OVERVAL IN ONZE WEST. JOste Jaargang MAANDAG 10 JUNI 1929 No. 21236 STADSNIEUWS. egrafenis van het stof- p. van vliet f buurt- en speeltuin- ereen. „zuiderkwartier" rikie het koffievrouwtte electrisch lasschen, gedemonstreerd en toegelicht. rijkspostspaarbank. Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere adrertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueeie opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week .7.'. Buiten Leider, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 -p portokosten. ƒ0.18 „0.18 nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. ELIJK overschot van den heer a. parmentier. Hedenmorgen om 11 uur werd op de be rgplaats aan de Groenesteeg Ier aarde sleld het stoffelijk overschot van den irr A. Parmentier F. Hzn., inleven direc- van de N.V. Wed. A. Parmentier en i lederlijm en wollen dekenfabrieken hier stede. Ouder de aanwezigen merkten wij o.m. ihet bestuur van ..Musis Sacrum", Com- «sarissen van de Leesbibliotheek tot Nu* 't Algemeen en den hëer A. J. de Lange, /i-Hoofd der Chr. School aan de Middel pad) t. Een negental bloemstukken o.a. c de familie, dekten de baar, w.o. een iD9 van Commissarissen van het Nut van Algemeen. Xadat de kist in de groeve was neerge- ?n trad naar voren de beer J. J. Planjer, namens „Musis Sacrum" eenige woorden 3 afscheid sprak en den overledene dank Kht voor hetgeen deze voor M. S. heeft laan. Ook als vriend nam de heer P. deze plaats afscheid van den ontslapene, •ma werden levende bloemen in het graf ürooid, waarna de oudste zoon namens 3 moeder en verdere familieleden dank :-:ht voor de laatste eer zijn vader be- steravond is na een korte ongesteldheid den ouderdom van 75 jaar overleden de T. van Vliet. De thans ontslapene Hoiteerde gedurende een reeks van vele "allen jaren een stalhouderij aan dc ren en genoot als zoodanig in onze stad •Me bekendheid. Soevele jonge paartjes heeft hij in den f der jaren naar het stadhuis gereden; evele kinderen ten doop naar de kerk rroerd; hoevele stadgenooten ook op hun üten gang naar het kerkhof geleid tr zullen slechts weinigen in onze Sleu- :!aó zijn, die dezen populairen, altoos adelijken. stalhouder met ziin markanten :?n kop niet hebben gekend en zijn ver- eiden niet zullen betreuren. Het van Vliet verdwijnt een bekende, fi- uit onze straten, die in wijden krin| ote achting genoot. begrafenis zal plaats vinden a s. Don- r-iagmorgen om 11 uur op de begraaL nts „Rhijnhof" Zaterdagmiddag heeft deze vereeniging J tuinfeest gehouden in Oud-Hortuszicht, réke, gezien de slechte weersomstandig- j,loch nog een goed verloop had. Om 2.30 uur was het aantreden in de odestraat. Ondanks de regen waren vele Lieren opgekomen. Om 3 uur vertrok :2, wel niet onder de vroolijke tonen der üiek, maar toch in de hoop, dat het weer 5 op zou knappen. En deze hoop werd beschaamd, want nauwelijks was men Heerenstraat af, of er werd halt gehou- teneinde de muziekvereeniging T. en D. ■ftnheid te geven hun instrumenten den dag te halen. Weldra ging het voorwaarts, maar nu onder de vroo- tonen der muziek naar „Oud-Hortus- t". Nauwelijks was men hier aangeko- i, of de regen daalde weder van den ®L'I. Desondanks werd een aanvang ge- ükt met de spelen. En werkelijk, jeu^d ouderdom stoorde zich aan de natfig- Er werd naar hartelust gelachen, zo<>- oni het zakloopen, in de modder, als blokjes rapen, balletjes loopen en niet r minst om het „Vroolijke Dries", meer knd als kopslaan. Intusschen werd door oudere kinderen geschommeld, gedraaid ?cwipt. Alle kinderen lieten zich de in- ?!hen gekregen limonade of melk, krente- en chocolade goed smaken. Waren kinderen in vroolijke stemming, de niet minder. Ruim 50 pCt. der blende kinderen gingen met een prijs L' huis. Om 6 uur vertrok men weer een voor deze kinderen grooten om- J'angs Noordeinde, Rapenburg. Doeza- -I. Heerenstraat, 3 Oetoberstraat. Tuin- ?'