Iet Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad. r Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 10 Juni 1929 Tweede Blad No. 21236 NA AANKOMST OP HET PALEIS werd haar door de Kon. Man- nen-Zangvereeniging ..Apollo" en de Kon. Liederlafet „Zang en Vriendschap" onder leiding vair Fred. Roeske ef'n zanghulde geb rachl. H.M. KONINGIN-MOEDER deed Zaterdag haar intocht in Amsterdam. Na haar aankomst in de schitterend versierde stad, verscheen zij met de andere leden der Koninklijke Familie op het balcon van het Paleis om de geestdriftige hulde der menigte in ontvangst te nemen. HUIZEN VAN STAAL. In Hattingen aan de Ruhr is een groot complex huizen neergezet, die geheel van staal zijn opgetrokken. 311 DE ROEI WEDSTRIJDEN OP DEN pMSTEL van de Kon. Roei- en Zeilvereeni- behaalde de oude acht van Njord in het I nummer oude achten de overwinning. IN VERBAND MET HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD hebben twee onderzeeërs in de Amsteirdarasche haven ligplaats genomen. Het vlagvertoon der Nederlandsche marine waartoe ook HrMs. „Hertog Hendrik" behoort, welk schip men nog juist rechts op de foto kan waarnemen, heeft veel belangstelling. HUGO NOLTHEiNIUS, lid van Het hoofd bestuur der Mij. tot bevordering der Toon kunst is op 80-jarigen leeftijd in het Diaco- nessenhuis te Haarlem overleden. Rijtoer en plechtige herdenking van het halve eeuwfeest van de komst der Koningin-Moeder in ons land. Ne Het koninklijk gezin heelt gistermorgen Westerkerk den dienst bijgewoond on- tehoor van ds. P. J. de Jong, die een icatie hield naar aanleiding van Han- mgen 12 6a en 10b. De dienst had een 'non verloop. Gistermiddag zijn de Koningin-Moeder, de IVnmgin, Prinses Juliana en Prins Hendrik sroot gevolg uitgereden voor het maken een grooten rijtoer, waarbij van open Mgen werd gebruik gemaakt. Te twee l1" precies had het vertrek plaats en de K welke zich Zaterdag bij den intocht M had laten zien, zond thans haar gouden Wt in milde overdaad over den kleurigen P-t Een talrijk publiek was op den Dam fengestroomó, ook in de binnenstad was k belangstelling, vooral van de jeugd, bij- ";,-der groot. Het eerste deel van den loer, j'-te het Rijksmuseum lot doel had, ging |*a- langs Utrechtschestraat, Heerengracht, ^riiiersgracht, Fokke Simonszslraat, Vij- %acht, Weteringstraat, Weteringschans, ^scheplein, Vondelstraat, Tesselschade- Raat, Roemer Visscherstraat naar het Von- ij-park. In de meeste stralen waren de pons met bloemen en tapijten versierd en lal van vensters woei de driekleur en oranje-blanje-bleu. In de Fokke Simonsz- 'al stonden lal van leden der bUurlvereeni .Prinses Juliana" om hun vaandel ge paard, hun gejuich gold vooral de Prinses, J-'ijens viel het op. dat de belangstelling I* meesten uitging naar de grijze vorstin-, Beroep: „Leve de Koningin-Moeder!" allerwegen. onder druk was het in het Vondel- *-'£ voorts hadden honderden en nog eens Werden bij het Rijksmuseum aan den der Hobbemastraat een goed plaatsje pohl. Een enthousiast gejuich sleeg op. het Koninklijk rijtuig voor den ingang p tentoonstelling „Hellas en Rome" stil- - Daar werden de vorstelijke personen ontvangen door den heer II J. Schaap, voorzitter van het Kon. Oudheidkundig Ge nootschap en door de heeren A. J. J. Ph. Haas, F. P. Bodenheim, J. van Eek, jhr. G. C. Six en mejuffrouw M. M. Bottenheim, alle bestuursleden van dil Genootschap. Namens de tentoonstellingscommissie was aanwezig de heer W. Speyer. Jongejutlrouw Johanna Bodenheim bood de KoningiD bloemen aan. jongejutlrouw Al- wine Bodenheim deed dit aan de Koningin- Moeder, terwijl de kleine jonker Six Prinses Juliana een ruiker offreerde De Koningin- Moeder, Haar dochter, kleindochter en de Prins werden resp. rondgeleid door de hee ren Haas, Schaap, jhr. Six en Van Eek. Na afloop der bezichtiging werd door een zes- lal jongedames thee aangeboden. Toen de vorstelijke personen hun hand- teekening in hel register hadden geschreven, werd de rijtoer voortgezet. Langs verschil lende straten werd de Weesperstraat be reikt, waar de geheele Joodsche bevolking op de been