KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN. M'Oste Jaarpang DINSDAG 11 JUNI 1929 No. 21237 FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH PAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cis. per regel. Kleine Ydvertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 git nummer bestaat uit DRIE Bladert EERSTE BLAD. scheepvaart groote havenbrug te leiden. Burgemeester en Wethouders van Leiden ■waren ter kennis van belanghebbenden, bt een aanvang is gemaakt met de ver ruwing van de Groote Havenbrug te ,jden en dat in verband daarmede ge ilende de werkzaamheden: !o. de doorvaartwijdte ter plaatse is [Wggebracht tot 8.50 Air., ■>o. de gelegenheid tot het manoeuvreeren <r plaalse is beperkt; 3o. de scheepvaart af en toe gedurende rle iijdsruimten zal moeten worden ge- emd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJBN. Secretaris. Leiden, 10 Juni 1929. 6389 EDERL. GENOOTSCHAP TOT ZEDELIJKE VERBETERING DER GEVANGENEN. Jaarverslag over 1928 der Leidsche afdeeling. Hei Bestuur was op 31 December .1928 Biengesteld uit: ds. Joh W. GtooI Enze- ïk, voorzitter; mevr. de wed. L. W. E. WheimValk, Oegstgeesl; dT. A. Gans; J. R. F. Rasser9; mr. dr. J. Schokking lwijk); mr. P. A. van T oorenburg; P. C. A. Wijkmans, secretaris-penningmeester, iLaat de Kanterstraat 9. tel. 1015. |:et ledental verminderde met 5 en be- op 31 December 1928 -118. [bn contributies, een gilt, subsidie van Hoofdbestuur en terugbetalingen werd zangen f. 1251.9-4. -- uitgaven bedroegen f. 2252.79Vu. Het kilig saldo van f. 559.67 in 1927 is der- ^e weder gestegen tot f. 1000.851/*- ïwr kleeding, schoeisel, levensonderhoud reisgelden alleen hadden wij in 1928 [1/6.867* noodig. Onze ontslagenen, die stal over ccn kleine uitgaanskas be kten en die bijna zonder uitzondering m totaal verarmd gezin terugkeerden, een in. waarvan vrouw en kinderen onschul- vaak meer geleden hadden dan de gè- ifte zelf, moesten wij van kleeding en èoeisel voorzien, opdat zij zich weder bij inmiddels door ons gevonden werkgevers pn presenteeren. k bijna 100-jarige, maar toch nog zoo 'litige Afdeeling. wil haar schoone taak fbeffing van den gevallene) zoo gaarne zomen blijven vervullen. Zij kan den ontslagene, die ernstig een w leven wil beginnen, alleen dan door moeilijken eersten lijd na zijn terug rit de maatschappij, heen voeren, wan- zij over voldoende geldmiddelen be- [Uat toch niet langer de werkers bun ie verspillen aan ledenwerving, maar ieder, die dit verslag onder oogen krijgt, ;slaan den reclasseeringsarbeid steunen, 'il nimmer een ontslagene zal kunnen e™5»en tot herhaling van het kwaad te zijn allen, daar 9teun geweigerd moest wor sens gebrek aan financiën. rechtbanken, politierechters en an- rechterlijke autoriteiten weTden 49 farlen uitgebracht, over aard en vroeger van beklaagden, un Leidsche advocaten werden 10 rap tor uitgebracht, en aan advocaten, bui- Leiden woonachtig, en aan autoriteiten, behoorende tot de rechterlijke macht, 'Opporten. 1928 werden 6 voorwaardelijk veroor- aan onze Afdeeling toegewezen, aan de Afd. werd het toezicht op de Leving der bijzondere voorwaarden opge- ?ED. 31 December 1928 stonden er nog 21 veroordeelden onder onze leiding. ;ntig definitief ontslagen gevangenen n zich in het afgeloopen jaar om aan-, -49 hunner werden geholpen, 3n 19 aan werk, 5 aan handelsgeld, renteloos voorschot, 1 aan gereed- ln. 9 aan kleeding en schoeisel, 7 T d en 7 aan reisgeld. De 21 ontsla- die zich meldden, maar die de deur vonden, behoorden tot hen, die zich aan kleine strafbare feiten schul- en die denken, dat zij. omdat zij 'ffl hebben", recht op geldelijken hebben. In haar gebouw aan den Stationsweg hield gistermiddag de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden een openbare vergadering. De voorzitter, de heer D. ten Cale Brouwer opende de bijeenkomst, waarna de notulen van de vorige vergadering wer den goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarin melding wordt gemaakt van het voornemen van de Amerikaansche