VAN HET LEIDSCH DAGBLAD De voetbalwedstrijd ZwedenNederland. Jaargang Maandag 10 Juni 1929 "■jpiiiiBiiiiaiiiiai Hef voornaamste nieuws van heden. Bureau Noordeindsplein LEIDEN SPORTBLAD Telefoon: n Dir. en Adm. 2500 g; Red. 1507. Een smadelijke 62 nederlaag. - Smeets maakt de beide Hollandsche doelpunten. - Yan Kol trapt eenmaal in eigen doel. (STOCKHOLM, Zondagmiddag. Tan onzen specialen verslaggever.) S stroomenden regen, wordt naar het "ion gereden en wanneer men daar on- ,;r te kwart over één arriveert, is da i van het regenwater niet minder ge en. et Stadion is hetzelfde, dat in 1912 voor Olympische Spelen gebruikt werd en ongeveer twintigduizend menschen be en. Het grootste deel .der plaatsen zijn lalsen en de onoverdekte tribune is een ran paraplues. Niettemin wordt er lus- lot het begin van den wedstrijd aan anunity singing gedaan en ook aan ge- aschappelijk fluiten, uitstekend in de een nieuwigheid op dit gebied. De Élbaan rond het voetbalveld is met W bedekt en ook het middenveld 13 :g. Dat het veld glad is, zal straks ::ies twee uur komen de elftallen in reld. Zestien Jacksongirls uit een revue >'«kholm stellen zich op en onder even iel Hollandsche vlaggetjes betreden de Wanders het veld. Evenzoo gaat het de Zweden. Het Nederlandsche volks- zacht begeleid door muziek, wordt een koor gezongen. 'er leiding van den Deenschen trechter Otto Remke stellen de erP- zich als volgt op: Lindberg Andersonn Krook Hansson Helgesson Billing ]on Rydell Kaufeldt Dahl Kroon. :rg V. d. Griend Tap Kools Landaal r. d. Zalm v. d. Wildt Smeets Van Kol De Bruin Van der Meulen. rland. Kol wint den toss en neemt het voordeel van den wind. Direct ont- een angstig moment voor ons doel, achterhoede redt. Onmiddellijk er ismen de onzen naar voren. Keurig levert Homborg den bal voor de n. Hoog geeft de Blauw-Witter den Toor het doel, Smeets zet zijn hoofd er 'doch eenige decimeters te hoog gaat hl over de deklat. den anderen kant is het Kroon, t* hoog schiet. Het veld is inderdaad flad. Tap geeft den bal snel naar aal, die weer naar binnen geeft en dan *rt Tap er op los. Lindberg, de Zweed- doelverdediger, heeft het leer niet vasl. Precies op de lijn houdt hij. De Sanders spelen voor wat zij waard alles goed doordacht en goed en de len der tegenstanders zijn niet ge- ijk. «dat even het woord aan de Zweden is ,Rst, zet Van der Griend door naar hórg, die een hoekschop forceert, "tig voor doel kopt Kools in. maar An- -^n staat toevallig goed en het doelpunt uit. herland is beslist beter. Niettemin heeTt der Wildt even terug te spelen op der Meulen in een moeilijke positie en lost plotseling een harden schuiver. Zweedsche doel ontkomt aan een "fing. wanneer Van der Griend goed doel staat, maar een zacht schot lost, «ook nog van richting verandert. 1 dertien minuten komt Dahl alleen 'doel te staan en Van der Meulen is ■open. Opwindende oogenblikken vol- w backs stellen zich in doel op en het schot. •75Q later staat Van der Meulen drie voor het doel en houdt opnieuw. Weer Inschoten, een Nederlandsch been •*eg. Het eerste doelpnni. maakt Dahl een einde aan de situatie 7!S onder luid „heja"-geroep der Zwe- voor onze tegenstanders. 7*eden maken even gebruik van de ,nS der onzen. -tig voorspelen van Tap levert Kools •jachtige kans, maar hij wordt niet ge- 7ver op zij gezet, hetgeen zich later 1 met Tap. Van Kol maakt hands. 