flH® Jaargang DONDERDAG 6 JUNI 1929 No. 21233 STADSNIEUWS. INGEZONDEN. VISSCHERIJ-BERICHTEN. Het voornaamste nieuws van heden. BURGERL. STAND v. LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel roor advertentiSn uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere aövertentiën 35 Cts. per regel. Kleine idvertentiën uilsluitend bij vooruitbetalingWoensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT 3 f' Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week f 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. FEDERATIEF VERBAND. Toespraken van Henri ter Hall, Antoinette van Dijk en Hollander. Voor een uiterst geriug aantal toehoorders praken gisterenavond in de kleine Stads wal bovengenoemde sprekers over het pre coma van het Federatief Verband. Allereerst Henri ter Hall. die er op wees 4 het Federatief VtTband eigenlijk niet en nieuwe partij, maar een nieuwe stelsel eieekent. Allen, die bet politieke .gedoe in tai Kamer geweerd wenschen te zien, kun- :nzich (hierbij aansluiten. De leuzen zijn: Teg met politieken dwang. Zaken doen. brecht herstellen. Welvaart bevorderen. Spr. is gequalificeerd als de minste der s.itieke broederen, de gestudeerde heeren na'den Vrijheidsbond vonden hem niet sap genoeg. Dat wa9 de reden waarom hij e! de Kamer wegging, maar hii wil terug- jjpen, niet als politicus, die zich met rede- eren bezighoudt maar als e'en hard wer- r. zooals hij zich gedurende zijn heele en geloond heeft, die slechts zaken doen Volgens spr. ware het te wenschen.dat Üe 1 i candidaten ijl optocht de Kamer zul- a binnengaan, met Antoinette van Dijk, bekende Kindertante van de Radio, die :i op de lijst staat, vooroo. Men wil de jtiek verre laten maar strijden voor eenigo •chlen, die in een uitvoerige brochure be dreven staan. Spr. wil alle partijen stemmen, mits deze ti belang van het volk bevorderen, dan taden zij het Federatief Verband aan hun [Tan de vele punten, die het Federatief rband wenscht te behandelen, noemde fc" het op hooger peil brengen van het lager •fcnvijs, inzonderheid dat voor schippers- f-taiskramerskinderen. Voorts 'n betere ifing voor het theaterbioscoop en kellner- sfcjf. Buitenlandschen musici moeten hier Nen geweerd, het is hier steeds voor pen een „welkom vreemdeling" tot schade f eigen krachten. Dan gelijkstelling der poenen van die vóór 1918 en daarna. matroos nüt 1918 gepensioenne'erd, krijgt ft meer dan een officier van vóór dit jaar- Tenslotte sprak de heer ter Hall over de Kuchen, die hem zeer na aan 't hart lig- fti: de Helden der Zee. Hun ouden dag t wettelijk verzekerd ziin. [Antoinette van Dijk hield een lofrede op F" heer ter Hall. Haar werk bij de Radio Rt op het gebied van het kind: zij wil leiden voor diens betere toekomst en bij- schenken voor vrede en recht. Voorts 11 zij. evenals Chris de Vos. die ook op den ?t staat en in de zaal aanwezig was, vech- i voor het weren van politiek en gods- ftaat in de Radio. 