regeering om do invoerrechten op sommige producten o.a. tulpen, te verhoogen. Besloten werd de bezwaren der Kamer ter kennis te brengen van de Amerikaansche Kamers van Koop handel. De heer van Zonneveld licht nader toe, dat deze verhooging wordt voorgesteld ter- wille van den Amerikaanschen boenen- sland en bepleit de wenschelijkheid om ook een request van gelijke strekking te richten tot de NederlandschAmerikaan sche K. v. K. te New York. De voorzitter is van meen ing, dat op do door het bureau der K. v. K. voorgestelde wijze het Amerikaansche publiek beter zal worden bereikt. In het ontwerp-schrijven der Kamer wordt er vooral op aangedrongen om de tarieven voor bloembollen niet te verhoogen. Na eenige discussie wordt overeenkom stig het voorstel van het Bureau besloten. Naar aanleiding van een door den heer Roëll in de vorige vergadering gestelde vraag betreffende de plaatsing van auto maten voor plaatskaarten op de brug over den overweg te Leiden, is een schrijven ingekomen van de Ned. Spoorwegen, waarin wordt medegedeeld, dat de leveranciers der automaten bij de plaatsing moeilijkheden van lechnischen aard hebben ondervonden, doch dat de plaatsing binnenkort zal ge schieden. De overige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De heer Heringa bracht vervolgens rap port uit over een te Amsterdam gehouden wolconferentie, welke tot taak had te over wegen of er aanleiding beslaat voor de Kamer van Koophandel om als lid toe te treden tot een internationale vereeniging van arbitrage in de wol-industrie. De vergadering was van oordeel, dat daartoe wel degelijk aanleiding is, zoodat de heer Heringa de IC. v. K. alhier advi seerde als lid toe Ie treden. De voorzitter stelde voor aan deze instel ling een jaarlijksche subsidie van ten hoogste f. 50 te verleenen. De heer van Zonneveld acht zulks niet op den weg te liggen van de K. v. K., z.i. worden daarmede precedenten geschapen. Na eenige discussie werd het voorstel van het Bureau aangenomen met 153 stemmen, die van de heeren Zonneveld, Buurman en Schmal. Hierna kwam in bespreking de kwestie der- automatiseering van het telefoonnet in Zoeterwoude. Van het Gemeentebestuur van Zoeter woude was bij de ICamer een klacht inge komen over het feit. dat aldaar naburige personen soms het interlocaal tarief moeten betalen, als zij onderling willen tele- foneeren. Zulks omdat niet alleen de bewoners van den Iloogen Rijndijk en den Vlietweg maar ook enkele personen op het dorp direct op het net Leiden zijn aangesloten. De Kamer besloot op praeadvies van de Commissie voor Vervoer. Post en Telegrafie een schrijven te richten tot B en W. van Zoeterwoude, waarin medewerking gevraagd werd om zoo mogelijk door automatiseering aan dit ongerief tegemoet tc komen. Daar automaliseering van kleine locale netten echter niet rendabel is, zulks in tegenstelling met groote netten, werd mede werking gevraagd o.a. in dien zin. of B. en W. bereid zouden zijn te trachten de aangeslotenen, welke thans door hun aan sluiting op het kantoor Leiden af stands- geld moeten betalen, te bewegen deze be dragen gedurende» een maximum jaren van bijv. vijf, ter beschikking te willen stellen om de meerdere kosten van automaliseering van het kleine locale net verbonden, althans gedeeltelijk daarmede te bestrijden. De heeren de Gooyer en van der Steen achtten het beter met het voorstel tot auto matiseering nog te wachten, zulks in ver band met de invoering van een spreeknet bij de a.s. lelefoonherziening. De heer van der Laan vraagt, of deze zaak nu wel van zoo groot belang is, omdat de bedrijven van Zoeterwoude- Hooge Rijndijk van geheel anderen aard zijn dan die van Zoeterwoude-Dorp. Spr. meent, dat de Hooge Rijndijk meer op Leiden is aangewezen, dan op Zoeterwoude- Dorp. De voorzitter merkt op, dat men hier, wijl het slechts een klein kantoor betreft, het best een proef zal kunnen nemen met automaliseering. De Kamer besloot daarop bovengenoemd schrijven te richten aan de gemeente Zoeterwoude en na ingekomen antwoord daarop te