was. In deze straat en op het J D Meyerplein zag men. zoover het oog reikte, één deinende menschenzee Tegen over de Ned Isr. Synagoge hield het Ko ninklijk rijtuig stil Bij de Synagoge was opgesteld het koor van de „Joodsche Stem" onder leiding van Jacob Hamel, welk koor was aangevuld met kinderen van alle Jood sche scholen en weeshuizen te Amsterdam Forsch en zuiver klonk het geluid der hon derden stemmen, die het lied „Van 'n gou den Koninginnel" ten gehoore brachten, waarvan de woorden en muziek resp. ge schreven zijn door den rabbijn dr. M de Hond en Jacob Hamel. Na dit lied dat op de vorstelijke personen een diepen indruk maakte, werd de eerste strofe van het „Wil helmus" gezongen. Hel geheel was bedoeld als een hulde aan het Vorstelijk gezin, spe ciaal aan de Koningin-Moeder ter gelegen heid van haar 50-jarig staatsburgerschap. Onder oorvepdoovend gejuich der menigte zette de stoet zich na de hulde weer in be weging en werd, in afwijking van het offi- cieele programma, langs Gelderschekade en Oosterdokskade naar de De Ruyterkade ge reden, langs het vroolijke, zich in zonlicht badende Y met zijn vele gepavoiseeide sche pen. Voor de brandweerkazerne stonden, ter wijl de alarmklok luidde, de brandwachls als stramme militairen, even later brachten de Jantjes van de torpedojagers Z 5 en Z 6, die gemeerd liggen aan den steiger van Van Es en Van Ommeren, het eere-saluut aan het Vorstelijk gezin. Hetzelfde herhaalde zich kort daarna, ditmaal was het saluut afkomstig van de bemanningen van Mr. Ms. „Hertog Hendrik" en van een tweetal onder zeebooten. welke te zamen op het builen-Y lagen gemeerd. De stoet bevond zich op dat oogenblik op de terreinen van de Holland Amerika Lijn. Via het Westelijk viaduct be reikten de rijtuigen ten slotte het dichtbe volkte Damrak en het was halfvijf, loen het Koninklijk rijtuig voor den ingang van het Paleis stilhield. Voor het Koninklijk Gezin zich teruglrok. had het van de duizendkop pige menigte, welke het geheele Damplein vulde, een ovatie in ontvangst te nemen. Dat de liefde voor het Oranje-huis in de hoofdstad nog onverzwakt is, is dezen mid dag wel zonneklaar bewezen 1 In de Nieuwe Kerk had hedenmorgen de Plechtige Gedachtenisviering plaats van het feit, dat Koningin Emma vóór een halve eeuw in ons vaderland kwam. Voor deze gelegenheid waren uit het groote kerkge bouw de banken verwijderd en was voor het koorhek een podium opgericht, bestemd voor de Koninklijke Familie en het Hot. Achter het koorhek hing een donkerblauw velours kleed, waardoor het daarachter gelegen ge deelte van het gebouw werd afgesloten. De voorzijde van dit podium was afgezet met rose hortensias. Ook voor het orgel was een tribune opgericht voor de 56 musici van het Concertgebouw-orke9t en de 150 zangers en zangeressen van Toonkunst. Ook hier bloe men en planten, zoo ook om de pilaren. Het kerkgebouw maakte een feestelijken indruk. In de ruimte, die verkregen was door hel weghalen van de banken, waren ruim 1800 stoelen gezet. Tegen elf uur zijn reeds een groot deel dezer plaatsen door de genoodigden bezet. Het zijn zij. die bijgedragen hebben aan hel ..Huldeblijk dat in den namiddag-aan Ko ningin Emma zal worden aangeboden. Lang zamerhand worden ook de zetels, bestemd voor de officieele personen, ingenomen. Hiervoor waren genoodigd de ministers van staat, leden van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, de burgemeesters van de groote steden, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, de te Amsterdam wonende leden van Eerste en Tweede Kamer, de leden van het corps con sulair, de leden van den algemeenen kerke- raad en van de kerkelijke commissies. Om elf uur ruischen de eerste orgelklanken door het gebouw. Het is de bekende organist A. M. Rijp, die het voor deze gelegenheid aan gebrachte orgel uit Amersfoort bespeelt. Om halftwaalf wordt het plotseling stil in het gebouw. Aan den ingang van het gebouw werden zij welkom geheelen door de com missie voor de Gedachtenisviering, mr. G. Vissering. C. G. Vattier Kraane, mr. L. E. Kielslra, mr. L. H. de Jong Schouwenburg