.'h naar Lindestraat 'ikns dezen tocht liet de „Harmonie" *,van haar beste zijde hooren, waarvoor kestuur van „Zuiderkwartier" haar een woord van dank bracht. Bestuur kjlsters kunnen terug zien op een ge- middag. Willemstad door Venezolaansche revolutionnairen - om wapens te bemachtigen - overvallen Dooden en gewonden. Uit Willemstad wordt, naar wij heden morgen reeds bulletineerden, gemeld, dat een bende uit Venezuela, die ten Noorden van La Vela over de grens kwam, de stad heeft bezet. Zij namen allereerst een Amerikaansch stoomschip de „Maracaibo" en bezetten daarna de gouvernementsgebouwen. De gou verneur en den commandant van het gar nizoen op Curacao werden, waarschijnlijk als gijzelaars, aan boord van het Ameri kaansch stoomschip gebracht. (In 1923 werd ir. L. A. Fruytier tot gouverneur van Cura cao benoemd, Red 0n Amerikaansche officieele kringen is men van meening, dat de benden, die Wil lemstad heeft bezet, beslaat uit revolutio nairen, die den aanval hebben gedaan om in bezit le komen van wapens en munitie voor gebruik bij de binnenlandsche onlusten in Venezuela. De bende nationalistische zeeroovers staat onder leiding van genaraal Urbina Het verluidt veTder, dat het garnizoen nog getracht heeft de roovers terug te slaan en dat verscheidene politie-officieren en man schappen werden gedood, gewond of weg gevoerd. In verband met de gebeurtenissen in Curagao, vertrekt hedenavond te 10 uur de torpedojager „Kortenaer" met spoed naar Curacao. Morgenochtend wordt Hoek van Holland aangeloopen, alwaar een detachement mari niers aan boord genomen wordt, stej-k één officier en 39 manschappen. Naar wij nader vernemen heeft de di rectie van de Koninklijke West-Indische Maildienst een tweetal telegrammen ont vangen omtrent de gebeurtenissen te Wil lemstad: Zaterdagavond kwamen om 10 uur 200 man uit Venezuela om wapenen te krijgen op Curacao Deze Venezuelisten dwongen des nachts om 4 uur het stoomschip „Maracaibo" van de Red-Di-line naar Cdro te vertrekken, welke plaats in Venezuela ligt. Zij namen den gouverneur en den commandant van de militaire politie en 15 soldaten als gevan genen mede. Na het vertrek der Venezuelisten had de militaire politie de situatie weer in handen. Volgens een tweede telegram is het s.s. „Maracaibo" Zondagochtend te zeven uur met den gouverneur en de anderen terugge keerd. Aan boord was alles wel. De Vene zuelisten waren te Cüro geland en hebben daarna het stoomschip teruggezonden. De militaire politic heeft den toestand in han den. Officieele mededeelingen. Het ministerie van Koloniën deelt naar aanleiding van eerst heden officieel ontvan gen telegrammen het volgende mede- In den loop van den nacht van 8 op 9 dezer heeft een gewapende bende van naar schatting 500 Venczulanen me», blijkbaar tegen de Venezulaansche regeering gerichte bedoelingen de militaire politiemacht te Willemstad overvallen. Ondanks den tegen stand der wacht werd deze door de dver- maclit der rebel ten overmand. De sergeant- majoor V. werd hierbij gedood en de ser geant M. en de brigadier v. Z. zwaar en een aantal minderen werden licht gewond. De brigadier van Z. is volgens een nader be richt aan de verwondingen overleden. De bende plunderde het munitiemagazijn der kazerne en wist daarna den gezagvoer der