overwegen of het gewenscht is zich per adres lot het hoofdbestuur van den P.T.T -dienst te wenden. Bij hel punt ..bespreking districtsbelan- gen" klaagde de heer .Meerburg er over, dat de Spoorwegen afwijzend hebben geant woord op het verzoek lot verhooging van spoorbrug aan de Vink. De handel onder vindt daarvan zeer groot nadeel en spr. acht het wenschelijk. dat de Kamer alsnog trachte hierin verbetering le krijgen. De voorz. beaamt de klacht van den heer Meerburg ten volle. Spr. zegt echleT, dat verbetering van de Vinkbrug nauw ver band houdt met verbetering van den over weg bij het Leidsche Slation Die twee za ken zijn niet te scheiden. Ook spr. weet welk een last de scheepvaart van de lage spoorbrug ondervindt. Op het bureau der Kamer liggen tal van slaatjes, waaruit blijkt hoe lang de schepen meermalen voor de brug moeten wachten. Spr. zegt toe, dat het bureau der Kamer zich nog eens in verbin ding met de autoriteiten stellen za!. om pre cies den stand van zaken le weten. Do heer van Zonneveld wijst er vervol gens op. dat er geen vergadering van de Commissie van Vervoer voorbij gaat zonder dat de overweg ter sprake komt. De com missie heeft echter besloten steeds maar te zullen doorgaan om te trachten de ge- wenschte verbetering te krijgen. Alle be langhebbenden moeten echter blijven pro- lesteeren. De geheelc handel en het gehee'.e verkeer worden hier de dupe van een spoor wegmaatschappij en dat op een lijn. die de goudmijn der maatschappij genoemd wordt. Leiden is hier grootendeels benadeeld bij de in zijn nabijheid liggende steden Haarlem cn Den Haag. die wel viaducten bezitten. Spr. acht daarom de lijd gekomen om over le gaan tot stichting van een alge- meene organisatie van belanghebbenden, om dezen wantoestand te doen verdwijnen. De voorz. zegt toe, dat het bureau der Kamer ten deze actief zal blijven. De heer Schmal klaagt over het feit, dat de brug, die de verbinding vormt tusschen Hooge- en Lage-Zijde te Alphen aan den Rijn meermalen zoo lang gesloten is, dat reizigers voor den trein te laat komen. Spr. vraagt, of er geen verordening is, waarbij een en ander geregeld is. De voorz. belooft onderzoek bij de Provincie, terwijl de heer Raaphorst betoogt, dat er wel een oude \rerordening hieromtrent is. doch dat deze niet gehandhaafd wordt. De heer Raaphorst vraagt voorts of de Kamer haar invloed kan aanwenden om le komen tot een kortere verbinding tusschen Alphen en Hazerswoude door het Alphen- sche Rietveld, hetgeen een veel kortere ver binding van Alphen aan den Rijn met Rot terdam is.. De gemeente Hazerswoude heeft hiervoor, naar spr. mededeelt, reeds de toe zegging tot een bijdrage gedaan. De voorz. meende te weten, dat een der grootste bezwaren hiervoor is het feit. dat er zoo weinig menschen langs dezen weg wonen. Overigens zou ook hij de zooveel kortere verbinding (van 15 tot 3 K.M. ten zeerste toejuichen. De zaak zal worden onderzocht. Bij de rondvraag informeert de heer Simonis. of de Kamer iets kan doen voor de boden die er zich over beklagen, dat zij op hun nieuwe standplaats, de Kaasmarkt» geen gelegenheid hebben om hun goederen bij slecht weer op een beschutte plaats te zetten. Spr vraagt, of de Kamer zich hier omtrent tot het gemeentebestuur wil wen den. waarop de voorz. ook hier onderzoek toezegt. Hierna ging de Kamer in huishoudelijke vergadering. BEKNELD GERAAKT De eerste stuurman van de stoomboot ..Volharding" (dienst LeidenAmsterdam), was gistermiddag, onder het varen, de boot aan de buitenzijde aan het opknappen, waartoe hij op de reeling stond. Bij de spoorbrug te Aalsmaar geraakte de man bekneld tusschen de daar in het water staande due dalven en de boot. Hij viel te l water en de boot stopte zoo snel mogelijk. Hij was spoedig op 't droge gebracht, doch zijn toestand bleek zoo ernstig te zijn, dat men direct een dokter ontbood. Dr. Wagner was spoedig ter plaatse. Na voorloopige be handeling, waarbij bleek, dat de man zwaar inwendig was gekneusd, is hij met de boot naar Leiden vervoerd om in het ziekenhuis