Breda, Kleynenberg, dr. F. J. Los en ds. G. Jansvelt. Hier werden ook bloemen aange boden aan de Koningin-Moeder, de Koningin en de Prinses door de jongedames Maria den Tex, Lientje Eibergen Sanlhagens en Jaco- mina de Jong Schouwenburg. Als de Ko ninklijke familie naar haar plaatsen wan delt H. M. de Koningin-Moeder ditmaal als eerste praeludeert het orgel het Wil helmus en is ieder opgestaan. Zoodra de vorstelijke personen hun zefels hebben be reikt vallen orkest en zangers onder leiding van dr. Willem Mengelberg in met het Wil helmus uit den Nederlandschen Gedenck- Clanck" van Valerius, bewerkt door Willem Mengelberg. Twee coupletten worden gezon gen. Wanneer de laatste woorden van het laatste couplet zijn verklonken, heeft ds. A. H. G. van Hoogenhuvze den kansel beklom men. waar hij bidt om God's besten zegen voor het Koninklijk Huis. Wanneer dan het koor gezongen heeft O onvergeetb're stond, O, dag van zielsveibiijding, Hoe werd het aloud verbond Geslerkt door hooger wijding. Nu daal op het Vorstelijk Hoofd Heel Neerland's vreugd en eer, Een rijker zegen weerl Zoo wordt Gods naam geloofd, heeft de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, het spreekgestoelte betre den, dal opgericht is links van de Ko ninklijke familie tot het uitspreken van de gedachtenisrede, als tolk van de burgerij van de hoofdslad. Tn deze rede zegt de heer De Vlugt. dat Amsterdam het als een heerlijk voorrecht beschouwt in dezen tijd van her denking (e huldigen en van haar dankbare toegenegenheid te doen blijken Na er aan herinnerd te hebben, dat het een halve eeuw geleden is, dat Koningin Emma Arolsen verliet, om haar nieuwe va derland te betreden, zegt spr., dat wel zeer. verscheiden aard de gevoelens moeten zijn geweest, die Koningin Emma toen hebben bezield Spr. weet niet welken indruk da ontvangst-plechtigheid, die hij heeft be schreven, op Hare Majesteit heeft gemaakt, noch welke herinnering zij heeft medege nomen uit den tocht door de in luisterrijken feestdos getooide stad, toen Zij toegejuichd door duizenden, deze inkomsle tot een ware triumftocht heeft zien uitgroeien. Spr. kent dien indruk niet, maar waar het hart beter en directer verstaat dan het verstand dik werf vermag, kan spr. raden, dat Hare Ma jesteit, zoo jong nog en open voor hef schoone leven heeft gevoeld, dat het dui zendvoudig welkom, Haar die dagen op ve lerlei wijze toegeroepen, inderdaad een op rechte afspiegeling was van de hartelijke gevoelens, waarmede de gansche bevolking dezer stad haar nieuwe Vorstin tegemoet trad. Spr. herinnert dan aan een plechtige stond in hetzelfde kerkgebouw in 1879. die veel overeenkomst heelt met deze, maar ook groote verschillen. De taak, welke hef God behaagd heeft op Uw schouders te leg gen, zoo vervolgt spr., was zeer zwaar. Spr, schetst dan de vier functies, die Hare Ma jesteit bij het Nederlandsche Volk onverge telijk hebben gemaakt. Eerst als Koningin en Gemalin van Willem III, vervolgens als regentes, als moeder en ten solte als Ko ningin-Moeder. Het spreekt vanzelf dat som mige der hooge funoties niet te scheiden zijn, zegt spreker. Hoe zou de beteekenis, welke Uwe Majesteit als Koningin, als Gade van den Koning gehad heeft, kunnen worden ge scheiden van het moederschap, waarmede het Koninklijk gezin op den gedenkwaardi- gen gelukkigen dag van 31 Augustus 1880 werd gezegend een dag, die het Neder landsche volk tot diepe, uitbundige vreugde bracht? Schoon en zegenrijk is Uw taak geweest in het gezin van den Koning, die in u op lateren leeftijd, nog geluk en vreugde heeft mogen vinden. Toen Zijne Majesteit krant Ier neder lag, waart Gij het, Mevrouw, die. Hem opgebeurd en bijgestaan hebt. In Zijn leed hebt U Hem gesterkt en toen het einde kwam, hebt U den slag gedragen op een wijze, die allerwegen het warmste medege voel, de diepste ontroering wekte. Uw leed vond kracht in Hem, van Wien, door Wien en lot Wien alle dingen zijn en die Uwe Majesteit troostte en sterkte met en in de liefde van Uw kind. Uwe Majesteit had kracht nooiig. Een

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 5