1 Jij het strafschopgebied maakt van do negentiende minuut hands en ^hop door Rydell heeft succes. Het voor Zweden. Van der Meulen werd lcnt belemmerd door tegenstanders die niet afgedekt stonden en greep naast het leer. Een groote fout van onze backs. Een vrije schop tegen Zweden schiet Van der Zalm over. Nu worden de Zweden sterker na de beide doelpunten. Kroon kogelt over inplaats van goed voor te zetten. De tegenstanders komen er hoe langer hoe heter in en het is erg jammer, wanneer Kools -Landaal in staai stelt te scoren, dat deze zeer zacht naas\ schiet. Het Hollandsche doel wordt voortdurend in gevaar gebracht. De achterhoede heeft last van het gladde terrein en is niet safe, vooral de Bruin niet. Nederland heeft na een half uur pech wanneer een hard schot van Tap tegen dc paal terecht komt als de keeper tevergeefs uitvalt. Van de paal komt het leder weer bij hem en dan redden de backs verder. Intusschen heeft het nog steeds niet opge houden met regenen en op het veld komen plassen. Dan komt er weer een mooie aan val der Oranjehemden. Homborg zet het leer uitstekend voor en Kools kopt weer over. De Zweden blijven sterker in het veld. Smeets als half-speler is zwak. Voort durend, komen de Blauwhemden voor ona doel, maar van der Meulen is safe. Ondanks het feit, dat het niet zoo goed met de middenlinie gaat, probeert do voorhoede het telkens. Weer hebben dc Hollanders pech met eenige kopballen. Lind berg houdt één juist in den hoek. Wanneer Tap naar Landaal doorgeeft, loopt Lindberg in. Hij schiet het leer tegen Landaal aan. Het einde van de eerste helft nadert. De Zweden waren de laatste tien minuten wat minder aanvallend en het spel ging vrijwel gelijk op. In de laatste minuut voor rust houdt van der Meulen nog op schitterende wijze een laag schot en in dc paar laatste seconden een kogel op doel uit een vrij schop. Dan komt rust met 20. De tweede helft. Direct na de rust zitten de Zweden er geweldig op. Telkenmale wordt wordt ons doel bedreigd. Van der Meulen gooit een keer weg om fe redden. De onzen laten zich met wonderlijk gemak passeeren, zoo dat Krook weer eens een van zijn gevaar lijke schoten kan lossen. De aanvallen der onzen zijn niet gevaarlijk en het spel wordt in deze periode opnieuw te kort gehouden, waardoor de heeren niet vrij genoeg ten opzichte van elkaar staan. Een corner op het Zweedsche doel stelt Van der Griend in staat een diagonaal schot op korten afstand tc lossen. Maar Lindberg staat op de juiste plaats. Even daarna een hoekschop. Dan begint van Kol den buitenspel-val op te zet ten en vier Zweden tegelijk loopen er in. Kools geeft den bal aan van der (griend, die de Zweedsche backs passeert en nog net kan schietenWeer gaat de bal een de cimeter te hoog over de deklat. Nadat de Zweden voor het Hollandsche doel hebben gezeten, waar Smeets op van der Meulen terugspeelt, komt Tap voor Lind berg. Een hard schot en de keeper valt uit. slipt halverwege, maar de Zweed heeft weer geluk en houdt net. Homborg blijft in de voorhoede uitstekend werken en geeft telken male den bal bijzonder goed voor doel. Maar het middentrio benut de kansen niet. Even wordt gepauseerd voor de Bruin Hij blijkt in een botsing geraakt te zijn en ver- .laal eenige minuten het veld. Na de rust worden geen invallers meer toegestaan, alleen voor de doelverdedigers, zoodat