van een in de haven liggend schip te dwingen hen naar Venezuela over te bren gen. Zij slaagden er bovendien in den gou verneur en den commandant der politie- troepen bij verrassing op te lichten en met enkele militairen aan boord van den stoo- mer te brengen. De gouverneur, de troepen commandant en de militairen zijn intus schen naar Willemstad teruggekeerd. Dezen geheelen nacht had het ministerie ongestoorde draadlooze verbinding via het gouvernements radio-station op Curacao met de autoriteiten ter plaatse, die na enkele uren den toestand bicken te behe.erschen. In den loop van den nacht kon de gouverneur rapporteeren dat ter plaatse alles rustig was. De Curagaosche Petroleum Industrie Maatschappij werkt door. Op haar terreinen hooft geen rustverstoring plaats gehad. Morgenochtend vertrekt H. M.'s „Korte naer", die onlangs voor oefeningen in de Noordzee uit Curagao terugkeerde en bin nenkort weer derwaarts zou vertrekken, van Hoek van Holland naar Curagao met volle dige bemanning, verstrekt door een lan dingsdivisie. terwijl H. M.'s „Hertog Hen drik" gereed wordt gemaakt voor een even tueel spoedig vertrek naar de Wesl-Indischc wateren. Wordt morgen 80 jaar. Zou er onder de oud-studenten, die aan de Leidsche universiteit hebben gestudeerd, en ook onder de tegenwoordige generatie van Leidsche studenten wel iemand zijn, die Rikie, het koffievrouwtje, niet kent? Het is twijfelachtig. Zeer zeker hebben tal van oud-studenten in den lande, die lid zijn geweest van het Leidsch Studentencorps, onder wie zeer velen, die thans in Staat en Maatschappij een vooraanstaande positie bekleeden. Rikie gekend en ongetwijfeld hebben zij nog tal van herinneringen uit hun Leidschen studententijd aan Rikie eu haar moeder overgehouden. Morgen, Dinsdag, wordt Rikie, het koffie vrouwtje, 80 jaar, hetgeen ongetwijfeld een feestdag voor haar zal worden. Want Rikie en het Leidsch Studentencorps zijn nog steeds met elkaar ten nauwste bevriend. En het collegium van hel Leidsche Studen tencorps zal, wat telken jare op haar ver jaardag gebeurde, ook morgen haar op offi cieele wijze komen gelukwenschen. Echter zal zulks ditmaal onder eenige andere om- standighéden plaats vinden. Want Rikie i3 den iaalsien tijd lijdende aan ernstige rheu- matische aandoeningen, en aangezien het moeilijkheden oplevert, haar in haar woning 1e verplegen, is zij thans in het St. Elisa- bclhsgas'huis opgenomen. Wat is eigenlijk de aanleiding geweest van de groote. vriendschap, welke tusschen Rikie en het Leidsche Studentencorps be staat? Om de oorzaak le kunnen nagaan, moeten we teruggaan tot de tachtiger jaren. Rikie en haar moeder, door de studenten in den omgang „Moeke" genaamd, woonden in een nederig huisje, in het Vrouwenkerk hof 4. Hier oefenden Moeke en haar doch ter omstreeks dien tijd het bedrijf van wa ter en vuurvrouw uit. Dit huisje, waar Riki9 tot aan haar opneming in het St. Elisabeths gasthuis gewoond heeft, bevatte slechts een Op uitnoodiging van het bestuur der afd. Leiden van den Bond van Smeden-Patroons in Nederland, werd Zaterdagnamiddag in het gebouw van de Ambachtsschool aan het Noordeinde alhier ,een demonstratie» gegeven in het Electrisch lasschen, uitgaande van liet verkoopkantoor N.V. „Heemaf", Rotterdam. Er was voor deze demonstratie, welke blijkbaar door bovengenoemde afdeeling in tensief voorbereid was, buitengewone be langstelling, hoofdzakelijk x van ingenieurs, bedrijfsleiders, smeden, electriciëns, chauf feurs en anderen, niet alleen uit Leiden zelf, maar ook uit den omtrek, tot uit Den Haag toe. Onder de aanwezigen