piano-spelen. (Jp 6e jaar moest hij veel Latijn, wat One eu Fransch leeren. De vader van to- liet zijn kind op zijn vijfde jaar het o sohe alphabet leeren; verder aardrijk" geschiedenis, Fransch en een weinig knnöe. Sophie la Roche leerde nie^ vijfde jaar Fransch. De zusters van weiden op haar derdo jaar naar stuurd, om stilzitten en Fransch >e Wolf leerde zijn dochters geijkt®"1'? tijn, Grieksch en Duitsch (dos de 01 taal) en ze moesten de zédespreuKen, ze op schoof geleerd hadden n> hexameters gieten. Wegens het Koninklijk bezoek aan sterdam was heden de Beurs ue: school

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 6