Jflste Jaargang WOENSDAG 12 JUNI 1929 No. 21238 lofficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel roor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van on3 Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT 3 Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35. per week ƒ0.18 Buiten Leiden, waar ajenter gevestigd zijn. per we ei 0.18 Franco per post 2.35 -f- portokosten. luit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. kamerverkiezing. Stemmen in een andere gemeente. De Burgemeester van Leiden maakt send, dat bij de verkiezingen voor de f-eede Kamer der Staten-Generaal de kiezer inachtneming van het bepaalde in de irtikelen 57b tot en met 57j der Kieswet, |a plaats van in de gemeente op welker ïzerslijst hij voorkomt, in een andere ge nie aan de stemming kan deelnemen. kiezer kan in diei andere gemeente niet volmacht stemmen. De kiezer, die van deze bevoegdheid ge- wil maken, deelt, niterlijk yeertien vóór den voor de stemming bepaalden in persoon ter secretarie van een ge- :eente aan den bnrgemeester of aan den aitoe door dezen aangewezen ambtenaar in welke gemeente bij aan de stern- deelnemen wil. Hij geeft daarbij op naam en voornamen, de dagteekening plaats zijner geboorte, de gemeente in bij op de voor deze verkiezingen lende kiezerslijst voorkomt, en een adres de gemeente in welke bij aan de stemming ril deelnemen, zoo mogelijk met aanduiding straat en nummer. Van de mededeeling wordt een schrille re verklaring opgemaakt, waarvan een fuift aan den kiezer wordt uitgereikt. 8 kiezer, die heeft medegedeeld in een ;re gemeente dan die op welker kiezers- pt hij voorkomt aan de stemming te willen tomen, behoort tot het stemdislrict in tolk hij het door hem opgegeven adreis il Bij onzekerheid hieromtrent behoort tot het eersle stemdistrict. De kiezer en gemachtigde mogen niet meer deel- nen aan de stemming in de gemeente op ier kiezerslijst de kiezer voorkomt, iin het opgegeven adres ontvangt de T. die bevoegd is aan de stemming deel :emen, van den burgemeester der ge- ole van dit adres de oproepingskaart de stemming in die gemeente. 3446 De Burgemeester voornoemd". A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, 'den, 2 Mei 1929. schrijving van leerlingen voor de openbare scholen. Iwgemeester en Weihouders van Leiden •togen ter algemeene kennis: I dat tot en met 29 Juni a.s. gelegen- r' '°t inschrijving van nieuwe leerlingen ftat, gedurende een half uur vóór den prcang van eiken schooltijd, aan: I* de Jongenschool voor u. 1. o. aan de I Pieterskerkstraal; I de Meisjesschool voor u. 1. o. aan de I Breeslraat; 1^ de Opleidingsschool voor Gymnasium i en h. b. s. aan de Aalmarkt; I®* de Opleidingsscholen voor u. 1. o. aan de Langebrug, de Heerenstraat, de Oude Vest. den Maresingel, de Boommark t. de Driftstraat; I® de overige o. 1. scholen aan: het Schuttersveld, de Duivenbodestraat. de Haverstraat, de Paul Krugerslraat, den Zuidsingel, de Medusastraal. - de Vrouwenkerksteeg; |t de Centrale school voor bet 7de en 8ste aan de Oude Vest, ingang Caecilia- 1^' dat bij de inschrijving een gehoorte- j®1!" moet worden vertoond; lJ' dat de kinderen met uitzondering jdie waarvoor toelating tot de u. 1. o. or tot de Centrale school wordt ge- f^d 0p i September a.s. den leeftijd fö'/i jaar moet hebben bereikt. A VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. ■udcn. 12 Juni 1929. 6457 ^Rijving van leerlingen voor openbare bewaarscholen. lemeester en Wethouders van Leiden ter kennis van belanghebbenden, 1 de Openbare Bewaarscholen in het 15^8 thshof aan de Van der Werffstraat de Groenesteeg tot en met den 29en as gelegenheid beslaat tot het doen 'en van leerlingen en wel des voor as van kwart vóór 9 tot halftien en ^zonderd Woensdags en Zaterdags •Middags van kwart vóór 2 lot kwart uur. 6454 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. L VAN STRIJEN. Secretaris. 