werd ook opge merkt de voorzitter van den Bond van Sme den-Patroons, de heer D. Rosenschoon. De bijeenkomst werd geopend met een inleidend woord van den voorzitter der Leid sche afdeeling van den Bond van Smeden patroons, den heer M. C. Schouten, machi nefabrikant alhier, die zijn genoegen be- tu'.goe met de talrijke opkomst en in het bijzonder den Bondsvoorzitter, den heer Ro senschoon begroette. Het electrisch lasschen staal thans in het middelpunt der belang stelling, omdat in breedë kringen zich de overtuiging vestigt, dat deze methode de voorkeur verdient boven het autogeen-!as- scben. Aan de hand van ee:i aantal lichtbeelden zette daarn ade heer Terkuylen, ingenieur bij „Heemaf de voordeelen van goed elec trisch laschwerk uiteen boven autogeenlas- schen ,gaf verschillende methoden aan, die bij verscheidene werkstukken aangewend be- hooren te worden om ten slotte de deugde lijkheid dezer methoden bij een goede toe passing aan te toonen. Er werden door een aantal aanwezigen vragen gedaan, opmer kingen gemaakt en enkele bezwaren geopperd welke door ir. Terkuylen nader werden be sproken en waarbij hjj blijkbaar allen be vredigde. Na afloop van deze meer theorethiseho behandeling werden in een der benedenloka len met laschmaehines werkstukken uitge voerd en besproken. De heer Schouten sloot deze leerzame de monstratie-bijeenkomst mei; een woord van oank aan de N.V. „Heemaf" en aan den directeur der Ambachtsschool, die daarvoor de noodige localiteiten en werktuigen had willen afstaan en sprak de verwachting uit dat de aanwezigen allen mannen van do practijk, van het geleerde zullen kunnen prc-fiteeren. Aan het postkantoor Leiden en zijn wijk- kantoor werd, in den loop der maand Mei op spaarbankboekjes ingelegd f. 109.821.96 en terugbetaald f. 113.315.54. Derhalve min der ingelegd dan terugbetaald f. 3493.58. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 82. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nomiaal f. 350: en afgeschreven f 2100 Derhalve minder in- dan afge schreven f. 1750. Het aantal nieuw uitgege ven staatsschuldboekjes bedroeg 1. LEIDSCHE H.b.S.-VEREEN. „EMTéGEëS." Gisteren werd le Utrecht de 5de jaarl. „Stertocht" van H.B.S.-Vereenigingen ge houden, waaraan werd deelgenomen door de Utrechtsche H.B.S.-Ver. „T.E N.E.A S. de Amersfoortschen en Goudsche H.B.S.- vereenigingen. de Rotterdamsche H.B S.- Bond en de Leidsche II B.S.-vereeniging „Emtégecs." Xa een wandeling door de stad begaf men zich naar het concertgebouw „De Plompe toren" v/aar de dag verder op gezeiiigc wijze werd doorgebracht met muziek tccneel, dans, en voordrachten. „Rikie, het koffievrouwtje" die morgen 80 jaar wordt. klein voorhuisje, en een woonkamer, waar-, in een bedstede. Destijds stopd in deze ka mer een haard, die met turf werd gestookt. Boven deze haard hing een groote ketel, wnaarin het water heet werd gestookt, dat dan aan de klanten in de buurt werd ver kocht tegen den prijs van Va cent of één cent al naar gelang van de hoeveelheid. Volgens de overlevering nu is er in de tachtiger jaren in het Vrouwenklooster, een buurt achter de Haarlemmerstraat, eens een hevige ruzie ontstaan tusschen studen ten en daar wonende burgers. De ruzie ont aardde tenslotte in een ernstige vechtpartij. Een student, die ernstig werd bedreigd, zou toen zijn toevlucht hebben gevonden bij Moeke en Rika Nieuwenhuis aldus luidt haar familienaam die hem tegen de me nigte in bescherming hebben genomen en hem bij zich in huis hebben gehouden, tot de menigte was afgedropen. Dit is de reden geweest, dat er tusschen Moeke en