te worden opgenomen. DEMOCRATISCHE PARTIJ. De Democratische Partij, die na het ver trek van prof. mr. Heeres uit deze gemeente en na den dood van den heer Witmans in Leiden geruimen tijd weinig of niets van zich liet hooren, is, dank zij vooral het ijveren van onzen stadgenoot dr. Z. Kamer ling weder eenig nieuw leven ingeblazen. Zij zal ook hier bij deze verkiezingen een zelfstandige actie voeren welke gisteravond is ingezet met een openbare vergadering in de groote zaal van het Nutsgebouw, waar voor niet minder dan vier sprekers waren aangekondigd n.l. mevrouw Luyten—Block, den Haag en de heeren dr. Z. Kamerling uit Leiden, W. L. Warmelo en mr. W. H. A. Elink Schuurman uit den Haag, beiden candidaat voor het lidmaatschap der 2e Kamer voor die partij, terwijl het pro pagandistisch gedeelte werd afgewisseld door viool- en pianomuziek vaji twee jonge dames. De goedbezochte vergadering wend geleid door den heer Gerr. van Dijk eveneens uit den Haag, die de vergadering met een kort inleidend woord opende, waarin hij de situatie der partijen bij deze verkiezingen kortelijk besprak en in het bijzonder die der Dem. Partij schetste. De eerste spr. was de heter Warmelo, gepensioneerd officier van het Nederlandsch Leger, die over „Vredesstreven" sprak. Hij schetste het verwoestende weTk van de oprlogsmachine. wanneer zij door de militaire grootmachten in werking wordt gesteld, die daarbij weder geleid worden door de kopstukken en de internationale po litiek en geholpen door ingenieurs en che mici werkend in laboratoria. De groote cijfers omtrent de verliezen aan menschen- offers en aan geld in den laatsten grooten oorlog deden de met aandacht luisterende toehoorders bijna duizelen. En als hij ten slotte do gevolgen, welke wij thans nog voelen, noemde en tot de conclusie kwam dat wij alles moeten doen om een volgenden oorlog die de verwoesting der beschaving fengevolge zal hebben le voorkomen kreeg spr. de luide instemming van een groot deel der vergadering. Het eenige middel daarvoor is interna tionale ontwapening, maar om daartoe' ge makkelijker te geraken ook ontwapening nationaal, wat ontwapening voor Nederland zou beteekenen werd ten slotte door spr. van zijn standpunt uit, medegedeeld. Er was medegedeeld dat aan het einde der vergadering vragen aan de sprekers konden worden gesteld. Waar de heer Warmelo echter de vergadering moest verlaten, kre gen eventueele vragenstellers onmiddellijk daartoe de gelegenheid. Er werd alleen ge bruik van gemaakt door den heer Labrijn van hier ook een oud-officier van het Ned. Leger, die op een gehe'el tegenovergesteld standpunt stond en het optreden van zijn oud-collega voor het officierencorps beleedi- gend vond en dit in krasse bewoordingen uitte. Het debat bracht eenige emotie in de rustige-' vergadering. Onze stadgenoot dr. Z. Kamerling hield daarop een causerie over „Democratie, koloniaal beleid en Ontwapening". Spr. be handelde de democratie in haar zuiveren vorm, niet als politieke constructie, maar als mc-nschelijke zieleklank, waarbij hij deed uitkomen dat ware democratie berust eener- zijds op zelfrespect, anderzijds op plichts besef tegenover den naaste. In Europa zijn van oudsher Zwitserland en Nederland de bakermat der democratie) geweest en Prins Willem I is volgens spr. de eerste vorst geweest, die zich als vorst stelde op een zuiver democratisch stand punt. Komende lot de democratie van onzen lijd en speciaal voor on9 land, zeidc spr. dat samenwerken ten goede in plaats van verdeeldheid zaaien, de taak is van de democratisch gezinden ook in de politiek moet zijn met gelijkgerechtigheid van man en vrouw. Wat hel Koloniaal beleid betreft is $pr. overtuigd dat de belangstelling van den Ne derlander voor Indië in het algemeen op hooger niveau ligt en moet liggen, dan het peil van 9alaris of pensioen, brandkast en effectenportefeuille, zooals wel eens wordt voorgesteld. Uit eigen ervaring omtrent Insulinde sprekende, verdedigt spr. een politiek van hel naar voren brengen van eigen initiatief