1 Daarna sprak de heer Hollander, oud-lid pn den Volksraad van Indië. die in een Póende rede een pleidooi hield voor het pfcesluur van Indië, binnen het koninkrijk 'Nederlanden. Hij wees er op dat alle plici liegen, men moet echter vertrouwen. I d? drie sprekers van dezen avond het doen. Gestreden moet worden voor een pvikeiing van Tndie, in de eerste plaats ptate van Indië zelf. Andere punten zijn verbetering van het kiesstelsel: er moet F5*1" contact komen tusschen kiezer en ge- Daarom wordt op de lijst ter Hall T"1 meerderheidsbeginsel gehuldigd: hij, die r -eesle stemmen krijgt, komt in de Kamer I moet het Kamerlidmaatschap weer een -^'ribt worden. Tenslotte wil spr. een ftokkigp huwelijkswetgeving tot stand zien vracht en een uiterst zuinig overheids- Töieer. JRhsIotte sprak weer Henri ter Hall en ISJk boorden aan den Zondagswet: Vrij man handelen op de vrije weekdag. Hij nogmaals het beginsel van de combinatie (geen partij!): het poli- 4stelsel moet gefnuikt worden, men ^slechts zakelijk; op te treden. Met een ««sing toch vooral op de candidaten van Federatief Verband te stemmen, .sloot n vergadering. ACADEMISCHE EXAMENS. z;jn voor (Joctoraal-examen geleerdheid de heeren C. J. J. M. de li. ^er0 en G C. Hooi mans (Dordrecht); doctoraal-examen wis- en naluur- j roet hoofdvak Pharmacie. de heer E. Kreulzwendedich von dcm Borne Haag); doctoraal-oxamen Indisch tL (e heeren Dzulkarnin (Oegstgeest) en nl° (Den 'Haag); voor het taalkundig L.^jals-examen Indologie de heer C. H. (Rotterdam). COMMUNISTISCHE PARTIT HOLLAND. Lou de Visser en Darsono over de zegeningen van het commnnisme. Evenals de „echte" partijen dat in den verkiezingstijd plegen te doen, heeft ook de Leidsche afdeeling der Communistische Partij Holland gisteravond een propaganda- vergadering belegd, waarvoor de organisato ren in een overmoedige bui zelfs de groote Stadszaal hadden afgehuurd. Onnoodig te zeggen, dat leege stoelen het overgroote deel van het geachte auditorium vormden, terwijl op de bezette zetels nog een aantal nieuwsgierigen en op sensatie belusten had plaats genomen. Als sprekers traden niemand minder op dan de „alleenvertegenwoordiger" der C. P. H. in ons hoogste staatscollege, Lou de Visser en de ons als „Indonesische banne ling" aangekondigde Darsono, die beiden gewezen hebben op den wantoestand op dit ondermaansc-he en den weg uitgestippeld hebben om uit deze impasse te geraken middels het communisme. De sprekers werden ingeleid door dr. Knuttel, die zeide, dat de C. P. H. een uit zondering maakt op den door alle andere partijen gevolgden regel om geen debat toe te laten. Ook de S.D.A.P. schuwt het debat, waarschijnlijk omdat zij bevreesd is voor de steeds sterker wordende gronden der C. P. H. zooals het aannemen van ridder orden door Belgische socialisten en het on derdrukken in bloed van de 1 Mei-betooging der Berlijnsche communisten door een socialistischen minister en politie-commis- saris. Hierna kon het groote vuurwerk afgesto ken worden en kreeg de heer Darsono hot woord, die wees op het internationale karakter van het communisme en daaruit den terugslag in Indonesië verklaarde, wan neer de Hollandsche revolutionnaire arbei dersbeweging een nederlaag lijdt, zooals bij de vorige Kamerverkiezingen. Na eèn afgrijselijk verhaal te hebben op gehangen van gruwelijke mishandeling en uitbuiting van Indonesiërs door Europeanen en van de toestanden aan den Boven-Digoel, waar kannibalen met vurig óngeduld de komst van nieuwe troelen gedeporteerden zitten af te wachten, bepleitte spr. ook uit economische motieven de noodzakelijkheid van een hecht verband tusschen het geor