het gelukkig is, dat de Bruin weer kan mee spelen. Memoreeren wij, dat het nog steeds regent In het veld blijven de Zweden voortdurend sterker. Wanneer Nilsson niet voldoende gedekt wordt, gaat het op het Nederlandsche doel af. maar gelukkig redt van der Zalm. Een andere doorbraak wordt onderbroken door buitenspel. De Blauwhemden staan weer met vieren in den val. De tegenstanders worden weer veel beter en bedreigen den Haarlemmer, die ten koste van een hoek schop redt. Het overwicht v. Zweden wordt hoe langer hoe grooter. Het derde doelpunt. Nadat voor buitenspel is göappèleerd scoort Rydell met een onhoudbaar s$hot in de 28e minuut. (30.) Het eerste tegenpunt en van Kol schiet in eigen doel. Het wordt nu sensationeel, want in twee minuten worden twee doelpunten gescooro, aan eiken kant één. Uit een voorzet van Landaal krijgt Smeets, die in de voorhoede is gezet, den bal vrij. Het eerste doelpunt is er (31): de eer is gered. Maar dan begaat van Kol een blunder, gelijk in den wedstrijd tegen Schotland. Hij speelt op Van der Meufen lerug, wanneer deze niet in zijn doel staat. Nu gaat de bal niet naast, maar regelrecht in het doel. (41.) In een struggle van Van der Meulen alleen tegen twee Zweden voorkomt de Haarlem mer direct er op een vijfde doelpunt ten koste van een hoekschop. Het overwicht der Zweden is enorm. Do Hollanders spelen slecht. Waar de bal komt, staat een Zweed. Het wordt een volkomen collapse. Op het gladde terrein bewegen de Nederlanders zich niet gemakkelijk. De laatste doelpunten. Nadat Van der Meulen met den voet uit getrapt heeft, scoort Rydell opnieuw (51). Helaas levert een struggle voor het andere doel geen resultaat op. Er is nog tien minuten te spelen en de gastheeren.blijven sterker. Tot ons geluk forceert Landaal een corner en uit een kop bal scoort waarachtig Smeets, die steeds voor is blijven spelen, het tweede doelpunt. (5—2.) Nadat Van der Meulen nog eenige malen gestopt heeft, scoort Nilsson dm de zaak nog beroerder te maken het zesde doelpunt, waardoor de«stand 62 wordt. Acht doel punten in een internationalen wedstrijd! De middenlinie blijft falen. Dc tegenstan ders staan volkomen ongedekt. Met eenig geluk houdt Van der Meulen nog een bat. Het is tegen het einde een volkomen be legering van het Nederlandsche doel, afge wisseld door een enkelen zwakken aanval. De tegenstanders spelen met de onzen als de katten met de muizen. Onder deze om standigheden komt het einde met een sma- delijken nederlaag. Nabeschouwing. In de eerste helft van den wedstrijd be gonnen de Nederlanders vol goeden moed, doch toen eenmaal de beide eerste Zweed sche doelpunten gemaakt waren, kwam de inzinking. De Zweden bleven daarna voort durend in de meerderheid en de belegering van het Hollandsche^ doel werd slechts door doorbraken nu en dan van de onzen onder broken. Van der Meulen heeft als altijd een zeer goeden wedstrijd gespeeld, en hij heeft ons elftal voor een nog grooter nederlaag behoed. Van Kol, hoewel niet zoo goed als wij van hem gewoon zijn, was beter dan de Bruin, die tegenviel. De middenlinie was zwak. Uit de voor hoede was Homborg het best en Smeets heeft ten slotte op gelukkige wijze de beide Nederlandsche doelpunten kunnen maken. Tap heeft hard gewerkt, doch kon niets bereiken. ROEIEN. DE WEDSTRITDEN VAN DE KONINKLIJKE. Njord wint de Jonge Acht