12 Juni 1929. collecte voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapend en dienst in de nederlanden. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de circulaire van den Minister van Staat Commissaris der Koningin in deze provincie d.d. 28 Februari 1929; Brengen ter algemeene kennis, dat op Maandag 17 Juni, Dinsdag 18 Juni. Woens dag 19 Juni en Donderdag 20 Juni e.k., door de Districts-Commissie tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden, langs de huizen de ge wone jaarlijksche collecte, ingesteld bij Z.M. dispositie van 16 November 1820, No. 81, zal worden gehouden. Bevelen deze collecte, die strekt tot in standhouding van het fonds tot ondersteu ning van personen, die in den strijd voor het vaderland verminkt of invalide zijn ge worden. dringend in de liefdadigheid der in gezetenen aan. 6453 A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Lclden. 12 Juni 1929. dankdag slag bij waterloo. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de circulaire van den Staatsraad, Gouverneur van Zuid-Holland, van den 21en Augustus 1831 (Provinciaal blad No. 110), Brengen ter algemeene kennis, dat ter voldoening aan het Koninklijk Besluit van den lsten dier maand. No 72, de dankdag of Godsdienstige viering der overwinning van Waterloo ditmaal op Zondag den 16en dezer maand zal worden gehouden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 Juni 1929. 6452 .1 ank wet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat J. H. Dietrich, te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, uitsluitend aan logeergasten, in het perceel Nieuwe Beestenmarkt 34, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 Juni 1929. 6451 DE TWEEDE KAMER VERKIEZING. Dc nummering der lijsten. In de gisteren te 's-Gravenhage gehouden vergadering van het Central Stembureau heeft de nummering plaats gehad van de voor de Tweede Kamerverkiezing op 3 Juli a.s. ingediende candidatenlijsten. We laten hieronder het resultaat der loting volgen voor het district Leiden 1. Rev. Socialistische Partij (lijst-Snee- vliet); 2. Comm. Partij (lijst-Wijnkoop); 4. Staatk. Geref. Partij (lijst-Kersten); 5. A.R. Partij; 6. Soc.-economische Volkspartij/ (lijst Herold); 7. Chr. Hist. Unie; 8. R.-K. Staatspartij; 9. Middenpartij voor Stad en Land (lijst Floris Vos), 10. Plattelanders- bond (lijst-Braat); 11 Alg. Bond van kleine winkeliers en middenstanders (lijst-Bou- terse); 12. Comm. Partij Holland (lijst-L. de Visser; 13. Chr. Dem. Unie (lijst v. d. Brug); 15. Vrijz. Dem. Bond; 17. Nat. Boeren- en Tuindersbond (lijst-v. Beek); 20 Herv Geref. Staatspartij; 22. Verbond van Nationalisten (lijst v. d Mijle); 23. S. D. A. P.; 29. Demo cratische Partij (lijst A. C. Luyten-Block 31. Vrijheidsbond: 32. Federatief Verband (lijs! Ter Hal]); 34. Volkspartij (lijst Arts). HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RITNLAND TE LEIDEN. Nieuwe inschrijving; Handelshuis Radio Electra (Filiaal), Nieuwe Rijn 35. Leiden. Hoofdzetel: Tous- saintkade 1, Den Haag. Radio Electrische artikelen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaatsexamen Godgeleerdheid de heer P. J. van Leeuwen en mej. Muys van de Moer (beiden Leiden); voor het candidaatsexamen rechtsgeleerd heid de heeren J. K. Kogel (Rotterdam), J. van Lonkhuyzen (Den Haag) en E. J. Spier (Leiden). LEIDSCHE KUNSTKRING VOOR ALLEN. De Jaarvergadering. In de bovenzaal van café-restaurant „In den Vergulden Turk" hield gisteravond de Leidsche Kunstkring „Voor Allen" zijn ge bruikelijke jaarlijksche ledenvergadering, welke als gewoonlijk zeer matig bezocht was. Er waren goed geleld slechts'drie leden aanwezig. Dc voorzitter, de heer P. van der Hoeven opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de weinige aanwezigen, waarna de 2de secretaresse, mej. Valk de notulen der vorige vergadering las, welke onder dankzegging onveranderd werden goedge keurd. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Hartkamp gewaagde van een opge wekt vereenigingslcven m het afgeloopen jaar. Er heerschte op de drukbezochte concerten steeds een prettige geest. Een woord van bijzonderen dank werd ge bracht aan leider der beide paedogogischen jeugdconcerten, den heer Willem Andries- sen en aan den afgetreden secretaris, den heer H. W. Spendel, die wegens gezond heidsredenen het secretariaat moest neer leggen. doch gelukkig voor den Kring als bestuurslid behouden bleef. Met den wensch, dat het niéuw ingelreden jaar zou getuigen van steeds toenemenden bloei, eindigde dit in majeur gestelde verslag, waarvoor de voorzitter den steller zijn hartelijken dank betuigde onder het uitspreken tevens van zijn erkentelijkheid jegens den heer Hart kamp, die op zoo voortreffelijke wijze zich in de secretariaats-aangelegenheden had in gewerkt. Aan het jaarverslag van den penning meester, den heer L. 'Gerverdinck onlleenen wij. dat het aantal gewone leden 1132 be droeg benevens 85 echtparen.De ontvang- sien bedroegen f. 4.372.87, waarvan con- tribuliën f. 3.821 en de uitgaven I. 4.036.43 gewone concerten f- 2-998.38 in nadeelig saldo van de beide paedegogische concerten f. 231.96, zoodat het batig saldo bedroeg f. 336.44. Op voorstel van het bestuur werd be sloten hiervan f. 200.in het reservefonds t? storten. De begrooting voor het jaar 1929-1930 werd in ontvangsten en uitgaven vastge steld op f. 4.120 met een geraamd tekort van f. 3500. De Kascommissie adviseerde om den penningmeester te déchargeeren. waartoe werd besloten, nadat de commissie voor noemd bij monde van den heer de Reede woorden van warme waardeering had ge richt aan het adres van den heer Gerver dinck voor diens vootbeeldig ingerichte administratie. De voorzitter dankte wederkeerig den heer de Reede en zijn mede-commissieleden voor hun met pijnlijke nauwkeurigheid verrich ten arbeid. De periodiek-aftredende bestuursleden, mej. Valk en de heeren van der Hoeven en de Jong werden bij acclamatie herkozen. Tot leden der controle-commissie werden benoemd mej. Nijburg en de heeren do Reede en van der Laan; tot hun plaats vervangers de heeren Disselveld. Jongbloed en Kruyt. De contributie werd voor ge wone leden gehandhaafd op minimaal f. 3.- per jaar met dien verstande, dat vanaf heden geen nieuwe kaarten voor echtparen zuilen worden afgegeven. Nadat de voorzitter had opgewekt tot een druk concertbezoek in het a.s. seizoen en bij de rondvraag mevr. Eskcns eenige vra gen had gesteld, welke door den voorzitter werden beantwoord, werd deze geanimeerde vergadering onder dank voor de opkomst gesloten. AANBESTEDING. Commissarissen der Stedelijke Lichtfabrie ken van gas en electriciteit alhier hebben gistermiddag ten kantore van evengenoemde fabrieken aanbesteed a. Het bemetselen van den ijzeren vakwerkbouw der uitbreiding van de Machinekamer der Electriciteits- fabriek; b. Het bouwen van een hoogspan ningshuisje aan den Warmonderweg in de gemeente Leiden. Voor het onder a genoemde waren 16 bil jetten ingekomen. Ingeschreven was als volgt- Bik en Breedcveld f.9.250; Zitman f. 9.300 v. Dorth f. 9.769; de Later en Meyers f. 9.990; Korswagen f. 10.995; V. d. Lelie en Kanlebeen f. 11.400; Warnaar en Hoogstraten f. 12.610; Oudshoorn en Zn. f 14.799; Marcelis en Heemskerk f. 16.400; Neuteboom f. 16.745. Voor het onder b. genoemde waren inge komen 6 bilj. Ingeschreven was als volgt: Dc-1 Later en Meyers f. 6.107; v. Dorth f 6.567; v. d. Lelie en Kantebeén f. 6.924; Neuteboom f. 6.949: Marcelis en Heemskerk f 7.668; Warnaar en Hoogstraten f. 7.850. Ai deze firma's zijn gevestigd t? Leiden. De gunning is aangehouden. EEN EINSTEIN-WOUD IN PALESTINA. Het plan, om ook hier te lande prof. Al- bert Einstein te eeren ter gelegenheid van zijn 50sten geboortedag, heeft thans vasten vorm aangenomen In