der Indische bevolking. Komende tol het laatste punt: de ontwa pening, betoogde spr., dat de oorlog die 300 jaar geleden te rechtvaardigen was ter ver dediging vaD geloofsvrijheid nu niet meer te rechtvaardigen is. Wij moeten niet terug zien naar het verleden maar vooruitzien naar den dageraad van den nieuwen tijd, voor Europa aangebroken in 1918, wat hij nader aantoonde om tenslotte te constatee- ren dat het thans bij den strijd voor natio nale ontwapening niet gaat en gaan mag om eenige stemmen meer of minder, voor enkele politieke pariijen, maar om de heilige roeping, die gewekt moet worden in de harten van alle Nederlanders. (Applaus). Nadat daarop mevrouw Luyten Block een krachtige opwekking lot de democratische vrouwen had voorgelezen en haar den plicht bij deze verkieizngen had voorgehouden, zette de heer Elink Schuurman candidaat op de Democratische lijst uiteen, wat de BINNENLAND. De Overval in Onze West. (3ei en le Bij Aanbieding van het huldeblijk der Am* sterdamsche burgerij aan H.M. de Koningin* Moeder. (Binnenland, 3e Blad). Ernstige familie-twist te Tilburg. (Gei mengd, 2e Blad). De moord op den heer Lans te Rotterdam; behandeling voor de rechtbank, (le Blad). De internationale tennis-kampioenswed- strijden te Noordwijk begonnen. (Sport, 2el Blad). De loting voor de roeiwedstxijden van De Amstel. (Sport, 2e Blad). Poging tot doodslag te Amsterdam. (Laatste Berichten, 1ste Blad.) BUITENLAND. De opening van den Volkenbondsraad. Zit ting te Madrid. (Buiten 1. en Tel. le Blad). Mc. Donald's plannen voor een bezoek aan Amerika. (Buitenl. le Blad). Engeland zal de 8-nren-dag-conventie van Washington ratiticeeren. (Tel. le Blad), Democratische partij wil. Het was inmid* dels al vrij laat geworden en enkelen ver lieten reeds de zaal, zoodat hij zich zeer moest beperken. In hoofdzaak kwam zijn betoog hierop neer dat de partij noodig oor deelt een politieke organisatie van democra tisch gezinde Nederlanders van verschil-! lende godsdienstige richting en het verbre ken van de tegenwoordige onjuiste politieke scheidingslijn. Er werden aan het slot nog enkele vragen gesteld. De heer Labrijn bleef zijn militair stand punt ook nog tegenover de ontwapenings leuzen der andere sprekers handhaven, da heer Riedel vreesde door het optreden der Dem. Partij versnippering van democra tische stemmen, waarmede alleen de reactie zou zijn gediend, terwijl de heeT Van der Lubbe nog even zijn anarchistische begin selen naar voren poogde te brengen. De heeren Elink Schuurman en de voor zitter beantwoordden de vragen, waarna te ruim elf uur werd gesloten. HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL' EN FABRIEKEN VOOR RITNLAND TE LEIDEN. Wijzigingen: 10 Juni „Randapol", Leiden Breestraat 81. Exploitatie van reclame objecten en uitgeverij in binnen- en buitenland. De bepalingen der vennotschap ten aanzien van derden zijn gewijzigd. C. van Klaverefi, Mare 62, Leiden. Winket in wollen- en baby-artikelen. Wijzigihg handelsnaam thans: 't Wolhuis. Coöperatieve Boerenleenbank te Oude Wetering. Wijk A. 23 a. Alkemade. Uittre dende: Voorzitter Raad van Toezicht: N. L. Rodewijk, Roelofarendsveen. Nieuw Lid Raad van Toezicht: J. Q. B. Molkenboer. Leimuiden. Nieuwe voorzitter Raad van Toezicht: J. W. Rodewijk, Roelofarendsveen ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen geneeskunde de heer E. T. Njio, Leiden en mej. C. W. Rooyen Leiden; voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heerenJ. N. J. v. Rossem, Den Haag, N> H. Muller, Voorburg en H. L. v. Zanteü, Brussel. Donderdag 27 Juni a.s. herdenkt de heer C. Swaanenburg, Machinist bij de Nederlandsche Spoorwegen alhier, den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Holl. IJz. Spoorweg Maatschappij. Kapitein W. Thomson, van den staf der artillerie en werkzaam op het bureau voor luchtverdediging van den generalen staf te 's-Gravenhage, is voor den tijd van 1 jaar gedetacheerd bij het 6e regiment veldartillerie alhier.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1