B en Oude Acht - Gnnther in topvorm. Zaterdagmiddag om 4 uur wei-den do wedstrijden van de Koninklijke o.p den Amstel voortgezet met het nummer: Jong e AchtB: boei 1 Nereus, 2. Laga, 3. Njord. De krachten ontliepen elkander niet veel Beurtelings waren eerst Njord, toen Laga en Nereus voor. Ken aanvaring van de Ne reus-boot (met één der riemen) tegen het remmingswerk der Amsteibrug deed diens kansen teniet. Hoewel Laga tot het laatste oogenblik nog leidde, spurtte Njord fraai bij om met halve taflengbe te wis. nen. Uitslag: 1. Njord in 6 min. 35 sec., 2. Laga (op 1 Meter), Nereus opgegeven. Twee zonder stuurman. Boei 1. Nereus (H. Rijnders, boeg, en A. Dok- kum, slag). 2. Dare Devil Club( C. A. v. Wankum boeg, en H. C. van Suylekom, slag). Wegens het niet opkomen van Nereus, ging de Dare Devil Club alleen over de baan en behaalde daardoor al een zeer ge makkelijke overwinning in dit nummer. Vervolgens vingen de voorwedstrijden aan. Overnaadsolie Twee, le heat: boei 1. Daventria, 2. Nereus, 3. Willem III. Voornamelijk een strijd tusschen Daven tria en Nereus die elkander niet veel toe gaven. Willem III bleef in de achterhoede. Uitslag: 1 Nereus in 8 m. 17 s., 2. Daven tria in 8 min. 49 sec. lengte), 3. Willem III (ver). Tweede heat: boei 1. De Hoop, 2. Posei don. Deze heat gaf met veel belangrijks te aanschouwen. De Hoop nam van den start af de leiding om zijn voorsprong geregeld te behouden. Uitslag: 1. De Hoop in 9 min. 10 2/5 sec., 2. Poseidon in 9 min. 20 1/5 sec. In de beslissing komen'dus: Nereus, De Hoop benevens Daventria als snelste 2de. Oude Skiff. Eerst heatBoei 1 Spaarne (P. D. Timmermans), 2. Spaarne (H. Cox). Meer demonstratie dan wedstrijd. Cox was onmiddellijk eenige lengten voor e<n won zooals hij wilde in een kalm tempo. Uitslag: 1. Cox (Spaarne) in 6 min. 50 3/5 sec., 2. Timmermans (Spaarne) vele lengten. Tweede heat: boei 1. Njord (C. A'. v. d. Meer), 2. Amstel (L. H. F. Günther). Een spel van kat en muis. De Arastel- skiffeur was overwegend sterker en liep in een uiterst kalm tempo meer en meer uit. Uitslag: 1. L. H. F. Güntfher (Amstel) in 6 min. 18 sec.), 2. C. A. v. d. Meer (Njord) vele lengten. In de beslissing komen derhalve: Amstel (Günther) en Spaarne (Cox). Jonge Skiff A: Eerste heatboei 1 Nereus (L. H. Levie), 2. A.U.S.A. (B. J. Boerma). Dare Devil Club (W. J. Kleume) alleen over de baan. De Nereus-skiffeur was vhig weg, nam onmiddellijk met een lengte de leiding om deze niet meer af te staan. Uitslag: 1. Nereus (Levie) geen tijd op genomen. 2. A.R.S.A. (Boerma) op ruim 1 lengte. Jonge Vier B: Eerste heat: boei 1. Amstel, 2. Laak, 3. Njord. Een spannende race die voor Njord «ou geweest zijn, doch de slagroeier lief. op d9 helft van de baan eenige slagen loopen. Daardoor giüg do Laak in de eerste positie orn deze niet meer af te staan. Njord die door dit incident in de achterhoede kwam, herstelde zich echter en kon zich nog~van de tweede plaats verzekeren. Uitslag: 1. Laak in 7 min. 22 sec., 2. Njord in 7 min 33 sec. Tweede heat: boei 1. Laga, 2. Triton. Uitslag1. Triton in 7 min. 19 2/5 sec., 2. Laga. Een taaio strijd tusschen beide ploegen. Laga snelste tweede. Jonge Twee B: Eerste heat, boei 1. Deutsche T. R. Verein 2. DieLeythe. Een gemakkelijke overwinning voor Die Leythe. Uitslag: 1. Die Leythe in 8 min. 37 sec., 2. D. R. V. (A'dam) in 8 min. 