samenwerking met het Stichtings bestuur van het Joodsch Nationaal Fonds in Nederland heeft zich hier een Comité ge vormd, beslaande uit prof. dr. D. Cohen, prof. dr. P. Ehrenfest en pro:, dr. L. S. Orn- stein, dat de onderstaande circulaire op Tuime schaal verzonden heeft in die krin gen, waar men mag veronderstellen, dat men gaarne de gelegenheid aangrijpt, om prof. Einstein's verdiensten voor de weten schap le eeren, in een vorm, welke hem het aangenaamste is. Een diploma, vergezeld van de namen van hen, die tot deze hulde bijdroegen, zal te zijner tijd prof. Einstein overhandigd worden. De circulaire luidt als volgt: Voor eenigen tijd is professor "Albert Einstein 50 jaar geworden. In de geheele wereld werd aan zijn groote verdienste voor de wetenschap hulde gebracht. Deze hulde werd op verzoek van prof. Einstein in een bijzonderen vorm gegoten en wel in een gave voor het Joodsch Nationaal Fonds, die dienen zal om een Einstein Woud in Palestina te planten op grond, welke aan dat fonds toebehoort. Ondergeteekenden meenen, dat ook in Holland, waar prof. Einstein mede door zijn doceeren zich een groote vriendenschaar mocht verwerven, velen het aangenaam zullen vinden, op de bovenvermelde wijze aan zijn huldiging deel te nemen. In dit vertrouwen wenden zij zich dan ook tot u en verzoeken u. uwe bijdrage in hot huldeblijk voor prof. Einstein omgaand te doen toekomen aan het Bureau van het Joodsch Nationaal Fonds, Kloveniersburg wal 99, Amsterdam-C., Postgiro 34958, Gem. Giro J. 2880. De circulaire is onderteekend door het Stichtingsbestuur van het Joodsch Nationaal Fonds en de drie hoogleeraren voornoemd. N. Z. H. T. M. Dë drie-ma an del ij ksche conferentie met de vakorganisaties. Op den daarvoor overeengekomen datum had gistermiddag de driemaandelijksche conferentie met de Vakorganisaties ten hoofdkantore te Haarlem plaats. Buiten beschouwing latende dc punten van meer persoonlijken en van minder be langrijken aard hadden de besprekingen be trekking op de navolgende onderwerpen. In de vorige conferentie was overeenge komen, dat de vak-organisaties zich nader zouden uitsprken over verbeteringen, die de Directie zich voorstelde in de pensioen regeling te brengen. Daaraan was gevolg gegeven, nadat inmiddels rapport uitge bracht was door den wiskundigen adviseur. De Directeur gaf te kennen, dat hij ver wachtte in- dc eerstvolgende conferentie daarover nadere mededeelingen te kunnen doen. Gevraagd werd om het loonverschil tus- schen de functie van Commies-titulair' en die van Commies geringer te doen zijn door verhooging van de bezoldiging van de eerstgenoemde functie. De Directeur kon aan dat verzoek niet voldoen, omdat inder tijd dit verschil vrij belangrijk was ge maakt. juist om in de loonregeling goed te doen uitkomen, dat het aan (al commiezen tot onkelen beperkt moet blijven. Niettemin was de Directie bereid, om bij eene alge meene herziening van de loonregeling hei te dezer zake verder te berde gebrachte nader te overwegen. Van de zijde der Directie werd niet juist geacht de bewering van het betrokken per soneel, dat de extra kosten, welke het moet maken voor werk gedurende één nacht, naar verhouding hooger zijn dan die voor wenk gedurende meerdere, achtereenvol gende nachten. Wel kon zij zich voorstellen, dat het eerste eenigermate minder aange naam werd gevonden dan het tweede en daarom was zij niet bereid, om de be staande vergoeding te verhoogen, doch wel om de vastlegging van een schaal in de vergoeding te overwegen. In geval de aanstaande aandeelhouders vergadering wederom mocht goedkeuren d.»t een bedrag ter beschikking van het perso neel wegens de uitkomsten van het bedrijf zal worden gesteld, dan zal de verdeeling daarvan geschieden conform die van het vorige jaar. Wegens de sedert verkregen afname van het aantal ziektegevallen kon dc Directeur niet besluiten, om af te schaffen de toe