haar dochter haar vader was reeds overleden en de leden van het Leidsch Studentencorps een hechte vriend schap is ontstaan, zoodat het gewoonte werd dat de studenten des nachts, als zij van de studentensociëteit kwamen, daar koffie kwamen drinken, waarbij dan apenootjes als extraatje werden gegeven. Van dien tijd af kwam de naam „koffie vrouwtje" in zwang. De toeloop van stu denten want hun dankbaarheid jegens .Moeke en Rikie voor de verleende hulp was bijzonder groot nam dermate toe, dat het be drijf van water- en vuurvrouw er aan gege ven werd en moeder en dochter dit verwis selden voor een „koffieschenkerij", echter alleen voor studenten. Langzamerhand werd het gewoonte, dat verschillende provinciale en plaatselijke studentengezelschappen, zoo als het Friesche gezelschap Frisia, het Zeeuwsche gezelschap „Non Sordent in Undis;' e.a. daar op hun feestdagen heen trokken. Ook de groenen werden daar De huldiging der Koningin-Moeder (o Amsterdam (2e Blad). Tenizolaanscbe overval op Curapao om wapens te rooven. (le Blad). Het voorlcopig verslag der Eerste Kamer inzake het wetsontwerp betreffende da tinancieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. (3e Blad). Een poging tot concentratie van den Middenstand. (Binnenl., 3e Blad). De Hooge Raad neemt arrest in de moord* zaak GiessenNieuwkerk (Laatste Ber., le Blad). Een plotseling einde van de Scheve, ningsche visschersstaking (Laatste Be richten, le Blad). De Volkenbondsraadzitting te Madrid. (Builenl., le Blad). Een verklaring van Mc Donald voor de Radio. (Buitenl., le Blad). Een Oceaanvlncht ZwedenAmerika. Noodlanding op IJsland. (Buitenl. Gem., 3e Blad en Tel., le Blad), „Moeke", de moeder van Rikie. geinaugereerd. Zij moesten daar dan een grooten pokel, d.l. een tinnen waterschep, leegdrinken. Zoodra er bevolen werd: „Sla oni' moest do groen den pokel achter elkaar uitdrinken. Degeen, die dit het eerst moest doen, was de „pokelsnijder". Langzamerhand kwam er ook een offi cieele verhouding tusschen moeder en doch. ter en het Studentencorps. Aan moeder en dochter werd vergunning verleend het Corpswapen: Vijf pijlen in goud to voe ren, dat nog steeds op het raampje boven do deur prijkt, en ook kwam telken jare, bij 't verschijnen van de Corpsalmanak, de al manak redactie haar op officieele wijze, na melijk met bepluimde paarden bespannen landauers, een exemplaar van den almanak aanbieden. Steeds nauwer en nauwer werd de band tusschen Moeke en Rikie en het Leidsch Studentencorps. Bij feestelijke gelegenheden waren zij vrijwel steeds op de sociëteit. Bij opiochlen, zooals maskeraden enz. mochten zij dan vlak voor het raam plaats nemen om zoo den stoet le kunnen zien voorbijtrek ken Want Riek en haar moeder waren slechts „klein© menschen", en Rikie liep van haar jeugd af zeer gebrekkig. fn 191-1 stierf Moeke, 86 jaar oud. Haar stoffelijk overschot rust op het thans afge sloten Marekerkhof. Groot was de belang stelling van de zijde der Leidsche studen ten bij haar begrafenis, en groot was de droefenis onder de leden van het L.S.C. over haar heengaan. Want, zoo zeide ons een oud-student, bij haar aan huis heerschte er steeds een aangenamen toon en, mocht deze soms een enkel maal dreigen te worden ver stoord. dan wisten Moeke en haar dochter door verstandige en geestige opmerkingen den goeden toon steeds te doen terugkeeren. Na moeders dood zette Rikie het bedrijf van koffievrouwtje alleen voort. Toen echter Rikie ouder werd en zij door haar rheuma- tiek verhinderd werd 's nachts op te staan,

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1