54 sec. Tweede heat: boei 1. Het Spaarne, 2. Do Maas. Dc Haarlemmers hielden tot de piketten geregeld met een halve bootlengte de leiding. Toen kwam De Maas opzetten; een tijdlang ging het gelijk op, doch Het Spaarne kon het tempo niet houden en raakte achter. Uitslag: 1. De Maas in 8 min. 27 sec., 2. Hel Spaarne in 8 min. 36 3/5 sec. In de beslissing komen dus Die Leythe, De Maas en Het Spaarne als snelste tweede. Oude Acht. Eerste heat. 1Laga 6 min. 40 sec 2. Nereus 6 min. 40 4/5 sec., 3. De Hoop 3 lengten. Tweede heat: 1. Njord 6 min. 37 1/5, 2. Het Spaarne 6 min. 38 2/5 sec., 3. Argo, twee lengten. In de beslissing komen: Laga, Njord, Het Spaarne. Jonge skiff A. Eerste heat. 1. Nereus 6 min. 49 sec., 2. Dare Devil Club- Tweede heat. Dordtsche 6 min. 35 sec., 2. De Hoop. Beslissing Nereus tegen Dordtsche. Voor de beslissing stijlroeien dames junio res plaatsten zich twee ploegen van Nereus, Vliet 2 en Spaarne. De laagte dag van de roeiwedstrijden van de Koninklijke werd begunstigd door prachtig weer. Te 12 uur verscheen de overnaadsche skiff van Willem III aan de start om een row over te roeien, wat zij deed in 7.55 minuten. Te half twee starten Levie (Nereus) en Uitlenbogaard (Kon. Dordtsche R. en Z. Ver.) in het nummer Jonge skiff A. In een mooie race wist Levie den Dordte- naar te slaan in 6.571/5 min. met een. ruime bootlengte voorsprong. Oude skiff. Hier startten Günther (Amstel) en Cox (Spaarne). Do Amstelman ligt al spoedig voor en vergroot regelmatig zijn voorsprong. Uitslag: 1. Gunter 6.42, 2. Cox, ver achter. Tweeriemsgieken S e ni ores: Willem III en Aegir straten en al 9poedig begint Willem III uit te loopen om zond«r veel strijd met een grooten voorsprong van Aegir te winnen. Uitslag: 1. Willem in, 8.43 min.; 2. Aegir. Jonge vier. Dit werd een der mooiste races van den dag. Triton. Laga en de Laak starten met groote snelheid. Triton is het eerste weg maar al spoedig zet Laga op en neemt de leiding. De Laak ligt slecht9 wei nig achter. De achterstand van Triton ver groot zich tot een halve bootlengte, doch ter hoogte van Poseidon weten de Utrech tenaren weer ongeveer gelijk met Laga te komen. Bij de Amsteibrug komt De Laak plotseling met een forsche spurt opzetten. Triton zakt af en De Laak neemt de teiding. Als de booten onder de brug komen ligt De Laak voor, Laga op de tweede plaats met uiterst miniem verschil. Triton, dat een kleine achterstand heeft, zet op de laatste vijftig meter echter met ongelooflijke kracht op en het onwaa-- schijnlijke gebeurt. Triton passeert op het laatste oogenblik de beide andere ploegen en gaat als eerste door de finish. Uitslag: 1. Triton, 7.46 min., 2. De Laak en 3. Lage met uiterst gering verschil. Overnaadsche twee. Daventria, Nereus en De Hoop komen in dit nummer uit. De Hoop gaat bij de start wat al te veel van stapel en zakt dan ook spoedig af, om verder geen rol meer te spelen. Daventria neemt de leiding en weet deze ondanks enkele aanvallen van Nereus te houden. Uitslag: 1. Daventria 9.16 3/5, 2. Nereus. 