passing van den carenzdag vanaf het derde ziektegeval en te minder omdat de ziekte- coëfficient in vergelijking met andere on dernemingen nog hoog is te noemen. Overgegaan zal worden tot eene regeling, waarbij op den Nieuwjaarsdag en de beide Kerstdagen voorzoover een dezer niet samenvalt met een Zondag de dienst BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. (le Blad), De jaarvergadering van de Nederlandschn Maatschappij van Letterkunde. (2e Blad). Be roovers, die den inval in Willemstad deden, zijn in Venezuela verslagen. (3e BI.) De algemeene vergadering van de onder- cfficiersvereeniging „Ons Belang" (Binnen land, 3e Blad). Besprekingen in zake het slachtfondsen- ccnflict. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). De Rotterdamsche moordzaak (3e en le Blad). BUITENLAND. De kwestie der minderheden in den Vol- kenbendsraad. (Buitenl., le Blad). Overleden is de vroegere Hongaarsche minister Andrasky. (Buitenl., le Blad). Dreigend conflict in de Engelsche textiel industrie. (Buitenl., lc Blad). van het onderhoudspersoneel gelijk zal zijn aan dien op Zondagen; gelijke toezegging kon niet gedaan worden ten opzichte van den tweeden Paaschdag, Hemelvaartsdag en tweeden Pinksterdag. Een uitvoerige bespreking ontlokte het systeem eenmanswagen. alsmede de te werkstelling van de z.g.n. opstap-wagen- voerders van lijn 1 en de inrichting van het 10-centsbiljet te Haarlem. De Directeur wees er met nadruk op. dat de tegenwoor dige uilkomsten van het bedrijf de opheffing van den eenmanswagen nog allerminst wettigden; daar, waar het reizigersvervoer zulks noodig maakte, was het systeem uit den aard der zaak prijs gegeven. Bij de ver wezenlijking van de a.s. exploitatiewijzigin gen zal zoo mogelijk rekening gehouden worden met de te berde gebrachte ziens wijzen. De Directie had bezwaar, om de be noeming van hulp-personeelleden tot remi sebeambte te doen geschieden volgens anciënniteit cn om de hulppersoneelleden van elk der complexen bij een eventueele bevordering als vorenbedoeld als één cate gorie te beschouwen, dit laatste voorname lijk omdat de beoordeeling van de ge schiktheid door twee verschillende ambte naren geschiedt. Mej. C. M. Teljeur alhier is met ingang van 12 Juni als onderwijzeres benoemd aan de O. L. School te Assendelft. De Senalus» Yeteranorum van den Bond; van Leidsche Studenten heeft zich voor het jaar 1929/'30 als volgt samengesteld: G. J. Doets, prae9is, R. A. Jansonius. ab- actis, C. P. J. Stotijn, quaestor. G. C. A. Schuit, assessor I en J. W. Houwen, asses sor n. Van het kastje der Leidsche Reddings brigade aan den Rjjnsburgersingel is het ruitje vernield, terwijl de inhoud werd ont vreemd. Wanneer zal er nu eens een einde komen aan de lange reeks baldadigheden, waarvan deze nuttige instelling in de eerste plaats de dupe is en in geval van nood het ver lies van kostbare menscbenlevens het gevolg kan zjjn? Wij herinneren er aan, dat hedenavond te 8 uur in de groote Stadszaal de feestelijk heden ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van het Leidsch Harmonie-gezelschap rDe Pest" aanvangen met een z.g.n. Oude jaarsavond. Het programma vermeldt behalve eenige muzieknummers een overzicht van de afgeloopen 20 jaar door den voorz., huldi ging en optreden van het duo Klaare en Flora. Een bal onder leiding van den heer H. J. van Leeuwen besluit de eerste van de reeks festiviteiten. Op Donderdag 13 Juni a.s. zal ten be hoeve van de Leidsche pelgrims een extra processie trein loopen van Leiden naar Alkmaar. Op Woensdagen 3, 10, 17, 24 en 31 Juli, 7, 14, 21 en 28 Augustus en 4 Septem ber zullen goedkoope treinen loopen van Leiden naar Arnhem en Nijmegen. Wij verwijzen naar de Officieele Ken nisgevingen, betreffende de inschrijving van leerlingen voor de openbare lagere scholen en de openbare bewaarscholen.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1