ganiseerd proletariaat van heel de wereld en wekte op om meer aandacht te schenken aan de onderdrukte bevolking van Indo nesië. Vervolgens spuwde de heer de Visser, in een niet bepaalde gekuischte rede, waar „geen woord Fransch bij was", zijn gal uit over de burgerlijke partijen, de S.D.A.P. incluis, die alle beweren te strijden voor het „algemeen belang". Dat verkondigt aldus spr. op het oogenblik de revue man Ter Hall in de zaal hiernaast; dat zelfde vertellen ook Nolen, Fock en Colijn. In de hedendaagsche kapitalistische maat schappij bestaat geen algemeen, alleen een klasse-belang. Wat dc kapitalisten gedaan hebben voor het proletariaat, hebben zij gedaan uit angst; omdat zij vreesden zich anders de gehcele groote kluif te zien ont gaan, of zooals spr. het noemde „toen dc bibber-bourgeoisie 41 graden koorts van benauwdheid had". Zoo bracht de Katholiek Aalberse de achturcnwct tot stand, terwijl den S.D.A.Per Schaper bloemen werden aangeboden, om dat de „knul" wij citeereirjaren gele den een ontwerp voor een 10-urigen ar beidsdag had gemaakt! Spr. noemde de leuze „algemeen belang" een dwaasheid, waarvan de burgerlijke par tijen zich alleen bedienen, omdat hun de moed ontbreekt om waarachtige taal te spreken en omdat haar klasse-belang met zich brengt het proletariaat te misleiden met schoone beloften, om zoodoende botsin gen te voorkomen, welke onvermijdelijk tot haar nederlaag zouden lijden. De sociaal democraten loopen mee in dit gareel, omdat haar leiders begonnen zijn de wetenschap en de theorie van het socialisme te vera#de- ren, door in den burgerlijken staat verant woordelijke posities te aanvaarden. De a.s. Engelsche premier, Mac Donald is daarvan het levend bewijs. Ten slotte bestreed spr. nog op tal van punten de S.D.A.P., die o.a<~ontwapening propageert, doch welker voorman Albarda zich „in het zweet werkte" om het Beigisch- Hollandsch verdrag, dat geen handelstrac- taat is, doch een groot oorlogsgevaar in zich bergt, aangenomen te krijgen. Ook den vrijzinnig-democraat Marchand, die volgens spr. „tevergeefs had gepoogd zijn magere scharminkels in een ministers zetel te draaien" werd door spr. verweten, dat hij zich onder hel mom van ontwape- naar als verwoed militarist had doen kennen. Na een kort slotwoord van dr. Knuttel werd, daar de aanwezigen zich al even debatschuw betoonden als de burgerlijke partijen, deze hartverheffende vergadering gesloten. RECEPTIE VAN „U. V. K." TeT gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Chr. Reciteerclub „U.V.K." hield het bestuur gisteravond in het gebouw „Natha- naël" een receptie, welke druk bezocht v?as. Tal van afgevaardigden van zuster-onderaf- oeelingen van den Chr. Nat. Werkmansbond kwamen het bestuur complimenteeren en boden bloemen aan. De eere-voorzitter, de heer J. A. van der Reyden voerde het eerst het woord, terwijl daarna nog ge sproken werd door den voorzitter van den Werkmansbond, den heer Kuivenhoven en afgevaardigden van de naaikransen „Zuster liefde" en „Bidt en werkt"; de Zondags school „De Graankorrel", het bouwfonds-, en het ziekenfondsbestuur. Aan het einde van den gezelligen avond dankte de voorz., de heer J. Zitman, allen voor de waardeerende woorden, de bloemen en overige geschenken. Hedenavond is er een gezellige avond voor