1 ll* lengte achter, 3. De Hoop. Het Nederlandsche voetbalelftal lijdt een smadelijke nederlaag tegen Zweden met 62. Twee Nederlandsche overwinningen in den Davis-cup-tenniswedstrijden tegen Hon garije; de beslissende partij von Kehrling— Timmer bij den stand 21 afgebroken. Successen vap Njord en Die Leythe oy de roeiwedstrijden van de Koninklijke. Ajax verliest den criketwedstrijd tegen V.O.C. met 5 wickets; overwinningen van Ajax II en L.C.C. In den strijd om het landskampioenschap wint Philips van Sparta en Go Ahead van Feyenoord. Het wereld-kampioenschap biljarten over drie banden. Oude Acht: Er werd geruimen tijd ge wacht op de komst van Z. K. II. Prins Hen« drik, die te circa 5 uur in een snelle motor* boot aan de start verscheen. Het werd een schitterende race, waarin Njord uiterst tactisch roeide. De drie ploe gen Spaarne, Laga en Njord lagen geduren de geruimen tijd naast elkaar. Het Spaarne was een neuslengte op Laga voor. Even voor de brug nam Laga met een vinnige spurt de leiding. Njord scheen nog iets te hebben bewaard, want in grootschen stijl verschalkte deze ploeg haar beide tegenstandsters. Uitslag: 1 Njord 7 min 8 sea., 2. Het Spaarne, 3. Laga. Tweeriemsgieken juniores: Leythe neemt onmiddellijk do leiding, ter wijl Spaarne al spoediig op de derde plaats ligt. Uitslag: 1. Die Leythe 8.59, 2. De Maas, met bootlengte; 3. Spaarne. Jonge Acht A: Argo, Triton en Ne reus starten in een zeer hoog tempo, wan neer vlak na den start de tweede bak- boordsriein van Nereus het begeeft en mid dendoor breekt. Zoodra de beide andere ploegen dit zien houden zij in. Applaus vanaf den kant beigroet deze sportieve daad. Zoodra een reserverie-m is gehaald starten de ploegen opnieuw. Triton is al spoedig voor, terwijl Nereus af en toe strijd geeft, maar niet gevaarlijk meer is. Argo kan het strakke tempo niet volhouden' en roeit rustig op de deirde plaats verder.- Uitslag: 1. Triton 7.11 min.; 2. Nereus, met 1% bootlengte: 3. Argo. Uitslagen DamesstijlroeienSeniores 16 prijs Delftsche Sport. Juniores 1ste prijs Spaarne. TUBILEUMS-WEDSTRITDEN VAN „DE AMSTEL". Voor de roeiwedstrijden van De Amstel op 15 en 16 Juni a.s., zijn de volgende in schrijvingen ontvangen: Overnaadsche vieren: Nereus, Argo, De Hoop, de Maas, de Laak, Die Leythe, Amstel, Triton. Oudo vier: Laga, de Maas, Njord, Wil lem III. Jonge acht B: Nereus, Laga Njord, Amstel. Jonge twee A: Deutsche R. V., Amster dam, Laga, Die Leythe, Spaarne. Overnaadsche skiff: Arsa. Jonge skiff B: Nereus, Arsa. Twee zonder stuurman: Dare Dovil Club, Amslel. Oude vier: Die Leythe, Willem III. Willem Hultzer beker: Laak, Amstel. Jonge twee B: Deutsche Turn und R. V. Rotterdam, Willem III, Maas, Die Leythe, Spaarne. Jonge skiff A: Nereus, De Hoop. Amstel, Arsa, Kon. Dordtsche R. V., Triton Willem Ilf, Dare Devil Club. Overnaadsche twee: Nereus, Poseidon, Daventria De Hoop. Willem III. Oudo skiff: Njord, Spaarne I, Spaarne II, Amstel. Jonge vier B: Argo, Njord, Amstel. Jonge acht A: Nereus, Triton, Nautilus. Oude dubbel skiff: Spaarne. Oude acht: Nereus, De Hoop, Laga, Maas, Njord, Amstel, Spaarne. Tweeriems outtrigged wherries: Hoop, Amstel I, Amstel II. Vierriems outrigged wherries: Hoop, Am stel I, Amstel II. Vierriems intrigged wherries: Hoop, Am stel I, Amstel IT. De loling wordt wordt 10 Juni a.s. gehou den, 's avonds 8 uur, in het clubgebouw van „De Amstel." OM DEN TELEGRAAFBEKER. Naar wij vememén zijn voor den Tele- graafbekerwedstrijd reeds ingeschreven de achten van Nereus, Laga. Njord. Argo, de Hoop en Het Spaarne. Een bijzondere bezet ting zoo als wij de laatste jaren niet gekend hebben.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 11