de donateurs en donatrices. Een gehouden collecte ten bate van de restauratie der Marekerk bracht f. 6,36 op. HANDELSREGISTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RITNLAND TE LEIDEN. Wijzigingen: Nederlandsche Theater Exploitatie Maat schappij, Stationsweg 19, Leiden. Uittredende Directeur: R. Uges, te Leiden. Uittredende Commissaris: G. H. van Maa- nen, te Wageningen. Nieuwe Directeur; R. Uges Jr., te Leiden. Nieuwe Commissaris: R. Uges Sr.. te Rot terdam. H. L. Speel. Oude Singel 128, Leiden, Tapperij en Slijterij. Nieuwe Gevolmachtigde: H. Th. de Marie te Leiden (Beperkende Bepalingen). Loonzagerij J. v. d. Ende, Uiterstegracht 107, Leiden. Wijziging handelsnaam, thans: Loon- zagerij Chr. van der Ende. Firma P. Fontein en Zonen, Haven 56, Leiden, Handel in Bouwmaterialen. Nieuwe Procuratiehouder: L. Chr. Boe- zaart, te Leiden (B. P.). H. K. H Prinses Juliana heef* Haar laatste college voor de groote vacantie gevolgd. Bij K. B. is met ingang van 2 Augustus a.s. eervol onlslag uit den militairen dienst verleend aan den rc-serve-majoor P. S. Ilar- tog>h Ileys van Zouteveen van het 4de R. I. en is deze benoemd bij het reservé-personeel der landmacht tot reserve-majoor bij het 11de R. I. Hedenmiddag heeft prof. D. C. Hesse- ling, buitengewoon hoogleeraar in het Nieuw-Grieksch, die gelijk reeds eerder ver meld, aan bet einde van den loopenden Academischen cursus zijn ambt zal neer leggen, zijn afscheidscollege gegeven. Overeenkomstig den wensch van den hoogleeraar had dit college een strikt nor maal verloop. De opbrengst van de collecte met mu ziek ten bate van de Leidsche zaal van het Centr. Isr. Wees- en Doorgangshuis heeft gisteren ongeveer f. 600 opgebracht. In totaal is door de Leidsche burgerij tot dit doel ruim f.2000 bijeengebracht. De firma Verkouw en Stokhuyzen alhier heeft thans het derde plaatjes-album over de vaderlandsche historie hel licht doen zien. Evenals zijn voorgangers ziet ook dit album er welverzorgd uit en doet den samensteller, den heer C. van Son alle eer aan. De uitvoerige, bijschriften verhoogen de historische waarde in niet geringe mate. Gistermiddag wierp een vriendje den 11-jarigen Jac. C. in de Burchtgravenlaan een steen tegen het hoofd, waardoor de jon gen bloedend verwond werd Na door den Eerste Hulpdienst verbonden te zijn, werd de jongen naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar de wonde werd' gehecht. Gisteravond omstreeks half zeven is do 20-jarige mej. M. A., wonende in de Trompstraat, die pas do wielrijdkunst machtig was, op den Rijnsburgerweg zoo danig van haar fiets gevallen, dat zij een lichte hersenschudding bekwam en een rechterbovenarm brak. De E. H. D. vervoer de haar naar het Academisch Ziekenhuis. Op 5 Juni 1929 stonden 285 werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschre ven tegen 506 op 5 Juni 1928. Dinsdagmiddag bracht, geleid door mevr. van Eijsinga, prins Alexander van Griekenland, met eenig gevolg per auto uit Den Haag gekomen, een bezoek aan de molen De Valk, alhier, die hij van boven tot onder met groote belangstelling bezich tigde, evenals het woonhuis, dat hij zeer curieus vond. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie}. Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE LEIDSCHE PADVINDERS. Geachte Redactie. Wij verzoeken u beleefd het onder staande in uw blad te willen opnemen en zeggen u bij voorbaat daarvoor zeer harte lijk dank. Telkens blijkt het ons dat er een veel te groote onbekendheid met doel en werkwijze der Padvindersbeweging bestaat. Dit is in een zekeren zin te verklaren uit het weinig naar buiten optreden, wat ook niet zoozeer in de lijn der beweging past. Thans doet zich echter een goede gelegenheid voor eens met het gewone werk kennis te maken. Er zullen n 1. op Zaterdag 15 Juni te Noord- wijkerhoul wedstrijden worden gehouden door de welpen en verkenners. Tot bijwoning daarvan willen wij lan/s dezen weg gaarne alle belangstellenden uit- noodigen. Het program bevat velerlei zooais E. H. B. O., Seinen, Knoopen leggen. Vuur maken, bakken, tenten opslaan, het maken van kampartikelen, hoog- en ver-springen, Tecreaties, enz. De aanvang voor de welpen is te 3 uur voor de verkenners 5 uur De ter reinen liggen tusschen Bitumen en Gooweg en zijn per rijwiel of auto gemakkelijk te bereiken, vanaf station Noordwijkerhout 15 min. en vanaf Noordwijk-Binnen 40 mi nuten wandelen. Er zal worden deelgeno men door alle Leidsche Groepen, dit zijn Groep 1 (roode das), Groep 2 C. J. M. V. (paarse das), Groep 3 (oranje das), en Groep 4 „Leeuwkengroep" (oranje bleudas). Een flinke belangstelling zal ten zeerste worden gewaardeerd, eenige geldelijke ver plichtingen zijn er niet aan verbonden. Toch zou het door het afd. Bestuur ten zeerste op prijs worden gesteld als er door uwe medewerking enkele prijzen konden worden aangeschaft, de penningmeester ziet dan ook gaarne eenige stortingen op zijn Postrekening tegemoet. Een en ander gaarne bij u aanbevelende. Verblijven namens do afd. Leiden der N. P. V. Hoogachtend, J. G. J. VERHEY VAN WIJK, Voorz. L. QUESTROO Jr., Secr. J. G. HAGENS, Penningm., v. Oldenbameveldstraat 30. Postrekening 19122. IJMUIDEN, 6 Juni. VISCHPRITZEN. 135 Tarbot per K.G. f. 0.90—0.70; 12 Griet per kist \ran 50 K.G. f.5028; 2993 Tongen per K.G. f. 6.002.95; 2 Groote Schol per kist van 50 K.G. f.36; 2 Middelschol per kist van 50 K.G. f. 58; 8 Zetschol per kist van 50 K.G. f.4530; 441 Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.339.50 3 Bot per kist van 50 K.G. f. 1716; 49 Schar per kist avn 50 K.G. f. 114.50; 68 Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 12.504.20; 6 Groote Schelvisch p. kist van 50 K.G. f 3332; lt Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 2824.50; 56 Kleinmiddel Schel visch per kist van 50 K.G. f. 1816; 284 Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f 13.505.80; 43 Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.5037; 88 Gullen per kist van 50 K.G. f. 15.507; 51 Lengen per stuk ƒ.2—1.06, 5 Heilbot per K.G. f. 1.55—1.51; 52 Wijting per kist van 50 K.G. f.73.60; 7 Makreel per kist van 50 K.G. f. 2019. Aangekomen 11 stoomtrawlers: IJM. 187 met t. 1370; IJM 272 met f.2463. IJM 1C8 met f.2329; IJM. 73 met f. 1783; IJM. 165 met f. 1685; IJM. 155 met f.2644; IJM. 491 met f.2982; IJM. 4 met f.2396; IJM. 36 met f 2397; IJM. 192 met f. 1963; IJM. 15 met f. 4591 en de loggers KW. 47 met f. 529; KW. 55 met f. 591; KW. 158 met f. 1216. BINNENLAND. Vragen van Kamerleden op diverse ge bieden (Binnenland, 3de Blad). Voortzetting van het proces-Liebermann, (3de Blad). Het eenwfeest van Toonknnst te Amster dam (Kunst, 3de Blad). Het advies der Rijkscommissie voor Mo- nnmentenzorg inzake het Leidsche Stad huis. (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. Naar een nieuw Labonrkabinet in Enge land (Buitenland, 1ste Blad). De Pans antwoordt op de twee laatste redevoeringen van Mussolini (Buitenland, lste Blad). De werking der Vesuvius (Buitenl. Gem., 2de Blad en Tel., lste Blad). De schaakmeester Réti is overleden (SporE lste Blad). GEBOREN. Pioler Joost, Z. v. G. Café en A. Noord- hoek. Valeria Luoitana, D. v. H. M. Sitvast en W. van Zwietering. Maria Elisabeth, D. v. J. A. van Drunen en II. Born. Maria, D. v. N. Knook en S. L. Slruijl. Hendricus Johannes, Z. v. H. J. Lek en G. van Noort. Gerardina Jaca. Petra.. D. v. J. J. M. Bruschke en A. P, Prins. Wilhelmus Gijsberlus, Z. v. G. P. v. d. Drift en H C. v. Nieuwkerk. Pieter, Z. v. P. Raar en R. van Leeuwen. Ga» briela Gregoria, D. v. P. G. Knibbe en J. H< Kuijper. Jacob Theodoor, Z. v. L. A» Knegtel en A. v. d. Bosch. Jacobus Pe trus, Z. v. J. P. Ouwerkerk en E. S. M. Bree- develd. Petrus Cornells, Z. v. P. C. Bik en J. M. Rozier. Agnes Marie Henrielte, D. v. G. L. M. Driessen en H. E. H. M. Man- naerts. Pieter Glaudius, Z. v. D. Schou ten en C. G. Reijken. Maria Johanna Theresia, D. v. J. Meijer en M. M. Borst. Ma na, D. v. J. Keijzer en M. Bekooij. - Wilhelmina, D. v. van.der Leek en J. Smits. Hendrik, Z. v. H. van der Linden en J. Cerdijn. Anna Catharina Gerarda, D. v. J. Jonk en J. M. de Groot. Antje, D. v. D. van der Linden en A. Melet. Cornells Johannes, Z. v. H. Buijs en N. Gaakeer. Pelronella Gerarda Elisabeth, D. v. G. A. Vermeulen en P. A. C. Schaap. Arie, Z. v J. Luijendijk en G. van der Wilk. Jansje, D. v. P. Schatl en A. Flippo Agatha, D. v. J. van der Linden en A. D. Vogelenzang. Johanna, D. v. W. Witte- man en C. Azicr. Thomas Cornells, Z. v. T. C. Sluivenberg en E. Pont. - Wilhel mina, D. v. J. Haasbeek en J. Sinteur. - Calharina, D. v. B. Klaassen en A. E. C. Lewerenz. Abram, Z. v. W F. Florisson en J. v. d. Steen. Cornelia. D. v. B. Hoog straten en N. van Wageningen. Eugène Joseph, Z. v. E. J. Schipper en W. M. van Oijen. Elisabeth, D. v. H. Wagemans en M. van Weizen. Petrus Henderikus, Z. v. S. Fakkel en J. M. Schoemaker. GEHUWD. .1. Korenhof jm. en C. G. Baaien jd. J. P. v. d. Zwart jm. en H. T. G. Kleijn- hans jd. G. N. v. Venelio jm. en C. A. v Dorsten jd. J. T. N. Blankenstijn jm. en C. Kapaan jd. W. van Duuren jm. en P. Landesbergen jd. D. de l'Ecluse jm. en J. W. Bavelaar jd. J. W. Faas jm. en J. v. Houten jd. Th. Helm jm. en C. Jf. Robbers jd. N. J. C Kerstholt jm. en M. II. J. Westen jd. J. C. Lalerveer jm. en A. Keijzer jd. - A. Mank jm. en M. F. Volmer jd. M. Siljee jm. en T. H. v. Engelenburg jd. A Siraa jm. en J. de Koning gesch. W. F. Stouten jm. en A. v. d. Ham jd. H. v. Trooijen jm. en J. C. v. Sonsbeek jd. M. Vinkenslijn jm. en F. Feitsma jd. P. J. Vlasveld jm. en A. H. v. d. Kwartel jd. OVERLEDEN. S. Bodegraven man 77 j. P. Boef man 53 j. J. de Tombe zn. 19 j. M Spijker man 69 j. A. Brugman man 59 j. L. HaasnootHaasnoot wed. 53 j. J. M. R. A. Beurze dr lj. W. J. Asperstag man 67 j. N. J. Smit wed. 83 j. H. Outs- hoorn man 39 j.

Leidsch Dagblad | 1929 | | pagina 1